BREDA BIER Brug in aanbouw over Si. Annabaai op Curasao ingestort VIER ZEEUWEN KWAMEN BIJ DE RAMP OM HET LEVEN Toestand in Aden wordt steeds slechter Straten bezaaid met lijken RADIO DE K0CX TREEDT OP TEGEN RASSENDISCRIMINATIE Kader en niet-stakers houden gas^ en elektrisiteitsbedrijven in België gaande Egypte vraagt spoedbijeenkomst veiligheidsraad s AKKOORD OVER TERUGKEER PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN HET WEER MATRASSEN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7062 Nationale ramp Schelde-montage Denamen van de geïdentificeerde slachtoffers uit Nederland zijn: Het verbaan van de Mindoro Medeleven van de regering Nog zes vermisten Zitstaking in Belgische mijn POLITIEAGENTEN IN HONGKONG VEROORDEELD Amerikaanse ontwerp-resolutie voor het Midden-Oosten Tweede ontwerp-resolutie Om Allah's wil. Federale leger koos zijde van de N.L.F. Het wordt nog erger Hoe ziet een Tilburger het zuiden? Hoe kunt u dat vragen aan een man die z'n hele leven in Tilburg heeft gewoond. Ik mag graag eens een keer in Amsterdam komen. Maar ik ben altijd weer blij als ik in het zuiden ben en een pint Breda Bier kan pakken, zonder dat ik er speciaal naar hoef te vragen. Prosit! Perioden met zon Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: T. ran de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal: per maand f 2.70: per week 62 ct. Losse nrs 13 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum Pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géi.handels advertenties) 5 regels 1.10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cënt verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het geeomb maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een luchtfoto van de ingestorte brug. In Willemstad op Curacao zijn zeker vier Nederlanders en vier Antillianen omgekomen, toen de in aanbouw zijnde brug over de St. Annabaai, die de stadsdelen Punda en Otrabanda moest ver binden, instortte. Om 08.45 uur maandagochtend werd Willemstad opgeschrikt, toen de brug, die bijna voor de helft klaar was, lossloeg uit de ankers die haar honderden meters landinwaarts vasthielden, en in de volle lengte over de Annabaai viel. Op het ogenblik van de ramp waren 18 a 20 man op de brug aan het werk. Een aantal gewonden werd in het ziekenhuis opgenomen. Later werd vernomen, dat een van de pijlers waarop de brug rust, het na de hevige regenval van het afgelopen weekeinde had begeven, waardoor de brug geheel is ingestort. Eerdere berichten spreken van 15 a 16 slachtoffers. Er zijn min stens zes vermisten. In een spoedzitting van de eilandsraad van Curagao is mee gedeeld, dat het bestuurscollege nog geen enkele mededeling kan doen over de toedracht en de oorzaak van het ongeluk. De brug, die in twee delen zou worden gemonteerd, was bijna voor de helft gereed. Op het tijd stip van de ramp waren onge veer 20 mensen op de brug aan het werk, onder wie zes man van Schelde-montage uit Neder land. De overspanning van de brug die een lengte zou krijgen van bijna een halve km, zou bestaan uit vijftig stalen secties (dozen) die in Nederland zijn gemaakt. In april was men begonnen met de montage van de brug. Met een „dirk-kraan" werden de sec ties op hun plaats gebracht en gehouden totdat ze vastgeklon ken en gelast waren. De montage werd uitgevoerd door de Curagaose Dokmaat schappij als onderaannemer van pletterij Enthoven. De brug is ontworpen door de directie brug gen van rijkswaterstaat. Dinsdag zijn twee hoofdinge nieurs van rijkswaterstaat en een lid van de directie pletterij Ent hoven in Delft voor nader on derzoek naar Curasao vertrok ken. Tijdens de vergadering van de eilandsraad heeft gedeputeerde S. G. M. Rozendal meegedeeld, dat de ramp met de in aan bouw zijnde brug over de St. Annabaai vijftien tot zestien mensenlevens heeft geëist. Er waren reeds negen doden gebor gen. Voorts zijn er minstens zes vermisten. In het ziekenhuis zijn twee zwaar gewonden opgenomen, van wie één in levensgevaar ver keert. Gedeputeerde Rozendal zei o.m.: „Curasao heeft een zeer zware slag gehad. De slag is zó groot, dat gesproken kan worden van een nationale ramp". Men hoopte dat de vaste ver binding omstreeks september '68 een feit zou zijn. Niet alleen zou den de twee stadsdelen, die ge seheiden worden door het