FORTUNA Koning Hoessein ambassadeur voor Arabische zaak ISRAËL DREIGT SABOTEURS OOK OP JORDAANS GEBIED AAN TE VALLEN ONDERZOEK NAAR BEUNHAZERIJ IN DE BOUWNIJVERHEID VOORZITTER AGRARISCHE BEDRIJFSB0ND VINDT VRIJE LOONPOLITIEK „ONVERTEERBAAR Nieuw subsidiesysteem voor de woningbouw Pagina 2 OE VRIJE ZEEUW Vrijdag 10 november 1937 In Syrië smeult het nog Terroristen OPPERWACHT- MEESTER RIJKSPOLITIE VERONGELUKT HAAGSE BEJAARDEN OPGELICHT Dreigement Hij en Zij Eén huis werd zelfs verkocht AMSTERDAMSE JONGELUI WILDEN POLITIEWAGEN KLEM RIJDEN ERNSTIG VERKEERSONGEVAL IN FRIESLAND Nederlanders verongelukt in België Agent van Duitse lotto aangehouden Machtsfactor DAK VAN LOODS INGESTORT Vijf gewonden IN TWEESTRIJD door MAX VAN AMSTEL Vertragingen bij de spoorwegen - AGENDA - Koning Hoessein laat op zijn wereldreis als ambassadeur voor de Arabische zaak milde gelui den horen. Nu stond hij al be kend als de minst militante en meest redelijke van de Arabische vorsten en presidenten, maar hij schijnt ook namens anderen te spreken die thuis wel wat ge spierder taal gebruiken, maar waarschijnlijk alleen omdat de bevolking daaraan gewend is. Hoessein beeft al enige malen erkend dat Israël recht op be staan heeft, al wilde hjj dat niet automatisch gelijkstellen met een erkenning in optima forma. Maar nu komt ook uit'Cairo het bericht dat de verenigde Arabi sche republiek de vijf punten van president Johnson met enig voorbehoud wel wil aanvaarden, o.a. ten aanzien van het punt dat alle landen van het nabije oosten recht hebben op een bestaan in vrede. Overigens komt deze melding via een verslaggever van de „New York Times". Een beetje verkapt dus, want het mag de Egyptenaren niet te koud op het lijf vallen De Egyptische reserves gelden voorts de doorvaart door het Suez-kanaal, de regeling van de vluchtelingenkwestie en de te rugtrekking van de Israëlische troepen. Maar de hoofdzaak is dat zowel tot Hoessein als Nasser is doorgedrongen dat het bestaan van Israël eigenlijk maar aan vaard moet worden. Dat maakt een eind aan de kreten van een heilige oorlog om „de Joodse in dringers in zee te drijven", zoals dat heette. Israëls premier Esj kol heeft deze klanken al begroet als „be. moedigend". Het realiteitsbesef echter dat hij verwelkomt in Jor danië en Egypte, leeft niet erg levend in Syrië, dat nog volop ageert tegen Israël. Waarschijn lijk een gevolg van het feit dat Damascus net vóór de Israëli sche bezetting is gered door een bevel het vuren te staken onder druk van de V. N. Hier blijft een vonk smeulen die opnieuw een brand kan doen ontstaan en die de redelijkheid bij de andere bu ren van Israël weer kan weg vegen. al enige woorden De Israëli's hebben malen waarschuwende geuit aan het adres van Jordanië over infiltranten die op de west oever van de iordaan sabotage daden komen plegen en dan weer over de Jordaan vluchten, in één geval onder dekking van Jor daans artillerievuur. Officieel moedigt de Jordaan se regering de terroristische ak- tiviteiten niet aan. Niet alleen omdat het geen zin heeft weer «en gevecht met Israël te ris- Woensdagavond kwart voor elf is op de nieuwe weg in Hoog- karspel een auto van de rijks politie tegen een onder een straatverlichting geparkeerde vrachtauto gereden. Een der twee inzittenden, de 47-jarige op perwachtmeester van de rijks politie A. Bot uit Hoogkarspel, kwam daarbij om het leven. De bestuurder, de 23-jarige wacht meester W. H. Ritsema, werd met zware verwondingen in het ziekenhuis in Hoorn opgenomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend, daar de heer Rit sema nog niet kon worden ge hoord. Drie Haagse bejaarden blijken de afgelopen dagen voor