FORTUNA B. en W. van Terneuzen bieden de gemeenteraad de begroting voor 1968 aan RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT POST „ONVOORZIEN" ƒ52.090 TEGEN mm JAAR ƒ119.000 Gemeentelijke belastingen worden opgetrokken TWEE OPVARENDEN VAN OE KUSTVAARDER „J0ZINA" TERVG IN NEDERLAND MINISTER SCHOT KAN NOG GEEN HELDER TOEKOMSTBEELD GEVEN VAN HET BOUWBELEID Pagina 2 OE VRIJE ZEEUW Algemene uitkering Stadhuisbouw Het verkeer Woningbouw Sanering Onrierwlis Culturele belangstelling Snoep verstandig eet 'n appel Industrie AUTO OP VRACHTWAGEN: Twee doden, één gewonde BRAND IN PAKHUIS DOOR WEGGEWORPEN BRANDENDE LUCIFER Duitse oorlogs misdadigers voor de rechter Snoep verstandig eet 'n appel Is geld wisselen te duur? Handboogsport te Zuiddorpe Jachtgeweren Goed behandeld TWEEDE KAMER IN TWEESTRIJD door MAX VAN AMSTEL Meer eigen woningen Snoep verstandig eet 'n appel Lokmiddelen De zwakke groepen Donderdag 9 november 1967 Evenals vorig jaar kunnen wij ook thans het ontwerp van een sluitende begroting ter behande ling aanbieden, zo schrijven B. en W. in hun inleiding aan de ge meenteraad. Het vergde wel enige moeite om dit resultaat te bereiken, want sinds vorig jaar is een aanmerke lijke achteruitgang in de financiële toestand opgetreden. Dit zal onder meer blijken uit de post voor on voorziene uitgaven waarop thans beschikbaar is 52.000 tegen vorig jaar f 119.000. In het bijzonder de uitgaven van de diensten openbare werken en de sociale dienst hebben een sterke stijging ondergaan en wel van resp. 117.000 en 146.000. Hiernaast vormen de kapitaals- lasten, waaronder die voor de stichting van schoolgebouwen, pos ten welke een groot deel opeisen van de gemeentelijke inkomsten. De laatste kunnen echter hoger op de begroting worden gebracht. Zo kan voor de belangrijkste post aan de inkomstenzijde, de algemene uitkering uit het ge meentefonds, 343.000 méér wor den geraamd. De doorwerking in deze uitkering van de in 1966 sterk gestegen uitgaven voor be jaardenhuisvesting bedraagt 150.000. Deze extra-bate kan de eind-uitkomst van de begroting niet in gunstige zin beïnvloeden, daar de begroting van de sociale dienst met een ongeveer gelijk be drag omhoog gaat. Voor de eerst in 1967 geheven rioolbelasting is 35.000 meer ge raamd, hetgeen mogelijk is omdat de te verlenen korting wegens door de afvalwaterleiding op te leggen aanslagen lager is dan aanvankelijk werd voorzien. Op de begroting drukken geen uitgaven voor stadhuisbouw. Gelet op de algehele begrotingspositie is de verwezenlijking van dit project alleen mogelijk, indien de gemeen telijke belastingen, welke in verge lijking tot die in de meeste gemeen ten niet aan de hoge kant zijn, worden opgetrokken. Dit is een eis waaraan moet zijn voldaan om ten deze op de medewerking van gedeputeerde staten te kunnen rekenen. Wij stellen ons voor de nodig geachte opbrengst etappege- wijs te bereiken. Een voorstel hier omtrent zullen wii u spoedig doen toekomen, aldus B. en W. De bouw van het politiebureau vordert gestadig. Naar verwach ting zal de ingebruikname volgend jaar juli kunnen plaats vinden. In het gebouw komen enkele ruimten vrij, die als wethouderskamers kunnen worden ingericht, terwijl tevens een ruimte voor kleine ver gaderingen beschikbaai» komt. Aan de onhoudbare situatie, welke in dit opzicht ten stadhuize bestaat, wordt dan voorlopig een einde ge maakt. Zoals elders nemen de verkeers problemen in een steeds sneller tempo toe. Een onderzoek is inge steld naar de mogelijkheden om op korte termijn in de meest dringen de behoefte aan parkeerruimte te voorzien. Nu over niet al te lange tijd de nieuwe binnenvaartsluis in gebruik kan komen, zal de Axelse- brug niet langer een obstakel vor men. Bovendien mag worden