Nieuwe omzetbelasting brengt consumptieverschuiving caballero „De goudschatten van Bagdad" Detailhandel onbezoldigd ontvanger indirekte belastingen BEU RSOVERZICHT Vrijdag 27 oktober 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 dan INTERNATIONALS IN HERSTEL Britse schepen lossen bemanning af in Rotterdam Lancering van Coralïe" was toch geen succes Westduitse i,overloper" door mijnen getroffen DE ZAAK- RAJAKOWITSCH TRIBUNE STORTTE IN Eén dode VERLAGING AO W-GRENS VOOR ONGEHUWDE VROUWEN TOT 60 JAAR Russische weerkunstmanen OLDENBURG WONNEN ZESDAAGSE VAN DORTMUND Werktijd verkorting voor dochterbedrijf Hoogovens RUIT VAN JUWELIERSZAAK MET VUILNISEMMER INGESLAGEN anders .andere Bij de invoering van een sys teem van omzetbelasting naar toegevoegde waarde heeft de regering het voordeel dat er zo veel onbekenden zijn in 't reken- •ommetje rond de gevolgen daarvan, dat hiermee een deel van de kritiek in de kiem wordt gesmoord. Want er komt felle kritiek op deze maatregel, met name van de detailhandel die hiermee opnieuw tot onbezoldigd ontvanger van indirekte belastin gen wordt gebombardeerd. Er moet een duidelijke en goed con troleerbare administratie worden gevoerd voor dit systeem en de kosten daarvan drukken op de winst van de, ondernemer. In hoe verre deze kosten zullen kunnen worden doorberekend, dient te worden afgewacht. MET DE WELVAART STIJGT DE BELASTINGDRUK Verkeerde financiering is een van de basisfouten, die in vele midden- en kleinbedrijven wor den gemaakt. De rechtstreekse heffing van de omzetbelasting van de detaillist zal de likwidi- teitsproblemen op bepaalde mo menten bij veel handelaren doen toenemen. Dit staat los van de financieringsvraagstukken voor voorraad en investeringen van produktiemiddelen, die toch al worden opgeroepen door het duurder worden van een reeks van produkten. Belasting naar toegevoegde waarde is van grote betekenis in een wereld waar steeds meer waarde aan produkten wordt toegevoegd. Naarmate de wel vaart stijgt zal het publiek meer waardevolle goederen vragen. Dit is toe te juichen, maar het is duidelijk dat dan ook de fiscale druk stijgt. Het is even duidelijk dat naarmate de dienstverlening in ons land van groter betekenis wordt, er meer ondernemers zich met die dienstverlening zullen bezighouden. De concurrentie zal toenemen tot het uiterste. PERFEKTE ADMINISTRATIE Dit kan betekenen dat een deel van de afgedragen omzetbelas ting niet door de verbruiker maar door de onderneming wordt ge dragen. Zo wordt die ondernemer gedwQngen het onderste uit de omzetbelastingkan te halen. Dit eist een perfekte kennis van de administratieve verwer king. Onvoldoende kennis leidt tot fiscaal nadeel en ook op dit front valt te verwachten, dat de kleine ondernemers weer een duw krijgen en dat dit systeem ertoe meewerkt om de schaal vergroting in het bedrijfsleven te bevordferen. De vrees daarvoor wordt niet weggenomen door het invoeren van een vrijstelling voor die genen, voor wie de verschuldigde omzetbelasting minus het te ver rekenen bedrag minder dan 1200 zal bedragen. Deze maat regel betekent wel een verzach ting van druk voor vele kleine zaken en een vereenvoudiging voor de fiscus, maar die uitzon dering is tevens een bevestiging van het veroorzaakte kwaad. Men hoeft namelijk geen uitzon dering te maken wanneer een maatregel voor ieder voordeel betekent. AFTREK Een kwade kant van de uitzon deringsbepaling is dat ook grote ondernemers daar van kunnen profiteren, wanneer zij door hun investeringen zoveel