Huurbelasting heeft veel Nederlanders schrik aangejaa Tweede Kamer besprak radio en televisie SPORTNIEUWS gd De gratieverlening aan oorlogs misdadigers Dood door schuld wordt zwaar gestraft in Groningen LUISTER- EN KIJKGELD SAMEN f 75,- PER JAAR Record begrotingstekort bij Ver. Naties DE VRIJE ZEEUW Pagina S uenties zijn niet te overzien Conseq Overheidssubsidie De zweep Kinderaftrek Gevolgen Een berekening En de moraal ipBiltf10 I it§fl iiSfe Het probleem der Arabische vluchtelingen Transaziatische spoorlijn van Saigon naar Istanboel Het Haagse zeeleidingsproject werkt ARRESTATIES IN ARGENTINIË Zonderlinge rekening AUTO TEGEN LOSLOPEND PAARD GEREDEN Ajax won met 4-1 van DWS Veel slachtoffers op Philippijnen AMATEUR WIELRENNER IN BELGIE VERONGELUKT Urker kotter vermist GLOBE AIR FAILLIET VERKLAARD Oorzaak: vliegramp De radioreclame VERZENDING ZEEPOST VHfdag 20 olctober 1967 Hoewel over de aangekondig de huurbelasting nog niet meer vaststaat dan in de pers is gepu bliceerd, heeft deze reeds vele pennen in beweging gebracht. Ongeruste lezers stellen vragen over het schrikbeeld, dat zij zien opdoemen van een maandelijkse of wekelijkse uitgave, waar hun gezinsbudget geen „ruimte" voor biedt, zoals men dat tegenwoor dig pleegt uit te drukken. Om de zaak tot zijn ware pro porties terug te brengen dienen we vast te stellen, dat er nog niets anders is gebeurd dan dat de re gering heeft medegedeeld van plan te zijn een wetsvoorstel in te dienen tot invoering van die huurbelasting. Het staat dus niet vast, dat die er komt of dat het voorstel niet gewijzigd wordt. Tezamen met de huurliberalisa- tie, die per 1 oktober j.l. in een groot deel van het land is inge voerd, is zoveel beroering rond het huurbeleid ontstaan, dat mag worden aangenomen dat het wetsvoorstel tot invoering van de huurbelasting niet onopgemerkt de tweede kamer zal passeren. Het is bekend, welk een war boel van willekeurige verschillen het „huurbeleid" in de loop der jaren heeft doen ontstaan. Huur- beperking, huurbescherming, huursubsidie hebben tot gevolg dat vele jonge gezinnen relatief hoge huren moeten betalen voor kleinere, soms slechte gebouwde huizen, terwijl vele ouderen voor lage huren wonen in ruime goed gebouwde vooroorlogse huizen. Zij zouden vaak wel naar klei nere huizen willen, als die niet zoveel duurder waren. Een ander gevolg is dat gesub sidieerde woningen worden be woond door mensen met inko mens. voor wie de subsidie niet was bedoeld. Een subsidie, niet ten laste van de overheid, maar ten laste van hun medeburgers via de overheid. Soms worden zij voorgesteld als parasieten, die lekker goedkoop blijven zitten. Maar hoevelen van hen zouden niét graag een hogere huur beta 's® voor een ruimer en beter huis? De huurliberalisatie is een eer ste stap op de moeizame en pijn lijke weg terug naar normale omstandigheden. En de huurbe lasting zal, naar het zich laat aan zien, de zweep zijn die voor de nodige snelheid moet zorgen. De mensen met meer dan 12.750,jaarinkomen zullen ongeveer 10 van hun inkomen voor het wonen moeten beste den. Dat is nog maar een eerste stap, want aan de hand van hu ren in het buitenland kan men stellen, dat normaliter 15 a 20 van het inkomen voor het wo nen zal worden besteed. Men zal dan als regel ook beter wonen. Het voornemen van de rege ring houdt nu kortweg in, dat als huurbelasting wordt ge heven wat men minder aan huur betaalt dan die 10 Eén verfijning is daarbij nog aangebracht: voor ieder kind wordt de heffing met 10 ver minderd. Dus bijv.: A heeft een in komen van ƒ20.000,hij heeft twee kinderen voor aftrek en betaalt