Sleper „Maasbank" redt acht opvarenden van Deense coaster MUL KONGOLESE LEGER BEHEERST DE SITUATIE IN ZUIDELIJK KATANGA OP VERSCHILLENDE PLAATSEN IN INDONESIË HEERST HONGERSNOOD Chinezen liepen weg uit Kremlin VLIEGTUIG ONGELUK IN BRAZILIË RADIO DE KOCK Kleinzoon van Churchill verslagen SCHNEZ TREKT ZICH TERUG Tussentijdse 1 voor Labour HET WEER ittooij ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7060 Slagzij Voedsel vergiftiging op West-Java Cambodja en China weer vrienden Situatie ernstig Vol lof Scheepspapieren verloren Portugese reactie op Kongolese beschuldiging Kongolese klacht ingediend Boekhandel 38-jarige huisvrouw zegevierde de Gasverwarming Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal: per maand f2.70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Adrertentleprifs per mm 16 et: minimum nei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géf.i handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/drnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De sleper „Maasbank" van L. Smit en Co is donderdagnacht juist op tijd gekomen om 50 mijl buiten Hoek van Holland zeven mannen en een vrouw te redden van 't zinkende coastertje „Buc caneer" van 490 ton. In een zware zuidwesterstorm sn in het pikkedonker klauter den de acht mensen om vijf uur uit hun dingey (een opblaasbaar rubbervlot) aan boord van de .Maasbank". Kort daarna ver dween de met ammonium sul faat geladen coaster in de gol ven. Na vier ueren ploegen door de zware zeeën kwam de „Maas- oank" om even- over negenen vrijdagmorgen terug in de berg- laven van Hoek van Holland om ;r de geredden aan wal te zet ten. kreeg kapitein Hans Aakjaer (26) met de eerste moeilijkheden te kampen, toen de lading begon te schuiven. Tegen twee uur des nachts werd de situatie zó ern stig, dat de kapitein genoodzaakt was noodseinen uit te zenden. De „Maasbank" reageerde on middellijk en begon aan de zwa re tocht naar de positie van het in nood verkerende schip. Kapi tein C. Koning (38) van de „Maasbank" zei bij zijn terug keer in Hoek van Holland: „Het was een zware tocht. Er stond een felle zuidwester die de gol ven hoog opzweepte. Toen we tegen half vijf bij de Deen wa ren, maakte het - scheepje-.-een verschrikkelijke slagzij". Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur was de „Buccaneer", die als thuishaven het Deense plaatsje Svendborg heeft, met de lading ammonium sulfaat op weg gegaan voor een reis naar Aberdeen. Twaalf uur later Naar verluidt zijn tientallen boeren in het district Banjoea- sin. een rubbergebied in Zuid- Sumatra, van honger gestorven. Een lid van de vertegenwoordi gende raad in het gebied. Bas Amin, heeft in Palembang ge zegd, dat de meeste slachtoffers kinderen zijn van gezinnen die in alleenstaande huizen wonen. Volgens Amin hebben de hoge rijstprijzen en de dalende rub- berprijzen vele boeren beroofd van middelen om levensmidde len te bemachtigen. Tegen het einde van de vorige maand was de rijstprijs meer dan verdubbeld en gestegen tot 40 roepia per kg. Vele bewoners van de door hongersnood getroffen dorpen hebben hun woonsteden verla ten om te trachten elders aan de kost te komen. Als voornaamste oorzaak van de stijgende rijst prijzen wordt de aanhoudende droogte genoemd, die de rijst oogst ernstig bedreigt. Ook elders in Indonesië vlie gen de rijstprijzen omhoog. In Medan op Sumatra zijn zij de laatste dagen gestegen van 45 tot 60 roepia. In welingelichte kringen in Medan is men van mening, dat deze nieuwe stijgingen voorko men hadden kunnen worden, als de plaatselijke besturen rijst van Atjeh naar Medan hadden doen vervoeren. In Djakarta is de prijs van het hoofdvoedsel gestegen van 25 tot 37 roepia, waardoor ernstige moeilijkheden zijn ontstaan voor de bevolkingsgroepen met lage inkomens, die de overweldigen de meerderheid van de bevol king uitmaken. Deze week zijn in een West javaans dorp 38 mensen over leden