Strijd in de Que Son-vallei zuidelijk van Danang 3 HANGERS GRATIS Nieuwe afwijzing leidt tot ernstige konsekwenties SLEUTEL ARABISCH PLAN VOOR „PALESTIJNSE" REGERING Geen compromisformule inzake midden-oosten Troepen terug Verbazing in Amerika SPECULATIES OVER RUSSISCH RUIMTEVAARTEXPERIMENT Eis legen Debray: 30 jaar HET WEER iPittooy Engelands toetreding tot de E. E. G. Maandag 30 Dinsdag 31 oktober 1967 23e Jaargang No. 7056 Amnestie BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK KNIP UIT en stuur naar: Neergeschoten piloot Protestantse kerk en de oorlog in Vietnam Beleg van 14 uur De bombarde menten op Noord-Vietnam Bescherming van de V.S. Mosje Dayan „Wapenstilstand blijft van kracht" Boekhandel Enkele r.k. priesters aangehouden in Polen GOEDERENTREIN IN DANRURY (V.S.) ONTSPOORD Pekings Volksdagblad roept op tot opstand tegen Indonesische regering Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Dinetenr-HooMredaetenr: I. van de Sande Telefoon: 01180 - 2073 Gironummer: 88150 Redactie- en Adminiitratie-adrei: Smldswal Abonnementsprijs '18,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géit.handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecnmb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Meer dan 20 Amerikaanse mili tairen zijn gedood en 51 gewond bij twee gevechten in de Que Son- vallei, 48 km ten zuiden van Da nang. Een Amerikaanse woord voerder zei, dat Amerikaanse een heden drie uur lang in de zuidoos telijk hoek van de vallei strijd ge leverd hebben tegen Noordvietna- mese troepen, waarvan de sterkte wordt geschat op een compagnie. Daarbij kwamen elf Amerikanen om en werden 18 gewond. Het stoffelijk overschot van 1 Noordvietnamees werd gevonden. Tegelijkertijd hebben Amerikaanse militairen 35 Noordvietnamezen gedood.in een gevecht in het noord oostelijke deel van de vallei. Daar bij zijn 10 Amerikanen omgekomen en 33 gewond, aldus de woord voerder. De Zuidvietnamese regering zal dinsdag ter gelegenheid van de be ëdiging van de gekozen president Ngoejen Van Thieu circa 5000 poli tieke gevangenen die worden vastgehouden onder verdenking van vietcong-activiteit in vrij heid stellen. Verder krijgen nog 500 veroordeelden vietcongleden en militante boeddhisten amnes tie, evenals 250 „gewone" delin quenten. Of er ook Noordvietna- mese krijgsgevangenen gemaakte militairen onder de amnestie val len, is niet bekend. verschillende Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats California Soepen Harderwijk. Het Pentagon heeft bevestigd dat de piloot John S. McLain, volgens Hanoi de zoon van vice-admiraal John S. McCain, de bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijd krachten in Europa, donderdag in Noord-Vietnam gevangen is geno men. Hanoi heeft gemeld dat McCains toestel bij een luchtaanval in Noord-Vietnam met een raket is neergehaald. McCain zou per val scherm naar beneden zijn gekomen en in een meer zijn gevallen, waar hij met een bloedende wonde aan zijn been door Noordvietnamezen uitgehaald zou zijn. Het Pentagon heeft niet willen zeggen of de piloot werkelijk de zoon van-vice- admiraal McCain is. Een studiegroep van de Ameri kaanse raad van protestantse ker ken heeft zich uitgesproken voor een staking van 48 uur in alle delen van de V.S., als Washington een nieuwe stap zou doen ter verhevi ging en uitbreiding van de strijd in Vietnam. In een verslag van de studie groep wordt gezegd dat men onder intensivering en uitbreiding ook verstaat het gebruik van kernwa pens, het bombarderen van de dij ken van de Rode Rivier, de invasie in Noord-Vietnam en een opzette lijke aanval op communistisch China. De studiegroep wil onmiddellijk stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam en hergroe pering van de Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam in ruil voor terugtrekking van de Noord- vietnamese. troepen uit het zuiden. Amerikaanse infanterie en Zuid vietnamese regeringseenheden ach tervolgen de resten van een viet- cong-regiment dat zondag een aan val ondernam op Loc Minh bij de Cambodjaanse grens. Na een beleg van veertien uuV moest de viet- cong, waarvan de sterkte op 800 man wordt geschat met achter lating van 106 doden terugtrekken. Aanvankelijk slaagden de vietcong- soldaten erin in bunkers van de regeringstroepen door te dringen, maar na de aankomst van Ameri kaanse versterkingen moesten zij zich in groepen gesplitst in het oerwoud