Nasser bereid over vrede te praten met Israël Reeds 2400 Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten Hard gesteente op planeet Venus? HEM A nog 2 dagen HEMA MAAR EERST EEN OPLOSSING VOOR VLUCHTELINGENVRAAGSTUK Pcf-1 EENZAME VR0NW BIVAKKEERT AL TIEN DAGEN OP SCHIPHOL Perzische vader en Indonesische moeder HET WEER FEESTELIJK HEROPEND MATRASSEN Volgens Noord- Vietnam VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7049 Vredeop de naam na Geboeid Onder bewaking Een zaak van recht SPANNING IN MANOKWARI Hanoi verwerpt Amerikaans aanbod Niet zenuwziek Gelukwensen van Oe Thant HAVENSTAKING IN NEW YORK Hoe lang blijven de V.S. in Vietnam Weerbericht Hoogwater Zon* en Maanstanden TERNEUZEN kunt U er Uw inkopen doen, vóórdat DE HEMA 4 DAGEN DICHT 6AAT, om op... vrijdag 27 oktober n 10.30 uur TERNEUZEN Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sand* Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per 'kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Oltfl—frter N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternmraen Advertentieprijs per mm 1* ct: minimum ne2 advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géóu handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecnmb. maandag/dmsdae-nummer tot 1» uur voormiddag President Nasser is bereid met Israël te praten. Dat heeft hij niet via de diplomatieke kanalen of via de V. N. aan de Israëli's kenbaar ge maakt, maar in een interview. Het is dan ook niet meer dan een voor zichtige toespeling en geen belofte waar men hem aan kan houden. Die voorzichtigheid is voor Nasser ook wel geboden, want zelfs deze kleine concessie aan de Israëlische eis om tot vrede te komen zal in mening Arabisch land een slecht onthaal vinden. Er is gelegenheid te over om Nassers voorstel met enig wan trouwen te bekijken en de Israëli's doen dat ook. Nasser wil terugval len op de wapenstilstand van bijna twintig jaar geleden, die evenmin ■leeft kunnen voorkomen dat daar na tot tweemaal toe bitter is ge streden. En waarom zou het dit keer beter gaan? Gebleken is in het verleden dat de geest warmee men een overeen komst wil naleven, van groter be lang is dan de preciese formule ring. Wij Nasser nu in een andere geest handelen? Hij zegt van wel. Hij wil zelfs de mogelijkheid open laten om de Israëlische scheep vaart in het Suez-kanaal toe te laten, mits eerst ex akkoord is be reikt over de vluchtelingen. Dat zijn andere geluiden dan men tot dusver uit deze hoek hoor de. Maar door naar Duitsland te wijzen, dat ook geen vredesverdrag heeft gesloten maar toch met zijn vroegere vijanden in vrede leeft en daarmee zelfs verbonden heeft Zonder andere bagage dan een tandenborstel en een handtas bi vakkeert een kleine uit de Verenig de Staten gedeporteerde vrouw al 10 dagen in de vertrekhal van Schiphol. Overdag zit ze stil op een bank bij de grote glazen in- gangswand, 's nachts ligt ze een zaam in een hoekje van de uitge strekte en verlaten doch helvet- lichte hal op een andere bank met een K. L. M.-deken over zich heen, die haar door een medelijdende em ployé wordt verstrekt. Luchthaven-politie, marechaus see en de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie staan machte loos: de vrouw doet niemand over last aan, gedraagt zich keurig en weigert een stap buiten de vertrek hal te zetten. Ze wil terug naar Amerika. Zij is de 38-jarige ongehuwde Yvonne Paul, dochter van een In donesische vrouw en een Perzische vader, in 1929 geboren in Menado (Celebes). Na de oorlog prefereer de ze de Nederlandse nationaliteit boven de Perzische of de Indone sische. De laatste 9 jaren