Tweede Kamer over de defensiebegroting Rennies Weer een slag om Engeland De kruitfabriek te Muiden West-Duitsland en de Britse toetreding tot de E.E.G. Het hoofdprobleem het pond sterling GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN WERKTE AGENDA IN 20 MINUTEN AF Pagina 2 DE vrije ZEEUW Vrijdag 27 oktober 1967 Ouderdagen Burgervak- ontwikkeling Motie-Wierda verworpen Luchtmacht- schade Technische specialisten Militair mag in burger maakt uw keel weer als fluweel STAKINGEN IN PERU Grieks schip in nood Brandend maagzuur, Het lossen van de Eljaco Verstekeling tegen wil en dank Branden in Suez bijna bedwongen Het pond Pijn Voorwaarde Minister W. den Toom (defen sie) heeft donderdagmorgen tij dens de openbare vergadering van de defensiecommissie in de Tweede Kamer meegedeeld, dat een interdepartementale com missie zich op het ogenblik be raadt over de vraag of en zo ja, waarheen, de kruitfabriek in Muiden moet worden verplaatst. De commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de departementen van financiën, economische zaken, binnenland se zaken, volkshuisvesting en ruimtelij ke_ ordening, sociale zaken, verkeer en waterstaat en defensie. De s.g.p.-fractievoorzitter, ir. C. van Dis, had een dringend be roep op de bewindsman gedaan de fabriek zo spoedig mogelijk naar een ander onbewoond deel van het land te verplaatsen. De staatssecretaris van defen sie voor landmachtzaken. J. C. E. Haex, heeft meegedeeld dat de ouderdagen, die uit bezuinigings overwegingen niet meer worden gehouden, zullen worden hervat, zodra daartoe weer de finan ciële ruimte aanwezig is. „Bepaalde dingen moeten nu eenmaal ten offer vallen aan een goede uitrusting van het leger. Ik hoop dat er volgend jaar geld vrij komt voor derge lijke noodzakelijke onderdelen van de mentale uitrusting", al dus de staatssecretaris, die hier mee inging op een vraag van de v.v.d.-afgevaardigde Vonhoff. De opheffing van de ouder dagen betekent een besparing van 600.000 gulden per jaar. De burgervakontwikkeling bij de landmacht, die in het kader van het nieuwe (bezuinigings-) beieid is stopgezet, zal wellicht per 1 januari worden hervat, maar dan uitsluitend op het ge bied van de lasopleiding. Dit deelde staatssecretaris Haex mee in de commissie voor defensie. „Wij hebben gezocht de exploi tatiekosten te beperken ten gun ste van de investeringsruimte. Met angst denk ik terug aan de dagen van 1940 toen ons leger kwalitatief en kwantitatief on voldoende te velde trok. Nu de grote lijn van het regeringsbe leid er op is gerocht de moei lijke financiële positie zo goed mogelijk het hoofd te bieden, moet worden getracht de in vesteringsruimte op peil te hou den." De bewindsman deelde voorts mee dat ter compensatie van het opgeheven beroepskeuze adviescentrum getracht zal wor den gebruik te maken van de bestaande arbeidsbureaus. Over leg dienaangaande wordt met de minister van sociale zaken ge voerd. Daarnaast zal een be roepskeuze-adviseur worden aangetrokken ten behoeve van de stichting „Welzijnszorg". De motie-Wierda, onderdeel van de tegenbegroting die de p.v.d.a.-afgevaardigde Peschar tijdens de algemene beschouwin gen lanceerde, is door de defen siecommissie uit de Tweede Ka mer met elf tegen vijf stem men verworpen. Voor aanvaar ding van de motie spraken zich uit de leden van de p.v.d.a.