voor kwakkelkleding DIT KIND EET ZICH GEZOND B I DE GUINESE VROUW MAG EEN „MENS" WORDEN Een gouden bril voor briljante brildragers Cake met een Hobby's Instrument meet hartslag van ongeboren kind Deze zachtrose twinset Crylor bestaat uit een truitje zonder mouwen, dat in ajour- steek is uitgevoerd. Dezelfde steek ziet u langs de knoopsluiting van het jasje. Het ge heel maakt een bijzon der gedistingeerde in druk. $- Kunst met een grote K is een afge zaagd gezegde. Maar cake met een grote C is cake met koffiecrème, dè tractatie voor jong en oud, niet „af- /i tractatie voor jong en oud, met „af- grOte yj gezaagd" maar afgesneden in forsè WMM1 plakken. U hebt er de volgende in grediënten voor nodig: 1 cake (zelf gemaakt of uit de winkel), 250 g boter, 175 g ge zeefde poedersuiker plus 1 eet lepel apart voor de vulling, 6 eetlepels koffie.extract plus 1 lepel apart voor de vulling, 2 eet lepels cacao en Vs 1 slagroom. De cake over de lengte in drie plak ken snijden. Boler en poedersuiker tot room roeren en al roerende drup pelsgewijs het koffie-extract toevoe gen. Tweederde van de mocca-crème met 2 eetleoels cacao, 1 eetlepel kof fie-extract en 1 eetlepel gezeefde poedersuiker vermengen. De onder ste plak van de cake met de helft van de crème bedekken. De tweede plak er op leggen en met de. rest van de mocea-ohoco-crème bedekken. Dan de bovenste plak er op leggen. Op een koele plaats de vulling en de mocoa-crème bestrijken en op de bo venkant schuine reepjes, opspuiten. In de ontstane vierkantjes kleine to rentjes van slagroom opspuiten. Kleine slagroom-torentjes langs de kanten van de cake spuiten. Op de zijkanten met een vork lijnen trek- ken. BOTER IN POEDERVORM In Australië heeft men boter in poedervorm bereid. Het pro- dukt is verkregen na experi menten, uitgevoerd door de af deling zuivel van de organisa. tie voor wetenschappelijk on derzoek van de Australische regering. Verwacht wordt dat met de commerciële produktie spoedig een aanvang kan worden gemaakt. Boter in poedervorm, die voor een zeer groot deel op dezelfde manier gemaakt wordt als melk in poedervorm, kan on der meer gebruikt worden bij de bereiding van taarten en andere soorten gebak. U weet het wel: een goed ontbijt is het halve werk, ook voor uw kinde ren. Toch heeft het weinig zin uw zoon of uw dochter 's morgens „vol te proppen", als hij of zij tegen het ontbijt zit te kokhalzen. Gaan de boterhammen, de yoghurt en de corn-flakes in de vroegte moeilijk naar binnen, geen malheur, als er met de noodzakelijke hoeveelheid caloriën per dag maar niet"de hand wordt gelicht. Dat wil zeggen, dat uw zoon of uw dochter later op de «lag de schade van een licht ontbijt moet inhalen. We zullen u twee voorbeelden geven. A. geeft een staatje van de „ochtendeters" en B van de „oclitend-kieskauwers". De totale hoeveelheid calorieën van de onder A genoemde maaltijden bedraagt 3250; van die onder B 3260. Trek of geen trek, zowel A als B komt dus, over de hele dag genomen, aan zijn trekken. Bekijkt u de staatjes maar eens op uw ge mak, misschien kunt u er uw voor deel mee doen. Het medisch-fysisch instituut TNO in Utrecht heeft een instrument ontwik keld, waarmee de hartslag van een ongeboren kind en var de aanstaande moeder onafhankelijk van elkaar kun nen worden gemeten. Tot nu toe moes ten de omstandigheden van het kind in de baarmoeder op het gezicht, ge hoor of gevoel worden beoordeeld. De harttonen van een ongeboren kind worden nog steeds beluisterd met een trompetvormig, houten instrument. Iemand met ervaring kan de hartto nen van het ongeboren kind meestal eenvoudig herkennen. Wat evenwel niet mogelijk bleek was het op gehoor vroeg tijdig herkennen van eventuele afwij kingen. Hiervoor meet het nieuwe TNO- instrument de elektrische signalen van het ongeboren kind. A. Ontbjjt: melk of yoghurt met I corn-flakes en suiker. 