Koningin opende Elizabeth van Engeland het parlementaire jaar Russen koppelden twee Kosmos-satellieten OLGA BREDA BIER Regeling voor het conflict in Ml Gill 2 Hl I oogt de bevoegdheden van het EGYPTE WIL OLIE VAN EUROPESE LANDEN RADIO DE KOOK Amnestie afgekondigd in de Sowjef-Unie TOETREDING TOT DE E. E. G. STAAT VOOROP LORD CHALF0NT NIEUWE STAP VOORWAARTS IN DE RUIMTE WILSON WEIGERT ONTSLAG VAN HET WEER t^ittooy MATRASSEN Boekhandel De Kosmos-186 geland Experiment Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 7057 Ontwapening Later de „Kosmos-189" gelanceerd Het hogerhuis RODE KRUIS WAARSCHUWT MOBOETOE Gezinsuitkeringen Meneer, geloof me, er is maar een plaats in Nederland waar ik kan leven: dat is Amsterdam. Alleen dat bier in het zuiden, Breda Bier, daar kan ik niet afblijven. Je krijgt het daar automatisch - hier in Amsterdam vraag ik er altijd speciaal naar. opent op zaterdag 4 november a.s. de geheel verbouwde en vernieuwde zaak aan de Vlooswijkstraat. Wij verwachten ook U Let op de SPECIALE AANBIEDINGEN Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Direeteur-Hootöwdaetenr: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct. Advertentieprijs per mm 16 et: minimum ffei advertentie ƒ2,40 Rubriek ..Kleine Advertenties" igéAi handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij voornitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dfnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. liggen. In West-Duitsland heeft de directeur van het observato rium in Bochum, dr. Heinz Ka- minski, de veronderstelling geuit dat de Russen aansturen op de bouw van een lanceerplatform en een werkplaats in de ruimte, van waar een maanschip zou kunnen worden gelanceerd zonder ge bruik van zware stuwraketten omdat er geen zwaartekracht be hoeft te worden overwonnen. Een van de twee onbemande ruimteschepen die maandag aan elkaar en vervolgens weer los werden gekoppeld, is dinsdag morgen geland, zo heeft het pers bureau Tass bekendgemaakt. Het was de kunstmaan Ko.smos-186, die na 65 omwentelingen op bevel van de aarde een zachte landing maakte binnen het daarvoor vast gestelde gebied. Leonid Sedov, vice-voorzitter van de internationale ruimte vaartfederatie, schreef dinsdag in de Prawda dat er nog heel wat proeven nodig zullen zijn voor dat de Sowj et-Unie klaar is om ruimtestations te gaan bouwen. De koppeling van twee kosmos- sen noemde hij „een eerste ex periment". In de Izwestia van dinsdag staat een tekening van de hand van A. Sokolov, die uitbeeldt hoe een toekomstig ruimtestation er uit kan zien.. De tekening, die met medewerking van de ruimte vaarder Alexei Leonov is ver vaardigd, toont een zeshoek van bollen die met buizen aan elkaar zijn bevestigd. Aangezien er geen schaal bij is gegeven, is het niet mogelijk om vast te stellen of de verbindingsbuizen groot genoeg zijn om als loopgangen te worden gebruikt. Onder de zeshoek was een zevende bol getekend waar uit een lange radio-antenne stak. OPNIEUW REGEN Dinsdag is een depressie over Ierland en Engeland naar het zui den van de Noordzee getrokken. Het front van de depressie bracht in geheel west-Europa regen, In het regengebied kwamen de tempe raturen bij ons niet veel hoger dan 89 graden. In Frankrijk werd plaatselijk 14 graden bereikt In de landen rond de Middellandss Zee werden maxima van omstreeks 20 graden bereikt. Op de oceaan is inmiddels een volgende depres sie tot ontwikkeling gekomen. Deza depressie trekt snel oostwaarts en zal vandaag de wind in onze om geving uit zuidwest tot zuid doen opsteken en later op de dag op nieuw regen veroorzaken. De tem peraturen zullen ongeveer dezelf de zijn als dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. t« De Bilt, geldig tot hedenavond. Later opnieuw regen Aanvankelijk opklaringen met hier en daar een bui, later weer toenemende bewolking gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk noordweste lijk, later krimpend naar zuid west. Ongeveer dezelfde tempera turen als dinsdag. WOENSDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.45 1.03 Terneuzen 1.21 1.39 Hansweei't 1.55 2.13 Walsoorden 1.54 2.12 DONDERDAG 2 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.22 1.40 Terneuzen 1.58 2.16 Hansweert 2.32 2.50 Walsoorden 2.31 2.49 ZON MAAN Nov. op onder op onder 1. 