Tweede Kamer zette de behandeling algemene wet ziektekosten voort PROVINCIAAL NIEUWS ANTWOORD MINISTER ROOLVINK ONBEVREDIGEND De Forsyte Sage Motie Kinderbijslag Vast percentage Vertroebeld Minister handhaaft standpunt Vertraging Stemmingen Wetsontwerp aangenomen Neger in verzet tegen blanke rechter Staking in Italiaanse ziekenhuizen Wervelstorm in Pakistan Terneuzen Breskens Goes Groede ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN Zaamsiag VAN DE SANDE VV V-VVVÉVA Donderdag 26 oktober DE VRifE ZEEUW Pagina 3 J LUNS CONTRA MANSHOLT Minister Luns van buitenlandse zaken in discussie met vice-voor- zitter Mansholt van de E.E.G.- commissie tijdens de bijeenkomst van ministers van de „zes". In het midden staatssecretaris De Koster. Op de tweede dag van het debat over de algemene wet (bij zondere) ziektekosten in de Tweede Kamer beklaagden ver scheidene afgevaardigden zich er over dat minister Roolvink (socia le zaken) een aantal hunner vra gen niet of onvoldoende had be antwoord. Mr. Th. van Lier (a.r.p.) gaf te kennen dat de bewindsman nauwelijks serieuze tegenargu menten had geleverd om de be zwaren van zijn fractie tegen het financieringsstelsel weg te nemen. Mej. J. van Leeuwen (a.r.p.) wilde antwoord op enkele vra gen. Met name herhaalde zij de eis aan de minister zich nader te motiveren, waarom hij juist bij dit wetsontwerp met een in greep is gekomen. Waarom aan deze zaak minder prioriteit ge geven? Teleurstellend noemde zij het antwoord van minister Roolvink ten aanzien van de verdubbelde premie en de kostenstijging na 1Ö68. „Dit was voor de a.r.-frac- tie een moeilijke zaak. Zij wil zich niet verder binden dan voor het jaar 1968." Mej. Van Leeuwen diende daarom de volgende motie in, die mede werd ondersteund door de afgevaardigden Tilanus (c.h.u.), Maenen (k.v.p.) en Boersma (a.r.p.) „De Kamer, gehoord de be raadslagingen over de A.W.Z., van oordeel, dat tengevolge van de invoering van de A.W.Z. een verdere verzwaring van de premiedruk in de komende jaren onvermijdelijk is, nodigt de regering uit verdere ver zwaring tegen te gaan, hetzij door de verhouding van over heidsbijdragen en premie-in komsten te herzien, hetzij door in het totale pakket van socia le verzekeringen verschuivin gen aan te brengen." Ook de k.v.p.-afgevaardigde Maenen toonde zich ontevreden over het niet beantwoorden van een aantal zijner vragen. Hij verzocht de regering opnieuw een visie over de verdere ont wikkeling van de wet te geven, hoe de regering de kwestie van de bijbetalingen ziet en of de regering bereid is tijdig de financiering voor 1969 te be spreken. Niet verstandig noemde hij de uitlatingen van minister Rool vink over de bevriezing van de hoogte van de kinderbijslag voor het eerste kind. Het beleid in zake de kinderbijslag is op het ogenblik niet aan de orde, zo stelde hij. De gehele materie van vereenvoudiging en premie heffing der sociale verzekerin gen ligt nog bij de adviescolleges. De minister had er beter aan gedaan te zwijgen. Kritiek op het antwoord van minister Roolvink kwam voorts van de afgevaardigde Wolff (c.p.n.), Van der Lek (p.s.p.) en Nypels (D'66), welke laatste be klemtoonde dat uit het antwoord van de minister geen enkele in dicatie was gebleken over het oordeel van de bewindsman over de door hem ingediende amendementen. De heer Nypels wees er op, dat de voorkeur van zijn fractie uitgaat naar het vastleggen in het wetsontwerp van een vast percentage van de rijksbijdrage in de kosten, bijv. een