terugtrekken. De strijd werd door een deel in de straten van Loc Minh uitgevochten. Bij de gevechten sneuvelden twee burgers en één Amerikaan en werden negen Amerikanen en zes burgers ge wond. De Amerikaanse luchtmacht bombardeerde zondag het mig vliegveld Cat Bi ten zuidoosten van de Noordvietnamese havenstad Haiphong. Boven Hanoi versche nen geen Amerikaanse toestellen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon heeft zon- Een groep vooraanstaande Ara bieren in Cisjordanië (het door Israël bezette gebied ten westen van de Jordaan) heeft in een verklaring opgeroepen tot de vorming van een Palestijnse re gering, die belast moet worden met het bestuur over een Arabi- srhe staat, bestaande uit Cisjor danië en de strook van Gaza met het oostelijk deel van Jeruzalem als hoofdstad. De betrekkingen tussen deze Palestijnse staat en Israël zou den gebaseerd moeten zi.in op „goede nabuurschap".' Bij een conflict tussen Israël en de Ara bische landen zou een strikte neutraliteit in acht moeten wor den genomen. De groep Arabieren, die onder leiding staat van de vluchteling dr. Hamdi Tadji Faroeki, wil drie delegaties uit haar midden kie zen om het plan tegenover de leiders van de Arabische landen toe te lichten. Als het wordt af gewezen, zou zowel in Cisjorda nië als in de strook van Gaza een volksstemming moeten wor den gehouden. Volgens .de verklaring moet de nieuwe staat alle Arabische vluchtelingen in beide gebieden omvatten, alsmede alle andere Arabieren die daarom vragen. De staat zou de eerste vijf jaar onder directe bescherming van de Verenigde Staten moeten staan en daarna onder die van de Arabische liga. De grenzen van de nieuwe staat zouden met enkele wijzigingen die van het verdelingsplan voor Palestina moeten zijn, dat de verenigde naties in 1947 hebben opgesteld. De Arabieren willen de Joden vrije toegang verlenen tot de klaagmuur, die in de „Palestijn se hoofdstad" zou komen te lig gen. Als Israël weigert, wil de groep Jeruzalem tot „open stad" verklaren met een verbod voor Joden om er grondbezit te ver werven. De opstellers van liet plan ver bergen hun bezorgdheid niet over de ontvangst «Jie hun voor stel zowel in ïsi'-aël als in de Arabische landen, vooral in Al gerië, Syrië, Irak en Egypte ten deel zal vallen. dagochtend meegedeeld, dat Ame rikaanse vliegtuigen bij hun aan houdende aanvallen op de Noord vietnamese hoofdstad Hanoi en de Noordvietnamese haven Haiphong zaterdag negen matterijen lucht: doelgeschut onschadelijk hebben gemaakt en drie lanceerplaatsen voor raketten van het type Sam hebben getroffen. Verder werden bruggen en wegen gebombardeerd: alsook een scheepswerf en een ka zerne en treinen en schuiten. In Nha Trang. een plaats op 320 km ten noordoosten van Saigon zijn bij een dynamietaanslag op een restaurant een Amerikaanse mili tair om het leven gekomen en 13 Amerikaanse militairen, 4 Ameri kaanse burgers en twee Vietname se burgers gewond. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, heeft ge zegd. dat ondanks de vernieti ging door Egypte van de torpe- dobootjager „Eilath" naar zijn mening de wapenstilstandsover eenkomst van kracht blijft en van kracht dient te blijven, tot dat eventueel een vredesverdrag is gesloten. Zinspelend op de komst van een Russisch eskader iri Egypte zei Dayan dat Israël geen enkele militaire actie had voorbereid. opent op zaterdag 4 november de geheel verbouwde en vernieuwde zaak aan de Vlooswijkstraat. Wij verwachten ook U Let op de SPECIALE AANBIEDINGEN Secretaris-generaal Thant van de verenigde naties heeft zaterdag verklaard dat er zijns inziens geen vooruitzicht bestaat op een com promisformule, die het de veilig heidsraad mogelijk maakt hande lend op te treden in het conflict in het midden-oosten. Hij zei dat de kwestie daarom terug verwezen zal moeten worden naar de alge mene vergadering. Een aantal Britse kranten is zaterdag met het sensationele be richt gekomen dat Engeland zich volledig van West-Europa los zal maken, als het buiten de E. E. G. wordt gehouden. Officiële woord voerders in Londen haastten zich dit tegen te spreken, maar het feit dat het gerucht zo wijdverbreid is, wijst er volgens waarnemers op dat er iets broeit. „Er is geen rook zonder vuur", zo merkt het Franse persbureau AFP op. Het bericht werd zowel door so cialistische als conservatieve kran ten gelanceerd, ook door de serieu ze Financial Times, en houdt in dat „Financial