Olieraffinaderijen van Suez in brand na artillerieduel Overeenstemming in de Stichting van de Arbeid in de Y.N. wordt gezocht naar een oplossing voor het Midden-Oosten RADIO DE K0CK PREMIE ALGEMENE WET (bijzondere) ZIEKTEKOSTEN 0,4 PROCENT ISRAEL VRAAGT NIET OM BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD HET WEER WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7052 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Staking bij openbaar vervoer in Rome Deens voorstel Per advertentie N!a de ondergang van de Eilath Een tweede schip getroffen? Russische controle Egypte vraagt spoedzitting Veiligheidsraad MINIMUMLOON NIET IEDEREEN EVEN GELUKKIG KLASSIEKE TAAK GASEXPLOSIE IN NOORDRIJN- WESTFALEN Amokmaker in Amerika schoot zes mensen dood Frank, bjj abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer:' 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs ƒ8.per kwartaal: per .naand 2.70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum rei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels- advertenties! 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor hpt gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. D« olieraffinaderijen van Suez zijn dinsdag in brand geschoten bij een artiilerieduel tussen Egyp te en Israël. Volgens de Egyptische lezing openden de Israëliërs het vuur op de haven van Suez, waarbij olie raffinaderijen en opslagplaatsen in brand werden geschoten. „Er woeden talrijke branden", aldus een woordvoerder. Van Israëli sche officiële zijde is meegedeeld dat de raffinaderijen in brand zijn geschoten tijdens een artillerie- duel dat door de Egyptenaren was begonnen. Volgens een Israëlische woord voerder openden de Egyptenaren bij Port Tewfik het vuur op de Israëliërs op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. Israël heeft de V.N.-waarnëmingsmissie in gelicht. De nieuwe uitbarsting van ge weld komt drie dagen nadat de Egyptenaren uit de haven van Port Said de Israëlische torpedo- bootjager „Eilath" met raketten tot zinken brachten. Het incident leidde tot een hoogtepunt in de spanning sedert de zesdaagse Is raëlisch-Arabische oorlog in juni. ZWARE SLAG Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv zei dat twee Egypti sche olieraffinaderijen in brand zijn geschoten en dat de toege brachte schade een zware slag voor de Egyptische economie be tekent daar de raffinaderijen 80 procent van het binnenlandse ge bruik aan brandstof leveren. Aan het vuren is dinsdagmid dag om 16.30 uur na drie uur een einde gekomen. Dit tijdstip was voorgesteld door de bestandscommissie van de Verenigde Naties. NIET GERUST V. N.-WAARNEMERS In het gebied waar de raffina derijen liggen, stegen dinsdag avond enorme rookkolommen op. ZACHTE LUCHT IN AANKOMST Nadat dinsdag een fronten- systeem over ons land naar het oosten was getrokken, vergezeld van veel bewolking, waaruit plaatselijk wat regen is gevallen, breidde een rug van hoge lucht druk zijn invloed van de Britse eilanden via de Noordzee naar Nederland uit, hetgeen aanlei ding gaf tot opklaringen. Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt zich een diepe stormdepressie die noordoostwaarts koerst. Aan de voorzijde staat een brede zuid westelijke luchtsroming. Deze breidt zich vandaag over West- Europa uit. Er wordt zachte en vochtige oceaanlucht mee aan gevoerd. De voorste begrenzing hiervan komt in de loop van de dag naderbij, hetgeen merkbaar zal worden aan het geleidelijk toenemen van de bewolking. Het laat zich aanzien dat het tot aan de avond nog droog blijft. Medegedeeld door het K.N.M.I., {eldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar later geleidelijk meer bewolking. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen omstreeks 14 graden. WOENSDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.37 6. Terneuzen 6.13 6.36 Hansweert 6.47 7.10 Walsoorden 6.46 7.09 DONDERDAG 26 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.32 7.08 7.42 7.41 7.04 7.40 8.14 8.13 MAAN Anderhalf uur na het uitbreken van de brand duurde het duel nog onverminderd voort. De waarnemers van de V. N. zeiden ongerust te zijn, omdat „de sfeer buitengewoon gespannen is sedert zaterdag een Israëlische torpedobootjager in de grond werd geboord". In een Egyptisch communiqué werd meegedeeld dat de strijd voortduurde. De Egyptische ar tillerie had de Israëlische batte rijen ten oosten van Port Tewfik en bij Ojoen Moessa tot zwijgen gebracht. Voorts heette het in het com muniqué dat de Israëlische lucht macht tussenbeide was gekomen en dat één „Mirage" van een groep van vier die boven Egyp tisch gebied vloog, is neergescho ten. De Israëlische granaten vielen in het industriegebied van Suez en de branden waren hevig, aldus meldde Cairo. VERENIGDE STATEN GAAN HET MIDDEN-OOSTEN WEER WAPENS LEVEREN Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag officieel bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten hebben besloten de wapenleveranties aan Israël en vijf Arabische lan den op selectieve basis te her vatten. De landen die voor leveranties in aanmerking komen, zijn Liba non, Saoedi-Arabië, Marokko, Libië en Tunesië. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken was het besluit „korte tijd geleden" ge nomen en wordt erin rekening gehouden met de aanzienlijke andere landen in het Midden- Oosten, met name de Arabische republiek, Syrië en Irak. Israël zal onder andere „sky- hawk"-jachtbommenwerpers krijgen, waarvan volgens zegs lieden al 50 vóór het uitbreken van de oorlog in het Midden- Oosten waren toegezegd. De woordvoerder voor het mi nisterie van buitenlandse zaken zei echter dat nog geen beslissing is genomen over hervatting van de wapenleveranties aan Jorda- nfë. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Het openbaar vervoer in Rome lag gisteren stil als gevolg van een 24-uursstaking van het per soneel. Veel mensen moesten lopend naar hun werk en ande ren konden meerijden met vrachtwagens, die van route nummers waren voorzien. De werknemers protesteren omdat de maatschappij volgens hen de lonen niet op tijd betaalt. De vak bonden hebben aangekondigd dat de staking vandaag zou worden voortgezet, tenzij er iets wordt gedaan om de uitbetaling te ver beteren. In het bestuur van de stichting van de arbeid is gisteren bij het voortgezette overleg over een vrijer loonbeleid in 1968 overeen stemming bereikt over de nog aanhangige vraagstukken. De punten die nog „open" stonden, waren: Hoe moet wor- De premie voor de algemene wet (bijzondere) ziektekosten zal per 1 januari 0,4 procent moe ten bedragen, willen de verstrek kingen zoals bij de opstelling van de wet voor ogen stonden, kun nen worden verwerkelijkt, aldus hebben de minister van sociale zaken, de heer B. Roolvink, en zijn staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga meegedeeld. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer zeggen zij dat een dergelijk premiepercen tage noodzakelijk is om alle voor gestelde verstrekkingen te kun- ZON Okt. 25 26 28 29 36 op onder op onder 7.21 17.27 21.37 14.42 7.23 17.25 22.56 15.14 7 26 17.21 0.21 15.54 7.28 17.19 1.47 16.09 7.30 1 IJ* 3.15 1652 Israël is niet van plan naar aan leiding van het incident met de Eilath een bijeenkomst van de vei ligheidsraad te vragen, omdat de raad „nog nooit tegen de wensen der Arabieren is ingegaan". Dit zei de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, maan dag in Washington tegen de pers na een gesprek met Stewart Sy mington, voorzitter van de sub commissie voor het midden-oosten uit de Amerikaanse senaat. Eban, die later een ontmoeting had met zijn Amerikaanse ambt genoot Dean Rusjc, verklaarde dat de vernietiging van de Israëlische torpedobootjager „veel meer dan een episode" was in het conflict tussen Israël en Egypte en de nood zaak onderstreepte van een duur zaam vredesakkoord. Denemarken heeft informeel een bemiddelingsvoorstel inzake het conflict gedaan. Het betrof vol gens diplomatieke kringen het stu ren van een speciale V.N.