PROVINCIAAL NIEUWS 19 RAIFFEISENBANK Vietcong en Noordvietnamezen leden zware verliezen bij aanval op Loc Ninh GEVAARLIJKE OVERSLAG OP SCHELDE Burgerlijke stand Kissinger over de affaire-Chalfont De eeuw werd niet volgemaakt WIL DE GAULLE ENGELAND ALS GEASSOCIEERD LID VAN E. E. G. „De goudschatten van Bagdad** Terneuzen Axel Hulst Sas van Gent Verwoestende storm in Normandië Cadzand faat het overschijven naar een kostefo?© en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies/ spaarbank en alle bankzaken Paus wordt vandaag geopereerd Toestand in Griekenland wordt meer „geordend" Bankoverval in Barcelona McNamara verdedigt Westmoreland Uitnodiging aan bevrijdingsfront Loc Ninh was drie dagen in handen vietcong Dragline raakte hoogspannings kabel - AGENDA - Zaterdag 4_ november 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 GEEN GEVAAR VOOR WATERBEDERF IN OOSTERSCHELDE Bij de afsluiting van de Oos- terschelde verwacht minister Bakker (verkeer en waterstaat) geen waterbederf door biologi sche oorzaken. Het water zal zoet en zuurstofhoudend zijn, zo deelde de bewindsman donder dagavond mee in de vaste ka mercommissie voor verkeer en waterstaat. Door middel van compressoren in de diepere la gen zal het zuurstofgehalte op eén behoorlijk peil gehandhaafd kunnen worden. Examen civiel ingenieur Aan de technische hogeschool te Delft slaagde gisteren voor het examen voor civiel ingenieur de heer J. van der Peijl, adjunct directeur van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen. Officiële ontvangst St. Nicolaas Zoals wij reeds eerder meld den, zal Sinterklaas dit jaar op zaterdag 18 november zijn offi ciële intocht in Terneuzen hou den. Hij komt per boot om 14 uur aan bij de Herengracht. Daar staat een comité van ontvangst van het H.C.T. gereed om de ho ge gast, die dit jaar wordt ver gezeld door 12 zwarte pieten, welkom te heten. Op de kiosk op de Markt zal hij worden ont vangen door het college van bur gemeester en wethouders. Op zijn tocht door Terneuzen zal St. Nicolaas de ziekenhuizen te Terneuzen en Sluiskil bezoe ken. Na. zijn rondrit zal van het balcon van hotel „Rotterdam" de nieuwe feestverlichting van „Het Vierkant" voor de eerste maal officieel worden ontstoken. Door oud en nieuw Terneu zen zal St. Nicolaas worden be geleid door de „Harmonie Ter neuzen" en door het tamboer- en pijperkorps „Irene". Botersmokkelaars gegrepen Donderdagavond hebben douanebeambten uit Axel op het erf van een woning te Terhole 'n personenauto in beslag genomen, waarin zij 250 kilogram boter, vijf rookpotten en een groot aan tal kraaiepoten aantroffen. In 'n schuurtje in de nabijheid bevond zich nog 750 kilogram boter. Twee personen sloegen op de vlucht, toen zij de ambtenaren gewaar werden. Een van hen, R. van H. uit Sas van Gent, werd gegrepen. De tweede man, die bij de botersmokkel betrokken was, is vrijdag aangehouden en ingeslo ten. Het is R. W. uit Terneuzen. Autobotsing Twee grafschenners gearresteerd De Hulsterse politie is er spoe dig in geslaagd de vandalen die zich deze week hadden schuldig gemaakt aan grafschendingen op de katholieke begraafplaats, te arresteren. De 18-jarige leerling kelner R. van O. en de 20-jarige voormalige beroepsmilitair J. A. M. hebben een betekentenis af gelegd. Voetafdrukken die op het kerkhof werden aangetrof fen, hebben bij het onderzoek de doorslag gegeven. Overigens wa ren de vermoedens van de politie reeds in de richting van de bei de verdachten gegaan. De 18-jarige Van O. heeft te vens bekend schuldig te zijn aan de tijdens het jongste weekend te Hulst gepleegde inbraken. De gearresteerden konden voor hun daden van vandalisme geen andere verklaring geven dan louter baldadigheid. Ze zijn vrij dag aan de officier van justitie voorgeleid. Sasse fotokring Maandag 6 november komt de Sassa fotokring weer bijeen voor de maandelijkse clubavond. De leden van de kring zullen in ho tel La Petite Bourse de foto's be spreken, die zij tijdens de vorige fietstocht hebben gemaakt. Er zal tijdens die bijeenkomst ook aandacht worden besteed aan de naderende fototentoonstelling in december a.s. ONA-viswedstrijd gaat niet door De voor zaterdag 4 november georganiseerde viswedstrijd, die in de Westerschelde te Terneu zen zou plaatsvinden, gaat we gens onvoorziene omstandighe den nie door. De wedstrijd zal door de vereniging worden ver schoven naar een andere datum. Ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer voor de C. H. U., heeft het ministerscomité van de Be- nelux-economische unie schrif telijk gevraagd, of het bereid is te bevorderen, dat er spoedig een gezamenlijke reglementering van het Westerscheldevaarwater tot stand komt betreffende het varen met en de overslag van gevaarlijke stoffen. Ir. Geuze wijst er op hoe op 12 augustus op de Westerschelde (1500 meter van de stad Terneu zen) twee gastankers langszij el kaar ten anker zijn gegaan om 2000 ton uiterst explosief gas over te pompen. Die hoeveelheid gas was ongeveer honderdmaal zoveel als die .van de tankauto die de ramp in Martelange ver oorzaakte. De heer Geuze vraagt ook of het de ministers bekend is. of meer van dergelijke gevaarlijke han delingen op het vaarwater van de Westerschelde plegen te ge schieden. Hij vraagt verder of de ministers zulk een overslag niet ontoelaatbaar achten, ge zien de onverantwoordelijke aan tasting van de veilige scheep vaart en het belang van de vei ligheid voor alle woon- en re creatiegebieden langs de Wester schelde. Zestien huizen langs de kust bij Saint Lo zijn in zee gestort na door vloedgolven, opgezweept door orkaanwinden, te zijn be stormd. De meeste van de hui zen zijn vakantievilla's en geen ervan was op dat ogenblik be woond. Vrijdagmddag om tien minu ten voor één reed W. R. G. uit Almelo met zijn personenauto van de uitrit van de boerderij Doornhof de Doorndijk op. G. verleende hierbij geen voorrang aan de over de Doorndijk in de richting Graaf Jansdijk rijdende personenatuo, bestuurd door A. P. C. B. uit Axel. B. probeerde door sterk naar rechts uit te wijken een botsing te voorkomen. De auto begon echter te slippen en botste met de achterzijkant tegen het front van G.'s auto. Beide auto's werden vrij zwaar beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Bitumenbrand Donderdagavond ontstond brand in de bitumeninstallatie van het aannemingsbedrijf Van Wijnen nabij Cadzand-haven. De brandweer uit het dorp wist de fel aanwakkerende brand spoe dig te bedwingen, vóórdat grote schade kon worden toegebracht aan de bitumenketel. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. AXEL Huwelijks-aangiften: 5 okt. Rudolf J. B. Schoot, 24 j., en Lilian M. L. de Koning, 19 3. 19 okt. Marinus Klaassen, 21 3., en Janna M. Verstraten, 20 j 25 okt. Jacobus van den Heuvel, 53 j., en Krina den Beer, 54 j.; Hende- ricus J. de Waele, 29 j. en Han- ny Neijman, 19 j. 30 okt. W1II1- brordus F. Naessens, 27 j„ en Mary M. Verhaar, 23 j.; Marinus Markusse, 25 j., en Geertje I. van den Heuvel, 22 j. Huwelijksvoltrekkingen: 9 okt Abraham Gillissen, van Terneu zen, 22 j., en Catharina M. Mar kusse, 21 j. 12 okt. Josephus P. A. Neve, van Hontenisse, 20 en Anthonette L. Sijs, 21 j. 27 okt. Charli E. Johary, 24 3., en Ingrid E. A. M. van Hoek, 23 3. Geboren: 2 okt. Bianca, d. van Evert Minnen, en Jantina K. Spijkerman, Stationsstr. 41. 8 okt. Janneke Adriana, d. van Jan I. Meesen, en Anna S. van Driel, Julianastr. 59. 18 okt. Evelyn, d. van Daniël C. Schieman, en Jan na J. de Vos, Margrietstr. 