PROVINCIAAL NIEUWS Ike/beAttobomy Aimke/! Proef zelf. CAMEL heeft die rijke smaak, die deze sigaret wereldberoemd heeft gemaakt. Geniet ook van CAMEL. Amerika's beste en meest gerookte sigaret. Pagina 3 Terneuzen Axel Cl ••III De K Mansreert Hoek Kloosterzande Sas van Gent Zaamslag Vrijdag 27 oktober 1967 DE VRIJE ZEEUW Westelijke dam van de buitenhaven wordt gedeeltelijk verwijderd Inlichtingen voor de scheepvaart De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg maakt be kend, dat ten behoeve van de uit breiding van de westbuitenhaven en de aanleg van de nieuwe zee vaarthaven te Terneuzen om streeks 1 november zal worden be gonnen met het verwijderen van een gedeelte van de westelijke ha- vendam van de westbuitenhaven. In verband met deze werkzaam heden is de markeringsverlichting van het talud op het westelijk ha venhoofd van de westbuitenhaven gedoofd. Geleidelijk zal de berm verlichting langs de westelijke ha- vendam en de aan de westelijke zijde van de buitenhaven staande meerstoelen 5, 6, 7, 8 en 9 worden verwijderd. Na 15 november zal gedurende een tijdvak van ongeveer 15 maan den slechts beperkte meergelegen- heid voor zeeschepen in de west buitenhaven beschikbaar zijn. Aan zeeschepen met bestemming het kanaal van Terneuzen, voor zover zij niet kunnen afmeren in de buitenhavèn en afhankelijk van de omstandigheden, zullen op de Wes- terschelde de volgende wachtplaat- sen worden aangewezen: a. de put van Terneuzen ten wes ten van zwarte boei' nr 27; b. ter hoogte van de Braakman ten westen van de lijn verklik- kerücht Ogn. Nieuw Neuzen- polder en zwarte ton nr 21; c. de Zuid-Everdingen ten noor den van de boeienlijn van rood nr 18 en rood nr 24; d. de rede van Vlissingen. Ten behoeve van de communi catie tussen de rijkshavendienst Terneuzen en de scheepvaart zal een vaartuig genaamd „Reporter Terneuzen", uitgerust met de V.H. F. kanalen 6, 11, 14 en 37, voort durend beschikbaar zijn. Gezagvoerders en (of) loodsen van zeeschepen, komende uit zee, al of niet voorzien van V.H.F., die nen hun instructies betreffende de in te nemen wachtplaats door tus senkomst van het loodswezen te Vlissingen te ontvangen. Gezagvoerders, c.q. loodsen van zeeschepen, komende van Antwer pen, boven-Schelde of het kanaal door Zuid-Beveland, voorzover uit gerust met V.H.F., dienen nabij Hansweert contact op te nemen met de havendienst Terneuzen (kanaal 11), teneinde instructies betreffende de in te nemen wacht plaats te ontvangen. Gezagvoerders, c.q. loodsen van zeeschepen, komende van Antwer pen, boven-Schelde of het kanaal door Zuid-Beveland, voorzover niet uitgerust met V.H.F., moeten hun instructies via het vaartuig „Reporter Terneuzen" ter rede van Terneuzen afwachten. In de buitenhaven gemeerd of op de Westerschelde ten anker liggen de zeeschepen zullen via het vaar tuigen „Reporter Terneuzen" tijdig betreffende hun schutbeurt door de westsluis worden ingelicht. Ledenvergadering vrouwenbond P. v. d. A. In de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van de vrou wenbond van de p.v.d.a., die ■deze week in „De Vriendschap" werd gehouden, werd na de ge bruikelijke behandeling van jaarverslagen e.d. in de bestuurs- vacatures voorzien, welke waren ontstaan door het aftreden van de dames E. DoomsOrtelee en M. FrederiksenOrtelee. Mevr. J. DielemanHeijnsdjjk werd secretaresse en zal tevens optreden als lid van de „commis sie warm eten". De dames C. Doorns—de Kra ker