Veiligheidsraad veroordeelt bestandsschendingen Botsingen bij betogingen in Le Mans Opnieuw bombardementen op centrum van Hanoi Wijziging van de algemene bijstandswet SLAPPE COMPROMIS RESOLUTIE AANGENOMEN HET HOUDT NIET OP: PREMIEVERHOGING VERPLICHTE ZIEKENFONDSVERZEKERING Het brood wordt maandag één cent duurder Twee Westduitse Sfarfighters neergestort HET WEER m VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 23e Jaargang- No. 7054 Overleg achter de schermen De tekst Meer toezicht Oproerige werklozen Bejaardenpremles ook omhoog WERVELSTORM OVER BIRMA 25.000e schip voor Rotterdam Amerikaanse verliezen 46 procent Amerikanen tegen de oorlog Minister Malik door koningin ontvangen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal: per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgééu handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecnmb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De veiligheidsraad heeft woensdagnacht met algemene stemmen de bestandsschendin gen in het midden-oosten veroor deeld en een beroep op de be trokken lidstaten gedaan, onver wijld „alle verboden, militaire acti viteiten in het gebied te staken". De resolutie die aan de raad werd voorgelegd, toen het debat om 22.36 uur werd hervat, was in de plaats gekomen van de voor spellen die de V.S. en de Sowjet- Unie de dag tevoren hadden in gediend. De Japanse voorzitter Senjin Tsoeroeoka, deelde mee dat de leden van de raad het in onder ling overleg eens waren gewor den over de nieuwe tekst, waarin alle bestandsschendingen worden veroordeeld. Bij het overleg achtei de scher men speelden vooral Tsoeroeoka en de Nigeriaanse afgevaardigde Simmeon Adebo een grote rol. Zij hadden direct toen de raad woensdag bijeen was gekomen, om een nieuwe verdaging ge vraagd teneinde de leden de ge legenheid te geven voor het uit werken van een compromis. De Russen hadden dinsdag voorgesteld Israëls „aanvals- daad", waarbij de Egyptische olieraffinaderijen en -opslag plaatsen in brand waren gescho ten, te veroordelen en te bepalen, dat Israël schadevergoeding moest betalen. De V.S. hadden daarop een ontwerpresolutie in gediend waarin „elke schending en alle schendingen van het be stand" werden veroordeeld. Het was van het begin af duidelijk dat geen van de twee voorstellen aanvaardbaar zou zijn. De tekst van de aangenomen resolutie luidt als volgt: „De veiligheidsraad veroor deelt de schendingen van het be stand; KIJKEND NAAR DE BRANDEN. Egypte: Een Israëlische officier kijkt door een verrekijker, staan de in een vooruitgeschoven post aan de oostelijke oever van het Suezkanaal, naar de branden op de westelijke oever. betreurt de slachtoffers en de materiële verliezen als gevolg van van schendingen; bevestigt de noodzaak van de strikte inachtneming van de be- standsbesluiteft; vraagt de betrokken lidstaten onverwijld alle militaire activi teiten in het gebied te staken en ten volle en stipt samen te wer ken met de V.N.-organisatie voor toezicht op de naleving van het bestand. Na de stemming deelde secre taris-generaal Oe Thant mee, dat hij met generaal Odd Buil, het Noorse hoofd van de V.N.-orga nisatie voor toezicht op het be stand in het midden-oosten, over leg pleegde over de vraag, hoe de handhaving van het bestand doeltreffender kan worden ge maakt. Hij noemde 't duidelijk dat het aantal waarnemers tot 90 moet worden verhoogd. Het aantal waarnemersposten aan weers kanten van het Suezkanaal zou moeten worden verdubbeld van negen tot 18. Voorts sprak Thant over het gebruik van kleine pa trouillevaartuigen in het kanaal, in de Bittermeren en de aangren zende wateren. Hij stelde voor ook vier lichte hefschroefvlieg- tuigen aan te schaffen om de be weeglijkheid van de waarnemers te vergroten en luchtverkennin- gen uit te voeren. De Russische afgevaardigde Fedorenko noemde de inhoud van de aanvaarde resolutie „kristal helder van essentie