-frac- tie en de c.p.n. De commissie zal de Tweede Kamer adviseren de motie-Wierda tijdens de ple naire behandeling van de begro ting niet te aanvaarden. In de motie stelde de heer Wierda voor in het kader van een redelijke verlaging van de defensie-uitgaven enige ver ouderde grote oorlogsschepen uit de vaart te nemen, de parate sterkte van de landmacht te ver minderen onder het gelijktijdig opvoeren der personeelsbezetting en der materieeluitrusting, het bevriezen van de onderhouds kosten bij de luchtmacht en de marine op het peil van 1967 en taken af te stoten, die niet van nature door het ministerie van defensie behoeven te worden verricht. Verscheidene afgevaardigden gaven te kennen dat terugkeer naar de toestand in de jaren der tig ongewenst is. Anderen noem den het prematuur dat Neder land zich aan N.A.V.O.-taken zou onttrekken. Enkele afgevaardigden vroe gen aandacht voor de schade, toegebracht als het gevolg van doorbreking der geluidsbarrière. De D'66-afgevaardigde dr. Im- kamp wilde een schaderegeling in N.A.V.O.-verband in het leven roepen. Staatssecretaris Duynstee deel de mee dat de schade niet kan worden gezien als een onrecht matige overheidshandeling. De staat is dan ook niet verplicht tot schadevergoeding. Als even wel blijkt dat de voorschriften zijn overtreden, zal tot vergoe ding worden overgegaan. De supersone vluchten mogen ove rigens slechts plaats vinden in klimmende of horizontale vlucht en uitsluitend na opdracht. Staatssecretaris Haex heeft in de defensiecommissie meegedeeld dat in de landmacht ongeveer 2200 technische specialisten die nen, waarvan de helft nog in op leiding is. Binnen een aantal jaren hoopt de legerleiding dit aantal op te voeren tot 10.000. De toeloop noemde de bewindsman meer dan bevredigend. In het kader van de bestrijding der jeugd werkloosheid is de instroming verruimd. Het depot Roermond is dan ook uit zijn jasje gegroeid, aldus de staatssecretaris, die aan kondigde dat in verband hiermee nieuwe depóts zullen verrijzen in Appingedam en Haarlem. Er is overigens niets gebleken van bepaalde spanningen tussen de technische specialisten en dieribtplichtigen, zo gaf hij te kennen in antwoord op een vraag uit de commissie. Buiten diensturen mogen bin nenkort alle militairen burgerkle ding dragen, met uitzondering van de militairen die aan de eer ste militaire vormingsperiode bezig zijn, in tijdsduur per krijgs machtonderdeel variërend. Over het reizen in burgerkle ding per militaire trein voert de minister van defensie nog over leg met de Nederlandse spoor wegen. Zodra dit overleg is af gesloten kan de regeling ingang vinden. Minister Den Toom, die dit donderdagmiddag meedeelde in de defensiecommissie van de Tweede Kamer, zei dat er uit zonderingen op deze regel zijn gemaakt voor personeel aan boord van schepen, waar het niet altijd mogelijk zal zijn bur gerkleding te dragen. Geen aanleiding zei de be windsman te zien de groetplicht buiten de kazernes af te schaf fen. „Dat is gewoon een burger lijke beleefdheid. In Rusland groet elke soldaat voor tien gul den en 20 gram tabak per maand", zo zei hij. Ten aanzien van de groetplicht op het kazerneterrein wilde minister Den Toom de vrijheid van beslissing aan de betrokken bevelhebbers overlaten. De stakingen in Peru uit pro test tegen de devaluatie van de sol, de Peruaanse munteenheid, met 35 procent breiden zich uit. Acht dagen geleden braken in Areqüipa, een stad op 750 km ten zuidoosten van Lima, stakin gen uit. Betogers sloegen ruiten stuk, plunderden winkels en gooiden auto's omver uit protest tegen de schaarste aan levens middelen. Dinsdag bereikte de stakingsgolf de stad Cuzco op 570 km ten oosten van