Monopoliepositie farmaceutische industrie maakt geneesmiddelen onnodig duur Tweede Kamer behandelt vier wetsontwerpen inzake de belasting wetgeving Pampo C.N.V. TEGEN ,VRIJHEIDSBEM99G' VAN ONDEROFFICIEREN K.V.P. ZEELAND WENST VOORAL GEEN SPLITSING „De gonafsclsatteia van Bagdad" Woensdag 15 november 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Sprekende cijfers Het kan veel goedkoper Relletjes aan Amerikaanse universiteit EEN „GEKLEURD" LINTJE Postzegel rel om papegaai Deviezen- nonchalance overheid kost de Ver. Staten miljarden Amendementen <ÓP i^iddengroepen Wesfduitse militairen moeten appels eten Engeland gaat in Genève onderhandelen over Zuid-Arabië VRAGEN VERLIES Staking bij Franse spoorwegen „De buitengewone marktpositie van de farmaceutische industrie maakt, dat vele geneesmiddelen on nodig duur zijn. De gebruiker van deze artikelen heeft geen verweer. Hij wordt door de nood gedreven tot het gebruik van geneesmidde len. Het recht van de sterkste dient te worden ingedamd, bijvoorbeeld door prijsmaatregelen". Dit concludeert mr. M. G. J. M. Kortmann, gedelegeerde van de fe deratie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen, in het maandblad van de federatie „De Ziekenfondsgids". Dat de grote industrieën zich met tal van patenten omringen, vindt hiji op zichzelf niet veront rustend, omdat de mogelijkheid, het monopolie te verwerven op 'n produkt of een bereidingswijze van ten belangrijke stof, de research •timuleert: zolang een monopolie beperkt blijft tot de bereidingswijze van een stof, kan men verwachten dat men speurt naar andere goed kopere produktiemethoden. Anders wordt het volgens mr. Kortmann, als een octrooi wordt verleend op het brengen van een stof in een therapeutisch geschikte toedie ningsvorm. Dan kan de stof welis waar vrij worden nagemaakt, maar mag niemand buiten de octrooihou der er een geneesmiddel van berei den. Een dergelijk octrooi, aldus mr. Kortmann, betekent voor de apotheker een beperking van zijn bevoegdheid tot de uitoefening der artsenijbereidkunst. „Als een ziekenfonds aan belang stellende artsen een opgave doet van de kosten van locopreparaten, is de farmaceutische industrie er direkt bij om te dreigen met een gerechtelijke vervolging wegens on rechtmatige daad, omdat door een dergelijke voorlichting wel eens in breuk op een octrooi zou kunnen worden uitgelokt", zo zegt mr. Kortmann. Hij vindt de farmaceutische in dustrie een voor de algemene be zuiniging niet te onderschatten tegenstander. Ter illustratie noemt hij enkele preparaten waarbij hij de kostprijs vergelijkt met het ta rief dat aan de ziekenfondsen wordt berekend. Zo kost bisacodylum (inclusief spillage) op de wereldmarkt f 183,75 per kilo. Voor het laxeer middel dulcolax dat ervan wordt gemaakt in de vorm van zetpillen van 10 5 mg, betalen de zieken fondsen 46.600 per kilo. Voor een veel gebruikt kalmeringsmiddel, li brium, dat ook in de vorm van een Injectie kan worden toegediend en dat daartoe in ampullen van 100 mg wordt afgeleverd, berekent de industrie 30.600 per kg, terwijl de wereldmarktprijs van de grond stof chlordiazepoxydum 162,per kilogram is. Otrivin, de merknaam voor neusdruppels bereid van xvlometazolinum, kost per kilo f 366.000,bij een we reldmarktprijs voor xylometazoli- num van 1050, Prednisolonum, een stof voor uit wendig gebruik die niet tot ampul len of iets dergelijks hoeft te wor den verwerkt maar als grondstof wordt verkocht, kost de zieken fondsen 4.000,per kilo. Terwijl de kostprijs voor de industrie in clusief spillage 280,80 bedraagt. Uit deze voorbeelden, aldus mr. Kortmann, krijgt men de indruk dat het door de farmaceutische in dustrie in een therapeutisch ge schikt toedieningsvorm brengen van grondstoffen een uiterst kost bare aangelegénheid is, ook als men de kosten van research die op tien procent van de omzet wor den begroot aftrekt en rekening houdt met een zekere winstmarge voor dë groothandel. Volgens hem kan de apotheker zijn medicijnen veel goedkoper be reiden uit de grondstoffen, maar wordt deze, zodra hij dat wil doen, gehinderd door octrooien. Op de centrale staatsuniversi teit van Wilberforce in de Ame rikaanse staat Ohio zijn maan dagavond negerstudenten slaags geweest met de politie. 