Gewapende groepen trokken Katanga binnen Minister Brown verdedigde zich tegen conservatieve aanval in het Lagerhuis KONGO ZAL HULP INROEPEN VAN DE VEILIGHEIDSRAAD „VRIENDEN" ONDER ELKAAR CHINA BESCHULDIGT KREMLIN VAN ONDERDRUKKING EN UITBUITING Papadopoelos VERVOERSPLAN VAN MINISTER LEBER BOOR WESTDUITS KABINET IN BEGINSEL GOEDGEKEURD PRESIDENT GESTIDO VAN URUGUAY MAG NIET DUELLEREN Rotterdamse recherche staat voor een raadsel HET WEER 50ittooij Klacht tegen Portugal Zware sneeuwval in Zwitserse Alpen Heftige strijd om Boekavoe in Kongo „Maoïsten" maken zich meester van de macht in Binnen-Mongolie Onmisbaar voor Europa Gezonde economie Dreigende staking bij Chrysler Zuidamerikaanse toestanden Weerbericht Hoogwater Schade voor Nederland Mijnongeluk in Karinthië eist vijf doden Advies va». E. E.G. Zon- en Maanstanden Aanval op economisch beleid van Soeharto Amerikaanse reuzen- bommenwerper verongelukt Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Dnweteur-Hoofiredartenr: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand 2,70; per week 82 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7059 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 18 et; minimum nei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géij handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het geenmb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Moboetoe van Kongo heeft meegedeeld dat donderdag middag een tweede groep gewapen de mannen Katanga is binnenge trokken. Eerder had de Kongolese minister van buitenlandse zaken, Boinboko, gezegd dat uit Angola gewapende lieden te voet de grens over waren gekomen, zich bij Di- lolo meester hadden gemaakt van zestien vrachtauto's en daarmee naar het station van Kasaji, 100 km binnen de Kongolese grens, waren gereden. Daar hadden zij een trein gevor derd, waarmee ze nu op weg gin gen naar de Katangaanse stad Kolwezi. Kongolese troepen in het gebied hadden bevel gekregen de indringers tegen te houden. President Moboetoe deelde mee dat alle militaire eenheden in het land in staat van alarm zijn ge bracht. In de grote Katangaanse steden is het volgens door hem ont vangen berichten rustig. Kongo zal de hulp Inroepen van de veiligheidsraad naar aanleiding van de invasie van groepen ge wapende mannen uit Portugees An gola in de provincie Katanga, zo meldde radio-Kinsjasa donderdag avond. De radio zei dat president Mo boetoe na een kabinetsvergadering minister Bomboko opdracht heeft gegeven een klacht tegen Portugal in te dienen. Bomboko zal ook alle Het officiële persbureau „Nieuw- China" heeft er donderdag, de dag waarop in de Sowjet-Unie de vie ring van de vijftigste verjaardag van de oktoberrevolutie begon, het Kremlin van beschuldigd de Rus sische bevolking te onderdrukken en naar kapitalistisch voorbeeld uit te buiten. In de Sowjet-Unie is een „zware klassenstrijd" gaande die zich steeds meer verscherpt, zo heet het in een lang artikel. Sinds de huidige leiders aan de macht kwamen, had zich een „be voorrechte burgerlijke klasse" ont wikkeld 'die bestond uit „gedegene reerde elementen uit de leiding van partij- en regeringsorganen, ondernemingen en boerderijen en uit burgerlijke intellectuelen". Deze klasse had de staatsmacht tot een werktuig gemaakt om de bevol king te onderdrukken. Ze oefende strikte controle over het leger uit, verscherpte „onophoudelijk" het politietoezicht, stelde „overal in het land agenten in burger op", liet „vele concentratiekamoen" ver rijzen en onderdrukte de ontevre denheid en het verzet meedogen loos. In de steden en op het platte land zijn daarnaast nog vele andere soorten burgerlijke elementen, die particuliere fabrieken, zaken en hotels leiden, zich met speculatie bezighielden of