Naar verdere havenconcentratie in Oost Zeeuws-Vlaanderen partij Zuidvietnamese president richt zich opnieuw tot Hanoi NIEUWE ZEEDIJK BIJ KRUISPOLDER EN DE PAAL Kosten worden begroot op 4,5 miljoen gulden IS van de NgoejenVanThieu, de 44-jarige president van Zuid-Vietnam ER ZULLEN NOG ZWARE OFFERS WORDEN GEVRAAGD" Vrijwillige ziekenfonde verzekering wordt duurder r Woensdag 1 november '67 Havens worden afgesloten Verzwaring en nieuwe dijk Werf en silo's Sluis en gemaal De kosten Dempen Snoep verstandig eet 'n appel VOEDSEL VERGIFTIGING OP JAVA Kogelvrije vesten Snoep verstandig eet 'n appel Voor de keuze Corruptie moet verdwijnen De nationale vergadering Ngoejen Van Loc wordt premier Drie doden bij verkeersongeluk Snoep verstandig eet 'n appel ?a0na 2 DE VRIJE ZEEUW Een deel van de zeedijk van de Kruispolder, de zeedijk van de Kleine Molenpolder en die van de Melopolder, resp. ter lengte van 1.450, 1.000 en 675 meter, in totaal 3.125 meter, zullen op deltahoogte worden gebracht. Zij komen voor op de urgentielijst voor de verbete ring krachtens de Deltawet van de hoogwaterkeringen in Zeeland bui ten de afsluitdammen en langs de Westerschelde. Aangezien in de omgeving van Kruispolderhaven (het gehucht Kruispolderkaal) een dichte bebouwing bestaat op en bij de zeedijk, is het wenselijk de zee dijk zeewaarts te verleggen. Dit betekent, dat de inspringende dijkvakken ter weerszijden van de Kleine Melopolder worden afge sneden door aanleg van twee nieu we dijkgedeelten over de schorren. De totale lengte van de zeewering wordt daardoor met 500 meter teruggebracht tot 2.625 meter. Bij uitvoering van de plannen zullen de havens van Kruispolder en de Paal voorgoed van de Wes terschelde worden afgesloten. Deze Fris, vrolijk eri jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar 'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES 7,85. smmis afsluiting past in het streven naar havenconcentratie met het oog op de verbetering van de zeewering in het oostelijk deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Zoals bekend is onlangs reeds de haven van Walsoorden tot streekhaven om gebouwd. Een voorontwerp voor de dijk- verbetering, opgemaakt door het waterschap Hulster Ambacht (dat de betrokken dijken in onderhoud en beheer heeft), heeft de instem ming van gedeputeerde staten ver worven en de goedkeuring van de minister van verkeer en water staat. Volgens de plannen zullen de blijvende dijkvakken aan de Kruis polder bewesten Baalhoek en aan de Kleine Molenpolder aan de bin nenzijde worden verzwaard, ter wijl die aan de Kruispolder beoos ten Baalhoek en aan de Melopolder beoosten Paal een buitenwaartse verzwaring zullen krijgen. Nadat de stukken nieuwe zeedijk op de schorren Voldoende waterkerend vermogen hebben verkregen, zullen de afgesneden dijkgedeelten van de Kleine Molenpolder worden afge graven. Dat geldt ook voor enkele gedeelten bestaande zeedijk, voor zover zij buiten het nieuwe dijk- profiel vallen en de aanwezige be bouwing dit toelaat. De kruinhoog te van de dijken, die straks een vloeiender tracee zullen hebben dan momenteel het geval is, zal va riëren van 7,75 meter boven NAP (voor, het op het oosten liggend dijkgedeelte) tot 9,50 meter plus NAP. In het zuidelijke deel van de haven van Kruispolder is een scheepswerf gevestigd. Eenmaal per week wordt uit deze haven een beurtdienst op Rotterdam onder houden. Op de havendam staan vier silo's voor de opslag van graan. Enkele jaren geleden werd toestemming verleend tot het plaat sen van deze demontabele silo's onder voorwaarde, dat de eigenaar afstand zou doen van het recht op schadevergoeding bij opruiming. De laatste jaren wordt de haven steeds meer gebruikt als ligplaats voor kleine pleziervaartuigen. De tijhaven bij Paal was tot voor enige jaren nagenoeg alleen in ge bruik als ligplaats voor schepen, die reparaties moesten ondergaan Luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu heeft zich als staats hoofd voor zijn verkiezing tot de tweede president van Zuid-Viet nam afzijdig gehouden van de vaak bittere politieke en gods dienstige