Times", en houdt in dat premier Wilson kennelijk langs diplomatieke weg Frankrijk en West-Duitsland zou hebben ge waarschuwd dat een nieuwe af wijzing Engeland zou noodzaken tot een herziening van zijn hele buitenlandse politiek met inbegrip van de betrekkingen met Europa". Daarvoor zou Wilson juist deze twee landen hebben uitgekozen, al dus de Financial Times omdat die als enige van de „zes" niet vol komen instemmend tegenover de Britse kandidatuur staan. Volgens de rechte „Daily Ex press" heeft Wilson zelfs met een uittreden uit de NAVO en erken ning van Oost-Duitsland gedreigd. Engeland zou volgens deze krant eventueel al zijn troepen van het Europese vasteland terugtrekken, het viermogendhedenverdrag in zake Berlijn opzeggen en zelfstan dig met de Russen gaan onderhan delen over een Duits vredesver drag. De regering zou voor deze „verwijdering van de rest van Europa" de „volste steun" hebben van Amerika. Volgens de „Daily Express" worden genoemde denk beelden „in Whitehall openlijk ge uit als de logische konsekwenties van een afwijzing door Europa van Engeland". Een woordvoerder van het bu reau van premier Wilson heeft de geruchten „volslagen vals" ge noemd. „De suggestie dat een her ziening van de Britse politiek in het verschiet ligt, is ongegrond", was het commentaar van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken. Daar verwees men verder naar de verklaring die minister Brown donderdag in het lagerhuis aflegde, waarin deze voorzichtig stelling koos tegen de nieuwe Fran se bezwaren tegen een Brits E. E. G.-Iidmaatschap en verklaarde dat Engeland naar een volledig lid maatschap zal blijven streven. Als dat mislukt, zou men uitkijken naar versterking van de Europese vrijhandelsassociatie of andere al ternatieven. In Washington zijn de berichten over Engelands eventuele omme zwaai met verbazing en ongeloof ontvangen. Zou dit gebeuren, dan zou dat de ineenstorting betekenen van de in de afgelopen twintig jaar door Engeland, Amerika en hun bondgenoten opgebouwde politiek, zo merkten sommige functionaris sen in de V. S. op. (Zie ook pag. 3) Een vuurwerk van kosmoskunst- manen heeft dit weekeinde aanlei ding gegeven tot speculaties om trent een opzienbarend experiment van de Russen. Nadat in de Britse pers berichten waren verschenen over de lance ring van een onbemand Soyoez- ruimtevoertuig, dat plaats kan bie den aan vijf astronauten, maakte het Russische persbureau Tass be kend, dat vrijdag een nieuw type kosmos nr 186 in de ruimte is gebracht. De satelliet moet die nen als model voor toekomstige ruimtevoertuigen en draait fn een baan om de aarde, die vrijwel gelijk is aan die van de Soyoez-1. Dit type sloeg in april bij zijn terug keer naar de aarde te pletter, waar bij ruimtevaarder Wladimir Koma- rov om het leven kwam. De Sowjet-Unie zette in de af gelopen week vier kosmos-satellie- ten in de ruimte. Woensdag lan ceerde men Kosmos 184, die vrij dag werd gevolgd door de nummers 185 en 186., Om het vuurwerk te kompleteren verscheen zaterdag Kosmos-187 in een baan om de aarde. Politieke waarnemers in Moskou spraken berichten tegen, dat de Sowjet-Unie met het oog op de herdenking van de bolsjewistische revolutie volgende maand een be mand ruimtevoertuig zal lanceren. Een mislukking zou de feestvreug de bederven, zo meenden zij. De Russische ambassadeur in India, N. M. Pegov, heeft zondag gezegd, dat de Sowjet-Unie binnen kort een nieuw soort bemand ruim tevoertuig zal lanceren. Pegov heeft, voordat hij uit Ma dras naar Nieuw Delhi terugkeer de, tegen journalisten nog gezegd, dat de Russische regering om mede werking van India heeft verzocht voor het geval het ruimteschip op Indisch gebied mocht landen. Medewerkers van het bekende observatorium van Bochum leiden uit de lancering van vier Russische onbemande kunstmanen in de af gelopen dagen af, dat de Sowjet- Unie volgend weekeinde een groot scheepse ruimteproef gaat onder nemen. Naar alle waarschijnlijkheid zou het gaan om de lancering van een bemand ruimtelaboratorium, be staande uit verscheidene, aan eikaar gekoppelde ruimteschepen. De lancering van de kunstmanen „Kosmos-184" en „Kosmos- 185" zou ten doel hebben, een onderzoek in te stellen naar eventuele gevaar lijke stralingen. De „Kosmos-186" zou in een baan om de aarde zijn gebracht om een cabine te beproe ven, zoals straks voor de bemande proef zal worden gebruikt. De „Kosmos-187", waarvan het laagste