Neger-burgemeester gekozen in Amerikaanse industriestad Gary (Indiana) Koningin Juliana bezocht het nieuwe land in de Zuiderzeepolders Studentendemonstraties tegen rijstprijzen in Djakarta TWEE DUITSERS DIE JUWELIER WILDEN BEROVEN IN ARREST BEGRAFENIS ANTILLIAANSE SLACHTOFFERS VAN DE RAMP OP CURACAO Burgeroorlog in Nigeria eiste Het parlement „een volslagen mislukking" HET WEER DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7063 Oorlogsmoeheid Burgemeester van Cleveland ook een neger Tegen terugtrekking troepen Vijftien tunnelarbeiders gestikt Staking bij Chrysler in de Verenigde Staten 50.000 mensenlevens Zeven Arabieren in Israël gedood Welvarend Zorg voor de jeugd Schaduw van „morgen" Strijd tegen watervervuiling in Engeland Zon- en Maanstanden Zakkenrollers Doorbijten Nog meer kritiek Guerilla-activiteit op Borneo Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en 's. Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal: per maand ƒ2.70: Der week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum nei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééa handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecnmb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Do democraat John Bell Wil liams heeft de verkiezingsstrijd om de gouverneurspost van Mis sissippi gewonnen van de repu blikein Rubel Phillips. Williams is een voorstander van handha ving der segregatie.- De democratische burgemees ter van Philadelphia, James Tate, heeft zijn post weten te behou den. Hij versloeg de republikein se Aclen Specter, officier van justitie van Philadelphia. In Boston werd mevr. Louise Hicks, tegenstandster van de desegregatie tfP de, scholen, in de strijd om de burgemeesterspost verslagen door de (democrati sche) staatssecretaris van Massa chusetts, Kevin White. White had in zijn campagne fel gereageerd tegen de „haat en het fanatisme" van de „blanke reak- tie". De democraat Richard Hatcher werd de eerste gekozen neger burgemeester van een grote Amerikaanse stad, de industrie stad Gary in Indiana, waar 55 procent der 180.000 inwoners uit negers bestaat. Hatcher was in zijn campagne tegengewerkt door een groot deel van het democra tische partijapparaat. In Kentucky werd de republi kein Louis Nunn tot gouverneur gekozefi. Nunn, die de democraat Henry Ward versloeg, had in zijn campagne gespeculeerd op de „oorlogsmoeheid" van de kiezers. FAKKELOPTOCHT Amsterdam: Leden van de so cialistische jeugd" hebben dins dagavond met onder meer een fakkeloptocht door Amsterdam de 50e verjaardag van de Russi sche oktoberrevolutie herdacht. Voor de optocht was toestemming verleend door de autoriteiten. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. In New York verwierp de be volking een wetsvoorstel tot ver lening van staatssubsidie aan de bijzondere scholen. Het voorstel genoot de steun van de republi keinse gouverneur Nelson Rocke feller en de democratische lei ders, onder wie senator Robert Kennedy. Carl Stokes, een 40-jarige ju rist en aktief voorstander van ge lijke burgerrechten, is gekozen tot burgemeester van de stad Cleveland. Stokes, lid van de democratische partij, kreeg 129.285 stemmen tegen zijn repu blikeinse tegenstander Taft 127.328. Het is de eerste maal in de Amerikaanse geschiedenis dat een neger burgemeester van een grote stad wordt. Cleveland heeft 810.000 inwoners, van wie 300.000 negers. Op de vraag of er een bestand in Vietnam moet komen en of de Amerikaanse troepen onmiddel lijk moeten worden teruggetrok ken, heeft het grootste deel van de kiezers in San Francisco een ontkennend antwoord gegeven. Het referendum werd gelijktij dig gehouden met de verkiezing van een burgemeester. 