PROVINCIAAL NIEUWS Burgemeester Aschoff knipte lint voor vernieuwde HEMA door De gemeentebegroting 1968 van Axel Grote brand in Zeist Weekenddiensten De Forsyte Sage Terneuzen Groede Hoek Middelburg Sas van Gent Sluis Westdorpe IJzendijke Geen supermarkt' meer in kazerne Nieuw politiebureau van Terneuzen met vlag in top Gevangem isoproer in Chicago onderdrukt VWm VAN DE SANDE VWJVW.V.V, Zaterdag 28 oktober 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Drie inbraken In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in de Ford-garage Van Putten aan de Axelsestraat, in het daarnaast ge legen Zeeuws-Vlaamse Wasserij Karreman en in het perceel van de rijwielhandel Wijffels in de nabijgelegen Zufdlandstraat. Op twee plaatsen werd ingebro ken door het inslaan van een ruit en in het derde geval werd toe gang verschaft door een open staande achterdeur. In totaal werd door de dief (of dieven) een bedrag van 800 tot 1000 gestolen. Opening fototentoonstelling Gisteravond om half negen ver richtte burgemeester Aschoff de derde opening van gisteren, n.l. die van de foto-amateurclub „T.A.C. T.". De burgemeester werd in het gebouw van het katholiek maat schappelijk centrum aan de Leeu wenlaan welkom geheten door de voorzitter, de heer C. Heeffer, die memoreerde dat de vereniging bijna drie jaar geleden werd opge richt en thans ongeveer 25 leden telt. Het doel van onze vereniging, aldus de heer Heeffer, is in de eerste plaats te komen tot betere (foto)prestaties, waarvoor hij in het bijzonder dank bracht aan de heer Elzinga, die wij met een gerust hart de geestelijke vader van „T.A.C.T." kunnen noemen, aldus de voorzitter. Niet alleen fotogra feren, ook de onderlinge vriend schap bevorderen is een van de doelstellingen van onze vereni ging, zo voegde hij er aan toe. Het dochtertje van de heer Dir- ven bood de burgemeester de schaar aan om het lint door te knippen van de zaal waarin onge veer 90 foto's worden geëxposeerd. „Ik heb graag aan uw uitnodi ging gehoor gegeven, zeide burge meester Aschoff, opdat u later met plezier aan uw eers.te tentoonstel ling zult kunnen terugdenken. De heer Aschoff bleek bijzonder veel waardering te hebben voor mensen die gezamenlijk een doel nastreven en zeker voor degenen die dit doen middels een van in telligentie getuigende hobby als de fotografie. Hoewel ik dus voor de derde maal vandaag een opening verricht, geeft dit een beeld van de ver schillende facetten van onze stad, zo merkte de burgemeester hierbij op. Eerst een winkelpand, vervol gens een industrie en tenslotte een uiting van een zinvolle vrijetijds besteding. Burgemeester Aschoff wenste de leden van „T.A.C.T." zeer veel succes met deze tentoonstelling die ook vandaag en morgen van 14 tot 22 uur kan bezichtigd worden. De bezoeker wordt bij de ingang van het K.M.O.-gebouw getroffen door een bijzonder fraaie opname (1 meter bij 1,20 m)' van zinkers, die in het kanaal worden gelegd. In de zaal zijn de werken van leden op een uitstekende wijze ge ëxposeerd en het is zeer frappant te zien tot welk een niveau de leden gedurende slechts drie jaren, onder goede leiding zijn gekomen. Zij zullen over vele jaren onge twijfeld nog met heel veel genoe gen aan dit eerste optreden naar buiten terugdenken. K.O.T. bestaat 40 jaar De Terneuzense biljartclub „Krijt op tijd" viert volgende week haar 40-jarig bestaan. Het bestuur laat dit jubileum niet ongemerkt voorbijgaan en recipieert op 4 november a.s. in de bovenzaal van het clublokaal, hotel „Centraal" op de markt. Tevens zullen dan de prijswin naars van het nederlaagtoernooi bekend worfden gemaakt. Bond ter behartiging belangen van spastici Donderdagavond hield de af deling Zeeland van de bond ter bevordering van de belangen van spastici, kortweg genoemd