Lima en woensdag de stad Puno. De sta kers willen een loonsverhoging van 30 procent ter compensatie van de verminderde koopkracht van de sol en prijsbeheersing voor wat de prijzen van produk- ten betreft, die voor het levens onderhoud noodzakelijk zijn. In Lima gaan geruchten dat de militairen de macht zullen over nemen, als de regering niet spoe dig een einde weet te maken aan de-onrust onder de arbeiders, I Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger en minister van bui tenlandse zaken Willy Brandt hebben donderdag voor de bondsdag verantwoording afge legd over hun respectieve bezoe ken aan Londen en Luxemburg in verband met de Britse aan vrage van het E.E.G.-lidmaat- schap. Duidelijk bleek dat de houding van de Westduitse regering sinds het debat over deze kwestie op 13 oktober niet is veranderd. Opnieuw werd steun aan Enge land verklaard en aangedrongen op geduld en het aannemen van een pragmatische houding. Kie singer weigerde wederom in te gaan op de eis van de liberale oppositie, het Franse verzet tegen de Britse toetreding met een krachtiger houding te beant woorden. Evenals tijdens zijn bezoek aan Londen wees de kanselier er met nadruk op, dat tegen De Gaulle een harde houding geen zin heeft en dat in het huidige stadium niets anders gedaan kan worden dan het standpunt van de overige leden van de zes zo kuhdig mogelijk naar voren te brengen. Hij betoogde dat hij in zijn gesprekken met Wilson erin geslaagd was de Britse premier te overtuigen dat de bondsrepu bliek de Britse aanvrage wel degelijk ten volle steunt. Het 1.773 ton metende Griekse schip „Razani" is woensdagavond in de Galway-baai aan 'de Ierse westkust in een storm aan de grond gelopen. De reddingboot van Galway heeft het grootste deel van de 25 koppen tellende bemanning van boord gehaald. De kapitein, vier officieren en drie bemanningsleden bleven op het schip. Een Iers legerhef- schroefvliegtuig dat tijdens de nacht in de buurt was gebleven, behoefde geen hulp te verlenen. MEN KAN B1AFRA PER SCHIP NIET MEER VERLATEN Lobe: De troepen van de Ni- geriaanse Federale hebben Cala- ba ingenomen, waardoor het on mogelijk is geworden Biafra per schip te verlaten. De laatste groep van 250 buitenlandse vluchtelin gen is in Lobe (west-Kameroen) aangekomen. Zelfs een doos van een Nederlands biermerk bewees goede diensten om bezittingen mee te kunnen nemen. druk op de maag, opgeblazen gevoel helpen direct! Aan pier 7 van: de Rotterdamse Waalhaven is men nog steeds bezig de lading te lossen van het Nederlandse binnenschip „Elja co", dat na een aanvaring ruim een dag op de bodem van de Waalhaven heeft gelegen. Men heeft nog niet kunnen vaststellen hoeveel van de uit giftige chemi caliën bestaande lading in het water van de rivier is wegge spoeld. Vast staat wel dat er geen vaten mét parathion de „El jaco" had er 359 aan boord toen het maandagavond na de aanva ring zonk in de rivier drijven. Men verwacht pas begin vol gende week klaar te zijn met het lossen van de lading. Op het ogenblik is men nog steeds bezig giftige chemicaliën uit het ruim te halen. Later komt de kleine lading niet-giftige stoffen aan de beurt. Pas wanneer het hele schip gelost is, kan men ten naas- tebij vaststellen of en zo ja, hoe veel gevaarlijke stoffen in het rivierwater zijn opgenomen. Het Rotterdamse drinkwater- leidingbedrijf is inmiddels weer begonnen met het pompen van water uit de rivier. Talrijke proe ven hebben aangetoond dat het rivierwater niet met giftige stof fen uit de „Eljaco" was besmet. Abdelsalam Trabloesi, een 31- jarige havenarbeider uit Tunis, was, moe geworden van het la den van een Amerikaans vracht schip in de haven van Tunis, tus sen de zakken met zaad in het ruim gaan liggen en in slaap ge vallen. Toen hij zijn ogen weer opende, ontdekte hij dat het ruim boven zijn hoofd was gesloten en dat de vrachtvaarder uit Tunis was vertrokken. Vijf dagen lang heeft de Tunesiër opgesloten ge zeten zonder eten of drinken. Nie mand hoorde hem roepen. Toen het vrachtschip tenslotte in Izmir meerde en het ruim werd ge opend, kon Trabloesi er weer uit. De Turkse politie onderzoekt hoe hü weer.naar huis zal kunnen terugkeren. De branden in Suez waren gisteren na 48 uur zwoegen voor het grootste deel bedwongen. De laatste vuurhaarden zouden in de loop Van donderdag wor den geblust, zo schreef het Egyp tische semi-officiële blad Al Achram. Volgens een voorlopige beoordeling van de economische gevolgen van het Israëlische bombardement van dinsdag zijn er nog voldoende brandstofvoor raden en ziet het er niet naar uit, dat tot rantsoenering moet worden overgegaan, aldus het blad. „Al Achram" meldt voorts dat er niet alleen in Port Said maar ook in Alexandrië Russische oor logsschepen verwacht worden voor een „vriendschapsbezoek". Ze zullen er vandaag arriveren. In Luxemburg Is weer een slag om Engeland begonnen. In de mi nisterraad van de E. E. G. komt ter sprake hoe het nu verder moet met het Britse verzoek om toetreding. Dat Frankrijk daar nog steeds niet erg voor is, staat vast. Ook staat vast dat de bondsrepubliek wel graag Engeland in de club ziet ver schijnen, maar het daarover niet tot een breuk met Frankrijk wil laten komen. Vandaar dat al geleurd wordt met een plan om voorlopig maar wat voorbereidende besprekingen te houden die eigenlijk toch tot niets verplichten. Dat verhoedt dan wel een Frans nieuw veto maar 't lost ook weinig op. De Gaulle heeft nu niet luid en onaangenaam voor anderen „non" te zeggen. Dit uitstel is hem ook welgevallig. Hij hoeft ook niet met nogal absurde rede nen aan te komen als zou Engeland niet Europees genoeg zijn. Tenslotte is de Europese Com missie in Brussel hem al voor ge weest door een keurige lijst van moeilijkheden op te stellen zij het dan dat de commissie niet zei dat daarom van die toetreding niets kon komen; ze zei dat die proble men wel moeilijk maar niet onop losbaar warén. Dat het met de Britse 'economie op, het moment een beetje hapert, is 'geen belangrijk bezwaar. Trou wens ook in de E. E. G.-landen gaat het niet zo florissant. Wel ge ven de huidige stakingen kort bij de spoorwegen, langer in de havens nog eens een extra ac cent aan de kwetsbaarheid van de Britse economie. Maar dat is voor de commissie nog makkelijker te verteren dan bijvoorbeeld de ge weldige inspanning die de Britten zullen hebben om zich agrarisch bij het vasteland aan te passen. Het hoofdprobleem is het pond sterling omdat dat nu eenmaal nog altijd een functie heeft als wereld valuta. Meer dan een kwart van de wereldhandel wordt in ponden afgewikkeld. Dat schept voor Lon den de last dat een groot deel van de Britse betaalmiddelen hetzij in feite, hetzij in tegoeden in omloop zijn over de hele wereld. Dat gebeurt op een basis van vertrouwen, want voor elke tien 67) Henri, die dit speelgoed ge kocht had onder verzekering van de winkelier, dat het extra-grote ballons waren, probeerde er een van, voor zijn eigen plezier. Maar hij werd net zo gedesillusioneerd' als meneer Crommer hierEn