heeft ze in New York gewoond. De eerste 5Vi jaar werkte ze er als secreta resse bij het Nederlandse consulaat. De Amerikaanse nationaliteit heeft ze door allerleil omstandigheden niet verkregen. Na een lange lij densweg werd ze 10 dagen geleden onder dwang teruggestuurd naar Nederland. Onder bewaking van een vrouwelijk lid van de Ameri kaanse immigratiedienst kwam ze 10 dagen geleden geboeid op Schip- 10I aan in een vrachtvliegtuig van de IC. L. M. Sindsdien weigert ze een stap verder te zetten. Van haar laatste geld heeft ze een vliegbil jet bij de K. L. M. naar New York gekocht, maar ze mag niet aan boord, omdat ze geen visum en geen paspoort meer bezit. De kans, dat ze nog ooit toe- su raming zal krijgen om naar haar kleine flatje in New York terug te keren, schijnt gering. Ze is al voor de tweede maal door de Ameri kaanse immigratiedienst onder ge leide gedeporteerd. De eej-ste- maal werd ?e haar Schiph&i 'gebracht in januari j.l. Toen wist ze, hoewel ze geen vi sum had, naar New York terug te keren. Hoe ze dat presteerde, is op Schiphol niet bekend. Aangenomen wordt, dat er bij de K. L. M. een fout is gemaakt. Die moet n.l. con troleren of er een visum in het pas poort staat. Eenmaal op Kennedy Airport liep ze in de val. Rap van tong en niet van eruditie ontbloot wist ze tijdelijk toegang te verkrijgen. De zaak werd uitgezocht en de Ame rikaanse wet was onverbiddellijk. Ze moest weer terug. Maandenlang wist ze deportatie uit te stellen. Ze bezwoer de Amerikanen, dat ze geen Nederlander meer wilde zijn. Dat ze de Nederlandse nationali teit heeft, staat vast. De mare chaussee heeft haar daarom moe ten toelaten door het uitschrijven van een tijdelijke verblijfplaats, een zgn. laissez-passer. Intussen heeft men haar die weer afgenomen. In haar witte handtas heeft ze nu al leen nog allerlei aanbevelingsbrie ven en een make-up set. Waarom ze uit Amerika is gezet, wil ze niet zeggen. Het is om een onrechtvaardige reden, vindt ze. Op aanraden van de marechaussee heeft ze zich in verbinding gesteld met het Amerikaanse consulaat- generaal in Rotterdam, dat bemid delt bij het aanvragen van visa. Via dit consulaat heeft ze een verzoek ingediend om opnieuw een visum- aanvrage te mogen indienen. Dit verzoek is naar New York opge zonden. In de grote hal van Schiphol zit Yvonne Paul nu op haar bank. Schiphol weet met haar geen raad. Ze wordt nauwlettend door de po litie in de gaten gehouden. Bij de minste aanleiding wil men haar verwijderen, maar ze gedraagt zich keurig en tenslotte is het een pu blieke hal. „Ik ben al 10 dagen niet uit deze kleren geweest", zegt ze. „Ik mag geen douche nemen. Ik poets al leen mijn tanden met een tanden borstel, die ik hier heb gekocht". Driemaal daags gaat ze in een van de, restaurants wat eten en drinken. Af en toe knapt ze zich wat op in een van de toiletten. Over haar smoezelig wordende japon draagt ze een dunne regen jas, die ze van iemand ter leen heeft gekregen. gesloten, maakt hij de zaak weet vager. West-Duitsland leeft als een soe vereine staat, maar Oost-Duitsland slechts ten dele: het merendeel der westelijke landen erkent het niet en volgt het Westduitse voorbeeld ongeveer te doen of Oost-Duitsland niet bestaat. Bedoelt Nasser een dergelijke onbehaglijke Oostduitss status voor Israël? Of heeft hij het oog op een toestand zoals in Bonn, dat met 't wapenstilstandsverdrag feitelijk een vredesverdrag heeft gesloten met slechts enkele beper kingen zoals de oostelijke grens die niet officieel is vastgelegd. Het voorstel van Nasser is in wezen niet onredelijk. En het zal vele Arabische landen nog genoeg