de B. O.S.K., een druk bezochte leden vergadering in de bovenzaal van hotel „Des Pays-Bas". De voorzitter, de heer P. Pols, direkteur van het Zeeuwse oplei dingsinstituut voor fysio-thera- pie te Koudekerke, sprak er in zijn inleidend woord over dat vóór de oorlog in medische krin gen het idee bestond dat aan her senafwijkingen bij kinderen niets was te doen. Na de oorlog is er voor dit probleem belangstelling gekomen, „en", zo zeide de heer Pols, „men is er nu alom van overtuigd, dat hoe vlugger de be handeling wordt aangevangen, des te betere resultaten. Het spas tische kind heeft op zijn levens weg een speciale begeleiding no dig: in de eerste plaats die van de behandelende arts met de medewerking van fysiothera peuten en verder van het opvoe dend en onderwijzend personeel. De heer Pols onderstreepte het belang van een goed kontakt en samenwerking tussen bovenge- noemden en de ouders. De heer J. v. d. Lyke, heilgym- nast van het revalidatiecentrum Franciscusoord te Valkenburg, sprak over de begeleiding van de motorieke beweging van het spastische kind. Deze spreker loemde het een wonderlijke si- uatie dat, waar de zuigelingen- ymnastiek voor gezonde kinde- •n reeds 40 jaar in ons land be- taat, men pas de laatste tijd oog nad voor een vroegtijdige behan deling van het gehandicapte kind. Aan de hand van cijfermateriaal toonde de heer v. d. Lyke aan, welke goede resultaten men bij, vroegtijdige behandeling kan boe ken en daartegenover de langere tijdsduur die een latere revali datie vergt. Meer dan 83 procent van de spastische kinderen valt onder een van de vijf belastings- faktoren die voor deze afwijkin gen zijn aan te wijzen. De inlei der noemde: te vroege geboorte, moeilijke geboorte, ademnood, geelzucht en stuipen. De heer Van der Lyke noemde de motoriek van het spastische kind niet op zichzelf staand, maar samenhangend met de gehele persoonlijkheid. Als consequentie voor de ouders zag hij de taak in nog meerdere mate dingen voor hun spastische kind te doen, die men voor een gezond kind ook zou doen. Na deze inleiding volgde een film over de lichamelijke opvoe ding die men toepast in „Fran ciscusoord" te Valkenburg. Geen ontvanger „nieuwe stijl" De gemeenteraad van Groede besloot niet over te gaan tot de aanstelling van een ambtenaar nieuwe stijl, maar om de heer P. M. Hoste, die onlangs werd ge pensioneerd, te( benoemen tot wnd-gemeente-ontvanger. Vorige keer staakten hierover de stem men omdat enige raadsleden van mening waren, dat men een ge pensioneerd ambtenaar niet meer moest aanstellen. Het college stelde hier tegenover dat deze aanstelling van een ambtenaar „nieuwe stijl" veel geld zou kos ten en dat men in het zicht van de herindeling alleen maar wachtgelders zou kweken. Met de stemmen van de heren Marijs en Vermeulen tegen werd het voorstel van B. en W. aan vaard. De gemeenterekening voor het dienstjaar 1965 werd vastgesteld met een batig saldo van 4293, De vleeskeuringsdienst had een nadelig saldo van 2823, Een subsidie van ƒ25,werd gegeven aan de contactvereni ging Noordzeegemeenten. Besloten werd toe te treden tot de Zeeuws-Vlaamse woning bouwvereniging en om garant te zijn voor een tweetal leningen, elk van 500.000,— voor de bouw van be jaarden woningen. In de nabijheid van de r.k. kerk z&l een nieuw parkeerter rein worden aangelegd door het ingenieursbureau Hasselt en De Koning te Nijmegen. Een krediet van 25.000,— verleende de raad hiervoor. In totaal zal het plan, met uitzondering van de grond- kosten, op ƒ79.000,— komen. Hoek krijgt weer een nieuw bejaardentehuis Hoek krijgt, zoals bekend, een nieuw bejaardenpension. De pro testantse stichting voor bejaar denzorg in Oost Zeeuws-Vlaan deren te Terneuzen gaat een be jaardentehuis bouwen aan de eerste kreek en