-vertegen- woordiger naar het gebied, maar omschreef niet de opdrachten welke deze zou moeten hebben en werd daarom onaanvaardbaar ge acht voor de Arabische landen. Tot de personen die op het lijstje van Oe Thant staan voor het geval de veiligheidsraad mocht besluiten een speciale afgezant naar het midden-oosten te zenden, behoort de Zweedse diplomaat Gunnar Janning, zo is uit goede bron ver nomen. Janning is drie jaar geleden in het conflict om Kasjmier al als V.N.-bemiddelaar tussen India en Pakistan opgetreden en ambassa deur in Washington en Moskou ge weest. Ook wordt de naam ge noemd van de Zwitser Tahalmann, die reeds afgezant van Oe Thant in Jeruzalem is geweest. Het overleg tussen zes niet-per- manente leden van de veiligheids raad over een ontwerp-resolutie inzake het midden-oosten heeft nog niet tot resultaat geleid. Israël, dé Arabische landen en de grote mogendheden konden het niet eens worden over de bewoordingen. De zes landen Argentinië, Brazilië, Ethiopië, Mali, Nigeria en India zetten hun besprekingen voort en willen vandaag verslag uitbrengen op een bijeenkomst met de andere vier niet-permanente leden van de raad. Intussen hebben meer dan 2500 Amerikaanse hoogleraren, onder wie verscheidene nobelprijs- winnaars, dinsdag in een reusach tige advertentie in de New York Times, de verenigde naties en pre sident Johnson aangespoord, uit sluitend een vreedzame regeling van de crisis in het midden-oosten door middel van rechtstreekse on derhandelingen tussen de betrok ken partijen te accepteren. De ad vertentie besloeg 1pagina. Radio-Moskou heeft verklaard dat Egypte de „Israëlische extre misten" een verdiende les heeft gegeven door de torpedobootjager Eilath tot zinken te brengen. Volgens het radiostation had het Israëlische opperbevel internatio nale overeenkomsten en de be standsresolutie van de veiligheids raad geschonden door de Eilath de Egyptische territoriale wateren te laten binnenvaren. Inmiddels zijn in Haifa zes slachtoffers van de Eilath met militaire eer begraven. Israëls minister van defensie, generaal Mosje Dajan, verklaarde maandagavond in Tel Aviv, dat president Nasser met het bevel de Eilath aan te vallen de vijandelijk heden tegen Israël heeft hervat. Daar de torpedobootjager zich op 14 mijl van de Egyptische kust be vond, aldus Dajan, bestond er maar één reden voor de aanval, na melijk de wens om de vijandelijk heden te hervatten. Kolonel Moestafa Kamel, woord voerder van het Egyptische opper bevel, zei maandag in Cairo dat de Eilath, toen die door twee raketten werd getroffen, zich op 11 mijl van Port Said en 10 mijl van Port Foead bevond. Port Foead, aldus Kamel, ligt op de oostelijke oever van het Suezkanaal en is in han den van Egyptische troepen. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat in de industriecentra en openbare instellingen in Israël wordt gecol lecteerd voor de aanschaf van een nieuwe torpedobootjager. Gezag hebbende Israëliërs zijn van me ning dat de Egyptische aanval op de Eilath zorgvuldig was voorbe reid. Welingelichte personen in Tel Aviv zeiden dat de helft van het Egyptische leger in de kanaalzone is geconcentreerd. Daarbij zijn troepen die onlangs uit Jemen zijn teruggehaald. De kapitein van de Egyptische raketboot, die zaterdag de Eiiath tot zinken bracht, heeft volgens het Cairose blad Achbar gezegd, dat een tweede Israëlisch oorlogs schip, naar alle waarschijnlijkheid de torpedobootjager Yaffo, twee uur na de vernietiging van de Eilath twee voltreffers heeft opge lopen van Egyptische raketten. De Egyptische kapitein schat, dat 175 man van de Eilath zijn om gekomen of gewond. Het Israëli sche schip zonk na twee voltreffers temidden van brandende olie. Op de Egyptische radarschermen was geen enkele reddingboot waarge nomen bij de zinkende Eilath. De jongste omvangrijke Russi sche wapenleveranties aan Egypte gaan gepaard met nauwere en di recte controle door Russische des kundigen op de opleidingsmethode, zo is door bevoegde Israëlische kringen verklaard met het oog op het bezoek van een Russische mili taire delegatie onder generaal So- cholov aan Egypte. Russische offi cieren zijn voortaan rechtstreeks