Verkapt Engels dreigement lijkt op politieke chantage Chili wil niet in bewapeningswetloop worden betrokken Minister Brown zorgde weer voor sensatie HOE ZAL WEST-DUITSLAND REAGEREN Engeland wijkt geen streep van zijn koers af ï£>tteoi/' EUROPESE COMMISSIE VERWACHT WEINIG VERBETERING IN DE WERKGELEGENHEID 0e Thant wil meer V. N.-toezicht in Suez-kanaalzone Scherpe reacties na felle aanval cp krantenmagnaat Man bedreigt twintig meisjes en doodt lerares HET WEER WERKLOOSHEID GESTEGEN DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7058 Geen bedelaar Vertraging Protest tegen dictatuur Hij wordt geen honderd Pijnlijk „Een aardige jongen" Dagbladen verboden Amerikanen te duur Aardschokken op Sicilië CHINESE WINKELS IN SOLO GEPLUNDERD Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&b.i handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. De Engelse kranten hebben vol gestaan met berichten wat Londen allemaal zou kunnen doen, wanneer De Gaulle opnieuw met een veto belet dat Engeland lid van de E. E. G. wordt. Londen zou kun nen beginnen met uit de NAVO te treden, Oost-Duitsland te erken nen, zijn troepen van het vasteland terug te trekken en met Moskou een regeling te treffen over Ber lijn. En vervolgens zou logisch omdat de N.A.V.O. dan toch leeg is een nauwere aaneensluiting tus sen de V. S. en Engeland kunnen beginnen, die dan Europa's vaste land in zijn eigen sop gaar laten koken. Zoiets zou vooral voor de Westduitsers hoogst onaangenaam zijn. Bonns internationale positie zou verzwakt zijn en de hereniging van Duitsland kan helemaal wor- De Britse minister van buiten landse zaken, Brown, heeft dins dag in Londen gezegd vol ver trouwen te zijn op het welslagen van de Britse pogingen lid te wor den van de E.E.G. De houding van Frankrijk vond hij niets nieuws en er is geen reden om nu al voorbarige conclusies te trekken omtrent de houding die Frankrijk tenslotte zal innemen, zo zei hij. „Wij zullen geen streep van onze koers afwijken; we willen gaan onderhandelen en spoedig. En daarbij hebben we de steun van de grote meerderheid van onze mede-Europeanen", aldus Brown. den afgeschreven, Berlijn blijft een kleine rest westelijk gebied enz. Alles bijeen geen gering dreige ment mag men het eigenlijk niet noemen. De berichten zijn geïnspireerd door wat lord Chalfont zei tegen journalisten, zomaar als mijmering. Premier Wilson heeft er bondskan selier Kiesinger bij diens bezoek aan Londen niet mee geconfron teerd en evenmin is er officieel over gerept in Brussel. Wel heeft Wilson via Chalfont duidelijk gemaakt dat niemand in de E. E. G. moet denken dat Lon den een bedelaar op de stoep is: het land kan iets onaangenaams terug doen als het weer wordt afge wezen. Wilson heeft weliswaar meer malen gezegd dat hij voor Enge- Iands problemen geen andere op lossing ziet dan een lidmaatschap van de E. E. G., maar dat houdt ook in dat bij' een nieuwe weigering Londen een nieuwe koers zal moe ten zoeken. En waarom zou dat niet tot bittere maatregelen leiden alleen maar om de Euromarkt een onaangename streek te leveren? In elk geval weet men nu in Bonn en elders wat Engeland in zijn mars heeft. Een „lichte" chantage, maar zo wordt politiek bedreven. En dat is een belangrijk verschil met vorige keer, toen dit alleen van Franse kant gebeurde. Ook dit maal is Parijs weer heel sterk. Wel is er geen veto gekomen, maar mi nister Couve de Murville heeft na mens De Gaulle uitvoerig staan manipuleren met allerlei twijfels over het pond. Twijfels die ook de anderen wel voelen en die ook bij hen tot de conclusie leiden dat be sprekingen moeilijk zullen zijn. Frankrijk tracht de opinie in gang te doen vinden dat men maar liever niet met onderhandelingen moet beginnen. Het voert vertra gingsacties. Wellicht in de hoop dat Londen een tijdslimiet gaat stellen die dan al vertragend kan verlopen. Want De Gaulle wil lie ver niet al te duidelijk als de veto uitspreker naar voren komen, als hij het verkapter voor elkaar kan krijgen. Tenslotte heeft De Gaulle een zekere macht in het negatieve door „nee" te zeggen, maar hij heeft ook wel eens het ja van de anderen nodig om iets positiefs te bereiken. Vandaar dat hij niet al te zeer tegen Duitsland in kan gaan. Boekhandel op a.s. opent zaterdag 4 november de geheel verbouwde en vernieuwde zaak aan de Vlooswijkstraat. Wij verwachten ook U Let op de SPECIALE