Voor de derde dag aanvallen op het centrum van Hanoi LGA MUL Indhnesië en de kwestie West-lrian VOOR DE DERDE DAG AAMVALLEN OP HET GENTRUM VAN HANOI Volgens Egypte werden olietanks in Suez al geledigd de VROUWEN DOEN VOOR HET EERST MEE AAN VERKIEZINGEN IN ZWITSERLAND Oude motor-torpedoboot op de Noordzee vergaan RADIO DE K0CK HET WEER i^ittooy ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7055 Bloeddorstige vrouw - Boekhandel Arabieren sterker Russische oorlogsschepen in Aléxandrië Gasverwarming Havenstaking in Liverpool ten einde Sociale verzekering is een doolhof geworden Geen absolute meerderheid Weinig verandering verwacht De rassen scheiding in Rhodesië BOERDERIJBRAND IN OUDE PEKELA Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de sanae Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f8,— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 cti minimum ffei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgééa handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. Amerikaanse jachtbommenwer-1 pers hebben vrijdag voor de derde achtereenvolgende dag aanvallen uitgevoerd op doelen in de onmid dellijke omgeving van het centrum van Hanoi. De correspondent van het Franse persbureau AFP meldt dat iets ten noorden van het bur gervliegveld Gia Lam explosies waren te zien en dat drie vliegtui gen brandend neerstortten. Hanoi deelde mee dat zes vliegtuigen werden neergehaald. Het Noord- vietnamese opperbevel deelde voorts mee, dat de afgelopen dagen boven de Noordvietnamese hoofd stad 23 Amerikaanse vliegtuigen zijn newgeschoten. In een communiqué worden de Verenigde Staten beschuldigd van luchtaanvallen op dichtbevolkte wijken. Aan boord van een niet met name genoemd Amerikaans vliegdek- schip van de zevende vloot in de golf van Tonkin zijn zeven marine mannen gewond, toen een raket motor ontbrandde, waardoor een brand ontstond. De brand kon wor den geblust vóór hij de explosieve lading van de raket bereikte. De vietcong heeft één van haar moedigste vrouwelijke leden ge- eerd die. in de nacht Amerikaanse posten pleegt te besluipen om sol daten wakker te maken en ze dan dood te schieten. Naar het Noord vietnamese persbureau meldt, slaagde de vrouw, zekere Litsj, erin op één van haar tochten wachtposten te passeren en de sla pende militairen te naderen. „Het zou gemakkelijk zijn geweest de Amerikanen te doden, maar het verstrekken van een nauwkeurige opgave aan haar meerderen zou moeilijk zijn geweest. Zij wekte de soldaten dus en terwijl het viertal nog verdwaasd zat te geeuwen, maakten karabijnkogels een eind aan hun leven", aldus het pers bureau. opent op zaterdag 4 november a.s. de geheel verbouwde en vernieuwde zaak aan de Vlooswijkstraat. Wij verwachten ook II Let op de SPECIALE AANBIEDINGEN Terwijl de door Israël in brand j geschoten raffinaderijen in Suez j nog nasmeulden, liet Egypte vrij dag weten dat men al drie dagen vóórdat Israël toesloeg, met het ledigen van de olietanks in de haven was begonnen. De gouverneur van Suez, Ha- mid Machmoed, had volgens het semi-officiële Egyptische blad Al Achram de aanval na het tot zin ken brengen van de „Eilath" zien aankomen. Direkt na het incident met de „Eilath" had hij opdracht gegeven de tanks met spoed te ledigen, maar dit werk kon niet in zo'n korte tijd worden vol tooid, aldus de gouverneur. Het Franse persbureau A.F.P. meldt dat donderdag in Aléxan drië een Britse olietanker uit Italië is gearriveerd en daar be gonnen is met het lossen van 20.000 ton olieprodukten. Het is de eerste lading olie die Egypte sinds de beschieting van de raf finaderijen in Suez bereikt. De tankboot is ook het eerste Britse schip dat in een Egyptische haven voor anker is gegaan sinds Egyp te bijna twee jaar geleden tot een boycot besloot wegens de Britse politiek inzake Rhodesië. De Britse afgezant sir Harold Beeley heeft kortgeleden met de autori teiten in Cairo de betrekkingen tussen de twee landen besproken. Een officiële Egyptische woord voerder heeft