voor zijn woningwetwo ning 80,huur per maand. Dan luidt de berekening: 10 van 't jaarinkomen 2000 betaalde huur 12 x 80 960 20 aftr. v. 2 kindeern ƒ1040 208 huurbelasting 832 Of dat billijk is? Wie zal daar over oordelen die niet weet hoe het komt, dat A in zo'n goedko pe woning woonde en of A wel de mogelijkheid had een royaler huis te huren, ook al was hij be reid meer te betalen? De gevolgen zijn nog niet te overzien, maar de eerste reactie van A zal ongetwijfeld zijn dat, als hij dan moet betalen, hij lie ver waar voor zijn geld zal heb ben, d.w.z. een groter huis. En hij zal dus de overheid vra gen: wijzig het huurbeleid dan maar zo, dat het mij niet tegelij kertijd onmogelijk wordt zo'n duurder huis te vinden. Dus: bouw duurdere huizen en maak het iemand die het geld daarin wil beleggen, niet onaantrekke lijk, want ik ben bereid te beta len wat het kost. Het is de vraag of dat laatste waar is, want het huurbeleid heeft meegebracht, dat de grote massa gewend is geraakt aan de laag gehouden huren. Men zal dus niet ineens het dubbele be drag normaal vinden. Laten we er van uitgaan, dat het te belegger; geld 6 rente moet opbrengen. Dat kan de geldbelegger thans overal ge makkelijk krijgen. Stel verder dat het huis 70 jaar meegaat, dan komt er rond 1% per jaar bij voor afschrijving. Wanneer we de vaste lasten en de onder houdskosten op 2% per jaar stellen, dan komen we in totaal op 10 van de bouwsom per jaar. Dat betekent dat een huis van 30.000 moet opbrengen: 3000 huur per jaar. Wanneer de grond dan nog eens 5000 kost, a 6 per jaar, dan wordt de totale huur 3300 per jaar of 275 per maand of 63,50 per week! Uiteraard is dit ietwat globaal. De huiseigenaar lijdt geen ver lies door de geldwaardedaling, waartegenover staat dat degene die obligaties koopt, vermoede lijk meer dan 6 rente kan krij gen en bovendien zijn bezit ge makkelijker voor een deel te gelde kan maken, als de nood aan de man komt. Ongeacht bijkomstigheden mag men dus stellen dat 10 van de bouwsom het bedrag is, dat een eigenaar-bewoner verwoont. Of hij de koopsom heeft geleend en rente op tafel moet leggen of dat hij eigen geld bezat, waar van hij nu de rente mist, is daar bij onverschillig. Dat hij door de geldwaardeda ling geen verlies lijdt, zoals de gene die ieder jaar ziet dat hij voor zijn spaarbanksaldo weer minder kan kopen dan het jaar tevoren, komt tot uiting in de prijsstijging van zijn huis, waar door hij te zijner tijd waarschijn lijk „winst" kan maken, die geen echte winst is, daar hij bij verkoop slechtere guldens terug krijgt dan hij bij aankoop heeft neergelegd. Wat is nu de moraal? Wij dur ven het niet te zeggen. Wij zijn het met de regering eens, dat het zo niet langer kon. Wij zijn niet enthousiast over de paarde- middelen die nu worden toege De minister van justitie, prof. Polak, is van oordeel dat elk ver zoek om gratie van de thans nog gevangen zittende oorlogsmisda digers afzonderlijk moet wor den bezien, maar dat men na 22 jaar gevangenschap niet meer kan spreken van een zinvolle uitvoering van de detentie. Hij zei dit gisteren in de twee de kamercommissie voor justi tie, waar afgevaardigden van de V.Y.D., de P.S.P. en D 66 zich categorisch tegen verdere gra tieverlening keerden. Vertegen- woordigers van de K.V.P. en de P.v.d.A. legden er de nadruk op dat elk verzoek om gratie apart moet worden beoordeeld. De A.R.