Treinramp in Engeland eist 51 slachtoffers Staatsgreep In Jemen Spaanse Caravelle" verongelukt in Engeland Massale betoging in Antwerpen ONTSPORING IN L0N0ENSE BUITENWIJK HITHER GREEN Republikeinse presidentiële raad gevormd „CONVAIR 880" MET 127 MEHSEN BIJ HONGKONG IN ZEE GESTORT Eén inzittende kwam om het leven Gevechten in krijgsgevangenen kamp in Israël Zeven-en-dertig slachtoffers BRIE GEDETINEERDEH ONTSNAPT UIT SCHEVENINGSE GEVANGENIS GRONINGSE VROUW BEKENDE TWEE MOORDEN EN POGING TOT MOORD HISTORISCHE DAG VOOR DE VLAAMSE BEWEGING Uit de rails geslingerd Snijbranders Machinist gered Nieuwe regering Geen verder uitstel Waarachtige hoofdstad De Paus geopereerd Twee der ontsnapten weer in arrest Algerijn was zondagavond in Den Haag Strijd in Nigeria zou 30.000 federale militairen het leven hebben gekost Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Pntik. bij abonnement; TEtNEUZEN Dlrecteur-Hoofdredaetets1! 1. Van de Sand# Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2.70: per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 6 Dinsdag 7 november 1967 23e Jaargang No. 7061 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum bei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gbi.i handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zeker 51 mensen zijn om het leven gekomen en ruim honderd hebben verwondingen opgelopen bij de ontsporing van de expres- trein van Hastings naar Londen in de Londense buitenwijk Hit her Green. Volgens functionarissen wer den 33 passagiers dood in de wrakstukken aangetroffen na de ontsporing van zondagavond bij het goederendepot te Hither Green. Meer dan 100 passagiers werden met verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht, maar 18 van hen overleden na opname. De trein, voornamelijk gevuld met jeugdige personen die na een weekeinde aan zee naar Lon den terugkeerden, ontspoorde om 21 uur zondagavond op slechts enkele kilometers van de plaats waar in december 1957 bij een botsing in de mist tussen twee treinen 90 mensen omkwa men en 175 werden gewond. Uit de getuigenverklaringen blijkt dat de uit 12 rijtuigen samengestelde trein met grote snelheid een viaduct in de ring- spoorbaan rond Londen naderde, toen hij begon te trillen. De machinist probeerde te remmen, waarop een dieseltractierijtuig, waarin ook enige passagiers ruimte, van de rest van de trein losbrak en veilig tot stilstand kwam op een station dichtbij de plaats van de ramp. De vier volgende wagons het restauratierijtuig en drie passagiersrijtpigen werden uit de rails 'geslingerd, kantelden en boorden zich in elkaar, terwijl de zeven overige rijtuigen dwars over de rails tot stilstand kwa men. In het eerste van de drie ge kantelde passagiersrijtuigen, waarin vele passagiers op het moment van de ontsporing ston den, werden de meeste slacht offers geteld. Enkele ogenblikken na de ramp gingen reeds alarmsignalen uit naar alle ziekenhuizen en brand weerkazernes in zuidelijk Lon den en begon in stromende regen het reddingswerk op de modderige, met wrakstukken be zaaide spoorbaan. Terwijl de politie de handen vol had aan het op een afstand houden van te hoop lopende nieuwsgierigen, vormden de red ders een keten om de gewonden af te voeren naar de tientallen gereedstaande ziekenauto's. Met snijbranders werden de rijtuigen opengereten om artsen en verpleegsters een weg te banen naar ingesloten slachtof fers. Een vrouw kon gered worden nadat haar been, bedolven on der tonnen staal, geamputeerd was, maar dicht bij haar over leefde een man een amputatie niet. Geestelijken stonden gewon den en stervenden bij en huis vrouwen en heilsoldaten droegen dekens en warme thee aan voor de verkleumde overlevenden, die zich langs de spoordijk hadden verzameld. Eén der overlevenden, de 52- jarige vishandelaar Robert Crad- dock, verklaarde tegenover ver slaggevers dat de machinist kort vóór de ramp schijnbaar uit