7.34 17.13 6.16 16.48 2. 7.35 17.11 7.52 17.06 3. 7.37 17.09 7.30 17.30 4. 7.39 17.08 11X14 18.04 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Over de binnenlandse politiek wordt gezegd, dat de regering een v hogerhuis te verminderen en een De Britse regering hoopt op de spoedige opening van de onderhande- einde aan beginsel van erfelijkheid van het lidmaat- lingen over de toetreding van Engeland tot de Europese economische schap van dit huls. Verder staat in de troonrede, die door de regering-Wilson is opge steld, dat Engeland met alle beschikbare middelen zal streven naar de totstandkoming van een regeling van het conflict in Vietnam door mid del van onderhandelingen en zal blijven ijveren voor een rechtvaardige en duurzame regeling van de toestand in het midden-oosten door be middeling van de Ver. Naties. In haar streven naar handhaving van de wereldvrede zal de Britse regering steun geven aan het over leg voor ontwapening en in het bij zonder voor een akkoord tegen de verdere spreiding van kernwapens. Intussen zal Engeland actief blij ven deelnemen aan de collectieve allianties waar het deel van uit maakt, in het bijzonder de NAVO, die het als een essentiële factor voor de veiligheid in Europa be schouwt, terwijl het tevens zal streven naar verbetering van de betrekkingen tussen oost en west. Met alle mogelijke middelen zal Engeland blijven ijveren voor her stel van het constitutionele be wind in Rhodesië. De bevolking van Hongkong zal de volledige Het hogerhuis telt ruim duizend leden, van wie het merendeel nooit een vergadering bijwoont. Labour zou dit aantal tot ongeveer 300 actieve leden willen beperken. Op economisch 'gebied maakte de vorstin maatregelen bekend om de ontwikkeling van ten achter ge bleven gebieden te stimuleren en om financiële steun te geven voor de modernisering van de industrie en de uitbreiding van de produktie- capaciteit. Op sociaal gebied wil het kabinet de gezinsuitkeringen uitbreiden. Zodra de officiële commissie van onderzoek inzake de verhouding tussen kapitaal en arbeid haar rap port gereed zal hebben, zal de re gering een wetsvoorstel indienen ter herziening van het systeem van de betrekkingen tussen vakbon den en werkgevers. In samenwer king met de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zal de regering blijven ijveren voor stabilisatie van de prijzen en in komsten en voor verhoging van de produktiviteit. Dinsdag is uit kringen van de Italiaanse olie-industrie vernomen, dat Egypte verscheidene Europese landen heeft verzocht geraffineer de olie te leveren, daar de raffina derijen in Suez door Israëlische artillerie ernstig zijn beschadigd. Vorige week meerde een Brits tankschip, de „Mobil Transporter", af in Alexandria en volgens krin gen in Rome had het schip stook olie gelost voor een elektriciteits centrale in de stad. Naar vorige week in welinge lichte kringen in Cairo werd ver nomen is stookolie de enige soort olie, die van essentieel belang is voor de industrie van de Verenig de Arabische Republiek, daar deze wordt gebruikt door de elektrici teitscentrales in het land. Totdat de raffinaderijen in Suez in brand werden geschoten, op 23 oktober, kon Egypte zich bijna helemaal zelf van olie voorzien. In 1966 werd slechts 338 ton inge voerd. Egypte heeft zijn verzoeken om geraffineerde olie gedaan via de De Sowjet-Unie