percentage van 85 procent. De heer Van der Lek merkte op, niet zoveel wijzer te zijn ge worden uit het antwoord van de minister. Wel was hem, zo zei hij, duidelijk geworden dat de minister de kosten van de nieu we wet wil afwentelen op de premiebetalers. Een financie ring uit de algemene middelen noemde hij noodzakelijk. De heer Wolff concludeerde o.m. dat minister Roolvink zijn vragen niet had beantwoord. Geen bewondering zei hij te hebben voor het voornemen om te komen tot het afbreken van de kinderbijslagbetaling voor het eerste kind. De heer Wolff wees er voorts op, dat de discussie over het nieuwe ontwerp van wet is vertroebeld, naar zijn oordeel alleen om te kunnen ontkomen aan grotere rijksuit gaven voor een goede uitvoering van de wet. Hij stelde zich ach ter die amendementen, die er toe zullen leiden dat enerzijds de werkingssfeer van de A.W.Z. wordt vergroot en dat anderzijds de overheidsgelden voor de financiering daarvan zullen toe nemen. De heer De Vreeze (k.v.p.) ging nader in op het vraagstuk van het onderbrengen van o.m. de ziekenhuisverpleging onder de nieuwe wet. Hij diende een amendement in, waarin in over weging wordt gegeven dat de geneeskundige hulp, farmaceuti sche hulp, verzorging, verpleging en behandeling in nader aan te wijzen categorieën van inrich tingen kan worden gegeven. Na de middagpauze had mej. Van Leeuwen haar motie enigs zins gewijzigd. Minister Roolvink ging ver volgens nader in op zijn motie ven tot besnoeiing van de over heidsbijdrage. „Als we voor de vraag staan de uitgaven terug te brengen en de inkomsten op te voeren, dan is daar in begin sel geen departement van uitge zonderd. Als er pijn moet wor den geleden, heb ik liever zware pijn op één punt dan pijn over de gehele linie. Daarnaast voel ik mij gebonden aan de groei- norm van zes procent, die bij de kabinetsformatie is overeen gekomen". aldus spreker. Hij deelde mee dat de motie- Van Leeuwen hem aanvankelijk wel aansprak, maar dat hij de gewijzigde motie naar zijn smaak een verscherping een moeilijke zaak vindt. Ten aan zien van de verhouding tussen overheidsbijdrage en- premie inkomsten wenste de bewinds man zijn standpunt te hand haven. De minister kon dan ook niet beloven, dat er de eerstkomende tijd verandering zal komen in het basisbedrag. Wel is hij be reid te zijner tijd overleg te ple gen met de kamercommissie voor sociale zaken. De bewindsman kon dan ook niet toezeggen dat hij de motie bij aanvaarding zal uitvoeren. De p.v.d.a.-fractievoorzïtter drs Den Uyl vroeg of de bewinds man de motie dus naast zich neer zal leggen. Minister Roolvink „Daar komt het wel op neer. De heer Den üyl is ervaren genoeg om mijn antwoord te interpreteren." De minister had tevoren uit eengezet dat de kwestie van het overheidsaandeel een moeilijke affaire blijft. „Als de ontwikke ling van de A.W.Z. te sterk aan het overheidsbudget wordt ge bonden. voorzie ik vertraging in andere voorzieningen. Dat be hoeven geen sociale voorzienin gen te zijn." Hij deelde mee, dat registra tie van de verzekerden niet nodig zal zijn, aangezien men al bij de ziekenfondsen geregistreerd staat. Een intrekking van een voor lopige erkenning van een ver zekeraar zal voor de verzekerden geen nadelige gevolgen hebben. De ziekenfondsraad regelt de lopende zaken en de afwikkeling. Ingaand op een vraag van de k.v.p.'er Maenen merkte minister Roolvink op, dat bij de stijgen de druk niet alleen naar de over heidsmiddelen mag worden ge keken. Wel