Provinciale vereniging „Hel Groene Kruis" koos nieuwe voorzitter S RAIFFEISENBANK Jaarvergadering in Terneuzen Bronchi letten AMERIKAANSE BOORDSCHUTTERS DODEN MEER DAN HONDERD VIETCONGSTRIJDERS spaarbank en alle bankzaken Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 23/dinsdag 24 oktober 1967 Ijverige secretaris Intensiever samenwerken Directeur Veel waardering Actieve afdelingen Huldiging Zelfverbranding De beveiliging van president Johnson Snoep verstandig eet 'n appel Nederlandse vrachtwagens in Antwerpen aan de ketting „Een heel nieuw gezicht" Opticien DINGEMANSE Het conservatieve partijcongres in Brighton Metaalarbeiders in West-Du iisland gaanstaken Einde spoorweg staking in Engeland Vrijwel geen verbinding met West-I rian Weer zware straffen voor samenzweerders' in Athene Tubman doet beroep op Nigeriaanse regering EISENHOWER UIT ZIEKENHUIS Snoep verstandig eet 'n appel OLIELEIDING DOOR ISRAEL KUNSTDIEFSTAL IN ENGELAND VIETNAMSTRIJDERS GEBRUIKEN VEEL MARIHUANA SLACHTOFFERS VAN WERELSTORM De Lesotho-diamant verkocht Parlementsleden betrokkenbij gecompliceerde botsing Confectiefabriek wordt geliquideerd - AGENDA - Snoep verstandig eet 'n appel i» Tijdens de jaarvergadering van de provinciale Zeeuwse vereni ging „Het Groene Kruis" die zaterdag in het Luxor-theater te Terneuzen werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. P. Ever- wijn, na zes jaar deze functie te hebben vervuld, afscheid als zo danig genomen. De heer Ever wijn blijft evenwel lid van het provinciale bestuur, daar hij werd gekozen in de vacature, ontstaan door het vertrek van mevrouw A. B. van der Have Wigman. Met grote meerderheid van stemmen er waren slechts twee stemmen blanco werd de heer F. A. Bulder, burge meester van Westkapelle, tot nieuwe voorzitter gekozen. Mevrouw W. VisserStolp en de heren J. D. Voogd, drs. A. v. d. Ban, J. Blok, W. L. Blinden- bach en J. de Bey, waren aan de beurt van aftreden en wer den bij akklamatie herkozen. Het bestuur diende te worden aangevuld met twee vertegen woordigers van het district West Zeeuws-Vlaanderen. Gekozen werden de heren A. Arendse te Schoondijke en I. J. Herman te Oostburg. In zijn openingswoord, waar in de heer Everwijn een woord van welkom sprak tot de heren J. v. d. Bos als afgevaardigde van het provinciaal bestuur van Zeeland, burgemeester Aschöff van Terneuzen, dokter G. H. C. Cath als vertegenwoordiger van de Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis" en G. Flos, die het provinciaal bestuur van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis ver tegenwoordigde, wijdde de voor zitter aandacht aan het feit dat de huidige secretaris, de heer A. de Lange, na twintig jaren onverdroten werken voor het Groene Kruis bij de bestuurs verkiezing van het volgende jaar zal aftreden en zich niet meer herkiesbaar zal stellen. De heer De Lange kreeg van verschillen de zijden waarderende woorden te horen en bij het aanbieden van een herinneringsgeschenk werd ook mevrouw De Lange betrokken. Verder besteedde de voorzit ter aandacht aan de afdelingen die tot zijn spijt niet voldoende ijver aan den dag leggen in de gezondheidszorg van hun leden. Ook vroeg hij de aandacht van zijn talrijke toehoorders voor het kruiswerk op landelijk, provin ciaal en plaatselijk niveau. Het belangrijkste dat hierin te be luisteren viel, was de wens tot een intensieve samenwerking met de andere Zeeuwse kruis verenigingen. Voor het plaatse lijk werk stelde de heer Ever wijn de vraag wat er kan wor den gedaan om de gezondheids zorg te verbeteren. De werkzaamheden in de pro vinciale bond hebben de laatste tijd een dusdanige uitbreiding genomen, zo merkte de heer Everwijn op, dat het aanstellen van een direkteur noodzakelijk is. Er is reeds besloten