Zuid-Vietnam kondigt bestand aan voor Kerstmis en Vietnamees nieuwjaar LONDEN BEREID TOT OVERDRACHT VAN ADEN AAN DE N. L. F. onderscheiding »oor arof. Hallsteil Tiea jaar nodig voor Engelands volledige opname ia E.E.G. ECONOMISCHE TOESTAND OP W.-IRIAN IS SLECHTER GEWOGEN Israëlisch- Jordaans vuurgevecht aan de Jordaaa HET WEER Maandag 13 Dinsdag 14 november 1967 23e Jaargang No, 7066 Minirokken Zware vietcong- verliezen Johnson stelt gesprek met Hanoi voor Slechts één woord Studiobrand in'Hollywood Vechtpartijen bij vertrek van Japanse premier naar de V.S. Nfeuwe jachthaven te Willemstad kost een miljoen Zendeling ernstig gewond I.K.O.R.-ACTIE BRACHT 80.000 OP Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Directeur-Hoofdredacteur: I. van do Sand# Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUEZ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééu handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/rtinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zuid-Vietnam zal met Kerst mis een 24-uursbestand in acht nemen en ter gelegenheid van „tet", het Vietnamese nieuwjaar, een bestand van 48 uur. Dit heeft de Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu zaterdag in Loc Minh meegedeeld. Het staatshoofd maakte géén melding van een eventueel be stand ter gelegenheid van het gregoriaanse nieuwjaar. Vorig jaar werd zowel met Kerstmis als met het gewone nieuwjaar een bestand van twee dagen in acht genomen. Wat het Vietnamese nieuwjaar betreft, dat in de tweede week van febru ari valt, lieten de Zuidvietna- mezen en de Amerikanen de wa pens gedurende vier dagen rus ten, terwijl de militairen van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, de vietcong, een bestand van zeven dagen in acht namen. Nog nooit heeft Zuid-Vietnam voor Kerstmis en het „tet"-feest een zo kort bestand afgekondigd als nu. President Thieu sprak tijdens een rondreis in een gebied bü de Cambodjaanse grens waar viet- cong-eenheden een week lang felle gevechten hebben geleverd met Zuidvietnamese en Ameri kaanse strijdkrachten. Hij hul digde de opvatting dat Zuid- Vietnam 't recht heeft vietcong- en Noordvietnamese militairen te achtervolgen, als deze zich over de grens van Cambodja terug trekken. Hij gaf te kennen, dat er in het raam van een soberheidsprogram gestreefd zal worden naar een opheffing van de grote tegenstel lingen tussen het door de oorlog verscheurde platteland en de welvaart van de hoofdstad Sai gon met haar vele bioscopen, nachtclubs en andere amuse mentsbedrijven. Hij voorspelde dat er een terug keer zal zijn naar de oude nor men en dat verschijnselen als de minirok en de „als cowboys ge klede tieners op brullende brom fietsen" zullen verdwijnen. Vice-president Ngoajen Cao Ky, die het staatshoofd op zijn inspektiereis vergezelde, heeft inmiddels het commando over de Zuidvietnamese luchtmacht neer gelegd. Toen hij nog eerste-mi- nister was, had hij deze funktie steeds behouden. De nieuwe luchtmachtchef is generaal Tran Van Minh, die plaatsvervanger van Ky is geweest. De gevechten in het dichte oerwoud ten zuidwesten van de buitenpost Dak To, dichtbij de grens met Cambodja, hebben volgens Amerikaanse zegslieden tot dusver het leven gekost aan 405 Noordvietnamezen en viet- congleden. Aan Amerikaanse zijde zouden 40 militairen zijn gesneuveld en 199 gewond. In de donderdag en vrijdag geleverde slag op 11 km ten zuidwesten van Dak To zijn 232 Noordvietna mezen en 11 Amerikanen gesneu veld. De Amerikanen kregen steun van zware B 52-bommenwerpers en artillerie. In de provincie Quang Nham slaagde de viet cong erin, een Amerikaanse heli kopter neer te schieten, waar door de vijf inzittenden werden gewond. Dertig kilometer ten noorden van Saigon nam de vietcong een kamp voor overgelopen rebellen onder mortiervuur. Acht ex- vietcongleden werden gedood en 20 gewond. •President lohnson heeft zater