zelfs leenbanken exploiteerden. „Kan men dan nog bestrijden dat zii typische uitbuiters zijn?", aldus het Chinese pers bureau. „Nieuw China" spreekt tenslotte de overtuiging uit dat het Russi sche volk „met zijn glorierijke tra ditie van de oktoberrevolutie" nieuwe kracht zal putten uit de grote gedachten van Mao tsè- Toeng en China's proletarische cul turele revolutie" om „de Russische revisionistische leiderskliek kort en klein te slaan". leden van de organisatie van Afri kaanse eenheid op de hoogte stel len van „deze barbaarse agressie". De tweede groep was evenals de eerste bij Dilolo tegenover de Angolese stad Teixeira de Souza gelegen 't land binnengekomen. Volgens Moboetoe kan gesproken worden van Portugese agressie tegen Kongo". „Wij zien het zo, dat Portugal ons heeft aangeval len. Hiermee wordt aangetoond dat ondanks alle huichelachtige ont kenningen de regering in Lissabon een permanent gevaar vormt voor de democratische republiek Kon go", aldus Moboetoe, die de actie in verband bracht met de toestand in Boekavoe. Volgens onbevestigde geruchten hebben de huurlingen in Boekavoe na de zware aanvallen van de re geringstroepen van de afgelopen dagen versterking gekregen van manschappen, die door de lucht zouden zijn aangevoerd en aan parachutes neergekomen. In de Zwitserse Alpen is zo veel sneeuw gevallen dat de Grote St. Bernhard-, de Grimsel-, de Gusten-, de Splügen- en de Klausenpas voor het verkeer ge sloten zijn. In de meeste andere passen moet het wegverkeer ge bruik maken van sneeuwbanden of -kettingen. Volgens officiële kringen inde Kongolese hoofdstad Kinsjasa zijn woensdag bij gevechten om Boekavoe 20 buitenlandse huur lingen en 37 Katangaanse gen darmes gesneuveld. De Kongo lese regeringstroepen zouden slechts lichte verliezen hebben geleden. De strijd om de Oostkongolese plaats duurt voort ondanks po gingen van het internationale Rode Kruis om een bestand te bewerkstelligen teneinde de blanke huurlingen en de Katan gaanse gendarmes te evacueren. De Kongolese minister van bui tenlandse zaken, Bomboko, heeft echter verklaard dat er van een wapenstilstand geen sprake kan zijn, voordat er overeenstem ming over de evacuering van de opstandelingen is bereikt. Boekhandel opent op zaterdag 4 november de geheel verbouwde en vernieuwde zaak aan de Vlooswijkstraat. Wij verwachten ook U Let op de SPECIALE AANBIEDINGEN Een revolutionair comité is op 1 november officieel opgericht in Hoehehot, de hoofdstad van het autonome Chinese gebied Binnen- Mongolië, aldus meldt het pers bureau „Nieuw China". Het nieuwe revolutionaire co mité wordt gepresideerd door Teng Hai-Tsjing. „Nieuw China" schrijft de oprichting toe aan „de uitste kende situatie van de grote Chi nese culturele revolutie" in het be trokken gebied. Tot dusver zijn re volutionaire coinité's opgericht in de steden en provincies van Pe king, Sjanghai, Heiloeng-Kiang, Kweitsjow, Sjansi en Tsjinghai. „De oprichting van het revolu tionaire comité van Binnen-Mon- golië is een overwinning in dat ge bied voor de gedachte van Mao tse-Toeng. Zij is ook een slag voor het handvol Heden van de partij die macht hebbsp en de kapitalis tische weg volgen onder leiding van de Chinese Chroesjtsjov (d.W.z. het Chinese staatshoofd Lioe Sjao- Tsji)", aldus „Nieuw China". De Britse minister van buiten landse zaken, George Brown, heeft donderdag zijn conserva tieve voorganger sir Alec Dou glas Home, van repliek gediend en een overzicht gegeven van de Britse buitenlandse politiek. Sir Douglas Home stelde de regering verantwoordelijk voor het afbreuk doen aan de goede naam van Engeland in het bui tenland door de uitlatingen en het gedrag van minister Brwon. Hij zei geen persoonlijke aanval len te willen doen, maar „Geor