De vrouwelijkheid keert terug in de mode Ook huisvrouwen hebben geen „stalen zenuwen" Wist u dat al? Luisteren Zuurzoete .nuttige wenken KOEKJES MET KOFFIECREME VOOR HAAR EN VOOR HEM praten over de dingen die hen be zwaren. Zij hebben door de jaren heen het altijd wel zo'n beetje weten te rooien, wistelf leed en moeilijke dingen te verdringen tot onverwachts 't ogen blik komt waarop ze in elkaar stor ten, „niet meer kunnen". Het verblijf in zo'n tehuis is vaak dan wel een heel grote overgang. Hier zit men om verzorgd te worden, tus sen mensen die rtiets willen hebben, maar willen geven, mensen die bereid zijn te luisteren, er achter willen ko men waarmede ze de bezoeksters kunnen helpen, opbeuren, een plezier kunnen doen. Het heeft lang geduurd, maar het is nu toch langzamerhand wel duide lijk geworden dat een gezonde, le venslustige moeder zonder lichamelij ke kwalen maar ook vooral zonder geestelijke spanningen even belangrijk en onontbeerlijk is voor het geluk van een gezin als een gezonde huisvader Dit inzicht zal het welzijn van echt genoot en kinderen ten goede komen O— Gesneden brood moet men mondjes maat kopen. Het blijft veel minder goed dan een heel brood. Volkoren brood houdt zich het beste in de brood trommel, Weliswaar kan men het schimmelen van brood vertragen door het in de koelkast te leggen, maar dan wordt het ook veel sneller oud bakken dan bij kamertemperatuur. Honger mag dan, volgens een oud spreekwoord, rauwe bonen zoet maken, men doet toch beter van rauwe bo nen af te blijven, al heeft men nóg zo'n honger. Boonsoorten bevatten in rauwe toestand een eiwit, waarvan de consumptie bepaald onaangename ge volgen kan hebben. Nu zal het on der volwassenen, ook al zijn het vu rige ratrwkost-eters, wel niet vaak voor komen, dat men zich aan rauwe bo nen waagt. Maar kinderen, die alles wat ze te pakken krijgen in de mond steken, zouden lelijk te land kunnen komen. Met het koken verdwijnt het giftig karakter van het plantaardig ei wit, Niemand zal van gekookte bo nen enige overlast ondervinden. Ons luisteren kan bestaan uit een „maar laten praten", een beleefdheids halve aanhoren, zonder het verhaal eigenlijk goed te volgen, sonder wer kelijke belangstelling. Het kan zelfs 'n ongeduldig afwachten zijn, als wij tenminste nog zo wellevend zijn de an der uit te laten spreken om zelf weer zo gauw mogelijk het woord te nemen. Men is zózeer vervuld van eigen aangelegenheden en heeft zóveel be hoefte daarover z)n hart te luchten, dat er voor aandacht voor de ander helemaal geen sprake is. Hoe anders wordt alles als we om wer kelijk weten open te stellen voor wat de ander wil uiten. Aandachtig aanho ren is al heel wat; dit is al genoeg de ander gelegenheid te geven z'n moei lijkheden en vragen eens te spuien. Doch we kunnen nog heel wat meer opbrengen. We kunnen ons al luiste- vooi-bode vormde voor een to tale omwenteling. Lange haren en een superslank figuur wor den een eerste vereiste. De vrouwelijkheid keert terug in de mode ook door modekoniri- gin Mary Quant. Haar kinder lijke babyjurkjes, de meisjes schoenen, de supervrouwelijke transparante vlinderjurken en de talloze kleuren maken een lieve onschuldige mode, die door duizenden tieners in Gr. Brittannië en op het vasteland word nagevolgd. Tegelijkertijd 'ontwikkelt zich een hele nieuwe mode-tendens voor heren en jongens. Vooral de jonge generatie tussen 18 en 25 krijgt vee] aandacht. Ook voor hen is er een superslanke lijn. Er verschijnen bonte das sen en pochets, truien, tee- shirts, de kleurigste overhem den van de meest uiteenlopen de kleuren. De mode voor de mannen werd vrouwelijker. Maar de mannelijke tendens is nog niet helemaal uit de vrou wenmode verdwenen. Nog geen jaar geleden lanceerde Cardin een strenge geometrische 'kos monauten-look' en ook de jur ken geïnspireerd op de rugby- hemden hadden succes. De mi litary-look, de battledress-stijl zullen nog wel een tijdje 'aan' blijven. Londen is het centrum geworden van de nieuwe 'hip pe' mode en zo lang ze daar nc vechten om oude afgedank te uniformen, zal