Opvarenden van kust vaarder Jozina" in Nigeria tot 10 jaar veroordeeld Volgens Robert Kennedy lieten de V.S. vredeskans voorbijgaan SCHIP EN DE LADING VERBEURD VERKLAARD Terneuzenaar op de „Jozina" MINISTER LUNS VOERDE BESPREKINGEN IN PRAAG MET TSJECHISCHE MINISTER DAVID RADIO DE KOCK Gewelddaden legen Chinezen op Borneo HET WEER WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7067 Risico f 60-000 boete Terneuzenaar Aanbod geldt nog Wegvervoer Hinderlagen van de vietcong Dienstweigeraar veroordeeld Amerikaanse generaal gedood Thailand stuurt divisie van 20000 man Hanoi wijst Johnsons uitnodiging af Scheepsongeval in Antwerpen Onassis met CaSlas gehuwd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden In charter Vietnam en Israël Doodstraf wegens verduistering Frank, bjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW OKflMfotor N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temernen Advertentieprijs per mm IB ct; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééu bandels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/rHnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De zeven bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder „Jo zina" zijn maandag In Lagos elk tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 60.000 gulden veroor deeld wegens onwettige invoer van wapens in Nigeria. Het schip en de lading zijn verbeurd verklaard. De veroordeelden zijn vijf Ne derlanders: de 50-jarige gezagvoer der W. Plantinga, de 26-jarige D. Dieleman, D. van 't Woud (25), P. Augustin (26) en R. Kerssies (47), voorts een Spanjaard, de 27-jarige Ruben Itero en de 30-jarige Portu gees Horatio Nogueira. Allen had den schuld bekend. De kustvaarder was op 23 okto ber voor de kust van het van Ni geria afgescheiden Biafra aange houden en door een Nigeriaans ma rineschip naar Lagos opgebracht. Volgens de tenlastelegging was de „Jozina" op 7 oktober uit Lissa bon vertrokken naar Port Har- court, de voornaamste haven van Biafra, met aan boord 460 kisten met enkel- en dubbelloopsjachtge weren, 257 kisten met bijbehoren de.patronen, 1875 zakken zout en 389 rollen krantenpapier. de bemanning van de „Jozina" heeft opgelegd. „Het zal wel niet waar zijn", zo zei hij, want minis ter Bakker van verkeer en water staat heeft voor de televisie ver klaard, dat de gevangenisstraf hoogstens twe"e jaar zou kunnen zijn". Over het feit dat zowel het schip als de lading verbeurd zijn ver klaard, wilde de heer Lenten niets zeggen, daar hij de „Jozina" via Van der Kamp's scheepvaart- en handelmaatschappij' in Groningen in charter had gegeven aan een Ni- geriaanse maatschappij, de „Sun African Lines". Naar van het ministerie van bui tenlandse zaken nader wordt mede gedeeld, zijn de opvarenden van de „Jozina" ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar op grond van de Nigeriaanse vuur- wapenwet en tot een boete van 6000 pond sterling (60.000 gulden) subsidiair twee jaar gevangenis straf op grond van de douanewet. Het schip, de geweren en muni tie zijn verbeurd verklaard, het schip op grond van het Nigeriaan se wetboek van strafvordering, de geweren en munitie eveneens op grond van de vuurwapenwet. De overige lading van de .Jozina", be staande uit papier en zout, werd ook geconfisceerd. Het ministerie ontving deze me dedeling maandagavond van de Ne derlandse ambassade in Lagos. De stuurman van de „Jozina" is de 27-jarige uit Temeuzen afkom stige heer Dirk Dieleman (School- weg 49). Hij Was van juni tot begin oktober in Temeuzen met vakan tie en voor studie. Begin oktober is hij naar Schiphol vertrokken om van daar per vliegtuig naar Lissa bon te reizen, waar hij zich aan boord van de „Jozina" heeft be geven. Hij voer reeds vier jaar op dit schip. Daarna hebben zijn ouders niets meer van hem vernomen, behalve dat de rederij' regelmatig telefo nisch nieuws over hem gaf, toen hij in Laos gevangen zat. Ook de echtgenote van de machinist, die nog gevangen heeft gezeten, heeft de familie Dieleman laten weten dat hun zoon goed werd behandeld. De familie Dieleman is uiteraard