Betogingen in Washington, Londen, Berlijn, Parijs,Turijn en in Japan tegen de Amerikaanse Vietnampolitiek Israëlische torpedobootjager door Egyptische raketten tot zinken gebracht PERSOONSVERWISSELING IN ZIEKENHUIS TE BREDA HET WEER Ria Roeien werd „begraven", leeft nog Keukens Traangas „Bloedig oorlogje" Protestmars in Londen Vietcongvlag N.V. DE HOOP aid. Keukens TERNEUZEN Korte stakingen in Japan Betoging in Antwerpen Vechtpartijen in Turijn Vietnam- demonstratie in Amsterdam 15.000 deelnemers Argwaan Dajan: „Egypte is weer sterk" Esjkol over aanval op de Eilath Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Einde staking openbaar vervoer Montreal Frank, bjj abonnement: TERNEUZEN i «vecteur-Hoofdredaeteurt I. van de Sande Telefoon: 01150 2078 Gironummer: S8150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal d^onncmentsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 23 Dinsdag 24 oktober 1967 23e Jaargang No. 7051 Uitgeefster N.V, v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum pél advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. BIJ de grote demonstratie tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek welke zaterdag in Washington is gehouden, zijn voor zover tot nog toe bekend zeker 30 gewonden ge vallen en 200 mensen gearresteerd, onder wie de voornaamste organi sator David Dellinger. Volgens de organisatoren namen minstens 150.000 mensen aan de demonstra tie deel, maar waarnemers spreken van 70.000. Het ernstige incident had plaats bij het Pentagon, waar een aantal betogers in de avond de trappen op stormde en het gebouw binnen drong voor eën'zitdemonstratie. Zij stuitten op een muur van militai ren die de betogers naar buiten werkten en met stokken sloegen. De soldaten deden een uitval, waar bij verscheidene jonge mensen on der de voet werden gelopen of klappen opliepen van de geweer kolven. Er is door de militairen niet geschoten en de bajonetten zijn slechts gebruikt om te intimideren. Er is niet mee gestoken. Naar een woordvoerder van het Pentagon zei is tweemaal gebruik gemaakt van traangas, eenmaal door een lid van de militaire politie en eenmaal door een demonstrant die de gra naat aan een militair had ontfut seld. In totaal waren 2500 militai ren bij de directe bewaking van het vijfkantige ministerie van defensie betrokken. De demonstranten beschuldigen militairen ervan te hebben gescho ten, maar volgens het Pentagon is bij drie incidenten door betogers en niet door militairen gevuurd. Minister van defensie McNama- ra heeft de woelingen uit zijn bu reau kunnen volgen. Volgens de woordvoerder van het ministerie was de minister *s nachts nog steeds op zijn bureau, dat hij door gaans zaterdags tegen zes uur 's avonds verlaat. De demonstratie was rustig be gonnen op een groot grasveld bij het gedenkteken voor Lincoln. De moeilijkheden begonnen toen de Britse vakbondsleider Ciive Jen kins als gastspreker „Amerika's vuile bloedige oorlogje" veroor deelde. Jonge leden van de Amerikaanse nazi-partij wilden de Brit grijpen. Zij doorbraken een afzetting en gooiden het podium om waarop Jenkins stond. Drie leden van de nazi-partij werden, aangehouden. WASHINGTONIn steden in heel de wereld zijn zaterdag protest marsen en -bijeenkomsten gehou den tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam. De grootste be toging vond plaats in Washington waar naar schatting 70.000 men sen meeliepen in een mars van het Lincoln-gedenkteken links achtergrond) naar het Pentagon. Tegen het middernachtelijk uur nam de spanning rond het Penta gon enigszins af. De demonstranten kampeerden daar om het betogin gen zondag voort te zetten en de militairen staken de bajonetten op, maar bleven op hun post om even tuele nieuwe pogingen het Penta gon te bestormen te verijdelen. Bij de gloed van kampvuren zongen ongeveer 5000 mensen liederen tegen de oorlog en riepen naar de soldaten: Waarom komen jullie niet bij ons rond het vuur zingen? In de 32 uur die de betogingen voor vrede in Vietnam hebben ge duurd, zijn tot maandagochtend in Washington ongeveer 600 arresta ties verricht. Verscheidene tiental len mensen werden gewond. Vijf betogers en zes ordehandhavers liggen in ziekenhuizen. Bij het Pentagon patrouilleren nog ongeveer drieduizend politie mannen om te voorkomen dat onbe voegden op het terrein zouden ko men na zeven uur, de tijd waarop