2 sneden brood met beleg. (7 sneden bruin- en roggebrood I en een vrucht mee naar school). Vrij kwartier: 2 sneden bruin- brood met beleg. 12 uur: 3 sneden bruinbrood met 12 uur: 3 sneden bruinbrood met 2 sneden roggebrood met kaas eri stroop, vrucht. 4 uur:' kop thee met suiker of een I frisdrank, dikke plak koek of knackebröd. 6 uur: warme maaltijd: vlees, I groente, aardappelen en melk- toetje. 's avonds: beker chocolademelk of koffie met melk en suiker, koek- Ije(s). Ontbijt: beker melk. 1(7 sneden bruinbrood en een I vrucht mee naar school). IVrij kwartier: 4 sneden bruin brood met beleg, vrucht. 12 uur: 3 sneden bruinbrood met beleg. Zakje patates frites met mayo- I naise. I 14 uur: onderweg chocolade thuis kop thee met suiker of een I frisdrank. I Gedeelte van de inhoud van de koekjestrommel. 6 uur: warme maaltijd: vlees, I groente, aardappelen en melk- toetje. 's avonds:* frisdrank, koekje(s). Het is natuurlijk niet nodig maar bij het woord hobby'sdenken we toch al gauw aan wat overdrevenheid, aan 'n goedaardige vorm van lichte razernij". Want wie enthousiast door een hobby bezeten is, vergeet wel eens iets van de maatschappelijke regels, ziet geen achtergelaten rommel en moet in toom worden gehouden opdat er geen za ken beschadigd of opgeofferd worden, die daar nog helemaal niet voor in aanmerking komen. Toch is liet domste wat we doen kun nen om zulke redenen de opkomende hobby's de kop in te drukken. Mis schien kan de verstandige huisvrouw een en ander in wat praktische banen leiden; zij zal .niet vergeten hoe de hobby's juist èen uitweg geven aan krachten en aspiraties die anders geen kans krijgen en andere spoken in huis brengen: die van verveling en luste loosheid. Geen prettiger gezin dan dat waar ieder geanimeerd bezig is met het zijne en daar ook ongestoord ge legenheid voor kan vinden. Natuurlijk is er voor de kinderen soms wel wat leiding bij nodig. Misschien zullen enkelen de neiging hebben de hobby's vóór de plichten te laten gaan, maar als we ze van meet af aan eraan wennen dat dezg vlieger niet opgaati dat eerst het huiswerk of wat dan ook af moet zijn en goed af, dan zal deze taak meestal met vermeerderde animo aangepakt worden, juist in 't vooruit zicht daarna met onbezwaard gemoed de hobby te kunnen aangrijpen. Gaat het ons huisvrouwen vaak niet even zo f Met iets prettigs in 't vooruitzicht presteren we vlotter en flinker veel dingen, waar we anders maar tamelijk lusteloos tegenover gestaan zouden hebben. Vaak wordt bij hobby's voornamelijk aan mannen-bezigheden gedacht, maar ook de vrouw kan zich heel goed be zigheden scheppen, die nu niet direkt noodzakelijk zijn, maar die haar ge noegen geven en kleur aan de dage lijkse gang van zaken. Er is zoveel „gemotoriseerd" in de moderne huis houding, dat onze handen soms vra gen om nog eens te mogen tonen wat ze wel tot stand kunnen brengen. Het leven gaat dikwijls zo gestroomlijnd dat onze geest om bezigheid vraagt. En ook op dit terrein kunnen we ieder naar z'n aard een hobby scheppen, die ons genoegen en voldoening schenkt. 