hiervoor een niet-medicus aan te trekken. De hoop dat deze per 1 januari a.s. in dienst zou kunnen treden, zal niet worden vervuld, o.m. omdat er een keuze moet wor den gedaan uit meer dan 60 sol licitanten. Aan het slot van zijn inlei dingswoord zei de heer Ever wijn de vergadering een ver klaring schuldig te zijn betref fende het neerleggen van de voorzittersfunctie. De enige re- derï, zo merkte hij hieromtrent op, is dat mijn ambt van burge meester van Westerschouwen en het voorzitterschap van het Groene Kruis plus heel wat an dere functies te veel tijd in be slag neemt om het werk goed te kunnen doen. De vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur, de heer J. v. d. Bos, zei in een korte toe spraak dat in het kruiswerk on getwijfeld een schaalvergroting zal dienen te worden doorge voerd. Ook wij zijn van mening, aldus de heer v. d. Bos, dat or ganisatorische hervormingen noodzakelijk zullen zijn. De wijkzuster zal in de toekomst meer een „praatzuster" dan een „doe-zuster" moeten zijn. Dat de tijdsomstandigheden 't nood zakelijk maken dat zo intensief mogelijk met de andere kruis verenigingen wordt samenge werkt, achtte de heer Van den Bos zonder meer duidelijk. Op deze wijze kan een optimaal ge bruik van de ten dienste staande middelen worden gemaakt. Daarbij wees hij er met na druk op dat het particulier ini tiatief steeds de boventoon moet voeren. Burgemeester Aschoff van Terneuzen, die de vergadering welkom heette in zijn gemeente, onderstreepte de opmerking van de heer v. d. Bos waar hij sprak van het particulier initiatief, hoe wel de overheid bereid moet blijven de nodige steun te ver lenen. Het vormen van een eenheid door de drie kruisverenigingen was de wens die de heer G. Flos, namens het provinciale Wit-Gele Kruis uitsprak. Ook de voorzit ter van de afdeling Terneuzen van het Groene Kruis, de heer H. Ribbens, bleek voor een sa menwerking mét het Wit-Gele Kruis te zijn. Hoewel deze reeds uitstekend kan genoemd wor den, om in het nieuwste gedeel te van Terneuzen een dependan ce te scheppen voor de zuigeljn- gen- en kleuterzorg. De notulen van de vergadering van 22 oktober 1966, gehouden te Kortgene, de rekening en ver antwoording van de penning meester en de balans per 31 december 1966 werden zonder op- en aanmerkingen goedge keurd. Bij de vaststelling van de be groting voor 1968 werd door de voorzitter betoogd dat de af dracht per lid per jaar dient te worden gebracht van 0,75 op 1,25 met dien verstande dat dit 1,50 zal worden, zodra er een directeur zal zijn benoemd. De huidige afdracht 0,75 is de kleinste in Nederland. Drie actieve afdelingen, n.l. Kapelle, 's Heer-Abtskerke en Oostburg verhoogden in 't voor bije jaar hun ledental met 9,32, 7.23 en 5,72 procent. De voorzit ter overhandigde de vertegen woordigers hiervoor een prijs. Hoezeer men het werk dat de heer Sverwijn gedurende zijn zesjarig voorzitterschap heeft verricht, waardeerde, bleek uit de toespraken, die werden ge houden door de viee-voorzitter, dr. F. G. Vaandrager, zr. M. C. K. van der Slikke uit Grijps- kerkeOostkapelle, dr. G. Cath namens het A.N.V. en de heer v. d. Bos. Vanzelfsprekend wer den hem hierbij diverse fraaie geschenken aangeboden. Na de welverzorgde lunch in de benedenzaal van hotel Rot terdam werd een besloten ver gadering gehouden betreffende de interne en externe schaalver groting. Hoestdrank in tabletvorm.95cF Boordschutters van Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen hebben zaterdag 112 leden van de vietcong en Noordvietname- zen bij acties gedood, zo is in Saigon meegedeeld. Hiervan sneuvelden in de Mekong-delta 80 guerrillero's toen de helikop ters regeringssoldaten van Zuid- Vietnam ondersteunden, Amerikaanse vliegtuigen heb ben vier