en A. PichalGeelhoedt zijn eveneens in het bestuur opge nomen. Als vertegenwoordigster in het afdelingsbestuur werd mevr. B. LeunisHamelink aan gewezen. Een geanimeerde discussie werd gevoerd over vier onder werpen, waarbij de heer J. Sten- vert als gespreksleider optrad. De onderwerpen waren: a. Vietnam: hoe ontstond deze oor log en hoe kan er een eind aan worden gemaakt? b. Heeft de vrouwenbond nog recht van be staan? c. Uitbreiding van de Dow of recreatiegebied? d. Dem ping Heerengracht; waterpartij of parkeergelegenheid? Bij het eerste onderwerp kon alleen de vurige wens worden uitgesproken, dat er spoedig aan het reeds vele jaren durende bloedvergieten een einde zou komen. Verder was men unaniem van mening dat de vrouwenbond moet blijven bestaan. Over de uitbreiding van de Dow waren de meningen ver deeld. Wel kwam tot uiting dat de Dow Chemical als werkgele genheid niet gemist kan worden. Indien de uitbreiding doorgaat en er recreatiegebied moet ver dwijnen, zaj. daarin op de een of andere wijze moeten worden voorzien. Ook over het al of niet dem pen van de Heerengracht liepen de meningen uiteen. Als er een „waterpartij" over blijft, is het wenselijk dat de wateroppervlakte wordt ver kleind. zodat er ruimte komt voor parkeergelegenheid. Door aanplantingen kan voor enige verfraaiing worden ge zorgd. Bovendien zouden er maatregelen moeten worden ge troffen, opdat het geen „stink- boel" wordt. Tijdens de discus sie bleek dat deze kwestie leeft in brede lagen van de bevolking. De goed bezochte vergadering werd besloten met de mede delingen dat op 3 november de ijsrevue te Antwerpen kan wor den bezocht; dat bij voldoende deelname de bejaarden kunnen „turnen" en endat in samenwer king met de vrouwenbond van N.V.V. en N.K.V. op 7 november voor de leden een voorlichtings avond over woningtextiel zal worden gehouden. Heropening gemoderniseerd fraai winkelpand Gisteren kwamen veel bezoe kers, zakenrelaties, cliëntèle en andere belangstellenden de ge heel vernieuwde zaak van Wol- fert in de Korte Kerkstraat be zichtigen. Het is verrassend wat er hier in luttele weken tijd gepresteerd is Was voorheen de zaak in luxe- en huishoudelijke artikelen, die door de heer F. J. Dekker sinds 1951 nog steeds onder de firma naam Wolfert gedreven wordt, een toch wel letterlijk enigszins duistere aangelegenheid, thans zorgen kunstmatige lichtbron nen, hierin bijgestaan door een speels kleurengamma van wan den, vloerbedekking en vooral de open etalageruimten voor een immense verruiming van het zicht. De thans ongeveer 80-jarig be staande zaak van D. E. Wolfert Hzn is er dan ook niet meer in te herkenneh. De vitrine in de Nieuwstraat is verdwenen, de an dere 2 in de Korte Kerkstraat, die voorheen door houten wanden het zo kostbare daglicht weer den, zijn thans opengemaakt en bieden zo van buitenaf reeds een blik op de vele luxe- en huishou delijke artikelen, die er in grote verscheidenheid voorhanden zijn. De brede trap in het midden is eveneens afgebroken, hierdoor is veel ruimte gewonnen. Na een rondgang langs de gon dola's waarop de verschillende artikelen staan uitgestald, kon den wij niet ander concluderen, dan dat het winkelcentrum in de binnenstad van Terneuzen weer een zeer fraai winkelpand rijker is geworden en de slogan van de fidmanaam nog steeds van kracht is: „Wolfert heeft het Oranjevereniging „Axel" vergaderde Dinsdagavond kwam de Axel- se Oranjevereniging in algemene