en ongeveer honderd ziek geworden na deelgenomen te hebben aan een traditionele maaltijd. Een gezin in het dorp Pana- roegan bij Tjeribon had tiental len gasten uitgenodigd voor de maaltijd ter gelegenheid van de voltooiing van hun nieuwe huis en de zevende zwangerschaps maand van de huisvrouw. De meeste gasten werden on middellijk ziek, nadat zij had den gegeten. Sommigen stierven korte tijd later. De kokkin is aangehouden voor een verhoor. Twee Chinese diplomaten zijn vrijdag weggelopen uit de zaal in het Kremlin, waar een bijeenkomst werd gehouden ter herdenking van de oktoberrevolutie in Rusland. Zij stonden op en gingen de zaal uit toen Brezjnev, de leider van de Russische communistische partij, de Chinese leiders verweet pogin gen te doen om een scheuring te weeg te brengen ln de communis tische beweging op de wereld. Prins Norodom Sihanoek van Cambodja heeft zich met China verzoend. De prins maakte vrij dag bekend dat premier Tsjou en-Lai van communistisch Chi na hem twee boodschappen had gezonden met de mededeling, dat de regering en het volk van China vrienden van Cambodja willen blijven. Sihanoek had dit gebaar geapprecieerd en de ver zoening aanvaard. De verhou dingen tussen Cambodja en Chi na zijn enige tijd gespannen ge weest, omdat de Cambodjaanse regering enkele Chinezen uit het land had gewezen in verband met ondermijnende activiteit. ROTTERDAM: In de nacht van donderdag op vrijdag is de Deen se kustvaarder „Buccaneer" op de Noordzee vergaan; de opva renden, acht mannen en een vrouw werden gered en naar Hoek van Holland gebracht. Op de foto zien we op de voorgrond de kapitein van de „Buccaneer" en de vrouwelijke opvarende op weg naar het Groene Kruisge- bouw. De opvarenden van de „Buc caneer" wilden eerst aan boord blijven om te redden wat er ,te redden viel. Gedurende de twee en een half uur dat de „Maas bank" onderweg was naar het scheepje, hadden de mannen al geprobeerd om de schuivende lading onder controle te krijgen. Even leek het erop dat hun po gingen zouden slagen, maar op den duur werd de situatie bij zonder ernstig. „Toen we de sle per zagen aankomen, waren we erg blij, want op dat moment be gon het schip weer zwaar slag zij te maken", vertelde kapitein Aakjaer later in het gebouw van het Groene Kruis in Hoek van Holland, waar hij met zijn 22- jarige vrouw en zijn zes beman ningsleden weer wat op verhaal kon komen. Toen het kapitein Aakjaer dui delijk werd dat er niets meer te redden viel, gaf hij zijn mensen opdracht in de dingey te gaan. In het licht van de schijnwer pers zagen de mannen van de „Maasbank" tegen vijf uur dat het rubbervlot zich losmaakte van het steeds zwaarder slagzij makende scheepje. Tollend op de metershoge golven woei als het ware de dingey met alle acht opvarenden naar de „Maasbank". Twintig minuten nadat de ver kleumde Denen aan boord van de „Maasbank" waren geklau terd, verdween de „Buccaneer" in de golven. Alle opvarenden waren zon der uitzondering vol lof over de snelle reddingsactie van kapitein Koning en zijn mannen. Benthe Aakjaer, de 22-jarige echtgenote van de kapitein, zei in Hoek van Holland: „Ze kwamen net op tijd. Geweldig zoals ze ons ge holpen hebben". Mevrouw Aak jaer die wel eens vaker een reis meemaakte aan boord van de „Buccaneer" vervolgde: „Ik ben wel wat gewend, maar zo erg heb ik het nog nooit meege maakt. Ik hoop iets dergelijks nooit meer te beleven". Dat de situatie waarin de „Buc caneer" verkeerde, bijzondei ernstig was, kan blijken uit het feit, dat de opvarenden geen tijd meer hadden om wat per soonlijke bezittingen in de din gey mee te nemen. Kapitein Aak jaer slaagde er ook niet in de trommel met scheepspapieren te redden. Nadat de opvarenden van de „Buccaneer" door de „Maas bank" aan wal waren gezet, wer den zij ?ls .gebruikelijk met schipbreukelingen; overge bracht naar het gebouw van het Groene Kruis. De verkleumde Denen kregen daar koffie en