degelijk zal worden overwogen, of binnen het pak ket van sociale' voorzieningen geen verschuivingen mogelijk zijn. Een onderzoek naar de mogelijkheid tot bevriezing van de hoogte der kinderbijslag voor het eerste kind heeft nog niet plaatsgehad. De eerste stap zou een adviesaanvrage aan de sociaal-economische raad zijn. Verworpen werd een amende ment van de heren Nypels (D '66) en Rietkerk (v.v.d.), waarin werd voorgesteld om de ziekenhuis- en sanatoriumverpleging uit de wer kingssfeer van het wetsontwerp te lichten. Vóór aanvaarding spraken zich 47 leden en er tegen 84. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen het amendement van de heer Tilanus (c.h.u.), dat beoogde ook de Nederlanders die in het buitenland werkzaam zijn, onder de werkingssfeer van de A. W..Z. te brengen. Vervolgens werd met 94 tegen 38 stemmen verworpen het amen dement van de heer Van Lier (arb.), waarin werd voorgesteld dat het rijk 70 procent van de kosten bij draagt en bovendien dat het rijk een bijdrage van 150 miljoen gulden daarvoor levert. Vóór aanvaarding spraken zich uit de fracties van de p.v.d.a., c.p.n. en p.s.p. Eveneens werd verworpen het amendement-Nypels (D '66) waar in werd voorgesteld dat de rijks bijdrage zou moeten liggen tussen 60 en 90 procent van de kosten. Dit amendement kreeg de stemmen van de fracties van de p.v.d.a., D '66 en p.s.p. Tenslotte kwam in stemming een motie van mej. Van Leeuwen. Deze motie werd aangenomen met 89 tegen 45 stemmen. Voor aanvaar ding spraken zich uit de fracties van de partij van de arbeid, D '66, p.s.p. en leden van de k.v.p.-, a.r.p.- en c.h.u.-fracties. Tegen de motie stemden de fracties van s.g.p., g.p.v., c.p.n., v.v.d. en boerenpartij, 9 leden van de k.v.p.-fractie, 5 leden van de c.h.-fractie en 1 lid van de a.r.p.- fractie. Van de c.h.-fractie stemden tegen mej. Haars en de heren Van der Peijl, Scholten en Tolman en uit de a.r.-fractie verklaarde zich tegen aanvaarding van deze motie de heer Schakel. De motie-Van Leeuwen (a.r.p.) vormde voof.de anti-revolutionaire fractievoorzitter mr. B. W. Bies heuvel aanleiding mee te delen dat deze motie betrekking had op de jaren na 1968. „De minister kan in de motie zijn eigen accenten aan brengen". Mr. Biesheuvel zei het onjuist te vinden in 1967 het be leid voor 1969 vast te leggen. De omstandigheden van het ogenblik hebben ons standpunt bepaald ten aanzien van het op 0,4 percent vastgelegde premiepercentage. De heer Maenen (k.v.p.) sloot zich bij deze verklaring aan. Ook de c.h.u.-woordvoerder Tilanus kon zich hiermee verenigen. Drs. Den Uyl, fractievoorzitter van de p.v.d.a., had liever een an dere weg voor de financiering ge kozen gezien dan in de motie tot uitdrukking komt. De motie is nog al duidelijk en daarom stemmen wij' er vóór, zo zei hij. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De fracties van boerenpartij en s.g.p. kregen aantekening tegen dit wetsontwerp te hebben gestemd. De toneelschrijver Leroy Jones, een neger, die dinsdag voor een rechtbank te Morristown in de Amerikaanse staat New Jersey verscheen omdat hij heeft deel genomen aan de relletjes in Ne wark in juli van dit jaar, is uit de rechtszaal gesleept in verband met zijn gedrag in de zaal. Op een gegeven ogenblik beet hij n.l. de rechter toe dat hij niet be recht wilde worden door blanken. „Ik wil niet berecht worden door u of honderd andere blanken", zo schreeuwde Jones. „Zij zijn mijn gelijken niet. Ze zijn mijn onderdrukkers. Ik wil niet be recht worden door deze mario nettenrechtbank." Huis in half uur afgebrand h In Vinkeveen is woensdagmid dag in een half uur tijds 'n groot houten weekendhuis afgebrand. Het huis, dat aan de rand van de Vinkeveense plassen stond en dat eigendom was van een hout handelaar uit Amsterdam, was op dat moment niet bewoond. 