intussen fneege- deeld dat de olievoorraden in zijn land nog voldoende zijn voor ver scheidene maanden. De hoofdredakteur van het blad „Al Achram", Heykal, ont hulde vrijdag dat sinds de oorlog met Israël 280 Egyptische offi cieren aan de dijk zijn gezet. De Egyptische strijdkrachten waren grondig gereorganiseerd en de positie van de Arabieren tegen over Israël was nu aanmerkelijk sterker dap vlak na de oorlog. Men stond echter nog aan het be gin van een „moeilijke gevaarlij ke weg". Het doel was in dit sta dium beperkt. „Ons doel is niet een volledige overwinning tot stand te brengen, maar te ver hinderen dat de vijand die be haalt", aldus Heykal, die bevriend is met president Nasser. Russische oorlogsbodems zijn vrijdag de Egyptische haven Aléxandrië binnengelopen voor, zoals het gezaghebbende blad Al Achram" eerder meldde, een vriendschappelijk bezoek. Het blad had aanvankelijk gemeld dat de Russische schepen donderdag zouden aankomen, maar later werd gezegd dat het bezoek een dag was uitgesteld. Waarnemers in Kairo zijn van mening dat de aankomst van de Russische vlooteenheden verband houdt met de jongste ontwikke lingen in de crisis aan het Suez- kanaal, n.l. het tot zinken bren gen van de Israëlische jager „Ei lath", drie dagen later gevolgd door een artillerie-duel waarbij de olieraffinaderijen van Suez in brand werden geschoten. In Binh Due ten zuidwesten van Saigon zijn twee burgers gedood en 29 gewond, toen een lid van de vietcong een granaat tussen een menigte mensen gooide die naar een film van de Zuldvietnamese voorlichtingsdienst keken. Later op de ochtend werd een tweede luchtaanval op Hanoi uitge voerd, ditmaal meer oostelijker. De correspondent van AFP meldt dat de aanval vermoedelijk geschiedde aan een rand van het vliegveld Gia Lam, maar niet zeker is dat de bur gerluchthaven is getroffen. Er werd een grote rookkolom gezien. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De havenarbeiders van Liver pool hebben vrijdag besloten het werk maandag te hervatten. Zij hebben 40 dagen gestaakt, waar door exportgoederen ter waarde van 150 miljoen pond zijn blij ven liggen. De vakbonden heb ben een nieuw gegarandeerd loonsysteem aanvaard dat een systeem vervangt, waaronder ho ger loon werd betaald, maar al leen wanneer er werk was. De arbeiders zijn er niet geheel te vreden mee. Een groot aantal stemde tegen hervatting van het werk. De staking was uitgebro ken tegen het advies van de vak bonden in. Voor het eerst in de geschiede nis van Zwitserland zullen zon dag a.s. vrouwen deelnemen aan de verkiezingen voor het fede rale parlement in Bern. Onge veer 1,6 miljoen Zwitsers kunnen ter stembus gaan voor de verkie zing van een deel van de senaat, de „Standerat" of „eerste kamer" en de „nationale raad", de „Na- tionalrat" of „tweede kamer", die 200 leden telt. De verkiezing van de senatoren wordt geregeld door de kantons. Waadt, Genève, Neuchatel en Bazel-stad hebben het aktief en passief vrouwenkiesrecht erkend. In Waadt en Genève hebben zich zelfs drie vrouwen voor de senaat in Bern kandidaat gesteld. Elk van de 25 kantons vormt een kieskring, waaruit een aan- DAT VIND IK LEUK I Prins Willem-Alexander op schoot bij H. M. de Koningin. Een foto, gemaakt door prins Claus, ter gelegenheid van het feit dat het prinsje een half jaar is ge worden. HOE VINDT U MIJ Prins Willem-Alexander een half jaar oud: foto gemaakt door zijn vaderprins Claus De federatie van bedrijfsver enigingen maakt zich zorgen over de toenemende ingewik keldheid van de sociale verzeke ring. Dit constateerde de voor zitter, mr. G. C. van Dijk, in de vrijdag in Utrecht gehouden ledenvergadering van de federa tie van bedrijfsverenigingen. De heer Van Dijk verstigde de aandacht op het feit, dat de thans bestaande regelingen vaak zozeer in detils afdalen, dat het geheel zeer ondoorzichtig wordt. De bij de sociale verzekering betrokken werkgevers en werk nemers kost het dan ook steeds meer moeite iets van de sociale verzekeringswetten te