reeds de volgen de maand zal de firma Leen- houts te Sluis met de bouw een aanvang maken. Sinds de beide tehuizen te Hoek „Avondrust" van de dia conie der hervormde gemeente en het particuliere „De Berk" werlen afgekeurd, is een nieuwe behuizing broodnodig. De ker- keraad die hiermee voor een im mense opgave gesteld werd, zocht contact met de stichting te Ter neuzen die reeds ervaring rijk was. Deze stichting had zelf ook be lang bij de bouw van een pen sion in verband met de lange wachtlijst die bij de administra tie van „Bachten Dieke" ligt. Plannen voor een tweede tehuis waren in voorbereiding, maar het bestuur zag geen kans deze in de naaste toekomst te reali seren. Tussen de stichting en de ker- keraad werd overeenstemming bereikt, dat eerstgenoemde de bouw van een bejaardenpension te Hoek zou trachten te reali seren. De gemeente verleende volledige medewerking en stelde zich in de jongste raadsvergade ring voor het bedrag van de bouwkosten 3 miljoen gulden garant. De rijkspremiebe- schikking is ontvangen en bin nen twee jaar hoopt men dat het hoofdgebouw, met op hetzelfde terrein acht woningen, zal zijn opgeleverd. Een kleine zeventig mensen zullen dan hier hun levensavond doorbrengen. Zij krijgen een eigen kamer met toilet en kleine keuken. Dit vol gens de voorschriften van de wet op de bejaardenoorden. Alle kamers bieden uitzicht op de kreek, evenals de trapsgewijze nabij het hoofdgebouw gepro jecteerde bejaardenbungalows. Deze bestaan uit een hal, woon kamer, keuken, bijkeuken en douchegelegenheid. Ze zullen centraal worden verwarmd en deze verwarming kan naar be lieven door de bewoners zelf op elk gewenst tijdstip worden in geschakeld. Op het terrein zal tevens een mortuarium worden gebouwd en een zestal boxen. De naam van het pensiontehuis zal „Vremdieke' zijn, dezelfde als het oude dorp, waaraan Hoek zijn ontstaan te danken heeft. Kantonrechter benoemd Bij koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Middelburg mr. A. Veenhoven, thans kanton rechter te Emmen, tevens kanton- rechter-piaatsvervanger te Assen. Aan mr. A. Veenhoven is tevens opgedragen de werkzaamheden van de kantonrechter te Zierikzee op zich te nemen. Jaarlijkse fototentoonstelling Ook in 1967 zal de Sasse foto kring een tentoonstelling en dia vertoning organiseren. Het ligt in de bedoeling om de tentoonstelling vier dagen open te houden. Voor lopig heeft men de tentoonstelling vastgesteld voor zaterdag 23, zon dag 24, maandag 25 en dinsdag 26 december. Fotokring naar Gent Vandaag stelt de Sasse fotokring de leden in de, gelegenheid een be zoek te brengen aan de 42e inter nationale fototentoonstelling te Gent. Deze tentoonstelling in Gent betekent elk jaar een uitstapje voor de leden van de fotokring. Ledenvergadering invalidenbond verdaagd De ledenvergadering van de r.k. invalidenbond „Sint Liduina", die aanvankelijk was gepland op zater- datg 4 november 1967, is uitgesteld tot zaterdag 11 november en wordt gehouden in het centrum van de buurtvereniging Sint Albert. De gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Sluis besloot over te gaan tot de ver koop van enige woningwetwo ningen in de Ridderstraat, de Rentjes en de J. H. van Dale straat aan de tegenwoordige be woners. Herkozen werden de bestuurs leden A. J. de Bruijne en J. de Bruijne van de burgerlijke gods huizen. Het consultatiebureau voor hu welijks- en geslachtsleven te Den Haag kreeg een bijdrage voor ieder geval uit de gemeen te. Aan de P.Z.E.M. werd grond verkocht voor de bouw van een transformatorhuisje in de Brug straat. Leenhouts' Aannemingsbedrijf kreeg grond toegewezen in het uitbreidingsplan Zuiddijkstraat Ridderstraat voor een bedrag van 35 per m^. Op deze grond kunnen 16 woningen worden ge bouwd. Om de begroting van de