I RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT 1 1 Probleem ii Heidelberg De berging van de „Eljaco" in de Waalhaven Russische raketten zorgden voor overwinningsroes in Egypte Zeeland heeft scheidsrechters nodig Drs. WESTERHOUT VOORZITTER WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK VERKEERSVEILIGHEID Rotterdamse waterleidingmij nam noodmaatregelen Maar in Cuba heefl Moskou zich vergaloppeerd Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 26 oktober Snoep verstandig eet 'n appel Pompen gesloten Spoed was geboden Roofoverval op trein Raadslid reageerde snel Vaten parathion aanwezig Massaal mafia-proces in Italië Recordvlucht Bemanning Italiaans schip gered Amerikaanse Chevrolet haalt een miljoen auto's terug Snoep verstandig eet 'n appel MET AUTO ONDER AANHANGER GEREDEN Snoep verstandig eet 'n appel NEDERLAND- JOEGOSLAVIE NIET OP T.V. Eusebio niet te koop Twee drijvende bokken zijn er dinsdagavond om half elf in ge slaagd het 65 jaar oude onge luksscheepje „Eijaco" te lichten, dat maandagavond met een levensgevaarlijke lading chemi caliën in de monding van de Waalhaven een aanvaring kreeg en naar de bodem van de rivier verdween. De bokken brachten het scheepje later haar pier zeven van de Waalhaven, waar het aan de grond werd gezet. Onmiddellijk daarop begonnen deskundigen met een onderzoek naar de nog aanwezige lading van de „Eljaco". Het lichten van de „Eljaco" was een absolute climax van een dag waarin vele instanties zich koorts achtig hadden beziggehouden met talloze problemen rond het ge zonken binnenscheepje. De pro blemen concentreerden zich vooral rond de omstandigheid, dat het nog steeds moeilijk bleek vast te stellen, wat precies de la ding van de „Eljaco" was en welk deel daarvan vrij in de rivier ronddreef. Het gemeentelijk drinkwater bedrijf nam het zekere voor het onzekere en sloot de pompen, die ten behoeve van het waterwin- bedrijf rivierwater inlaten. De Rotterdammers kregen reserve water uit de kraan, dat afkom stig was uit een reservebekken aan de Honingerdijk. Die reser- vevoorraad is genoeg voor een watervoorziening van twee da gen. Met man en macht ging het drinkwaterleidingbedrijf werken aan de koppelleiding met het winbedrijf „Beerenplaat", ver ten westen van de Maasstad, dichtbij de zee. Het lag aanvan kelijk in de bedoeling deze lei ding pas 1 november in gebruik te nemen, maar in verband met de door het zinken van de „Elja co" ontstane situatie achtte men het beter de leiding zo snel mo gelijk bedrijfsklaar te hebben. Het waterwinbedrijf „Beeren plaat" biedt in noodgevallen wel enig soelaas. Er is n.l. een reser- vevoorraad die voldoende is om Rotterdam een week lang van drinkwater te voorzien. Dinsdagmorgen vroeg schaar den de onderdirekteur van het gemeentelijk havenbedrijf, de havenmeester van Rotterdam, vertegenwoordigers van het ber gingsbedrijf Van der Graaf en De Wit en een chemische adviseur van het havenbedrijf zich in het „Poortgebouw" rond de tafel om de situatie te bespreken. Men was het er zonder meer over eens dat de gezonken „Eljaco" zo snel mo gelijk gelicht moest worden. Haast maken was noodzakelijk omdat het vast was komen te staan, dat een deel van de chemi caliën die het scheepje als lading meevoerde, was verpakt in kar ton. Langdurig kontakt van deze verpakking met het water zou ernstige gevolgen kunnen heb ben. Na uren praten kreeg het De trein van Rangoon naar Prome is dinsdag bij Minhla, 130 km ten noorden van Rangoon, op een mijn gelopen die door rovers was gelegd. Twee wagons wer den getroffen, elf mensen waren dood en tien werden gewond. De rovers konden hun voornemen niet ten uitvoer brengen doordat in de trein een politie-escorte