m km SPORTNIEUWS Verdere maatregelen tegen verkeersovertreders „onder invloed" i?«JS Twee grote branden binnen 14 dagen wekken verontrusting in assurantiebedrijf E. E. G. verwacht hoger prijsniveau in 1968 POLITIE TE UTRECHT EN BARNEVELD OP HET SPOOR VAN INTERNATIONALE AUTODIEVEN Voor bloedproef betrouwbaar apparaat nodig Algemene bond van bejaarden dringt aan op hogere A. 0. tf.-uitkeringen 1 w1 9e goudschatten ran 1 Sagd lad 199 m w Indonesisch- Chinese uitwisseling van diplomaten Computer 285 werknemers Verhoging van de premie- inkomensgrens Proces tegen Egyptische luchtmacht bevelhebber De naweeën van FC Twente—ADO Rusland plaatste zich voor kwartfinales Meer beveiliging Adem-analisator Recidivekans Weinig processen-verbaal Pagina 4 Woensdag 1 november '67 Over de brand in het gebou wencomplex van de evangelische broedergemeente en het Zeister zendingsgenootschap te Zeist heeft het bureau „Voorlichting Schadeverzekering" het volgende medegedeeld: Deze tweede grote brand bin nen veertien dagen (15 oktober brand Danlon-fabrieken Emmen) heeft in het verzekeringsbedrijf verontrusting gewekt ondanks het feit, dat dergelijke grote scha den door herverzekering en an dere technieken van risico-sprei ding over een groot aantal ver zekeraars worden verdeeld. Ingewijden in het verzekerings bedrijf schatten, dat met inbe grip van de in Zeist aangerichte brandschade de totale directe brandschade in het jaar 19G7 een bedrag van 200 miljoen gulden zal benaderen. Het na-oorlogse record op het gebied van de brandschade staat op naam van het jaar 1964 met een totale di recte schade van 150 miljoen gulden. Bij de verzekering van het complex van gebouwen, inven tarissen en inboedels van de evangelische broederschap in Zeist, met inbegrip van de aan deze broederschap toebehorende textielgroothandel Van Wees en Weiss, is een groot aantal ver zekeraars betrokken. Het zwaar tepunt van de verzekeringen ligt bij z.g. provinciaal werkende maatschappijen, hoewel ook om vangrijke verzekeringen via de assurantiebeurs tot stand waren gekomen. Volgens ter beschikking staan de gegevens bestond voor het gehele complex van gebouwen, inventarissen en inboedels, ex clusief de bedrijfsschade-verze' kering van de textielgroothandel Van Wees en Weiss, een verze keringsdekking van rond 20 mil joen gulden. De bij de textiel groothandel opgestelde, van de I.B.M. gehuurde computer met een waarde van ongeveer een half miljoen gulden is via een Nederlandse agentuur verzekerd in de V. S. Bluswater en verhit ting hebben aan de computer een nog niet extact te berekenen schade toegebracht. De computer kost overigens minder dan in eerdere berichten gemeld. Het betrof een exem plaar van een betrekkelijk een voudig type. De eerdere schat ting van 10 miljoen schade aan de computer heeft dan ook de totale schadeschatting te hoog doen voorstellen. De fa. Van Wees en Weiss was behalve tegen directe brand- Bedrijfscompetitie tafeltennis Terneuzen In de week van 23 okt. tot 27 okt. werden in de bedrijfscom petitie tafeltennis te Terneuzen de volgende wedstrijden ge- Voor 1968 versterkt zich de ver wachting van een aanmerkelijk grotere economische expansie in de Europese economische gemeen schap. Het stijgingstempo van de uitvoer zal zich nauwelijks wijzi gen. De binnenlandse bestedingen zullen echter, vergeleken met dit jaar, sneller toenemen. Sterke im pulsen kunnen worden verwacht van de investeringen in de bouw werken en de voorraadvorming. Ook