kanaal het „Schottegat" blijvend ver bonden zijn, maar ook alle toe voerwegen van en naar de nieu we brug en de verbreding van de haveningang zouden dan ge reed moeten zijn. Het gehele project, met uit zondering van de verbreding van de haven, zou 27.500.000 An tilliaanse guldens kosten. De brug zelf. d.w.z. de overspanning plus de funderingen en het weg dek. zou dan 11.340.000 Antil liaanse guldens hebben gekost. Wobbe Reinkema uit Gorkum, hoofdmontageleider; Volgert de Wind uit Vlissingen; Gerrit van Rijswijk uit Werkendam en Arie Rottier uit Oost-Souburg. Twee Nederlanders zijn als vermist opgegeven, Dit zijn F. van Daele en J. de Witte, beiden uit Vlissingen. De vier geïdentificeerde Neder landse slachtoffers behoorden tot een ploeg van zes man van Schelde-montage (een montage- Noordstrart 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De ramp met het Philippijnse passagiersschip „Mindoro", dat zaterdag bij het eiland Ceboe in een orkaan verging, heeft aan zeker 25 opvarenden het leven gekost. Het aantal vermisten wordt op 50 tot 70 geschat. Er zijn 153 passagiers gered. In de straten van Aden werd Ondanks alle verzoeken maandagavond nog hevig ge vochten tussen het nationale be vrijdingsfront (N.L.F.) en Het front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen (Flosy), die beide de macht willen veroveren in Aden, voor de Zuidarabische federatie, waarvan Aden deel uitmaakt, on afhankelijk wordt. De straten in de wijk Sjeik Othman, het voornaamste „slag veld", lagen bezaaid met lijken. Sinds vrijdag, de dag waarop de strijd uitbrak, zouden minstens 100 Arabieren om het leven zijn gekomen en 300 gewond Zijn ge raakt. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft dins dag nieuwe maatregelen bekend gemaakt die de discriminatie tegen neger-militairen, vooral wat betreft huisvesting buiten mili taire bases, moeten bestrijden. Hij zei in een toespraak in De troit dat streng zal worden opge treden waar dat nodig blijkt. leider en vijf montagev.erkers) die naar Curasao was uil gezon den voor het monteren van dè stalen brug. De montage zou in twee helften geschieden, waarbij de uiteinden in de rotsen wer den verankerd. De vice-minister-president, drs J. A. Bakker, heeft aan de gou verneur van Curagao een tele gram gezonden, waarin hij na mens de ministerraad medeleven met de brügramp en innige deel neming met de familieleden yan de slachtoffers uitspreekt. 1 De Antilliaanse slachtoffers, die maandag na de ramp met de in aanbouw zijnde brug werden geborgen, zijn dinsdagmiddag ge zamenlijk begraven. De begrafe nis geschiedde op de rooms- katholieke begraafplaats. Vóór de begrafenis werd in het Rif-stadion te Willemstad een openlucht requiem-mis op gedragen. Over het vervoer van de stoffelijke resten van Nederlandse slachtoffers naar Nederland zou worden beslist na aankomst van do functionarissen van rijkswaterstaat en de direc teur van pletterij Enthoven uit Nederland, Naar dinsdag in Willemstad is meegedeeld bevonden zich 23 personen op de brug toen deze instortte. Zes bleven ongedeerd. Er zijn negen doden (4 Neder landers en 5 Antillianen, onder wie Julio Roberto Sillie uit Curasao, die aan zijn verwon dingen bezweek). Er zijn nog 6 vermisten: J. de Witte en F. van Daele uit Nederland en Ronald Francisco Margaritha, Eusebio Hipolito Benita, Ottmar Alfon so Paraquirre en Silvio Brasilio Ingacio. Twee zwaar gewonden bevin den zich nog in het ziekenhuis, van wie één in levensgevaar ver keert. In de landelijke staking die maandag bij de Belgische gas- en elektriciteitsbedrijven is be gonnen, is dinsdag weinig ver andering gekomen. Naar raming 80 procent van de arbeiders en 15 procent van het kantoorper soneel neemt aan de staking deel. De gas- en elektriciteitsvoorzie ning is normaal, doordat kader personeel en niet-stakers de centrales gaande houden. In Brussel had men dinsdag middag niet de indruk, dat spoe dig een hervatting van het con tact tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties kan worden verwacht. De staking is uitgeroepen om kracht bij te zetten aan een eis van de vakbonden, dat op natio naal niveau een regeling wordt 'ontworpen voor de uitbesteding van werken in de gas- en elektri citeitssector aan derden. De vak bonden menen dat te veel van deze werken aan derden