een be drag van 1400 te zijn opgelicht door een ongeveer 45-jarige man, die zich uitgaf voor ambtenaar van de dienst sociale belangen. De man vertelde een verhaal over plaatsingsmogelijkheden in een bejaardentehuis. Het verhaal eindigde er mee, dat hij alvast geld moest hebben om de moge lijkheden te realiseren. Drie dames van 76, 80 en 82 jaar haalden hun woninkjes overhoop en gaven in totaal 1400. De politie, die bij toeval de oplich ting op het spoor kwam, ver moedt dat nog meer bejaarden het slachtoffer zijn geworden van d« „ambtenaar". keren, maar ook omdat die ter roristen dezelfden zijn die met vreugde Hoessein en zijn konink lijke regime zouden verjagen. Maar wat kan de regering in Amman doen? Het heeft al aan Israël gevraagd waarom de Jor daanse patrouilles de grens langs de Jordaan beter zouden moeten afgrendelen dan de Israëlische aan de andere kant En daar zit een zekere logica in. Vast staat ook dat de opleiding en ophitsing van terroristen vooral een Syrische aangelegen heid is. Via het door Israël be zette Syrische grensgebied is geen infiltratie mogelijk en daar om wordt de weg via Jordanië gekozen. Bovendien hebben langs de Jordaanoever ook vele vluch telingen hun kampen en onder de bewoners daarvan zullen de terroristen waarschijnlijk veel sympathie vinden en evehtuele hulp. Ook in de lagere regionen van het leger zal menigeen geneigd zijn de saboteurs een handje te helpen, mede dank zij de jaren lange propaganda dat het ver delgen van de Joodse staat een Allah welgevallig werk is. Israël heeft er al op gezin speeld dat de Israëlische arm lang en machtig genoeg is om de saboteurs ook op Jordaans gebied te komen bestraffen. Voorlopig mag men hopen dat dit meer be doeld is om de Jordaanse mili tairen het helpen van saboteurs wat minder aantrekkelijk te ma ken. Mocht het inderdaad de be doeling zijn het dreigement uit te voeren, dan is er grote kans dat het pas ontkiemende kas plantje van Arabische realiteits zin weer snel verwelkt in de hitte van een nieuwe strijd. (ADVERTENTIE) In de echte „Hij en Zij" long drink moet kersenbrandewijn De Kuyper worden gebruikt. Wij raden U aan hierop goed te let ten. In een normaal drinkglas een flinke scheut Kersenbrande wijn De Kuyper. Bijvullen met tonic. Voor een extra-koele „Hij en Zij" enige stukjes ijs toevoe gen. De afdeling Venray van de Nederlandse katholieke aan nemers- en patroonsbond heeft een onderzoek ingesteld naar wat zij noemt beunhazerij in de bouw. Bestuursleden van de afdeling, zelf ondernemers, hebben de werkzaamheden van werknemers in de tweede helft van 1966 en de eerste helft van 1967 in Venray, buiten de normale werktijden uitgevoerd, aan een beschouwing onderworpen. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen dat waarschijnlijk aan omzetbelasting een bedrag van 30.000 niet is betaald. Over de tweede helft van het jaar 1966 bedroeg het totale percentage der premies sociale verzekerings wetten: (inclusief één procent wettelijk verzuim) 31,1 pet en over de eerste helft van het jaar 1967: 30,5 pet. Ervan uitgaande dat het loonbestanddeel 30 pet bedraagt, zou aan premies der halve ongeveer ƒ90.000 betaald moeten worden. Het is volgens de afdeling Ven ray waarschijnlijk, dat dit niet is geschied. Uit statistische ge gevens blijkt, dat een werknemer gemiddeld een jaarproduktie van 30.000 heeft. Dit betekent in het onderhavige geval (de lijst van onderzochte werken beloopt een bedrag van ruim een miljoen gulden), dat aan ongeveer 30 personen werk gelegenheid is ontnomen. Ge rekend over een periode van 26 weken geeft dit het volgende beeld: gemiddelde daguitkering ingevolge de werkloosheidswet in 1966: 