investeringen in de bedrijfs- uitrusting zullen iets sneller kun nen stijgen dan van 1966 op 1967. Verder wordt een versnelling van de consumptieve bestedingen ver wacht. De toeneming van 't bruto- produkt van de gemeenschap van 1967 op 1968 kan dan ook op 4,5 procent worden becijferd, aldus de Europese commissie in haar derde kwartaalbericht. De invoer zal wel krachtig stij gen. In de loop van 1968 zou al dus een verslechtering van de han delsbalans kunnen intreden. Op het stuk van de prijzen kan in de Beneluxlanden een verdere matiging van het stijgingstempo worden verwacht. In de Duitse bondsrepubliek zullen de prijzen voorlopig nog door een aanzienlijke stabiliteit worden gekenmerkt. In Italië en Frankrijk zullen ze in het huidige tempo verder stijgen. De ontwikkeling zal sterk wor den beïnvloed door bijzondere fac toren als invoering van de omzet belasting op de toegevoegde waar de in Duitsland; de uitbreiding daarvan tot de detailhandel in Frankrijk, alsmede de reeds gebrui kelijke „autonome" prijsstijgingen. Eventueel, zo zegt de commissie voorzichtig, zal derhalve het prijs peil in de meeste lid-staten van de gemeenschap niet langzamer stij gen dan van 1966 op 1967. Een dezer dagen kan de publi- katie van een koninklijk besluit worden verwacht tot verhoging van het bedrag, waarover inge volge de algemene ouderdoms wet, de algemene weduwen- en wezenwet, de algemene kinder bijslagwet en de kinderbijslag wet voor loontrekkenden maxi maal premie wordt geheven. Deze premie-inkomensgrens, welke thans 14.050 per jaar be draagt, is verhoogd tot 15.350. De verhoging zal per 1 januari 1968 ingaan. In Kairo is maandag het pro ces begonnen tegen de Egypti sche luchtmachtbevelhebber Mo hammed Sedky Mahmoed en drie andere opperofficieren die ervan worden beschuldigd verantwoor delijk te zijn voor de nederlaag van de Egyptische luchtmacht tijdens de oorlog in juni. De drie andere officieren zijn luchtmaar- schalk Gamal Afify en de vice- luchtmaarschalken Hamid el- Dogeid en Ismail Labib. Na de voorlezing van de ten lastelegging is het proces tot 11 november verdaagd. 9—1 6—4 4—6 5—5 8—2 1- speeld. Dow Chemical IR.W.S. I Waterleiding IU.T.S. I Philips IDe Hoop I Dow Checal II—R.W.S. II De Hoop IIPhilips II v. d. Oost I—W.M.Z.V. II R.W.S. III-Dow Chemical III 3—7 U.T.S. III—De Hoop III 9—1 Door deze resultaten zijn in de eerste klas Dow I en Wateleiding I samen aan de leiding gekomen, met op op veilige afstand de U.T.S. I en De Hoop I. Dow Chem. I Waterleiding I U.T.S. I De Hoop I Philips I R.W.S. I 3 3 0 0 3 3 0 0 3 111 3 111 3 0 0 3 3 0 0 3 26— 4 20—10 19—11 14—16 6—24 5—25 TWEEDE KLASSE Dow II werd in deze klas een halt toegeroepen door R.W.S. II dat een zwaarbevochten gelijk spel wist af te dwingen. Een goe de start had ook Waterleiding II door debutant Van der Oost 1 met grote cijfers te verslaan. Dow Chem. II 2 110 3 Waterleiding II 1 1 0 0 2 U.T.S. II De Hoop II R.W.S. II Philips II Van der Oost I 1 1 0 2 1 0 1 0 1 2 0 0 1 0 0 0 2 1 2 0 1 2 0 1 0 14— 6 9— 1 7— 3 11— 9 5— 5 3—17 1— 9 DERDE KLASSE Ook in deze klas een Dow- team aan de leiding, al betwij felen we of de rest dit op zich zal laten zitten. De U.T.S. III maakt tenminste een goede kans de leiding over te nemen als de inhaalwedstrijd tegen de Water leiding III is gespeeld. Onderaan bengelt Philips III, maar er ko men nog vele wedstrijden zodat nog van alles mogelijk is. Dow Chem. III 3 2 0 1 4 1911 De Hoop III 3 2 0 1 4 15—15 