ge Brown bekleedt de post van minister van buitenlandse zaken al enige tijd. Ik heb die post vóór hem bekleed en ik ben dus niet degene die hem moet zeg gen tot op welke hoogte de mi nister van buitenlandse zaken verantwoordelijk is voor de goe de naam van het land". Minister Brown dankte hem voor zijn „beminnelijkheid", te herinneren aan het incident tij dens het diner met krantenmag naat Thomson. Vervolgens ging hij in op de omstandigheden waaronder lord Per koninklijk decreet is don derdag in Griekenland bevoegdheid inzake het regeringsbeleid toege kend aan kolonel George Papado poelos, leider van de militaire staatsgreep van 21 april. Waar nemers zijn van mening dat de 48- iarige Papadopoelos, minister van het kabinet van de minister-presi dent, thans al zijn collega's in het kabinet heeft overvleugeld. Krachtens het decreet moeten alle wetsontwerpen de goedkeu ring hebben van Papadopoelos' bureau, voordat zij aan de premier en koning Konstantljn kunnen wor- deri voorgelegd. Papadopoelos neemt van pre mier Kollias het beheer van depar tementen betreffende plaatselijke bestuurszaken over en krijgt ook de leiding over .een regerings lichaam voor de coördinatie, van het beleid betreffende de binnen landse politiek, defensie, veilig heid, financiën, onderwijs en so ciale zaken. Inmiddels zijn nog geen minis ters aangewezen voor de porte feuilles van industrie en openbare werken, die vrijkwamen na het, naar wordt aangenomen gedwon gen, ontslag van vier ministers vorige week. Chalfont de indiscreties die hem worden toegeschreven, heeft be gaan. „Lord Chalfont zal zelf lering uit dit incident trekken en velen van ons eveneens. Maar ik moet zeggen dat deze lessen tot gevolg zullen hebben, dat een slag zal worden toegebracht aan de manier waarop de poli tieke journalistiek al jarenlang werkt", aldus Brown. Over de Britse pogingen om tot de E.E.G. te worden toegela ten zei Brown, dat de Britse re gering daar met allé kracht naar streeft en dat niemand aan de ernst daarvan zal twijfelen. „De krachten in Europa die voor ons zijn, richten zich niet tegen Frankrijk of tegen de Franse re gering. Frankrijk vormt 'n even onmisbaar deel van Europa als Engeland. Wij moeten het huis „Europa" samen zien op te bou wen", zo sprak Brown. Op de bijeenkomst in Luxem burg heeft Frankrijk nu de na druk gelegd op de rol van het pond sterling en de economische toestand van Engeland, die als de voornaamste hinderpalen voor Britse toetreding worden beschouwd. „Wij zijn een weg ingeslagen die ons een gezonde economie en een sterke betalingsbalans zal opleveren en wij olukken nu al de eerste vruchten van deze maatregelen", zei Brown. De be zwaren binnen de E.E.G. zijn op serieuze gronden gebaseerd en niet alleen maar bestemd om on ze toelating te vertragen. „Het zou bijvoorbeeld niet realistisch zijn om voor te stel len de internationale rol van het pond sterling van de ene dag op de andere ongedaan te maken". Brown zei tenslotte niet in te zien waarom de onderhandelin gen met de zes niet onmiddellijk zouden kunnen beginnen. BRUSSEL: Nog steeds is men in de binnenstad druk bezig met het opruimingswerk aan de gigan tische puinhoop, die eens het wa renhuis ,,L'Innovationwas. Hier zien we hoe een deel van de gevel, dat gevaar voor instorten ople verde, door slopera om wordt ge hooid. De Amerikaanse bond van arbei ders in de automobielindustrie heeft een datum gesteld waarop een nieuw arbeidscontract met Chrysler tot stand moet zijn ge komen. Wanneer dit volgende week woensdag tegen middernacht niet het geval is za! de vakorganisatie de 100.000 arbeiders bij' deze fa briek adviseren het werk neer te leggen. Zij wi! de arbeidsvoorwaar den bij Chrysler in overeenstem ming brengen met het