meereed. De schade wordt op 187.500 geschat. bergingsbedrijf Van de Graaf en De Wit de opdracht om het ber- gingskarwei te klaren. Punt van langdurige besprekingen was on der meer de mogelijkheid dat het water rond de gezonken „Eljaco" vergiftigd zou kunnen zijn. Bergers stelde dan ook de eis dat het water rond de „Eljaco" zou worden onderzocht op ver giftigingsverschijnselen. Toen de g.g.d. kon meedelen dat het wa ter in de Waalhaven niet door chemicaliën was vergiftigd en nadat men overeenstemming had bereikt over de verzekering van de duikers, die bij het karwei in geschakeld zouden moeten wor den, was de zaak rond. - Het gemeenteraadslid drs. A. J. Lems reageerde snel op het on geluk met de „Eljaco". Per ex presse zond hij dinsdagmorgen het college van b. en w. een serie vragen over het ongeluk. Drs. Lems vroeg zich af, of de voor schriften voor wat betreft het vervoer van gevaarlijke stoffen wel voldoende zijn orn de gevol gen bjj ongelukken tot accepta bele proporties te reduceren. Toen dinsdagavond om half elf een deel van het scheepje boven het wateroppervlak verscheen, dreef uit het ruim een karton üveg, waarin ongeveer 50 zakjes cumarine met een soort ratte- kruid zaten. Bovendien raakten twee vaten parathion los. Opva- DE „ELJACO" GELICHT Twee drijvende bokken zijn erin geslaagd het 65 jaar oude scheep je „Eljaco" te lichten, dat maan dagavond met een levensgevaar lijke lading giftige chemicaliën in de Waalhaven is gezonken na een aanvaring. renden van een vaartuig van de havendienst begonnen onmiddel lijk deze goederen uit het water op te vissen. De Rotterdamse politie heeft woensdagmorgen meegedeeld dat na het ophalen van het binnen schip „Eljaco" gebleken is, dat geen van de vaten met parathion aan de lading ontbreekt. Verder is komen vast te staan dat slechts „een klein gedeelte" van de in kartonnen dozen ver pakte zakjes rattegif is zoekge raakt. Rivierpolitie en haven dienst waren nog bezig dozen en zakjes rattegif op te sporen. Tijdens een proces tegen 152 mafia-leden in de Italiaanse plaats Catanzaro zijn dinsdag bloedige details voorgelezen over gevechten en aanslagen, -waarbij tenminste 20 mensen het leven hebben verloren. De verdachten zijn leden van twee benden die sinds 1959 in een strijd om de macht zijn gewikkeld. Het is een van de grootste ma- fia-processen uit de Italiaanse geschiedenis. De meeste verdach ten werden gegrepen tijdens de grootste razzia die de politie sinds de oorlog onder de mafia heeft gehouden, nadat in 1963 bij Palermo zeven politiemannen waren gedood door een trucbom in een auto. Verwacht wordt dat het proces zes maanden zal duren. Het wordt gehouden in een gym nastiekzaal, omdat geen enkele rechtszaal groot genoeg is. Het Russische blad „Prawda" van woensdag schrijft dat een Russische piloot op 5 oktober een record heeft geslagen door met een éénpersoons supersone E- 266-straaljager een lading van twee ton op 30.010 meter te bren gen. Volgens het blad bereikte een Amerikaanse „Vigilante" met twee inzittenden in decem ber 1960 een hoogte van 27.874 meter met een lading van een ton. Het Indonesische vrachtschip „Setiabóedhi' heeft dinsdagavond alle 36 opvarendèn van de 12.618 ton metende Italiaanse vracht boot „Giorgio Faisio" uit de At lantische Oceaan gered. De „Giorgio Fassio" verkeerde 700 mijl ten west-noordwesten van de kust van zuidwest-Afrika in zinkende toestand. Het Indonesi sche schip heeft de bemanning uit reddingssloepen opgepikt. Chevrolet heeft 1.143.000 auto's, geproduceerd tussen september 1964 en mei 1965, teruggeroepen naar de fabriek. Er is een fout in het stuurmechanisme van deze auto's ontdekt, die bij remmen bij lage tot gemiddelde snelheid een