alle macht had geremd. „Het volgende dat we besef ten was dat het licht uitging en dat we omkantelden. De men sen werden door het rijtuig ge slingerd en werden getroffen door rondvliegend glas en door bagage", aldus Craddock, die er met zijn vrouw in geslaagd was door een gat in het dak naar buiten te kruipen. Een andere overlevende was de zanger Robin Gibb van de popgroep de „Beegees", wier laatste plaat, „Massachusetts", aan de top van de Britse hitpa rade staat. De president-directeur van de Britse spoorwegen, sir Stanley Raymond, heeft opdracht gege ven tot een nauwgezet onder zoek van het spoor en de wrak stukken om de ramp te vinden. Volgens sir Stanley was de machinist van de trein, die heel huids aan de ramp was ontko men, na ondervraging naar huis gezonden. De afgezette president Abdoella el Sallal van de republiekJe men. Hij vertoefde voor een of ficieel bezoek aan Irak in Bag dad. President Abdoella el Sallal van de republiek Jemen is zondag door een militaire staatsgreep afgezet. Het staatshoofd vertoefde voor een officieel bezoek aan Irak In Bagdad. Radfo-Sanaa zond zondagoch tend een communiqué uit van het ODperbevel der strijdkrachten waarin Sallals ontslag door de revolutionairen werd bekendge maakt. Volgens bet communiqué is het besluit van het leger en het volk om de toestand in het land te „corrigeren" een zuiver Arabi sche zaak. De beweging reikt de hand aan alle Arabische landen ge leid door Egvpte, welks opofferin gen voor de Jemenitische revolutie niet zijn vergeten, aldus de verkla ring. Volgens de radio lag het aanvan kelijk in de bedoeling president Sallal vorige week woensdag met geweld af te zetten. Hij vertrok toen naar Kairo. Men had later be sloten hem te ontslaan terwijl hij Een Convair 880 van de nationa- llstisch-Chinese mij. „Cathay" is zondagmorgen vroeg met 127 men sen aan boord bij Hongkong in zee gestort. Slechts één inzittende kwam hierbij om het leven. Het vliegtuig, dat naar Saigon zou vertrekken, taxide over een in de baai van Kowloon uitgebouwde rolbaan van de luchthaven Kai Tak maar slaagde er niet in van de grond te komen. Hoewel de gezag voerder alles in het werk stelde om de convair tot stilstand te bren gen, dook het toestel vam de baan in zee. Onmiddellijk stegen heli kopters op en schoten vaartuigen toe om de inzittenden, 116 passa giers en 11 bemanningsleden, te redden. Dat dit voor bijna allen ge lukte, was te danken aan het feit, dat de romp van het vliegtuig meer dan een uur lang bleef drijven. De neus was bij de val op het water afgerukt. Slechts een dertigtal in zittenden van de convair behoefde met verwondingen in een zieken huis te worden opgenomen. Het is het tweede grote vlieg tuigongeluk in Hongkong van dit jaar. Op 30 juni verongelukte op dezelfde plaats een Thailandse caravelle. Hierbij kwamen 24 men sen om. HONGKONG: Een convair 880 van de nationalistisch-Chinese maatschappij „Cathay" is met 12 7 mensen aan boord in zee ge stort. Het mag een wonder wor den genoemd, dat slechts één in zittende om het leven is gekomen. Bij ongeregeldheden in een Is raëlisch krijgsgevangenenkamp, waar ruim 5.000 Egyptische offi cieren en manschappen gevangen zitten, is één gevangene om het leven gekomen en hebben twee gevangenen verwondingen opge lopen. Ook enige leden van de Is raëlische militaire politie werden gewond. Naar zaterdag in Tel Aviv werd bekendgemaakt, deden de moeilijkheden zich voor in het kamp bij Atlet ten zuiden van Haifa. De bewoners van één der barakken weigerden bevelen van de Israëliërs op te volgen en be kogelden hen met stenen. De po litie schoot daarop in de lucht en zowel Israëlische officieren als een Egyptische hoofdofficier poogden de orde te herstellen. Volgens de Israëlische lezing begonnen de ge vangenen echter de draadversper ringen om het kamp te slopen voor een uitbraakpoging. De Israëlische politie opende toen het vuur, waar door één