ver wacht dat de bebouwde kom door de opening van de nieuwe brug te Sluiskil in aanzienlijke mate van doorgaand verkeer wordt ontlast. De bouw van het overdekte zwembad ondervindt nog steeds vertraging als gevolg van het uit blijven van de vereiste financie ringsmiddelen. Wij hebben goede hoop dat met het werk volgend jaar kan worden aangevangen. Wat de woningbouw betreft zij opgemerkt dat met het plan voor de bouw van 482 flatwoningen in het exploitatieplan Oudelandse- hoeve binnenkort een begin kan worden gemaakt. Waar mogelijk zal de bouw van premiewoningen en van de bouw van zg. vriie sec tor woningen worden gestimuleerd. De ontsluiting van het plan Noord (v/m Serlippenspolder) zal ter hand moeten worden genomen teneinde de bouw van een verzor gingscentrum voor langdurig zie ken mogelijk te maken. Over de stichting van een win kelcentrum in het plan Zuid zijn de onderhandelingen zo goed als voltooid. Een voorstel tot verkooo van het benodigde bouwterrein zal spoedig worden ingediend. Ver wacht wordt dat op korte termijn een aanvang met de bouw zal kun nen worden gemaakt. Overigens wijzen wij er op, dat in het hoofd winkelcentrum in het afgelopen jaar diverse winkels werden ge bouwd of pa uitbreiding heropend, zodat de binnenstad aan aantrek kelijkheid heeft gewonnen. Ten aanzien van de dienst van openbare werken ziin voorstellen te verwachten tot verdere mechani satie en tot uitbreidingen het rollend materieel, waaronder zal ziin begreneri de aanschaffing van een derde nerswagen voor de huis- vuilonhaaldienst. Het laat zich aanzien dat de hieruit voortvloeiende netto-uit- gavenvermeerdering uit de post voor onvoorzien kan worden ge dekt. Meer clan gewore belangstelling eist de stadssanering. Dit blijkt uit de geregeld terugkerende voorstel len tot aankoop van oude panden. Financiële medewerking van het rijk is echter een voorwaarde waaraan moet worden voldaan om praktische resultaten te bereiken, liet z.g. Java komt het eerst voor reconstructie in aanmerking. Een hieroo betrekking hebbende subsi dieaanvraag is al enige tijd ge leden aan de minister voor-beleed. Gróte werken als de aanleg van de tweebaansweg in de KatsnoMer en de verlenemg van de zuideliike Invalsweg naderen hun voltooiing of maken goede voortgang. De verbinding van de weg over de Katspolderdük met de Invals weg en de verdere doortrekking van deze in zuideliike richting tot voorbii Driewegen achten wii van groot belang voor de verbetering van de infrastructuur. Op het oebied van het onderwiis is vermeldenswaard dat binnen kort opnieuw twee opvangscholen worden geopend. Hiermede zijn de laatste twee jaar vier scholen op geleverd, waarmede voor de eerste tijd in de behoefte aan schoolloka len voor het lager onderwiis is voorzien. Veel aandacht dient te worden geschonken aan de huis vesting van het kleuteronderwijs. Het vak lichameliike opvoeding achten B. en W. zo belangrijk dat zij voorstellen een post on de be groting te brengen tot het doen van uitgaven voor de invoering van afzonderlijk vakonderwijs aan da scholen voor lager onderwijs met ingang van het volgende cursus jaar. Dank zij particuliere inzet ko men de jeugdactiviteiten tot ver dere ontplooiing. De vorig jaar met medewerking van de gemeente in gang gezette ontwikkeling wordt in versterkte mate begeleid door een gemeentelijke bijdrage die 4000 hoger is uitgetrokken dan vorig jaar. In samenhang hiermee moeten de uitgaven voor de overi- 1 ge culturele voorzieningen worden genoemd. Een nieuwe subsidiepost van 4000 stellen wij voor ten be hoeve van het Instituut voor Kunstzinnige Vorming, dat een be langrijke bijdrage levert in het wek ken van algemene culturele be langstelling Met betrekking tot de sociale zorg verwachten wij