krachtige ruk naar rechts ver oorzaakt. Dinsdagavond is op de rijksweg 23 tussen de Leusderweg en de Stichtse rotonde te Amersfoort een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 60-jarige heer H. van der Kraats uit Zwolle zeer ern stig werd gewond. Komende van de richting Hoe velaken passeerde de heer Van der Kraats in een grote personen auto twee andere auto's. In plaats een daarvoor rijdende truck met oplegger, geladen met bomen en bestuurd door de eigenaar P. El mers uit Amsterdam, eveneens te passeren, reed hij tegen de ach terkant van de aanhangwagen op en schoot door de snelheid onder het chassis. De bestuurder van de truck zei later wel een lichte schok te hebben gevoeld, maar niet te hebben begrepen wat er was gebeurd. Een passerende automobilist maakte hem op het gebeurde attent, waarna de truck langs de kant van de weg tot stil stand kwam en de chauffeur de ravage achter zijn wagen zag. Het slachtoffer moest in zorg wekkende toestand naar het aca demisch ziekenhuis te Utrecht worden overgebracht. De K.N.V.B.-afdeling Zeeland heeft een dringende oproep ge plaatst om kandidaten te werven voor de scheidsrechterscursus- sen. Uit het jaarverslag was al gebleken, dat het aantal arbiters vorig jaar weliswaar met 56 is toegenomen, maar dat er 34 moesten worden afgevoerd. Door het toenemende aantal elftallen is het probleem van het scheidsrechterstekort nog lang niet opgelost en wekelijks moe ten veel juniorenwedstrijden worden gespeeld, zonder dat daarvoor een officiële scheids rechter kan worden aange wezen. Men heeft zelfs de nood maatregel moeten nemen dat wedstrijden in de 3e klas, ook al is er geen scheidsrechter be schikbaar, gespeeld moeten wor den, omdat de competitie voort gang moet vinden. Op korte termijn wil 't bestuur tot een oplossing trachten te komen. De verenigingen, con suls, scheidsrechters en commis- missieleden, kortom allen die met de voetbalsport in Zeeland iets te maken hebben, worden opnieuw opgeroepen hun mede werking te verlenen door namen en adressen van mogelijke kan didaten voor de funktie van scheidsrechter op te geven aan het bondsbureau te Middelburg. Naar gelang van het aantal aanmeldingen hoopt men per 1 december a.s. op diverse plaatsen met een opleidingscursus te be ginnen, die wordt gehouden op 5 a 6 weekavonden van 8 tot 10 uur. Kosten zijn hieraan niet ver bonden. Ook voor jeugdleiders, die vaak worden geroepen om wedstrijden te leiden, verdient het aanbeveling een dergelijke cursus te volgen. Russische raketten hebben Egypte weer in een overwinnings roes gebracht na de onverhoedse aanval op de Israëlische oorlogs bodem „Eilaht". Ze hadden al eerder een „overwinning" of al thans een status quo bevochten, want Cuba dankt zijn onafhanke lijk bestaan aan de Russische raketten. Tenminste zo verklaar de Chroesjtsjow in een merk waardig televisie-interview aan de Amerikanen. De Rus had opzettelijk raket ten naar Cuba gestuurd. Niet om er de V. S. mee te bedreigen. Hij had er tevoren rekening mee ge houden ze weer terug te halen. Hij had voor dat terughalen van Kennedy de verzekering gekre gen dat deze geen aktie tegen Cuba zou beginnen. En dat was zijn enig doel. Daar gelaten dat deze rede nering zeer eenzijdig is, bestaat er voor het Kremlin weinig reden om trots te zijn op deze daad. Vele Russische politici gaan bijna ver langen dat Cuba maar veroverd was door de uit dé V. S. gestuur de troepen die zo smadelijk ver slagen werden in de Varkensbaai. Want Castro is voor Moskou net zo onaangenaam aan het worden als Vietnam voor de Amerikanen. PRESTIGEKWESTIE De Sowjet-Unie heeft zijn pres tige verbonden aan het bestaan van Cuba en dat kost grote som men geld om er de economie