vergadering bijeen. Hét huishou delijk gedeelte kon vrij snel wor den afgewikkeld. In de bestuurs- funkties traden geen noemens waardige wijzigingen op. Na een korte pauze werd een uitvoerige discussie aangegaan over de oranjefestiviteiten in 1968. Speciale aandacht werd tij dens deze geanimeerde bespre king gewijd aan de eerstkomende koninginnedag, waarop getracht zal worden een uitgebreid en af wisselend programma voor de jeugd maar ook voor de ouderen samen te stellen. Uit ervaring is gebleken dat al leen al het vieren van koningin nedag volledig gevuld met at- trakties voor jong en oud een be drag van zoti 2500 vraagt. Het bestuur van de Oranjevereniging zal dan ook in de nabije toekomst een beroep doen op de bevolking. In grote trekken werden de plannen voor 1968 doorgenomen. Terneuzense schakers wonnen in Axel De schaakclub te Terneuzen speelde de eerste competitie wedstrijd van dit seizoen tegen „Landau" in Axel. Het werd een kleine overwin ning voor de Terneuzenaars. De gedetailleerde uitslag was: S. Landau (Axel) Terneuzen H. Groenenboom K. M. Cohen 0—1 C. de Putter A. Beishuizen 01 H. de Ridder D. de Jonge 10 B. I. Kloosterman G. Huter 01 J. Lensen W. de Ridder 10 M. Jansen H. M. Heikoop 10 N, Bolleman G. Dijselijnck 01' A. P. de Ruyter H. A. Barentsen M. Mattelé G. de Ridder 10 D. Jansen P. A. v. d. Heuvel 01 (ADVERTENTIE) Totaal 4%—5% Plattelandsvrouwen bijeen Woensdagmiddag kwam de af deling Axel van de bond van plattelandsvrouwen in de „Stads herberg" in vergadering bijeen onder voorzitterschap van mevr. C. van Dijkevan Dijk. Na een kort huishoudelijk gedeelte sprak gynaecoloog G. L. J. lil. Driebeek uit Axel over „de overgangsja ren". Dat deze lezing bij dé da mes veel interesse opwekte bleek na de pauze duidelijk uit de over stelpende reeks van vragen, wel ke tot aller tevredenheid door spreker werden beantwoord. Mevr. Van Dijke bracht aan het Natuurlijk: Citroen De Kuyper. Dit vond ook de bartender die in 1952 met zijn longdrink „Bazi" de Eerste Prijs won op de Natio nale Cocktail Longdrink Com petitie. Het recept is heel een- voudg: Neem een normaal drink glas, giet hierin een glaasje De Kuyper Citroenjenever en vul het glas verder met tonic. Houdt U van een extra koude long drink, dan een paar stukjes ijs toevoegen. eind van de zeer druk bezochte bijeenkomst een woord van dank aan de heer Driebeek. Auto over de kop Donderdagmiddag omstreeks tien over twee reed A. H. Ch. H. uit Goes met een bestelauto van de Sasweg de rijksweg Axel- Sluiskil op. Hij verleende geen voorrang aan de uit de richting Axel over de rijksweg rijdende personen auto, bestuurd door P. L. K. uit Terneuzen. K. zwenkte ver naar rechts om de bestelauto te ont wijken. Hierbij begon de perso nenauto te slippen en sloeg over de kop. Hij belandde op het meer dan een meter lager gelegen rij wielpad. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De auto werd zwaar beschadigd. Gezellige avond voor bejaarden in ,,'t Trefpunt" De activiteitencommissie van het „Trefpunt" had deze week voor de bejaarden weer een ont spanningsavond belegd, waarvoor grote belangstelling bestond. Na de opening door de heer L. Dieleman speelde de heer M. Kla assen op zijn electronisch orgel een -serie oude en popu laire liedjes, waarbij de bejaar den lustig meezongen. Hierna vertoonde de heer C. Weltevreden, hoofd der school te Spui, een aantal kleurendia's over het leven van de bewoners van ons land