PROVINCIAAL NIEUWS Beursoverzicht Burgemeester Aschoff doopte de rijkspont voor Sluiskil Erehaag voer bruidspaar Meertens-Lijbaart ie Biervliet Terneuzen Biervliet Boschkapelle koop ik moor effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Breskens Middelburg Oostburg Sas van Gent Sluis Twintig-minutendienst dag en nacht, Donderdag 9 november 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De herindeling van Zeeuws-Vlaanderen Nieuwe directrice landbouwhuishoudschool In een speciale bijeenkomst in de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen zal het bestuur van de Z.L.M. op woens dag 15 november a.s. afscheid nemen van de tegenwoordige di rectrice der school, mej. M. G. H. van Maldegem die ontslag heeft gevraagd in verband met haar aanstaand huwelijk. De genodigden zullen tevens in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met de nieuwe directrice, mej. D. P. de Buck, thans in dezelfde funktie te Axel werkzaam. De aanvang der bijeenkomst is gesteld op 15.30 uur. Benoeming bij gemeentepolitie Met ingang van 1 januari 1968 is benoemd tot hoofdagent bij de gemeentepolitie te Temeuzen de heer P. van Duist, thans hoofd agent te Gouda. Schietwedstrijd gemeente- en rijkspolitie Voor de tweede achtereenvol gende keer zal op vrijdag 10 no vember de jaarlijkse schietwed strijd op pistool voor alle actieve politieonderdelen in Zeeland wor den georganiseerd. Geschoten wordt om de door de commissaris der koningin hiervoor speciaal beschikbaar gestelde „Mr. Van Aartsen-wisselbeker". De wedstrijd wordt georgani seerd door de gemeentepolitie Terneuzen en vindt plaats in de gemeentelijke overdekte schiet baan aan de Industrieweg alhier. Naast genoemde beker, dié in het jaar 1966 werd gewonnen door de gemeentepolitie Middelburg, zijn nog een aantal groeps- en in dividuele prijzen beschikbaar ge steld, waaronder één door de bur gemeester van Terneuzen en één door het korps gemeentepolitie Terneuzen. De prijsuitreiking zal geschieden door de burgemeester van Terneu zen omstreeks 16.30 uur in de kan tine van de U.T.S., welke nabij de schietbaan is gelegen. Deze kan tine is door de directeur der U.T. S. welwillend beschikbaar gesteld. Er zullen ongeveer 70 schutters aan de wedstrijd deelnemen. Congregatie „Zusters van Liefde" in Terneuzen Van maandag 13 november af zullen twee leden van de congre gatie van de „Zusters van Liefde" uit Tilburg in Terneuzen komen wonen in de woningen Beethoven- hof 10 en 12, midden in de nieuwe parochie van „De Verrezen Chris tus". Zuster Agathe van Ham wordt adjunct-leidster-docente van het kraamcentrum in dienst van het wit-gele kruis. Zuster Alfonsio van der Burg wordt belast met de zorg voor de huishouding. Het ligt in de bedoe ling deze gemeenschap uit te brei den tot zes zusters, die voorlopig zullen werken bij de katholieke ge zinszorg, twee als „fulltimers" en twee als „part-timers". Mogelijk zal deze kloosterge meenschap in de toekomst worden uiteebreid tot 10 'zusters. De congregatie, waarvan het moederhuis in Tilburg staat, heeft kloostergemeenschappen in bijna geheel Nederland. Terneuzen is de eerste vestiging in Zeeland. Alleen in de provincie Drente heeft de congregatie (nog) geen vestiging. Voorlichting over woninginrichting De vergaderzaal van „De Vriendschap" was dinsdagavond tot de laatste plaats bezet met leden van de afdelineen Terneu zen van de vrouwenbonden van het N.V.V., het N.K.V. en de P. v. d. A. De heren J. van Angraat en M. de Groot van de stichting propa ganda voor woninginrichting gaven deskundige en uitvoerige toelichting Qver het gebruik en het aanbrengen van vitrages, overgordijnen, vloerbedekking enz. Op