aftrek krij gen op het te betalen bedrag, dat zij beneden de minimum-afdracht komen. Vanzelfsprekend zijn er niet alleen nadelen aan verbonden wanneer alle schakels in het eco nomisch proces bij de heffing wórden betrokken. Iedereen, die als ondernemer na invoering van de O.B. bij de detailhandel in het winkelbedrijf aankopen doet, zal nu ook voor aftrek van deze be lasting in aanmerking komen. Een ander voordeel vinden wij bij die bedrijven, waarin de kleinhandel is gemengd met an dere bedrijvigheid. Men is nu ontheven van Bet maken van al lerlei splitsingen, die veelal slechts met behulp van verdeel sleutels zijn door te voeren. Voorts achten wij het een groot voordeel dat betaalde omzetbe lasting op gedane investeringen zal kunnen worden afgetrokken. Dit zal de investeririgsiust bevor- I deren. Daar ontbreekt het nogal j eens aan en juist laksheid in het doen van tijdige investeringen heeft velen in het heden en ver- De meeste internationale waarden hebben gisteren bij de opening een koersherstel te zien gegeven met kalme handel. De vraag kwam van het publiek. Kon. Olie ging op 142,30 ruim een gulden omhoog, vergeleken met de voorgaande slotprijs. Philips verbeterde bijna een gul den op 112,90. AKU boekte een koerswinst van 70 cent op 61,50. Unilever bleef achter op 106 (onv.). Hoogovens werd ruim 'n gulden hoger geadviseerd op 104,50. KLM was belangrijk hoger door de koersverbetering met 2% dollar voor dit fonds in Wallstreet. Daar gingen Kon. Olie en Philips ieder dollar omhoog, Unilever een Va dollar lager. Wallstreet heeft zich ook woensdag niet kunnen herstel len van de flauwe tendentie ge durende de laatste beursdagen. De markt sloot er iets lager, maar voor de computeraandelen aan de vaste kant. Voor Deli-Maatschappy be stond weer wat speculatieve be langstelling waardoor op 90,50 werd geopend tegen woensdag als slotprijs 89,10. Over de manier waarop de directie van de Deli-Maatschappij denkt haar aandeelhouders te moeten in lichten over de gang van zaken, een terugbetaling op de aan delen alsmede op de geruchten ter beurze over een bod op de aandelen, is men niet best te spreken. Het plan is dan ook een actiecomité in het leven te roe pen om te komen tot het uit schrijven van een buitengewone aandeelhoudersvergadering. K.Z.Organon liep op van 154,80 tot 155,20 (154,80). De affaire in deze hoek is sterk af- genomen. De scheepvaartsector opende licht verdeeld. Scheep vaartunie was aanvankelijk een punt lager op 131% doch kon zich verbeteren tot 132%. Van Nievelt steeg 1% punt tot 120. De staatsfondsenmarkt was voor de 7 pet. leningen wederom iets ge makkelijker. Donderdag werd ingeschreven op de 6% pet. staatslening 1967 groot f 250 min., waarbij de inschrijvers zelf de koers bepalen. Men is van mening dat deze lening erin zal gaan. De grootste belangstelling kwam van de rijkspostspaarban ken. Het publiek toonde weinig animo. De uitgiftekoers wordt beneden 99 getaxeerd. Gedurende het verdere beurs- verloop steeg Deli-Mij. tot 91,20. Dit was de hoogste koers van de dag. AKU verliet de markt op 61,60, Philips 112,80, Unilever 106 en Kon. Olie op 142,30. KLM ver beterde vijf gulden. Van Nievelt trok nog aan tot 120%. In de le periode waren de koersverliezen van de lokale waarden in de meerderheid. Vier punten daalden: Key en Kramer, Kloos, Kempkes en de Spaarne- stad. Vijf punten verloren Utrechtse Asphalt, Calvé, Van der Grinten en Chem. Naarden. Zes punten daalden Internatio en Smits kleding. Heineken gaf 7, Bijenkorf Beheer 3 en Van Nelle vijf punten prijs. Kon. Tapijt was 8 punten lager niet af te komen. Amev en Ind. Mij. 