45. Overleden: 27 okt. Christina M. Martin, 81 j., geh. gew. met Karei M. Scheele. met uw salaris Van betrouwbare zijde in Va ticaanstad is meegedeeld dat paus Paulus vanmorgen geope reerd zal worden. Men wist nog niet hoe laat. Wel is bekend geworden dat de liftiongens van het Vaticaan om half zeven in dienst moesten tre den in plaats van om acht uur, kennelijk om de medici naar de kamer van de paus te brengen. Vóór de operatie zal het Vati caan geen verklaring uitgeven. Pas na afloop zal er een com muniqué worden gepubliceerd. De paus zal aan zijn prostaat geopereerd worden door de Ita liaanse chirurg Pietro Valdoni, die hierbij geassisteerd zal wor den door vijf man. Inmiddels heeft dr. Michael Ramsey, angli caans aartsbisschop van Canter bury, de paus zijn beste wensen doen toekomen. In Athene is bekendgemaakt dat bepaalde soorten misdrijven, sinds de machtsovername behan deld door militaire rechtbanken, voortaan weer door burgerlijke rechtbanken behandeld zullen worden, omdat de toestand in Griekenland normaler en meer geordend is geworden. Het gaat hier om misdrijven als moord met voorbedachten rade, het toe brengen van ernstig lichamelijk letsel, roof en chantage. De mi litaire rechtbanken zijn opge richt door de strijdkrachten ge steunde regering. Zij mqchten alle overtredingen berechten. Drie gemaskerde en gewapende bandieten hebben vrijdagmorgen bij een overval op een bank in het centrum van Barcelona twee mil joen peseta's (ongeveer 120.000) gulden) buitgemaakt. Ze gingen er in een auto met een buitenlandse nummerplaat vandoor. Alle grens posten werden gewaarschuwd. De zaak-Chalfont zal een even tuele bemiddeling van Bonn in de kwestie van Engelands verhouding tot de E. E. G. niet vergemakke lijken, zo heeft bondskanselier Kie- singer van West-Duitsland vrijdag op een persconferentie in Bonn verklaard. De Britse pers heeft zoals be kend bericht dat lord Chalfont, En gelands onderhandelaar voor kwes ties betreffende de E. E. G„ ge dreigd heeft met terugtrekking van de Britse troepen uit Duitsland en erkenning van Oost-Duitsland als Engeland niet tot de Europese eco nomische gemeenschap zou wor den toegelaten. Kiesinger liet vrijdag weten dat hij een persoonlijke boodschap van premier Wilson van Engeland heeft ontvangen, waarin deze ont kent dat Engeland van plan is zijn politiek tegenover de rest van Europa te wijzigen als het geen lid van de E. E. G. zou worden. Geen gevelde woudreuzen zijn het. Het zijn slechts eenvoudige alledaagse „overwegpalen". Geen storm is er aan te pas gekomen. Ze konden verdwijnen omdat de spoorlijn, waarlangs het „ijzeren paard" met aanhang rèed, is op gebroken. Precies 99 jaar geleden (de 100 kon het niet halen) stond er te lezen in het wekelijkse nieuws dat „voor het eerst eene locomo tief met eenige wagens achter haar langs den spoorweg Gent Verleden tijd: de spoorwegover gang Oud Zevenaarpolderstraat. Neuzen te Neuzen was aange komen. Zij snorde dagelijks heen en weder tot het halen en aan brengen van zand en materialen tot het voltooijen van sommige werken nog nodig. De werk zaamheden aan de gebouwen en den weg (aldus het nieuws) na deren hun voltooijing en er kan als zeker bericht worden dat met Januari) a.s. een begin zal worden gemaakt met het ver voer van koopmansgoederen en dat de plegtige opening van den spoorweg GentNeuzen in de eerste dagen van Maart a.s. zal plaats hebben", aldus in 1868). Oorspronkelijk zal de overweg wel een bewaakte zijn geweest. Vaag herinneren we ons dat er eenmaal een vrij ernstig onge luk is gebeurd, evenwel zonder dodelijke afloop. De overweg was onoverzichte lijk; de palen deden hun dienst tot de slopers kwamen. 