onderhoudende wijze werden de dames ingelicht over alle mogelijke soorten en kwali teiten van deze .huishoudelijke artikelen. De nuttige en leerzame avond was mogelijk gemaakt door de spontane medewerking van de firma NaeijeFaas, Noordstraat te Terneuzen. De heer Naeije zorgde bovendien voor een ver rassing door enige waardevolle artikelen uit zijn zaak onder de dames te verloten. Vele ervaringen rijker keerden de leden van de verschillende vrouwenorganisaties na afloop huiswaarts. Sinterklaasactie winkeliers De middenstandsvereniging „Willem Beukelszoon" heeft be sloten ook dit jaar een winkel actie ter gelegenheid van het Sinterklaasfeest op touw te zet ten. In de periode tussen 17 novem ber en 6 december zullen de deelnemende winkeliers bij aan koop van elke gulden een bon aan de klanten verstrekken, waarmee diverse fraaie prijzen te winnen zijn. Het spreekt vanzelf dat Sin terklaas als steeds bereid is in hoogsteigen persoon zijn mede werking te verlenen. Op zaterdag 18 november zal hij Biervliet bezoeken, waarbij een rondrit door de gemeente het hoogtepunt zal vormen, Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandeien. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder Jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Ofu moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken,Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Topbiljart De „Bosse Toepers" hebben de thuiswedstrijd op topbiljart tegen een ploeg uit Sluiskil in hun voordeel weten te beslissen. De uitslag was als volgt: G. VonkA. Riemens 11 A. DobbelaarV. Alten 20 H. MelE. Hemelsoet 20 J. van DijkW. Mariman 20 H.. ErpelinkP. v. d. Wege 11 F. DobbelaarK. Visser 02 G. VinkW. Talboom 02 A. StallaertR. Zaal 11 Th. v. Damme J. v. Tatenhove 02 Th. v. Stevendaal-C. Bracke 20 De Bosse ploeg won de uitge loofde beker met een totaalscore van 119. Opbrengst collecte De N.O.V.I.B.-collecte heeft in Breskens 811,82 'opgebracht. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 29 oktober tot en met 4 novem ber aangevoerd: 19.586 kg exportgarnalen, 1128 kg pellerijgarnalen, 199 kg bot, 282 kg schar, 194 kg schol, 259 kg tong, 45.155 kg gul, 8785 kg wij ting, 28 kg rog, 15 kg tarbot, 120 kg herder, 2 kg zalm, 8 kg griet, 26 kg haring, 16 kg poon en 44 kg onverkochte bot. Aanbesteding verbetering rijksweg 58 De directie Zeeland van de rijkswaterstaat te Middelburg heeft woensdag aanbesteed het maken van ophogingen van zand in het gedeelte van rijksweg 58 (autosnelweg) met bijkomende werken in de gemeenten Kapel- Ie, Kloetinge, 's Heer Abtskerke, 's Heer-Arendskerke en Hein- kenszand. Laagste inschrijver was het aannemingsbedrijf v/h D. A. van der Linden uit 's-Gravendeel met 1.562.400 en de hoogste de N.V. A. Goedhart en Zoon uit Dordrecht met 2.029.000. V erkeersongevallen Op de rijweg nabij Kruisdijk zijn drie personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een Belgische auto bestuurd door M. P., stond stil om af te slaan toen Van L. uit Hoek achter hem moest wachten voor een tegen ligger. Achter Van L. kon een Belgische auto niet tijdig meer stoppen en reed op Van L. in. De auto van laatstgenoemde werd zeer zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Op de rijksweg Schoondijke- Oostburg is de personenauto be stuurd door P. uit Schoondijke, op het natte wegdek geslipt, om zijn as gedraaid en achteruit in de sloot terecht gekomen. Een kraanwagen moest eraan te pas komen om de auto weer op de weg te zetten. P. is vermoedelijk door een tegenligger verblind. Op de hoek Markt-Ledelplein verleende de bromfietsberijder R. J. uit Oostburg geen voorrang aan de personenauto bestuurd door J. de R. uit