'i Zutphen verbeterden ieder vijf punten. Erdal was 10 punten hoger niet te krijgen. Maandag 30 oktober begint op de incourante markt de handel in claims Kluwer. De staking in de Britse havens heeft geleid tot grotere aktiviteit op de Rotterdamse luchthaven. Channel Airways die verbin dingen onderhoudt tussen Rot terdam en Londen heeft woensdag de aflossing verzorgt van het Britse schip Lochloyal. Gisteren bracht Channel Airways een bemanning voor de Engelse vrachtvaarder Aragon over. Men verwacht op de lucht haven dat er de komende dagen extra-vluchten tussen Rotterdam en Londen nodig zullen zijn om Britse zeelieden te vervoeren. leden economisch de das omge daan, omdat zij achterop raakten. HOGERE PRIJZEN De nieuwe omzetbelasting zal niet alleen de detailhandel be roeren. Geheel ons volk zal er de gevolgen van ondervinden. Veel artikelen, naar onze mening vooral de eerste levensbehoeften, zullen duurder worden. Ook in andere sectoren zullen de prijzen sterke veranderingen ondergaan. Dit zal het gehele bestedings patroon van ons volk beïnvloe den. Het zakenleven zal op be paalde terreinen omzetverlies boeken en zich elders grotere verkopen zien toegeworpen. Dit eist een aanpassingsvermogen dat de tot nu toe gevonden' markt- prognoses omver zal werpen. Het betekent een nieuw offer aan de E.E.G.-gedachte, die ons zoveel welvaart zou brengen maar toch ook.wel een zware tol vraagt. TOTAALOPBRENGST VEEL GROTER Tenslotte brengt de nieuwe omzetbelasting het gehele be staande fiscale patroon weer in discussie. Het is immers bekend dat met de komst van de B.T.W. (belasting naar toegevoegde waarde) de totaalopbrengst van, de omzetbelasting veel groter zal zijn dan tot nu toe. Dan zou als gevolg daarvan andere belasting kunnen worden verminderd, bijv. loon- en inkomstenbelasting. Maar het is bekend hoeveel miljoenen onze regering tekort komt om allerlei plannen te ver wezenlijken. Het is evenzeer be kend dat velen in de volksver tegenwoordiging de belasting druk niet willen verminderen. Anderzijds zal de aanpassing van de omzetbelasting aan Europees niveau naar boven evenzeer aan passing eisen als andere belas tingen naar beneden. Het is te wensen dat de uit komst van het plus- en minsom- metje uiteindelijk zó wordt ge construeerd, dat ons volk er voor deel van heeft. Voordeel in die zin dat degenen die willen spa ren en bouwen aan de produk- tieve kracht van ons volk, er voordeel van zullen ondervinden. De rem zal gevoeld worden door degenen die alleen maar willen consumeren, maar de lasten aan anderen willen laten zonder daar zelf in mee te delen. CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS f 1.1 „KINDERBOEKENWEEK 1967" Amsterdm: In de aula van het in stituut voor de tropen werd de „Kinderboekenweek 1967" ge opend. De deelnemertjes aan de districtsfinale van de landelijke voorleeswedstrijden zijn hier in aktie. De landelijke finale zal zaterdag a.s. worden gehouden. De lancering op woensdagmid dag van de „Coralie", de Franse raket die de tweede trap moet vormen van de Europese draag- raket „Europa 1" blijkt toch geen succes te zijn geweest. Nadat aanvankelijk was gezegd, dat de proef was geslaagd, werd don derdag door het Frans centrum voor ryimte-onderzoek bekend gemaakt, dat men de raket tijdens de vlucht had moeten vernietigen, omdat zij uit de koers was geraakt. Het zal nog wel enkele dagen duren voordat men de oorzaak van het falen zal -hebben opgespoord. De eerste trap van de „Euro pa 1" zal van Britse makelij zijn en de derde een Westduits pro- dukt. Een 38-jarige Westduitser is woensdag bij zijn derde poging om de grens in de richting van Oost-Duitsland te overschrijden door twee ontploffende landmij nen getroffen, aldus de Beierse politie. De man die al tweemaal naar het oosten was overgelopen doch beide keren was teruggestuurd naar West-Duitsland, .had vol gens de Westduitse grenspolitie geweigerd in het westen te blij ven en liep aan de grens.in een Oostduits mijnenveld. De grenswachten hadden een uur nodig om een Oostduitse grenspatrouille te alarmeren, die de man op een draagbaar weg voerde. Het is niet bekend of hij de ontploffing heeft overleefd. MAYWOOD, lil: Een menigte studenten van de Proviso East High School wordt hier door de politie uiteengedreven gebruik makend van de moderne tech niek. De dienaren van de wet hanteerden spuitflacons met traangas. Het was de tweede dag dat er onenigheid was tussen blanke en negerstudenten. De Nederlandse regering is van oordeel dat de Joegoslavi sche regering van het begin af aan alle medewerking heeft ver leend om aan het verzoek tot voorlopige aanhouding van Erich Rajakowitsch te voldoen, aldus hebben de ministers van justitie en buitenlandse zaken, prof. mr. C. H. F. Polak en mr. J. M. A. H Luns in antwoord op schriftelijke vragen van het libe rale tweede-kamerlid mr. C. Berkhouwer verklaard. Dat Rajakowitsch niet werd aangehouden en kans zag naar Oostenrijk te ontsnappen is, volgens de regering van de deelstaat Slovenië, een gevolg van onoplettendheid van de poli- tie-autoriteiten in Piran. De Joegoslavische regering heeft jegens de Nederlandse am bassade in Belgrado uitdruk king gegeven" aan haar teleur stelling over de onbevredigende gang van zaken, aldus de be windslieden. Tijdens een voetbalwedstrijd in het Braziliaanse Bangu is eén tri bune, waarop zich 300 toeschou wers bevonden, ingestort. Eén persoon werd gedood en vijftien mensen werden gewond. Nadat de kalmte in het stadion was weergekeerd, werd de wedstrijd uitgespeeld. Het vrouwen-actiecomité voor vervroegd AOW-pensioen heeft pei; brief de leden der tweede kamer gevraagd druk op de regering uit te oefenen zodat ten spoedigste een wetsontwerp wordt ingediend tot wijziging van de leeftijdsgrens in de AOW-wet voor ongehuwde vrouwen tot 60 jaar. „Zodat eindelijk en ten leste recht zal worden gedaan aan deze gediscrimineerde groep"! Het comité heeft daar naast aan de kamerleden toege zonden de kritiek van het comité op het S.E.R.-advies over ver vroegde toekenning, van AOW aan de ongehuwde vrouwen van 21 oktober vorig jaar. Verscheidene Russische kunst manen leveren sinds een half jaar meterologische gegevens over de hele wereld, heeft prof. Michail Andronov in de „Prawda" ge schreven. Dit stelsel kunstmanen wordt aangeduid met de „Me teoor". Het begon te werken met de lancering van de Kosmos 144 en 156 op 28 februari en 27 april. De kunstmanen, draaien op onge veer 630 km hoogte rond de aar de en leveren elk per dag ge gevens over de helft van de aard bol. Gebleken is dat de zonne- batterijen van de Kosmos 144 lange tijd ongestoord werken. De betrokken kunstmanen zijn uit gerust met televisie-apparaten die wolkenopnamen maken, al dus prof. Andronov. 