21,60; over het jaar 1967-tot dusver ongeveer 27, een gemiddelde van ongeveer 24. De afdeling tekent bi) deze conclusie o.m. aan dat de be stuursleden bij hun onderzoek zich ervan hebben vergewist dat de verrichte bouwwerkzaam heden niet een onderdeel vorm den van 'n normale aannemings overeenkomst, waarbij wegens het spoedeisende karakter van de opdracht des avonds of gedu rende de weekends zou worden doorgewerkt. Bij het onderzoek zijn bouwwerken, die betrekking hadden op legale vrijetijdsbouw (Bogaers-regeling) buiten be schouwing gelaten. De onderzochte bouwwerken waren volgens de afdeling ver bouwingen aan stallen, wonin gen, boerderijen en de nieuw bouw van woningen, champig nonkelders, kippenhokken, wo ningen en garages, van welke woningen er zelfs één werd ver kocht. Twee 18-jarige jongens en een 19-jarig meisje uit Amsterdam hebben dinsdagnacht geprobeerd met een gestolen auto een politie wagen klem te rijden tegen een viadukt op de Cornells Lelylaan in de hoofdstad. Hun opzet mis lukte dank zij een snelle manoeu vre van de politieauto, die de achtervolging voortzette en het drietal tot stoppen wist te dwin gen. Zij namen vervolgens de vlucht waarna een van de politie mannen twee waarschuwings schoten loste. Alle drie werden aangehouden en ingesloten. De jongelui waren naar de hoofdstad gevlucht, nadat zij in Amstelveen op heterdaad waren betrapt bij het forceren van een sigaretten automaat. De hoofdstedelijke po litie werd verzocht de verdach ten op te vangen, als zij de stad binnenkwamen. Zij zijn voor ver hoor naar Amstelveen overge bracht. Op rijksweg 43a Hardegarijp- Drachten ter hoogte van Tiet- jerksteradeel is woensdagavond een vrachtauto frontaal in bot sing gekomen met een personen auto. De bestuurder van de per sonenauto, de 19-jarige Y. Boer- sma uit Leeuwarden en de naast hem zittende 20-jarige mej. F. Bantuma uit Oosterbierum, wer den ernstig gewond. Mej. Bantu ma is kort na het ongeval in het ziekenhuis in Leeuwarden over leden. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtwagenbestuurder wilde af remmen voor een personenauto, die linksaf wilde slaan. De rem men van de vrachtwagen weiger den. Om een ongeluk met de stil staande personenauto te vermij den, reed de vrachtwagen hier aan de linkerkant voorbij, juist op het moment dat van tegen overgestelde richting een per sonenauto naderde. Een frontale botsing volgde. Bij een ernstig verkeersongeluk in België zijn donderdagmorgen twee Nederlanders om het leven gekomen. Zij zaten in een busje dat zeven arbeiders uit Limburg naar een bouwplaats in Brussel vervoerde. Tussen Tongeren en St. Truiden kwam een landbouwtrac- tor de weg oprijden, waarmee het busje in botsing kwam. De slacht offers zijn C. van der Loop uit Heerlen en Johannes Dezair uit Wylre bij Maastricht. Zij overleden in een ziekenhuis in St. Truiden aan hun verwondingen. De andere inzittenden van het busje werden ook naar een ziekenhuis gebracht, evenals de Belgische tractorbe- stujirder. De politie in Utrecht heeft de 43-jarige boekhandelaar W. aan gehouden wegens overtreding van de wet op de kansspelen. Hij had ongeveer 40.000 formulieren van de Duitse Nord-Westlotto ter verspreiding in voorraad. Deze voorraad is in beslag genomen. Vier medewerkers, die de for mulieren verspreidden, zijn ver- baliseerd, Twee van de vier had den al 40.000 formulieren aan de man gebracht, nummer drie ver zorgde 17.500 exemplaren en de vierde wat minder. Ze waren daarmee van begin augustus af aktief. Ze kregen van de boek handelaar als vergoeding 5 voor het verspreidden van 1.000 for mulieren. De boekhandelaar ont ving van zijn Duitse opdracht gever 10 per 1000 