en betekenis". Volgens hem was het Israël en alleen Israël dat de bestandsover eenkomst had geschonden. Zijn Amerikaanse collega Goldberg was van oordeel, dat de resolutie „evenwichtig en onpartijdig" was en in essentie overeenkwam met zijn voorstel, waarin ook het tot zinken brengen van de Israëlische torpedobootjager „Eilath" in de veroordeling werd betrokken. Bij protestdemonstraties tegen de jongste maatregelen van de Franse regering op economisch en sociaal gebied hebben donderdag in Le Mans minstens i6 personen verwondingen opgelopen. Van twee van hen is de toestand ernstig. Ondanks een demonstratiever bod van de departementale over heid Le Mans ligt in het depar tement Sarthe hadden verschei dene duizenden werknemers van o.a. de Renault-fabriek gehoor ge geven aan de oproep van de twee belangrijkste vakverbonden de Confédération General du Travail (C.G.T.) en de Confederation Fran- caise et Democratique du Travail om van hun misnoegen over het regeringsbeleid te getuigen. De r anten probeerden op te marcheren naar het centrum van de stad, waar zij werden opgevan gen door sterke eenheden van de politie. Terwijl de politie de beto gers met traangasgranaten be stookten, bekogelden de demon stranten de ordebewakers met uit de straat opgebroken stenen. Aan het begin van de betogingen hadden arbeiders versperringen opgeworpen aan de rand van de stad op de wegen naar resp. Angers on Alencon. Onder de gewonden bevinden zich tien politiemannen en zes betogers. De grootste grief van de arbei ders betreft het regeringsdecreet, waarbij de premies voor de sociale verzekeringen zijn verhoogd en de uitkeringen verlaagd. In Mulhouse, in oost-Frankrijk, hielden ongeveer 5.000 arbeiders een optocht om de aandacht te vestigen op het grote aantal werk lozen in deze streek. In tien jaar tijd hebben 200 ondernemingen hun deuren gesloten. In de afgelopen tien maanden zijn 1500 mensen op straat gekomen als gevolg van de malaise in de textielindustrie die het zwaarst van de economische crisis te lijden heeft. Hoewel een delegatie van de demonstranten op de onderprefectuur werd ontvan gen, sneuvelden toch enkele ruiten van het gebouw. Vakbondsleiders en de politie wisten de betogers tot rust te brengen. Ruim 5000 mensen hebben donderdagmorgen in het cen trum van Mulhouse gedemon streerd uit protest tegen de werkloosheid in het Franse departement Maut-Rhin. Een aantal betogers trok daarna naar de onder-pref"ctuur van Mul house en gooide ruiten in van openbare gebouwen. De ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken geadvi seerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1968 vast te stellen op 7,2 pet. De pre mie bedraagt thans 6,8 pet. De raad acht deze verhoging noodzakelijk ter dekking van de te verwachten uitgaven in 1968 en tot enige reservevorming. Als oorzaken van de stijging van het kostendekkende premiepercen tage zijn te noemen het toenemend aantal verpleegdagen, meer hulp door specialisten, meer en duurdere geneesmiddelen enz., alsmede de omstandigheid dat honoraria en tarieven naar verwachting sterker stijgen dan het loon per verzekerde werknemer (met name geldt dit voor de ziekenhuistarieven en het huisartsenhonorarium). In het advies is er rekening mee gehouden, dat de volledige invoe ring van het beoogde verstrekkin genpakket van de a.w.z. op 1 april 1968, zoals door de tweede kamer aanvaard, een lastenverlichting voor de verplichte verzekering zal meebrengen wegens het wegvallen van de verstrekking verpleging in verpleeginrichtingen en van sana- toriumverpleging na afloop van de termijn van een jaar, alsmede van de storting in het preventiefonds. Ook heeft de raad rekening ge houden met de mogelijkheid dat met ingang van een nader te be palen datum de verpleging in zie- Een wervelstorm die dinsdag in het Monywa-district in het noor den van Birma heeft gewoed, heeft aan meer dan honderd men sen het