10 Voortgestuwd door de aan stormende, witgekopte golven nadert de sloep snel de kust van Barranca. Heel het personeel van Arams burcht is uitgelopen om getuige te zijn van de dap pere reddingspoging yan hun meester. Er stijgt een enthou siast gejuich op als Aram met 'n handige beweging aan de roer pen de sloep rakelings langs de stenen aanlegsteiger stuurt. Haastig klauteren de roeiers en geredden aanland, maar als Aram als een der laatsten de sloep verlaten wil, klinkt achter hem plotseling de ontstelde stem van een der manschappen: „Heer, de tweemaster!! Het schip kapseist!!" Geschrokken wendt Aram zich om, en inder daad, het wrak is op een gewel dige golftop opgenomen en kan telt met de mast in de golven, alsof het een notedop was!! DISTRICTSKAMPIOENSCHAP EXTRA KLASSE LIBRE K. N. B. B. De heer P. Freijser aan de leiding Na de te Hulst gespeelde wed strijden om het kampioenschap kader, welke door de heer Freij ser uit Terneuzen werd gewon nen, staat deze thans na de vijfde ronde van de wedstrijden om het kampioenschap extra klasse „li- bre" aan de leiding, van de in café „De Oude Brug" te Sas van Gent plaats hebbende ontmoetin gen. De stand is thans: Freijser, Terneuzen, 10 pnt Blommaert, Hulst, 8 pnt Claeijssens, Sas v. Gent 5 pnt Begijn, Sas v. Gent 3 pnt Penneman, Kloosterz. 2 pnt Verlinde, Zaamslag, 2 pnt Voor de a.s. zaterdag plaats vindende finale, welke om half vijf in genoemd café plaats vindt, bestaat bij de biljartliefhebbers grote belangstelling. Het Duitse koppel Kemper- Oldenburg heeft woensdagavond de zesdaagse van Dortmund ge wonnen. Het duo, dat bijna voort durend de leiding had, moest negen minuten vóór het einde nog felle strijd leveren om Bug- dahl-Sercu, die een ronde voor sprong genomen hadden, terug te halen. Onder luide aanmoedigin gen van de 6500 toeschouwers slaagden de Duitsers'daarin. Peter Post eindigde met zijn Zwitserse ploeggenoot Pfennin- ger op de derde plaats met een ronde achterstand. In totaal werd 2756 km afge legd. De uitslag luidt: 1. Kemper-Oldenburg (W.-Dld) 427 pnt. 2. Bugdahl-Sercu (W. Dld-B.) 232 pnt. op één ronde: 3. Post-Pfenninger (Ned.-Zwits.) 345 pnt. 4. Junkermann-Renz (W.-Dld) 232 pnt. 5. Lykke-Eugen (Den.) 164 pnt. De directie van '„Aluminium- industrie Vaassen"- deelt - mede, dat aan de arbeidsinspectie ver gunning is gevraagd voor een werktijdverkorting voor despuit- gieterij te Vaassen en de metaal gieterij te Nunspeet. Het is de bedoeling, dat van-medio novem ber af gedurende een periode van zes weken in beide produk- tie-afdelingen de werktijd wordt verkort tot drie dagen p'er week. Deze werktijdverkorting houdt verband met een vermindering van opdrachten van enkele hoofdafnemers. Bij de beoogde werktijdverkorting zijn circa 200 arbeiders betrokken. Voor de werknemers zal de uitkering op grond van de werkloosheidsver zekering, die tachtig procent van het bruto-loon bedraagt, worden aangevuld tot honderd procent van het netto-loon. De „Aluminiumindustrie Vaas sen" is een dochteronderneming van de Hoogovens in IJmuiden. Twee onbekend gebleven man nen hebben woensdagnacht de ruit van de juwelierszaak-Pieter- se in de Molukkenstraat in Am sterdam-Oost met een vuilnisem mer ingeslagen en enkele grepen in de etalage gedaan. De houten luiken die de etalage bescherm den, waren verwijderd. De rui tentikkers namen de vlucht toen een overbuurman van de juwe lier, die hen bezig zag, alarm sloeg. In de haast om weg te ko men verloren de rovers 54 gou den ringen, drie gouden armban den, 'een camee-hanger en vier gouden horloges. Naar later werd bericht heb ben de mannen een hoeveelheid sieraden met een waarde van naar schatting 2.000 gulden buit gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5