129.779 kiezers spraken zich tegen terugtrekking van de troe pen uit en 75.136 waren er vóór. De vraag was op het stembil jet geplaatst, nadat een groep voorstanders van een uitspraak over Vietnam de vereiste 12.000 handtekeningen had verzameld. Zij voerden een intensieve cam pagne terwijl van een t'egenaktie nauwelijks sprake was. Alleen de plaatselijke pers sprak zich tegen de vraag uit. Velen die „neen" hebben ge stemd, verklaarden dat zjj voor het voorstel zouden zijn geweest, als daarin geen sprake zou zijn geweest van onmiddellijke terug trekking. Twee Duitsers hebben gistermid dag in de juwelierszaak „De Goud smid" In de Haarlemmerstraat in Amsterdam getracht de eigenaar in verwarring te brengen en er met enkele kostbare ringen vandoor te gaan. Hun opzet mislukte, omdat de juwelier, de 48-jarige heer S. Ruda, zich niet liet overbluffen en onmiddellijk handelend optrad. Een van de mannen, de 25-jarige U. L. uit Freiburg, kon nog in de winkel worden gearresteerd; de andere werd later op de avond aangehouden, evenals een vrouw die vermoedelijk ook bij de zaak betrokken is. Het tweetal stapte omstreeks drie uur de winkel binnen en we zen de juwelier enkele ringen aan die zij wilden zien. Zij waren ook dinsdagmiddag bij mij geweest, zo vertelde de heer Rura, maar omdat ik het niet vertrouwde poeierde ik ze af met een mededeling dat ik de volgende dag de diamantenring zou hebben die zij zochten. Ik had echter niet verwacht ze terug te zien. Nadat de juwelier de ge vraagde ringen op de toonbank had gelegd wees een van de Duitsers in de etalage en zei: die moet ik ook hebben. Hij stak gelijk zijn hand naar binnen en creep 'n ring. „Omdat ik toen merkte dat het fout zat rukte ik het sieraad uit zijn hand en draaide me om naar de toonbank waar de andere in middels ook een van de ringen had gepakt", aldus de heer Ruda. Hij trok toen de winkeldeur open en schreeuwde om hulp. De rover die bij de toonbank was blijven staan, gooide daarna de ring weg en vluchtte de winkel uit. Volgens de juwelier stonden er zeker twintig mensen voor de deur maar pro beerde geen van hen de vluchteling tegen te houden. De twee Duitsers hield hij samen met een ambtenaar van de P.T.T. in zijn winkel vast, totdat de politie kwam. Bij de aanleg van een water krachtcentrale in de Peruviaanse plaats Mantaro zijn dinsdag 15 arbeiders door verstikking om het leven gekomen. De arbeiders werkten in een tunnel op 400 meter diepte, toen door een ontploffing giftige gas sen in het bouwwerk werden verspreid. Bij fouillering werd op de arres tant het adres van een hotel op het Damrak gevonden, alsmede een lombardbriefje, waaruit bleek dat een vrouw bij de hoofdstedelijke bank van lening een gouden ring had beleend. De vrouw werd in het hotel aangehouden, de gezoch te man voor -*'3 ingang, waar hij op haar stond te wachten. De ver dachten zijn de 27-jarige loodgieter H. R. T. uit Düsseldorp en de 19- jarige kinderverzorgster M. M. S. uit Hnmmerdei. Inmiddels is Inter pol in Duitsland verzocht na te gaan of het drietal daar staat ge signaleerd. Onder grote Belangstelling zijn dinsdagmiddag op Curagao de vijf Antillianen begraven, die maandag om het leven kwamen, toen de in aanbouw zijnde brug over de 6t. Annabaai instortte. In de stoet, die van het lijken huis op Otrabande naar het Rif stadion trok, liepen vele hoog waardigheidsbekleders mee, zo als gouverneur mr. N. Debrot; premier dr. E. Jonckheer van de Nederlandse Antillen; vice-pre mier C. D. Kroon en andere leden van de Antilliaanse ministerraad. In het Rifstadion, waar vele mensen bijeen waren om de slachtoffers een laatste groet te .