vleeskeuringsdienst sluitend te maken werden de keurlonen voor runderen en paarden ver hoogd van 17,50 tot 20. Bij de rondvraag vroeg de heer O. de Milliano naar de feitelijke bestemming van de raadhuiskel der. Hierop zal in de volgende vergadering een antwoord wor den gegeven. Kaartleesrit De afdeling Terneuzen van de Zeeuws-Vlaamse automobielclub (Z.E.V.A.C.) organiseert heden avond een kaartleesrit in de om geving van Westdorpe. Men ver wacht in „Het Oude Raedhuis", waar de inschrijving plaats vindt, veel belangstelling. Bij da rallyrijders, die regel matig deze evenementen mee maken, heerst spanning wie een gooi zal doen naar het clubkam pioenschap. Momenteel staat als nummer één geklasseerd de heer H. v. d. Hemel te Biervliet met 241 punten. Zijn naaste rivaal is de heer A. van Wijck te Ter neuzen met 237 punten. Met een minimaal verschil volgen dan de heren J. Risseeuw te Zuidzande (236 p.) en P. Buijze te Terneu zen (235 p.). Jongenssoos van start Vandaag, zaterdag 28 oktober, wordt in IJzendijke de eerste so ciëteitsavond van het seizoen ge houden. De vereniging is onge veer een maand geleden opge richt met het doel bij te dragen in ontspanningsmogelijkheden op amusements- en kultureel ge bied. Deze eerste avond zal wor den gehouden in het café-restau rant „De Lozanne", tijdens welke avond een platenquiz zal worden gehouden. Ook zal de vereniging deze avond een naam krijgen. De sociëteit is toegankelijk voor alle jongeren van 16 tot 25 jaar. „Flandria" weer op de plaat Van het Zeeuws-Vlaamse ac cordeonorkest „Flandria" is weer een nieuwe gramofoonplaat uitgekomen. Aan de ene kant staat een vlotte wals, getiteld „Meiklokjes" van Pr. van Hijfte, terwijl aan de andere kant de be kende „Rheinhausenpolka" staat. Deze plaat/ zal het door zijn pit tige muziek ook op de juke-box goed doen. De platen zijn ver krijgbaar bij de leden van het orkest. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. J. Hoving, Oranje straat 25, tel. 2445 Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Claeyssens, Jac. van Lennepstraat 85, tel. 2706 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hoekert. p/a rijkspolitie te Sas van Gent. AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oran jestraat 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel Sas van Gent en Zaamslag, waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zamslag, tel. 01153366. Het ministerie van defensie stelt een onderzoek in naar de activiteiten van een personeels vereniging, die binnen de muren van militair terrein in Utrecht artikelen die van een grossier waren betrokken, tegen inkoops prijs aan -leden van de vereni ging voor eigen gebruik of ge bruik in gezinsverband doorver kocht. Dit heeft de minister van defensie, de heer W. den Toom, meegedeeld in antwoord op vra gen van de liberale kamerleden mr. F. Portheine en Geurtsen. Zij hadden gevraagd of het juist was dat militairen in Utrecht handel dreven in levensmidde len, waaronder drank, en zelfs een supermarkt binnen de muren van militair terrein exploiteer den. De commerciële activiteiten van deze personeelsvereniging waren niet in overeenstemming met de voorschriften en zijn in middels beëindigd, zo blijkt uit uit het antwoord van de minister. Gistervoormiddag heeft bur gemeester Aschoff met het door knippen van een breed, kleurig lint, de officiële opening verricht van de verbouwde, uitgebreide en gemoderniseerde Hema. Dit gebeurde in aanwezigheid van zijn echtgenote en verder zeer vele genodigden, waaronder o.m. bestuursleden van het H.T.C., bestuursleden van de Terneu zense vrouwenverenigingen en talrijke genodigden, vrienden en zakenrelaties van de heer en mevrouw Borghstijn. GESCHENKEN Voor de heer en mevrouw Borghstijn was deze dag één van