Planttijd voor hagen VOOR VROUW der bandeloos heid VAN ZOLDER TOT WONING HE1 NAJAAR' '^ncfeland Prachtige ruimte moet verstandig worden gebruikt enu Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 28 oktober 1987 van de week Het knippen Noord-zuid Nog steeds heerst er woningnood, zodat in vele gevallen alle mogelijke ruimten in een woning benut worden om er woonruimte van te maken. Vele en velerlei moeilijkheden doen zich hierbij natuurlijk voor. Zolderruimten vertonen allerlei balken, die tezamen de kapconstructie vor men. De staande balken noemt men spanten. Halverwege de zolderhoogte zijn deze spanten met elkaar verbonden. Deze kapbalken of hanebalken wor den veelal aangebracht op een hoogte van 2.40 meter, Hat is voldoende voor een kamertje. Liggen deze balken echter lager, dan wordt het voor ons moei lijker om er een plafond aan te bevestigen. WEGWERKEN VAN BALKEN Staan de spanten 3 meter van el kaar verwijderd, dan is het mogelijk het kamertje juist tussen deze twee spanten in te maken en worden de kapbalken in de scheidingswand op genomen. Moet de lengte van 3 me ter echter worden overschreden, dan kunnen we een kapbalk in de kamer laten vallen. Deze kapbalk kan dan aan het oog onttrokken worden, door ze in een gedeeltelijk verlaagd plafond op te nemen. Een heel aardig effect kan worden verkregen door onder het verlaagde deel bed, divan of boeken kast te plaatsen. Eventueel kunnen spanten aan het oog worden onttrokken door het'om bouwen van kasten. Veelal kost dit niet zo heel veel moeite, omdat onder de schuinoplopende dakvlakken toch kasten en wanden moeten worden ge maakt. Lang niet altijd is het nodig de wanden tot aan het plafond recht te maken, immers we kunnen ermee vol staan de rechte wand tot een hoogte van 1.80 m a 2 m op te trekken. De rest van de wand laten we dan schuin lopen. WELK MATERIAAL Het meest gebruikte materiaal te genwoordig is hardboard. Dit board moet op dezelfde wijzeverwerkt wor den als triplex. Als u het hardboard niet wenst te behangen is het toch mooi, maar triplex daarentegen dient u wel te behangen of te schilderen. Het isolatievermogen van hard board is echter niet groot, zodat de wanden gemaakt van hardboard wei nig beschutting geven tegen tempera tuurswisselingen en geluiden. Het z.g. zachtboard echter, indien van goede kwaliteit, is voor ons doel beter geschikt, want dit board is ge maakt van poreus materiaal met een zeer groot absorberend en isolerend vermogen. Een plaat zachtboard van 12l/2 mm dikte heeft hetzelfde isolatievermogen als een betonmuur van 39 cm dikte. Daarom is het aan te bevelen plafond en de bekleding van de dakvlakken van zachtboard te maken. Bovendien kan nog gebruik gemaakt worden van het z.g. glaswol, dat in de vorm van dekens in de handel is. Hangen we nu zo'n glaswoldeken tegen de dakvlak ken en over het plafond, dan zal erge koude en overmatige warmte buiten de kamer kunnen worden gehouden. Hardboard kunnen we wel gebrui ken als we dubbele wanden maken van dit materiaal en de ruimte tus sen deze twee wanden opvullen met glaswol. Natuurlijk is dit duurder dan het gebruik van zachtboard, want dgl. wanden behoeven niet uit dubbele platen te bestaan. DE BEVESTIGING Onverschillig of we nu hardboard of zachtboard gebruiken, daar waar de platen aan elkaar komen te liggen, moeten de naden van de platen be plakt worden met een strook katoen omdat boardplaten aan enige werking onderhevig zijn. Om deze reden ook, mogen board platen nimmer stijf tegen elkaar ge plaatst worden, altijd moet er onge veer 1 mm speling zijn. Zowel hard- als zachtboardplaten moeten een on dergrond van stevige latten hebben. Zachtboard vraagt in dit opzicht nog een betere