U.T.S. III 2 110 3 14— R.W.S. III 3 1113 16—14 Waterl. III 2 10 12 10—10 Philips III 3 0 0 3 0 6—24 In een brief aan de K. N. V. B. heeft het bestuur van FC Twente gevraagd om een onderzoek naar de gebeurtenissen in de zondag ge speelde wedstrijd tegen ADO. In de slotfase van deze door scheids rechter Schalks geleide ontmoeting verloor de Enschedese club Van der Vall door een blessure, kreeg Van Dijk een officiële waarschu- wig en werd Pahlplatz uit het veld gestuurd. FC Twente is ernstig gedupeerd, daar het binnenkort in een tijds bestek van vier dagen twee wed strijden moet spelen, zondag in Deventer tegen Go Ahead en vol gende week woensdag in Amster dam tegen Ajax. De laatste wed strijd werd destijds uitgesteld in verband met het duel tussen Ajax en Real Madrid. Het bestuur van FC Twente heeft voorts door middel van een ingezonden stuk in de regionale pers zijn bezoekers verzocht zich voortaan gedisciplineerder te ge dragen. Na afloop van FC Twente- ADO kwam het in het Diekman- stadion tot ernstige ongeregeld heden. Het Russische voetbalelftal heeft zich dinsdag voor de kwartfinales van het Europese kampioenschap voor landenteams geplaatst door de uitwedstrijd tegen Griekenland in Piraeus met 10 te winnen. De enige treffer werd in de 50e mi nuut door Malofejev gemaakt. De stand in groep 3 luidt; Rusland 6 5 0 1 16— 6 10 Griekenland 5 2 1 2 78 5 Oostenrijk 5 2 1 2 79 5 Finland 6 0 2 4 5—12 2 schade ook verzekerd tegen in directe schade (ook wel gevolg schade genoemd). Deze schade wordt gedekt op de bedrijfsscha de-polis. Genoemde firma had een be drijfsschade-verzekering afge sloten tot een maximaal bedrag van ruim 7,5 miljoen gulden, met een maximale uitkeringstermijn van 18 maanden. Onder de bedrijfsschade-ver zekering worden gedekt de vas te lasten, die normaal doorgaan en het verlies aan winst door omzetderving. De vaste lasten bestaan o.a. uit personeelskosten (bij Van Wees en Weiss voor 285 werknemers), pensioenen, socia le lasten, renten, belastingen, af schrijvingen, huren, erfpacht enz. Het uitbreken van twee grote branden binnen veertien dagen, waarvoor een bedrag van 75 tot 80 miljoen gulden aan verzeke ringsdekking aanwezig is (met inbegrip van de dekking voor bedrijfsschade), heeft in ver zekeringskringen de noodzaak van doeltreffende maatregelen op het gebied van de brandpre ventie en brandbeveiliging op de voorgrond geplaatst. Hoewel door het ongunstige ver loop van de brandschade in Ne derland de noodzaak van maat regelen op het gebied van de premies niet uitgesloten moet worden geacht, zal het antwoord van brandverzekeraars op deze ontwikkeling vooral zijn het eisen van méér en doeltreffen der beveiligingsmaatregelen. Verscherpte eisen op het ge bied van de constructie van mu ren (brandmuren) en daken, automatische dakventilatie, con centratie van kosttbare machi nes op een klein vloeroppervlak, automatische en niet-automati- sche blusmiddelen, automatische brandmelders, aangesloten op een centrale meldingspost van de brandweer en het instellen van doeltreffende bewakings diensten buiten de arbeidstijden kunnen binnenkort worden ver wacht, aldus de verklaring van de zijde van het bureau „Voor lichting Schadeverzekering". 