Noordvietnamese troepen drongen Amerikaanse zuiveringscompagniën terug met mortiervuur OLGA MUL Het nationale bevrijdingsfront neemt de macht in handen in Zuid-Arabië Hei viel erg mee voor president Johnson RADIO DE KOM HET WEER MATRASSEN de Gasverwarming Maar zijn Vietnampolitiek stond niet op hei spel ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7065 Thaise divisie maar Vietnam Meer Amerikaanse hulp In één week 22 aanvallen op Hanoi De tyfoon „Freda" Ontslagen en werktijd verkorting In Winschoten De havenstaking in Londen Israëlische onderzeeboot in dienst gesteld Zon- en Maanstanden Johnson op inspektiereis Betoging tegen partijcongres van N.P.D. Weerbericht Hoogwater Frank, by abonnement: TERNEUZEN Dtseeteor-Hoofdredaetefdrt I. van da Sands Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswad Abonnementsprijs f8.per kwartaal; per maand f 2,70; per week 82 et. Losse nrs 13 et DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm TB et; minimum r>et advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géi.i handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het geenmb. maandae/d:nsdE,g-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse militairen, die in de omgeving van Kontoem een zuive ringsactie uitvoerden, hebben zich donderdag na hevig mortiervuur van Noordvietnamese troepen te rug moeten trekken op een hoog vlakte. Volgens een militaire woord voerder had de Amerikaanse een heid, bestaande uit drie compag nieën parachutisten, door het mor- tier- en^jkjhf|»tbardement binnen enkele mms 'erlies van 24 man aan gewonden 'geleden. Bij aanvallen in hetzelfde gebied verloren de Noordvietnamezen woensdag 106 man aan doden. De Amerikanen ontvingen steun van vliegtuigen, die onder meer door gebruik van napalm de aanvallers wisten te verdrijven. Bij gevechten in de provincie Quang Nam ten zuiden van .Da- nang kwamen donderdag vier Ame rikanen en zes vietcongleden om het leven. In de omgeving van Daung Thein, 60 kilometer ten noordwesten van Saigon, werd de commandopost van de 25e Ameri kaanse infanteriedivisie onder mor tiervuur genomen. Een Amerikaan kwam om het leven en 30 werden gewond. Door de orkaan „Freda" en ver gezellende luchtwervelingen werd de Amerikaanse luchtactiviteit bo ven Noord-Vietnam beperkt. Ten noorden van de gedemilitariseerde zone werden troepenconcentraties, vrachtautokolonnes en geschuts- stellirigen gebombardeerd. Ten zuiden van de zone in de omeeving van Con Thien en ten zuiden van Kontoem kwamen B 52- bommenwerpers in actie» tegen troepenconcentraties. Thailand zal nog 10.000 militai ren naar Zuid-Vietnam zenden en in ruil daarvoor van de Verenigde Staten luchtdoelraketten en andere moderne wapens krijgen, zo is vrijdag in Thaise kringen in Bang kok gezegd. Van Amerikaanse zijde is be vestigd dat de levering van lucht doelraketten en andere wapens wapens wordt besproken maar men kon nog geen nadere mededelingen doen zolang de besprekingen gaan de zijn. De nieuwe Thaise bijdrage aan de oorlog in Vietnam zou bestaan uit een divisie van 10.000 man lichte infanterie, uitgerust met Amerikaanse wapens. De eerste directe bijdrage van Thailand aan de oorlog omvatte 3000 man, die eerder dit jaar in Zuid-Vietnam aankwamen. Volgens de Thaise bronnen zul len de Verenigde Staten luchtdoel raketten leveren voor de uitrusting van één bataljon. President Johnson had eerder om 20.000 man Thaise troepen ge vraagd, maar de regering In Bang kok antwoordde, dat meer troepen naar Vietnam zouden worden ge zonden, als de Verenigde Staten hun militaire steun aan Thailand zouden vergroten. Die hulp be droeg vorig jaar 60 miljoen dollar en men schat de verhoging op 47 tot 53 miljoen. De Amerikanen zouden voorts bereid zijn twee legerdivisies van Thailand te reorganiseren en op nieuw uit te rusten, in totaal 40.000 man. Minister van binnenlandse zaken Tsjaroesathien zei vorige week dat vier maanden na het slui ten van een overeenkomst met de Verenigde Staten troepen naar Vietnam zouden kunnen worden gezonden. De Thaise eenheden zou den geheel