voor het ver spreiden en 5 per 1000 voor het iin enveloppen verzenden. Het openlfjk bevorderen van het meespelen in de Westduitse lotto is in ons land verboden. Volgens de Utrechtse politie gaat elke week ongeveer een miljoen gul den op deze manier naar Duits land. DAT IS NOG EENS VISSEN I Hoge Veluwe: Tien vissers heb ben woensdag met schepnetten de honderden dikke, grote kar pers, die de vijver bij het jacht slot „St. Hubertus" in het natio nale park „De Hoge Veluwe" be volkten, gevangen. Bij deze „vangst", die zo'n twee ton vis opleverde, worden de zieke vis sen geselecteerd terwijl de goede verkocht worden. De allerbeste dieren gaan de vijver weer in om zich weer door de duizenden toeristen te laten voeren. De voorzitter van de algemene Nederlandse agrarische bedrijfs- bond, de heer Sake van der Ploeg, vindt het vrije loonpolitieke sys teem op dit moment onverteerbaar. „De 100.000 werklozen maken het de werkgevers te gemakkelijk neen te zeggen tegen gerechtvaardigde verlangens", zo zei de heer Van der Ploeg gisteren op, een vergade ring van de vakgroep zuivel van zijn bond in Utrecht. „In de tijd van de hoogconjunc tuur was alles aan banden gelegd, maar nu de conjunctuur aarzelend is geworden, wordt alles vrij, ter wijl belangrijke wapens bij de han tering van dat systeem (stakings recht en een wettelijke regeling van het minimumloon) nog niet uit de machinehal zijn gekomen". De heer Van der Ploeg verklaar de dat het een misverstand is te menen, dat zijn bond zich zwak zou voelen in de vrije loonpolitiek. Dank zij de inspraak in het sociaal- economische gebeuren via de p.b. o.-organen is zelfs sprake van een in vergelijking met andere bedrijfs takken betere positie. „De werk gevers hoeven tegenover ons hun eventuele „neen" niet te argumen teren, want we bezitten alle cijfers over de bedri'f'tak zelf", aldus de heer Van der Ploeg. Hij vestigde de aandacht op de machtsfactor, waarvan zijn bond met uiterste voorzichtigheid ge bruik zal maken. Maar, zo liet hij blijken, als de onredelijkheid een vooruitgang van de arbeiders zal verhinderen, zal de A.N.A.B. niet schromen de in zijn bezit zijnde allesbeheersende kraan voor het hele land te gebruiken. N. Vijf arbeiders werden gewond waarvan twee zeer ernstig, toen gisteren in het Noordlimburgse plaatsje Ottersum het dak van een van de drie in aanbouw zijn de champignonloodsen naar be neden stortte. Omstreeks 14 uur waren een 15-tal arbeiders bezig om op de loods, die 120 meter lang, 60 meter breed en 60 meter hoog moest worden, het stalen constructiedak aan te brengen. Toen een lengte van 85 m was bereikt, stortte het dak plotse ling door onbekende oorzaak naar beneden waarbij de arbei ders in de val werden meege sleurd. Twee van hen, de 36-jari- ge C. Jacobs uit Mill en de 21- jarige. T. van Dijk uit Zeeland (N.-Br.) werden ernstig gewond. Twee arbeiders uit Middelaar en één uit Overasselt werden licht gewond. I Verder liepen enkele arbeiders een lichte shock op. De ambu lancewagens uit Gennep en Cuyk waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig. De gewonden zijn allen overgebracht naar het Sint Canisiusziekenhuis in Nij megen. De ravage was zeer groot. De schade bedraagt minstens 300.000. De rijkspolitie te Gennep en de arbeidsinspectie stellen een on derzoek in. 4) Vooral Meyeringh stond bij de Society goed aangeschreven. Deze man verrichtte zijn zen dingswerk gedurende vele jaren. Hij was in die jaren enkele malen voor korte, tijd in Enge land en in zijn geboorteland, brieven en rapporten, die hij het bestuur van de Society van tijd tot tijd had toegezonden, was ge bleken, dat zijn arbeid onder de Afrikaanse heidenen niet