nunt van zi.in baan slechts 145 km boven het aardoppervlak ligt, zou een soort brug vormen tussen de aarde en het nog te lanceren be mande ruimtelaboratorium, aldus de deskundigen in Bochum. Zowel de sterrenwacht in Bo chum als de Engelse natuurkunde- leraar Geoffrey Perry uit Nort- hampshire, die de „Kosmos-186" al had gesignaleerd voordat de Russen vrijdag de lancering bekend hadden gemaakt, hebben als hun mening te kennen gegeven, dat deze kunst maan zondag naar de aarde is teruggekeerd. Om 11.47 uur Ned. tijd stopten de signalen. De satel liet bevond zich toen aan het eind van haar 34ste omwenteling boven Russisch gebied. Het r.k. episcopaat in Polen heeft zondag bekendgemaakt, dat enkele r.k. geestelijken zijn aangehouden en andere gestraft, omdat zij zich niet hadden gehouden aan „on rechtvaardige verordeningen" in zake het godsdienstonderwijs en het inventariseren van kerkschat ten. In een door alle bisschoppen, aartsbisschoppen en kardinalen on dertekend communiqué wcffdt hul de gebracht aan de betrokken priesters en een beroep op de gelo vigen gedaan, hen zo nodig te hel pen. Een goederentrein van 154 wa gons ontspoorde hier en geraak te in brand. De ontploffingen en brandende wagens waarvan er een aantal giftig chloorgas be vatten noopten de inwoners van 't stadje hun woonstee te ontrui men om een ramp bij het vrijko men van het gas te voorkomen. Het Pekingse Volksdagblad heeft zondag h'et Indonesische volk op geroepen tot een gewapende op stand tegen de Indonesische rege ring. Het vraagt de Chinezen in Indonesië „schouder aan schouder" te strijden met het Indonesische volk teneinde „de reactionaire re gering Soeharto-Nasoetion, die zich in een uiterst hachelijke situatie bevindt", omver te werpen: Het Volksdagblad stelt Djakarta geheel verantwoordelijk voor de opschorting van de diplomatieke betrekkingen tussen China en In donesië. Het zou volgens het Volks dagblad „een politieke provocatie tegenover 700 miljoen Chinezen" zijn als Indonesië diplomatieke be trekkingen zou aanknopen met For mosa. In het proces tegen de Franse schrijver Riges Debray is door de aanklager bij de militaire recht bank van Camiri in Bolivia der tig jaar gevangenisstraf geëist als voornaamste beklaagde. Tegen de Argentijnse mede-be klaagde Ciro Roberto Bustos eis te de aanklager, overste Rember- to Iriarte, twintig jaar; tegen de Boliviaan Salustio Choque drie jaar en negen maanden; tegen Vicente Rocabado en Pastor Bar- rera elk drie jaar en vier maan den. De Boliviaan Ciro Algaranaz dient volgens Iriarte vrijgespro ken te worden. Debray en Bustos zijn volgens de aanklager schuldig bevonden aan „het voorbereiden en uitvoe ren van de guerrilla". Hij achtte hen schuldig aan drie hoofdpun ten van de aanklacht: opstand, moord en diefstal". ONTSTANDVASTIG WEER Gedurende het weekeinde trok een actief lagedrukgebied over de Noordzee naar het noordoos ten weg. De kern bevindt zich nu boven midden-Scandinavië. Een geheel met koude en onstabiele lucht gevulde uitloper van deze depressie strekte zich de afgelo pen dagen in zuidelijke richting tot over onze omgeving uit. On der invloed van het relatief warme Noordzeewater ontwik kelden zich hierdoor talrijke buien, die plaatselijk van hagel en onweer vergezeld gingen. De meeste neerslag is hierbij in het westen en noorden van ons land gevallen. Het algemeen weerbeeld on dergaat nog geen belangrijke verandering. Westelijk van Ier land bevindt zich een kleine depressie die naar het zuidoos ten koerst. Samenhangend hier mede, alsmede het feit dat eer der genoemde uitloper van het Scandinavisch lagedrukgebied zich boven onze omgeving hand haaft, behoudt het weer een on stabiel karakter. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot morgenavond. Tijdelijk regen Vannacht in het binnenland kans op nachtvorst, langs de kust nog hier en daar een bui en matige tot zwakke wind tussen west en zuid. Morgen half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag en over wegend matige wind uit zuide lijke richtingen. DINSDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.03 Terneuzen 0.36 0.39 Hansweert 1.10 1.13 Walsoorden 1.09 1.12 WOENSDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.45 1.03 Terneuzen 1.21 1,39 Hansweert 1.55 2.13 Walsoorden 1.54 2.12 ZON MAAN op onder op onder Okt. 30 31 7.30 7.32 17.17 17.15 3.15 16.22 4.44 '16.84

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1