leven gekost, zo is don derdag bekend geworden. Hon derd dorpen en uitgestrekte plan tages staan onder water. Tot dus ver zijn 30 lijken geborgen. De schade wordt op 3,75 miljoen gul den geschat. De Rotterdamse haven heeft donderdagmorgen tegen half twaalf zijn 25.000ste schip van 1967 binnengekregen. Het was de „Hugo Oldendörf", een Westduits zeeschip van 2886 ton dat af meerde aan pier 6 in de Waal haven. Het vorig jaar verscheen Rot terdams 25.000ste schip op 19 no vember in de haven. Gemeente lijke havenautoriteiten zullen vanmorgen om 10 uur kapitein en bemanning van de „Hugo Ol dendörf' huldigen. kenhuizen en pscychiatrischê in richtingen gedurende het eerste jaar voor ziekenfondsrekening wordt verwezenlijkt in de gevallen waarin thans niet of niet meer een medische indicatie aanwezig is. De ziekenfondsraad heeft even eens geadviseerd de premie voor de onderscheidene premieklassen van de bejaardenziekenfondsver zekering voor 1968 te bepalen op resp. 3,18, 6,36 en 9,54 per week. Dit zou betekenen een ver hoging met resp. 0,46, 0,92 en f 1,38 per week. De raad meende daarbij de aan dacht van de minister te moeten vragen voor bezwaren tegen de wijze van financiering der bejaar denverzekering, alsmede voor de toenemende belasting van de ver zekerden van 65 jaar en ouder als gevolg van de sterke stijging van de premie. De raad heeft de minister inzake de desbetreffende problematiek verzocht op korte termijn een on derzoek te doen instellen. Recente stijgingen van de grondstoffenprijzen in het bak kersbedrijf hebben de minister van economische zaken aanlei ding gegeven na overleg met de Nederlandse bakkerij stich ting er mede akkoord te gaan, dat met ingang van 30 oktober a.s. de prijs van het grootbrood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 66 cent be draagt, op maximaal 67 cent. In de provinciesteden, waar de hui dige winkelprijs 67 cent be draagt, mag deze worden ver hoogd tot 68 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 68 cent op 69 cent worden gebracht. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen even eens met 1 cent worden ver hoogd. De prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijsverhoging 2 resp. 3 cent beneden die van waterwitbrood moeten liggen. Ook de andere grootbroodsoorten kunnen met 1 cent per 800 gram in prijs wor den verhoogd. Onveranderd geldt, dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. O Amerikaanse vliegtuigen heb ben donderdagochtend opnieuw het centrum van Hanoi gebom bardeerd, zo heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld. Het persbureau had uit Hanoi verno men dat vijf Amerikaanse toe stellen door afweerraketten zijn neergehaald. Verscheidene vlie gers brachten zich met hun para chute in veiligheid. Uit Saigon werd gemeld dat de elektrische centrale, lVz km van het centrum, door Amerikaanse vliegtuigen is bestookt. Bij een luchtgevecht op 25 km van Hanoi werd een Mig-21 neer geschoten. De elektrische cen trale werd bestookt met uit de vliegtuigen afgeschoten „Wal- leye"-raketten, die met een soort televisie-systeem hun doel op zoeken. Hanoi was ook woensdag ge- bomdardeerd na precies twee maanden gespaard te zijn geble ven. Deze week is het vliegveld Phoec Yen reeds elf maal aange vallen, waarbij 19 Mig-straalja gers op de grond werden ver nield. Bij de aanvallen van woensdag hebben de Amerikanen twee „Thunderchiefs" en een ;,Skyhawk" verloren, waardoor het totaal boven Noord-Vietnam verloren vliegtuigen op 714 is ge komen, aldus berichten uit Sai gon. Het Amerikaanse verliescijfer in Vietnam in de week van 15 tot 21 oktober is tweemaal zo hoog als dat van de Zuidvietnamese regeringsstrijdkrachten met 193 doden tegen 81 Zuidvietnamezen en zeven onder de Amerikaanse bondgenoten. Gewond werden 949 Amerikanen en Vietnamezen en 23 militairen van de bondge noten, Sinds 1 januari 1961 zijn 14.100 Amerikanen in Vietnam