onafhankelijk kunnen opereren. Tengevolge van Amerikaanse bomaanvallen op de Noordvietna mese hoofdstad Hanoi zijn in de wrpk van 24 tot 30 oktober meer dan 200 burgers gedood en 150 huizen vezwoest, aldus «en offi cieel Noordvietnamee* communi qué. In die periode voerden 300 vlieg tuigen totaal 22 aanvallen op Ha noi uit. Voorts wordt in het communi qué gezegd dat dorpen en gehuch ten in de omgeving van Vinh Linh ten noorden van de gedemilitari seerde zone in die periode werden gebombardeerd door de Ameri kaanse luchtmacht, oorlogsschepen en artillerie. Betreffende de tyfoon „Freda" wordt nader gemeld, dat die vrij dag de kust van Zuid-Vietnam heeft getroffen met windsnelheden van meer dan 110 km. De lucht acties tegen de vietcong moesten MAANFOTO Het Amerikaanse ruimteschip „Surveyor-6" heeft een zachte landing op de maan gemaakt. Hier een foto die drie uur na de landing naar de aarde werd over geseind. De zwarte schaduwen op deze foto, die met een groot hoeklens over een afstand van verscheidene honderden meters werd gemaakt, accentueren het oneffen landschap op de maan. hierdoor worden gestaakt, maar de vliegdekschepen in de golf van Tonkin kunnen toestellen laten op- stijgen voor aanvallen tegen doe len in Noord-Vietnam, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Donderdag werden door Ameri kaanse vliegtuigen bij aanvallen op Noord-Vietnam 91 vaartuigen, 13 bruggen en 16 vrachtwagens ver nietigd of beschadigd. Er werden die dag geen aanvallen bij Hanoi of Haiphong uitgevoerd. Bij verscheidene acties in Zuid- Vietnam Wjerderf donderdag 14 Amerikanen gedood en 57 gewond. Noordvietnamese geregelde een heden verloren 59 man aan doden. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De directie van de Noordneder landse machinefabriek te Winscho ten deelt mee, dat zij door omstan digheden gedwongen zal moeten overgaan tot een personeelsin krimping. Van de 300 thans werk zame personeelsleden zal in totaal voor 27 personen een ontslagver gunning worden aangevraagd. In overleg met de werkgevers- en de werknemersorganisaties is een af vloeiingsregeling getroffen. Voor een deel van het overige personeel wordt een werktijdverkorting in overweging genomen. De onder nemingsraad is hiervan in kennis gesteld. Nadere besprekingen be treffende de werktijdverkorting zullen nog volgen, aldus de directie. Verreweg het grootste deel van de 3.000 havenarbeiders, die vrij dag in Londen bijeen 'zijn geko men, hebben gestemd vóór voort zetting van de staking in de ha vens, die al bijna 6 weken duurt. De staking brak uit, toen een aantal arbeiders het nieuwe plan verwierp dat hun vast werk ga randeerde in plaats van los. In totaal staakt ongeveer een kwart van de Londense havenarbeiders. In de Britse haven Portsmouth is vrijdag de vierde Israëlische onderzeeboot de „Dakar", in dienst gesteld. Het is een zuster schip van de „Ltvir.than" die vlak voor de oorlog in het mid den-oosten in dienst werd ge nomen. De schepen werden in 1964 overgenomen van de Britse marine. De „Dakar", die bij de „Royal Navy" de naam „Totem" voerde, meet 1280 ton. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN V f De leiding van het nationale bevrijdingafront (N.L.F.) In Zuid- Arabië haaft vrijdag bakendge- maakt dat zij thana volladlg ver antwoordelijk la voor het welzijn van de bevolking en van da bui tenlandse bargers. Elke gewelddaad zal worden beschouwd als een „misdrijf" tegen de revolutie", zo. heeft Said Dhalee, de voorzitter van het po litieke comité van het N.L.F., meegedeeld. Er worden regiona le comité's gevormd die hierop moeten toezien. Dhalee zei op een persconfe rentie in Aden, dat het N.L.F. ge kant is tegen Britse luchtakties tegen welke Arabische strijd macht dan ook. Hij doelde op aanvallen die Britse jachtbom menwerpers de dag tevoren aan de grens met Jemen hadden uit gevoerd ter ondersteuning van het Zuidarabische leger. Volgens Dhalee waren deze akties buiten medeweten van zijn organisatie uitgevoerd. Zijn bezwaren gol den ook eventuele Britse akties tegen het Flosy, het „front voor de bevrijding van bezet Zuid- Jemeo", de concurrerende natio nalistische groepering in Zuid- Arabië. ONTVOERING Naar aanleiding van de ont voering door een commandogroep van het N.L.F. van 12 personen die op het punt stonden per vliegtuig naar Cairo te vertrek ken, verklaarde Dhalee dat dit „leiders van de burgeroorlog" waren. In totaal werden nu bijna duizend mensen vastgehouden. Aangehouden leden van het Flosy onder de 17 of boven de 50 jaar zouden worden vrijgela ten, voor zover zij geen leidende funktie hadden en bereid waren een verklaring te tekenen, dat zij geen wapens zullen dragen en niet tegen het N.L.F. zullen ageren. „FLOSY" MIST BINDING MET BEVOLKING Naar in kringen van het Zuid- arablacha leger wordt vernomen, kon het nationale bevrijdings front al vóór de burgeroorlog rekenen op de steun van onge veer 85 procent van de officieren. Het Flosy schijnt weinig kans meer te maken, ook al doordat het weinig binding heeft met de massa van de bevolking. Boven dien lopen de politieke opvattin gen van de twee organisaties nauwelijks uiteen. Het Flosy ontstond in januari 1966, toen een aantal leden van het N.L.F. zich van deze verzets organisatie afscheidde. Het waren hoofdzakelijk voorstanders van een krachtiger politiek tegenover Engeland en zij hadden de steun van Egypte. Hoewel de leiders van het N.L.F. president Nasser ook als de leider van de Arabi sche revolutie" erkenden, ver zetten zij zich tegen de pogingen van „Egyptische agenten" tot in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van Zuid-Arabië. Nov. 11 12 13 14 15 ZON op onder 4.56 7.52 7.53 7.55 7.56 7.58 MAAN op onder 15.22 1.18 4.54 4.53 4.51 4.50 15.32 15.41 15.51 16.02 2.31 3.41 4.51 6.02 Twee grote Amerikaanse ste den hebben een neger tot bur gemeester gekozen. De democra tische partij stelde hen kandi daat, wat op zichzelf een teken van moed is, want na de jongste rassenrellen is door heel de V.S. een reaktie tegen de negereman cipatie ontstaan onder de blan ken. Maar het grootste compli ment komt toe aan de kiezers die naar de man en niet naar zijn huidskleur hebben gekeken bij deze verkiezingen. In het bijzonder geldt dat voor Cleveland, waar de negers nog geen derde van de bevolking uit maken en dus wel vele blanken voor Carl Stoker gestemd moeten hebben. Dat het nuchtere den ken, vrij van „white backlash"- sentiment toch blijft overheersen, bleek duidelijk in Boston, waar een vrouwelijke kandidaat voor het burgermeesterschap, die zui ver werkte tégen de integratie der rassen op de scholen, de blanke ouders niet in zo groten getale achter zich kreeg dat ze gekozen werd. Zo is in verscheidene verkie zingen duidelijk geworden dat Johnsons beleid om effectief de achterstelling van de negers on gedaan te maken, wel degelijk effekt heeft. Zelfs in het zuiden, waar voor het eerst een neger werd gekozen in de wetgevende vergadering van Virginia. GROtE STEDEN ZULLEN BESLISSEN Trouwens, Johnsons partij heeft het lang niet slecht gedaan en beslist beter dan werd ver wacht. Bijvoorbeeld in Philadel phia werd de democratische bur gemeester herkozen ondanks een felle aanval van de republikei nen. Dit soort zaken zet meer zoden aan de dijk dan de paar republi keinse succesjes, zoals het ver overen van de gouverneurspost in Kentucky. Tenslotte woont de meerderheid van de stemmers in de grote steden en wat daar ge beurt, zal bepalen wat de uitslag is van de presidentsverkiezingen van volgend jaar. In dat opzicht behoeven da uit slagen Johnson niet mismoedig te etemmen, ook al ie zijn per soonlijke populariteit den sterk gedaald. Dit keer telde dat wel mee, maar niet teveel. Tenslotte ging het nu over plaatselijke funktionarissen of ambtsdragers in de eigen deelstaat en bij het oordeel daarover doet de inter nationale politiek minder ter zake. VREEMD REFERENDUM Vietnam is toch bij de kwestie betrokken geraakt, doordat vele republikeinen kennelijk met gering succes - de kiezers voor hielden dat een stem voor een democraat automatisch beteken de dat men steun verleende aan Johnsons Vietnamese