-afgevaardigde dr. I. A. Diepenhorst verklaarde dat het verlenen van gratie een pre rogatief van de kroon is, maar dat men na 22 jaar gevangen schap niet meer kan spreken van een zinvolle uitvoering van de detentieDe minister sloot zich hierbij aan. Sprekend over het militair tuchtrecht deelde prof. Polak mee dat de regering de kamer spoedig een wetsontwerp zal voorleggen, waarbij het streng arrest zal worden verlicht. HARDERWIJK: H. M. de konin gin zou woensdag de sluiting van de Knardijk rond de polder Zui delijk Flevoland bijwonen, ware het niet dat de storm van dins dag de sluiting onmogelijk had gemaakt. Toch kwam de konin gin ter plaatse om het gat te be kijken. Hier debarkeert zij na de vaart langs het gat. Rechts de minister van verkeer en water staat, drs. Bakker. A -niiftntilr. I 'lil I Slechts een fractie van de Ara bieren die tijdens de oorlog in het midden-oosten in juni van de past lof beter- voorgesteld) westelijke Jordaanoever weg- Maar zolang wij geen betere op- yluchtte> is naar huis en haard lossing weten, durven wij niet te oordelen. We zullen moeten afwachten hoe het afloopt en wat eruit voortvloeit. Spoorwegfunctionarissen uit v-eertien landen, waaronder Ne derland, hebben in de Thailandse noofdstad Bangkok in beginsel een plan goedgekeurd voor de aanleg van een 10.000 km lange transaziatische spoorlijn tussen Saigon en Istanbul. De functio narissen, die deelnamen aan een bijeenkomst van een week van de subcommissie voor de spoor wegen van de economischei com missie voor Azië en het verre oosten (Ecafe), beklemtoonden dat het een project op lange ter- mjjn is, dat aanzienlijke voorbe reidende technische en financiële studie vereist. Een groep Japanse politici en zakenlieden verklaarde dat de spoorlijn in twintig jaar kan wor den aangelegd voor een totaal be drag van tien miljard dollar. Het traject zou volgens de voorlo pige plannen lopen via Pnom- pèh, Bangkok, Calcutta, Nieuw Delhi, Rawalpindi, Karatsji, Te heran, Bagdad, Aleppo en Anka ra. Volgens de directeur van het Japanse ontwikkelingsinstituut Yoshiteroe Tamoera, zou de hele reis van Saigon naar Istanbul een passagier slechts circa 650 gul den kosten. Japan heeft snelle treinen in gebruik die de tocht in zestig uur zouden kunnen maken, maar pro beert nog snellere treinen te ont wikkelen die een maximumsnel heid van 500 km per uur halen. Deze zouden het dan mogelijk maken in minder dan 24 uur van zuidoost-Azië naar Europa te rei- zeib De Groninger rechtbank ver oordeelde W. L. uit Harkema Opeinde tot tien maanden ge vangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Tegen hem was twee jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist, omdat hij na gebruik van de nodige alkohol op 23 april jl. op de provinciale weg te Sur- huisterveen de heer J. de Haan had aangereden, die daarbij om het leven kwam. De 19-jarige R. M. uit Onst- Het Haagse zeeleidingsproject, het grootste in Europa, is sinds donderdagmorgen elf uur in wer king. Op dat moment haalde wethouder mr. A. J. Dankelman van openbare werken een met rood-wit-blauwe tinten versier de handel over, waardoor het hoofdrioolgemaal aan de Hout- rustweg begon te werken. Het rioolwater van de residentie wordt nu afgevoerd via een hoofdleiding tot 2,5 km in zee en via een slibleiding tot 10 km uit de kust. Ir. J. Wever, direc teur van gemeentewerken, merk te op: „Wij verwachten dat om streeks 1971 de hele agglomera tie kan worden bediend door dit enorme project". Aan het pro ject is 2,4 manuren gewerkt, dat is 2 uur per inwoner van de ag glomeratie. De kosten van het werk be dragen 62 miljoen gulden. De agglomeratiegemeenten betalen samen nog eens 42,5 miljoen gul den voor de aansluitingen op het Haagse rioolnet. Ir. Wever gaf een korte toe lichting bij het project, nadat wethouder Dankelman de voor