misschien schrok hij nog wel meer, want hij had voordien ruzie gehad met zijn broer, en hij had alle reden, te schrikken van een knalDe ballon barstte dan met reuzelawaai. Henri schrok, en dook door de reflex met een bons dieper met zijn zitvlak in de verende matras. Dit was de do( van Martijn van Doff, heren. Want onderaan deze staaldraad-matras hangt een losse spiraalveer, welke door het gewicht van Henri vastgeklemd werd in de positie waarin hij ge broken hing: verticaal. Toen Mar tijn schrok, en zijn schrik was ook zoveel erger, door zijn slecht geweten schokte zijn hoofd onwillekeurig óp; hij kwam in aanraking met deze veer, die juist tegelijkertijd met Henri's lichaam naar beneden schokte. De veer drong scherp en kort in Martijn's slaap. En terwijl Henri zich in alle onschuld herstelde van een schrik, moet zijn broer dood on der het bed in elkaar gezonken DOOR OLAF J. DE LANDELJ» zijn, waarbij het potlood, omdat het rond was, uit zijn handen wegrolde tot waar een op de grond hangende slip van de sprei het gedeeltelijk tegenhield". Ten tweede male hief Terry de beddenboel op, en toonde ons. nu de loshangende veer. Daarna legde hij alle recht en ging op het bed zitten. Crommer, Burg heem en ik lagen op onze knieën en keken onder het bed, terwijl wij aan de spiraal voelden. „Het resultaat ziet u op het verband van inspecteur Menters", voltooide Terry. „A propos, Men ters. Hoe is het nou?" „O, dat gaat wel", antwoordde deze bleekjes. „Ik was alleen een ogenblik ontzetend duizelig, door die rare klap op mijn slaap, maar nou is het al bijna over". Burgemeester Pael stond recht voor Terry en schudde bewonde rend het hoofd. „U bent een ge nie", zei hij. „Een wonder! „Jaja", kwam Crommer tussen beide. „Maar als u nu toch zo veel weet, vertelt u dan eens, wat Martijn gevonden had, als mid del om Henri te dwarsbpmen. Me dunkt, dat moet dan toch iets van belang geweest zijn". Ik stond juist alles aan Arlette uit te leggen, die met stralende ogen knikte en bepaald vrolijk was. Geen wonder, als alles zich zo ten goede draait! Ik was blij voor haar. Wie beschrijft mijn verbazing, toen Terry doodkalm in het Hol lands zei: „Tja ik,hoop dat u uw ogen en gezichten in bedwang hebt, heren, want ik zou niet graag willen, dat de vertegen woordigster van de schone sexe begreep, wat ik u nou tot m'n spijt moet zeggen „Ga door, meneer!' blafte Crommer. „Al die pour-parlers ontroven ons de tijd. „De vrouw, waarmee Henri wilde trouwen"; vertelde Terry brutaal, met de ogen van Arlette en mij afgewend, „is niet, wat hij in haar zagVoorzover ik erover kan oordelen is zij niet wat men een zedelijk hoogstaan de vrouw pleegt te noemen, ziet uHet spijt me, dit in haar aanwezigheid te moeten zeggen, maar gelukkig verstaat zij het niet. Ieder heeft zijn privé-be- grippen over trouw en liefde, maar er bestaat een soort vrou wen, dat deze begrippen helemaal niet kent Hij schouderschokte. „Qu'est-ce qu-il dit?" infor meerde Arlete bij mij. „Oh, ga n'a pas d'importance", weerde ik af. „Dus een lichtekooi?' vroeg Crommer hard. „Ja", antwoordde Terry boud. Burgheem trok zijn wenkbrau wen op. Hij deed een stap naar Terry toe en zei half vragend: „Dus dat wist Henri niet „Nee", antwoordde Terry. „Vermoedelijk niet. Maar Mar tijn wèL Wat zegt u daarvan?" „Ik vind het niet fijn van u", wierp Burgheem tegen. „Ik ben ook niet fijn", gaf Ter ry kalm toe. „En zo'n vrolijke griet is óók niet fijn!" Op hetzelfde ogenblik, dat hij dit zeer frivole woord uitsprak, sprong