begrijpen. Ook degenen, die met de uit voering van deze wetten zijn belast, vinden steeds moeizamer hun weg in de doolhof, welke de sociale verzekering is gewor den. Volgens de heer Van Dijk is de uitvoering van de sociale verzekering mede daardoor een kostbare zaak geworden. Mr. Van Dijk verheugde zich erover, dat dit probleem ook de aandacht heeft van dé minister van sociale zaken. In dit verband vestigde spreker de aandacht op de nota inzake vereenvoudiging van de sociale wetgeving, die in het begin van dit jaar bij de Tweede Kamer is ingediend en op de adviesaanvrage die gelijk tijdig tot de S.E.R. is gericht. tal personen wordt afgevaardigd naar de nationale raad. Geen van de negen bestaande partijen heeft in de nationale raad een absolute meerderheid. De sociaal-democraten hebben 53 zetels, de radicaal-democraten 51 en de conservatieve christen socialen 48. Elk van deze par tijen heeft twee vertegenwoordi gers in de regering, terwijl één minister lid is van de „partij voor boeren, burgers en ambachtslui", die 22 zetels bezet. Niet in het kabinet vertegen- j woordigd zijn het verbond van j onafhankelijken (een consurnen- i tenvertegenwoordiging, die wordt gesteund door de verkooporgani satie „Migros") met tien zetels in de nationale raad; de liberale democraten (6 zetels), dp demo craten en de evangelische volks partij (samen vijf) en de partij van de arbeid (communisten), die vier zetels heeft. Verschuivingen worden nau welijks verwacht, maar wel mu taties in de personen. Van de 200 afgevaardigden hebben er 35 van een nieuwe kandidatuur afgezien. De senaat bestaat uit 44 leden, twee voor elk kanton en één voor elk halfkanton, waarvan de ver kiezing niet altijd samenvalt met die van de nationale raad. Bo vendien worden in drie kantons de senatoren niet verkozen, maar benoemd door het kantonale par lement. Daardoor zullen de ver kiezingen voor de senaat zondag slechts plaats hebben in 15 kan tons en wel voor 27 zetels. Op 4 december zal het parle ment, dat een zittingstijd van vier jaar heeft, voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeenko men. De Rhodesische constitutionele raad heeft vrijdag een door de regering ingediende wet ver worpen, waaronder gemeente raden het recht zouden hebben gekregen rassenscheiding toe te passen in recreatiegelegenheden. De raad acht het wetsontwerp ongrondwettelijk wegens rassen discriminatie. Wanneer het wet zou worden, zouden de gemeen teraden afzonderlijke parken, speelvelden en zwembaden kun nen oprichten naar gelang van de behoefte, maar wel gelijk waardig voor blanken en negers. De constitutionele raad heeft tot taak elk wetsontwerp na te gaan om vast te stellen of het conform de Rhodesische wet is. Dinsdag bepaalde de raad dat een wetsontwerp waaronder on wettig wapenbezit met de dood zou worden gestraft, eveneens ongrondwettig was. Wat betreft het vraagstuk West- lrian (het voormalige Nieuw-Gui- nea) heeft de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken her haald, dat de politiek van zijn re gering in het in 1962 te New York tussen Nederland en Indonesië ge sloten akkoord betreffende de af spraken die handelen over de vrije keuze van de bevolking van West- lrian, zal worden uitgevoerd. Minister Malik zei, dat hij over de te volgen methode nog niet in details kon treden. Indonesië staat in voortdurend contact over deze kwestie met secretaris-generaal Oe Thant van de verenigde naties, met name over de uitvoering van de artikelen 16 en 18 van het akkoord tussen Nederland en Indonesië. Hij herinnerde eraan, dat Oe Thant twee maanden geleden een afge vaardigde naar Djakarta had ge zonden om over de kwestie te spre ken. Op een vraag of er ten aanzien van het te volgen systeem geen overeenstemming met Nederland zou bestaan, antwoordde de Indo nesische minister dat van Neder landse zijde alle verantwoordelijk heden aan Oe Thant zijn overge dragen en dat het voor Indonesië van belang is met de secretaris generaal contact te onderhouden. Minister Luns zei