voorshands een vermindering van de uitgaven, als de algemene wet inzake de bij- zondere ziektekosten in werking zal zijn getreden. Het is hier tevens de plaats mel ding te maken van de gemeentelijk^ bemoeiingen met de bejaardenzorg. Met name dient het bejaardenwerk te worden uitgebouwd door de op richting van een dienstencentrum en de bouw van bejaardenwonin gen. Tenslotte vermelden B. en W. met betrekking tot de economie dat de plaatselijke industrieën zich verder ontwikkelen. De maatschappij „De Schelde" opende kortgeleden een nieuwe in dustriehal, terwijl bij Dow Chemi cal Nederland een aanzienlijke uit breiding op het programma staat. Een toenemende belangstelling wordt geconstateerd voor de aan koop van terreinen, behorende tot het plan voor kleinindustrie. De mogelijkheden tot uitbreiding van de havens zullen in belangrijke mate afhangen van de totstandko ming van de wet tót het instellen van een havenschap voor Terneu zen en de kanaalzone. Daar wij van mening zijn dat de vergroting en de outillering van het havengebied urgent zijn, wordt onzerzijds op spoed aangedrongen, zo besluiten B. en W. hun inleiding. In de gemeente Puttershoek is dinsdagnacht omstreeks half één een grote personenauto achter op een stilstaande vrachtauto ge reden. Van de drie op de voor bank zittende jongens werden er twee gedood. Het waren de uit Limbricht afkomstige W. H. van Deurssen en de uit Overveen af komstige C. J. van. Minnen, bei den 20 jaar oud. De derde jonge man werd ernstig gewond over gebracht naar een ziekenhuis. De vrachtwagen stond blijkens het onderzoek van de politie-goed geparkeerd en eveneens goed verlicht. De Rotterdamse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 21-jarige fabrieksarbeider J. G. N. uit de Maasstad. De man wordt ervan verdacht dat door zijn onvoorzichtig handelen dins dag een emballagepakhuis van een biscuitfabriek op het Noor dereiland in Rotterdam bijna af brandde. Volgens de politie gooide de Rotterdammer een brandende lucifer achteloos weg, toen hij bij de deur van het pak huis een sigaret opstak. De luci fer brandde tussen h%t opgesla gen karton en papier. Er ont stond in korte tijd een felle brand, die volgens de direktie van de fabriek een schade van 20.000 heeft aangericht. Vóór de brandweer in aktie kwam, probeerden arbeiders de brand nog te blussen. Hoewel men daarin niet slaagde, was het resultaat van het optreden dat de vuurzee zich niet kon uitbrei den. Door de brand, die met veel rook gepaard ging, moesten en kele boven de fabriek wonende gezinnen hun huizen verlaten tot het gevaar voorbij was. In Frankfort begon woensdag een proces tegen twee voorma lige nazi-diplomaten, die zouden hebben deelgenomen aan de weg voering van Joden uit Macedonië en Thracië. De ene verdachte is de thans 65-jarige oud-SS-generaal Adolf Berckerle, die van 1941 tot 1944 Duits ambassadeur in Sofia was. Hij poogde in 1944 naar Turkije uit te wijken, maar werd gepakt door de Russen die hem tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeel den. Na elf jaar kwam hij op vrije voeten. Nu wordt hem de weg voering van minstens 1.343 Joden uit genoemde gebieden naar het concentratiekamp Treblinka in Polen ten laste gelegd. De andere verdachte is de 56- jarige Friedrich von Hahn, die onder -Hitier verbonden was aan het ministerie van buitenlandse zaken in Berlijn. Hij zou betrok ken zijn geweest bij de wegvoe ring van minstens 20.000 Joden. Na de oorlog was hij werkzaam als ambtenaar bij de Westduitse regering. 