geschiedenis had verteld. Wever zei o.a. tegen de genodigden: „U allen in de agglomeratie bent bij het project betrokken, want u zit allen aan het begin van de pijp. De pijp begint bii u thuis en eindigt ergens bij het schip „Veronica". Het devies is straks: „Doortrekken met de groeten aan Veronica". In Argentinië zijn dezer dagen ongeveer honderd peronisten ge arresteerd bij betogingen, die waren georganiseerd ter herden king van het feit, dat de toen malige regering op 17 oktober 1945. door onlusten gedwongen, kolonel Peron vrijliet, die op het eiland Martin Garcia gevangen werd gehouden. De meeste arrestaties vonden plaats in Mendoza, Buenos Aires en Posadas. wedde werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en vier jaar ontzegging. Tegen hem was zes maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging geëist. Hij werd schuldig geacht aan een aanrijding, waarbij de 34-jarige heer J. H. van der Heide uiti Onstwedde en een tien maanden oude baby om het leven kwa men. Dat gebeurde op 26 maart te Onstwedde nabij de woningen van zowel verdachte als de slachtoffers. De 20-jarige drukker J. K. uit Groningen zag zich veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf en drie jaar ontzegging. Voor de autodiefstal was hij al veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen hem was vier maanden gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Hem werd dood door schuld ten laste gelegd. Nadat hij een auto had gestolen, was verdachte er op de late avond van 5 septem ber met twee vrienden op uit getrokken. Op de rijksweg langs het Damsterdiep ter hoogte van Wierdum was de auto tegen een boom gebotst. De beide inzitten den E. Jager en P. Smid kwa men daarbij om het leven kunnen terugkeren. Van de 93.000 die wegvluchtten, zijn er 3000 naar de westelijke oever van de Jordaan teruggekeerd. De overigen zullen het de ko mende winter zeer moeilijk krij gen, zo zegt de commissaris- generaal van het V. N.-bureau voor hulp aan Arabische vluch telingen (Unrwa) in een rap port 'aan de algemene vergade ring. Behalve de 3000 geregis treerde vluchtelingen zijn nog 11.000 niet geregistreerden naar huis teruggekeerd. De commissaris-generaal, Mi- chelmore, verwacht volgend jaar 40.150.000 dollar nodig te heb ben voor voortzetting, van de hulpprogramma's waarmee vóór de oorlog in het midden-oosten was gestart. Hulpprogramma's tengevolge van die oorlog zul len nog eens een bedrag van 5.700.000 dollar vergen. Michelmore zegt niet wie de schuld draagt dat zo weinig Ara bieren naar hun huizen kunnen terugkeren, maar voegt hieraan toe dat volgens zijn waarnemin gen en die van zijn staf de Jor daanse autoriteiten alles schij nen te hebben gedaan om dege nen die wilden terugkeren, te helpen. In de openbare vergadering van de vaste commissie voor C. R. M. uit de Tweede Kamer is gisteren grote aandacht geschonken aan 't vraagstuk van de voorgenomen verhoging van de luister- en kijk gelden. De woordvoerders van de V. V. D., Boerenpartij, C. P. N. en P. S. P. spraken zich uit tegen dit voor nemen. Minister Klompé wees er o.m. op, dat de voorgenomen ver hoging niet uitsluitend voórtvloeit uit de recente invoering van de kleurentelevisie. De suggestie van de P. v. d. A.- afgevaardigde Voogd om van bezit ters van kleurentelevisie een extra heffing te vragen wees zij van de hand. Het zou naar had mening geen zoden aan de dijk zetten en bovendien zou de voorgenomen wijziging van de huidige innings methode met de extraheffing in strijd komen, waardoor de admi nistratiekosten veel hoger zouden uitvallen dan de opbrengst van een eventuele extraheffing. De P. S. P.