bevestiging op latten dan hardboard, willen we er zeker van zijn, dat de platen vlak blijven. Wilt u verzekerd zjjn van vlak werk, dan moeten de latten niet ver der uit elkaar liggen dan 30 cm hart op hart. Gegalvaniseerde spijkers zijn aan te bevelen, op onderlinge afstand van hoogstens 15 cm. Gebruikt u hardboard, dan moeten de latten niet verder van elkaar aflig gen dan ongeveer 60 cm. Deuren wor den gemaakt van hardboard, met ste vig altwerk (raamwerk). KASTEN Kastdeuren dienen altijd in de wand gemaakt te worden, dit om de kast zoveel mogelijk stofvrij te houden. Is een kast b.v.. 200 cm hoog en 80 cm breed, dan moet het raamwerk een af meting hebben van 74 bij 194 cm. De hardboardplaat krijgt dan een afme ting van 200 bij 80. Zoals u begrepen zult hebben steekt het hardboard aan boven en onderkant en aan de niet scharnierzijde 3 cm uit. Hierdoor ver krijgen we bovendien een goede slui ting. Het aantal scharnieren aan een deur of kast van 200 cm moet 3 bedragen, dat is nodig omdat dergelijk werk nooit zo stevig is als gewoon werk van planken. Het camoufleren van ijzeren dak ramen enz. moeten we overlaten aan de bewoner, een algemeen voorschrift kan hier niet goed gegeven worden, omdat wat voor het éne raam opgaat, bij een ander raam niet goed staat. Als u er tenslotte kans toe ziet de gehele bekleding te bevestigen met houtschroeven en het bestaande hout werk niet te beschadigen, kan de eige naar van het materiaal waarmede de zolderruimte'bekleed is, het geheel weer wegnemen, want dat is zijn goed recht ingevolge de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek. Alles moet dan wel in de bestaande toestand terug gebracht worden. Schroef gaatjes wor den dus weer netjes dicht gemaakt en beschadigd schilderwerk weer bij geschilderd. Rode kool, een echte wintergroente, is heerlijk wanneer men de volgende hulpmiddelen toevoegt: suiker, azijn, zout, peper, kruidnagel, laurier en een klontje boter. Een paar goudreinetten meegekookt met een gesnipperd uitje vervolmaken deze echte Hollandse groente, waarvan het vocht bijgebon den moet worden met een beetje aan gemaakte maïzena. Ook rauw is rode kool heel smake lijk en gezond. Snipper de kool daar voor zeer fijn, meng er een gesnipper de appel door en maak het slaatje op smaak af met een paar lepels sour cream (eventueel Bulgaarse yoghurt), iets suiker, snufje zout en een thee lepeltje kummel. Geef dit slaatje als hapje vooraf, bij de koffietafel of als aanvulling bij de warme maaltijd. ZONDAG: garnalencocktail; witlof met ham en kaassaus, aardappel puree; gedroogde abrikozen met vanillesaus. MAANDAG: kaas-hamomelette, sla, rijst, tomatensaus; wentelteefjes. DINSDAG: gebakken niertjes, andij vie, aardappelen; yoghurt met stukjes peer en banaan. WOENSDAG: gegratineerde prei schotel met spek en aardappelpu- óo ree; kwarkrvanillevla. DONDERDAG: witte bonen met to matensaus, karbonade, aardappe len; drie-in-de-pan met appel. VRIJDAG: bouillon met toast en ci troen; gebakken vissticks öf ge bakken plak boterhamworst; worteltjes, aardappelen, peterse liesaus. ZATERDAG: dikke tomatensoep met kaas en stokbrood; druiven. GARNALENCOCKTAIL 1 citroen, l'/i dl koffieroom, 1 eet lepel sherry, zout, peper, 150 g aard appelen, sla, paprikapoeder. Snijd de helft van de citroen in vier dunne plakjes. Pers de rest uit en meng het sap door de koffieroom. Voeg de sherry, zout en peper naar smaak toe. Verdeel de goedgewassen garnalen over vier cocktailglazen (eventueel op een blaadje sla). Giet het koffieroomsausje erover. Bestrooi de cocktail met wat paprikapoeder en steek het schijfje citroen op de rand van het glas (het schijfje hiervoor tot op de rand insnijden). GEGRATINEERDE PREISCHOTEL