1 SJOUKJE DIJKSTRA HEEFT WEINIG TIJD Amstelveen: Sjoukje Dijkstra weer (even) thuis. Zondag trad zij nog op in Orleans. Ofschoon zij maar even tijd had, kon er toch wel een kort knuffelpar tijtje af met haar hondje Prins. De Europese commissie acht het niet mogelijk stappen te doen bij de nationale instanties voor toezicht op de banken, teneinde de bankprovisie op het wisselen van geld te beperken. Een Duitse afgevaardigde van het Europese parlement te Brus sel had de commissie gevraagd, of het billijk is dat op de steeds talrijker wordende wisseltrans- akties aan de grenzen provisies worden berekend tot gemiddeld drie procent van het gewisselde bedrag. De commissie verklaart, dat de geldhandel een vrij beroep is, waarbij het min of meer hoge agio alleen is toe te schrijven aan de concurrentie. De erkende ban ken houden de kosten binnen enge en vrij unfiorme grenzen, zo meent zij. De dichtheid van het net van banken maakt het mogelijk om wisselkantoren met een duidelijk hogere provisie te mijden. Verwelkomd door talrijke fa milieleden zijn dinsdagavond de 19-jarige matroos Tjalling Rijp- ma uit Bols ward en de 17-jarige Rosa van 't Woud-Ieperen uit Waddinxveen per K.L.M. terug gekeerd uit Nigeria, waar de overige zeven opvarenden van de 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Jozina" in de ge vangenis zitten. „Wij wisten dat we geweren en hagel aan boord hadden", al dus matroos Rijpma, „maar we hebben ons niet gerealiseerd dat we daarmee dit risico liepen". De kustvaarder was vorige maand leeg uit Groningen ver trokken naar Lissabon. „Wij had den het schip verhuurd op char ter-contract aan een Nigeriaanse maatschappij, genaamd Sun Afri can Lines", verklaarde bevrach ter H. Boomslra, onderdirekteur van Kamp's scheepvaart- en han delsmaatschappij in Groningen. „In zo'n gedrukt contract staat' dat er geen wapenen mogen wor De handboogmij „St. Sebas- lan te Zuiddorpe organiseerde haar vastgestelde schieting waar voor als prijzen 16 kalkoenen be schikbaar waren. De deelname was zeer goed, doordat er ner gens meer een schieting in de open lucht werd gehouden. Zo wel uit België als uit Zeeuws- Vlaanderen waren, schutters aan wezig. De uitslag was: eerste hoogvo gel: Eug. Inghels te Koewacht. Hij was de jongste deelnemer en 14 jaar oud. Tweede: A. de Schep per te Koewacht. Zijvogels: O. v. d. Walle te Zuiddorpe en Arth. van Daele te Koewacht. De beide kallen werden niet afgeschoten. den vervoerd, maar in de scheep vaart wordt nu eenmaal van al les vervoerd en meestal verdie pen we ons niet ai te zeer in da lading". t> Of de 50-jarige kapitein W. Plantinga uit Heerenveen zich heeft gerealiseerd, dat hij zich niet geheel aan het contract hield, betwijfelde zowel matroos Rijpma als bevrachter Boomstra. „Het waren dubbelloops jachtge weren, die naar Calabar moesten en wij hebben er geen moment aan gedacht, dat het wapenen waren voor Biafraanse opstande lingen", deelde de matroos mede. Alle betrokkenen waren het er over eens, dat er geen reden tot klagen is over de behandeling van de Nigeriaanse autoriteiten. De Nederlandse ambassadeur in Lagos, M. J. Rosenberg Polak, heeft van het begin af alles ge daan om de bemanning terzijde te staan. Het via de ambassadeur overgebracht verzoek van de bevrachters om de in verwach ting zijnde Rosa van 't Wout en de pas 19-jarige matroos vrij te laten, werd zonder 'meer door Nigeria ingewilligd, hetgeen als een hoopvol teken wordt be schouwd. 