heeft tw„e kunstmanen, de Kosmos-188, die maandag gelanceerd was, en de „Kosmos-186", die op 27 oktober in een baan werd gebracht, aan eikaar laten koppelen. Zij vervol gen gezamenlijk hun vlucht rond de aarde. Vermoed wordt dat de Kosmos- 186 een groot ruimtevaartuig is, dat vijf man kan vervoeren. Deze kunstmaan is in een baan ge bracht die bijna gelijk is aan die van de Soyoez-1, die op 24 april neerviel. Ruimtevaarder Koma- rov verloor daarbij het leven. Radio Moskou noemde deze eerste automatische koppeling in de geschiedenis een nieuwe over winning voor de Russische ruim- tevaartkunde. De koppeling ge beurde automatisch en werd door elektronische rekenmachines ge leid. De Amerikanen hebben ook al ruimtevaartuigen aan elkaar gekoppeld, maar dat gebeurde door handbesturing door de in zittenden. Het koppelen van ruimtevaar tuigen schept ongekende moge lijkheden voor het in een baan brengen van grote wetenschap pelijke ruimtevaartstations, die ingewikkelde en veelzijdige ta ken kunnen vervullen bij het on derzoek van de ruimte en de pla neten, aldus het persbureau Tass. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Egyptische ambassades en han delsmissies in Europa. Men meende, dat een hoeveelheid olie als van het Britse tankschip voldoende is om de centrale in Alexandrië enkele weken draaien de te houden. Rusland heeft maandag de 189e onbemande satelliet in de „Kos- mos"-serie gelanceerd, zo meldt het persbureau Tass. De Kosmos-189 moet weten schappelijke gegevens verzame len in het kader van het Rus sische program voor ruimteon derzoek. Het was de zesde maal binnen zes dagen dat de Russen een sa telliet in de ruimte brachten. Volgens Tass beschrijft de Kos mos-189 een bijna cirkelvormige baan om de aarde op een hoogte tussen de 535 en 600 kilometer. In de aankondiging werd niet onthuld of de lancering plaats vond vóór of na de automatische koppeling en scheiding van de satellieten Kosmos-186 en -188. Waarnemers hebben vastge steld dat de Kosmos-189 veel ver der van de aarde is verwijderd dan de Kosmos -186 en 188, maar tamelijk dichtbij de vrijdag ge lanceerde Kosmos-185 koerst, die volgens deskundigen geheel schijnt af te wijken van de eer der gelanceerde Kosmos-satel lieten. Volgens Tass werden de twee kunstmanen op bevel van de grond weer losgekoppeld nadat zij drie en een half uur aan el kaar vast hadden gezeten. Het wetenschappelijke programma was ermee afgewerkt. Het proces werd met televisie en andere systemen naar de aarde overge seind. Enige tijd na de scheiding werden de kunstmanen door hun motoren in verschillende banen om de aarde gebracht. Waar de satelliet precies neer kwam, werd er niet bij gezegd. De kunstmaan waar zij aan had vastgezeten, de Kosmos-1881, is nog in de ruimte bezig met het verrichten van waarnemingen, zo meldde Tass. In alle stadia van oriëntatie, na dering, entering en koppeling met de Kosmos-188 en tijdens de ont koppeling, de vlucht daarna en de landing op aarde hebben alle systemen van de Kosmos-186 een hoge mate van betrouwbaarheid ten toon gespreid bij het verrich ten van taken die radicaal nieuw zijn in de ruimtevaart, zo werd gezegd. De Russen hebben in zes dagen tijds zes kunstmanen gelanceerd. Waarnemers menen dat er wel eens een nieuwe spectaculaire ruimtevlucht in het verschiet kan Het Kremlin heeft ter gelegen heid van de viering van de vijftig ste verjaardag van de oktoberrevo lutie een amnestie afgekondigd, waarbij duizenden Russen die ge vangenisstraffen uitzitten van ma ximaal twee jaar, onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. De amnestie geldt ook voor som mige categorieën delinquenten die veroordeeld zijn tot straffen van maximaal vijf jaar, waaronder vrouwen die kinderen hebben be neden de 17 jaar, gedecoreerde oud-strijders, mannen van boven de 60 en vrouwen van