200 stu denten hielden een anti-blanke betoging naar aanleiding van het bèsluit om een hegerstudent van de universiteit te verwijderen, omdat hij het hoofd van een na burige universiteit zou hebben bedreigd. De betrokken student zou deze functionaris hebben toe gevoegd: „Als het nu revolutie was, zou ik je vanavond nog ver moorden". De betogers bekogelden de po litie met stokken, stenen en ijze ren pijpen. Ook vernielden zij de ruiten van auto's. Vijftig demon stranten werden aangehouden. Ongeveer 250 leden van de na tionale garde, die waren gemobi liseerd om zo nodig hulp te ver lenen, zij tot-dusver niet in actie gekomen. De christelijke sociale onder officierenvereniging (C.S.O.O.V.) mag al 34 jaar lang niet de be stuurders kiezen die zij zelf wenst. Het verbod dateert uit de tijd van de muiterij op de „Zeven Provinciën". Het gevolg van deze muiterij was, dat de regering maatregelen nam tegen de ver enigingen van beroepsonderoffi cieren, die alleen nog mochten vergaderen in uniform en onder toezicht van een officier, terwijl de agenda's voor de vergaderin gen vooraf aan de commandant moesten worden voorgelegd. Oud-onderofficieren en dienst plichtigen mochten geen lid zijn en dus zeker geen bestuurder. Het christelijk nationaal vak verbond is het roerend eens met de C.S.O.O.V., dat deze nog steeds Prof. dr. Walter Hallstein, de grote voorvechter van de Euro pese eenheid, heeft een der hoogste Nederlandse onderschei dingen ontvangen tijdens zijn bezoek aan de 2Ü-jarige Europese Beweging in Nederland. Dit was een duidelijke uit spraak tegen de Franse politiek, vooral door de aanwezigheid in dezelfde vergadering van de Engelse onderhandelaar lord Chalfont, die de gelegenheid aan greep met klem van argumenten te betogen, waarom het noodza kelijk is Engeland in de E.E.G. op te nemen. De Gaulle, die er voor zorgde dat prof. Hallstein de E.E.G. werd uitgewerkt, stuurde ook lord Chalfont onverrichterzake naar huis. Misschien krijgt ook deze een lintje voor zijn vergeef se moeite. Het is jammer, dat onze minister van buitenlandse zaken geen andere middelen te baat neemt om het Franse door drijven dwars te zitten. Een mi nister kan toch wel over betere machtsmiddelen beschikken dan een (politiek) gekleurd lintje. De papegaai Millie, die in april j.l. haastig van de expo in Mon treal werd verwijderd, omdat hij zich zowel in het Frans als in het Engels zeer gemeenzaam placht uit te drukken, zal worden afge beeld op een speciale kerstzegel die de posterijen van Guyana gaan uitgeven. De „Catholic Standard", het orgaan van de r.k. kerk in Guyana, heeft zijn af schuw uitgesproken over het plan om een zo liederlijk dier te ver eeuwigen en dat nog wel ter ge legenheid van een christelijk feest. De minister van verkeer in Georgetown, onder wie de P.T.T. ressorteert, heeft echter ver klaard „niet te geloven in dit soort puritisme". „Ik geloof in geld verdienen en in goede pu bliciteit voor de regering van Guyana", aldus minister Eugene Correia. geldende beperkingen een in breuk betekenen op de democra tische rechten en vrijheden die elke staatsburger toekomen. Het C.N.V. vindt het voortbestaan van dit stuk „vrijheidsberoving" ontoelaatbaar. Als de regering er zelf niet snel mee begint om de verboden op te ruimen, zal het