Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? z Nasser viste in troebel water 5 De positie der huurders in geliberaliseerde gebieden i 3 MJEMEN HEEFT HIJ OOK !N ADEN ZIJN KANSEN VERSPEELD KRITIEK OP PLANNEN TOT VERMINDERING EUROPEES VERVOER De eerste plastic woningen Liverpool veegde Duitse kampioen Miinciien met 8-0 van het veld „De goudschatten ran Bagdad" V EBljèsar Prachtbijts Super - waterafstotend - geen kringen Donclerctag 9 november 1967 Pagina 5 Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen Rente tot 5£ toe Boekhoud-gemak Geen kosten POSTCHEQUE- EN GIRODIENST V.N.-troepen blijven in Korea Gemeenteraad van Aardenburg AJAX WON INHAALWEDSTRIJD JONG ORANJE WON VAN POLEN (jeugd) MET 3-2 Het Olympisch kwalificatie-toernooi Ondanks een 10 nederlaag tegen West-Duitsland heeft het Engelse amateur voetbalelftal zich woensdagavond in Hendon geplaatst voor de volgende ronde van het Olympisch kwalificatie toernooi. De Engelsen dankten hun plaatsing aan de 20 over winning, die zij twee weken ge leden in Augsburg behaalden. Het enige doelpunt werd in de 20ste minuut gescoord door Keif- ler. Parencompetitie Kampioenschap Zeeuwse bridgebond DE VRIJE ZEEUW De minister van justitie is be reid te bepalen dat geen griffie rechten ten bedrage van ƒ25 moeten worden betaald voor verzoeken om uitstel van ontrui ming van woningen in gelibera liseerde gebieden. Dit heeft de minister van volkshuisvesting en fuimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, mee gedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van 't anti-revolutio naire Kamerlid drs. J. Boersma. Minister Schut meent dat in geliberaliseerde gebieden wel vah „een zekere huurbescher- ming" kan worden gesproken, gezien het feit dat de huurder van de verplichting het gehuur de na afloop van de huur te ont ruimen, voor maximaal twee maanden na aanzegging tot ont ruiming kan worden ontheven. Overigens wordt een wijziging van het burgerlijk wetboek voor bereid, waarbij de positie van huurders van woningen in ge liberaliseerde gebieden zal wor den versterkt, aldus minister Schut. gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen by elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - öok per automatische afschrijving. Terugboeking op, uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeid. voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. Inlichtingen bij elk postkantoor. hei grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd Kadi (rechter) Abdel Rachman Iryani is door een staatsgreep president geworden van de repu bliek Jemen, die daardoor de vrede dichterbij ziet dan ooit tij dens de ai vijf jaar durende bur geroorlog het geval is geweest. Eigenlijk woedde er meer dan één burgeroorlog. Toen de mili tair Sallal zijn funktie van com mandant der lijfwacht gebruikte om de imam af te zetten in 1962, wist de vorst te ontkomen. Sallal riep de republiek uit en zijn troe pen streden verwoed met de bergstammen die trouw waren gebleven aan de imam en het ko ningschap dat er al elf eeuwen gevestigd was. Toen het met de republikeinen niet zo vlot liep, stuurde presi dent Nasser Egyptische hulptroe pen, langzaam aan zoveel dat de kersverse republiek onder Egyp tische bezetting leek te leven. Als gevolg hiervan voelde Saoedi-Arabiës vorst koning Fei- sal zich geroepen de imam te hel pen, voornamelijk met aan olie verdiende dollars, hetgeen in Jemen zo goed is als soldaten, want trouw moet gehonoreerd worden. Feisal deed dit niet zo zeer uit liefde voor zijn collega de imam, dan wel om zijn tegen zetten en hem in ieder geval te beletten een nasseriaans brugge- hoofd te vormen op het