twisten die in het ver leden dikwijls verdeeldheid in de Zuidvietnamese leiding tot gevolg hebben gehad. Hij werd in 1923 geboren in de kuststreek van centraal-Viet- nam en is ouder dan de meeste Nguijen Van Thieu tijdens de beëdiging als president van Zuid- Vietnam. Achter hem vice-presi dent Nguyen Cao Ky. t, i nam en is ouaer uau uc um op de vlakbij gevestigde werf. Dejvan zjjn poljtieke tijdgenoten. beheerder, i.e. gemeente Graauw en Langendam, had het op diepte houden van de haven dan ook reeds verscheidene jaren nagelaten, als gevolg waarvan de haven dichtslibde. Nu de haven de be langstelling heeft gekregen van de sportvisserij en de kleine plezier- vaart, hebben particulieren tamelijk omvangrijke uitdiepingswerkzaam heden uitgevoerd en een drijvende aanleginrichting aangebracht. Een uitwateringssluis en een klein dieselgemaal in het westelijk deel van de zeedijk van de Melo polder zijn reeds enige tijd buiten bedrijf. Het gemaal werd vervan gen door een tijdelijk gemaal van iets grotere capaciteit bij de aan sluiting met de zeedijk van de Van Alsteinpolder in oostelijke richting. Er komt in de toekomst een groot definitief gemaal (voor een opper vlakte van 8.500 ha) achter het blijvende dijkvak van de Kleine Molenpolder. De kosten van de aan te beste den werken worden begroot op f 4.310.000,De bijkomende kos ten (o.a. verplaatsing gemaal en grondaankoop) worden geraamd op 250.000,in totaal dus een be drag van 4.560.000, Het is de bedoeling het haven bassin, de havengeul en de spui- kom bij Kruispolderkaai te dem pen, evenals de kreken in de in te dijken schorgedeelten. Buitendijks gelegen geulen en kreken zullen worden aangevuld, voorzover dat noodzakelijk is in het belang van de zeedijk. Het in te dijken gedeel te bij Kruispolderkaai zal worden geëgaliseerd. Hier zullen ook de nodige op- en afritten voor voer tuigen naar de buitenberm van de dijk worden aangelegd. De oprit tegen het binnenbeloop kan wor den bereikt via het intact blijven de gedeelte van het aanwezige havenplateau, waartoe de coupure in de huidige zeedijk zal worden gehandhaafd. Het is de bedoeling voor een deel van de Kruispolder en de Melopolder een nieuwe twee de kering eerste binnendijk te formeren, bestaande uit de af te snijden dijkvakken aan de beide polders en de daartussen gelegen bestaande binnendijk aan de zuid zijde van de Kleine Molenpolder (Molendijk). 1947 vocht hij aan de zijde van de Fransen tegen de communis tische strijdkrachten in Indo- China. Na de onafhankelijkheid bij de Geneefse conferentie van 1954 diende hij zowel te velde als bij de staf en in I960 was Thieu bevelhebber van de eerste infan teriedivisie in de twee noorde lijkste Zuidvietnamese provin cies. Als commandant van de vijfde infanteriedivisie speelde Ngoejen Van Thieu een belangrijke rol bij de staatsgreep in november 1963, toen het regiem-Ngo Dinh Diem omver werd geworpen. Thieu werd vice-premier in de rege- ring-Tran Van Hoeong en secre taris-generaal van de machtige raad van de strijdkrachten. Na de val van Hoeong werd hij in de regering-Phan Hoey Qoeat minister van defensie en vice- premier. Na deze regering werd hij voorzitter van he nationale bestuurscomité en als zodanig staatshoofd. vaard. Tijdens een plechtigheid in het paleis aanvaardde presi dent Thieu tevens het ontslag van de leden van het oorlogska binet dat twee jaar heeft gere geerd. De premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering, die re gionaal verschillend is, zal ver moedelijk van gemiddeld zes gulden per week (voor echtpa ren 12,worden verhoogd tot gemiddeld zeven gulden (voor echtparen 14, Het is volgens het gemeen schappelijk overleg van zieken fondsorganisaties niet uitgesloten dat de premie voor de vrijwillige verzekering nog verder zal stij gen. Dat zal het geval zijn, als Volgens persberichten zijn in Poerwokerto in midden-Java zeven mensen om het leven ge komen en veertig andere naar een ziekenhuis gebracht na het eten van met olienoten bereid gebak. het parlement zich verenigt met het wetsvoorstel om voor de rijks ambtenaren en hun gezinsleden een