Noordvietnamese mo tortorpedoboten bij de monding van de Thanh Hoa-rivier tot zinken gebracht. Volgens een Amerikaanse woordvoerder wa ren zes motortorpedoboten waar genomen op 300 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone en met bommen bestookt. Een boedhistische non van 21 jaar heeft zich zondagochtend te Gia Dinh bij Saigon door zelf verbranding om het leven ge bracht. Sedert het begin van de crisis in de verhoudingen tussen de boeddhisten en de regering hebben 23 nonnen en monniken op deze wijze zelfmoord ge pleegd. De Amerikaanse geheime dienst heeft voor de bescherming van de president op reis en bij rond ritten twee nieuwe auto's in ge bruik genomen, welke zijn uit gerust met de nieuwste snufjes op het gebied van beveiliging. De auto's, die twee oude volg- auto's vervangen, hebben tree planken waarop de agenten ge makkelijk kunnen staan en ook aan de achterzijde kunnen de leden van de veiligheidsdienst opstappen. De achterdeuren zijn zodanig geconstrueerd, dat de functionarissen in de rijdende auto kunnen stappen. De achter deuren zijn namelijk in twee helften gemaakt, zodat het voor ste deel over het achterste kan schuiven waardoor een opening van bijna 40 centimeter ontstaat. De auto's zijn gepantserd en het dak is doorzichtig om de vei ligheidsfunctionarissen in de ge legenheid te stellen voortdurend daken en andere hooggelegen punten in het oog te houden. Bo vendien zijn bij de communica tiemiddelen in de wagens de nieuwste vindingen toegepast. De Belgische douane heeft vrij dagmiddag in Antwerpen een twintigtal nieuwe vrachtauto's van een Nederlandse firma aan de ketting gelegd. Deze firma verzorgt zandver- voer voor de tunnelwerken en de E 3-weg in Antwerpen en had voor dit werk haar chauffeurs nieuwe wagens uit Duitsland la ten halen. Toen deze arriveerden, werden ze door een kleine poli tiemacht opgewacht en moesten zij naar het centraal entrepot van de douane rijden waar de wagens in beslag werden genomen. De maatregel zou verband hou den met het feit, dat de chauf feurs weliswaar een arbeidscon tract met de Nederlandse firma hadden, maar geen Belgische werkvergunning. Vreeitid, dat U niet eerder op het idee kwam: een nieuwe bril! Ineens merkt U hoe anders U kunt zijn. Een markanter per soonlijkheid. U voelt zich spor tiever vrijer. Ja, en ook aan Uw omgeving is het te merken. Meer belangstelling? Meer respect?... Gewoon door een nieuwe bril. AXELSESTRAAT46-TERNEUZEN TELEFOON 01150-3373 De leider van de Britse con servatieve partij, Edward Heath, heeft zaterdag op de slotbijeen komst van het partijcongres in Brighton de labour-regering er van beschuldigd „het op de ze nuwen te hebben gekregen in haar overzeese politiek". Heath beloofde dat zijn partij, als deze bij de volgende algemene ver kiezingen aan de macht zal ko men, al de verbintenissen van Engeland zal nakomen. De leider van de oppositiepar tij viel de regering van Harold Wilson aan, die naar zijn mening afstand had gedaan van Enge- lands verantwoordelijkheden in de wereld. Hij noemde daarbij de Engels-Spaanse twist over Gibraltar, de moeilijkheden in Aden en Hongkong en het voor genomen Britse vertrek uit Ma leisië en Singapore. Het algemeen bestuur van de metaalvakbond in West-Duitsland heeft toestemming gegeven aan de arbeiders in de metaalindus trie van Noord-Württemberg en Noord-Baden om op 30 oktober in staking te gaan. Het gaat hier om ongeveer een half miljoen metaalarbeiders, die tot deze ac tie zullen overgaan ter onder steuning van hun looneisen. De leiders van de vakbonden voor spoorwegpersoneel in Enge land hebben zaterdag besloten de staking van de treinconduc teurs te beëindigen. Hun besluit dat met 17 tegen 7 stemmen werd aangenomen, is juist op tijd ge komen, omdat