'M? mmm De politie in Barneveld heeft maandagnacht op aanwijzing van de Utrechtse recherche de 28-ja- rige Duitse Rosemarie Frisch- muth gearresteerd. Ook haar drie kinderen van acht jaar, zes jaar en drie maanden, met wie ze de bossen rond Barneveld in was gevlucht, zijn overgebracht naar het politiebureau in Utrecht. De arrestatie vormde een on derdeel van de jacht op een groep Duitse autozwendelaars, die in alle Westeuropese landen wordt gezocht. De politie is de groep op het spoor gekomen dank zij enkele tips. Ze kreeg van de Duitse po litie de namen van een aantal Duitsers, die ervan werden ver dacht dat ze auto's die in Duits land gestolen waren, hier verhan delden en in ons land gestolen wagens in het buitenland ver kochten. Tegelijkertijd vernam ze van de politie in Wenen, dat daar de afgelopen week 5 Mercedes- sen te koop waren aangeboden door de dertigjarige Anita Lucia Dick, echtgenote van de door In terpol gezochte Roland Rudolf Dick (41). Van deze wagens ble ken er twee in Utrecht te zijn ge stolen en één in Den Haag. Voorts meldde de politie in Barneveld, dat daar al geruime tijd enkele Duitse echtparen een bungalow bewoonden. Zij „dok- De raad van waterstaat zal bin nenkort advies uitbrengen over een aantal maatregelen, die een doeltreffender optreden mogelijk moeten maken tegen de verkeers deelnemers die onder de invloed van alcohol een voertuig bestu ren. Dit zei de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. J. van de Kerk, bij de aanvang van de derde studiedag van de stichting wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid (S.W.O.V.) in het R.A.I-congrescentrum te Amster dam. Ook de nota verkeersveilig heid bracht hij ter sprake en hij zei dat het de minister ernst is bij zijn voornemen om de inhoud van de nota in een doeltreffend beleid om te zetten. Van de totale rijbaanlengte van het rijkswegennet, die ongeveer 3750 kilometer bedraagt met in begrip van 750 kilometer auto snelwegen, voldeed tien jaar ge leden een kwart niet aan de mi nimumeisen ten aanzien van de stroefheid. Dit is teruggebracht tot ongeveer zes procent. Er is een misvatting onstaan bij enkelen die de nota verkeers veiligheid hebben gelezen, name lijk dat aan de mens niets meer te doen zal vallen. Deze conclusie is onjuist, aldus de directeur- generaal. De bijeenkomst werd geopend door de nieuwe voorzitter, drs Th. J. Westerhout uit Middelburg, die taak en doel van de S.W.O.V. beschreef. De eerste inleiding werd ge houden door prof. dr. P. Munten dam, rector-magnificus aan de rijksuniversiteit te Leiden, die over de consequenties van het rapport „alcohol en verkeersvei ligheid" sprak. Hij merkte daar bij op dat het van het hoogste belang is, dat de beschikking wordt verkregen over binnen re delijke grenzen betrouwbare me thoden voor een bloedproef en wel door middel van het gebruik van ademanalysatoren. Spreker legde de nadruk op „binnen' rede lijke grenzen betrouwbare me thoden", want, zo vervolgde hij, het zou niet aangaan weggebrui kers te onderwerpen aan een bloedproef naar aanleiding van resultaten van voorafgaand on derzoek naar de samenstelling van de uitademingslucht met een onbetrouwbare ademanalysator. De thans in een aantal Euro pese landen veel gebruikte appa raten voldoen niet aan de te stel len eisen van een redelijke mate van betrouwbaarheid. Daarom, zo vervolgde spreker, is een on derzoek nodig naar de meest be trouwbare apparaten voor een eerste eenvoudig massaonderzlöëk en naar het verbeteren van ana lysemethoden. Prof. dr. W. Froentjes, direc teur van het gerechtelijk labora torium van het ministerie van justitie, houdt zich bezig met analysemethoden voor het aanto nen van medicamenten in het or ganisme. Spreker