contract dat ai onlangs met Ford sloot. Een ereraad in Montevideo heeft woensdagavond bepaald dat de president van Uruguay, Oscar Ge- stido, geen reden heeft om zich zodanig gekwetst te voelen door zijn oud-minister van financiën, Amilcar Vasconcellos, dat hij met hem moet gaan duelleren. Een andere ereraad had eerder uitgemaakt dat ook de minister van buitenlandse zaken, Hector Luisi, het pistool niet mag op nemen tegen zijn oud-collega. In de gewraakte rede had oud minister Vasconcellos, die nu sena tor is, verklaard dat bepaalde han delingen van de president twijfel opriepen aan diens gezonde ver stand. Volgens een lid van de ere raad zou Gestido, als de raad in dit geval een duel zou rechtvaardigen, „vrijwel elk ogenblik in het strijd perk moeten treden als een van de 2% miljoen inwoners van Uru guay iets over zijn bewind zou zeggen". President Gèstido had 2!jn be voegdheden al tijdelijk overgedra gen aan vice-president Pacheco Areco. Zijn uitdaging hield een duel op het pistool in, waarbij de tegenstanders op 30 meter afstand van elkaar elk twee schoten zou de mogen lossen. Duelleren Is in Uruguay toege staan, maar er wordt niet vaak ge- bru": van gemaakt. Automobilist in vlammen omgekomen Donderdagavond tegen half ze ven kwamen op de kanaaldijk in Weesp twee auto's met elkaar in botsing. Onmiddellijk daarna schoot een steekvlam uit een der voertuigen, waarna het al spoedig geheel in lichter laaie stond. De bestuurder, de 37-jarige timmerman J. Hut uit Weesp, kwam jammerlijk in de vlammen om. Het Westduitse kabinet heeft donderdag het door de minister van vervoer, Georg Leber', op gestelde nieuwe vervoerspro gramma dat zowel in binnen- als buitenland scherpe kritiek heeft uitgelokt in beginsel goedgekeurd. Het plan voorziet in ontlasting van de grote auto wegen door beperking van het goederenvervoer over lange af standen met vrachtwagens en sa nering van de Westduitse spoor wegen. ENKELE BUIEN Een van de oceaan afkomstige depressie is donderdag over Ier land naar Engeland getrokken. Ze veroorzaakte in haar omge ving flinke buien en tempera turen die niet veel hoger kwa men dan omstreeks 8 graden. Boven het. West-Europese kon tinent werd het op de meeste plaatsen 1012 graden. Met zui delijke winden stroomt deze lucht naar Scandinavië en ver dringt de daar aanwezige koude lucht langzaam noordwaarts. De depressie boven Engeland ver plaatst zich inmiddels in beteke nis afnemend naar het noord oosten en zal zich vandaag bo ven de Noordzee bevinden. Er omheen voeren dan matige tot krachtige zuidwestelijke winden onstabiele lucht over onze om geving, zodat een wisselende be wolking met enkele buien wordt verwacht. De temperaturen zul len daarbij iets lager zijn dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. In het algemeen 'ets lagere temperaturen dan isteren. Naar na afloop van de kabi netsbijeenkomst bekend werd, zijn de afzonderlijke bij 't plan- Leber behorende wetsontwerpen nog niet goedgekeurd. Daarover zal de regering komende week beslissen. Zoals gemeld zal_ de Neder landse staatssecretaris M. J. Keij- zer van verkeer en waterstaat maandag een gesprek met mi nister Leber hebben over diens plan, dat naar het oordeel van de staatssecretaris niet alleen voor het Nederlandse vervoer maar ook voor de Nederlandse export grote nadelen zal kunnen meebrengen. •De brand in de steenkolenmijn Sankt Stefan" te Wolkersdorf in de Oostenrijkse provincie Karin thië heeft aan vijf mensen het leven gekost. Tot dusver zijn drie lijken geborgen. De galerij' waar het vuur woedt is dichtgemetseld. De oorzaak van de brand is niet bekend. De heer Keijzer wees er woens dag in de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de tweede kamer op, dat de voor