99 jaar na de aanleg is „de ijzeren weg" uit de oorspronke lijke route verdwenen en tonen de op de voorgrond liggende overblijfselen (ook van de „biels") dat er eenmaal een spoorweg liep De vietcong en de Noordviet- namese eenheden hebben don derdag bij een grote aanval op Loc Ninh, 117 kilometer ten noor den van Saigon, 463 man verlo ren. Sedert zij zondag de aanval len op die stad begonnen, verlo ren zij 832 man aan doden, zo is vrijdag in een militair communi qué in Saigon bekendgemaakt. De sterkte van de aanvaller, die gebruik maakte van mortie ren automatische wapens en ba zookas, wordt op 1500 man ge schat. De Amerikanen verloren don derdag acht man, terwijl er 32 ge wond werden. De verliezen aan Zuidvietnamese zijde worden „licht" genoemd. De verdedigers kregen steun van de Amerikaan se artillerie en de luchtmacht. De reden voor de voortduren de aanvallen op Loc Ninh, on danks de zware verliezen, is niet duidelijk. Men vermoedt dat de tegenstander een psychologische overwinning wenst te behalen als President De Gaulle heeft vrij dag in een toast op de Ierse pre mier, Jack Lunch, verklaard dat voor de opbouw van een „Euro pees Europa" nodig is versterking en ontwikkeling van de gemeen schap der zes staten van het Euro pese continent, alsmede „associa tie" van de andere westelijke sta ten bij de gemeenschap. Volgens het Franse persbureau AFP schijnt De Gaulle hiertoe ook Groot-Brittannië te rekenen, zon der dat hij dit land met name noemt. Als derde vereiste voor een Europees Europa noemde de Fran se president tenslotte ontspanning, het kweken van begrip en samen werking met de staten „in het midden en oosten van ons conti nent". President De Gaulle gaf op een persconferentie in mei j.l. en in een televisietoespraak op 10 augustus te kennen dat een geassocieerd lid maatschap van Groot-Brittannië naar zijn. mening een passende op lossing zou zijn. De Britse regering heeft echter herhaaldelijk de for mule „associatie" voor aansluiting bij de E. E. G. van de hand gewe zen. Politieke waarnemers in Parijs ziin van mening dat De Gaulle door zijn eerdere sug"ectie te herhalen, heeft willen duidelijk maken dat onderhandelingen tussen de zes en Groot-Brittannië over volledig lid maatschap naar ziin oordeel op het ogenblik zinloos zijn. 16. „Wat nu?" roept Aram ver rast," gij beweert, dat dit meisje niet bij u aan boord is geweest? Hoe verklaart ge dan, dat ik haar vlak bij het wrak uit zee heb opgevist? Er is immers geen an der vaartuig in de buurt!" „Ik begrijp er niets van," stot tert de schipper, terwijl hij ont hutst naar de roerloze gestalte in Arams armen staart. „Maar hebt gij de koopman en zijn knecht niet kunnen red den?" „We hebben geruime tijd rond- geroeid, maar van dat tweetal was geen spoor meer te beken nen," antwoordt de jonge ridder ernstig. „Ik vrees, dat zij beiden verdronken zijn." Zwijgend draagt hij het be wusteloze meisje naar z'n burcht Binnengekomen legt hij de dren kelinge voorzichtig op een rust bed en beveelt een zijner diena ren, de oude keukenmeid te ha len. „Zorg, dat dit meisje onmid dellijk droge kleren krijgt," be veelt hij even later de oude vrouw, „en houdt haar goed on der de wol. Ik zal dadelijk een geneesheer sturen." [antwoord op de beëdiging van 'president Thieu van Zuid-Viet- nam. De Amerikaanse minister van defensie heeft zich donderdag tegen de democratische senator Stephen Young gekeerd, volgens wie generaal Westmoreland van het bevel over de Amerikaanse strijdkrachten zou worden ont heven mogelijk al vóór janu ari omdat hij een verkeerd gebruik maakt van de onder zijn bevel gestelde eenheden. „Generaal Westmoreland ge niet het volledige vertrouwen van de president, van mij en van alle leden van het comité van chefs van staven", aldus McNa mara. De senator uit Ohsio had gezegd dat van de 550.000 man troepen die in Thailand en Zuid-Vietnam staan, er de afgelopen maanden slechts 65.000 daadwerkelijk aan de strijd hadden deelgenomen. De Verenigde Staten zullen een uitnodiging aan het Zuidvietna mese nationale bevrijdingsfront om voor de veiligheidsraad of een nieuwe Geneefse conferentie over Vietnam te verschijnen, steunen. Dit heeft de Amerikaan se vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Arthur Goldberg, donderdag gezegd in de senaats commissie voor buitenlandse za ken. Hij voegde er aan toe dat de