Retranchement. J„ die licht gewond werd, kreeg eerste hulp van dokter Bruijckér uit Oostburg. De bromfiets werd beschadigd. Op de Zuidzandsestraat te Oost burg is de bromfietsberijder M. van 't H. uit Zuidzande op een in deze straat geparkeerd staande auto van de heer F. de S. uit Oegstgeest gereden, waardoor hij een beenwond opliep. Nadat dok ter Bruijckér eerste hulp had ver leend werd Van 't H. voor verdere behandeling naar het ziekenhuis alhier vervoerd, waaruit hij later op de dag huiswaarts kon keren. De bromfiets was totaal vernield. Groep „Test", op eerste karnavalsbal De buurtvereniging „De Marol- len" te Sas van Gent opent op zaterdag 11 november als eerste de rij van karnavalsbals, die el kaar in het komende seizoen zul len opvolgen. Dit bal wordt door de buurtvereniging georgani seerd in de zaal „Flora". Aan het bal wordt medewerking ver leend door de muzikale group „Test". Deze group is niet alleen ge specialiseerd in country en wes tern, maar brengt ook voortref felijke blues en folksongs. „Test" zal in Sas van Gent als enige group in Nederland optreden in eeij z.g. wire less-act. De zanger uitgerust met een complete zend- installatie, zij het dan een „mini", begeeft zich onder het publiek en kan onbelemmerd door dra den met volle versterkers wer ken. Verder brengt deze groe» niet alleen muziek, maar werkt zij met speciale lichteffecten, zo- ais het bekende break-light- fashiori. Deze methode heeft in het verleden de Nederlandse beatwereld nogal in opspraak gebracht, daar deze lichtwerking ophitsend zou zijn. De lichteffec ten van „Test" zijn van een an dere soort. De jongens beschikken verder over verschillende soorten mu ziekinstrumenten zoals een kof ferpiano en een holle kalebas met houten staafjes. Het sym bool van „Test", een zwart hand je, prijkt reeds enkele weken aan bijna elke lantaarnpaal. De buurtvereniging „De Marollen" heeft dus voor een bijzondere attractie gezorgd op het eerste karnavalsbal. Reparaties huishouding De vrouwenclub „Elk naar haar krachten" uit Sas van Gent koestert plannen om in januari van het volgend jaar te begin nen met een cursus „reparaties in de huishouding". De cursus bestaat uit zes lessen van 2% uur. De cursus omvat onder meer leren behangen en verven, reparaties aan electrische appa raten en het bekleden van lam- pekappen en stoelen. Vergadering Statenkring Sluis der K. V. P. De Statenkring Sliüs van de K.V.P. heeft in hotel „Du Commer ce" in Oostburg een vergadering gehouden. Als voornaamste punt van de agenda was v- tv>- ken van de partijvernieuwing waar over de kringvoorzitter drs. W. Lockefeer een uiteenzetting gaf. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de recente gebeurtenissen binnen de partij. Veel kritiek had hij op de uitlating va" dr- radicalisme desnoods buiten de partij om. Hij sprak zijn vreugde uit over het contact dat er is met de jon geren de ho"d:"" va- e jon geren t.a.v. het radicalisme. Uitvoerig werd nog gesproken over de discussienota van de K.V.P. Zuodzand*» Benoeming schoolhoofd B. en W. van Zuidzande heb ben de gemeenteraad een voor dracht aangeboden ter benoe ming van een hoofd der open bare school als opvolger van dc heer B. van de Reepe die dt vorige maand is overleden.Op dit voordracht zijn geplaatst de heren A. van Lare te Axel en D J. Nieuwstad te Baarland. Verder stelt het college vooi op haar verzoek eervol ontslaj te verlenen aan mevr. J. P. var de Reepede Klerck als onder wijzeres aan de openbare school Door de K.V.P. Tweede Kamer- fractiecommissie voor binnen landse zaken wordt op 20 novem ber een interne hearing gehou den inzake de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen. De