de ongeveer 27.000 militairen en burgerpersoneel van het ministerie van defensie met hun werk begon nen. In Londen hebben ongeveer 3000 demonstranten zaterdag een mars gehouden naar de ambtswoning van premier-Wilson Downing- street 10 en daar een brief afge geven, waarin wordt aangedron gen op beëindiging van de steun van de Amerikaanse Vietnam-poli tiek. De politie wist plannen om de hele nacht bij het huis de wacht te houden te verijdelen door de straat af te sluiten. De demonstratie verliep vrij rus tig. De betogers riepen bij hun op tocht door het centrum van de stad voorbijgangers toe zich bij hen aan te sluiten, maar de enige reac tie bestond uit glimlachjes. Er deed zich één incident voor, toen de de monstranten een bevel van de po litie negeerden om zich te verwij deren uit een station van de onder grondse, waar zij schuilden voor een regenbui. Na een schermutse ling werden twee personen gearres teerd. De betogingen waren begonnen op Trafalgar Square, waar uit pro test tegen de houding van de la- bourregering in de Vietnamese oorlog lidmaatschapskaarten van de labourpartij werden verbrand. Ook in andere Britse steden, waaronder Manchester, Edinburgh en Glas gow werden demonstraties gehou den. Voor naar Stationsweg 4 tel. 01150-7940 Ongeveer 10.000 mensen in West-Berlijn hebben zaterdag mee gedaan aan een demonstratie tegen de oorlog in Vietnam. Vooraan in de stoet werd een grote vietcong vlag meegedragen. Er deden zich enkele kleine ongeregeldheden voor, toen enige demonstranten trachtten van de voorgeschreven route af te gaan. In Parijs hebben ongeveer 30.000 betogers deelgenomen aan een de monstratie tegen de oorlog in Viet nam. Er deden zich geen inciden ten voor. In geheel Japan zijn zaterdag betogingen gehouden tegen de oor log in Vietnam. De politie heeft meegedeeld, dat naar schatting 200.000 demonstranten hebben deelgenomen. Er hebben zich geen ernstige botsingen voorgedaan. Veertien studenten zijn gearres teerd. De algemene raad van de Japan se vakbonden, die zich achter de betogingen had geschaard meent, dat met inbegrip van de korte sta kingen die in bedrijven waren ge houden, het aantal demonstranten op anderhalf miljoen kan worden gesteld. r d In het centrum van Antwerpen hebben zaterdag circa 200 mensen gedemonstreerd tegen de oorlog in Vietnam. De betogers droegen vlaggen van de vietcong mee en eisten uittreding van België uit de N.A.T.O. In Turijn is het zaterdag tot vechtpartijen met de politie geko men, toen ongeveer tweeduizend demonstranten tegen de oorlog in Vietnam zich wilden verzamelen voor het Amerikaanse consulaat. Een aantal politiemannen en de monstranten werd gewónd. Er worden verscheidene arrestaties verricht. BEERSHEBA: De Israëlische torpedobootjager Eilath is door Egyptische raketten tot zinken gebracht. Vijftien opvarenden zijn omgekomen, 36 worden ver mist en 151 konden worden ge red. Tenminste 48 geredden zijn gewond. Hier het aan land bren gen van de gewonden voor trans port naar het militair hospitaal in Beersheba. Aan de zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden Vietnamdemon- stratie van het comité Vietnam hebben volgens de organisatoren circa 15.000 mensen deelgenomen. Van het Oosterdok nabij' het cen traal station ging de route via het centrum, waar h>"j rijverkeer was stopgezet en het tram- en busver- keer gedeeltelijk, naar het oude R.A.Ï.-gebouw in zuid, waar met een massabijeenkomst deze tweede tocht van het comité werd beslo ten. Er waren voor de verkeers regeling 170 verkeersagenten inge schakeld. Er deed zich bij de Munt een in cident voor toen een groep jonge ren de bekende kreet „Johnson moordenaar" riep. Een aantal jon geren werd door de politie de Re- guliersbreestraat afgevoerd. Deze jongeren hadden een bord bij zien met „Ky moordenaar". Later keer den zij bij de stoet terug. Tijdens de tocht en ook in het R.A.I.