3) Hoewel zijn aandacht 't meest was gericht op de foto's en de daarbij behorende teksten, wierp hij van tijd tot tijd toch ook een vluchtige blik in de artikelen, verhalen en aankondigingen, uit ervaring wetende, dat daaruit ook dikwijls iets te halen viel, wat de moeite waard bleek. Enkele alinea's las hij vluchtig door en zo kon het gebeuren, dat zijn blik plotseling viel op een naam, die, door zijn bekendheid, zijn aandacht vasthield. Meyeringh, stond daar. Een vreemde naam in' een Engelse tekst. Meyeringh.... Dit was de naam, die Suus had gedragen, vóór zij mevrouw Van Heeckeren Havelaar werd. Meyeringh. De meisjesnaam van zijn vrouw in „Tatler". Merkwaardig toeval. Grappig ook. Hij las nog enkele regels, zomaar, zonder een andere reden dan te willen weten, in welk ver band deze naam hier werd ge noemd. Maar opeens werd zijn aan dacht intenser. Hij vloog met zijn ogen over de pagina heen, las hier en daar een paar regels en een eindje verder weer een paarhij sloeg enige pagina's om en zocht het slot van het arti kel, dat hij geboeid las. Toen bla derde hij gejaagd weer enkele pagina's terug. Daar was 't begin, dat tot titel droeg: „De Miljoe nen van een zendeling", waar onder, in kleinere letters, de woorden „De Bank of England beheert een omstreden fortuin" een veelbelovende introductie tot het verhaal vormden. Na enkele minuten was jonk heer van Heeckeren Havelaar zó verdiept'in zijn lectuur, dat zijn goede sigaar de strijd tegen zuur stofgebrek moest opgeven, zijn wite askegel tot pulver liet val len op Antoon's broekspijp en tot Leiden toe als een nutteloos voorwerp tussen Haveaagjs wijs- en middelvinger bleef hangen. De trein rolde voort, met rit misch daveren van staal op staal. De purperen gloed, die, wisselend in kleurnuancering, had gehangen boven de in de verte nog vaag zichtbare duinen, vervaagde tot een vaal grauw, waarmee het weefsel van onecht licht, dat zijn weerschijn in de treincoupé had geworpen, stierf. Een hei-witte gloed ont brandde plots aan het plafond en in de zijgang riep een weinig overtuigende stem iets over verse koffie en amandelbroodjes. Antoon las: „Óp de zestiende september van het jaar 1829 werd de aan dacht van de bemanning van het Engelse vrachtschip „Properity", dat dicht langs de Westkust van Afrika voer, getrokken door een man, die, vrijwel naakt, op het strand stond te zwaaien met een witte lap of een kledingstuk, kennelijk om de aandacht van 't voorbijvarende schip te trekken. De kapitein werd gewaarschuwd en deze liet onmiddellijk 'n sloep strijken. Binnen een half uur had men de man, een blanke, die totaal verwaarloosd en uitgehon gerd was en die, toen de matro zen van de „Prosperity" hem be reikten, van uitputting en emo tie het bewustzijn verloor, aan boord. Voorlopig bleek er met de per soon weinig te beginnen. Op vragen die hem werden gesteld, nadat hij tot het bewustzijn was teruggekeerd, reaggerde hij niet of nauwelijks en wat hij zei was zó verward en onsamenhangend, dat het niet mogelijk bleek ook maar enig idee te krijgen om trent hetgeen hij de laatste weken of maanden moest heb ben doorgemaakt. Op last van de kapitein werd hij dan zoveel mogelijk met rust gelaten en de scheepsarts zorgde er voor, dat hij het juiste voedsel kreeg, teneinde weer op zijn ver haal te komen. Hoewel de lichaamskrachten vrij spoedig terugkeerden, bleef de man overigens apatisch, zodat de bemanning van de „Prospe rity" nog niets wijzer was ge worden, toen het schip zeventien dagen later de haven van Liver pool binnenliep. De schipbreukeling, of wat hij dan ook mocht zijn, werd opge nomen in een hospitaal, waar hij, dank zij de goede zorgen van art sen en verplegers, betrekkelijk snel weer tot het normale leven terugkeerde. En zo kwam dan ook de dag, waarop hij in staat was klaarheid te brengen omtrent zijn identi teit, die men voorlopig nog niet met zekerheid had kunnen vast stellen. Wèl had men in een le deren brieventas, die de man, met een ketting om zijn hals be vestigd, bij zich had gedragen, verschillende papieren aange troffen, doch deze hadden betrek king op twee personen, namelijk op een Thomas Edward Hackney en op Gustaf Meyeringh. Bij navraag was gebleken, dat deze namen bekend waren bij de London Missionary Society als die van