gevangene werd gedood en twee werden gewond. Bij het hersteilen van de orde in het kamp liepen verscheidene politiemannen lichte verwondingen op. De krijgsgevangenen, onder wie zich negen generaals bevinden, worden vastgehouden sinds het einde van de „zesdaagse oorlog" in juni. In tegenstelling tot Jor danië en Syrië wil Egypte de en kele Israëlische gevangenen tien leden van de luchtmacht en de marine niet uitwisselen tegen het grote aantal Egyptenaren, die door Israël krijgsgevangen zijn ge maakt. buitenslands was om een voortzet ting te voorkomen van het bloed bad dat de laatste vijf jaar in het land heeft geheerst. Het Egyptische persbureau voor het midden-oosten meldt, dat in de Jemenitische hoofdstad Sanaa een repuhlikeinse presidentiële raad is gevormd na ovëWeg tussen het op perbevel van de Jemenitische strijdkrachten, de stamhoofden en de oelema's. Deze raad bestaat uit Abdel Rachman el ïriani; Mohamed Achmel Nooman en Mohamed Ali Osman. Het voorzitterschap wordt bekleed bij toerbeurt. Enkele uren ni de staatsgreep heeft het Jemenitische militaire opperbevel een nieuwe regering in het leven geroepen, die de regering vervangt, welke door Sallal werd georesideerd. De premier van de nieuwe rege ring is Mohsen el Aini, die wordt bijgestaan door een vice-premier, tevens belast met binnenlandse zaken. Het is Abdel Salam Sa- brahsabrah. Bij Fernhurst in het Engelse graafschap Sussex is zaterdag avond een „Caravelle" van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia met dertig passagiers en ze ven bemanningsleden neergestort. Volgens de politie zijn er geen overlevenden. Het tweemotorige toestel was op weg van Malaga naar het Londen se vliegveld Heathrow. Kort voor het daar om tien over tien plaatse lijke tijd zou landen ging het ra diocontact verloren en verdween de „Caravelle" van het radarscherm. Met een heftige explosie stortte het toestel in de stromende regen neer op een heuvel in een afgelegen gebied, ongeveer zestig kilometer ten zuidwesten van de Britse hoofdstad. Een boerderij werd door het vliegtuig getroffen. Wrakstukken en dode schapen lagen op de plaats van de ramp verspreid. Volgens een woordvoerdér van Iberia in Madrid waren 25 van de 30 passagiers Engelsen. Verder waren er twee Amerikanen, twee Spanjaarden en een Australiër aan boord. De reddingswerkzaamheden wer den vertraagd, doordat tijdens een storm eerder op de dag de tele foonverbindingen in het gebied wa ren verbroken. Men vermoedt dat het toestel tegen de 200 meter hoge heuvel is gevlogen. De Lon dense luchthaven heeft geen nood signalen opgevangen. In zijn laat ste melding zei de gezagvoerder dat alles in orde was. In juni van dit jaar stortte een „Argonaut" van de „British Mid land Airlines" neer in het centrum van Stockport in het graafschap Cheshire. Daarbij verloren 72 men sen het leven. Zaterdagavond zijn drie ge detineerden ontsnapt uit de ge vangenis I in Scheveningen. De mannen, een Algerijn en twee Joegoslaven, zijn ontsnapt tijdens In Groningen is zaterdag aan gehouden mevr. wed. De V.H. uit Franeker, verdacht van moord op haar schoonvader en echtgenoot en van poging tot moord op haar zoon. De vrouw heeft een bekente nis afgelegd tijdens haar ver hoor door de officier van justitie in Leeuwarden, mr. G. R. Nubé De schoonvader van de vrouw overleed in augustus en haar man in september. De onverklaarbare wijze van beide sterfgevallen en de om standigheid dat haar zoon nu ernstig ziek is, gaven aanleiding een onderzoek in te stellen. De zoon ligt ernstig ziek in het academisch ziekenhuis in Gro ningen. De vrouw is even over de veertig jaar. Het onderzoek naar de toedracht van deze dub bele moord en poging tot moord, kennelijk door vergiftiging, is in volle gang. Het onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van de ziekte van het zevenjarig zoontje Jacob. De vrouw heeft vermoedelijk een rattenverdelgingsmiddel ge mengd