parlement het maar moeten doen, aldus het C.N.V. De C.S.O.O.V. wordt gehandi capt door het verbod voor onder officieren na hun pensionering bestuurslid te blijven. Zij kan geen bezoldigde bestuurders aan stellen, want een bezoldigd be stuurder is geen militair meer. De beperkende bepalingen staan nog steeds in het militair belangenreglement, al zijn ze bijna allemaal buiten werking gesteld. Maar het C.N.V. wil het hele reglement weg heb ben, want de bepalingen kun nen nu van de ene op de andere dag weer van kracht worden verklaard. Xn een rapport aan het Ameri kaanse congres wijzen deskundigen van de Amerikaanse federale rekenkamer erop, dat de Ameri kaanse regering, enkel en alleen doordat geen voorzorgsmaatrege len tegen devaluatie van vreemde valuta werden genomen, in twaalf jaar een bedrag van 2,2 miljard dollar verloren heeft. In 1966 ging alleen al ruim 1 miljard dollar verloren; Volgens de rekenkamer hadden het ministerie van buitenlandse zaken, dat van defensie en andere instanties „enorme verliezen" kun nen voorkomen als in overeenkom sten met andere landen een clau sule over waardevastheid was op genomen. Een deel van de verliezen was volgens het rapport het gevolg van het oppotten van deviezen door Amerikaanse regeringsinstellin gen. De tweede kamer heeft dins dagmiddag een begin gemaakt met de behandeling van vier ont werpen van wet inzake de be lastingwetgeving. Allereerst valt daaronder het voorstel tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de ac cijns op benzine met 4 cent per liter. De opbrengst van deze ver lengingsmaatregel wordt geschat op 120 miljoen. Aan de orde was voorts het voorstel tot verhoging van de omzetbelasting voor enige goe deren, te weten een verhoging met twintig opcenten van de omzetbelasting op chocolade en chocoladewerken, bier. wijn en frisdranken, bromfietsen, suiker werken en suikergoed. De op brengst voor de schatkist wordt voor 1968 geraamd op ƒ33 min. Tenslotte was aan de orde het voorstel om de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting met in gang van 1 januari 1968 te ver hogen van 12.000 tot 15.000, waarbij het loonbelastingtarief voor bijzondere beloningen zal worden aangepast. Voorts voor ziet het ontwerp van wet in een verhoging van de grens van de voor eigen rekening' te nemen ziektekosten e.d. "voor aftrek wegens buitengewone lasten van 21/, pet. van het inkomen cq. ƒ500 tot 5 pet, cq. 1000. In de commissie voor finan ciën werd een groot aantal amendementen ingediend. De heer De Goed (D '66) kwam met het voorstel om de bestaande tijdelijke verhoging van de ac cijns op benzine slechts met één jaar te verlengen. De héér Scholten (CH) heeft een amendement ingediend om de wijziging van het regime der buitengewone lasten een tijde lijk karakter van één jaar te geven. Bij aanvaarding van dit amendement zou het thans voor gestelde regime slechts gelden voor de inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1968 en voor de loonbelasting voor de inhoudin gen, die plaatsvinden in de pe- BIJ VERKOUDHEDEN riode 1 januari 1968 tot en met 31 december 1968. Ook de heer De Goede (D '66) kwam met een voorstel om. het wijzigingsvoorstel inzake de bui tengewone lasten voorlopig te beperken tot 1968. Hij had een tweede amendement? waarin wordt voorgesteld de optrekking van de aanslaggrens hoger te stellen en te brengen op 18.000 gulden. Voorts waren er amen dementen op het regeringsvoor stel om de grens van de buiten gewone lasten te verhogen en waarin gevraagd wordt de grens te stellen op resp. 700 of ƒ750 of 800. De afgevaardigden van P. v. d. A., P.S.P. en D '66, de heren Berg, Wiebenga en De Goede, dienden een amendement in, waarin wordt voorgesteld de lasting voor enige goederen. Ook andere woordvoerders