sterk onder de indruk van de ver oordeling van hun zoon. Zij zijn er stellig van overtuigd dat hij niet heeft geweten dat de „Jozina" wa pens vervoerde. Hij'moet volgens zijn ouders hebben gedacht dat het schip stukgoederen aan boord had. Zij hopen dat de regering stappen zal ondernemen om de gevangenen zo spoedig mogelijk vrij' te krijgen. CLEVELAND (V.S.): Carl B. Stokes (r.) de nieuwe burge meester van Cleveland is hier gefotografeerd tijdens zijn be ëdiging, door rechter Anthony A. Rutokowski (l.). Uit Indonesisch Borneo kopen berichten over nieuwe geweld daden tegen Chinezen, die ver dacht worden van communisti sche activiteit. Volgens het in Djakarta verschijnende r.k. blad „Kompas" werden onlangs te Sansakbengka negen Chinezen vermoord en verscheidene win kels geplunderd, nadat „commu nisten" een naburig dorp in brand hadden gestoken omdat de bewoners hun geen voedsel wil- De democratische senator Ro bert Kennedy heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat de Amerikaanse regering vorige winter een kans op een regeling van het Vietnam.-»^ conflict door onderhandelingen heeft gemist door geen gebruik te maken van een duidelijk soepeler houding van Hanoi tegenover eventueel vredesoverleg. In een artikel in het tijdschrift „Look", gebaseerd op het boek „To seek a newer world" dat binnenkort vgn zijn hand zal verschijnen, schreef Kennedy dat Noord-Vietnam vóór januari 1967 steeds vier punten had ge steld als voorwaarden voor vre desonderhandelingen. Deze pun ten hielden o.a. in de volledige terugtrekking van de Ameri kaanse strijdkrachten uit Zuid- Vietnam en erkenning van het nationale bevrijdingsfront, waar van de vietcong de militaire af deling is, als vertegenwoordiger van het Vietnamese volk. In januari j.l. verklaarde pre mier Pham Van Dong van Noord- Vietnam in een gesprek met de Over en weer heeft men het gevoel dat de besprekingen be vorderend zijn geweest voor de sfeer van de verstandhouding tussen de landen. Wat de econo mische en culturele betrekkin gen tussen de landen betreft was men het er over eens, dat naar verdere uitbreiding van de thans bestaande relatie moet worden gestreefd. Vandaag wordt een reeds in het voorjaar gesloten handelsovereenkomst tussen de Benelux en Tsjecho-Slowakije ondertekend. Bij de gedachten- wisseling over de culturele sa menwerking is men een heel eind gekomen met de voorbereiding van een cultureel verdrag. Ook wordt een overeenkomst geslo ten, die voorziet in een liberali sering van het wegtransport tus sen Nederland en Tsjecho-Slo wakije, maar het is niet onmo gelijk, dat het effect van deze overeenkomst beneden de ver wachting blijft als gevolg van de wetgeving van de Westduitse verkeersminister Leber. journalist Harrison Salisbury van de „New York Times" dat de vier punten meer moesten worden gezien als een agenda voor vredesoverleg dan als voor waarden waaraan eerst zöu moe ten worden voldaan. Later had Hanoi te verstaan gegeven, dat een staking van de bombarde menten op Noord-Vietnam be sprekingen mogelijk zou maken. Volgens Kennedy waren er ook nu aanwijzingen, hoewel minder duidelijk, dat dit nog geldt. De senator zag alleen in on derhandelingen een mogelijkheid tot beëindiging van het conflict zonder een overhaaste terug tocht. Volgens hem is een dras tische opvoering van de oorlogs inspanning met inbegrip van een eventuele inval in Noord-Viet- nam mogelijk noch wenselijk, gezien ook de steeds grotere ver woestingen in Vietnam en de verzwakking van de Amerikaan se hulpbronnen. Vietcong-strijders hebben 180 km ten noordoosten van Saigon op de drukke weg naar de berg- stad Dalat een brug opgeblazen, een groepje technici en leden van de burgerwacht dat een on derzoek kwam instellen, in een hinderlaag gelokt en circa vier uur later tweehonderd Zuidviet- namese militairen die met twee pantserwagens te hulp snelden, eveneens in een val laten lopen. De guerrillastrijders brachten de regeringstroepen zware verlie zen toe en verloren zelf maar drie man, zo heeft een Zuidviet- namese militaire woordvoerder jn Saigon