's-Morgens is de echtgenote van de eigenaar nog even binnen ge weest omdat de schoorsteen moest worden schoongemaakt. Het is niet onmogelijk, dat de brand is veroorzaakt door de brandende kachel. Twee gasfles sen die in het huis stonden, ont ploften. De brandweer werd laat ge waarschuwd, omdat er niemand thuis was en kon na aankomst dan ook weinig meer uitrichten. De schade wordt geschat op en kele tienduizenden guldens. DUITSE KUSTVAARDER WEER VLOT De Duitse kustvaarder „Gustav Adolfdie enkele dagen geleden tijdens een zware storm ver op de Duitse Noordzeekust werd ge worpen, ligt weer in zijn element: men heeft het 103 ton zware scheepje op lange, met lucht ge vulde „worsten" naar het water gerold over een afstand van 2 km. In alle Italihanse ziekenhuizen zijn woensdagochtend de as sistent-dokters tot 8 november in staking gegaan omdat zij nog steeds geen volledige betaling over vorig jaar hebben ontvan gen. Sommigen hebben nog enige maanden salaris tegoed. Wanneer aan hun eisen geen gevolg wordt gegeven, willen zij van 14 no vember tot 3 december opnieuw staken. Een wervelstorm over de Oost- pakistaanse kuststreek heeft dins dag 50 mensenlevens geëist. Vol gens officiële gegevens worden 500 personen vermist. Marine vaartuigen in de golf van Ben galen hebben in de zee bij de Bir- maapse grens veel lijken' zien drijven. Lezing Z.V.U. Op dinsdag 31 oktober a.s. zal de heer ir. M. de Vink, directeur van de provinciale planologische dienst te Middelburg, een lezing houden over „de ruimtelijke ontwikkeling van Zeeland" in 't bijzonder over 't Westerschelde- bekken in het Europese haven en industriegebied. Deze lezing die uitgaat van de Z.V.U., wordt gehouden in de u.t.s. aan de mr. Haarmanweg alhier. Najaarsonderhoud van tuinen De afdeling Terneuzen-— Zeeuws-Vlaanderen van de maatschappij voor tuinbouw en plantkunde start de winter- bijeenkomsten op dinsdag 31 oktober a.s. in café „De Vriend schap" met een lezing van de heer W. Brand uit Domburg over het onderhoud van tuinen in het najaar. De volgende vergaderingen zijn vastgesteld op 18 december, 6 februari en 1 april. Het zeehengelconcours op 5 november Wij hebben reeds eerder be kendheid gegeven aan het zee hengelconcours dat de perso neelsvereniging van de Dow Che mical organiseert. Voor deze wedstrijd zijn op 5 november a.s. nog enige extra- prijzen beschikbaar gesteld, n.l. een zilverenwisselbeker voor de winnaar of winnares van het con cours; een persoonlijke prijs (beker) voor dezelfde winnaar of winnares; een mahonie zuil voor de best geklasseerde buitenland se visser; een schild voor de best geklasseerde buitenlandse dame; een sportstandaard voor de best geklasseerde Nederlandse dame en een zuil op mahonie voet voor het best geklasseerde koppel. Bovendien zal er een loterij worden gehouden met als hoofd prijzen een transistorradio, een elektrisch strijkijzer en een elek trische koffiemolen en vele an dere waardevolle prijzen. Raadsvergadering op 30 oktober De gemeenteraad van Breskens vergadert maandag 30 oktober a.s. Het raadslid Th. Cambier heeft vragen gesteld aan B. en W. inzake het verkopen van woning-, wetwoningen en betreffende