ontwik kelden bezwaren tegen dit voor nemen van de regering. Veel reserve bestond er bij de woordvoerders tegen de voorge nomen wijziging van de inkom sten- en loonbelasting. Vooral werd bezwaar gemaakt tegen de wat genoemd werd aanzienlijke verslechtering daardoor van de positie van de middengroepen en bejaarden en invaliden. Aangedrongen werd op een zekere afzwakking van de bui tengewone lastenregeling door o.m. een vergroting van de be jaardenaftrek en door een lage re verhoging van de grens voor de ziektekostenaftrek, opdat de middengroepen wat minder sterk wordt afgehouden van dq moge lijkheid werkelijk buitengewone lasten in het geding te brengen. De afgevaardigde De Goede (D '66) diende nog een motie in, waarin de -regering verzocht wordt om het thans in de wet op de inkomstenbelasting vrijge stelde bedrag ad ƒ400. verkre gen uit neveninkomsten, spoe- bromfietsen uit te zonderen van i dig en zo mogelijk met ingang de heffing^ van 20 oncenten bij van het belastingjaar 1968, te de verhoging van de omzetbe-1 verhogen tot 600. Splitsing is wel het laatstewat de kring Zeeland van de K.V.P. wenst. Tijdens de zaterdag in hotel „Des Pays-Bas" te Terneu- zen gehouden vergadering van de kring stelde men zich achter de pre-adviezen van het partij bestuur, zij het met de nodige nuances. Dat er partij vernieuwing moet zijn, achtte men wel vanzelfspre kend, al vond men de methode der radicalen te radicaal. Kring voorzitter drs. W. Locke'feer noemde hen „echte K.V.P.'ers" naar wie men bereid moet zijn te luisteren. Dit tegen de harde opmerkin gen in van de heer A. C. de Kooning uit 's-Heer Arendsker- ke, die zei: „Wat me ergert is, dat de radicalen net doen alsof er in Nederland nog niets is ver anderd. Ik begrijp niet, dat oude vakbondsbestuurders achter die halfzachte intellectuelen aan kunnen lopen" Zijn woorden vonden een voor zichtig applausje, maar oogstten het protest van de heer J. H. Roose, de Goese wethouder. Hij zag de hoofdoorzaak van de moeilijkheden in de verschillen- Al het personeel van het West- duitse leger moet voortaan een kilogram appels per week eten tot april. De Westduitse minister van voedselvoorziening, Hermann Hocherl, meent, dat appels de militairen in de wintermaanden gezond zullen houden. Aan de andere kant raken de Duitse fruitkwekers bijna 2,5 miljoen ton appels op deze manier kwijt. NEW YORK: De sergeants James E. Jackson rechtsen Daniël Pitzer (links), die met sergeant Edward Johnson (niet of de foto) in de Verenigde Staten zijn terug gekeerd. Verleden week zijn de drie militairen door de Vietcong vrijgelaten. 22 Het eerste ogenblik is doctor Ambrosius sprakeloos van ver rassing. Maar dan, terwijl zijn gezicht een purperrode kleur krijgt, barst hij los in een stort- .vloed van verwensingen. „Schurk, doortrapte spits boef!!" schreeuwt de kleine man omhoog naar de rotsen. Snel laat hij zich dan van zijn ezel glijden en grijpt zijn hoed uit het zand. „Waag het eens, je lelijke snuitwerk te vertonen, lafaard!!" krijst hij woedend omhoog. Maar er vertoont zich niemand. „Ha, de worm denkt aan mijn wraak te ontkomen," briest Am brosius verachtelijk. „Welaan, ik zal hem eens tonen, dat hij 'n heelmeester niet ongestraft met stenen kan gooien!" En met grote stappen beent de dikkerd op de rotsen toe, terwijl hjj dreigend met zijn stok zwaait. „Pas op, doctor, het kan wel een val zijn!" roept Presto hem na, en ook Broek, de wapen smid, kijkt bezorgd. Alleen het pafferige gezicht van de koop man Casimir drukt een menge ling van verwondering en leed vermaak uit Hijgend van inspanning klau tert Ambrosius tussen de klippen omhoog. „Kom to .voorschijn, jü opgeblazen buitpad!!" gromt hij woedend Maar hij bemerkt niets van de kleine gestalte van Selim, de oosterse