in de pre-historie. Na de pauze volgde er een spel waaraan alle aanwezigen konden meedoen. De heer J. H. Bouman had van een aantal vooraanstaande personen uit Axel, o.a. burge meester Van Dijke, wethouder C. van Bendegem. enkele art sen en dominees dia's vervaar digd van jeugdfoto's. Ook van een aantal trouwe bezoekers van het „Trefpunt" waren er dia's uit hun jeugd gemaakt. In totaal werden 24 jeugdfoto's vertoond. Aan de oudjes was het nu om op de uitgereikte for muliertjes, waarop de namen van de getoonden stonden, het juiste cijfer van de dia's in te vullen. Dit bleek geen gemakkelijke opgave. Toch waren er twee damese die aan 19 van de 24 het juiste nummer, hadden ge geven. Dit waren mevr. Koole en mevr. Scheele, die moesten loten om de le en 2e prijs. Mevr. Scheele was de gelukkigste en won de le prijs. Mevr. De Krakervan Es be dankte aan het einde allen har telijk voor hun medewerking aan deze geslaagde avond. Noorse ertstanker aan de grond en weer vlotgetrokken Bij boei 49 op de Westerschel de is donderdagmorgen vroeg de Noorse ertstanker „Banak" (11503 brt.) .aan. de grond ge lopen. Het schip was leeg op weg van Antwerpen naar zee. 's Avonds hebben 14 sleepboten bij hoog water het schip vlotge trokken en naar de rede van Vlissingen gesleept. Benoeming onderwijzer - Het departement van onder wijs heeft medegedeeld dat aan de openbare school alhier gedu rende het schooljaar 19671968 boven het aantal verplichte leer krachten, n.l. het hoofd en twee onderwijzers, rijksvergoeding zal worden verleend voor het wet telijk salaris van een extra onderwijzer, mits het aantal leerlingen van het eerste en tweede leerjaar samen tenmin ste 38 bedraagt. Uit de elf sollicitanten hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. de heer J. J. A. Faas te Oost burg; 2. de heer I. J. Beuzenberg te Aardenburg; 3. mej. I. Rammeloo te Philip pine. De benoeming geschiedt in de raadsvergadering van a.s. dins dag. RECREATIEGEBIED BRAAKMAN De heer J. van der Peijl, lid van het algemeen bestuur van 't recreatiegebied Braakman heeft te kennen gegven dat hij als lid van dat bestuur wenst te bedan ken. Volgens artikel 5 van de ge meenschappelijke regeling heb ben in het bestuur o.m. zitting twee leden, te benoemen door de raad der gemeente Hoek. In de vacature za] worden voorzien in de komende raadsvergade ring. Doctoraal examen Aan,de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde deze week voor het 2e gedeelte van het doc toraal examen tandheelkunde de heer E. A. E. Lockefeer te Hon- tenisse. Gemeenteraad gaat in beroep bij de Kroon De gemeenteraad van Sas van Gent schaarde zich unaniem ach ter het voorstel van B. en W. on| beroep in te dienen bij de Kroon tegen de afwijzende beschikking van G. S. betreffende het be schikbaar stellen van een kre diet van 110.000 gulden voor de bouw en inrichting van een kan toorgebouw. Ged. Staten grondden hun be sluit op de overweging dat zij het thans financieel niet verant woord achten een dergelijk kre diet beschikbaar te stellen voor de bouw van een kantoorge bouw. De gemeenteraad meende dat de herindeling evenwel nog lang niet in kannen en kruiken is. De gemeenteraad maakt zich bezorgd over het toenemen van alle mogelijke bouwsels achter de nieuwe woonwijken. Deze bouwsels, waarvan de meeste zonder vergunning werden neer gezet, doen dienst als garages, duivenhokken en bergplaatsen. De heer L. de Meijer vreesde het feit, dat Sas