-ge- bouw werd deze yell diverse malen geroepen. Telegrammen werden verstuurd aan president Johnson, minister Luns en het Amerikaanse nationale comité dat de demonstraties tegen de Amerikaanse oorlogspolitiek in de V.S. zelf organiseert. Sinds zaterdagnacht twaalf uur weet de familie Roeien uit Rijen dat zij zaterdagmorgen op de be graafplaats van de parochie „Maria Maedalena" aldaar niet haar 17- jarige dochter Ria ten grave heeft gedragen maar de dochter van de familie Van de Wijngaard uit Rijen, die de begrafenis eveneens bij woonde. Beide meisjes waren levensge vaarlijk gewond bij een autobot sing dinsdag j.I. tijdens de laatste kermisdagen in Rijen. Beiden lagen in een ziekenhuis in Breda buiten kennis en waren door de vele be pleisteringen en verbanden prak tisch onherkenbaar. De identifika- tie van het overleden slachtoffer, dat voor mej. Ria Roeien werd aangezien, is geschied in aanwezig heid en op verklaring van haar naaste familie. Beide families heb ben aan het ziekbed gezeten van hun dochters. Zaterdagavond laat kwam Ria Roeien echter bij kennis en ont popte zij' zich als het meisje dat men 's morgens meende te hebben begraven. In haar plaats bleek in werkelijkheid mej. Van de Wijn gaard te zijn overleden. De pastoor in" Rijen heeft de moeder van dit meisje inmiddels over het over lijden van haar dochter ingelicht. De meisjes, vriendinnen, 17 jaar oud en beiden werkzaam op de Shoe-Flexfabriek in Rijen, waren slachtoffer van een autobotsing waarbij de auto, waarin zij met twee jongens zaten, 's avonds omstreeks negen uur in botsing kwam met een stilstaande aanhangwagen. De 20-jarige J. de Wijs, die de auto bestuurde, is er ook nog ernstig aan toe. De tweede jongeman, zekere Reinieren, even eens uit Riien, is bijna zo ver dat hij het ziekenhuis zal mogen ver laten. De slachtoffers werden op genomen in het diaconessenzieken- huis in Breda. Zaterdagmiddag na de begrafe nis van de dood gewaande Ria Roe ien is een tante van haar naar het ziekenhuis gegaan. Zij kreeg een der handen van het daar liggende meisje voor het eerst boven.de dekens te zien en zij kreeg arg waan. Nog durfde zij niets te ver tellen, maar toen zij 's avonds met andere familie het meisje opnieuw zag, groeide haar argwaan. De vader van Ria Roeien, de heer Hartog, die haar tweede vader is, werd erbij gehaald en op zijn ver zoek werd een deel van het ver band verwijderd. Toen bleek hij te staan voor zijn reeds doodgewaan de dochter wier bidprentje bij de begrafenis was verspreid. Naar wij vernemen was de over- lijdensacte van de doodgewaande Ria in Breda opgemaakt. De politie heeft van een en ander proces verbaal opgemaakt en de officier van justitie in Breda is ingelicht. De Israëlische torpedobootja ger „Eilath" is zaterdagavond omstreeks 19 uur (Ned. tijd) in de omgeving van Port Said door raketten van Egyptische oorlogs schepen in enkele minuten tijd tot zinken gebracht. Volgens de Israëlische lezing voer de „Eilath", die ongeveer 200 be manningsleden moet hebben ge had, buiten de Egyptische terri toriale wateren, maar Kairo zegt dat het schip in de Egyptische wateren voer, nadat het zater dagochtend daar ook reeds was binnengedrongen. Volgens het Egyptische blad „Al Achram" kregen Egyptische oorlogsschepen toen de opdracht de „Eilath" te onderscheppen. De bemanning van de torpedo bootjager werd verrast en had zelfs niet de tijd de kanonnen op de Egyptische schepen te rich ten. Tegen twee uur 's nachts was het grootste deel van de beman ning gered, maar het zoeken naar meer overlevenden werd voort gezet, aldus 'n Israëlische woord voerder. Het persbureau voor het midden-oosten meldde dat Israël Egypte heeft verzocht deel te nemen aan de reddingsacties voor de bemanning. Daarbij zou via de verenigde naties zijn ge zegd dat niet op Egyptische vliegtuigen of schepen zou wor den geschoten die deelnemen aan het reddingswerk. Van Egyptische zijde is later gemeld dat nog een ander Is raëlisch schip door Egyptisch vuur is geraakt. Dit is door Is raël tegengesproken. De Israëlische afgevaardigde bij de verenigde naties, Gideon Rafael, heeft reeds b.ij de veilig heidsraad geprotesteerd tegen het incident, maar Israël heeft niet om een bijeenkomst van de raad verzocht. De „Eilath" werd in 1956 van Engeland gekocht waar het on der de naam „Hms Zealous" had gevaren. Vijftien opvarenden van de „Eilath" blijken te ziin omgeko men, 36 worden vermist en 151 konden worden gered, zo heeft een officiële Israëlische woord voerder zondag meegedeeld. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, waar schuwde vierentwintig uur vóór de torpedobootjager „Eilath" tot zinken werd gebracht, dat de Egyptenaren „hun strijdkrach ten sneller opbouwen dan men had kunnen verwachten". Vrij dag zei de minister op een bij eenkomst, dat „van de Egypti sche luchtstrijdkrachten 80 per cent en van het leger een be langrijk deel is herbouwd". „Egypte kan heden ten dage alweer tienduizenden soldaten en honderden tanks tegenover Israël stellen". Hij voorspelde nieuwe militaire en politieke spanningen in het gebied van het Suezkanaal. „Zij die daarin niet geloven, vergissen zich erg. Is raël moet voorbereid zijn op alle eventualiteiten". Israël zal dergelijke daden als het tot zinken brengen van de torpedobootjager „Eilath" door Egypte niet dulden, zo heeft pre mier Levi Esjkol zondagavond na afloop van een kabinetsbyeen- WOLKENVELDEN Afgelopen zaterdag werden in ons land middagtemperaturen gemeten, die variëerden van 16 graden aan zee tot 22 graden in het zuidoosten. Deze zeer zachte lucht werd met zuidelijke win den aangevoerd tussen een de pressie, die van het zeegebied ten westen van Schotland naar het noordoosten trok en een hogedrukgebied boven Zuidoost- Europa. Een bij de depressie be horend koufront drong zondag morgen ons land binnen, waarbij wat regen viel. Achter het front stroomde met zuidwestelijke winden koelere lucht onze om geving binnen. Een rug van hoge druk, die zich vervolgen naar 't oosten uitbreidde, zorgde voor vrij zonnig weer, waarbij de middagtemperaturen toch nog tot omstreeks 15 graden op liepen. Inmiddels koerst een de pressie van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar 't noord oosten. Het bijbehorende kou front, dat maandagmorgen boven de Britse eilanden lag, ZON MAAN op onder op onder 7.17 17.31 19.35 13.00 7.19 17.29 20.29 13.58 7.21 17.27 21.37 14.42 trekt in onze richting en zal ons dinsdag in de loop van de dag bereiken. Voor dinsdag worden dan ook wolkenvelden ver wacht, waaruit hier en daar wat regen zal vallen. In de nacht en vroege ochtend ka'n in het bin nenland wederom plaatselijk mist voorkomen. De middag temperaturen zullen dinsdag niet veel verschillen van die van maandag en de wind blijft zwak tot matig uit richtingen tussen zuidwest en west. meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Meer bewolking. Half tot zwaar bewolkt mei hier en daar enige regen. Iets minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag, in hoofd zaak matige wind tussen zuid en west. DINSDAG 24 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 4.54 5.10 Terneuzen 5.30 5.46 Hansweert 6.04 6,20 Walsoorden 6.03 6.19 WOENSDAG 25 OKTOBER, v.m. n.m. Breskens 5.37 6. Terneuzen 6.13 6.36 Hansweert 6.47 7.10 Walsoorden 6.46 7.09 komst van twee uur meegedeeld. Hij noemde de aanval op de „Ei lath" met raketten niet alleen een schending van het interna tionale zeerecht, maar ook een gevaarlijke inbreuk op de be standsovereenkomsten die na de „zesdaagse oorlog" in juni j.I. zijn gesloten. In 'n radiorede ter gelegenheid van de opening van de viering van het feit dat het op 14 mei a.s. 20 jaar geleden zal zijn dat Israël onafhankelijk werd, verklaarde de eerste-minister, dat de Egyp tische aktie een misdadige aanval was zonder dat hier enige provo catie aan vooraf was gegaan. „Israël zal er niet in berusten, dat het bloed van zijn militairen wordt vergoten", aldus Esjkol. Naar aanleiding van de eis van de Arabieren en hun bondgeno ten, dat Israël binnen zijn oude grenzen moet terugkeren, zei hij dat geen macht ter wereld Is raël kan beroven van zijn veilig heid en rust, waarvoor het al driemaal ten oorlog heeft moeten trekken. Premier Esjkol deelde niets mee omtrent eventuele kabinets besluiten naar aanleiding van het incident. Waarnemers merk ten op, dat de eerste minister zich tamelijk gematigd uitdrukte. Dinsdag komt de Israëlische parlementscommissie voor de vei ligheid en buitenlandse zaken in speciale zitting bijeen. De eerste- minister, de minister van defen sie, de stafchef van de strijd krachten en de bevelhebber van de marine zullen dan worden ge hoord. In Montreal is zaterdag na een maand een einde gekomen aan een staking van personeel, werk zaam in het openbaar vervoer. De stakers gehoorzaamden aan een wet die de vorige nacht was aangenomen en die hen uitdruk kelijk gelast het werk te hervat ten. Aan het begin van de middag waren ongeveer 200 autobussen in dienst. Ook de lijn van de me tro die het vervoer naar de Expo verzorgt, was weer in gebruik.. Men verwachtte dat zondag de twee andere diensten ook weer zouden worden hervat. Er zijn geen incidenten voorgekomen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1