kondigde een onderzoek aan dat nodig is om op doeltreffende wijze de alco holisten te identificeren om ge gevens te verkrijgen tussen de recidive-kans en het bloedalco- holgehalte. Wanneer deze recidive-kans in een bepaalde mate aanwezig is, zal op grond van het geconsta teerde bloedalcoholgehalte reeds een beslissing kunnen worden genomen voor het uit het verkeer weren van verkeersdeelnemers zonder daarbij gegevens nodig te hebben over het al dan niet ge registreerd zijn bij een van de bureaus voor alcoholbestrijding. Spr. zei verder dat door het feit dat in een groot aantal gevallen de politie niet meer bij een onge val wordt geroepen, de verwach ting bestaat dat landelijk het aan tal geregistreerde ongevallen in 1967 circa 30 pet lager zal liggen dan in '66. Verwacht wordt dat in 1968 het aantal geregistreerde ongevallen nog eens met ca 50 pet ten opzichte van '67 zal dalen terden" op een verdachte manier aan allerlei auto's die er af en aan reden. De bende, die waarschijnlijk nog meer leden telt, opereerde internationaal. Ze „leverde" on der meer auto's aan Joego-Slavië, Turkije en Zwitserland. De vijf voor Wenen bestemde Mercedes- sen werden daar per trein heen gestuurd. Mevrouw Dick ging ze per vliegtuig achterna om af te rekenen Ook de recherche in andere Westeuropese landen heeft be langstelling voor de twee uit Dortmund afkomstige echtparen en met name voor Frischmuth, die nog van andere misdrijven wordt verdacht. Volgens de Utrechtse politie gaat het hier om „zware jongens". Tegen mevrouw Dick, die voor KOOTWIJKERBROEK: De bun galow aan de Harskamperweg te Kootwijkerbroek, het hoojd- kwartier van een groep Duitse autozwendelaars', die in vrijwel alle West-Europese landen wordt gezocht. de officier van justitie in Utrecht is voorgeleid, en mevrouw Frisch muth beschikt men over voldoen de aanwijzingen om hen vast te houden. Inmiddels gaat de speurtocht naar hun echtgenoten verder. De grensposten zijn gewaarschuwd, maar de Duitsers zullen waar schijnlijk geen poging doen naar het buitenland te ontkomen, om dat ze geen papieren meer heb ben. Ongeveer 300 afgevaardigden van de 266 afdelingen van de alge mene bond van bejaarden waren gisteren uit het hele land naar Amsterdam gekomen om de 15e algemene bondsvergadering bij te wonen, die in hotel Krasnapolsky werd gehouden. Samen vertegen woordigden zij in totaal 110.000 bejaarden, die allen lid zijn van de bond. Nadat de Voorzitter, de heer K. Verhagen, een overzicht had ge geven van hetgeen in de afgelopen 20 jaar door de bond is bereikt voor het welzijn van de bejaarden', die met een aantal van 1.200.000 een- tiende gedeelte van de Nederland se bevolking uitmaken, richtte hij de aandacht op enkele facetten van de bejaardenzorg, waaraan nog het een en ander moet worden gedaan. Hij constateerde, dat de ontwikke ling van de bejaardenuitkering te traag verloopt. Te veel wordt vol gens hem een noodzakelijke correc tie op de A. O. W. op een te laat moment aangepast met alle na delige gevolgen voor vele bejaar den van dien. De heer Verhagen pleitte voor een verbetering van de bejaarden uitkeringen. Een verzorgde oude dag noemde hij een uitkering van 80 procent van het gemiddelde loon van metaal- en bouwvakarbei ders of typografen plus zes pro cent vakantiegeld. Verder stelde hij voor een uniforme regeling voor daling optreden, zodat tenslotte 37 pet van het registratieniveau van vóór september '66 zal over blijven. De politie maakt in drie pet van alle dodelijke ongevallen, in 24 pet van alle ongevallen met ernstig letsel en in 39 pet van alle ongevallen met licht letsel ook geen proces-verbaal meer op. Van alle eenzijdige ongevallen, aldus spreker wordt in 68 pet geen proces-verbaal meer opge maakt. Kop-staart-botsingen zullen in '68 in de statistiek nog Begin '68 zal er een plotselinge maar weinig voorkomen. 