het mannelijk element nog niet uit de mode verdwenen zijn. Hardnekkige vlekken verdwij nen spoorslags uit uw linnengoed als u ze behandelt met een doekje met azijn. Het dient aanbeveling een gelijkmatige behandeling toe te passen, het doekje niet te nat te maken en de vochtige plek goed droog te wrijven. Wist u al dat de doffe aanslag in uw wastafel door een behan- deling met een doekje en azijn in een ommezien verdwenen is? Het glazuur van uw wasbak gaat er j; door glimmen als een spiegel. In 'j dit geval kunt u gerust azijn-es- j sence gebruiken, als u maar op- past voor uw vingers. Vruchtenvlekken in tafellaken h of servet gaat u te lijf met... u j) hebt het al geraden, alweer met azijn. Behandel eerst de vlekken apart en zet alles daarna in water met azijn. Tenslotte gaat u het tafellinnen op de normale manier wassen. In elk groter bedrijf komt 't geregeld voor dat een van de medewerkers er „eens een paar maanden uit moet", omdat hij overwerkt is. Woont hij bui ten, in een rustige omgeving, en laat de samenstelling van zijn huishouding liet toe, dan probeert hij thuis weer op toeren te komen. In het tegengestel de geval doet hij een rustkuur in het een of andere herstellingsoord. Het aantal huisvrouwen dat jarenlang op het randje van een zenuwcrisis leeft is zeker net zo groot als het aantal overspannen mannen. Maar de vrouwen lopen door, proberen zichzelf over de moeilijke tijd heen te tillen, omdat ze „in het huishouden niet gemist kunnen worden", en er voor geld noch goede woorden een volwaardige vervangster te krijgen is. Natuurlijk is dit „doorlopen", het maanden- of jarenlang balanceren op het randje van een zenuwcrisis geen oplossing voor het probleem van de overwerkte huisvrouw. Ofschoon men in ons land de laatste jaren ook aan dacht schenkt aan deze onhoudbare toestand, heeft men in de bondsrepu bliek dit probleem al eerder èn met meer succes onder de loep genomen. Het is wel interessant eens te kijken op welke manier daar de overwerkte of overspannen huisvrouwen de hand wordt gereikt. NALATENSCHAP VAN MEVROUW HEUSS In de loop van het vorige jaar heeft de miljoenste Duitse huisvrouw in een van de 180 sedert 1950 in Duitsland bestaande herstellingsoorden voor huis vrouwen doorgebracht. Vóór 1950 be stonden in sommige Duitse deelstaten al dergelijke tehuizen, maar vijftien jaar geleden wist Elly Heuss-Knapp, de echtgenote van de toenmalige bonds president Theodor Heuss, de bestaan de organisaties tot één geheel samen te brengen. Op haar initiatief kwam de stichting „Herstellingsoorden voor moeders" tot stand, VERBLIJDEND EN TRIEST Een miljoen dat is een cijfer dat iot trots aanleiding geeft om het suc ces van deze stichting, maar het is ook een triest cijfer. Immers, een miljoen uitgeputte moeders, dat is-in feite maar een verdrietige zaak. Daar ■zijn 35 procent vrouwen bij die aan hartkwalen en bloedsomloopstoornissen lijden, 12,6 procent die na een ernsti ge operatie in een herstellingsoord op krachten moesten komen, 11,5 procent vrouwe, met gal-, lever- of maag kwalen. Zestig procent van deze vrou wen leed en Hjdt bovendien aan ern stige nerveuze uitputting. De vrouwen, die een poosje voor hun gezondheid naar zo'n tehuis worden gezonden, kunnen een dergelijke kuur uit eigen middelen niet betalen. Het grootste deel van hen heeft nog nooit een reis gemaakt of een echte vakan tie gehad. De Duitse ziekenfondsen dragen bij in de kosten van zo'n kuur, evenals de sociale verzekering. Ie der jaar in mei wordt een openbare collecte voor dit nuttige doel gehouden, waardoor men miljoenen marken bin nenkrijgt. ONDER MEDISCH TOEZICHT Tijdens hun verblijf in zo'n tehuis staan de bezoeksters onder geregeld toezicht van artsen die voor velen van hen een individuele behandeling voor schrijven. Alle tehuizen van de stich ting zijn gevestigd in een omgeving met mooi natuurschoon, goede lucht bergen, bossen of zee en vaak ook in een streek waar geneeskrach tige baden mogelijk zijn. De resulta ten van de behandeling liggen vooral op psychisch gebied. Vooral oudere vrouwen hebben