afzonderlijke ziektekosten voorzieningin. het leven te roe pen. De rijksambtenaren en hun gezinsleden zijn thans meestal vrijwillig verzekerd bij een zie kenfonds. Mochten deze plannen doorgang vinden, dan zal voor de overblijvende vrijwillig verze kerden vermoedelijk een premie moeten worden opgebracht van ongeveer 7,50 per week (voor echtparen 15, Zoals bekend adviseerde de ziekenfondsraad de minister van sociale zaken vorige week de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering voor 1968 vast te stellen op 7,2 procent (thans 6,8 procent). Luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu is dinsdag in Saigon beëdigd als president van Zuid- Vietnam. Hij heeft zich bij deze gelegenheid opnieuw tot Noord- Vietnam gericht met het voor stel aan tafel te gaan zitten om te spreken over beëindiging van de oorlog. De 44-jarige rooms-katholieke opperofficier van de infanterie die 3 september tot president werd gekozen, legde in aanwe zigheid van vice-president Ngoe- jem Cao Ky de eed af op een podium op het bordes voor het vroegere operagebouw. De plech tigheid werd bijgewoond d'oor vertegenwoordigers uit 23 lan den en duizenden belangstellen den. Tot de buitenlandse gasten be hoorde vice-president Hubert Humphrey van de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse veiligheids dienst had met alle eventualitei ten rekening gehouden want in Humphrey's auto lagen gasmas kers, kogelvrije vesten en en kele geweren. Er waren uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen om aanslagen door de vietcong te verijdelen. Zowel Ngoejen Van Thity als Ky waren in burger Na de beëdiging zei Thieu in i Terry ging voort: „Netty Brand begreep, dat ze nou zo gauw mo gelijk haar juwelen moest heb ben, en daar ze voorvoelde, niet lang genoeg alleen in Henri's ka mer te kunnen blijven, als hij in de buurt was, heeft ze het wisse voor het onwisse genomen, en op de terugweg van het bal-masqué vandaag een niet al te zwaar auto-ongeluk gemaakt, om Henri tijdelijk in het ziekenhuis te krij gen. Zij zelf had een zware leren jas aan, met bont gevoerd wat absurd is, over een teer balcos- tuum, want ze verkreukelde er alles onherstelbaar mee. Ze wist het stuur om te trekken, en hield zich schrap; met één hand had ze de greep van het portier beet, om niet door de schok van haar plaats te vliegen. Daardoor kreeg ze een blauwe striem over haar hand. Madame had moeten be grijpen, dat ze met zo'n blauwe stijve hand niet behoefde te treu ren over de onwellevendheid van de politie, die haar niet wilde la ten pianospelen, want het zou toch onmogelijk geweest zijn. Het noodlot zette haar de voet dwars: Martijn werd dood gevon den. Dat was een ramp voor Net ty Brand, want door de samen loop van omstandigheden viel de verdenking zwaar op Henri, en werd alles wat met hem te ma ken had, dus allereerst zijn ka mer, zwaar bewaakt en gecontro leerd. En wat te verwachten was, ge beurde; ze spande, toen ze beslist DOOR OLAF J. DE LANDELL niet in die kamer mocht, Henk ervoor. Ik werd wantrouwend, toen ik haar op een ochtend hoor de telefoneren. Ten eerste: met wie kon madame Arlette Enbourg telefoneren, terwijl ze beweerde, hier in alle stilte te zijn, en vol gens eigen zeggen onbekend was? Dat had echter nog verklaard kunnen worden, als ik niet per ongeluk een paar woorden op gevangen had. Die woorden wa ren zuiver Nederlands; keurig uitgesproken, zonder accent. Toen meende ik te mogen aannemen, dat madame Enbourg niet zó bui ten alles stond, als ze voorgaf. Bovendien rook de roze watten, die Menters ons de eerste dag had laten zien, naar parfum. Ik her kende de hoewel uiterst zwak ke lucht, toen we 's avonds door meneer Burgheem aan de verloofde van Henri werden voorgesteld. Het was een duur Frans parfum, waarin echte na gelolie was verwerkt. Dat ver vliegt niet. Henk de Tippelaar kwam prompt. Op een nacht brak hij brutaal in. Doch er was nog iemand, die iets in deze kamer zocht: juffrouw Booner. Ze kwam toevallig net binnen, toen hij zou beginnen. En Henk de Tippelaar is een handige jongen; hij draaide zich om en speelde