AANBIEDINGEN Het is nauwelijks aannemelijk, dat de industriële produktie in Nederland zich vóór het eind van het jaar duidelijk in opwaartse richting zal bewegen. De werk gelegenheid zal nauwelijks enige positieve invloed van de slechts matige uitbreiding van de pro duktie ondervinden. Wel kan de vraag naar arbeids krachten een zekere opleving gaan vertonen als gevolg van-de contractuele verkorting van de werkweek die in verscheidene belangrijke industriële bedrijfs takken tegen het midden van het jaar werd ingevoerd. De werk loosheid zal in de komende maan den nauwelijks een verandering ondergaan. Dit schrijft de Euro pese commissie in het derde kwartaalbericht over de econo mische toestand van de gemeen schap. De groei van het reële bruto nationaal produkt van ons land wordt voor 1967 op 3,5 procent gesteld in plaats van drie pro cent in het vorige kwartaalbe richt. Wijziging van dit cijfer is te danken aan de hoge bouwpro- duktie in het eerste kwartaal en aan de goede resultaten van de landbouwproduktie. Voor het jaar 1968 wordt eenzelfde groei percentage (3,5) aangenomen als voor dit jaar, mits een veel dyna mischer ontwikkeling wordt aan genomen. Een dergelijke versnel ling wordt door de commissie tot de mogelijkheden gerekend, ge zien de verwachte verbetering van de wereldconjunctuur en vooral de vooruitzichten ten aan zien van de export naar de bonds republiek Duitsland, alsook een overeenkomstige toeneming van de binnenlandse vraag naar ge bruiksgoederen. In het tweede kwartaal van dit jaar heeft de tendens tot herstel van de handelsbalans geen voort gang gevonden, hoewel de ruil voet niet ongunstiger was gewor den. Volgens douanestatistieken bedroeg het tekort in het tweede kwartaal meer dan 1,1 miljard gulden. Doordat de dienstenba lans slechts weinig gunstiger was geworden, vertoonde de lopende rekening een tekort van 340 mil joen gulden op transactiebasis en 167 miljoen gulden op kasbasis. Aangezien ook de kapitaalbalans zich in negatieve richting ontwik kelde, sloot de gehele betalings balans in het tweede kwartaal met een tekort van rond 230 mil joen gulden tegenover een deficit van rond 180 miljoen in het eerste kwartaal. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft de veiligheids raad woensdag voorgesteld het toezicht van de V. N. op de na leving van het bestand in het ge bied van het Suezkanaal uit te brei den en te verscherpen. Zo wil hij versterking van de ploegen waarnemers van de V. N. in de kanaalsector en vier boten, die in het Suezkanaal, de Bitter meren en aangrenzende wateren moeten patrouilleren. Twee boten zouden hun basis in Ismaila moe ten hebben en de twee andere in Suez. Ook zou het toezicht uit de lucht geïntensiveerd moeten wor den. Thant deed voorts een beroep op Egypte en Israël om in de ka naalzone de uiterste zelfbeheersing te betrachten. Tot dusver was de stemming in Bonn zo, dat men Londen er wel graag bij had in de E. E. G., maar dat men niet bereid was al te on aangenaam te worden voor De Gaulle. Wilson heeft door zijn on officiële woordvoerder Chalfont wellicht bereikt dat de Duitsers nu een beetje minder slap tegenover Parijs zullen zijn. Tenslotte heeft Wilson al eens gezegd dat hij geen „nee" als antwoord zou accepteren en hij is politiek geslepen genoeg om zo'n uitspraak gestand te doen. Chili is tegen het betrekken van Latijns-Amerlka in de bewape ningswedloop en veroordeelt het Cubaanse interventionisme op het continent. Dit heeft de Chileense minister van buitenlandse zaken, Gabriel Valdez, verklaard, aldus 't Zuidslavische persbureau Tanjoeg. Volgens de minister heeft Cuba het beginsel van niet-interventie geschonden door steun te verlenen aan bewegingen, met name de or ganisatie voor Latijnsamerikaanse solidariteit (O.L.A.S.), die „geweld willen verspreiden in Latijnsameri kaanse landen", maar Chili staat niet achter de plannen voor een militaire interventie in Cuba. Ongeveer 3000 katholieke pries ters en 11 bisschoppen in Para guay hebben in een herderlijk schrijven president generaal Alfre do Stroessner beschuldigd van die- In Britse politieke kringen wordt druk gespeculeerd over de toekomst van Engelands minis ter van buitenlandse zaken, George Brown, die dinsdagavond op een diner in het Londense Savoy-hotel van topleiders uit de Amerikaanse en Britse za kenwereld weer eens voor de no dige sensatie zorgde door een heftige