Arabisch schiereiland, dat vrijwel geheel tot Saoedi-Arabië behoort. GEEN PLAATS MEER VOOR OUDE STAATSVORM De Jemenieten waren er de dupe van dat Nasser en Feisal op hun ruggen een strijd uitvoch ten van wat groter allure dan alleen maar de staatsvorm van hun land. Het falen van Sallal om zelfs met Nassers hulp Jemen geheel te beheersen, was onaan genaam voor de Egyptenaren, maar de nederlaag tegen Israël maakte het Nasser militair en financieel onmogelijk door te gaan met steun. Er waren al een paar keer con tacten geweest tussen Nasser en Feisal om wederzijds de hulp te staken, maar volgens Arabische traditie was dit steeds op niets uitgelopen. De laatste keer in Khartoem echter werden Nasser en Feisal het weer eens, echter zonder er Sallal in te kennen. En dus kwam er weer geen eind aan de strijd, niet alleen tot woede van Nasser (en misschien ook van Feisal, al lijdt die nooit aan dol largebrek) maar vooral van vele Jemenieten, zelfs oude makkers van Sallal. En dat leidde tot de staatsgreep. Intussen heeft ook de imam wel ingezien dat de elfhonderd jaar oude staatsvorm nooit in oude glorie kan worden hersteld, zeker niet nu het land zo bitter met de 20e eeuw kennis heeft gemaakt. DUBBEL BITTER Er zijn al plannen geopperd om de republiek te behouden en de imam slechts het geestelijk gezag te geven. In ieder geval is men van beide zijden tot enige in schikkelijkheid bereid en een op lossing is dus in zicht. Zelfs als Jemen een republiek blijft, is dit bitter voor Nasser, die met Jemen zijn beste kansen verliest om pok het naburige Aden tot zijn invloedssfeer te maken. In deze Britse kolonie met aanverwante protectoraten vechten de diverse bevrijdings fronten tegen elkaar, nu de En gelsen spoedig vertrekken en het eigen leger van de federatie lijkt amper bij ^machte om de orde te hapdhaven. De troepen van de Verenigde Naties zullen hun aktie in Korea voortzeten. De eerste politieke commissie van de algemene ver gadering heeft een hiertoe strek kende resolutie, die door de Ver enigde Staten en andere lidsta ten was ingediend, met 67 tegen 23 stemmen bij 23 onthoudingen aangenomen. Het besluit moet nog door de algemene vergade ring worden bekrachtigd. Daar de resolutie met tweederde meer derheid werd aangenomen, zal dit geen moeilijkheden opleveren. Een resolutie van de Sowj et- Unie om de V.N.-troepen uit Ko rea terug te trekken, werd met 24 tegen 59 stemmen met 29 ont houdingen verworpen. De V. S. leveren het grootste aandeel in de in Korea gestationeerde V.N.- troepen. Troebel water waarin de vis vangst veelbelovend was. Maar nu kon het daar wel eens minder pro-Nasseriaans uitpakken dan Cairo ooit meende te mogen ver wachten. De internationale bond voor wegvervoer (I.R.U.) heeft kri tiek uitgeoefend op de plannen van de Britse, Westduitse en Franse regering, het goederen vervoer over lange afstand van de weg over te hevelen naar de spoorweg. De I.R.U.-voorzitter Lothar Raucamp uit West-Duitsland ver klaarde dinsdag na afloop van een tweedaagse vergadering van de bond in Genève dat men deze regeringsplannen met alle wet telijke middelen zal bestrijden. In een verklaring van de bond werd gesteld dat uitvoering van de plannen der drie regeringen zou lijden tot verlies van de vrij heid der ondernemers zelf een vorm van transport te kiezen, vorming van een monopolieposi tie voor bepaalde vormen van vervoer en beperking van de vrije concurrentie tussen ver schillende vormen van vervoer. Ook zou dit volgens de verkla ring leiden tot een verlies in de dienstverlening en stijging van de vervoersprijzen. In de I.R.