zonder vrucht was gebleven. Ook had hfj eens een niet onbelangrijke som gelds ter beschikking van de Society gesteld. Over Thomas Edward Hack ney wist men minder te vertel len. Wel was bekend, dat hij enkele jaren geleden naar Afrika was gegaan, en uit een van de laatste brieven van Meyeringh was gebleken, dat de beide zendelingen elkander ergens in de binnenlanden had den ontmoet. Meyeringh schreef in die brief het volgende: „Ik heb hier een Engelsman ont moet, een zekere Thomas Edward Hackney, die goed werk ver richt en met wie ik gaarne samenwerk, vooral omdat hij zeer bedreven is in de genees- kunst en hij vele gewassen en vruchten kent, waaruit men medicijnen kan bereiden, waar mee veel kwalen onder de inlan ders met succes kunnen worden bestreden. En u weet, mijne heren, hoe belangrijk de genees kunst is bij ons zendingswerk Men begreep dus, dat de be manning van de „Prosperity" een van deze beide lieden had opge pikt van het verlaten Afrikaanse strand. Maar wie van beiden het nu was, Hackney of Meyeringh, en waar de ander was gebleven, dat kwam men pas te weten toen de geredde weer geheel hersteld was en hij met zijn verhaal licht bracht in deze zaak. En hier volgt het verhaal, dat hij vertelde aan het bestuur van de London Missionary Society: „Mijn naam is Thomas Edward Hackney. Ik vertrok in 1825 naar Afrika, om als lekenpredikant Gods Woord te brengen aan de inboorlingen. Gedurende twee jaren heb ik als enige blanke ge leefd te midden van onbeschaafde negers. Ben stam in Zuid-Oost Afrika nam mij in zijn midden op. Deze stam heb ik vrijwel tot de laatste man tot het Christen dom bekeerd. Ik was bij hen zeer gezien en ik had een grote in vloed op hun zedelijk leven. Deze invloed verwierf ik in hoofd zaak, doordat ik enige kennis van genees- en heelkunde bezit. Als jongeling heb ik namelijk enkele jaren medicijnen gestudeerd in Cambridge. Ik heb deze studie moeten afbreken, omdat mij de middelen tot verdere studie ont braken. Maar wat ik in die jaren heb geleerd, heeft mij ontzag lijke diensten bewezen bij mijn zendingswerk. Nu ongeveer anderhalf jaar geleden ontmoette ik Gustaf Meyeringh, Duitser van ge boorte, lekenprediker als ik, die door Afrika trok en het .Evange lie verkondigde, maar nooit lan ger dan enkele maanden op een bepaalde plaats of onder een be paalde stam vertoefde. Wij gevoelden ons dadelijk tot elkander aangetrokken. Meye ringh, verheugd en ontroerd door hetgeen ik bij deze stam voor het Christendom had be reikt, verzocht mij dringend mijn standplaats té verlaten en met hem mee te trekken, omdat er elders nog zoveel werk te ver richten viel en omdat hij, naar hij zei, mijn hulp zeer hoog schatte en van node had. Aanvankelijk voelde ik niet veel voor zijn voorstel. Maar hij wist mij te overtuigen, en zo ver liet ik de stam, die mij lief was geworden en waarvan de leden mij ook lief hadden gekregen. Het afscheid viel mij zwaar, maar veel vergoedde de hechte vriendschap, die allengs ont stond tussen Gustaf Meyeringh en mij. Het werd een vriend schap, waaruit wij beiden de steun en de kracht putten, die wij nodig hadden voor ons werk en die de alleenstaande mens wel eens dreigt te ontvallen in de barheid en de wildernis van het Afrikaanse oerwoud. Zo trokken wij samen voort. Verlossing brengende in woord en daad, aan ziel en lichaam. Zo één voelden wij ons ten slotte en zozeer aan elkander verwant dat wij elkaar onze geestelijke en materiële eigen dommen vermaakten, voor het geval een van ons beiden onver hoopt mocht komen te sterven. In een olijke bui zetten wij dit zelfs op papier en bekrachtigden wij deze besluiten met ons bei der handtekening. In een olijke