voor spook. Heel bedaard en langzaam schreed hij in het sche merduister geluidloos langs het arme mens heen en verdween, zo als hij gekomen was: over het raamkozijn van Martijn'ê kamer, met een touwladder. Hij was ech ter niet handig genoeg, want hij bleef in de buurt en werd geknipt. En ik, ezel! al ben ik dan ook slimmer dan jullie ik begreep pas, dat het werkelijk ging om het clavichord, toen „madame Arlette Enbouïg" hier binnen drong, en in uiterste verontwaar diging dreigde het instrument te zullen laten weghalen. Ach, ach. Ik stuurde mjjn neef uit dineren en onderzocht alles. Vond het ge heimpje. Uit vijf toetsen miste watten. Roze waten. Net genoeg voor Martijn's beenwond Terry zweeg met gloeiende wangen. We stonden sprakeloos. Tot uit de stilte Burgheem's stem zich losmaakte: „Wat ellendig voor HenriWie moet hem dit zeggen? „Tjazei Crommer kleintj es. Ik hield Arlette, of liever Netty in de gaten, zodat ze niet zou kunnen ontsnappen. Voelde me vervelend ontnuchterd Het maakte me een beetje wee. Terry rechtte zijn rug. „Heren hij knikte voldaan, „ik ben klaar hier. Er is geen moord ge beurd. En Netty Brand is einde lijk gesnapt. De gearresteerden en bedreigden gaan vrij uit. Ik moest Gert wel laten oppakken, omdat hij verdacht deed en aldus op een uitstekende manier de aandacht afleiddeIk zal hem mijn welgemeende veront schuldigingen aanbieden". Pael knikte verbijsterd. Lang zaam volgden de anderen, met instemmend knikken: Burgheem, Gants, Menters, Crommer Nog steeds bleef ik naast de vrouw staan, om op te letten, terwijl de heren naar voren kwa men en Terry de hand schudden- in een eenparig, hartelijk erken nen van ziin meerderheid op het gebied van scherpzinnige gevolg trekkingen maken. Op het ogenblik dat hij de eer ste hand drukte, zei Arlette koel: „Ce monsieur Henk je-'n-sais- pas-non-nomik zouik zou hem wel eens willen zién! Met de wonderlijke kracht van zulke mensen had ze zich hersteld tot haar vorige argeloosheid. Over Terry's gezicht viel een schaduw, terwijl hij langzaam zijn ogen opsloeg naar haar, en ze daarna weer liet zinken. Zijn schouders gingen traag omhoog, zijn handen spreidden zich wijd open in een gebaar van vergeefs heid. „Het spijt me -" antwoord de hij zacht. „Het spijt me wer kelijkVannacht is hij ont vluchtDe jonge vrouw kon een hele triomf in haar ogen niet beheersen. „We konden hem niet inhalenvertelde Ter ry langzaam, „en toenwel, een van de agenten schoot madameZijn houding was welsprekend genoeg. Hij behoef de niets meer uit te leggen. Pael knipperde met de ogen en knikte gesuggereerd. „Ja, jazo is het leven". Arlette stond hoog opgericht. Haar wenkbrauwen waren ver stard in een vragende boog. Haar mond, die wit was, vormde stram een woord: „Alorsik maar vóór ze had kunnen verder spreken viel ze bewusteloos tegen het bed en vandaar met een bons op de grond. Ik had toch niet ge noeg op haar gelet. En terwijl ik me over haar heenboog, voelde ik een diep el lendig medelijden met deze moor denares; omdat ze zo moest strui kelen over een leugen van Terry. Henk de Tippelaar was nog in le ven, er was niets gebeurd. (Wordt vervolgd.) een toespraak: „Vandaag, nu het gehele volk mij de verantwoor delijkheid heeft toevertrouwd het te leiden, bevestig ik opnieuw mijn aanbod aan de Noordviet- namese regering aan de confe rentietafel plaats te nemen, op dat de regeringen van Noord- en van Zuid-Vietnam de mogelijk heden kunnen zoeken en vinden tot beëindiging van de oorlog". De president stelde de leden van het Zuidvietnamese bevrij- dingsfront (vietcong) voor de keuze „naar Noord-Vietnam te gaan als zij in het marxisme ge loven of te blijven en met ons samen te werken". Hij wees er op dat de regering in Hanoi tot nog toe elk vredesaanbod naast zich heeft neergelegd. Thieu gaf vervolgens een over zicht van de afgelopen twee jaar en zei dat in die tijd 149.000 tegenstanders waren gedood, 23.000 gevangen genomen en 55.000 zich aan de zijde van de regering hadden geschaard. Voorts zijn 1978 plaatsen met 3.498.000 inwoners gepacificeerd en 4400 kilometer aan wegen in gebruik