worden gegund en dat de werkgelegen heid van het eigen personeel van de gas- en elektriciteitsmaat schappijen daardoor in het ge drang kan komen. In een mijn te Fleurus bij Char leroi zijn 28 mijnwerkers maan dagavond een zitstaking onder gronds begonnen om te protes teren tegen de aangekondigde sluiting van de mijn, eind febru ari. De direktié" heeft in verband met deze aktie dinsdagochtend de dagploeg verboden af te dalen, kennelijk vrezend dat ook deze mannen zouden weigeren weer naar boven te komen, als hun dagtaak gedaan zou zijn. Drie politie-agenten in Hong kong zijn maandag veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes tot acht jaar wegens het doden van een gevangene, die was gearresteerd omdat hij com munistische biljetten had aange plakt. De verenigde Arabische repu bliek heeft dinsdag om een spoedbijeenkomst van de veilig heidsraad gevraagd omdat Israël blijft weigeren de bezette gebie den te ontruimen. In het verzoek, door de Egyp tische V.N.-gedelegeerde El Kony gericht aan raadsvoorzitter Ma- madoe Kante uit Mali, wordt ge sproken van „een gevaarlijke si tuatie". Egypte heeft volgens Arabische kringen tot deze stap besloteft in verband met de voortdurende impasse, waarin de pogingen van de leden van de veiligheidsraad, om achter de schermen richtlijnen voor een vredesregeling op te stellen, ver keerden. De Verenigde Staten hebben dinsdag hij de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie ingediend, waarin secretaris-generaal Oe Thant wordt gevraagd, een spe ciale vertegenwoordiger naar het Midden-Oosten te sturen om de regeringen in dat gebied te hel pen bij het zoeken naar 'n oplos sing van de bestaande problemen. In het Amerikaanse voorstel wordt gesteld, dat een regeling voor het Midden-Oosten de terug trekking van de strijdkrachten uit de bezette gebieden, beëindi ging van de staat van oorlog, waarborging van de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van de be trokken landen door het instellen van gedemilitariseerde zones, de vrije vaart door internationale wateren en een oplossing van het vluchtelingenprobleem moet in houden. Ook India, Mali en Nigerië hebben dinsdagavond bij de Vei- ligheidraad een ontwerp-resolu tie inzake het Midden-Oosten in gediend. In dit voorstel wordt enerzijds gesteld, dat de Israëli sche strijdkrachten zich uit alle gebieden moeten terugtrekken die zij bij het recente conflict hebben bezet, terwijl aan de an dere kant wordt gezegd, dat krachtens het handvest van de Verenigde Naties, „elke staat het recht heeft in vrede en volledige veiligheid te leven, beschut te gen bedreigingen en oorlogshan delingen." Bovendien maakte hij maat regelen bekend die de terugkeer van militairen in het burgerleven moeten vergemakkelijken, zoals beroepsopleiding van een maand tot een half jaar van de dienst tijd. Het ministerie van defensie kan geen discriminatie van mili tairen bij huisvesting buiten de bases toestaan, zei McNamara. „De kleur van het bloed dat onze mannen 'bij de verdediging van Azië hebben gestort, is eender en wanneer deze mannen naar huis terugkeren, is het niet de kleur van hun bloed die meetelt maar de kleur van hun huid. Duizen den negers die uit Vietnam terugkeren, ondervinden discri minatie bij huisvesting buiten de basis. Als er voldoende huisves ting op de basis is, wordt de neger in uniform behandeld zo als alle Amerikanen behandeld moeten worden. Wanneer er geen huisvestingsmogelijkheid is en de neger afhankelijk is van de burgergemeenschap, ondervindt hij maar al te dikwijls ongelijke behandeling", aldus de minister. het vuren te staken is de strijd steeds feller geworden. Beide nartijen maken gebruik van mor tieren en automatische wapens. De eenheden van het Zuidarabi sche leger, die een eind aan de gevechten pogen te maken, zou den niet genoeg munitie meer hebben. Onder de doden en ge wonden zouden zich ook vrou wen en kinderen bevinden. Ook sjeik Mohammed Salem el Beihani, een mohammedaans religieus leider, doet wanhopige pogingen om tot een wapenstil stand te komen. Hij heeft beide partijen dringend verzocht de strijd tenminste 24 uur te staken, opdat vrouwen en kinderen naar veiliger oorden kunnen vluchten en de doden begraven kunnen worden. „Hebt u dan geen grein tje barmhartigheid meer? Om Allah's wil, maak