gesneuveld en meer dan 100.000 gewond of vermist geraakt. Het aantal Amerikanen dat de oorlog in Vietnam afkeurt, is in twee jaar tijd bijna verdubbeld, zo blijkt uit een Gallup-onder- zoek, waarvan de uitslag woens dag is gepubliceerd. Van de on dervraagde personen vond 46 procent dat de Amerikaanse in terventie in Vietnam onjuist is, terwijl 44 procent haar goedkeurt en 10 procent geen mening heeft. In augustus 1965 stond 61 pro cent in dit opzicht nog achter de regering, was slechts 24 procent tegen de oorlog gekant en had 15 procent geen mening. OP WEG NAAR DE KRONING Teheran: De sjah en keizerin Fa- rah in de keizerlijke koets op weg naar het Golestan-paleis voor de kroning. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, Malik, heeft donderdagochtend in gezelschap van de Indonesi sche ambassadeur in ons land, dr. Sudjarwo Tjondronegoro, en hun echtgenoten een bezoek ge bracht aan koningin Juliana op paleis Soestdijk. De regering is voornemens de algemene bijstandswet zodanig te wijzigen, dat de mogelijkheid wordt geopend van het verlenen van leen- bijstand onder verband van kre diethypotheek, in gevallen waarin de eigen middelen zijn vastgelegd in een door de aanvrager bewoon de woning. Dit heeft de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, mr. H. J. van der Poel, Nabij de vliegbasis Luke in de Amerikaanse staat Arizona zijn woensdag twee Westduitse star- fighters neergestort. De piloten wisten zich te redden, zp is op de ambassade in Washington verno- en. Op de basis worden piloten uit de bondsrenubliek opgeleid. Het Pentagon stelt een onderzoek in naar het ongeluk. Het ongeluk is volgens een later bericht gebeurd op 70 km van de basis tildens een formatievlucht. De Westduitse luchtmacht heeft nu sinds 1961 in totaal 75 van deze toestellen verloren, waarbij 37 pilo ten om het leven kwamen. de Tweede-Kamercommissie voor C. R. M. meegedeeld. Voorrang moet worden gegeven aan harmonisatie van de bijstands normen, die in 30 procent van de gemeenten nog van vertrouwelijke aard zijn. Hoewel nog aanmerke lijke ongemotiveerde verschillen in de normen bestaan, is een tendens naar harmonisatie merkbaar. Staatssecretaris Van der Poel geeft de voorkeur aan de loon- methode boven de z.g. budget methode voor het bepalen van de algemeen geldende bestaanskos ten. Thans hanteert 52 procent der gemeenten de budgetmethode. - In antwoord op andere vragen uit de commissie deelt de staats secretaris mee, dat het niet bekend is of verzorgingsprijzen van be jaardenhuizen ongemotiveerd zijn verhoogd. VRIJDAG 27 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.40 8.22 8.16 8.58 8.50 9.32 8.49 9.31 ZATERDAG 28 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.02 9.43 9.38 10.19 10.12 10.53 10.11 10.52 ENKELE BUIEN Een depressie die van de oceaan naar het zeegebied ten westen van Noorwegen is getrokken ver oorzaakte donderdag op de Noordzee tijdelijk storm uit rich tingen tussen zuidwest en west. Langs onze kust werd het geluk kig niet meer dan hard tot storm achtig. De lucht die hierbij aan gevoerd werd, was enigszins on stabiel van opbouw, maar veel buien vielen er niet. Ook vandaag wordt het weer in onze omgeving door deze depres sie beheerst. Ze vult echter ge leidelijk op, terwijl drukdalin- gen boven de Golf van Biskaje en Frankrijk ook in onze omgeving zullen voorkomen. Hierdoor wor den de drukverschillen kleiner zodat de wind in ons land af zal nemen tot krachtig of matig. Bij een wisselende bewolking waar uit plaatselijk een bui kan val len zullen de middagtemperatu- ren niet veel verschillen van die van donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde middagtempera- turen als donderdag. ZON MAAN op onder op onder Okt. 27 7.25 17.23 15.37 28 7.26 17.21 0.21 15.54 30 7.30 17.17 3.15 16.22 29 7.28 17.19 1.47 16.09 31 7.32 17.15 .4,44 J&J4

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1