door het voedsel. Haar 69-jarige schoonvader J. de Vries, die bij het gezin inwoonde in Franeker, overleed in augustus, haar man, de 40-jarige fabrieks arbeider Jacob de Vries in sep tember. Het motief is nog niet Vele duizenden Belgen hebben zondag in Antwerpen deelge nomen aan een der grootste Vlaamse manifestaties van de laatste jaren. Van elf uur 's mor gens tot half vier 's middags zijn zij met leeuwenvlaggen door het centrum van de Scheldestad ge trokken om kracht bij te zetten aan actuele Vlaamse eisen. De betoging, die een rustig doch vrij rommelig verloop had, was georganiseerd door een veertig tal niet-politieke Vlaamse orga nisaties met als voornaamste leu zen: Een nationaal statuut voor de hoofdstad Brussel met vol ledige gelijkheid voor de Vlaam se inwoners en overplaatsing van de Franstalige afdelingen van de Leuvense universiteit naar Wal lonië. In de stoet liepen vele Vlaam se burgemeesters, volksvertegen woordigers en hoogleraren mee. De schattingen van het aantal deelnemers liepen uiteen: het or ganisatiecomité sprak van 100.000 deelnemers, politie en rijkswacht van 30 tot 50.000 man. Het organisatiecomité verklaar de na de betoging, dat alle ver wachtingen waren overtroffen en men sprak van een historische dag voor de Vlaamse beweging. Nog nooit is een dergelijke een dracht en zelfbewustzijn in de Vlaamse beweging bereikt, aldus deze verklaring. Het organisatiecomité heeft na de manifestatie een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het probleem van de Frans talige afdelingen van de univer siteit van Leuven zonder verder uitstel moet worden opgelost door overplaatsing van alle Franstalige afdelingen naar het Waalse land. Inplanting in of na bij de Brusselse agglomeratie zou niet aanvaard kunnen wor den. Regering, politieke partijen en geestelijke gezagdragers dien den zich zonder verder uitstel duidelijk uit te spreken. Het comité verklaarde voorts, dat de onschenbaarheid van de taalgebieden in België de hoek steen van elke taairede is. Daar om móest definitief afgezien worden van alle pogingen tot verfransing van Vlaams Brabant en uitbreiding van de tweetalige agglomeratie Brussel buiten de huidige 19 gemeenten. In de hoofdstad Brussel zou het streven van alle gezagsin- stanties positief gericht moeten worden op de bevordering van het Nederlands en de vestiging van een volstrekte gelijkwaar digheid tussen de beide taalge meenschappen. Brussel kan zijn nationale functie alleen behoor lijk vervullen als het een natio naal statuut krijgt, de inwoners in twee taalregisters worden in geschreven en als hoofdstedelij ke gezagsorganen worden opge richt waarin de twee taalge meenschappen op gelijke wijze vertegenwoordigd zijn. aldus het manifest. Het organisatiecomité geheel duidelijk, maar waar schijnlijk zijn huwelijksmoeilijk heden de aanleiding geweest. Het ligt in de bedoeling de twee stoffelijke overschotten voor sectie te laten opgraven. Het gezin telde naast het ze venjarig zoontje nog drie oudere kinderen. TOESTAND BEVREDIGEND Paus Paulus de zesde is zater dag geopereerd. Alles is goed verlopen, aldus de direkteur van de „Osservatore Romano", Rai- mondo Manzini. De operatie heeft minder dan een uur geduurd. Manzini had het nieuws van de operatie tele fonisch ontvangen van dr. Ugo Piazza, assistent van de lijfarts van de paus, dr. Mario Fontana. De lijfarts van de paus had de nacht in het Vaticaan doorge bracht. In de vroege ochtend ar riveerde als eerste van het medi sche team, dat betrokken was bij de operatie, de chirurg prof. Ma rio Valdoni. Kort daarop volg den prof. Mario Arduini, uroloog, en prof. Piero Mazzoni, narcoti- seur. Tenslotte arriveerden drie andere artsen, onder wie de di rekteur van het instituut voor de leer der anaesthesie in Rome, prof. Currado Nanni, en twee as sistenten van prof. Valdoni. Als operatiezaal diende een filmzaal in de omgeving van de pauselijke