een einde aan dit bloedbad", aldus de sjeik in zijn appèl. Ook in de wijken Masoera en Dar Saad wordt nog steeds ge vochten. Het Zuidarabische leger, dat zich in de strijd heeft ge mengd, heeft verliezen geleden. Vier soldaten liepen verwondin gen op toen pantserwagens van het leger maandagmiddag tracht ten de artillerie van Flosy in Dar Saad tot zwijgen te brengen. In de wijk Sjeik Othman zou een sterke eenheid van een Arabi sche stam vechten onder leiding van een hoge funktionaris van het nationale bevrijdingsfront, wiens pseudonaam „Ali Antar" luidt. Deze Ali Antar heeft een belangrijke rol gespeeld in de stammenopstand, die in het voor jaar van 1964 in het bergachtige gebied van Radfan uitbrak. Waarnemers menen dat de toe stand nog slechter zal worden, vooral ook omdat het Zuidara bische leger, dat in politiek op zicht verdeeld is, kennelijk niet in staat is een krachtige aktie te beginnen. Het federale leger heeft dins dag bekendgemaakt dat het de toestand in Aden volledig in de hand zou hebben. Het verzocht degenen die de onrustige wijken waren ontvlucht, terug te keren. Het leger stuurde maandagnacht versterkingen naar de voornaam ste haarden van onrust: Sjeik Othman, Mansoera en Dar Saad. Militairen en gewapende leden van het N.L.F. trokken gesteund door tanks de Flosy-bolwerken binnen. In de strijd om de macht aan de vooravond van de onafhanke lijkheid van Zuid-Arabië heeft het federale leger zich aan de zijde van het nationale bevrij dingsfront (N.L.F.) geplaatst. Het verzocht Engeland onmid dellijk besprekingen te beginnen en alleen deze organisaties als gesprekspartner bij de onder handelingen over de onafhanke lijkheid te erkennen. Het fede rale leger heeft zijn naam ver anderd en noemt zich voortaan het leger van bezet Zuid-Jemen. Inmiddels hebben elf officie ren van het Zuidarabische leger - commando maandagavond in een verklaring laten weten, dat zij het nationale bevrijdingsfront als de enige organisatie erken nen, die het volk van Zuid-Ara- bië vertegenwoordigt. Zij deden een beroep op het N.L.F. om overleg in verband met de machtsovername te beginnen met de Britse hoge commissaris sir Humphrey Trevelyan. YIP L» J, Brouwerij Do Drie Hoefijzers sinds 1628 Door bemiddeling van het in ternationale Rode Kruis hebben de Egyptische regering en de Is raëlische militaire autoriteiten overeenstemming bereikt over de terugkeer van 250 vluchtelin gen naar de strook van Gaza. De Arabieren waren naar Egypte gevlucht, toen Israël in de zes daagse oorlog de strook van Gaza bezette. Een groep van 559 Egyptena- ren, die zich in de Sinai en de strook van Gaza bevonden, toen de oorlog in juni uitbrak, is maandag bij El Kantara het Suezkanaal overgestoken. In de komende dagen zullen nog 1500 Egyptenaren naar hun vaderland terugkeren. In totaal zijn reeds 3500 Egyptische vluchtelingen gerepatrieerd. Een depressie, die gedurende de afgelopen dagen boven de Noordzee lag, trok dinsdag naar het noorden weg en bevindt zich thans ten westen van Scandina vië. Een andere depressie, die maandag ten westen van Ierland lag, verplaatste zich in zuidooste lijke richting naar de Golf van Biscaje. Luchtdrukstijgingen, die met het wegtrekken van deze beide depressies samenhangen, bren gen thans een verbinding tot stand tussen een krachtig hoge- drukgWbied boven Rusland en een rug van hoge luchtdruk, die zich boven de oceaan van de Azoren Uitstrekt. In verband hiermee worden vandaag flinke zonnige perioden verwacht met in de ochtend hier en daar mist en een overwegend zwakke wind. De temperaturen zullen oplopen tot ongeveer de zelfde waarden als dinsdag, toen maxima van 7 a 9 graden werden bereikt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend droog Vrij zonnig en overwegend droog weer, maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid en ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. WOENSDAG 8 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.50 6.26 7.— 6.59 n.m. 6.34 7.10 7.44 7.43 DONDERDAG 9 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.04 7.40 8.14 8.13 n.m. 7.51 8.27 9.01 9.00 ZON MAAN Nov. op onder op onder 8 7.46 5.01 14.38 10.43 9 7.48 4.59 14.57 - 0.02 10 7.50 4.58 15.11 0.02 11 7.52 4.56 15.22 1.18 12 7.53 4,54 15.32 2,31

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1