politiek. Bovendien werd een vreemd soort referendum gehouden in San Francisco waar men ja of nee kon antwoorden op de vraag President Johnson, die een in spektiereis van twee dagen maakt langs militaire bases in de V.S. ter gelegenheid van „oudstrij- dersdag" (11 nov.), heeft vrijdag in een toespraak te Fort Benning in Georgia tot infanterie- en luchtlandingseenheden z'n „cock tail partij" critisch scherp aange vallen en hun ronduit te kennen gegeven dat zij hun mond moe ten houden nu Amerikaanse sol daten op het slagveld sneuvelen. Voor de naaste verwanten van de mannen die in Vietnam streden, is de oorlog geen academische kwestie, aldus de president. Maar, zo zei hij, de pogingen van de vijand in Vietnam om de zwakke plek In onze eenheid te vinden, zullen op niets uitlopen. De vrede zou echter sneller ko men als de vijand van de vrijheid „onze moed en vastberadenheid onaangetast vindt en door ons ongeduld niet wordt aangemoe digd om de oorlog voort te zet ten". of de V. S. onmiddellijk een be stand moesten sluiten in Viet nam en hun troepen terugtrek ken. In deze waarschijnlijk wel de felst levende stad van de V. S. kwamen Johnsons uitgesproken tegenstanders net even boven een derde. Dat wil dus zeggen dat ze nog ver zijn van een over tuigende meerderheid. Ook in dat opzicht valt het allemaal aardig mee voor Johnson. 85-JARIGE KONING Een recent portret van koning Gustaf Adolf van Zweden, die vandaag zijn 85e verjaardag hoopt te vieren. Meer wind Vrijdag stond het weer in-ons land onder invjped van een rug van hoge luchtdruk, die een uit loper vormde van een hogedruk- Enkele duizenden mensen heb ben vrijdag in het centrum van Hannover betoogd tegen het recht se radicalisme in West-Duitsland en in het bijzonder de nationaal- democratische partij (n.p.d.), die vrijdag in de Niedersachsenhalle, aan de rand van Hannover, een congres opende. Aan de oproep tot een protest betoging van de zijde van het Westduitse verbond van vakver enigingen (D.G.B.) en van „de bur gerlijke actie tegen het rechtse radicalisme" is volgens de Ham- burgse politie door 3500 mensen gehoor gegeven. De betogers droegen borden met opschriften als „Vandaag N.P. D.-congres morgen bezetting van de gebouwen der vakbewe ging". Een d.g.b.-spreker eiste concrete democratische acties tegen het rechtse radicalisme. Vóór de demonstratie hadden leden van de „Vereniging van door het nazi-bewind vervolgden" vlug schriften verspreid met de eis, het N.P.D.-congres te verbieden. De demonstranten verging de lust tot verder betogen toen zij een uur in een stortregen gelopen had den en nadat een kapel van de D.G.B. de „Marseillaise" gespeeld had. De politie was in groten ge tale op de been en ook drie water kanonnen stonden klaar, maar be hoefden niet gebruikt te worden. De politie houdt er rekening mee dat zaterdag .opnieuw gedemon streerd wordt gebied nabij de Azorea, Va zal echter een depressie nabij Schotland het weer beheersen. Een front van deze depressie, dat vrijdagavond boven de Britse éilanden lag, trekt naar het oos ten en bereikte hedenochtend on» land. Het front vormt de voorsta begrenzing van vochtige ocea nische lucht, waarin veel bewol king voorkomt Uit deze bewol king wordt plaatselijk enige re gen verwacht. De wind zal hierbij matig tot krachtig en aan de kust krachtig of hard zijn. De tempe raturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vrijdag: omstreeks 10 graden. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachi- ge aan de kust aanvankelijk af en toe harde zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vrijdag. ZATERDAG 11 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 9.33 10.20 Terneuzen 10.09 10.56 Hansweert 10.43 11.30 Walsoorden 10.42 11.29 ZONDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 10.44 11.19 Terneuzen 11.20 11.55 Hansweert 11.54 12.29 Walsoorden 11.53 12.28 MAANDAG 13 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.24 11.34 Terneuzen 0.10 Hansweert 0.34 0.44 Walsoorden 0.33 0.43

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1