99 Dat er nog steeds landen bestaan waar de vrouw nog (of tot voor kort), vergeleken bij de man als een „der derangs wezen" wordt behandeld, kun nen we ons in Europa maar nauwe lijks voorstellen. Toch is dat zo en dit feit kwam dezer dagen in Guinee weer eens duidelijk en triest aan het licht. De democratische partij die in Gui nee aan de macht is heeft rel. op een congres te Conakry een aantal beslui ten genomen, die beogen de positie van de vrouw te verbeteren. De be langrijkste besluiten zijn schrikt u niet: het afschaffen van de polygamie (het recht van de man er meerdere vrouwen op na te houden) en het ver bieden van huwelijken tussen oude mannen en zeer jonge vrouwen (meis jes). Er is voorgesteld dat het leef tijdsverschil tussen toekomstige echt genoten niet meer - dan 20 jaar zou mogen bedragen. Ook zal er een na tionaal vrouwencomité worden opge richt. U ziet het dus wel, als u zich weer eens misdeeld voelt omdat u van me ning bent dat de vrouw in onze stre ken nog niet volledig met de man is gelijkgeschakeld, kunt u uw misnoe gen misschien op de achtergrond drin gen door even aan onze soortgenoten in Guinee en andere achtergebleven landen te denken. V.l.n.r.: hou van Rees, Guus Oster en Joop Smits De Stichting Oog en Bril, die op gezette tijden de Blies Bril-verkipzingen in ons land organiseert, heeft een niet mis te verstane ommezwaai feemaakt door „meneer bril" eens onder de loep te nemen. Er werd aan het publiek gevraagd een uitspraak te doen op de vraag, wie men de beste brildrager van Nederland vindt. Ook prins Bernhard behoorde tot de naar voren geschoven kandidaten, maar kreeg geen stemmen genoeg. De drie winnaars die uit de bus kwamen waren: de populaire impressario Lou van Rees, de acteur Guus Oster en fv- omroeper Joop Smits. Ze zullen alle drie een gouden bril ontvangen. Andere bekenden, die door het publiek in de voorste gelederen van brildragend Nederland werden geschaard waren: Godfried Bomans, Theo Eerdmans, nieuws lezer Frits Thors, mr. Oals, dr. Samkalden, Anton Geesink en wielrenner Jan Janssen, voorwaar een „bont" en illuster gezelschap. Maar Van Rees, Oster en joop Smits konden zij toch niet kloppen. Ht Zomer/herfstpa/k van witte crêpe. Schouders van het jasje en de rok worden met grote knopen gesloten. De mouwen zijn bloezend. Comibiinatde in streepdessdn. De jas heeft een ronde hals en grote zakken, de heuprok een sportieve ceintuur. We zitten weer middenin het „kwaikikeüweer", de tijd waarin het nog te warm is voor onze bontjas, vaak zelfs voor een tweed paik, maar toch ook weer te koud voor een zomerjaponnetje. Behalve dat het te koud is voor kieren die we in de afgelopen zomer hebben ge. dragen, zie je er in deze tijd van het jaar zo „armoedig" in uit. En dat argument weegt voor elke vrouw npg wel het zwaarst. Maar hoe die zaak dan wel op te lossen? Ach, de meesten van "ns hebben nog wel iets in de kast hangen, dat in de situatie waarin we ons nu bevinden dienst kan doen. Ais we even zoeken, vinden we nog wel een broekpak. En zo'n pak is heus niet alleen voor de wintertijd. In januari en februari kunnen we er altijd nog een coltrui en een maillot onder dragen. Maar nu is het heerlijk om zó aan te trekken; desnoods met een shawl of een panty er onder. De panty.kousen met een broekje eraan lenen zich trouwens ook bijzonder goed voor de broekrok, een sportieve en gemakkelijke dracht. Maar als we het nog enigszins kunnen hebben moet die broekrok wel een flink eind boven de knie beginnen. Verder komt de robe-manteau - de jasjurk - er ook steeds meer in. Dit gezellige kledingstuk staat fijn sportief en heeft heerlijke zakken en een grove rits. Behoort u tot de gedistingeerde typetjes, dan kiest u natuurlijk een elegante robe-manteau, want die zijn er ook. Ze zijn heerlijk om zo op straat te dragen en .kun nen gecombineerd worden met truien en kousen in con trasterende kleur. U ziet het maar weer, we hebben ons voor het „kwakkelweer" overbodige zorgen gemaakt. Want er bestaat echt nog zoiets als „kwakkelkleding", Foto links als we dit zelf-gemaakte woord mogen gebruiken. Hét model voor de robe-mtmteau: eenvoudig recht °e- sneden met kleine zakken en een doorlopende rits in het voorpand.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7