hearing begint om 10.30 uur in Axel tot 16 uur, waarna in de loop van de avond Oostburg zal worden bezocht. Indien mogelijk zal ook nog een gesprek plaats vinden met de Statenkringen van de K.V.P. Aan deze hearing zal deel nemen drs J. Aarden, drs W. Dusarduijn, F. Fieviez, C. van Beek en A. Krosse. Herindeling eiland Tholen Minister Bakker heeft dinsdag avond de Kamercommissie naar aanleiding van het jaarverslag der deltawerken meegedeeld dat een ontwerp van wet tot gemeen telijke herindeling van het eiland Tholen in een laatste stadium van voorbereiding verkeert. Met de wettelijk voorgeschre ven procedure met betrekking tot een voorstel tot gemeentelijke herindeling van Voorne-Putten en een voorstel tot samenvoe ging van de gemeente Dordrecht en Dubbeldam is een begin ge maakt. In voorbereiding bij ge deputeerde staten van Zuid-Hol land is een voorstel tot gemeen telijke herindeling van de Hoek- sche Waard. De bruid en bruidegom waren wat groot en de kleuters nogal klein. Daarom moesten mej. M. Lijbaart, leidster aan de open bare kleuterschool aan de Oran jestraat te Terneuzen, en de heer J. Meertens te Hoek bukken om onder de erehaag van leerlingen door te gaan. Het huwelijk werd gistermiddag te Biervliet vol trokken. INTERNATIONALE WAARDEN LICHT VERDEELD E.M.S. lager Het uitgebreide jaarverslag over 1966 van de E.M.S. (Exploi- .atiemaatschappij Scheveningen), waarop de beurs zo lang heeft moeten wachten, werd gisteren op Beursplein 5 druk besproken. Het verlies over 1966 bedraagt 1,27 min. Ook over 1967 wordt verlies verwacht, eigens de beurs is er thans goed het mes ge zet in de.onduidelijkheden van de vorige jaarverslagen. De koers van het aandeel is de laatste maanden sterk gedaald tot dins dag 35 ofwel 70 procent. Giste ren werden deze stukken lager geadviseerd. De stemming voor de interna tionale waarden was licht ver deeld met A.K.U, en Philips aan de vaste kant op resp. 62,70 en 110,90 als openingsprijzen. Voor Philips bestond belangstelling van lokale zijde alsmede van W.- Duitsl: nd. Kon. Olie was iets ge makkelijker op 141,90 door winstnemingen na de vaste stem ming van dinsdag. Op de derde-kwartaalcijfers van het Unilever-concern rea geerde de beurs met een koers- reactie van 110 tot 107,50. De netto-winst over het derde kwar taal was ruim 10 procent hoger t.o.v. het derde kwartaal 1966. De beurs had echter op nog meer ge rekend en dit reeds in de koersen van het aandeel Unilever verdis conteerd. Men had dus te hoog gegrepen, hetgeen een koersreac- tie tot gevolg had. Gisteren trad, vergeleken met het laagste ni veau van dinsdag nabeurs, een herstel in met een openingsprijs van 109,20. Ten opzichte van het vorige slotniveau was deze prijs bijna 1 gulden lager. Na even ingezakt te zijn tot 108,60, steeg de koers weer tot 109,70 als gevolg van lokale vraag. Ook Philips liep op en wel tot 111,50. Hoogovens werd iets ho ger geadviseerd op 102,De handel in de hoofdfondsen was kalm. Doordat Wallstreet dinsdag we gens Election-Day gesloten bleef, moest Beursplein 5 op eigen kompas varen. Van de scheepvaartwaarden was Van Nievelt vast op 119%, maar Scheepvaart-Unie en H.A.L. fractioneel lager. De cultures waren licht ver deeld. De staatsfondsenmarkt gaf over een breed front koersverbeterin- gen te zien, dit met kalme handel uitgezonderd de 7 pet leningen waarin vooral beginbeurs ruim werd verhandeld. Unilever trok later aan tot 110,10; A.K.U. verliet de markt op 62,80. Philips zakte iets in tot 111 en Kon. Olie tot 141,60. K.L.M. ging ƒ3 en Hoogovens flYz gulden omhoog. Met heel veel goede wensen voor de toekomst en dat het schip langdurige en nuttige diensten zal mogen