bui, zeg ik, want de overdracht van een geeste lijke nalatenschap kan nooit door iemand worden bestreden en be hoeft dus geen handtekening ter ter bekrachtiging. En de mate riële bezittingen van een predi ker in het oerwoud bestaan door gaans uit niet meer dan zijn Bijbel en de kleren die hij aan heeft. Geloof mij, ondanks 't feit dat ik met droefheid afscheid had genomen van mijn stam, be schouw ik de tijd, die ik met Gustaf Meyeringh in hechte vriendschap en samenwerking heb doorgebracht, als de mooi ste periode van mijn leven. (Wordt vervolgd,) Sprekende over de concentraties in de zuivelindustrie zei de heer Van der Ploeg dat in 1939 nog 24 procent van alle melk werd ver werf in fabrieken met een lagere jaarlijkse aanvoer dan 2,5 miljoen kg. In 1960 was het nog 0,4 pro cent. Vorig jaar werd een kwart van de totale hoeveelheid verwerkt in fabrieken met een grotere aan voer dan 25 miljoen kg per jaar. Nog slechts 10 procent wordt ver werkt in fabrieken met een aanvoer beneden 10 miljoen kg per jaar. In een grote concentrerende zuivel industrie moet het volgens de heer Van der Ploeg mogelijk zijn 'n de vrije loonpolitiek voor de 30.000 zuivelarbeiders wat te bereiken. Vakgroepssecretaris J. Koster voegde daaraan toe, dat sinds de afsluiting van dé eerste zuivel- c.a.o. (20 jaar geleden) het aantal zuivelfabrieken met 40 procent is verminderd, terwijl de hoeveelheid aangevoerde melk met 50 procent en het aantal werknemers met 20 procent toenam. De minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, heeft de gemeente besturen medegedeeld dat het in zijn voornemen ligt de eerder aangekondigde nieuwe, subsidie regelingen voor de woningbouw op 1 januari 1968 te dóen -ingaan, aldus een mededeling van zijn ministerie. De nieuwe regelingen voorzien in een uniform subsidiesysteem voor de gehele gesubsidieerde woningbouw, waardoor in begin sel gelijke voorwaarden zullen gelden voor de exploitatie van de onderscheiden categorieën van gesubsidieerde woningen. In de nieuwe regelingen voor de particuliere huurwoningen en voor de eigen woningen zullen overgangsbepalingen worden op genomen, op grond waarvan de genen, aan wie op of na 1 juli 1967 subsidie op voet van de nu geldende regelingen is of wordt verleend, desgevraagd volledig voor toepassing van de nieuwe regeling in aanmerking zullen kunnen komen, zo besluit de mededeling. Twee ongelukjes bij de spoor wegen hebben donderdagochtend geresulteerd in vertragingen vaa personentreinen. Op het empla cement van Heerenveen botste de trein Zwolle-Leeuwarden b« het verlaten van het station tegen een dienstwagen van de spoorwegen, die niet tijdig een rangeerbeweging had voltooid. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade was licht en de trein liep 20 minuten vertraging op. De trein reed op het moment van de botsing on geveer 20 km. Op de brug bij Ravenstein kwam tegen negen uur de 17- jarige B. Lamers in aanraking met de trein Nijmegen-Den Bosch. Op de brug bevindt zich een rijwielpad, maar de jongen had ruim baan gezocht op de spoorbaan. Hij is met verwondin gen naar het ziekenhuis te Oss vervoerd. De trein had 23 minu ten vertraging. ZATERDAG 11 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Hombre". Zuidersportpark, 3 uur: Tern. BoysWoudrichem. ZONDAG 12 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater. 2.30 en 8 uur: „Hombre"; 5 u. „Meisje, minderjarig meisjfe". MAANDAG 13 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Meisje, minderjarig meis je". DINSDAG 14 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, It uur: „Meisje, minderjarig meis je",

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2