MET SPEK Snijd 1 kg dikke prei in stukken van 5 cm en was deze zeer goed. Kook ze 10 minuten voor in water met zout en laat ze heel goed uitlekken. Leg ze in een beboterde vuurvaste schotel (met deksel) en leg hier boven 150 g in kleine stukjes gesneden ontbijtspek. Giet er vier lepels tomatenketchup overheen en leg onderin 50 g boter, in klontjes verdeeld. Strooi er een dikke laag geraspte kaas overheen en plaats de schotel gedurende drie kwartier in een matig hete oven. Londen. De Londense ontwerpers hebben t.g.v. de Fashion Week een voorproefje gegeven van de voorjaarsmode. Susan Knights (links) presenteert een witte Jersey maxi-japon met gestreept vest. Chinky draagt een mini-jurkje van zwart/wit ge streepte Jersey. Beide creaties zijn van Marlborough. Het Persoonlijke Geschenk Boekhandel Van de Sande Het najaar is een goede tijd voor het planten van hagen. Voor verschillende doeleinden kan een haag nuttig zijn, zo als b.v. voor afscheiding, als wind- kering maar ook als achtergrond voor een border. Het is noodzakelijk een flinke voor raad stalmest (verteerde) aan te bren gen, naderhand kan men er niet zo goed meer bijkomen om bij te mesten. Voor een siertuin zijn geschikt: de beuk, de haagbeuk, de ligustrum (een der meest gebruikte soorten), de mei doorn (deze is niet geschikt voor fruit- tuinen), de boksdoorn (zeer geschikt voor zeewind), de hulst (de bessen gaan» door de kippen eventueel verloren). Heel fraai is ook een brede haag van rode berberis. Per 10 meter hebben we nodig resp. 35 stuks, 35 stuks, 35 stuks, 25 stuks, 30 stuks. Dit zijn voor de siertuinen wel de meest geschikte soorten. Het verdient aanbeveling jonge exemplaren aan te planten, deze zetten zich beter. Om de dichtheid te bevorderen, moet men regelmatig knippen. Goed letten op een strakke lijn. Het beste kan men hiervoor nemen een goede scherpe heggeschaar. De dikke takken van oude, uit hun kracht gegroeide hagen, wor den afgezaagd, waarbij we er vooral om moeten denken, dat de wonden dichtgesmeerd moeten worden met car- bolineum. Dit om inwateren te voor komen. Nieuw aangeplante hagen moeten van het begin af bijgehouden worden. In meiapril is het tijd met knippen te beginnen. Houdt van onderen de haag iets breder dan van boven, dit met het oog op de goede vorm en het voorkomen van uitzakken. Stelt u prijs op een dichte haag, dan iedere maand bijknippen doch verder minstens 4 keer per zomer. Conifeerhagen knippen we niet met een heggeschaar, maar met het mes of snoeischaar. Wilt u deze hagen aan beide zijden groen houden, dan zullen ze geplant dienen te worden in de rich ting noord-zuid, anders zullen ze aan schaduwzijde spoedig kaal worden. Het kan nuttig zijn vroeg in het voor- •jaar een g'reppel te graven en op vol doende afstand van de haag de wortels wat af te steken, dit komt de vorming van haarwortels ten goede en stimuleert de groei. U kunt ook de groei stimu leren door bijmesten met kunstmest- korrels. Bij eventuele zware sneeuwval tikt u bij conifeerhagen de sneeuwvracht af om uitzakken te voorkomen. Even tuele grote terreinen worden, voor bre king van de windkracht, beschut door hagen van populieren of van gemengde singelbeplanting, zoals berken, popu lieren, elzen, wilgen; ook voor fruittui- nen zijn ze zeer doelmatig. „Een horlogeband is eigenlijk net een schoenveter: je kunt niet zonder. Maar laat ik u vertellen, dat ik toch liever die bandjes dan schoenveters maak". Dat zegt de heer E. Gerson, die samen met de heer G. Samson direkteur is van een der grootste horlogebandenfabrie ken van Europa, Horba N.V. te Am sterdam. Zij begonnen in 1939, samen op een zolderkamer, na korte tijd met hulp van twee meisjes. In april 1940 