bewijzen, heeft burgemeester Aschoff van Terneuzen gisteren even na de middag met de gebrui kelijke fles champagne de rijkspont Sluiskil gedoopt. Tegen twaalf uur was de pont van „de brug van Rib- behs" afgevaren om een proef tocht op het kanaal te maken. Aan boord bevonden zich o.m. van de zijde van rijkswater staat het hoofd van het bouw bureau voor de kanaalwerken, ir. F. van Rossum; ir. Bos en het hoofd van de rijkshaven dienst, de heer K. Groenhof. De heren O. E. Prins, L. Fran cois en N. Boer vertegenwoor digden de Arnhemse scheeps bouwmaatschappij te Arnhem, die de pont bouwde. Namens het bureau voor scheepsbouw te Bloemendaal „Ir. P. H. de Groot n.v." waren aanwezig de heren W. A. Swaan en G. Borg. De Belgische dienst van rijkswaterstaat werd door de heer P. Lagrou uit Gent ver tegenwoordigd. TOESPRAKEN In een korte toespraak na de doopplechtigheid dankte de heer Prins de rijkswaterstaat voor de verleende opdracht en bracht bovendien dank aan de medewerkers, o.a. het bu reau voor scheepsbouw en de „onderaannemers", n.l. Deutz die de motoren plaatste en de firma Alewijnst, die de elek trische installatie aanbracht. Daarna-sprak ir. Van Ros- Het grote moment van de over dracht. sum namens de rijkswater staat. De pont werd ontworpen door ir. P. H. de Groot n.v. te Bloemendaal en in tien maan den gebouwd door de Arn hemse scheepsbouwmij. Het schip heeft een lengte van 20 meter en is ongeveer 8 meter breed, heeft een 4 meter breed open dek met aan weerszijden overdekte zijgangen van een meter breed. De pont is ge schikt voor het vervoer van 300 personen en heeft een laadvermogen van 30 ton. FUIKEN Midden boven het dek is de stuurhut, van waar alle han delingen, inclusief het vast leggen en het neerlaten der ladingskleppen, door één man kunnen worden verricht. De voortstuwing geschiedt door twee dieselmotoren van 115 pk die elk een wendbare roer propeller aandrijven. Op beide kanaaloevers te Sluiskil is een aanleginrich- ting ontworpen in de vorm van een fuik, voorzien van houten schottén op rubber rollen, waartussen het vaar tuig, wanneer het gemeerd ligt, past. Tegen de tijd dat de pont in dienst wordt gesteld, zal de aanleginrichting op de weste lijke oever geheel gereed zijn. Op de oostelijke oever is ech ter in een noodsteiger voor zien, omdat daar met de bouw Schipper Hamelink in de stuur hut, omringd door burgemeester Aschoff, ir. F. van Rossum, de heer O. E. Prins (vertegenwoor diger van de werf te Arnhem) en de heer K. Groenhof. van de definitieve aanlegin richting pas kan worden be gonnen, nadat de bestaande brug te Sluiskil buiten ge bruik is gesteld en enige wo ningen zijn afgebroken. 'S NACHTS OP VERZOEK Als voorlopige dienstrege ling zal een twintig-minuten dienst worden aangehouden, waarbij de pont op het hele uur, 20 en 40 minuten erover de westelijke kanaaloever (dorpszijde Sluiskil) verlaat en na aankomst aan de ooste lijke oever direkt weer naar de westelijke kant terugkeert. Tijdens de spitsuren zal zo mogelijk een tien-minuten- dienst worden onderhouden en 's nachts zal ook om de 20 minuten worden gevaren, maar dan alleen op verzoek. De rijkspont Sluiskil, zoals de officiële naam thans luidt, keerde na de „doop" terug naar Terneuzen. Tijdens de vaart hebben de gasten zich ervan kunnen overtuigen, dat deze pont heel modern is in gericht. Van de zijde van rijks waterstaat werd nog medege deeld dat „de overtocht" slechts één minuut zal duren. Hoewel de pont bestemd is voor het langzame verkeer, is er rekening gehouden met de mogelijkheid dat een ambu lancewagen kan worden ver voerd. Het schip kost ongeveer f 550.000.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3