Verenigde Staten zelf niet het initiatief zouden nemen tot een dergelijke uitnodiging. Goldberg zei dat hij ondanks de algvmene onwil bij de leden van de veiligheidsraad om zich met de Vietnamese kwestie in te laten, druk op de volkerenorga nisatie zou blijven uitoefenen om er een rol in te spelen. Hij sug gereerde dat de veiligheidsraad er toe zou kunnen bijdragen op nieuw een Geneefse conferentie over Vietnam bijeen te roepen. Goldberg maakte zijn opmerkin gen toen hij de goedkeuring van de regering overbracht voor een resolutie, waarmee de senaat de veiligheidsraad wil inschakelen bij het herstel van de vrede in Vietnam. Thailand zal een lichte divisie van tienduizend man naar Zuid- Vietnam zenden wanneer met de Verenigde Staten overeenstem ming is bereikt over meer mili taire hulp, zo heeft de Thailand- se minister van binnenlandse za ken, generaal Praphas Tsjaroe- sathien, vrijdag gezegd. Ameri ka zal wapens moeten leveren voor de Vietnam-divisie en ook de militaire hulp voor de Thai- landse troepen in hun eigen land moeten vergroten. Onderhande lingen daarover zijn gaande. Thailand heeft op het ogenblik bijna drieduizend man in Zuid- Vietnam. Generaal Praphas ver klaarde dat zijn land meer bloot gesteld wordt aan communis tische „agressie" naarmate het nauwer betrokken raakt bij het Vietnamese conflict. Dienstplich tigen zouden daarom de volle dige termijn van twee jaar moe ten gaan uitdienen in plaats van een half jaar zoals op het ogen blik. Voor het eerst is vrijdag van Amerikaanse zijde bekend ge maakt, dat Loc Ninh, een plaats in het grensgebied met Cambod ja, gedurende drie dagen in han den is geweest van de Vietcong. De gehele week zijn berichten gepubliceerd over hevige aanval len van de Vietcong, waarbij zij tot nu toe bijna negenhonderd man verloren. Het blijkt nu, dat de Vietcong Loc Ninh zondag veroverde en de plaats drie da gen lang bezet hield. Woensdag namen Zuidvietnamese en Ame rikaanse troepen het dorp weer in. Voorne, Putten en het indus trierijke Botlek in het Euro- poortgebied hebben vrijdag aan het eind van de middag te kam pen gehad met een nogal ern stige stroomstoring. Voor het Botlekgebied en 't grootste deel van Europoort duurden de moei lijkheden in de elektriciteits voorziening 36 minuten en voor de uiterste punt van Europoort, waarop een aantal bedrijven en raffinaderijen is gevestigd, zelfs 55 minuten. De storing ontstond doordat bij Heenvliet een dragline een hoogspanningskabel raakte, waardoor een ernstige kortslui ting optrad. Het G.E.B. kon door het treffen van provisorische maatregelen de stroomvoorzie ning weer herstellen. Een ploeg van het bedrijf is op het ogen blik bezig met het repareren van de schade aan de hoogspannings kabel. De machinist van de dragline, welke onder stroom kwam te staan, kon op het nippertje het leven redden door snel van de dragline te springen. Het asfalt van de weg onder de dragline verbrandde. GIRO-ENVELOPPEN BINNENKORT GRATIS Met ingang van 10 november a.s. zullen de rose en gele enve loppen, waarin rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst hun opdrachten aan de girokan toren te 's-Gravenhage en Arn hem verzenden, gratis aan de lo ketten van de postkantoren be schikbaar zijn. Maximaal zullen 100 stuks te gelijk worden verstrekt. IOoor deze maatregel zijn thans alle formulieren, waarvan de verstrekking via de postkanto ren plaatsvindt, gratis vóór het publiek ter beschikking. HEDEN: Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Playgirl". Zaamslag: Café Missu, 7.30 u.: Prijskaarten. ZONDAG 5 NOVEMBER Terneuzen, Luxor-Theater, 2.30 uur: „De man van Instan- boel"; 5 en 8 uur: „Playgirl". MAANDAG 6 NOVEMBER Terneuzen, Luxor-Theater, 8 uur: „De man van Instanboel". DINSDAG 7 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De man van Instanboel".

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3