de hoogdagen uit hun nu juist 30-jarig zakenleven in Terneu zen. Het toch alreeds royale pand, zoals Terneuzen en in feite Zeeuws-Vlaanderen en ver daar buiten reeds kenden, heeft een enorme verandering ondergaan. Deze verandering werd nog eens extra geaccentueerd door de vele feestelijk wapperende vlaggen aan de voorgevel en de grote drukte in de Noordstraat van de vele tientallen komende gasten. In zijn welkomstwoord bood de heer Borghstijn de burgemeester één sherryglas aan met de mede deling dat de 71 overige op het zelfde ogenblik bij het Gemeen tehuis werden afgeleverd. De heer Borghstijn dankte al len, en speciaal het personeel, die aan de totstandkoming van deze ingrijpende uitbreiding en vernieuwing hebben meege- werktt GROTE PRESTATIE Zeer lovende woorden sprak vervolgens de heer J. W. de Roo, directielid van de N.V. Hema, die vooral bewondering had voor het feit dat precies zeven jaar ge leden de heer Borghstijn begon met de verkoop van Hema-arti- kelen en nu zijn zaak met de helft kon vergroten. Hij sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop de heer en mevrouw Borghstijn de relaties met de Hema onderhouden. Hij wees op de mogelijkheid tot het beter etaleren van b.v. modieuze textielgoederen door deze ver nieuwing. Dat de heer De Roo bijzonder veel vertrouwen bleek te hebben in de snelle groei van Terneu zen bleek uit zijn opmerkingen over de mogelijkhedenvoor het winkelcentrum. Hij sprak de hoop uit dat het gemeentebe stuur door middel van goede toegangswegen, sierplaveisel in de straat het kopen in Terneu zen tot een steeds grotere attrac tie zal weten te maken. Na zijn dank te hebben uitge sproken tot alle medewerkers fe liciteerde hij de heer en mevr. Burgemeester Aschoff knipt het lint door. Borghstijn met dit bijzonder fraaie pand. DUBBELE GELUKWENSEN De burgemeester wenste de heer en mevr. Borghstijn geluk met het feit dat zij dertig jaar ge leden naar Terneuzen kwamen en met dit klinkende succes in hun zaken. De heer Aschoff was ervan overtuigd dat de Noord straat zal gehandhaafd blijven, als winkelcentrum. Daaraan knoopte de burgemeester 'n aan tal voorspellingen voor de ver dere toekomst, waarbij hij sprak over het binnenkort afsluiten van de Axelse brug en de sanering van de binnenstad; hetgeen evenwel nog een groot aantal ja ren zal duren. Hierbij maakte hij de heer Borghstijn zijn compli ment over diens voortvarend heid, immers, zo merkte de bur gemeester op, heeft de heer Borghstijn met deze verbouwing al een stuk gesaneerd. Ook wat de verdere toegangswegen en het probleem van de parkeer ruimte betreft, zullen voorzie ningen worden getroffen. PARTICULIER INITIATIEF Het voortbestaan en de verde re uitbouw van de Noordstraat als winkelstraat zei de heer Aschoff toch ook voor een be langrijk gedeelte te moeten kun nen toevertrouwen aan het par ticulier initiatief. Hij gaf als voorbeeld de Hema, maar, zo merkte de burgemeester op, ook andere zakenmensen in Terneu zen dienen hun uiterste best te doen. Bij een gezonde onderlinge strijd zullen de zaken zelf wél varen en zal het kopen in Terneu zen steeds attractiever worden. De burgemeester besloot met de wens dat door de opening van de Hema alle winkeliers in de Noordstraat in het zoeklicht van de belangstelling zullen staan. AANGEBODEN GESCHENKEN Ook de besturen van de vrou wenverenigingen kregen een ge schenk aangeboden en de heer Borghstijn gaf hen de uitnodiging tot een bezoek in de avonduren om de zaak eens rustig te bekij ken. Na deze officiële plechtigheid werden verversingen aangebo den. ENKELE CIJFERS De toch al niet onaanzienlijke ruimte op de parterre is met nog eens 210 m2 uitgebreid. Door de toonbanklengte van 195 m. op 295 m. te brengen, zal de huisvrouw een beter overzicht krijgen van