dag de Noordvietnamezen uitge nodigd voor een ontmoeting met Amerikaanse vertegenwoordigers op neutraal terrein, in volle zee, aan boord van een schip van een neutraal land ter bespreking van de vredesmogelijkheden. Hij deed dit In een toespraak aan boord van het Amerikaanse vliegdek- schip „U.S.A. Enterprise". Op zee zouden de mensen zich de uiteindelijke kleinheid van hun konflikten bewust kunnen worden, zei de president, die ter gelegenheid van oudstrij dersdag, ook wel wapenstilstandsdag ge noemd (ter herdenking van de wapenstilstand van 1918), dit weekeinde een bezoek aan mili taire bases in de V. S. bracht. De „Enterprisie", die in juli j.L uit de Vietnamese wateren naar Amerika terugkeerde en begin volgend jaar weer daarheen ver trekt, voer voor de kust van Ca- lifornië toen de president op het vliegdek zijn toespraak hield. Johnson zei dat Hanoi de Ver enigde Staten tot vechten heeft gedwongen, maar slechts één woord hoeft te zeggen „om ons conflict in de golven van de oceaan te laten verdwijnen". Hij herinnerde aan de ontmoe ting tussen president Roosevelt en Winston Churchill aan boord van de Amerikaanse kruiser Augusta in 1941, waarbij het At lantisch handvest werd opge steld. Vrede in Vietnam moest volgens hem gebaseerd zijn op de twee centrale en tijdloze be ginselen van dat handvest, n.l. dat er geen gebiedswijzigingen mogen plaatsvinden in strijd met de vrijelijk geuite wens van de betrokken volken en dat alle lan den het recht moeten hebben in veiligheid en vrijheid binnen hun grenzen te leven. Koningin Juliana heeft prof. dr. W. Hallstein, de vroegere voorzit ter van de E.E.G.-commissie, de hoogste onderscheiding van het koninkrijk der Nederland toege kend. Uit handen van de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, ontving de heer Hallstein zaterdag de versierselen, die behoren bij het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Hall stein is de tweede Duitse staats burger (na dr. Konrad Adenauer) die deze hoogste Nederlandse on derscheiding ontvangt. Mr. Luns overhandigde hem de versierselen tijdens de jubileumbijeenkomst van de Europese beweging in de Rid derzaal in Den Haag. Minister Luns zwaaide prof. Hall stein lof toe voor het belangrijke werk dat hij zowel in de commis sie'van de Europese economische gemeenschap als daarbuiten voor de eenwording van Europa heeft gedaan. Het nationale bevrijdingsfront van de Zuidarabische federatie N. L. F. heeft zondagavond meege deeld een telegram van de Britse regering te hebben ontvangen vol gens welke Londen in principe be reid is tot besprekingen over de overdracht van de macht in Aden. Zaterdag zond het front de Brit se regering een telegram waarin Fritz Heilweg, de Westduitse vice-voorzitter van de Europese commissie, heeft in een vraag gesprek voor de radio de mening geuit, dat er een overgangsperio de van ongeveer tien jaar nodig is om Engeland en de andere landen, die lid van de E.E.G. wil len worden, volledig in de Euro pese gemeenschap te kunnen op nemen. Hellwig, die pas nog met De Gaulle heeft gesproken, was op timistisch wat de kans op onder handelingen tussen Engeland en de E.E.G. betreft. Frankrijks vertragingstaktiek kan er vol gens hem toe leiden dat het be ging van die onderhandelingen slechts enkele maanden wordt uitgesteld. In de filmstudio's van Desilu in Hollywood is zaterdagavond brand uitgebroken. De kantoren van het personeel werdenv spoe dig een prooi van de vlammen die soms een hoogte van 30 .me ter bereikten. De brand was dan ook ver in de omtrek te zien. De oorzaak is niet bekend. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De studio's zijn in het weekeinde gesloten. Ze zijn in 1958 opgericht door de actrice Lucille Ball en haar voormalige echtgenoot Desi Arnaz. Mevrouw Ball heeft haar aandelen onlangs voor 17 miljoen dollar ver kocht. Verscheidene gebouwen en een straat voor het opnemen van wild-west-films zijn bij de brand vernield. De schade wordt ge schat op 50.000 dollar. gevraagd werd binnen 48 uur een delegatie te vormen om binnen zeven dagen besprekingen over overdragen van de macht te begin nen. In Aden gingen vandaag vlug schriften rond waarin het N. L. F. zegt de eilanden Perim en Kama- ran in de Rode Zee te hebben overgenomen. Engeland was aan vankelijk van plan Perim aan de Verenigde Naties over tfe dragen, maar zag daarvan af toen het op sterke tegenstand van de Zuidara bische nationalistische organisatie en Arabische staten stuitte. De secretaris-generaal van de „Flosy" (het front voor de bevrij ding van Zuid-Jemen), de tegen stander van het N.L.F., Abdel Kawi Makkawi, heeft secretaris generaal Oe Thant van de Verenig de Naties zondagavond een tele gram gezonden waarin hij om „dringende maatregelen vraagt om verslechtering van de toestand te voorkomen". Eerder vroeg hij om een spoed- bljeenkomst van de raad van de Arabische liga om de jongste ont wikkelingen in Zuid-Arabië te be spreken. DE „HORNLAND" Rotterdam: Bij het wrak van de „Hornland" liggen nu de drij vende bokken gereed, die het bergingskarwei gaan (trachten teklaren. De besprekingen over de reparatie van het schip zijn bijna ronddeze zal verricht worden op de werf van Verolme op Rozenburg. Premier Eisakoe Sato is zon dag voor een bezoek van negen dagen naar de V. S. vertrokken ondanks protesten van ongeveer twee duizend linkse studenten, die naar het internationale vlieg veld van Tokio waren getrokken om van hun misnoegen blijk te geven. Zeven duizend politie mannen sloten de toegangen naar het vliegveld af. Een 73-jarige advocaat, die zich zaterdag voor de ambtswo ning van Sato in brand stak, overleed zondag. Hij wilde met deze zelfverbranding proteste ren tegen de z.i.. te zwakke hou ding van de premier in de kwes tie van teruggave van Okinawa aan Japan en tegen de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Het eiland Oki nawa is op het ogenblik een Amerikaanse militaire basis. Nader werd gemeld dat 362 personen, van wie 320 politie mannen, werden gewond en 295 arrestaties werden verricht. ONGEREGELDHEDEN IN TOKIO Tokio: Bij het vertrek van de Japanse premier Sato naar de V. S. is het zondag in Tokio tot ernstige ongeregeldheden geko men waarbij 362 personen, onder wie 320 politiemannen, gewond werden. Er werden 295 arresta ties verricht. M. M. Waromi, lid van het Indo nesische parlement voor West- Irian, heeft zaterdag tijdens het debat over de ontwerp-begroting 1968 er bij de Indonesische rege ring op aangedrongen aan de ont wikkeling van West-Irian voor rang te verlenen. De economische stabiliteit en ontwikkeling in West- Irian gaan hand in hand niet de veiligheid en de politieke stabiliteit in dat gebied, zei hij. Er zijn nog steeds functionarissen van de cen trale regering die „afdwalen en onverantwoordelijk handelen". Het gebrek aan enthousiasme voor sa- Na langdurige besprekingen zijn de vertegenwoordigers van de gemeente Willemstad, het rijk, de domeinen en het archi tectenbureau v. d. Mast te Gor- cum het eens geworden over de opzet der indeling van de nieu we jachthaven, welke sinds en kele maanden te Willemstad in aanleg is. Met de aanleg van aanleg is. Met de aanleg van deze haven is een bedrag van rond een miljoen gulden ge moeid, welk bedrag grotendeels door het rijk en verder door pro vincie en gemeente wordt be taald. Op 1 mei van het volgend jaar moet het werk klaar zijn. Het ligt in de bedoeling, dat het beheer over de jachthaven zal berusten bij de pas opgerichte jachtvereniging „Willemstad', waarvan burgemeester P. Bou- man ere-voorzitter is. De nieuwe haven zal bieden aan ongeveer waardige jachten, terwijl in de oude haven nog ligplaats zal zijn voor circa 100 jachten. De jacht haven van Willemstad wordt be halve door vele Nederlandse wa tersportliefhebbers ook door veel Belgen en Engelsen gebruikt. Israëlische en Jordaanse strijdkrachten hebben elkaar zondagochtend met mortieren en lichte wapens beschoten. Het vuurgevecht, dat bijna vier uur duurde, speelde zich af op zeven tien kilometer afstand van de Darrtia-brug over de Jordaan, ten noorden van Jericho. Beide partijen beschuldigden elkaar ervan het vuur te hebben geopend'. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers maar er is wederzijds, schade aengericht. Volgens de Israëliërs werd een ae njiiiiisa-xmssie i5 yungc .u«u«i „ost op de westelijke oever door door drie pijlen ernstig gewond bij Jordaans vuur getroffen. De Jor {.„fiAnir nn«i /1/V 1 o! rttk' -T menwerking met regeringsfunctio narissen wordt veroorzaakt door knoeierijen en corruptie van die mensen, zei Waromi. Bij een ministerieel bezoek aan West-Irian was vorig jaar geble ken dat de economische toestand na de overdracht van het gebied slechter was geworden en dat de bevolking bezwaren had tegen het optreden van de Indonesische amb tenaren. De zendeling Melmuth Benz van de Rhinisa-missie is vorige maand een bezoek aan de Pileam-vallei op' West-Irian, zo schrijft het pro testantse blad Sinar Harapan te Djakarta. De zendeling werd ver gezeld door leden van de apalap- sih-stam, die werden aangevallen door leden van de pong-stam on danks een bestaande vredesover eenkomst. Vijf apalapsihs werden gedood, twee anderen ontsnapten in het oerwoud. Bij dit gevecht werd de zendeling onopzettelijk door de pijlen getroffen. Negen uur lang liep hij gewond door het oerwoud, geholpen d<»r twee leden van een andere stam en een aantal pong-mensen. Bij aankomst te Ang- gloek werd Benz met een vliegtuig naar een ziekenhuis in Australisch Nieuw-Guinea vervoerd. De actie van het IKOR ten bate van de slachtoffers van de grote brand in Zeist en de wederopbouw van het in de as gelegde broeder huis van de evangelische broeder gemeente aan het Broederplein heeft 80.000 gulden opgeleverd. De voorzitter van het IKOR, mr. Mulder, heeft zaterdag een cheque tot dit bedrag aangeboden aan do minee H. J. Bintz, predikant van de evangelische broedergemeente. De aanbieding had plaats in het kerkgebouw aan het Zusterplein in Zeist. daniërs verklaarden dat enige boerderijen van een dorp op de oostelijke oever werden bescha digd. In een communioué werd niets gezegd over de Jordaanse beschieting van de westelijke Jordaan-oever. VRIJ ZACHT Zaterdag stond het weer in ons land onder invloed van een depres sie nabij Scandinavië. Zondag breidde een rug van hoge lucht druk zich over Nederland uit, het geen gepaard ging met opklarin gen. Intussen is boven de Britss eilanden een warmtefront aange komen, dat behoort bij een depres sie ten zuiden van IJsland. Dit front vormt de voorste be grenzing van vrij zachte en voch tige lucht die zich dinsdag over onze omgeving zal hebben uitge breid. In deze lucht komen naasi wolkenvelden enkele plaatselijke opklaringen voor, terwijl uit deze bewolking weinig of geen neerslag zal vallen. De wind blijft waaien uit richtingen tussen zuid en zuid west. Het zal vrij zacht weer zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot dinsdagavond Nevelig weer Nevelig weer met wolkenvelden, maar ook enkele plaatselijk opkla ringen, weinig of geen neerslag en een overwegend matige wind tus sen zuid en zuidwest. Iets minder koude nacht, dinsdag ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. DINSDAG 14 NOVEMBER v.m. n.m Breskens 0.08 12.15 Terneuzen 0.44 12.51 Hansweert 1.18 1.25 Walsoorden 1.17 1.24 WOENSDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden NOVEMBER v.m. n.m. 0.44 0.48 1.20 1.24 1.54 1.58 1.53 1.57 15 ZON MAAN Nov. op onder op onder 14 7.56 4.51 15.51 4.51 15 7.58 4.50 16.02 6.02 16 8.00 4.48 16.16 7.14 17 8.02 4.46 16.34 8.28 18 8.03 4.45 16.59 9.42 19 8.05 4.44 17.34 10.52 t V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1