madame Enbourg als een tijgerin naar hem toe en gaf hem een duizelingwekkende slag in het gezicht. En daarbij riep ze een woord, dat voor een Frangaise heel vreemd klonk: het Neder landse woord „ploert"! We stonden verstard naar hen te kijken. Terry had een bloed neus en zag de vrouw stak aan. Ze was lijkbleek en scheen in el kaar te zullen zakken. Wendde zich snel om naar de deur. Doch ik had dit in de gaten, en pos teerde me er kalm voor, terwijl Gants bij de ramen ging staan. „Zo", zei Terry eindelijk. „U spreekt dus Hollands". Een ogenblik toonde haar ge zicht een weifeling. Toen beet ze door de zure appel heen en gaf met een zwaar accent toe: „Ja. Mijn moeder was een 'Ollandse. Maar ik 'eb nooi zoveel gespro kén, dat ik verstaanbaar ma- kèn „Maar nou kunt u het wèl", zei Terry, en bette zijn neus. ;,Als ik u was zou ik dat accent ook maar weglaten, want tegen juffrouw Booner was uw accent heel an ders, laatsttoen u haar kwam verklappen, dat ik detec tive wasEn dat woord „ploert" klonk' daarnet ook zui ver (Wordt vervolgd.) pond die als tegoed op de wereld wordt aangehouden is er eigenlijk maar één in Londen voorhanden. Als ieder zijn tegoeden zou opvra gen, zou düs een ramp gebeuren. Dat een aantal Arabische vors ten dit deed naar aanleiding voor de huns inziens pro-Israëlische houding der Britten in het conflict tussen Israël en Egypte deed in Londen dan ook flink pijn. De sjeiks verlegden hun tegoeden naar Zwitserland en Engeland sloot op zijn beurt weer een transactie met Zwitserse banken om een al te grote verzwakking van het pond te voorkomen. Nu krimpt de betekenis van het pond als wereldvaluta geleidelijk in. Eensdeels zorgt Wilson ervoor dat de Britse schatkist niet al te veel meer steekt in militaire bases overzee, waardoor India, Singa pore e.a. hun tegoeden aan ponden zien slinken zodat van die kant de Britse staatskas minder bedreigd kan worden door öpvraging van het tegoed. Bovendien zijn diverse landen in het traditionele sterlingblok druk bezig dollars en goud als basis van hun schatkist te verzamelen, liever dan tegoeden aan ponden. Dit be treft bijvoorbeeld Nieuw-Zeeland en Australië, maar ook Ceylon en India. De Britse verplichtingen uit sluitend vanwege het gebruik van het pond als wereldvaluta zijn ech ter nog altijd bijzonder zwaar, eigenlijk te zwaar tenzij Wilson de Britse economie opeens gezond kan toveren <w daarin gelooft nie mand. Natuurlijk heeft het voor Lon den ook wel enige voordelen dat het pond een wereldvaluta is, maar de lasten zijn gedurig zwaarder gé worden dan de lusten. Aan de an dere kant is het bestaan van ruime internationale betalings- en verre keningsmogelijkheden een voor waarde voor een uitgebreide we reldhandel, waarop de welvaart van heel wat landen is gebaseerd. Een rdicale oplossing van Enge- lands problemen door devaluatie van het pond bijvoorbeeld wordt .alleen daardoor geremd dat zoiets nog meer en nog ernstiger proble men in de rest van de wereld zou oproepen die dan toch weer hun weerslag zouden hebben op de Engelsen zelf. Inderdaad: het probleem is groot. Een oplossing zou kunnen zijn dat de, vergrote E. E. G. als geheel de last overneemt die de Brittëri nu alleen dragen. Daartoe «otr> zij'"ge makkelijk in staat zijn en men zou kunnen zeggen dat het ook niet meer dan de plicht is van een eco nomisch blok dat zo'n groot brok van de wereldhandel voor zijn re kening neemt. Waarmee alleen maar gezegd wil zijn dat zelfs een zo netelig probleem als dat van het pond best op te