het verstrekken van financiële facili teiten voor de verbetering van woningen, Ten aanzien van de regeling voor het verkopen van woning wetwoningen, vraagt hij deze re geling bekend te maken bij de bewoners door middel van een circulaire. Voorts vraagt hij de eigenaren van particuliere wo ningen in kennis te stellen van de mogelijkheid om 33%% van de goedgekeurde kosten vergoed te krijgen. B. en W. antwoordden de heer Cambier dat reeds een folder aan de bewoners is verzonden. De verruiming van de financiële fa ciliteiten is van tijdelijke aard en het is vrijwel zeker dat de thans geldende regeling nog dit jaar wordt gewijzigd. Het aanbrengen van douches is in onderzoek. Het rijk verleent in dergelijke gevallen geen finan ciële medewerking. Mocht beslo ten worden douches aan te bren gen, dan zal de huur met een nog te bepalen bedrag worden ver hoogd. Ook mevr. Hensen heeft enkele vragen gesteld over woningen van de regionale Zeeuwse wo ningbouwvereniging. Zij stelt dat een zestal woningen in de Ro zenstraat 21,20 per week doen. Voor dezelfde woningen aan de andere zijde wordt maar 16,10 betaald. Zij vraagt of het colle ge bereid is stappen te onderne men om deze verschillen op te heffen? B. en W. antwoorden dat de huurverschillen het gevolg zijn van door de minister vastgestel de richtlijnen. Het college heeft op de onbillijkheid gewezen en aan de betreffende woningbouw vereniging om inlichtingen ge vraagd. Deze vereniging ant woordt dat ieder op de hoogte was van de huur- en waterlei dingverhoging via de dagblad pers. De oorzaak van de late in ning der verhogingen vindt zijn oorsprong in de verlate bekend making van de watergelden. Verder vermeldt de agenda de benoeming van een kleuterleid ster; de verdeling der ratio-wo- ningen tweede fase, en wel aan de algemene woningbouwvereniging Breskens 31 en aan de regionale Zeeuws-Vlaamse 7. Fruitpluk in Zeeland ver gevorderd Op vrijwel alle kleine en mid delgrote fruitbedrijven in Zee land is men thans klaar met de pluk van appels en peren. Enkel op de grote bedrijven hangen nog wat appels aan de bomen, maar ook hier schiet de pluk goed op, dank zij het rustige herfstweer van de laatste week. De fruitpluk zal dit jaar in Zeeland vroeg geëindigd zijn. Dat komt omdat de telers vroeg met de pluk zijn begonnen. Het wmterfruit wordt voor een groot deel opgeslagen in de koel huizen om daaruit geruimd te worden in de loop van de komen de' winter- en voorjaarsmaanden. In Zeeland zal dat bij de belang rijkste rassen voor een groot deel gebeuren door middel van pool- vorming. Hierdoor wordt een regelmatig aanbod verkregen en de teler krijgt aan het eind van het seizoen de gemiddelde prijs van het gehele bewaarseizoen per kwaliteit uitbetaald. De kwaliteit van het winter- fruit is overwegend goed. Door' de vele zon zijn de vruchten goed op kleur gekomen en ook de smaak is in gunstige zin beïn vloed. De vruchten zijn over het algemeen ook groot van stuk, waardoor de kilo-opbengst is meegevallen. Zilveren munten gevonden Naar eerst dezer dagen bekend is geworden zijn enige maanden geleden in de omgeving van Breda 119 zilveren munten ge vonden. De schat van 17de eeuw- se Noord- en Zuidnederlandse munten bevindt zich op het ogen- Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullen....) Geïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. Basis voor persoonlijk bezit blik bij makelaar A. I. Verhage in Groede. Volgens de heer Ver hage zou het hier een schat van