een beetje op de been te houden. Het kan zich niet permitteren die hulp in te krimpen, want dan zou bij een ieder die nog met enig res pect opziet naar Moskou als „kampioen" voor de onderdruk ten, het geloof ontstaan dat Rus land zijn vrienden verraadt. Maar intussen pleegt Castro op die verplichting een heerlijke chan tage. Reeds tijdens de conferentie van Latijns-Amerikaanse solida riteit O.L.A.S. in Havanna kwam Cuba met een motie om de Sow- j et-Unie te veroordelen wegens zijn handelsbetrekkingen met dictatoriale regimes in Zuid- Amerika, de regimes die volgens Cuba hun bevolking onderdruk ken, waarom hier revoluties ge stimuleerd moeten worden. Dat is wat Castro stimuleert, hoewel de Moskou-gezinde com munisten in Zuid-Amerika juist menen dat het onder deze om standigheden beter is door nor male politieke aktiviteit de macht in handen te krijgen, o.m. omdat dan niet door strijd de wankele economieën worden ontwricht waarvan de landen moeten leven. Bovendien liggen er de kansen Om in die landen via de stembus tot de macht te ge raken, meent Moskou. MOSKOUSE POLITIEK DOORKRUIST De Russen rekenen er 'natuur lijk op dat de V. S. in Zuid-Ame- rika tot militaire akties zullen overgaan, wanneer daar commu nisten met geweld of door ver kiezingsbedrog aan de macht pro beren te komen. Wanneer alles volgens het democratische boekje gaat, kun nen de V. S. dat moeilijk doen. De Russen wensen niet in een regel recht conflict met de V. S. te ko men: de twee supergroten heb ben beide het besef in het na bije oosten al gebleken dat de vrede het best is gediend, als ze met een zekere overeenstemming handelen, al hoeft dat nog niet tot een uitgesproken akkoord te leiden. Deze Moskouse politiek nu doorkruist Castro met groot elan, waarbij hij bovendien willens en wetens de Chinezen in de kaart speelt. Zijn toegewijde tweede man sneuvelde in de strijd tegen Boliviaanse regeringstroepen. Die strijd berokkende grote schade aan de ondergrondse guerrilla- taktiek, die de U.S.S.R. aan het opbouwen was in Latijns-Ameri- ka. Er is dus weinig reden om Castro dankbaar te zijn. Maar toch zal Moskou geen nee kun nen zeggen als de Cubanen weer roebels nodig hebben om het hoofd boven water te houden op een eiland dat wat Kosygin be treft gerust weer een imperailis- tische dictatuur mag zijn, waarop men in Moskou rustig kan schel den. 66) Terry knipte het verband rit send los en nam het voorzichtig weg van Menters' hoofd. Hij had op de huid alleen een kleine rode plek, maar in het leer was een deuk te zien. „Wel, verduiveld!" zei Terry verblekend, „dat leer is blijk baar nog te dun Het had net zo goedHij klemde de lip pen op elkaar en drukte Men ters de hand. „Kerel, kerel..." zei hij toen flauwtjes. Gants boog zich over de plek op Menters' slaap en onderzocht ook de pseudo-wond in de stop verf. „Eigenaardig, heren," baste hij. „Er moet iets onderaan dat bed zijn. Dit is dezelfde soort wond als van de vermoorde Burgheem boog zich er over heen met een zenuwachtig ge zicht. „Dus geen moord, God dank," zei hij hees. „Goddank." „Het geval is dit," vervolgde Terry kalm terwijl hij Menters een glas water gaf en hem naast Crommer liet zitten, die eigen lijk ook wel een glas water had mogen hebben, „dat enfin, ik zal nou bij het begin beginnen, voorzover mogelijk." Hij keek de kring rond met een gezag, wat me deed begrij pen waarom hij zo'n invloed heeft op sommige lui. „Het mag algemeen bekend worden geacht", begon hij zijn verhaal, „dat Martijn van Doff DOOR OLAF J. DE LANDELI» een vreemd mens was. We zou den hem slecht en kwaadaardig kunnen noemen, als het niet meer op een geestelijke afwijking had geleken. Ik heb van zijn eigen broer vernomen en