lossen is, mits er goede wil aanwezig is aan beide zijden. De jongste gesprekken in Luxemburg doen niet vermoeden dat die er bij de Fransen erg is. De 12 punten van de agenda, die gisteravond tijdens de openbare raadsvergadering werden behan deld, gaven weinig stof tot op- of aanmerkingen. Op voorstel van burgemeester Aschoff werd de wethouder van onderwijs en culturele zaken, de heer D. Binnekamp, benoemd tot voorzitter van de stichting belast met het beheer van de schouwburg. Betreffende het voorstel tot her ziening van het exploitatieplan „Sluiskil" merkte de heer Huij- brecht op dat de grondprijs voor sociale woningbouw met f 200 per kavel werd verhoogd, terwijl de prijs voor grote en kleine bunga lows dezelfde bleef, voor open be bouwing een weinig steeg en ook de prijs voor de kavels voor be jaardenwoningen, winkelcentrum, openbare bebouwing, kantoren enz. eveneens dezelfde bleef. De heer Berbers, wethouder van financiën, antwoordde hierop dat alleen een verhoging van de grond prijs, daar het om 178 woningen gaat, „enige aarde aan de dijk zet". Ook toen de heer Huijbrecht zei dat het hem meerdere malen was opgevallen dat bij een herziening de laatste kavels altijd het meest in prijs verhoogd worden, zei de wethouder, dat wat de bungalows betrof, dit maar een klein aantal was. De heer De Meijer vond de situa tie van de weg erg onoverzichtelijk, hetgeen wethouder De Vos beaam de. De heer Brakman pleitte voor een „weggraven" van de spoordijk die vervalt als de nieuwe brug in gebruik wordt genomen. Hij achtte een „doorbraak" wenselijk en meende bovendien dat de wacht huisjes bij de aanlegplaats van de pont tevens als zodanig voor de busreizigers kunnen dienen. Hij kreeg van de heer De Vos te horen dat hij daarop nu geen concreet antwoord kon geven, maar deze vraag na onderzoek graag een vol gende maai wilde beantwoorden. De raad keurde de voorstellen goed tot verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Noord" en in het exploitatieplan Catspolder. Ook het voorstel tot vaststelling van een verordening op de drank en horecafwet werd goedgevonden. De Voorzitter sprak met de heer Van Breda Vriesman zijn erkente lijkheid uit voor het legaat dat door wijlen de heer J. van Sprang aan de gemeente werd geschonken. De raad had geen bezwaar tegen de voorstellen tot: a. de stichting van een r.k. kleu terschool aan de Tamarinde straat; b. uitbreiding van de christelijke kleuterschool aan het Wagner- hof; c. het verlenen van medewerking aan het bestuur van de vereni ging voor christelijk onderwijs te Terneuzen. De raad aanvaardde de formele aanbieding van de begroting ten einde deze tijdig te kunnen behan delen. Bij de rondvraag uitte de heer Huijbrecht zijn misnoegen over de heersende stank van de leiding Sas van GentTerneuzen. Ik dacht dat die door de afvalwaterleiding wel weg zou zijn, aldus spreker, maar 't schijnt dat één van de sui kerfabrieken te Sas van Gent daar geen gebruik van maakt. De Voorzitter antwoordde dat deze kwestie de volle aandacht heeft. De heer Van Breda Vriesman zei dat hij de indruk krijgt, als hij naar de bromfietsen met de hoge sturen kijkt, dat het intellect van sommi ge berijders omgekeerd evenredig is aan de hoogte van die sturen. Elders werden daarvoor reeds be keuringen gegeven, zo merkte hij op. Hij was van mening dat dit in Terneuzen ook moet worden door gevoerd. De Voorzitter vond dat deze kwestie dan eerst grondig dient te worden bekeken.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2