knecht, die zich in de schaduw van een overhangend rotsblok heeft teruggetrokken. Met kracht treft de vuist van de dwerg de dikke doctor in de nek, en met een zwak gilletje zakt Ambrosius ineen. De Britse minister van buiten landse zaken, George Brown, heeft dinsdag in het lagerhuis meegedeeld dat op of omstreeks 20 november in Genève onder handelingen met het nationale bevrijdingsfront van de Zuid- arabische federatie zullen begin nen over de machtsoverdracht. De Britse delegatie zal onder lei ding staan van de minister zon der portefeuille lord Shackleton Zuid-Arabië wordt op 30 no vember onafhankelijk. Alle Brit' se troepen züllen diezelfde dag worden teruggetrokken, zo zei Brown. de partijen, niet in een gezags crisis, maar in een vertrouwens crisis. Hij stelde zich met de studie kring Vlissingen, achter de radi cale stroming. Ook de heer Hessels uit Ter- neuzen noemde „de sociale be wogenheid van de radicalen echt". Hij zei: „We moeten niet net doen alsof de sociale ver nieuwingen aan de katholieken te danken zijn. Bovendien is wat Bogaers nu wil eigenlijk hetzelf de als wat de meeste weldenken- den willen. Zij zien alleen de volgorde van belangrijkheid an ders. De radicalen moeten bin nen de partij als pressuregroup optreden en wij hebben naar hen te luisteren." De voorzitter vond volledige instemming met zijn bemerking, dat de hete nationale soep in Zeeland aanmerkelijk minder heet wordt opgediend. ,Teach-ins en dergelijke be wijzen echter dat er wel degelijk belangstelling is, maar het is zo jammer, dat wij geen kans zien om die politieke belangstelling binnen de 'partij te bundelen. Het kan zijn dat onze wijze van vergaderen niet aanspreekt," al dus de voorzitter, die er zijn vreugde over uitsprak, dat er waarschijnlijk binnenkort in Zee land een „politiek café" zal wor den opgericht. De vier bekende vragen, die als discussiestuk aan de leden zijn voorgelegd door het partij bestuur, waren in Zeeland slechts in tien afdelingen, met in totaal 125 leden, behandeld. De beant woording komt vrijwel overeen met die van de zaterdag verga derde kring en met de pre-ad viezen van het partijbestuur. Men acht partijvorming op ba sis van christelijke inspiratie nog wenselijk. Omdat men de voor keur geeft aan partijvorming, niet op specifiek katholieke, maar op christelijke basis, daar om wil- men streven naar samen werking met A.R.P. en C.H.U. Zolang volledig samengaan niet mogelijk is, wil men streven naar samenwerking. De vierde vraag brengt pas de uiteindelijke moeilijkheden. Niet echter binnen de Zeeuwse K.V.P. Gevraagd wordt of er vóór de verkiezingen gestreefd moet wor den naar politieke samenwer king en naar een stembus-ak koord. De nadelen hiervan acht ten de Zeeuwse K.V.P.'ers ech ter unaniem te groot. Tweede secretaris S. Steen bakker moest in zijn jaarverslag een teruggang constateren niet alleen van het aantal K.V.P.- stemmers, maar ook van het aan tal leden. ..We moeten toege ven", zei hij, „dat de partij de grote massa niet meer aan spreekt". Anderzijds had hij ver trouwen in de partij vernieuwing: „Waarschijnlijk is dit het laatste verslag dat binnen de K.V.P.- oude stijl wordt uitgebracht. De communistisch georiënteer de Franse vakbond van spoor wegarbeiders heeft besloten tus sen 15 en 20 november geen wis selstakingen te houden, maar een aaneengesloten staking van drie dagen, lopend van 16 no vember middernacht tot 20 no vember vijf uur. Aanvankelijk had de vakbond zijn leden opgeroepen in de pe riode van 15 tot 20 november wisselstakingen te houden. De directie van de Franse spoorwe gen had eerder bekendgemaakt dat het lange-afstandsverkeer normaal zal worden verzorgd on danks da oproep tot wisaakta- kingen. 5 i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5