Ü. zijn de meeste Europese vervoersorganisaties verenigd, terwijl Japan en de Verenigde Staten geassocieerd lid zijn. Met name uitvoering van de plannen van de Westduitse mi nister van transport Leber zou den leiden tot vermindering van het internationaal vervoer van en naar West-Duitsland met 35 procent. De Duitse voorstellen zijn volgens de I.R.U. alleen be doeld om de Westduitse spoor wegen te begunstigen. De gemeenterad van Aarden burg verleende een jaarlijkse bijdrage van 5 aan de katho lieke reclassering en tevens een bedrag van 2,50 per uit de ge meente afkomstige reclassant. De plaatselijke winkeliersvereni ging „Warvo" kreeg ƒ150 voor de jaarlijkse viering van het Sint Nicolaasfeest. Tevens werd be sloten dat in de avonduren de winkels rond le Sinterklaastijd enige uren langer open mogen blijven. De keurlonen voor runderen en paarden werden verhoogd van 17,50 tot 20 per geval. Burgemeester M. G. M. van Berckel werd benoemd tot ver tegenwoordiger in het bestuur van de regionale sGhool voor b.l.o. te Oostburg en wethouder J. Slager als zijn plaatsxervan- ger. Voor de verbetering van de weg Sint KruisSint Margriet werden enige percelen grond aangekocht van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" voor de symbolische som van 1 de mas sa. Het bestemmingsplan „Aar denburg 1966" werd vastgesteld. Hierbij werd rekening gehouden met een bezwaar van de heer G. Dierick, terwijl enige bezwaren van C. L. en W. Musson niet ont vankelijk werden verklaard. Bij de rondvraag vroeg de heer L. J. de Clerck naar de moge lijkheid tot het plaatsen van een openbare telefooncel. Wethouder Lansu wees op de slechte aansluiting tussen de busdiensten van de S.B.M. en de Z.V.T.M., waarbij vooral de ge meenten Aardenburg en Sluis ernstig zijn gedupeerd. Met een beetje goede wil moet er toch een oplossing gevonden kunnen worden. Vooral voor schoolgaan de kinderen en voor bezoekers aan het ziekenhuis in Sluiskil is hier een toestand ontstaan die in deze tijd onbegrijpelijk voor komt. Op zijn aandringen zal de raad het college vn G. S. hierop attent maken. Vrijdag 17 november zullen in Stadskanaal de eerste plastic woningen in Nederland in ge bruik worden gesteld. Dit zal geschieden door de presidente van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen, mevr. drs. J. Mullervan der Wielen uit Voorburg. De plastic woningen vormen een blokje van vier. Het is een ex periment van vier noordelijke architecten, te wetefi J. van der Sluis uti Gorredijk, H. Groef- sema uit Zuidhorn, B. T. Klei- nenberg uit Musselkanaal en D. A. Ernaar te Winsum. Deze werkgroep is na enkele jaren van plannen uitwerken en tes ten van materialen tot de over tuiging gekomen dat plastic kan worden toegepast in de woningbouw. In Stadskanaal staat thans het bewijs. De wo ningen bevatten een ruime woonkamer, een grote eetkeu- ken en vier slaapkamers. De bouw is geschied met geprefa briceerde fundamenten van beton. Hierop staat een staal constructie, waartegen panelen van plastic zijn geplaatst. De vensterruiten zijn .geplaatst in plastic kozijnen. In de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de jaarbeursbeker heeft Liverpool dinsdagavond op eigen terrein met 80 gewonnen van S.V. München 1860. Liverpool, dat vorig jaar door Ajax buiten het toernooi van de Europese beker voor landskam pioenen werd geplaatst, heeft voor 50.000 verhitte supporters revanche genomen op „het con tinent", De Duitse kampioen München 1860 ging in het spek takel van de „Spionkop!' met 80 ten onder. De Britten ston den bij rust reeds met 3—0 voor door doelpunten van St. John (6), Hateley (8) en een straf schop van Smith (44). Na de hervatting waren Hunt (2 x), Callaghant (2 x) en