13 Als zij hun meester zo on verwachts in de schuimende gol ven zien duiken, laten de roeiers in de sloep, verlamd van schrik, hun riemen zakken. Doch even later verschijnt Arams hoofd op slechts korte afstand aan de op pervlakte. Snel kijkt hij om zich heen, doch van de drenkelinge is 'fvé-r'>.r? geen spoor meer te bekennen „Daar, op die plek is zij ver dwenen," schreeuwt dan een der roeiers, die zich het eerst van de schrik hersteld heeft. Met enkele forse slagen zwemt Aram in de aangeduide richting, dan duikt hijEen groenach tig schemerdonker omsluit hem. hjj voelt dat zijn spieren door 't ijskoude water dreigen te ver stijven. Het bloed hamert in zijn slapenhij snakt naar ademMaar dan ziet hij, diep onder zich, tegen een grijze rotswand een vage schaduw die langzaam omlaagzinkt. Met zijn laatste krachten slaagt de jonge ridder erin, de drenkelinge te be reiken. Snel grijpt hij haar om het middel en met de kracht van een wanhopige worstelt hij zich omhoog. Totaal uitgeput bereikt Aram, met het bewegingloze meisje in zijn armen, de opper vlakte. geheel Nederland voor wat betreft de normen voor de algemene bij standswet. Wat betreft de bejaar dentehuizen benadrukte hij de wens van het bestuur om bij de be trokken instanties aan te dringen op een verbeterde huisvesting en gelijke normen in het gehele land ten aanzien van het zak- en kle- dinggeld. China heeft dinsdag met een speciaal vliegtuig de Indone sische ambasadeleden uit Peking naar Djakarta overgebracht om met hetzelfde toestel de Chinese ambassadestaf uit Djakarta naar Peking terug te brengen. Deze diplomatieke uitwisseling zonder precedent vormt de afron ding van de opschorting in de di plomatieke betrekkingen en be tekent een nieuwe stap in de ver slechtering van de verhouding. De leden van de Chinese am bassade vielen hun landgenoten in de armen die hen kwamen af halen, terwijl de Indonesischse diplomaten lachend uit het „II- joesjin"-verkeersvliegtuig stap ten. Eerder hadden de Chinese diplomaten de rode vlag bij het ambassadegebouw neergehaald en het gebouw overgedragen aan de Roemeense ambassade. De Roemenen hadden de „uitwisse ling", die plaats had op een lucht machtbasis die aan de burger luchthaven van Djakarta grenst, geregeld. Twee Chinezen kwa men uit een militair ziekenhuis waar zij waren behandeld voor wonden die zij tijdens een aanval van studenten op hun ambassade hadden opgelopen. De vertrekkende Chinezen, zwaaiden met Mao's rode boekje. Eén van hen zei dat „de reactio naire Indonesische regering de opschorting in de betrekkingen had bewerkstelligd en dat deze kleine groep niet voor een ver breking van de betrekkingen zou kunnen zorgen". Een Indonesische diplomaat zei dat het vertrek uit Peking rustig was verlopen en dat er geen moei lijkheden waren geweest: „Wa zijn half dood maar gelukkig thuis te zijn". DE HONGERSNOOD OP LOMBOK De Indonesische minister van landbouw, generaal-majoor Soet- jipto. heeft meegedeeld, dat vo rig jaar 10.053 mensen op het eiland Lombok van honger zijn omgekomen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4