toegevoegd aan de Egyptische een heden die met de nieuwste Russi sche wapens zijn uitgerust, zeiden zij. De Jeruzalem Post schrijft dat de Sowjet-Unie ongerust is over het feit dat in de zesdaagse oorlog grote hoeveelheden wapens in han den van Israël zijn gevallen en dat zij door de Israëliërs en misschien door westelijke deskundigen nauw keurig zijn onderzocht. Egypte heeft dinsdag om een spoed bij eenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd voor een debat over de toestand in het middenoosten. In een brief aan de Japanner Senjin Tsjoeroka, die deze maand de raad voorzit, beschuldigde de Egyptische dele gatieleider Mohammed Awad El- Kony Israël van een „nieuwe en weloverwogen aanvalsdaad" dooi de beschieting van het gebied van Suez. Volgens hem bestond er geen verband tussen het tot zinken brengen van de Israëli sche torpedobootjager „Eilath" „in de territoriale wateren van Egypte" op zaterdag en de inci denten van dinsdag. De Egypti sche afgevaardigde voegde hier aan toe dat de Israëliërs „syste matisch militaire operaties tegen de burgerlijke en industriële in stallaties en niet tegen militaire doelen hebben gevoerd". nen invoeren op 1 april 1968. Reeds op 1 januari zouden de ver pleging en verzorging in zwak zinnigeninrichtingen, in inrich tingen voor blinde en slechtzien de kinderen, inrichtingen voor dove en slechthorende kinderen en inrichtingen voor lichamelijk gehandicapte kinderen, moeten worden ingevoerd. De opbrengst van de premies wordt geraamd op 166 miljoen gulden, de eigen bijdrage 33 mil joen. Het rijk zal 475 miljoen gul den in de algemene wet bijzon dere ziektekosten bijdragen. In 1969 zal de premie vermoe delijk 0,7 procent of meer bedra gen, aldus heeft minister Rool vink, in antwoord op vragen van leden uan de Tweede-Kamercom missie voor sociale zaken meege deeld. De regering zal zich er niet tegen verzetten, wanneer de Tweede Kamer zou besluiten het premiepercentage voor volgend jaar op 0,5 in plaats van 0,4 te bepalen, zo verklaarde de minis ter voorts. BETERE KANSEN VOOR ROBERT KENNEDY 7 Princeton; Een opinie-onderzoek heeft aangetoond, dat Robert F. Kennedy (linksboven) betere kansen zou hebben dan president Lyndon Johnson (rechtsboven) om de republikeinen Richard Nixon (linksonder) of Nelson Rockefeller (rechtsonder) te ver slaan. Indien de verkiezingen echter nu zouden plaatsvinden, zou geen enkele democraat in staat zijn een republikein te ver slaan. den ingegrepen bij individuele sten die niet stroken met het na- collectieve arbeidsovereenkom- tionale econonmische belang en de kwestie van het minimum inkomen. In de stichting is men overeen gekomen dat het ingrijpen door middel van onverbindendverkla- ring van een collectieve arbeids overeenkomst door de minister van sociale zaken geschiedt na advies van een niet-ambtelijke commissie die het vertrouwen geniet van de centrale organisa ties van werkgevers en van werknemers. Voorts is men overeengeko men dat het minimuminkomen niet per 1 januari zal worden verhoogd, maar pas per 1 juli. Op welke wijze zal afhangen van de wettelijke voorzieningen die op dit stuk in de maak zijn. Verder is overeengekomen dat voor de mensen die minimumin komens hebben, bepaalde kosten stijgingen die in het eerste half jaar van 1968 optreden en die het reële inkomens verminderen, per 1 juli zullen worden gecompen seerd met een uitkering ineens. Die bepaalde kostenstijgingen zijn de huurverhoging, de socia le verzekeringen en belasting maatregelen. De overeenstemming zal door de looncommissie van de stich ting in details worden uitge werkt. De twee voorzitters van de stichting, ir. J. Bosma en de heer A. H. Kloos, hebben op een pers conferentie resp. een algemene en een meer gedetailleerde toe lichting gegeven. De heer Bosma herhaalde dat het informatieve gesprek dat represnetanten van centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties op 18 oktober op hun verzoek met minister Roolvink hebben gehad ,wel degelijk ver helderend heeft gewerkt. De heer Kloos merkte op dat er aan de kant van