- er Van der Spek sloot zich aan bij de suggestie-Voogd, er op wijzend dat de kosten van de kleurentele visie niet mogen worden afgewen teld op een groot deel van het volk, dat beschikt over alleen zwart-wit ontvangers. Het ligt in de bedoeling om in de nabije toekomst de luister- en kijk gelden voortaan samen te brengen onder omroepgelden, waarvoor een bedrag benodigd zal zijn van 75,- Op de autoweg Hoogeveen Assen is woensdagnacht om streeks half één ter hoogte van Pesse mevrouw Van der Eyden uit Hoogezand bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Haar man raakte licht gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Van der Eyden met zijn auto tegen een op de weg lopend paard, dat uit de wei was ont snapt, aanreed. Het paard werd dodelijk gewond, de auto zwaar beschadigd. De uitgestelde eredivisiewed strijd DWSAjax is donderdag avond in het Olympisch stadion in Amsterdam gespeeld. Ajax won met 41. De ruststand was 30 in het voordeel van de Ajacieden. Meer dan 45 mensen zijn om het leven gekomen en tientallen worden vermist, nadat de wer velstorm „Carla" dinsdag het noordelijke Philippijnse eiland Luzon teisterde. De schade wordt geschat op 10 miljoen peso (ongeveer 10 miljoen gulden) aan verlorenge- gane oogst en eigendommen in minstens negen provincies in het noorden en oosten van Luzon. De meeste slachtoffers zijn ge meld uit Baguio, waar minstens 33 mensen bij grondverschuivin gen zijn omgekomen. Naar eerst gisteren bekend is geworden, is de 19-jarige ama teur-wielrenner Matje van Groe- zen uit Made woensdag tenge volge van een auto-ongeluk in Brasschaat (België) om 't leven gekomen. De auto waarin de renner zat en die werd bestuurd door een zwager in spé van hem, botste in een bocht van de weg in volle vaart tegen een boom en kwam in een sloot terecht. De bestuur der overleed er plaatse. Matje van Groezen, die in de wrakstuk ken beklemd zat, moest met snijbranders worden bevrijd. Hij overleed kort na aankomst in 'n ziekenhius in Brasschaat aan zijn verwondingen. Matje van Groezen verwierf door zijn prestaties veel bekend heid in de wielerwereld. In zijn korte wielercarrière behaalde hij vooral in criteria reeds 22 overwinningen. De financiële positie van de Verenigde Naties wordt steeds slechter. Om de balans in even wicht te brengen is minstens een bedrag van 36.500.000 dollar aan vrijwillige bedragen nodig. Dit heeft secretaris-generaal Oe Thant woensdag gezegd toen hij de begroting voor 1968 in diende bij de begrotingscommis- Oe Thant zei dat in „et ge noemde bedrag niet is begrepen het tekort van 7.900.000 dollar dat de V.N.-troepen op Cyprus zullen hebben veroorzaakt, wan neer hun mandaat op 26 decem ber van dit jaar afloopt. „Wij kunnen onmogelijk on verschillig blijven tegenover een voortdurend en groeiend tekort, temeer daar deze schulden voort komen uit vredesoperaties, die nu verleden tijd zijn", aldus Oe Thant. De secretaris-generaal liet uit komen dat, wanneer deze schul den niet binnen een redelijke ter mijn worden .betaald, de landen die voortdurend de gevraagde troepen en logistieke steun heb ben geleverd, ook nog een deel van de kosten van de vredesope raties voor hun rekening zullen moeten nemen, dat volkomen buiten proportie is. De begroting voor 1968 toont een recordbedrag van 141.600.000 dollar. Hierbij zijn niet inbegre pen de afzonderlijke begrotingen van de gespecialiseerde V.N.