de regering aan het parlement toestemming had willen vragen voor de noodmaat regelen om het leger ïn te scha kelen teneinde het treinverkeer op gang te houden. De inwoners van West-Irian leven in feite in „vrijwillige af zondering" als gevolg van het bijna geheel ontbreken van ver voer. zo schrijft het r.k. blad „Kompas". De recente aankomst van drie vliegtuigen hebben slechts geringe verlichting ge bracht voor het bijna stilliggen de verkeer in het gebied. Het ontbreken van vervoersmiddelen noopte een regeringsfunctionaris tot een verblijf van 2M maand in Sorong, alvorens een vliegtuig naar Merauke in het zuid-oosten te kunnen nemen. „Kompas" schrijft voorts, dat goederen voor Merauke zich in Sorong opstapelen, omdat er geen schepen beschikbaar zijn. Daarbij komt nog de moeilijk heid dat schippers van kleine schepen niet graag naar Soróng varen omdat de scheepjes niet beschermd zijn tegen de hoge zeeën die daar dikwijls voor komen. Een militaire tribunaal in Athe ne heeft zaterdag vijf verdach ten, die aan het hoofd stonden van een groep van 38 mensen die zouden hebben samengezwo ren tegen het militaire bewind in Griekenland, veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van 12 tot 20 jaar. Eén verdachte kreeg twintig jaar, één twaalf jaar en drie kregen zeventien jaar. Elf leden van de groep wer den veroordeeld tot straffen, die lagen tussen de twee en tien jaar, elf anderen kregen een voorwaardelijke straf van één tot twee jaar en elf anderen wer den vrijgesproken.- De Liberiaanse president Tub man heeft een dringend beroep oo de leider van het federale bewind in Nigeria, generaal Gowon, om middelen te zoeken ter beëindiging van de burgeroorlog die in dat land woedt. Dit werd zaterdag uit be trouwbare bron in Lagos verno men. De inhoud van de boodschap is niet bekend gemaakt, maar vol gens welingelichte kringen heeft president Tubman de secretaris generaal van de verenigde naties en die van de organisatie voor Afrikaanse eenheid van zijn initia tief op de hoogte gesteld met het verzoek te willen bemiddelen om de leiders van de rebellerende staat Biafra er toe te brengen in te gaan op de voorwaarden van generaal Gowon. Deze voorwaarden zijn: het neerleggen van de wapens, onge daan maken van de afscheiding en ten derde het ontslag van de Bia- fraanse leider kolonel Ojoekwoe, die moet worden vervangen door iemand die akkoord gaat met een in twaalf staten verdeeld Nigeria. Oud-president Eisenhower heeft 't Walter Reed-hospital in Wash ington, waarin hij enige dagen geleden voor observatie was op genomen, weer verlaten. Hij lijdt aan een aandoening van de prostaatklièi'. I DOOR OLAF J. DE LANDEL1 64) „Ma pauvre, petite madame!" zei Terry. Hij plukte een sneeuw klokje uit het perk van de hotel directeur en bood haar het bloe metje aan. „Ik zou grind willen eten, om boete te doen," beken de hij nederig: hoewel ik twij felde aan de waarheid van deze verzekering. Terry laat eerder iedereen om hem heen grind eten dan dat hij er zelf een mond aan zet. Achteraf bleek dit alles trouwens weinig beter te zijn bedoeld dan de kus van Judas. Maar toch klonk het aan bod dramatisch genoeg om Ar- lette's Franse geest te bevredi gen. Ze zuchtte weer en lispel de dat vergissen menselijk was en dat ze al éerder meende be merkt te hebben hoe 'n verschil in hoffelijkheid er bestond tus sen een Fransman en een Hol lander Terry en ik sloegen allebei de ogen neer. Ik, omdat ik het echt meende. Toen ik daarna weer naar mijn neef keek, rook madame net aan het sneeuw klokje en Terry knipoogde tegen me. We begeleidden haar zelf naar het huis van haar verloofde, om aanwezig te zijn bij Terry's ver klaring. Ze was zeer nerveus, wat zich laat begrijpen, als je bèrninde in hét ziekenhuis