be zoek van een arts die voor alle zekerheid controleerde, of ze geen nadelige gevolgen van hun avontuur hadden overgehouden. De arts kon vrij snel vaststellen dat niemand ook maar 'n schram metje had opgelopen. Kongolese legereenheden be heersen volgens radio-Kinsjasa de situatie in Zuid-Katanga vol ledig na de aanval van gewapen de leden uit het aangrenzende Portugese Angola op de plaats Dilolo. Donderdagavond had het Kon golese leger Dilolo en Kisengen, 100 km binnen Kongolees gebied, volkomen in handen en rukte op naar de andere bedreigde plaatsen. Radio-Kinsjasa herinnerde er- san, dat gewapende mannen uit Texeira de Suza in Angola don derdag Dilolo aanvielen en er geplunderd en gemoord hebben. „De beschuldiging van de Kon- golse regering is onwaar. Geen enkele groep huurlingen is de grens tussen Angola en Kongo overgetrokken". Dit heeft een 'woordvoerder van het Portugese ministerie van buitenlandse za ken gezegd naar aanleiding van de verklaring van de Kongolese minister van buitenlandse zaken, Bomboko, over 'n inval uit Por tugees Angola. Volgens de Por tugese woordvoerder maakt de regering in Kinsjasa hierover zoveel ophef om de aandacht af te leiden van andere inciden ten, die zich zouden voordoen in een aantal steden aan de monding van de Kongo. Van zee binnengekomen elementen zou den volgens deze woordvoerder daar een aandeel in de ongere geldheden hebben gehad. „We xebben al eerder verklaard, dat Portugal de vorming van groe pen huurlingen op zijn grondge bied niet toestaat", zo zei hij. De Kongolese regering heeft bij de veiligheidsraad een klacht tegen Portugal ingediend in ver band met de inval in de provin cie Katanga van groepen gewa pende mannen uit Angola, zo is vrijdag officieel in Kinsjasa be kendgemaakt. De klacht gewaagt van agres sie van Portugal tegen de on schendbaarheid van het Kongo lese grondgebied. In Lissabon had donderdagavond het Portu gese ministerie van buitenlandse zaken tegengesproken dat uit Angola gewapende groepen de grens hadden overschreden. Radio-Kinsjasa meldde vrijdag dat de telefoonverbindingen tus sen de Zuidkatangaanse stad Kolwezi en steden bij de Ango lese grens door „bandieten" zijn verbroken, maar dat dit ook het enige noemenswaardige incident was. In heel Katanga was het volgens de radio rustig. „De bui tenlandse elementen" zouden spoedig worden opgespoord en geneutraliseerd. opent heden zaterdag 4 november de geheel verbouwde en vernieuwde zaak aan de Vlooswijkstraat. Wij verwachten ook U Let op de SPECIALE AANBIEDINGEN Een „Dart Hel-ald"-vliegtulg van de luchtvaartmaatschappij Sadia is vrijdag met 25 inzitten den (20 passagiers en 5 beman ningsleden) verongelukt. Het was onderweg van Sao Paulo naar Curitiba in het zuid oosten van Brazilië. Hét wrak ligt volgens functionarissen van het vliegveld van Sao Paulo in de heuvels op 400 km van Curi tiba. Of er overlevenden zijn is niet bekend. Halverwege de vlucht was het radiocontact met het vliegtuig verloren. Opspo ringsvliegtuigen werden sterk gehinderd door hevige regenval en slecht zicht. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Bij tussentijdse verkiezingen voor het lagerhuis, welke don derdag in drie Britse kiesdistric ten zijn gehouden heeft labour twee- „vaste" zetels verloren en een derde waar een kleinzoon van Winston Chrucbill voor de conservatieven kandidaat was maar net behouden. In het district Gorton kreeg de 27-jarige journalist Winston Churchill 18.682 stemmen tegen de labour-kandidaat, de 47-jari- ge onderwijzer Ken Marks, 19.259. Andere kandidaten in Gorton waren de liberaal Terence Lacey die 2471 stemmen kreeg, en John Creasy (All-Party Alliance) met 1123 stemmen. Op de communis tische partij werden 437 stem men uitgebracht. De meerderheid voor labour bedroeg slechts 577 stemmen. De opkomst was 72,4 procent tegen 72,6 procent bij de laatste algemene verkiezingen toen la bour met een verschil van 