meegedeeld. In twee wekeft van bloedige gevechten in het centrale berg land zijn volgens de laatste, be richten uit het gebied van Dak To 635 Noordvietnamezen en 92 Amerikanen gesneuveld. Vijf honderd Amerikanen werden ge wond. Ronald Lockman, een 23-jari ge Amerikaanse militair, is maandag veroordeeld tot 2% jaar dwangarbeid en oneervol ontslag, omdat hij heeft gewei gerd dienst te doen bij het Ame rikaanse leger in Vietnam. De den geven. De anti-Chinese ac ties breidden zich uit naar an dere dorpen in het grensgebied met Serawak. Ongeveer 10.000 Chinezen hebben hun toevlucht in grotere plaatsen gezocht. Om een einde te maken aan de gewelddaden hebben vijftien dis trictshoofden al tweemaal op 24 oktober en op 5 november plechtigheden genorganiseerd om „de strijdbijl te begraven", maar de plattelandsbevolking stoort er zich niet aan. Bij de anti-Chinese betogingen richtten de dorpelingen zich ook wel tegen het beleid van de regering in Djaka'rta. Intussen zetten mi litairen hun acties tegen de com munistische verzetsstrijders voort. Onlangs werden bij een optreden van de luchtmacht en het leger 54 verzetsstrijders ge dood en 20 vuurwapens buitge maakt. krijgsraad verklaarde zijn ver dediging, dat de oorlog in Viet nam onwettig is, ongegrond. Voor het eerst is in de strijd in Vietnam- een Amerikaanse ge neraal gesneuveld. Het is gene raal Bruno Hochmuth, de com mandant van de derde divisie van het korps mariniers, die dinsdagmiddag om het leven kwam doordat de helikopter waarin hij zat. bij Hué ontplof te. De 56-jarige generaal diende sinds een jaar in Vietnam. Ook de andere inzittenden van het hefschroefvliegtuig de twee piloten, een ander bemannings lid en een Vietnamese tolk zijn om het leven gekomen. Vol gens berichten uit Danang was de vietcong actief in het betrok ken gebied. Generaal Hochmuth maakte een inspectiereis langs de eenheden van zijn divisie bij de 17e breedtegraad. Thailand heeft dinsdag bekend gemaakt dat het op verzoek van de regering in Saigon een ge- veehtsdivisie naar Zuid-Vietnam zal zenden. Het heeft er al 2200 militairen. Een Thailandse divi sie telt gewoonlijk 20.000 man. In een officieel communiqué werd gezegd: „Na zorgvuldig en grondig beraad is de regering tot de conclusie gekomen dat de hui dige strijd tegen de communis tische agressie in Zuid-Vietnam in nauw verbapd staat met Thai- lands eigen verdediging tegen zo'n gevaar". Thailand is daar om genoodzaakt Zuid-Vietnam en de bondgenoten van dat land in de strijd steunen, aldus het communiqué, dat werd uitgege ven na afloop van een kabinets vergadering. Noord-Vietnam heeft dinsdag Johnsons uitnodiging om „aan boord van een neutraal schip in neutrale watéren" te komen praten van de hand gewezen. Het partij-orgaan Nhan' Dan schreef: „Wij hebben al vaak gezegd dat de vrede niet zo ver gezocht behoeft te worden. De vrede zal op Vietnamees grond gebied terugkeren, nadat de Amerikanen de bombardemen ten op Noord-Vietnam definitief en onvoorwaardelijk hebben stopgezet en al hun troepen en die van hun satellietlanden uit Zuid-Vietnam hebben terugge trokken. Het Vietnamese vraag stuk zal door de Vietnamezen zelf zonder inmenging van bui tenaf worden opgelost. Een neu traal schip hebben we niet no dig, daar de Amerikanen over voldoende schepen beschikken om zich tot de laatste man terug ite trekken". Het 561 ton metende Britse schip „Militance" is dinsdag in de haven van Antwerpen gekapseisd. Het ongeval is vermoedeliik te wijten aan een lek. De „Militance" heeft een lading van 650 ton vismeel aan boord. Deskundigen onderzoe- keade mogelijkheden om het schip weer recht te krijgen. De Griekse reder Aristote Onas sis heeft in een vraaggesprek met het Milanese weekblad „Oggi" ge zegd dat hij sinds veertien dagen met de Italiaanse zangeres Maria Callas is gehuwd. Hij wilde niet zeggen waar het huwelijk was ge sloten, aldus het weekblad. DEZELFDE TEMPERATUREN In traag tempo trok maandag avond en dinsdagnacht een front met veel bewolking over ons land naar het oosten. Op de meeste plaatsen viel daarbij enige regen of motregen. Met westelijke win den wordt n,u drogere lucht aan gevoerd. Deze lucht is onstabiel, en er kunnen derhalve enkele bui en verwacht worden, naast opkla ringen. Langs het front ontwikkel den zich boven Frankrijk en Spanje enkele storingen, die in onze rich ting koersen. Op de nadering daar van kan de bewolking tijdelijk weer toenemen, en er kan ook weer regen vallen. In het temperatuur- verloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot hedenavond Tijdelijk regen of buien. Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen of enkele buien. Meest matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG 15 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.44 0.48 Térneuzen 1.20 1.24 Hansweert 1.54 1.58 Walsoorden 1.53 1.57 DONDERDAG 16 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.16 1.19 Terneuzen 1.92 1.55 Hansweert 2.26 2.29 Walsoorden 2.55 2.58 ZON MAAN Nov. op onder op onder 15 7.58 4.50 16.02 6.02 16 8.00 4.48 16.16 7.14 17 8.02 4.46 16.34 8.28 18 8.03 4.45 16.59 9.42 19 8.05 4.44 17.34 10.53 Naar het ministerie van verkeer en waterstaat mededeelt is reeds op 23 juni door het directoraat- generaal voor de scheepvaart aan de Nederlandse redersvereniging meegedeeld, dat de federale rege ring van Nigeria een aantal havens had gesloten. Ook de scheepvaartinspectie heeft de reders begin juni laten we ten dat afvaarten naar Oost-Nige- ria op eigen risico geschieden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en water staat is iedereen in de scheepvaart op de hoogte van de risico's die men loopt als men op Nigeria vaart. De eigenaar van de „Jozina", de heer C. Lenten in- Loosdrecht, zei zeer verbaasd te zijn over de straf fen die de rechtbank in Nigeria aan Dinsdag zijn de besprekingen in Praag tussen minister Luns en de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken David afgesloten. Op politiek terrein zijn drie belangrijke vraagstuk ken aan de orde geweest, n.I. de kwestie-Vietnam, de crisis in het nabije oosten en de Europese veiligheid met als kernthema de kwestie-DuitsIand. Over deze laatste kwestie ver liep het gesprek minder vlot dan over de eerste twee, zo vernam het A. N. P. Tsjecho-Slowakije blijft alle voorbehoud maken jegens de Duitse hereniging en wijst de bewapening van de bondsrepubliek van de hand. Het wantrouwt de extremistische krachten in West-Duitsland en meent dat de daden van de bondsregering niet in overeen stemming zijn met haar woor den. Van Nederlandse zijde is be toogd dat een Duitse hereniging vroeger of later een grote wen selijkheid is in verband met de Europese veiligheid. Over de kwestie-Vietnam was het voor de Nederlandse en Tsjechoslowaakse delegatie niet moeilijk tot een grote mate van overeenstemming op een aantal punten te komen. De aandrang die minister Luns namens. Ne derland in de verenigde naties had uitgeoefend op stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, had bij de Tsjechen grote instemming ge vonden. De besprekingen die de Nederlandse en -Tsjechoslowaak se bewindslieden thans hebben gehouden, zijn voortgekomen uit het contact dat de heren Luns en David destijds in New York legden. De delegaties in Praag hebben ook vastgesteld dat beide landen het er over eens zijn, dat een modus moet worden gevonden voor een oplossing van de kwes- tie-Israël door geleidelijke terug trekking van de Israëlische troe pen onder bepaalde garanties van Arabische zijde. SAN FRANCISCO: De 23-jarige Amerikaanse militair Ronald Lockman heeft de vuist gebald als zijn meisje Lynette Polk en zijn moeder hem snikkend in de armen vallen. Dit tafereeltje, na dat de krijgsraad hem tot 2'/i jaar dwangarbeid en oneervol ontslag heeft veroordeeld. Ronald Lockman weigerde dienst te doen in Vietnam. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Een onderluitenant van de Zuidvietnamese intendance is dinsdag tot de doodstraf veroor deeld wegens verduistering van één miljoen piaster in 1966. De datum waarop hij zal worden terechtgesteld, is niet bekend gemaakt. L

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1