de vele artikelen. De levensmid delen-afdeling is nu een zelfbe dieningszaak geworden. De nieuwe gevel en de vergro te entree (nu vier draaideuren) bepalen al van verre het totaal nieuwe aanzicht van deze Hema- vestiging, die sinds 1960 als aan gesloten bedrijf (zelfde assorti ment als de Hema-filialen, maar geen eigendom van het Hema- concern) bij de N.V. Hema aan sloot. De personeelssterkte is opge voerd tot 40 leden in vaste dienst en een reserve van 20 hulpver koopsters. Op de eerste etage is verder nog uitbreiding van de verkoopruimte met 210 m2. De niet geringe magazijnruim te in de kelder heeft er nog 300 m2 bij gekregen, terwijl in een aangebouwde zijvleugel geheel nieuwe dienstruimten zijn on dergebracht, met o.a. een mo derne kantine, kantoren, toilet ten, garderobe enz. Het eerste dat de mensen die aan de bouw van het nieuwe po litiebureau aan de Rosegracht werken, donderdagmorgen deden, was het hijsen van de Neder landse driekleur op de hoogste top van het in aanbouw zijnde gebouw. Op dat moment was n.l. dit belangrijk ogenblik aangebro ken. Door een herfstzon besche nen, wapperend in de harde zuid wester, was het alsof de vlag uiting gaf aan de vreugde over het bereiken van de belangrijke mijlDaal in de bouw. Wanneer eenmaal het oud" Java zal zijn gesaneerd en de thans nog vage plannen tot, nieuwbouw daar zullen worden gerealiseerd, zal het bureau een waardige plaats innemen in het totaal der komende veranderin gen. Of de contouren van het ge-1 bouw zullen weerspiegelen in het water van de Heerengracht dan wel of het schuil zal gaan achter het lommer van eventueel te planten, boompartijen, is nog niet te zeggen. Dat hangt ervan af wat er straks met de kanaalarm aan de Heerengracht zal gebeuren, dempen of niet dempen. De meningen hieromtrent lopen uit een. Feitelijk is de beslissing ,al gevallen. Rijkswaterstaat dempt niet, dat is momenteel wel zeker. Of er nog tijd is voor een andere beslissing, wie zal het zeggen? Maar wat er ook gebeurt, de bouw van het politiebureau vor dert gestadig. Het zal cachet geven aan de hele omtrek, water of geen water in het kanaal Ter inleiding van de gemeen tebegroting voor 1968 schrijven B. en W. van Axel aan de ge meenteraad Vervulde het aanbieden van een sluitende begroting ons de voorgaande jaren reeds met zorg, dit jaar waren de moeilijkheden nog groter. Dit is naast de nor male stijging van de uitgaven onder meer een gevolg van on derstaande investeringen, waar van de lasten in de primitieve begroting werden verwerkt a. de bouw van de nieuwe school voor bijzonder onderwijs aan de Burchtlaan; b. de reconstructie van het tracé en de riolering van de Zuid singel; f c. de bouw, inrichting en ex ploitatie van het cultureel centrum; d.' de invoering van het m.a.v.o.- experiment aan de bijzondere school voor u.l.o.; e. de bouw en inrichting van de bijzondere kleuterschool aan de Generaal Maczekstraat. Daarnaast zijn er factoren, die de gewone dienst zwaar belas ten, waarvan wij noemen tie nieuwe regeling inzake het pen- sioenverhaal en de uitgaven van dé dienst voor sociale zaken. Alleen laatstgenoemde stijging vergt een bedrag gelijk aan de som der uitgaven ten behoeve van de investeringen genoemd onder a t/m e. Bij het voor-ontwerp der be groting dreigde een dermate groot tekort te ontstaan, dat wij ons genoopt zagen drastische be zuinigingen in dit ontwerp aan te brengen. Deze hebben wij slechts in zoverrt toegepast, dat naar ons oordeel thans niet mag worden gesproken van een aan tasting van het gemeentelijk ver- zorgingspeil. Ondanks het feit, dat de be doelde bezuinigihgen in het voor ontwerp ongeveer 100.000 be droegen, hebben wij geen moge lijkheid gezien zónder belasting verhoging een sluitende begro ting aan te bieden. Tot dekking