boven de 55 en minderjarigen die hun misdrijf be gingen vóór hun zestiende jaar. Een en ander is dinsdag bekend gemaakt in een door president Podgorny ondertekend decreet van het presidium van de opperste Sowjet, het Russische parlement. Het is de eerste algemene amnestie in de Sowjet-Unie sinds 1953. Het gaat om personen die slechts één maal veroordeeld zijn en wier mis drijven „geen groot gevaar voor de maatschappij" vormden. Zij moeten er ook door „voor beeldig gedrag en plichtsbesef" blijk van hebben gegeven, dat ze hun fouten jegens de maatschappij goed willen maken. Plegers van „sociaal gevaarlijke" delicten als misdrijven tegen de staat en opzet telijke straatschenderij vallen niet onder dg amnggtfe, steun van Engeland behouden. In de loop van het nieuwe parlemen taire jaar wil de regering onafhan kelijkheid verlenen aan de bevol king van Zuid-Arabië. gemeenschap, zo heeft koningin Elizabeth dinsdagochtend verklaard in de troonrede ter gelegenheid van de opening van het nieuwe parlemen taire jaar. De vorstin zei dat over deze kwestie het overleg met de regeringen van het gemenebest, de landen van de Europese vrijhandelsassociatie en met Ierland zal worden voortgezet. Andere hervormingen die de ko ningin aankondigde, betreffen een uitbreiding van de wet op het ras senprobleem om discriminatie op het gebied van werkgelegenheid, huisvesting en diensten zoals ver zekeringen onmogelijk te maken. Voorts wil de regering machtiging hebben om staatsgelden te beleg- Premier Wilson heeft dinsdag het Britse parlement meegedeeld dat hij" het door lord Chalfont, de Britse onderhandelaar met de E. E. G„ aangevraagde ontslag niet heeft ingewilligd. Wilson verklaar de dat Chalfont duidelijk heeft doen uitkomen dat Engeland vast besloten blijft te streven naar het lidmaatschap van de E. E. G. Wan neer hij ook maar even getwijfeld had aan wat lord Chalfont had ge zegd, zou hij het ontslag hebben aanvaard, zei de Britse premier. De leider van de Britse conser vatieven, Edward Heath, vroeg aan Wilson duidelijk uiteen te zetten onder welke omstandigheden lord Chalfont zijn verklaringen heeft afgelegd. Lord Chalfont heeft op zijn persconferentie in Lausanne „loze dreigementen" geuit over wat Engeland zou gaan doen, wanneer het niet tot de E. E. G. wordt toe gelaten, zei Heath, die de hele kwestie „een dom geval" noemde. Hij opperde de veronderstelling dat de verklaringen van lord Chalfont ingegeven kunnen zijn door andere hoger geplaatste regeringsleiders. Tegen de verslaggevers heeft lord Chalfont gezegd dat hij slechts zijn persoonlijke mening weergaf, maar hij wilde die wel graag gepubli ceerd zien. „Wij vragen ons af waarom", zei Heath. De onderhandelingspositie van lord Chalfont is door deze zaak niet versterkt. Zijn verklaringen zijn koren op de molen van degenen die zeggen dat Engeland in feite niet Europees is, aldus Heath. LONDEN: Lord Chalfont, de Britse minister voor Europese zaken, over wiens uitlatingen betreffende de Engelse Europese politiek in het geval de Euro- marlot voor de Britten gesloten blijft, in Engeland grote verwar ring is ontstaan, drukt hier de hand van de Nederlandse minis ter van financiën, prof, dr. J. H. Witteveen, tijdens een dinsdag middag gehouden lunch in de Lc.idense kamer van koophandel. Het internationale Rode Kruis heeft president Moboetoe van Kongo meegedeeld, dat het zich niet met de evacuatie van de huurlingen van kolonel Schram- me en de Katangaanse gendar mes die zich in Boekavoe bevin den, kan belasten als de felle aanvallen die de Kongolese re geringstroepen sinds twee dagen op die stad doen, niet snel op houden. gen in bepaalde industrieën of par ticuliere ondernemingen. Tenslotte wil zij ook komen tot een integra tie van het staatsweg- en spoor wegvervoer. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1