ligt, zijn broer dood is en jë Zelf een avond én een nacht onder poli tietoezicht hebt gestaan. Onderweg brachten we een bezoek aan een kapperswinkel, met het doel, Arlette een lek kere fles eau de Cologne of zoiets te geven, als pleister op de wond. Maar de kapper had niets wat een dame van buiten deze plaats zou kunnen bekoren. De koop draaide neer op een flaconnetje in de vorm van een koetje, met een gestreepte jurk aan en een hoed vol bloemen op de horens. We moesten er alle drie om lachen en madame Enbourg vond het „bien rigolo". En zo kwamen we dan veel te vrolijk in de kamer van Hen ri, waar de anderen al wachtten. Ik had een somber voorgevoel, want ik kende Terry al te lang, om niet in zijn ogen gezien te hebben dat hij iets in het schild voerde. We groetten en werden be groet. De heren schenen het op dagen van Arlette heel gewoon te vinden. Terry praatte en praatte. Hij' complimenteerde Crommer met iets, dat hij niet had gedaan en drukte Menters de hand. Hij lachte met Pael om een grapje, waarvan ik de clou niet voor herhaling in aanmer king vind komen en verzekerde Burgheem, dat Henri volkomen onschuldig was, wat hij zo dade lijk'zóü bewijzen. Ten slotte bood hij madame Enbourg zijn verontschuldigin gen aan, omdat hij. naar hij be weerde, niet de hele verklaring in het Frans kon afsteken. Ze wuifde zijn bezwaren weg en zei, dat ze dit wel begreep. Zoals ze ook wel iets van het verhaal zou begrijpen, sans doute. Toen boog Terry het hoofd, alsof hij nadacht hoe hij moest beginnen. En zei het verbijste rende: „Heren, er is geen moord gepleegd." „Géén moord?" herhaalde Crommer en schakelde op slag zijn blos in. „Wat is dat voor gekheid? Ik heb nog nooit zo iets gehoord (hoewel ik het wel had kunnen verwachten) Burgheem knipperde met de ogen. Pael knikte en keek ver wachtingsvol, alsof hij in de bioscoop zat. Menters reageerde niet. Hij wachtte af. Arlette speelde met haar koe. Ik moest me vanzelf wel stil houden, daar van mij natuurlijk verwacht werd dat ik de finesses van het verhaal kende. „Geen moord?" herhaalde Burg heem op het laatst ook. „Gaat u alsjeblieft verder, meneer Van der Linden." Terry glimlachte triomfante lijk. „Gaat u, meneer Crommer, de kamer eens even uit," ver zocht hij. „Dan zal ik met be hulp van u en inspecteur Men ters het drama voor u recon strueren." „Ik zie niet in" spartelde Crommer tegen, „waarom ik. (Ze moeten altijd mij hebben!) Waarom neemt .u niet een an der?" „Toe nou," drong mijn neef vrijmoedig aan. Crommer draai de zich om en wiebelde met een boze rug naar de deur. Toen hij weg was, ging Terry naar Men ters toe en zei: „Ik zal u het hoofd moeten verbinden, om het lot van Martij n te voorkomen." Hij verbond voor onze ogen Menters' hoofd: eerst een stuk leer, zo groot, dat het de hele zijkant van het hoofd bescherm de. Daaroverheen een windsel en op dat windsel streek hij met een spatel een grote kluit stop verf glad. De hele rechter zij kant van Menters' gezicht was bedekt. „Gaat u nog es onder het bed liggen, net als Martijn van Doff, op uw linkerkant," ver zocht Terry. Menters deed dit onder het diepste stilzwijgen van ons al len. „Ligt u?" informeerde Terry. „Ja", bevestigde Menters. „Denkt u zich nou es, dat u hier alleen in de kamer bent," beval Terry. „Zo dadelijk komt de commissaris binnen en u mag zich niet verraden. Daarentegen wilt u zoveel mogelijk zien, wat meneer Crommer uitvoert. U moet ook goed trachten te luis teren." „Ja, meneer," stemde inspec teur Menters toe. Terry ging in de gang, waar we hem met Crommer hoorden fluisteren. We wachtten allemaal in span ning. Burgheem en ik probeer den Arlette zo snel mogelijk in te lichten wat er ging gebeuren. Ze knikte met wijd-open ogen, vol belangstelling. Onder het bed kuchte Menters. Het klonk spookachtig, juist van die plek. (Wordt vervolgd.) Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk De Israëlische radio heeft mee gedeeld dat Israël een buislei ding van de haven Eilat, aan de Golf van Akaba, naar de Mid dellandse Zee zal aanleggen voor het vervoer van olie. Naar verluidt zullen Europese financiers een aandeel nemen in het project dat 100 miljoen dol lar gaat kosten. De leiding zal volgens deskun digen in TelAviv een jaarlijkse capaciteit van 50 milj. ton heb ben. Israël wil hiermee concur reren met het Suez-kanaal. De nieuwe leiding, die een doorsnee van ruim 1 meter zal hebben, moet de huidige vervan gen, die een doorsnee van 40 cm heeft, Uit een particuliere kunsthan del in Broadway in het Engelse graafschap Worcestershire zijn schilderijen t.w.v. een kwart miljoen gulden gestolen. Tot de gestolen werken beho ren een Matisse, een Manet en een Dali. Volgens de zoon van de Ame rikaanse schrijver John Stein beck gebruikt zeker driekwart van de Amerikaanse soldaten in Vietnam marihuana. Steinbeck jr., die kortgeleden werd gearresteerd wegens het in bezit hebben van het verdoven de middel, is onlangs uit het Verre-Oosten naar de Verenigde Staten teruggekeerd om daar zijn militaire dienst te voltooien. Als gevolg van de wervelstorm „Trining", die vorige week ver nielingen aanrichtte op de Phi- lippijnen, zijn 175 mensen om het leven gekomen. Intussen beweegt zich weer een nieuwe tropische storm in de richting van het noordelijk deel der Phi- lippijnen. De juwelenhandelaar Harry Winston in New York heeft mee gedeeld dat hij de Lesotho-dia mant van 601 karaat, wat groot te betreft de zevende ter wereld, op 5 september heeft gekocht voor 605.000 dollar. De diamant is iets groter dan een golfbal Verwacht wordt dat de stenen die eruit geslepen kunnen wor den, meer dan een miljoen dol lar zullen opbrengen (3,75 jnil- joen gulden). Een hevige regenbui na zonni.| weer veroorzaakte zaterdagmorgen tussen Woerden en Bodegraven'op rijksweg 12 een aantal botsingen waarbij ongeveer 20 auto's waren betrokken. De meerderheid daar van moest worden weggesleept. Enkele auto's werden volledig ge kraakt. In totaal werden zes ge wonden, onder wie drie Haagse dames naar het rooms-katholieke ziekenhuis in Woerden overge bracht. Onder de gestrande auto mobilisten bevonden zich meerdere politici die op weg waren naar ver gaderingen - in Utrecht. Mr. J. T. Mellema, de fractievoorzitter van de c.h.u., zag zijn auto geheel ver nield. Dr. A. Veerman van de a.r. fractie reed in een taxi naar het anti-revolutionaire convent in Ut recht en ook deze taxi strandde. Hetzelfde lot onderging mr. K. P. van der Madele op weg naar een v.v.d.-vergadering. Minister Schut en de oud-ministers Toxopeus en Smallenbroek behoorden tot dege nen die naderhand stopten om de collega-politici te helpen of een lift te geven. De confectiefabriek „Zonne.- schijn" te Oude Pekela, die va ng jaar 30 mensen moest ont slaan, wordt geliquideerd. De nog in dienst zijnde 30 perso neelsleden is, nadat zij hun loon hadden gekregen aangezegd, dat het bedrijf zal worden geliqui deerd. Het bedrijf heeft sursean ce van betaling aangevraagd. De werknemers hebben nog loon te goed van acht dagen. De heer C. Bel, noordelijk districtsbestuur der van de christelijke bond tex tiel en kleding vond diet een trieste geschiedenis. Er is nog geen enkel overleg geweest, zei hij. De fabriek fabriceerde uit sluitend pyama's. Er was geen lapje stof meer in de fabriek aanwezig. MAANDAG 23 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Les bon Vivants". DINSDAG 24 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater; 8 uur: „Les bon Vivants". 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2