van Gent over enkele jaren vol opstallen staat, die er onooglijk uitzien. Iedereen was het er over eens, dat er een bouwverordening zou moeten ko men om deze bouwrage stop te zetten. De heer J. Bockstael was de mening toegedaan, dat men voor zichtig moest zijn met de men sen hun hobby's te ontnemen. De heer E. van Assche stelde voor een aantal modellen te ont werpen voor de bouw van gara ges en bergplaatsen, waaruit de bouwer zou kunnen kiezen. Toen B. en W. het exploitatie plan van de omgeving van de begraafplaats ter vaststelling voorlegden, kwam de heer M. de Groff in het geweer. Hij schrok van het nadelig saldo van deze exploitatie 124.000). Dit na delig saldo werd veroorzaakt door het grootste gedeelte van de grond niet? voor huizenbouw beschikbaar te stellen, maar als groenstrook of park te bestem men. Ook andere raadsleden stelden voor het exploitatieplan even aan te houden om een en ander alsnog te bekijken. De verbouwing van de school in de Zandstraat, die nu is uit gebreid met een dokterskamer- hoofdenkamer. werd door B. en W. aangegrepen om in de Zand straat passende ruimte te zoe ken voor verschillende, aange legenheden met betrekking tot 't openbaar bestuur. Men bracht naar voren dat de voltrekking van huwelijke in deze kamer sfeervoller zou verlopen dan in het in gebruik zijnde vereni gingsgebouw. Daarom werd met algemene stemmen aangenomen de dokterskamer in de Zand straat als „huis der gemeente" te verbouwen. Bij de rondvraag vroeg de heer M. de Groff wat er de oorzaak van was, dat uit de riolen zoals zondag j.l. een niet te harden stank komt. „Het was in de Noord-Weststraat en op de klei ne markt niet uit te houden", al dus de heer De Groff. Burgemeester Den Den Boer zou de zaak laten onderzoeken. Duiven- kampioenschappen 1967 Maatschappij „De Vrede". Vitesseduif: 1. L. J. du Puy: 2. BegijnVermoet; 3. J. Fruytier. Hok: 1. J. Fruytier; 2. J. du Puy; 3. J, Snelders. Fondduif: 1. C. Bos; 2. W. Rade makers; 3. J. du Puy. Hok: 1. C. Bos; 2. J. Snelders; 3. J. du Puy. Jonge duiven: 1. R. v. d. Ber- ghe; 2. H. Marquinnie; 3. K. de Backer. Hok: 1. R. v. d. Berghe; 2. H. Marquinie; 3. R. Gernaert. Kampioenschappen generaal: 1. J. Snelders, Sas van Gent; 2. J. du Puy, Sluiskil; 3. J. Fruytier, Sas van Gent; 4. A. Claeyssens, Sas van Gent; 5. Th. Zeele, Sas van Gent. P.I.T.-kollekte De kollekte voor het protestants interkerkelijk thuisfront bracht in Zaamslag 384,22 op, dat is bijna 100 meer dan vorig jaar. Brandalarm Woensdagavond om half elf werd Zaamslag opgeschrikt door de loeiende sirene. Er was gemeld dat er op het erf van de landbou wer A. Dekker in de Polderstraat brand was. Brandweerlieden waren snel ter plaatse en vele in gezetenen begaven zich naar de Polderstraat. Daar bleek dat een hoop afval achter de schuur in brand stond, zonder enig gevaar op te leveren voor de belendende gebouwen. Het betrof hier een oefening - waarbij geconstateerd kon wor den, dat de brandweer in goede staat van paraatheid verkeert, ondanks het feit dat de brand weerauto moeilijk startte. - AGENDA - ZATERDAG 28 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, t, uur: „Elvis a go-go". Zuidersportpark, 3.15 uur: Tern. BoysRoda Boys. Othene7 uur: Prijskaarten ZONDAG 29 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „Elvis a go-go", 5 uur: „Terugkeer van de wre ker". Have a real cigarette-CAM E L wrnmmmm w p

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3