ook nog van andere mensen, dat hij een zie kelijke drang had om Henri te bespieden, uit wantrouwen en boosaardigheid. Hij was over tuigd dat Henri hem bekletste en alles in het werk stelde om hem onaangenaam te zijn. En uit rancune over deze zuiver ge fantaseerde slechtheid was hij er steeds op uit Henri's leven op alle manieren, die hij beden ken kon, te verbitteren. Hierbij kwam, dat Henri, na zijn ken nismaking met madame, zijn tes tament, dat eerst volgens af spraak tussen de twee broers op de langst levende was gesteld, veranderde ten gunste van zijn verloofde. Dit deed Henri in stil te na en vond iets waarmee hij dacht de band tussen Henri en madame te kunnen breken of ten minste op een andere manier een eventueel huwelijk onmoge lijk te maken", Arlette trok me aldoor aan mijn mouw, zodat ik niet meer rustig kon luisteren. „Qu'est ce qu'il dit" vroeg ze. „Wat zegt hij?" Ik legde het uit, in tele gramstijl, om niets te missen. „Op de middag, dat Henri in de stad nog enkele inkopen zou doen voor het bal-masqué. de zeventiende februari, ging Henri bij zijn broer een briefje van honderd wisselen, en bij deze gelegenheid kregen ze verschil van mening, dat zó hoog liep, dat Martijn op het laatst de an tieke pook greep en ermee naar zijn broer sloeg. Henri sprong opzij, zodat de pook een stoel leuning raakte. Door de kracht vloog het ding Martijn uit de hand en sloeg met de punt naar beneden in zijn eigen been. Hen ri lette hier niet op, maar wist toch te vertellen, dat Martijn naar de tafel was gestrompeld en een stuk watten, dat daarop lag, gebruikte om het bloeden te stelpen. Henri ging toen met de wagen weg en van die gelegenheid heeft, naar mijn mening, Mar tijn gebruik gemaakt, zich onder het bed van zijn broer verdekt neer te leggen om hem bij zijn thuiskomst te kunnen bespieden. Dit kon hij gemakkelijk doen, daar hij van tevoren, misschien met opzet, misschien toevallig, had bekend gemaakt dat hij voor een paar dagen uit wilde gaan." We werden in het verhaal ge stoord door de stem van Crom mer, die bars opmerkte: „We hebben niets aan uw meningen, meneer. We zijn hier gekomen om van u een gedetailleerd ver slag met bewijzen te vernemen." „Hoe minder hij in de rede ge vallen wordt, hoe vollediger het verslag zal zijn," antwoordde ik voor Terry langs mijn neus weg. Crommer zweeg, puur omdat hij zijn oren niet kon geloven. En Terry vervolgde doodkalmpjes: „Zoals ik al zei had Martijn iets gevonden waarmee hij meende Henri onder zijn macht te kun nen brengen. Om hiertoe bewij zen in handen te krijgen, ver borg hij zich onder het bed en wachtte af. Ten bewijze hiervan wil ik u tonen, dat hij een pot lood meebracht het bewuste potlood dat juffrouw Booner vond. Met dit potlood wilde hij, als het nodig mocht zijn, aan tekeningen maken. En daar pa pier om op te schrijven zou rit selen, probeerde hu, met succes, te schrijven op de witgeverfde onderijde van de bedschotten. Kijkt u maar." Terry deed een paar stappen naar het bed toe en trok met één krachtige beweging de kapok matras en al het goed eraf, lich te de staaldraadmatras eruit en wees ons met een gebaar enkele lichte potloodstrepen op het hout. „De kleur is gelijk aan die van het bedoelde potlood," lichte hij toe. Hij liet na het onderzoek de beddenboel weer zakken en ging voort: „Daar lag hij dus en wachtte op de terugkomst van Henri. Toen deze eindelijk kwam had hij niet de minste argwaan natuurlijk. Hij pakte alles uit wat hij had gehaald, o.a. een lange middeleeuwse mantel en een grote ridderhoed en ook een paar ballonnetjes, zoals u zoëven hebt gezien. Hij ging, bespied door ztfn broer, op het bed zit ten, vlak boven de plek waar deze met zijn hoofd lag. Vermoe