later voldaan te zijn over een uitvoering naar Ietter en geest. Secretaris-generaal Oe Thant heeft altijd gezegd de mening en het advies van de Ne- Donderdag tegen de avond is op zev.en mijl uit de Texelse kust ten noorden van Den Helder een oude motortorpedoboot vergaan. De drie opvarenden konden zich met een vlot in veiligheid stellen op het Texelse strand. Het waren de 28-jarige kapitein F. F. Spee uit Venlo, de 29-jarige stuurman A. Siep uit Arnhem en de 62- jarige machinist F. J. Blokker, eveneens uit Arnhem. Het bootje van 28 meter lang was door par ticulieren te Gibraltar aange kocht van een Duitse firma. Het was in 1955 gebouwd en ver zekerd bij Lloyds. Woensdag avond omstreeks negen uur was men uit Hamburg vertrokken en hoopte de tocht in vijf dagen te volbrengen. Door het slechte weer met windkracht zeven tot acht zag men zich genoodzaakt een haven op te zoeken en men verkoos Den Helder. Maar en kele mijlen tën zuiden van deze stad raakte de motor defekt. Hierdoor kon de zender niet meer worden gebruikt. Het scheepje dreef stuurloos rond en maakte veel water. Zware golven ver brijzelden de ramen. De opva renden trachtten de aandacht van de kustwacht van Huisduinen op zich te vestigen door signalen met een spiegel en door het sei nen met een vlag, alsmede door het afschieten van lichtkogels. Men bleef echter onopgemerkt, ook toen een vliegtuig op 600 m afstand rondcirkelde, maar ken nelijk de moeilijkheden niet op merkte. Toen het scheepje dreig de te kapseizen, sprong men in Donderdagavond heeft een felle brand gewoed in een boer derij aan de Compagniesterwijk in Oude Pekela. De boerderij die gebruikt werd als opslagruimte voor stro, koren en landbouw machines, brandde geheel uit. een zich automatisch opblazend vlot. Na een uur ongeveer land de men op het strand ter hoogte van paal 17. Kapitein Spee was verwonderd over het uitblijven van hulp. De reddingboot „Prins Hendrik" was eerst ter plaatse, zo neemt hij aan, toen zij reeds aan land waren ge komen. derlandse regering heel belangrijk te achten. Volgens het akkoord van 1962 is een taak gegeven aan de verenigde naties en men heeft al een idee hoe de verenigde na ties bij het referendum van 1969 betrokken zouden moeten worden. In de loop van het volgende jaar zal met een vertegenwoordiger van de verenigde naties daarover diplomatiek overleg worden ge pleegd, aldus mr. Luns. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN STORMACHTIG Een actieve depressie bereikte vrijdagmiddag Ierland en trok in de loop van de avond in de rich ting van de Noordzee. Aan de zuid- en westflank van deze de pressie wakkerde de wind daar bij aan tot storm. Vandaag zal deze stormdepressie het weer in ons land blijven bepalen. Met een harde tot stormachtige zuidwes- ZATERDAG 28 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.02 9.43 9.38 10.19 10.12 10.53 10.11 10.52 ZONDAG 29 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweer Walsoorden v.m. n.m. 10.19 11.03 10.55 11.39 11.29 12.13 11.28 12.11 MAANDAG 30 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Hansweert Walsoorden v.m. 11.24 n.m. 11.27 0.03 0,-34 0.03 0.34 0.37 0.33 0.36 telijke wind wordt daarbij onsta biele lucht aangevoerd waarin enkele opklaringen maar ook buien voorkomen. De temperatu ren zullen daarbij niet veel hoger komen dan omstreeks 13 graden. Deze waarden werden vrijdag ook in ons land en België bereikt. Iets warmer werd het in Duitsland en Frankrijk terwijl in de landen rond de Middellandse Zee de tem peratuur net als vorige dagen tot boven de 20 graden stegen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Stormachtig' Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind aan de kust mogelijk nog tijdelijk zuidwesterstorm. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vrijdag. ZON MAAN op onder op onder Okt. 28 7.26 17.21 0.21 15.54 29 7/28 17,19 1.47 16.09 30 7.30 17.17 3.15 16.22 31 7,32 17.15 4.44 13,34 ■L 4

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1