genomen. Terwijl 51 saluutschoten weer klonken ter ere van de president, werden gekleurde ballonnen op gelaten. De president zei dat het Zuid vietnamese volk zichzelf zal moe ten redden en dat nieuwe en zware offers zullen worden ge vergd. „U zult het met mij eens zijn, als ik zeg dat de vijand nog machtig is". Hij noemde militai re kracht een voorwaarde voor de mogelijkheid tot vooruitgang op alle gebieden zoals de poli tiek, de economie, cultuur en so ciale zaken. De grote lijnen van zijn pro gramma zullen zijn: 1. Verbetering van de strijd krachten zowel moreel als wat betreft de levensomstandig heden; de gedeeltelijke mobi lisatie maakt hiervan deel uit. 2. Een politiek van soberheid in de steden. De président deed een beroep op de bevoorrech ten „hun luxe leven in te krimpen. „In deze totale oor log dienen de schokkende tegenstellingen tussen de ste den en het platteland te ver dwijnen". 3. Opbouw van de democratie en hervorming van de maat schappij. Er moet sociale rechtvaardigheid worden in gevoerd. Daartoe zullen het platteland en de industrie moeten worden ontwikkeld. Zodra het nieuwe kabinet er is, zullen „dringende maatrege len" worden afgekondigd om de corruptie te doen verdwijnen. Luitenant-generaal Van Thieu zei tenslotte toezicht van het volk door middel van de natio nale vergadering te zullen aan vaarden. „Ik zal geen demagogi- Met de benoeming van Van Loc is de vertegenwoordiging geografisch gezien compleet. De nieuwe premier komt uit Can Tho, een plaats in de Mekong- delta, terwijl de president uit het centrale deel en de vice-pre sident uit het noorden komen. Ngoejen Van Loc was kandi daat voor 't vice-presidentschap tot vice-luchtmaarschalk Kyzicft terugtrok als kandidaat voor het presidentschap om tezamen met Van Thieu op één lijst uit te ko- men. Ngoejen Van Loc die in Parijs heeft gestudeerd, was sedert vo rig jaar september voorzitter van de legervolksraad en de uit 80 leden bestaande adviesraad van de regering. Hij heeft ^enkele werken geschreven én was als zodanig nuttig voor de vietmiflh in de strijd tegen de Fransen. Van 1945 tot 1947 was hij hoofd redacteur van „Vietminh", een blad dat in 10 provincies in dé delta werd uitgegeven, en van een blad „Aspiraties van het volk" genaamd. Als student was Van Loc bevriend met Ngoejen Van Hieu, de huidige secretaris generaal van het nationale be vrijdingsfront, de politieke afde ling van de vietcong. Na zijn installatie sprak Thièu de voor de eerste maal bijeen gekomen nationale vergadering van 137 leden toe. Thieu verklaarde als een der eerste taken van het parlement de opstelling van een handvest voor de oprichting van politieke partijen te zien. In de nationale vergadering hebben leden van de beroepsbe volking zitting, onder meer 47 actieve of voormalige ambtena ren, 34 militairen en 29 onder wijzers. Van de leden zijn 64 boeddthist en 35 rooms-katholiek, sche methoden gebruiken", al dus de president. President Ngoejen Van Thieu heeft kort na zijn beëdiging dc benoeming van de 45-jarige ad vocaat Ngoejen Van Loc tot pre mier bekend gemaakt en tege lijkertijd het ontslag van vice- president Ky als premier aan- Dinsdagmiddag omstreeks half zes heeft in de Drentse plaats Pei- zermade, op de weg tussen Gro ningen en Peize, een botsing plaats gehad, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen en een vierde levensgevaarlijk werd gewond. Een personenauto, waarin een bejaard echtpaar met dochter en kleindochtertje, allen uit Hoog kerk, waren gezeten, kwam in bot sing met een dwars op de weg staande bestelauto, waarin eer) echtpaar uit Noordhorn was ge zeten. Van de inzittenden van de per sonenauto werden de bejaarde man en zijn dochter op slag gedood. Zijn echtgenote werd levensge vaarlijk gewond, terwijl het acht jaar oude kleindochtertje onge deerd bleef. Ook de bestuurder van de bestelauto werd op slag gedood. Over de oorzaak, en met name over de vraag hoe de bestelwagen dwars over de weg kwam te staan, tast de politie nog in het duister: Van beide voertuigen ontbreken remsporen. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2