8308 stemmen won. Churchill jr. werd verslagen in een plaats die enkele kilome ters van Oldham ligt, waar zijn beroemde grootvader in 1899 eveneens een nederlaag leed. Een voor labour veilig geachte zetel waar ditmaal de conserva tieven wonnen, was Leicester - Zuidwest. De conservatieve kan didaat kreeg daar 12.897 stem men tegen labour 8958. Bij de algemene verkiezingen van vo rig jaar kwam labour in dit kies district met 18.882 stemmen uit de bus. De concervatieven be haalden toen 13.268 stemmen. De opkomst bedroeg donderdag 57,5 procent tegen vorig jaar 74 pro cent. Leicester-Zuidwest was se- Winston Spencer Churchill, zoon van de overleden Engelse staats man, tracht hier met vrouw Min nie en zoon Randolph nog de laatste stemmen te verzamelen voor de verkiezingen voor het lagerhuis in Gordon, een voor stadje van Manchester. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De Westduitse luitenant-gene raal Schnez heeft minister van defensie Schroder laten weten dat hij niet in aanmerking wil komen voor de post van NAVO- bevelhebber voor midden-Euro pa. Een woordvoerder van het mi nisterie deelde vrijdag mee, dat de minister bereid is aan het verzoek van Schnez gevolg te geven. Schnez zou op voordracht van de bondsregering op 1 april van het volgende jaar de huidi ge bevelhebber van Afcent, ge neraal Von Kielmannsegg, op volgen. dert 1950 door een labourafge- vaardigde in het lagerhuis ver tegenwoordigd. In Hamelton bij Glasgow ver loor labour haar zetel aan de Schotse nationalistische partij. De 38-jarige moeder van drie kinderen mevr. Winifred Ewing die voor deze partij kandidaat stond, zal de eerste zijn die de SchoJ.se nationalisten in 't lager huis vertegenwoordigt. Zij ver sloeg de labourkandidaat Alex Wilson met 18.397 tegen 16.598 stemmen. Vorig jaar had labour 'n meerderheid van 16.576 stem- DEZELFDE TEMPERATUREN Een geheel met koude lucht ge vulde depressie, die van Enge land naar de Noordzee is gelrok ken, veroorzaakte vrijdag in haar omgeving flinke buien, waarvan sommige vergezeld gingen van hagel en onweer. Boven de Brit se eilanden en onze omgeving werden 's middags temperaturen gemeten tussen 8 en 11 graden. In Frankrijk en Duitsland wer den de temperaturen maar een weinig hoger. Deze lueht stroomde met zui delijke winden naar Scandinavië en dreef de vorst, die tot boven midden-Scandinavië was doorge drongen, terug naar het noorden. De depressie boven de Noordzee vult nu op, maar een volgende trekt ten zuidwesten van Ierland langs naar het Kanaal, terwijl over zuid-Engeland ook nog een kleine storing oostwaarts koerst. In verband hiermede worden ook voor vandaag, bij een matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid, buien verwacht, die door opklaringen zullen worden afgewisseld. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Enkele buien, afgewisseld door kractige wind, in hoofdzaak tus sen zuidoost en zuidwest. Onge veer dezelfde temperaturen al» gisteren. ZATERDAG 4 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.38 3.00 Terneuzen 3.14 3.36 Hansweert 3.48 4.10 Walsoorden 3.47 4.09 ZONDAG 5 NOVEMBER v.m. n.m Breskens 3.22 3.45 Terneuzen 3.58 4.21 Hansweert 4.32 4.55 Walsoorden 4.31 4.54 MAANDAG 6 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.06 4.32 Terneuzen 4.42 5.08 Hansweert 5-16 5.42 Walsoorden 5.15 5.41 ZON MAAN Nov. op onder op onder 4 7.39 5.08 11.04 6.04 5 7.41 5.06 12.26 6.55 6 7.43 5.04 13.28 8.02 7 7.45 5.02 14.10 9.21 8 7.46 5.01 14.38 10.43 men. De conservatieve kandidaat Deyer behaalde donderdag 4986 stemmen. De zetelverdeling in het 630 leden tellende lagerhuis komt er nu als volgt uit te zien: voorzitter (geen stem) 1 Labour 356 Conservatieven 254 Liberalen 12 Republikeins labour 1 Onafhankelijk cons. 1 Schotse nationalisten 1 Walese nationalisten 1 vacant 3 De meerderheid van labour bedraagt nog 86 zetels.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1