„•engen, aroeg pastoor A. van c' r Looy een requiemmis op. Na cio mis trok de stoet naar de be- graafplaats aan de Rodeweg in Willemstad, waar de vijf Antil lianen ter aarde werden besteld. De stoffelijke resten van de vier Nederlandse slachtoffers van de ramp zullen naar Neder land worden overgebracht. COMMISSIE VAN ONDERZOEK HAD PECH De uit vier leden bestaande commissie van onderzoek, die in Curagao zal pogen na te gaan waardoor de in aanbouw zijnde brug over de St. Annabaai is in gestort, heeft met pech te kam pen gehad. Met ruim 130 andere passagiers vertrok de commissie dinsdagmiddag om 13 uur van Schiphol naar New York, maar midden boven de oceaan kreeg de DC-8 „Gerard Mercator" van de waarmee de reis werd Ongeveer 9.000 employés van de Chrysler-automobielfabriek hebben dinsdag het werk neer gelegd, meer dan 24 uur vóór het ultimatum, dat de vakbond van automobielhouders aan Chrysler had voorgelegd, was afgelopen. De bond voert met Chrysler be sprekingen over nieuwe arbeids contracten voor de 103.000 em ployés van het concern. Door de staking worden de Chrysler-fabrieken te Newark (Delaware), Sterling en Trenton (Michigan) en St, Louis (Mis souri) getroffen. gemaakt, motorstoring: één van de vier motoren viel uit. De gezagvoerder besloot daar op zoals voorgeschreven wan neer het nog mogelijk is naar zijn thuishaven terug te keren. Dinsdagavond omstreeks half zeven landde het toestel weer op Schiphol. Twee uur later begon nen cle passagiers in een andere DC-8 voor de tweede maal aan da reis naar New York. De Nigeriaanse centrale re gering schat dat de burgeroorlog 50.000 mensenlevens en onge veer twee miljard gulden heeft gekost. Sinds het uitbreken van de vijandelijkheden zijn onge veer 50 miljoen pond sterling (een half miljard gulden) aan wapenaankopen uitgegeven, waarvan 35 miljoen pond aan deviezen. De tot dusver aange richte schade wordt eveneens, op 50 miljoen pond geschat. De in komstenderving is ongeveer het dubbele van dit bedrag. De cen trale regering heeft de drie grote stammen, de hassa's in het noor den, de ibo's in het oosten en de joroeba's in het westen, opgeroe pen zich te verenigen en te ver broederen. In Lagos is men zich ervan bewust dat een militaire overwinning over de oostprovin cie, die zich Biafra noemt, de toestand niet oplost. De ibo's moeten het gevoel krijgen, deel uit te maken van Nigeria, aldus een woordvoerder. Bij een hevig gevecht tussen een groep gewapende Arabieren en een Israëlische patrouille ten noordoosten van Hebron in het door Israël bezette deel van Jor danië zijn dinsdag zeven Arabie ren om het leven gekomen. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Israëlische leger. Hij zei dat de Israëlische patrouille geen verliezen had geleden. De patrouille stootte dinsdagmiddag op de groep Ara bieren. Er ontstond een gevecht, in de loop waarvan een Israëli sche helikopter ingreep om de patrouille te helpen de Arabie ren, die trachtten te vluchten, de terugtocht af te snijden. Op het toneel van de strijd werden Rus sische machinepistolen, geweren en handgranaten gevonden. Gejuich, muziek, vlaggen, bloe men en duizenden oranje ballon nen begroetten koningin Juliana woensdagmorgen, toen ze in Em- meloord haar werkbezoek aan het nieuwe land, de Zuiderzee polders, begon. Vele duizenden kinderen, sym bool van het jonge rijpe land van de Noordoostpolder, brach ten op de „deel" in het centrum van Emmeloord de landsvrouwe een zanghulde, legden een bloemenmozaiek en maakten een geweldige parodische tekening op dit heugelijk bezoek. Daarna volgde het glanzende „vuur werk van balonnen" in de nog warme najaarszon. De gemeente Emmeloord met zijn 31.000 bewoners op ongeveer 50.000 ha landbouwgrond, boom gaarden en bos vierde dit ko ninklijk bezoek in het centrum Emmeloord als een waar volks feest. Het bezoek was tevens de afsluiting van de rij festiviteiten ter gelegenheid van het feit, dat de N.O.P. een kwart eeuw geleden droog viel. Op de grauwe modderbanken en rietvelden van destijds zijn bloeiende boerenbedrijven met omlommerde behuizingen ge sticht, grote