uitval tegen zijn gast heer, de krantenmagnaat lord Thomson. Premier Wilson bestudeert op het ogenblik een verslag van zijn ambtenaren over het voor val en het verder optreden van Brown tijdens het diner. Deze ambtenaren waren aanwezig in de zaak van het hotel, toen mi nister Brown een persoonlijke aanval op Thomson deed vóór LONDEN: Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië heeft dins dag het nieuwe parlementaire jaar geopend. Op de foto wordt de vorstin na het uitspreken van de troonrede galant de hand ge reikt door prins Philip. Links van de troon prins Charles en rechts prinses Anne, die beiden dinsdag voor eerst deze plechtigheid bij woonden. hij met zijn rede over de Britse economie begon. Brown wendde T-ich tot Thom son en verweet Bern dat hij er niets tegen deed dat de kranten van zijn concern het niveau van de Britse pers „omlaag haal den". Deze uitlating en de rest van Browns betoog brachten de ruim 200 gasten in verwarring. Brown schijnt zich kwaad te hebben gemaakt over een grapje dat lord Thomson over hem maakte in zijn inleidend praatje. Dit grapje kwam hierop neer dat Brown zijn arts zou hebben gevraagd wat hij moest doen om 100 jaar te worden en dat de arts toen geantwoord zou heb ben: „Rook niet meer en blijf van de drankfles en de vrouwen af". „Hij wordt geen honderd, maar hij zal dan denken dat hij het wordt", had de arts gezegd. De aanwezige Amerikaanse zakenlieden begrepen wel dat er een pijslijke situatie was ont staan na de felle uitval van Brown, maar het hoe en waar om ontging hen. Zij keken dan ook niet begrijpend toe. Na het diner werd de toestand nog pijnlijker. Verslaggevers verdrongen zich rond Brown om van hem te weten te komen of zijn aanval op Thomson recht streeks verband hield met de onthullingen in de pers over de dubbelspion Philby. Brown ont kende dit en wilde verder niets zeggen. De verslaggevers bleven echter vragen op hem afvuren en Brown werd steeds meer ge ïrriteerd. Toen de discussie over de ethiek van de Britse pers fel ler werd, gaf Brown op een ge geven ogenblik te kennen, dat hij kwaad was geworden over de verhalen in de pers over het optreden van lord Chalfont, die zou hebben gezegd dat Engeland zich misschien uit Europa terug zal trekken als het geen lid van de E.E.G. mag worden. Woensdag liet Brown weten, dat hij dinsdagavond met zijn kritiek op lord Thomson de be handeling in de Britse pers van de zaak-Philby op het oog had. Hij wilde geen woord van zijn kritiek terugnemen. Op de vraag of hij van plan was af te treden antwoordde de minister ontken nend. Intussen neemt de kritiek op Brown toe. De conservatieve ex- minister Duncan Sandys meent dat Brown zich onmogelijk heeft gemaakt als minister van bui tenlandse zaken. „George is mis schien een aardige jongen", al dus Duncan Sandys, „maar het is nu wel gebleken dat hij on geschikt is voor de functie van minister van buitenlandse za ken'. De 53-jarige Brown heeft ove rigens al diverse stormen over zijn ongeremd optreden in het openbaar overleefd. Of hij ook nu weer als „overwinnaar" uit de strijd te voorschijn zal ko men, valt te bezien. tatuur en diens streven naar een hervorming van de grondwet met het doel zijn bewind voor nog vier jaar te garanderen, verworpen. Volgens het Zuidslavische pers- jrea 's het herderlijk schrijven lot dus.e de felste aanval die ooit op Stroessner is gedaan. Nadat Stroessner 12 jaar geleden door een staatsgreep aan de macht was gekomen, werden alle poli tieke organisaties in Paraguay ver boden, maar de katholieke kerk is thans de grootste tegenstander van de dictator, aldus „Tanjoeg". Ex-president Ogania van Argen tinië heeft een aantal dagbladen van de appositie, onder meer „Azu] e Blanco" en „Prensa Confiden- In de Schotse stad Dundee heeft een vermoedelijk geestelijk ge stoorde man woensdag met een jachtgeweer twintig meisjes meer dan een uur in een handwerkklas gevangen gehouden en de lerares dodelijk verwond. Tot ieders ontzetting gelastte de man direct na zijn binnenkomst de leerlingen de gordijnen te sluiten en zich in een rij langs de muur op te stellen. Politiemannen, die zich met me talen schilden beschermden, om singelden het schoolgebouw en ga ven opdracht de andere leerlingen te evacueren. Brandweerlieden hielden met een grote ladder en 'n waterwagen de wacht onder het raam van het lokaal op de derde verdieping. Na 75 minuten