het in den beginne nogal moeilijk. Zij zijn vaak gewoon „op", hebben het ver leerd zich eens uit te spreken, ande ren durven gewoon niet meer te Dit is een recept voor fijnproevers, een recept om in te lijsten, zodat u het looit meer vergeet. U hebt er ronde biskwietjes voor nodig, die u met koffiecrème gaat vullen. Voor de crème gebruikt u de volgende ingre diënten: l/s liter goed-sterke koude koffie, 125 g poedersuiker, 1 pakje vanille suiker, 3 eieren, VI» eetlepel maïzena. Welke biskwietjes u neemt moet u zelf weten, als ze maar droog, rond en niet te groot zijn. Lekker Is maar een vinger lang, luidt het spreekwoord; vandaar dat u kleine koekjes moet nemen. Ga nu de eierdooiers met de suiker en vanillesuiker uitroeren en met de koude koffie verdunnen. Daar na maizena toevoegen. Onder voortdurend roeren op een kleine vlam (au bain-Marie is nog beter) laten we de massa goed binden. Van het vuur nemen, de eiwitten stijfkloppen en door de crème scheppen. Op een koele plaats Iets laten opstijven. Op de onderkant van een rond biskwietje een laagje crème opspuiten en het tweede biskwietje er met de onderkant op leggen. rend afvragen of de spreker de din gen wel in het juiste licht ziet. Als buitenstaander zien we de dingen soms helderder en juister en zo kan het in een gesprek misschien mogelijk zijn bepaalde zaken recht te zetten, zo dat ze minder moeilijk of minder on rustbarend worden. Er worden soms Icwade bedoelingen vermoed waar ze helemaal niet aanwezig zijn; er leven soms angsten waar weinig reden voor is. Als we de moeite nemen ons wat te verdiepen in de omstandigheden en ge- dachtengangen van degene tegenover ons zal het menigmaal mogelijk zijn 'n bemoedigend woord te spreken of al te zwarte gedachten op de vlucht te ja gen voor een wat blijmoediger kijk op de dingen. Doch meer dan dit alles is het luiste ren met de bereidheid eem te helpen als dat in om vermogen is. Niet dat we hierin te lichtvaardig zouden moe ten zijn; niet alle aangeboden diensten zijn werkelijk aangenaam. Op dit ge bied moet om luisteren als tiet ware een aftasten worden, met voorzichtige woorden moeten we de ander er toe trachten te brengen zich openhartig te uiten, zodat we te weten komen waar de schoen werkelijk wringt. Dit is een van de moeilijkste dingen. Moei lijkheden worden graag zoveel moge lijk verborgen gehouden en pas waar werkelijk medeleven en belangstelling wordt gevoeld, zal dit vertrouwen mis schien gegeven worden. Het aanhoren is één ding, het verwer ken van het gehoorde is een tweede. Al nadenkend komen allerlei vragen naar boven, al overwegend komen ook mogelijke oplossingen of inzichten naar boven. Vaak kunnen we pas in een volgend gesprek tonen hoé inten sief onze belangstelling is geweest en pas op deze manier kan het werkelijk contact tussen memen tot stand ko men. JETTY Van links naar rechts: Geel hemdjurkje van jersey met stoere mannelijke uniformzakken. (Materiaal Crylor) Een modisch grapjegeïnspireerd op de mannentrui, die wel aan een hele grote broer of papa moet -toebehoren wil die als jurk kunnen dienen (Materiaal Crylor) Een strenge uniform-achtige jurk van donkerblauwe jersey met grove brede groene garneringen. (Materiaal Crylor) Het is niet zo heel lang gele- deru dat er voor vrouwen een waren mannenmode werd ont worpen. Deze was streng en zakelijk. Vierkante schouders, stoere riemen en zakken, grove schoenen kleppen en laarzen vormden de attributen. Het haar moest kort zijn en dik wijls werden de mannequins gefotografeerd in stoere hou ding mef een sigaret in de mond. Maar zoals altijd volgde er op dat uiterste een reactie. Er groeide een hele nieuwe jonge mode. Het centrum van waar uit de mode gedicteerd werd verlegde zich van Parijs naar Londen, waar de beatmuziek uit de als paddestoelen uit de grond rijzende boutiekjes een Dit bijzonder gedistingeerde tailleur van rode jersey Nylfrance heeft een dubbele rij knopen op het voorpand en is opgesierd met een befdasvan hetzelfde materiaal als de bijpassende muts.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5