boomgaarden en mooie bossen, alsmede vriende lijke dorpen. De eindeloze vlakte van weleer kan thans wedijve ren in schoohheid met de mooiste en welvarendste landbouwstre ken van het „oude land". Koningin Juliana bezocht eerst de landbouwpraktijkschool. Een erewacht van landelijke ruiters begroette haar. In de school werd een aantal van de modernste agrarische machines gedemon streerd. Later opende de konin gin met het doorknippen van een oranje lint de nieuwe cen trale sporthal van Emmeloord, die zij naar haar kleinzoon „Prins Willem-Alexanderhal" doopte. Tweehonderd kinderen presenteerden haar nadien hun sportprestaties. Nergens in ons land bekleedt de jeugd, die de helft van de bevolking uitmaakt, een zo unie ke positie als in de gemeente Emmeloord. Voor de bijna 16.000 jonge mensen onder de twintig jaar, waarvan 7.000 nog onder de zestien jaar. staan 84 scholen voor kleuter-, l.o., ulo, m.v.h.o. en lager technisch onderwijs, als mede voor landbouw- en huis- houdonderwijs en scholen voor „scheppende handen", voor mu ziek alsook de nieuwe sporthal ter beschikking. Een u.t.s. zou het sluitstuk van deze voorzie ningen moeten betekenen. De agrarische ontwikkeling met de bijbehorende bedrijven en diensten is tot volle wasdom gekomen. Het is duidelijk, dat in de komende vijf jaar vrijko mende geschoolde krachten geen werk en brood in de N.O.P. zul len kunnen vinden, indien zich niet een aantal kleinere tot mid delgrote bedrijven in de polder zal vestigen. Reeds hebben zich een metaal bedrijf, een constructiebedrijf, een meubelfabriek en een admi nistratief centrum van een bank concern in de gemeente geves tigd. Maar binnen een jaar of vijf zal het aanbod van geschool de jonge krachten zo groot zijn, dat reeds thans maatregelen moe ten worden genomen om migra tie, die in vroeger jaren Fries land en Zeeland een te cuïe bevolkingsstructuur gaf. te voor komen. In Groot-Brittannië is een grootscheeps onderzoek aan de gang naar de beste methoden in de strijd tegen de watervervui ling. In de laboratoria omvat het onderzoek onder meer de ont wikkeling en verbetering van methoden voor de behandeling van grote hoeveelheden rioolwa ter en afvalwater van de in dustrie, die dagelijks in Groot- Brittannië worden geproduceerd, en het onderzoek naar de gevol gen van de lozing van dit soort water in rivieren, riviermondin gen en kustwateren. Het onder zoek wordt uitgevoerd door phy- sici, scheikundigen en microbio logen over het gehele land. ZON MAAN Nov. op onder op onder 9 7.48 4.59 14.57 0.02 10 7.50 4.58 15.11 0.02 11 7.52 4.56 15.22 1.18 12 7.53 4.54 15.32 2.31 Zes pantserwagens en twee af delingen zwaarbewapende solda ten stonden woensdag rond het kantoor van generaal Soeharto, om te voorkomen dat demon stranten naar binnen zouden gaan. Ongeveer 10.000 leden van „Kami" en „Kapi", studenten verenigingen, waren naar het ge bouw getrokken om er bij gene raal Soeharto op aan te dringen drastische maatregelen te nemen tegen de prijsstijgingen van rijst en andere levensmiddelen. De leiders van de demonstran ten zeiden niet van plan te zijn het gebouw te bestormen. Ze wilden alleen dat generaal Soe harto naar buiten zou komen om hen aan te horen. Een uit nodiging om een woordvoerder naar de generaal te sturen werd door de studenten afgeslagen. Zij gingen onder de bomen zitten op het Vrijheidsplein om te wachten tot de generaal een kabinetsbijeenkomst zou hebben beëindigd. Zij wilden hem zeg gen dat de regering zou slagen, wanneer corrupte militaire en burgerlijke ambtenaren werden ontslagen. Zij zouden uren „en zelfs dagen" wachten om Soe harto te spreken te krijgen. Na afloop van de kabinetsbij eenkomst verliet generaal Soe harto zijn kantoor om de dui zenden woedende studenten te kalmeren. Hij zei dat de rege ring wel degelijk werkt tegen de