lekenpredikers, die, min of meer op eigen risico, doch wel met medeweten en goedvinden van de Society, naar Afrika wa ren getogen om het Evangelie te verkondigen aan de inboorlingen van het zwarte werelddeel. (Wordt vervolgd.) „De huidige situatie maakt het ontwerpen van een helder toe komstbeeld buitengewoon moeilijk. Het is een opgave, te vergelijken met de opdracht tot het maken van een duidelijke afdruk van een ne gatief van vier over elkaar geno men foto's". Dit zei minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) in de vaste kamercom missie voor volkshuisvesting bij de behandeling van het bouwbeleid. Het gaat z.i. om de vier hoofd punten: effectieve vraag, bouw capaciteit, financiering en conti nuïteit. v Over de ontwikkeling van de effectieve vraag in kwantitatieve, maar zeker niet minder in kwali tatieve zin valt weinig met stellig heid te zeggen. Het beeld wordt vertroebeld door een gebrek aan marktonderzoek en vooral door de huurprijsbeheersing. In welke ma te de bouwcapaciteit zaj passen op het bouwprogram van de toekomst, is eveneens de vraag. Het proces van toenemende efficiency o.a. door mechanisatie is immers nog in volle gang. Of voor de vereiste bouwactivi teit de nodige financieringsmidde len beschikbaar zullen zijn, is naar de mening van de bewindsman evenzeer een vraagstuk. Welk animo zal de kapitaalmarkt ver tonen? Zal er genoeg gespaard worden, maar bovenal: wat heeft men van zijn inkomen over voor woongenot? Ook over de continuïteit in de bouwwereld valt weinig te zeggen. Niet alleen het vervangingspro gramma maar ook de regionale verschillen van de laatste tijd ma nifesteren zich duidelijk. Om enige vaste voet tg krijgen streeft minister Schut naar markt onderzoek, liberalisatie van de hu ren en naar experimentele bouw. Research en stabilisatie zijn nood zakelijk evenals meerjarenplan- ning in de financiële sfeer. Meer eigen woningen, huurharmonisatie in de richting van de kostprijshuur en huurdersbijdragen aan woning wetwoningen kunnen een bijdrage leveren tot meer arbeid in de bouw sector, welvaart in de bouwnijver heid en welzijn op het stuk van volkshuisvesting en stadsrecon structie. Van socialistische zijde was nog al kritiek geleverd" op het beleid van minister Schut. De heer Van den Doel betitelde het karakter van dit beleid als „uniform en explo sief", dit in tegenstelling tot minis ter Bogaers, die zijn eigen beleid „pluriform en expansief" noemde. Ten aanzien van het bouwpro gramma sprak deze afgevaardigde er zijn twijfel over uit of het pro gramma voor ongesubsidieerde bouw wel haalbaar zal zijn. Medio 1968 komt er een terugval in de particuliere bouw. Worden eerst dan de woningwetcontingenten verhoogd, dan is kwaad al geschied omdat dit extra-contingem pas in 1969 zal kunnen worden gebouwd. De heer Van den Doel verweet de regering dat zij bouwvakkers als Tijl Uilenspiegel van de ene be drijfstak naar de andere laat sjou wen, terwijl zij eerst allerlei lok middelen heeft toegepast om hen naar de bouwnijverheid te krijgen. De heer Wiegel (v.v.d.) had het bouwprogram 1968 als eerste stap aanvaardbaar genoemd. „Er zullen echter minder woningwetwoningen moeten worden gebouwd". De wo ningwetwoningen zullen meer op specifiek zwakke groepen moeten worden gericht, zoals de bejaarden. Deze afgevaardigde bepleitte een regionale uitsplitsing van het wo ningtekort. De k.v.p.-afgevaardigde Janssen had zijn zorg uitgesproken over de werkgelegenheid in de bouwnijver heid. Ook hij betwijfelt de haal baarheid van het programma, met name op het stuk van de bedrijfs gebouwen. Hij vroeg compenseren de bouw liefst woningwetwo ningen als niet genoeg gesubsi dieerde woningen gereed komen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2