duizenden guldens betreffen. Vinders en eigenaar van de grond, waarop de munten zijn gevonden, wensen anoniem te blijven. In een contract met deze personen is makelaar Verhage overeengekomen deze anoniemi- teit te bewaren. De munten zullen waarschijn lijk in november te Amsterdam geveild worden. De heer Verhage hoopte spoedig iets te horen van dr. Van Gelder van het konink lijke Nederlands munten- en penningkabinet uit Den Haag, die als deskundige de munten zou onderzoeken. De munten zijn ge slagen in o.a. Zwolle, Middelburg, Amsterdam en Utrecht. De munten zijn uit de grond gehaald bij een landbouwbedrijf. De eigenaar van dit bedrijf wil zijn anonjmiteit om een speciale reden niet prijs geven. De mun ten zijn n.l. door het personeel gevonden. Dit personeel heeft de vondst aanvankelijk niet aan de landbouwer bekendgemaakt, maar is er rechtstreeks mee naai de makelaar in Groede gegaan. Deze heeft zich toen met de eigenaar van de grond waarin de munten werden gevonden, in verbinding gesteld. Om de naam van zijn bedrijf en om de naam van het personeel (dat onrecht matig handelde door niet direkt de landbouwer van de vondst in kennis te stellen) niet in opspraak te brengen, wil men de naam van de landbouwer en de plaats waai de munten zijn gevonden nog niet prijsgeven. Bejaardenm iddag Het comité-bejaardenzorg organiseerde dinsdagmiddag in „De Poort" een ontspannings middag, die druk was bezocht. De leiding berustte bij burge meester J de Pree. Als eerste programmapunt vertoonde de heer J. W. Kusee een serie dia's van Zaamslag in vroeger jaren. Mevr. Robbers uit Kloetinge van de stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande hield daarna een causerie over „Beter bewegen bejaardengymnas- tiek". De gemeentesecretaris, de heer J. J. Haak, draaide een door hem opgenomen film over het afscheid van burgemeester J. van Wijk en de installatie van burgemeester J. de Pree. Ten slotte liet deze laatste zijn op namen zien van het huidige Zaamslag en de dia's, die hij op de reis der bejaarden deze zomer maakte in België. Een en ander werd afgewis seld door een koffiepauze. De voorzitter deelde mee, dat in januari de volgende bejaar denmiddag zal worden gehou den, terwijl er in april 1968 wel- lich nog een zal volgen. Aanrijding De heer P. W. A., lid van comité bejaardenzorg, was min der gelukkig, toen hij enkele be jaarden voor de ontspannings middag ging ophalen aan het Sluisje. Uit de richting Zaam- slagveer reed hij onder langs de dijk en kwam op dit smalle weg gedeelte een tractor met twee aanhangwagens tegen, bestuurd door de heer C. H. de P. uit Axel. De tractorbestuurder week met zijn voertuigen uit tegen de hel ling van de dijk, maar juist bij het passeren kantelde de eerste aanhangwagen' op de auto van de heer A, Flinke materiële schade was 't gevolg. Een ander comitélid heeft de wachtende bejaarden opgehaald. Onderwijsbenoeming In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer L. P. Wolse is aan de school voor C.V.O. benoemd met ingang van 1 december 1967 de heer P. Kraak te Terneuzen. Voorbereidingen woningbouw Aan de zuidzijde van de Adriaan Walravenstraat in bouwplan Noordoost worden de voorbereidingen getroffen voor de bouw van 14 middenstands- woningen. De opslagplaats van de gemeente wordt daar ont ruimd, terwijl ook de vroegere brandweertoren spoedig zal ver dwijnen. Het verdere terrein is reeds bouwrijp. VOORHANDEN 17,50 BOEKHANDEL

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3