Thompson succesvol. De return, die weinig meer te betekenen zal hebben, wordt op 14 november gespeeld. De Britten opereerden van de eerste tot de laatste minuut op de Duitse helft. Vooral de vleu gel CallanghanThompson was onstuitbaar voor de trage Duitse achterhoede. Liverpool-manager Bild Shank- ly maakte dankbaar gebruik van taktische adviezen van Green wood, de manager van West Ham United. Deze ploeg stond twee jaar geleden tegenover de Duit sers in de finale van het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. In een inhaalwedstrijd voor de eredivisie heeft Ajax gisteravond in het Olympisch stadion met 21 gewonnen van FC Twente. Bij de rust leidde Ajax met 10 Jong Oranje heeft woensdag op het PSV-terrein in Eindhoven met 32 gewonnen van de Pool se jeugd. Bij de rust was de stand 21 voor Nederland. 8.000 toe schouwers woonden de wedstrijd bij. Het scoreverloop was: 10 mm. Van der Kuijlen (strafschop); 15 min. Hou waart 20; 35 min. Dei- na 21; 55 min. Kozerski 22; 70 min. Geels 32. PREHISTORISCH RAADSEL Marlborough (Engeland): Onder auspiciën van de B.B.C. gaat men in Engeland binnenkort begin nen met dey oplossing van het grootste archeologische raadsel in dat land, n.l. de prehistorische Silbury Hill. De berg die onge veer 40 meter hoog is, is de groot ste kunstmatige berg in Europa. Onder leiding van prof. Atkin son wil men tegen Pasen van het volgend jaar het raadsel gaan ontsluieren. 18 De bootsman begint op ge heimzinnige toon zijn verhaal: „Welnu, messire, het ruim waar in de kisten stonden, was altijd afgesloten en zodra een van ons bij het luik kwam, verscheen dadelijk die lelijke dwerg Selim, in de deuropening van de kajuit van Casimir. Het is dus best mogelijk, dat er goud in de kis ten zat, want ze werden streng bewaakt." „Maar wat weet ge omtrent 't meisje?" vraagt Aram. „Eens, toen ik de hondenwacht liep, zag ik Casimir met een kruik en een schotel gebraden vlees in het ruim afdalen!! Ik sloop naderbij, maar dadelijk schoot Selim uit de duisternis op mij toe en speelde veelbeteke nend met zijn dolk. En sindsdien zat de dwerg de ganse nacht bij het luik op wacht!!" „Casimir bracht dus eten in 't ruim," peinst Aram hardop, „het is dus waarschijnlijk, dat hij het meisje daar gevangen hield." Het is reeds diep in de nacht, als de mannen zich na lange ge sprekken ter ruste begeven, En als enige uren daarna de och tendzon haar eerste, flauwe stra len over de kust van Barranca werpt, ligt daar op het stille strand een roerloze gestalte. Het is de koopman Casimir Na drie wedstrijden in de paren competitie afdeling Zeeland om het kampioenschap van Zeeuws- Vlaanderen is de stand als volgt: KLASSE A 1. heren IJsebaert-Meeusen 361 p. 2. Bockstael-Verhaegen 350 p. 3. dames Maat-v. d. Dries 350 p. 4. Van der Goes-v. d. Hooft 334 p. 5. Al-Cattoir 332 p. 6. Van Veen-Verstraeten 326 p. 7. heer en mevr. Voorhans 321 p. 8. heer en mevr. Rosenkranz 297 9. Geelen-De Jong 290 p. 10. Kareis-Arkenbout 279 p. KLASSE B 1. Ouweneel-Verstraeten 396 p. 2. Ranschaert-Remery 334 p. 3. heer en mevr. Boogaard 329 p. 4. mevr. v. d. Sande-heer De Jong 326 p. 5. dames Bakker-De Vries 324 p. 6. dames Van Cruijninghen-Drenth 320 p. 7. dames Remery-De Jong 318 p. 8. heer en mevr. Risseeuw 209 p. 9. Bode-Hofman 309 p. 10. heer en mevr. Robijn 275 p. KLASSE C 1. dames Wijne-Meulenberg 275 p. 2. heer en mevr. Hamelink 268 p. 3. heer en mevr. Klerks 263 p. 4. heer en mevr. Oosterbaan 258 5. dames De Zeeuw-De Bruijne 253 p. 6. dames Verschelling-De Bruijn 246 p. 7. dames Verstraeten-Verstraeten 229 p. 8. dames Christiaanse-Masclee 224 p.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5