lieten zij zich officieel als „fabrikant van niet- metalen horlogebanden" inschrijven bij de Kamer van Koophandel: Horba, He rengracht 114. Toen zij het jaar daarop verhuisden naar de Singel, hadden zij inmiddels al 22 medewerkers. Jammer- genoeg moest dit toen al groeiende be- Londen: Een T-shirt voor het mode-bewuste meisje, dat naar de Engelse hoofdstad gaat. De opgedrukte plattegrond vermeldt de boe tiekwinkeltjes. Het grappige gaten-hoedje is van Biba.in de Kensing ton Church Road. leer en perion. En, alsof wij er nog aan mochten twijfelen, dat er voor horloge banden een markt bestaat, vertelt de heer Gerson ons: „In elk westers land bedraagt het aantal gedragen horloges ca. 65 van de bevolking. Dat bete kent dus, dat er in Nederland, met zijn 12 miljoen inwoners, ca. 8 miljoen hor loges worden gedragen. Als u dan nog in aanmerking neemt, dat de gemiddel de levensduur van een bandje bij inten sief'gebruikt ca. lal y2 jaar is, dan be grijpt u pas, hoeveel horlogebandjes er gemaakt moeten worden om aan de vraag te. voldoen". We begrijpen het; vooral als wij naar het verkoonprogramma van deze dyna mische fabriek kijken: ruim 40.000 bandjes per week, waarvan meer dan de helft wordt geëxporteerd. Horlogebanden zijn in de jongste tijd een echte moderage geworden en de jeugd houdt steeds meer van brede, fleurige en sDeelse nieuwe modellen, die een interessant onderdeel van hun kle ding zijn. Daardoor besteden ook de minder iongen veel meer aandacht aan het vroeger zo vaak verwaarloosde hor logebandje. Er wordt hard gewerkt bij Horba. Ef ficiënt ook, vooral nu ze in een nieuw gebouw zitten. Het staat aan de Inge- landenweg in het nieuwe industriege bied in Amsterdam-Osdorp: een mo dern bouwwerk, ontworpen door de ar- chitekt R. D. Schiere, uitgevoerd door de aannemer G. Groen. De fabriekshal is verdeeld in drie afdelingen, waarin gesneden, geolakt, gestansd. omgeboekt en gestikt wordt en waarin nog veel meer bewerkingen worden verricht, die het bandje zijn kwaliteit geven; Horba heeft op enkele bewerkingsmethoden oktrooi. Het „huisorkest" (bandrecorder) en de ruime kantine geven de ontspanning, die regelmatig nodig is in een bedrijf, dat voortdurend op volle toeren werkt. Zo zijn er bijvoorbeeld de Nederlandse imnorteurs, die de horloges zonder band in het buitenland kopen en ze dan bij Horba van banden laten voorzien. En dan zitten er in heel Europa mensen om de Amsterdamse bandies te springen: die gaan naar Duitsland, naar de Skan- dinavische landen, naar België, naar Engeland en Frankrijk, terwijl men de laatste tijd ook op grote schaal aan de Verenigde Staten en Canada levert. Ach, je moet het maar om even in vaktermen te spreken om de pols jes hebben! Het recht-toe-recht-aan horlogebandje is voor de hippe jeugd niet „in" genoeg. Kleurige, brede banden moeten het zijn, in lak of suède, effen of met bloemetjes. Nu kan bij de kousen-minirok-truitje-kombinatie ook het horloge worden ingeschakeld drijf door de oorlogsomstandigheden worden stilgelegd, maar de firmanten lieten zich niet zo gauw uit het veld slaan: na de bevrijding namen zij de „band" weer op. In 1948 werd het be drijf een' N.V. Van een begin-produktie van ca. 1500 stuks per week groeide de kapaciteit van het bedrijf gestadig en nu is de dagproduktie ruim 8000 ban den. Het is wel duidelijk, dat slechts een rationele ondernemingsgeest èn saamhorigheid tussen direktie en per soneel tot zulk een resultaat kan lei den! Vele apparaten en hulpwerktuigen werden dan ook in de loop der jaren zelf ontworpen en ontwikkeld door de medewerkers. Horba maakt niet-metalen horloge banden. Dat betekent een produktle in

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6