-or- ganisaties. Aan de andere kant moeten van het bedrag worden afgetrokken de te verwachten in komsten en de vermindering van de uitgaven, zoals voorgesteld door het raadgevend comité. Het resterende bedrag van 112.500.000 dollar zal door de 122 lidstaten moeten worden opgebracht. Dit betekent een stijging van onge veer 3,5 procent ten opzichte van 1967. Het is bijna zeker dat de kotter, UK 154 „Vigilate deo Volente" die sinds dinsdag wordt vermist, met man en muis is vergaan. Het lijk van een der opvarenden, de ongehuwde Jenema, is benoorden Borkum door de bemanning van de UK 46 opgevist, drijvende op een zwemvest. De opvarenden zijn: P. van Slooten, 30 jaar, gehuwd, schip per; L. van Slooten, 24 jaar, broer van de schipper, gehuwd; J. Je nema, 24 jaar ongehuwd; M. Swan uit Scheveningen, gehuwd; J. Kaptein, 24 jaar, ongehuwd, laatstgenoemde is j.l. maandag meegegaan omdat A. Baar&en, 31 jaar, gehuwd, ondanks aandrin gen van de schipper niet mee is gegaan omdat zijn schoonouders deze week een huwelijksfeest vierden. De kotter weegt 125 ton en is voorzien van een 500 pk mo tor, het is een der modernste schepen van de Urker Noordzee kottervloot. De Zwitserse particuliere luchtvaartmaatschappij Globe Air is donderdag door de rechter in Bazel failliet verklaard. De tien jaar oude maatschappij is in ernstige moeilijkheden geraakt nadat een van haar passagiers vliegtuigen in april op Cyprus was neergestort. Daarbij kwamen 126 mensen, in hoofdzaak -Zwit serse en Westduitse toeristen, om het leven. De schuld bedraagt 24 miljoen Zw. frank (ƒ20 mil joen). Begin deze week werd fail lissement aangevraagd nadat het Zwitserse federale luchtvaart bureau bevolen had dat de vlieg tuigen van de maatschappij aan de grond moesten blijven. per jaar als luister- en kijkgeld. Voor luistergeld alleen zal een be drag worden geheven van f 24, per jaar. Onder de huidige regeling be taalt men voor luistergeld 18, en voor kijkgeld f 36,tezamen dus 54,De nieuwe regeling komt dus neer op een verhoging van 21,voor zowel het luister en kijkgeld en op een verhoging van alleen het luistergeld van 6,- per jaar. Zo mogelijk ingaande 1 januari 1968 zal een begin worden ge maakt met de invoering van de radioreclame, voorlopig gedurende 26 minuten per dag. Deze reclame zal worden geplaatst rond de meest beluisterde nieuwsberichten. Mi nister Klompé heeft dit donderdag meegedeeld in de Tweede Kamer De uitbreiding van de radio reclame-zendtijd tot 48 minuten in total is wellicht later in het jaar mogelijk. Wanneer daartoe zal worden overgegaan, zal dit ook ge schieden vóór en na veel beluister de programma's. De minister merkte op dat zij thans niet beschikt over voldoende aanwijzingen om te komen tot het afvaardigen van een verbod van alkoholreclame. Zij wees erop, dat uit een onderzoek is gebleken, dat er geen relatie bestaat tussen de reclame voor alcohol en het ver bruik daarvan. De minister toonde zich bereid om over deze zaak een gesprek te hebben met de kamer commissie, alvorens een beslissing over al dan niet invoering van re clame voor alkohol te nemen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss. „Campero" Australië: ms. „Oostkerk" Brazilië: ms. „Alioth" Canada: ms. „Maakefjell" Chili: ms. „Cartagene de Indias" 24-10 Indonesië: ms. „Djatisari" Kenya, Oeganda: ms. „Talana" Tanzanië: ms. „Talana" Ned. Antillen: ms. „Mercurius" ms. „Kreon" Suriname: ms. „Palamedes" Verenigde Staten van Amerika: ms. „Prinses Margriet" 25-10 ss. „American Ranger" 27-10 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid- West-Afrika: ms. „Cuxhaven" 24-10 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. 25-10 23-10 27-10 25-10 24-10 27-10 27-10 24-10 27-10 24-10

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5