prijsverhogingen en vroeg ge duld en begrip. De generaal maakte bekend, dat de minister raad zojuist besloten had 183.000 ton rijst in te voeren. Generaal-majoor Dharsono. mi litair commandant van West- Java, heeft in een scherpe ver klaring gezegd dat de mensen er nog niets van merken dat de regering werkelijk iets voor hen heeft gedaan. De aanhan gers van de nieuwe regering krijgen onvoldoende gelegenheid hun teak te vervullen door tegenwerking. De lieden die daarvoor verantwoordelijk zijn, moeten worden verwijderd, zei hij. In Djakarta staan de mensen in de rij voor rijst; sommigen hebben hun slaapmatjes meege nomen. Terwijl honderden onge duldig wachten op het opengaan van de winkels, beleven zakken rollers hoogtijdagen'. Anti-communisten op West- Java hadden dinsdag de Indone sische regering en het parlement er reeds van beschuldigd, geen politieke en economische stabili teit in het land te hebben ge bracht. Het studentenweekblad „Nahasiswa Indonesia" haalde verklaringen aan van leiders van het „actiefront" die een grote rol hebben gespeeld bij het om verwerpen van de regering-Soe- karno. Deze zeggen dat het huidige parlement een volsla gen mislukking is en dat de politieke partijen moeten worden gezuiverd. Zij sporen generaal Soeharto aan- alle voorstanders van het oude regiem uit zijn omgeving te verwijderen. De rechtstreekse samenwerking die tussen de „actiefronten" en het leger bestond, schijnt te verslap pen. Het leger wordt door som mige actiefronten er van be schuldigd een te voorname plaats in het staatsapparaat in te nemen. Ongeveer zestig leden van een communistische guerrillagroep zijn bij gevechten op West-Bor neo vorige week gedood, zo heeft het Indonesische persbureau An- tara meegedeeld. Dat gebeurde bij de rivier Sebahoe bij hét dorp Sedjawah. Van verliezen aan militaire zijde werd geen melding gemaakt. Uit vele gesprekken bleek, dat de bestuurders vastbesloten zijn deze „schaduw van morgen" zo veel mogelijk te weren, en de jeugd en daarmede de toekomst voor het nieuwe land te behou den. Het bouwen van rijksweg E 10 door de polders zal Em meloord op tachtig km van de belangrijkste centra brengen. Een vliegveld is er al. „Het wordt gewoon een zaak van hard aan pakken en doorbijten, net als in de pionierstijd van de landbouw in de veertiger jaren", zo vatte een der bestuurders het ant woord op het jeugdvraagstuk samen. De koningin, bracht 's middags een bezoek aan Swifterband, Lelystad en Dronten. Daar heeft ze zich in informele gesprekken met leden van de nieuwe be volking t in dit allernieuwste land. van de gang van zaken op de hoogte gesteld. VRIJ ZONNIG Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk, die zich dinsdag en woensdag in de nabijheid van ons land ont wikkelde, zal ook vandaag het weer in Nederland beheersen. Hij vormt de verbinding tussen een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven Rusland en een hogedrukgebied nabij de Azoren. Onder invloed van deze rug zal het weer vandaag niet wezenlijk verschillen van dat van woens dag. Er wordt droog weer ver wacht met over het algemeen weinig bewolking en een zwakke wind. In de ochtend kunnen hier en daar mistbanken voorkomen. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken ais woensdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Weinig wind Overwegend droog en vrij zon nig weer, maar in de ochtend hiel en daar mist. Merendeels zwakke wind en weinig verandering in middagtemperatuur. DONDERDAG 9 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 7.04 7.51 Terneuzen 7.40 8.27 Hansweert 8.14 9.01 Walsoorden 8.13 9.00 VRIJDAG 10 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 8.17 ê.ll Terneuzen 8.53 9.47 Hansweert 9.27 10.21 Walsoorden 9,26 10,20 V.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1