de vakcen trales geen hoerastemming is over het feit, dat men het op centraal niveau nu eens is over een vrijer loonbeleid in 1968. Er wordt een stuk verantwoor delijkheid verschoven naar de bedrijfstakken en er zijn er die daarmee niet gelukkig zijn. Zo zijn er b.v. de landarbeidersorga nisaties die bepaalde moeite heb ben met aanvaarding van het nieuwe systeem. Met bet vrijere loonbeleM komt de verantwoordelijkheid voor de bedrijfstak of onderne ming bij de onderhandelende partijen. Ook de verantwoorde lijkheid voor de werkgelegenheid in die bedrijfstak of onderneming komt nu daar. Dat moeten werk gevers en werknemers aan de on derhandelingstafels zich goed realiseren. Het nieuwe systeem is niet dat van de totale vrijheid. Wat die niet-ambtelijke com missie betreft, die de minister moet adviseren wanneer hij wil ingrijpen door onverbindendver- klaren, merkte de heer Kloos op dat dit niet het college van rijks bemiddelaars kan zijn, noch de looncommissie van de stichting. Een C.A.O. moet als partijen tot overeenstemming zijn geko men, ter registratie worden aan gemeld. Drie weken daarna wordt die C.A.O. geacht te zijn goedgekeurd, als dg minister niet te kennen heeft gegeven te over wegen in te grijpen. Het college van rijksbemid delaars zou men wellicht zijn oude klassieke taak kunen her krijgen die vóór de tweede we reldoorlog bezat. Van belang hierbij zal zijn het advies van de sociaal-economische raad over het stakingsrecht. De voorberei ding van dat advies is in de eind fase. Het college heeft in de loon politiek tot nu toe gefungeerd aan de hand van richtlijnen. In het nieuwe systeem is er geen taak voor het college. Minister Roolvink heeft in het informatie ve overleg met werkgevers en werknemers op 18 oktober laten doorschemeren dat een eventue le advisering een zware beleids beslissing betreft, die in verband met de verantwoordelijkheid moeilijk past bij het college. Over het prijzenelement is gisteren niét gesproken. De heer Bosma zei zich te kun nen voorstellen dat de minister van economische zaken zich bin nenkort tot de werkgevers zal richten met het verzoek overleg teplegen over het prijsbeleid. On der het tot nu toe gevoerde prijsbeleid heeft een bepaald deel van het bedrijfsleven geres sorteerd, terwijl andere delen er niet mee te maken hadden. Deze discriminatie is aan werkge verskant altijd als een bezwaar gezien. Bij de overeenstemming Is de Nederlandse middenstandsbond niet betrokken. Hij heeft reeds op de vorige vergadering van de stichting zijn bezwaren kenbaar gemaakt en deze onverkort ge handhaafd. In de plaats Höjter aan de We- zer in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen hebben zich maandagmiddag bij graafwerk zaamheden nabij een kruispunt twee zware gasontploffingen voorgedaan, waardoor één per soon om het leven is gekomen en twaalf zwaar werden gewond. Twee mensen werden vermist. Er ontstond een brand waardoor zes oude huizen in vlammen opgin gen. Het blussingswerk werd be moeilijkt, doordat men het water uit de Wezer moest pompen. De oorzaak van de explosies is niet bekend. Een zwaargewapende man heeft maandag in een vlaag van verstandsverbijstering zes men sen doodgeschoten en zeker drie verwond, vóórdat hij door de po litie kon worden aangehouden. De man, de 45-jarige Leo Held, schoot op zjjn werk in een papier fabriek te Logontan (Pennsylva nia) vijf personen dood met een pistool en een geweer. Na de eerste schietpartij begaf Held zich naar een nabijgelegen vliegveld, waar hij een vrouw verwondde, om vervolgens naar zün woning in Longontan te gaan en daar een buurman dood te schieten en diens vrouw te ver wonden. Toen de wildeman uit zijn door de politie belegerde woning trachtte te vluchten, werd hij door enige kogels getroffen en in kritieke toestand naar een zie kenhuis overgebracht. De schietpartij was de ernstig ste in de V. S. sinds Charles Jo seph Withman vorig jaar augus tus van de toren van de univer siteit van Texas in Austin .vjjftien mensen doodschoot.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1