liet de man alle meisjes op een na gaan. Er waren toen vijf schoten gelost. Pas na nog een uur liet hij zich door de politie arresteren en naar het bureau brengen. De lerares werd met spoed naar een ziekenhuis gebracht, waar zij korte tijd later overleed. Elf meisjes, die eveneens naar het ziekenhuis moesten, bleken met de schrik vrijgekomen te zijn. cial", een verschijningsverbod op gelegd en opdracht gegeven tot hef nemen van strenge maatregelen tegen deelnemers aan massabeto gingen tegen het bewind, zo meldt het Zuidslavische persbureau ver der. De verboden bladen zouden zich schuldig hebben gemaakt aan „on dermijning van de revolutie en het zaaien van tweedracht in de rege ring en de strijdkrachten", aldus Ongania. Latijns-Amerikaanse communica tiedeskundigen hebben op een con ferentie in Mexico de landen van het „groene continent" aanbevolen bij de aanleg van transcontinentale radio- en telefoonverbindingen meer te vertrouwen op de Euro pese ervaringen en licenties op dit gebied dan op de Amerikaanse. Het communicatiesysteem in de Verenigde Staten werd door de deskundigen ingewikkeld en duur in gebruik genoemd, aldus het persbureau Tanjoeg. Op het ogenblik bestaan er niet meer dan vijf rechtstreekse radio- en telefoonlijnen tussen 20 Latijns- Amerikaanse landen, waarvan de meeste lopen tussen Mexico en Brazilië, Chili en Venezuela en Ar gentinië en Brazilië. Op de conferentie werd een voorstel verworpen een communi catienet op te bouwen met kunst matige satellieten van Noordame- rikaanse partlkuliere maatschap pijen. In de omgeving van de Sici- liaanse stad Messina zijn dinsdag avond door twee aardschokken enige huizen vernield. Er werd niemand gewond. Leden van anti-communisti sche actiefronten in Solo in mid den-Java hebben Chinese win kels en pakhuizen leeggehaald. Dit zou gebeurd zijn met mede weten van de plaatselijke mili taire en gerechtelijke autoritei ten. BUIEN Het afgelopen etmaal stond het weer in ons land geheel onder in vloed van een depressie die van Engeland naar ons land trok en daarna naar het noorden afzwenk te om ten onder te gaan op het noordoosten van de Noordzee. In haar kielzog vielen er in ons land veel regenbuien, waarbij de meeste neerslag in de kustgebieden werd afgetapt. Op het noorden van de Atlanti sche Oceaan kwam ten westen van Ierland een diepe en omvangrijke stormdepressie tot ontwikkeling. Deze veroorzaakte in het Engelse De totale geregistreerde manne lijke arbeidsreserve is gedurende oktober met ca. 5.000 van 65.751 eind september tot 71.110 eind ok tober gestegen, aldus heeft de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid de heer B. Roolvink, de Tweede Kamercommissie voor sociale zaken meegedeeld. Vorig jaar oktober bedroeg de stijging eveneens ca. 5000. Van de 71.110 man sterke arbeidsreserve zijn 8.215 werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjecten en 2.065 op aanvullende werken. Het restant (60.820) vormt nog geen twee pro cent van de totale beroepsbevol king, aldus de minister. Gecorrigeerd naar seizoensin vloeden kan men zeggen dat de werkloosheid met in totaal 2.000 man is gestegen. Kanaal en het zeegebied ïen zul" den van Ierland een zeer zware storm uit zuidwest tot west. Een bijbehorend regengebied trok snel noordoostwaarts en veroorzaakte woensdagmiddag en avond alweer regen in ons land. De stormdepres sie had in de avond zijn kern bo ven Ierland. De depressie vertoon de tekenen van activiteltsvermln- dering en afzwenking naar heï noordoosten. Op grond hiervan wordt bij ons een zwaar bewolkt weertype verwacht met buien, waarvan sommige met hagel. Op de flank van de depressie staat een krachtige tot harde zuidwestelijke wind, die aan de kust enige tijd stormkracht kan bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Buien. Zwaarbewolkt met buien, waar van sommige met hagel. Krach tige tot harde wind tussen zuid en zuidwest, aan de kust tijdelijk zuidwesterstorm. Middagtemperaturen van 7 tol 10 graden. DONDERDAG 2 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.22 1.40 Terneuzen 1.58 2.16 Hansweert 2.32 2.50 Walsoorden 2.31 2.49 VRIJDAG 3 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.59 2.35 3.09 3.08 n.m. 2.18 2.54 3.28 3.27 ZON MAAN Nov. op onder op onder 2. 7.35 17.11 7.52 17.06 3. 7.37 17.09 7.30 17.30 4. 7.39 17.08 11.04 18.04 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1