van het tekort, dat ongeveer 208.000 bedraagt, zullen wij adequate voorstellen doen tot verhoging van diverse belastin gen en heffingen. Wij achten het hier niet de plaats daarop nader in te gaan, maar verwijzen daarvoor naar de afzonderlijke voorstellen, die zullen worden gedaan. Uit het vorenstaande valt op te maken, dat de financiële posi tie van de gemeente nog steeds zorgelijk is. Niettemin verheugt het ons. dat het mogelijk is de hierboven genoemde kapitaals- werken uit te voeren, c.q. daar mee een aanvang te maken. Wij blijven er ondanks de be perkte middelen naar streven het verzorgingspeil van de ge meente te handhaven en het woon- en leefklimaat zo moge lijk te verbeteren. De woningbouw in Axel is in tensief. Naar het zich laat aan zien zal aan het einde van dit jaar een aantal van 275 wonin gen in aanbouw zijn. Axel blijft zich verder ontwikkelen als een verzorgingscentrum voor de om geving. De nieuwe r.k. kleuter school en de nieuwe lagere tech nische school konden in gebruik worden genomen. De huisvesting en verzorging van de bejaarden is als gevolg van de ingebruikneming van het bejaardencentrum aanzienlijk verbeterd. De bouw van 48 bejaarden woningen aan de Kanaalkade vordert goed, terwijl met de bouw van het cultureel centrum inmiddels- een aanvang kon wor den gemaakt. Tijdens het afdrukken van ons blad heerst een chaotische toe stand rond het Broederplein in Zeist. Het gehele als het ware Broederschap van de Hernhut ters staat in lichterlaaie. Vlam men van tientallen meters hoogte en een dikke rook komen boven het gebouw uit. Over een lengte van circa 150 meter brandt het pand als een fakkel. Het deel van de behui zing dat door een weg van het in brand staande pand geschei den wordt kon voorlopig ge spaard blijven. De brandweercorpsen van Zeist, Bilthoven, De Bilt en Utrecht be strijden het vuur met ongeveer 30 hogedrukspuiten. De vuurzee woédt gade geslagen door duizen den Zeisternaren. Op hun hoof den dwarrelt een gestage von kenregen neer. De brand, die omstreeks kwart vóór elf uitbrak in de naast de Broederschap gelegen textiel- groothandel van de firma Wees brandde geheel uit. De brandweer kon ondanks de snelle waarschuwing niet voor komen dat het vuur het gebouw van de Hernhutters bereikte. Al le gezinnen in het gebouw, on geveer 20 in het brandende deel van het carré, konden zich tijdig in veiligheid brengen. De brandweer is de toestand nu zover meester dat niet nog meer huizen in de omgeving bedreigd worden. De gehele inboedel van zowel de textielzaak als het in brand staande deel van het Broe derschaphuis moet als verloren worden beschouwd. Volgens voorlopige schattingen bedraagt de materiële schade al 30 miljoen gulden. Zowel financieel-economisch als historisch is de brand een ramp, maar deze ramp zal niet blij vend zijn. Ik ben er van over tuigd dat alles weer zal worden opgebouwd, aldus de burgemees ter yan Zeist Het textielbedrijf, waarin 200 mensen werken is verzekerd. De brandt woedt nog steeds voort, maar de brandweer wordt geholpen door het feit dat de stormachtige wind ter plaatse wat afneemt. In een gevangenis in Chicago hebben politiemannen en bewa kers donderdag met braak- en traangas een oproer van 66 ge detineerden onderdrukt, die de overbrenging van een negerge vangene naar het gerechtsge bouw wilden verhinderen. De met messen en scherp gemaakte lepels gewapende gedetineerden wierpen op het hoogtepunt van het oproer emmers kokend water naar hun bewakers. Na een - uur was de orde hersteld. Twee gedetineerden moesten in de kliniek van de gevangenis worden opgenomen. Volgens de hoofdcipier zijn de onlusten ver oorzaakt door leden van een „zwarte macht"-groep. VOORHANDEN 17,50 BOEKHANDEL

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3