vertrekken. Het was voor het eerst dat in het Vati- kaan een operatie werd verricht. In een communiqué werd later bekendgemaakt, dat paus Paulus een zeer geslaagde prostaatope ratie had ondergaan en dat hij de ingreep zeer goed had doorstaan. De toestand van de paus is zeer bevredigend. In een tweede bul letin dat zaterdagavond, tien uur na .de operatie, is uitgegeven, werd meegedeeld dat de patient intraveneus een mengsel van glu cose, zout en antibiotica werd toegediend. Zijn temperatuur, 37,3 graden, werd uitzonderlijk goed genoemd. In het zondagmiddag, 28 uur na de operatie uitgegeven medi sche bulletin, wordt gezegd dat de toestand van de paus „te vredenstellend" is. De lichaams temperatuur is onder de 37 gra den gezakt. De paus heeft zon dagochtend voor het eerst weer voedsel langs de normale weg tot zich genomen. De artsen delen verder mee, dat aan de bij de operatie rechtstreeks betrokken lichaamsdelen „alles zich naar beste verwachting ontwikkelt". Aan geen van alle organische lichaamsfunkties zijn merkbare veranderingen bespeurd. spreekt in dit verband van ern stige overtredingen van de taal wetgeving in Brussel, die een onmiddellijk ingrijpen van de re gering eisen. De verklaring besluit met de mededeling', dat de Vlaamse doelstellingen tegen niemand ge richt zijn en zeker niet tegen de Waalse landgenoten. De volledi ge ontvoogding van de Vlaamse mens, de omvorming van Brus sel tot waarachtige hoofdstad voor alle Belgen en de vestiging van een duurzame taalvrede zou den ook in het Waalse belang zijn, de recreatie, die om zeven uur was begonnen. Om kwart voor negen ontdekte een bewaker, dat de mannen waren ontkomen via het raampje in de cel van één hunner. Zij hadden een spijl voor het raampje doorgezaagd. De po litie werd gewaarschuwd en zette een grootscheepse speur tocht in naar de drie mannen, waarbij ook van speurhonden gebruik werd gemaakt. Twee van de ontsnapten zijn zondag in Berkel-Rodenrijs aan gehouden. Het waren de twee Joegoslaven. De derde ontsnap te, de Algerijn Mohammed Guen- dod, is nog voortvluchtig. De arrestatie van de twee Joe goslaven was te danken aan de berichtgeving van de radio nieuwsdienst. Een inwoner van Berkel hoorde in de uitzending de signalementen van de ont snapten. Toen de man even later op straat liep, herkende hij de Joegoslaven. Een van deze man nen heeft een verminkte hand. De man alarmeerde de politie, die het tweetal later arresteerde op de provinciale weg. Het sporen naar de derde ontsnapte duurt onverminderd voort. De 27-jarige Algerijn is zon dagavond in Den Haag gesigna leerd. Hij hield zich rond een uur of acht op in de hal van een woning aan de Van Hogenhouck- laan. Hij nam er een blauwe regenjas weg. Toen hij was ont dekt nam de Algerijn, die door een bewoner werd herkend, de benen. De politie heeft van hem geen spoor meer kunnen vinden. Meer dan dertigduizend federale militairen zouden tijdens de vier maanden durende oorlog in Nigeria zijn gesneuveld. Dit heeft de ge volmachtigde voor de voorlichting van Biafra, dr. Ifeagwoe Eke, op een persconferentie in Aba (Bia fra) bekendgemaakt. Hij noemde schattingen van zevenduizend do den aan Biafraanse zijde in de bui tenlandse pers overdreven. Een juist getal noemde hij echter niet. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot dinsdagavond. MINDER WIND Zwaar tot half bewolkt en af nemend buiig. Tot krachtig of matig afnemende wind tussen west en zuid. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. DINSDAG 7 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.53 5.27 Terneuzen 5.29 6.03 Hansweert 6.03 6.37 Walsoorden 6.02 6.36 WOENSDAG 8 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.50 6.34 Terneuzen 6.267.10 Hansweert 7.7.44 Walsoorden 6.59 7.43 Nov. 6 7 8 ZON op onder 7.43 5.04 7.45 7.46 5.02 5.01 MAAN op onder 13.28 8.02 14.10 9.21 14.38 10.43 t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1