stellen van Leber bevoordeling van de Duitse havens Bremen en Hamburg inhouden. Bij uit voering van het olan zou de Ne derlandse betalingsbalans zeer ernstig geschaad kunnen wor den. Naar Leber tegenover de pers verklaarde zal zijn plan direct na definitieve goedkeuring door het kabinet worden doorge stuurd naar de bondsraad en het parlement en tegelijkertijd ter raadpleging worden voorgelegd aan de E.E.G. in Brussel. Leber verwachtte niet dat de E.E.G. hem een spaak in het wiel zou steken, wel dat er bezwaren naar voren zuHen worden gebracht, met name van Nederlandse kant. Hij hoopte echter dat in nadere besprekingen met Nederland overeenstemming kan worden bereikt. VRIJDAG 3 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.59 2.18 Terneuzen 2.35 2.54 Hansweert 3.09 3.28 Walsoorden 3.08 3.27 ZATERDAG 4 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.38 3.00 Terneuzen 3.14 3.36 Hansweert 3.48 4.10 Walsoorden 3.47 4.09 ZON MAAN Nov. óp onder op onder 3. 7.37 17.09 7.30 17.30 4. 7.39 17.08 11.04 18.04 De Rotterdamse recherche is donderdag geconfronteerd met een merkwaardig misdrijf, dat tot op heden tal van duistere as pecten heeft. Donderdagmorgen vroeg namelijk, omstreeks vier uur, vond de politie in het restau rant Chalet Suisse een aan han den en voeten geboeide man, wiens mond met pleisters was dichtgeplakt. De tot dan toe on bekende'had verder verscheide ne verwondingen aan het hoofd, die een hersenschudding hadden veroorzaakt. De politie had de man gevonden nadat zij door twee Rotterdammers was ge waarschuwd, dié bij het passeren van het restaurant hulpgeroep hadden gehoord. Later vertelde het slachtoffer dat de politie toen kende als de 42-jarige Turkse gastarbeider H. Sinek dat hij kort vóórdat hij om hulp had geroepen in het restaurant door twee onbekende en gewapende mannen was aan gevallen. De Turk was op dat mo ment bezig met het schoonmaken van het bedrijf, zoals hij vaker na sluitingstijd deed. De onbe kenden hadden de Turk neerge slagen en hem daarna vastgebon den. Tijdens het verhoor bij de po litie dat in verband met taal problemen nog al moeizaam ver liep kon de Turk geen enkel motief geven voor het ruwe op treden van de twee onbekenden. Ook de recherche, die donderdag avond laat verklaren geen rede nen te hebben om aan het ver haal van de Turk te twijfelen, heeft na vele uren speuren nog geen bruikbaar motief kunnen vinden. Het slachtoffer heeft tijdens de verhoren de politie wel 'n bruik baar signalement van een der da ders kunnen verschaffen. De man die door de Turk werd beschre ven. zou ongeveer 30 jaar oud zijn met een normaal postuur, hoog voorhoofd en kort blom achterovergekamd haar. De politie zet het onderzoek ia deze merkwaardige zaak voort. Het intellectuele actiefront te Bandoeng heeft in een donder dag uitgegeven verklaring waar nemend president Soeharto de schuld gegeven van de economi sche moeilijkheden en hem aan geraden minder gebruik te ma ken van politici en meer van deskundigen om de zaken weer op gang te brengen. Volgens de intellectuelen ver liest de bevolking het vertrou wen in Soeharto's bewind door ineenstorting van de produktie, de corruptie en het feit dat mi nisters niet benoemd worden wegens hun kundigheden maar om politieke redenen. Een Amerikaanse reuzenbom- menwerper is donderdag veron gelukt toen hij in de buurt van Rome een noodlanding poogde te maken. Zes van de acht inzit tenden kwamen hierbij om het leven. Het toestel, een B-52 straalvliegtuig (kosten 28,5 mil joen gulden) kwam neer in een moerasgebied, waar het explo deerde en in brand vloog. Da twee overlevenden zijn met een valscherm uit het vliegtuig ge sprongen toen de motoren wei gerden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1