delijk heeft Martijn niet gezien dat Henri zoiets kinderlijk-een voudigs als ballonetjes bij zich had. Hij zal het geluid van het opblazen gehoord hebben en daar hij niets kon zien van zijn broer, het hoofd een beetje op geheven hebben om alles af te kunnen luisteren. (Wordt vervolgd.) delburg, de voormalige staats secretaris van binnenlandse za ken, thans lid van de Tweede Ka mer, is benoemd tot voorzitter van de stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveilig heid. Hij volgt de heer M. J. Key- zer op, die deze funktie bekleed de sedert 1 januari j.l., maar af trad wegens zijn benoeming tot staatssecretaris van verkeer en waterstaat. De nieuwe voorzitter was staatssecretaris van 12 juli 1965 tot 14 oktober 1966. Sinds 1956 is hij met onderbreking tijdens de periode dat hij staatssecretaris was lid van de Tweede Kamer voor de partij van de arbeid. Als zodanig is hij lid van de vaste commissie van de Tweede Kamer voor verkeer en waterstaat. De nieuwe voorzitter is 45 jaar oud. Drs. Westerhout is voorstander van het bundelen van alle krach ten, die werkzaam zijn op het terrein van het onderzoek naar de verkeersveiligheid. Bundeling zal in de eerste plaats nationaal, maar later ook internationaal dienen te geschieden. In een onderhoud met het A.N. P. wees de nieuwe voorzitter op de goede kontakten, die de stich ting heeft met Belgische instan ties. Verder vervult de stichting al bepaalde internationale taken, met name op het gebied van de documentatie, die bij de stichting is geconcentreerd. Gezien het grote belang van de problemen in de sektor van de verkeersveiligheid kan men niet genoeg krachten inspannen om het groeiende euvel van ver keersonveiligheid te lfjf te gaan. De voetbalwedstrijd Neder landJoegoslavië op woensdag 1 november a.s. zal niet door de N.T.S. worden uitgezonden. Deze keer zal worden volstaan met een beeldverslag van tien minu ten dat op de wedstrijdavond van 22.35 tot 22.45 uur op de beeld buis wordt gezet. Hij wees op de mogelijkheid om tegen de achtergrond van de on langs verschenen nota verkeers veiligheid de zaak ten principale aan te pakkeS. Hij zag deze nota dan ook niet als 't laatste woord, maar eerder als een bescheiden eerste woord. Na een discussie in de Staten-Generaal over de nota kan niet alleen de regering lijnen gaan trekken, maar ontstaat wel licht ook bij de lagere overheden een gericht beleid op basis van de nota, aldus de heer Wester hout. OOK NIET VOOR 800.000 DOLLAR Benfica wil de „zwarte parel" Eusebio niet kwijt, zelfs niet voor het tot dusver hoogste aan bod uit de geschiedenis van de voetbalsport, 800.000 dollar. De voorzitter van de voetbalafdeling van Benfica Lissabon, Viegas, verklaarde dinsdag dat het de reinste fantasie was dat Benfica met de Argentijnse vereniging Boca Juniors in gesprek zou zijn over een transfer van Eusebio. Viegas nam daarmee stelling tegen berichten uit Zuid-Ameri- ka dat Alberto Amando de manager van Boca Juniors over enkele dagen in Lissabon besprekingen zou beginnen met Benfica over de aankoop van Eusebio en de veelvoudige inter national linksbuiten Simoës. Ook Simoës wil Benfica niet missen. Beide spelers zijn niet te koop. Dat bemerkte onlangs een Ita liaanse vereniging, die tevergeefs een bod deed op Eusebio, de ko»- ningsschutter van de wereldkam pioenschappen in Engeland. Eusebio zelf heeft vele malen de wens uitgesproken voor een vereniging te spelen die hém beter kan betalen dan Benfica. De hoogste transfersom voor een voetballer werd in 1963 betaald door de Italiaanse vereniging Roma, die ongeveer 2,6 miljoen gulden betaalde aan Mantua voor de Braziliaan Sormani.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2