zelfoverwinning kosten om het te verwezenlijken. Er kan een toe stand uit groeien die op de naam na alles van een echte vrede heeft. Het probleem voor de Israëli's wordt dat ze enig vertrouwen moe ten hebben in Nasser wat nog wel te doen is maar ook in an dere Arabische leiders, hetgeen ten aanzien van de Syriërs heel ge waagd lijkt, nu die nog volop strijd leuzen uitkramen. Nassers per soonlijk gezag, dat nog altijd groot De toestand in de stad Mano- kwari in West-Irian is gespan nen geworden, zo meldde don derdag het Indonesische blad „Pelopor Baru", niet nader ge noemde bronnen aanhalend. De situatie zou volgens het blad kunnen uitlopen op verzet op grote schaal tegen het plaatse lijk bestuur. De centrale rege ring in Djakarta moest onmid dellijk het voedselprobleem in West-Irian oplossen. Of er nog andere oorzaken van de span ning zijn, is niet bekend. is, kan ertoe bijdragen veel onver zoenlijke Arabieren mee te krijgen. Nassers voorwaarde dat over de vluchtelingen een akkoord wordt getroffen, is eveneens redelijk, niet alleen omdat de veiligheidsraad dit al eens heeft opgedragen en omdat het een zaak van recht is, maar vooral omdat juist die vluchtelin- genkwestie de steeds groter wor dende bron is van haat jegens Is raël. Het zou voor de Israëli's idealer zijn, als ze hun zin kregen en de Arabische landen op hun knieën smeekten om een vredesverdrag. Maar dat zit er niet in. Iets in de geest als waarop Nasser nu voor zichtig zinspeelde, lijkt bereikbaar. Druk van Rusland, Joego-Slavlë, India en andere vrienden van Nas ser is er niet vreemd aan geweest dat Nasser zich tot enige concessie bereid verklaarde. Het wachten is nu of de druk op Israël eveneens tot enig resultaat leidt. Bij een luchtgevecht ten noordwesten van Hanoi heeft een Amerikaanse Thunderchief woensdag een Noordvietnamese Mig-17 neergeschoten, zo deelde 'n Amerikaanse woordvoerder in Saigon donderdag mee. Het was de 85ste mig die bij luchtgevechten werd neerge haald. De Amerikanen verloren daarbij tot nog toe 25 toestellen. De Amerikaanse vliegtuigen voerden aanvallen uit op een spoorbrug te Dai Loi. Ook wer den opnieuw scheepswerven bij Haiphong aangevallen. In de omgeving van Kwang Tri in Zuid-Vietnam sneuvelden 10 Amerikanen en werden er 19 gewond in een gevecht met Noordvietnamese geregelde een heden. De Noordvietnamese ver liezen zijn niet bekend. Achtmotorige B-52 bommen werpers bombardeerden een ge bied waar zich een vietcong-een- lieid ophoudt, die dinsdag in een treffen 58 Amerikanen doodde en 61 verwondde. Aan de zijde van de vietcong vielen toen 103 doden. Noordvietnamese kanonniers hebben woensdag tijdens aan vallen op Haiphong twee Ame rikaanse vliegtuigen neerge schoten, aldus meldt het Noord vietnamese persbureau. Een Amerikaans toestel viel in de lucht uit elkaar en het andere viel brandend in zee. Het totaal aantal neergeschoten Ameri kaanse vliegtuigen is thans vol gen het persbureau 2409. Noord-Vietnam heeft donder dag het Amerikaanse aanbod verworpen voor 'n voorwaarde lijke bombardementspauze om tot vredesonderhandelingen te komen, zoals dit door de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Rusk op een persconferen tie van 12 oktober is hernieuwd. Het. officiële Hanoise blad „Nhan Dan" schrijft, dat evenals vorige Amerikaanse voorstellen het aanbod louter „bedrog" is. Het blad meent, dat de wortel van het conflict in Vietnam „de Amerikaanse agressie" is. Deze zou moeten worden vervangen MOSKOU: De Russische „Vene- ra-4", welke een zachte landing op de planeet Venus heeft ge maakt, met de parachute tijdens een proeflanding ergens in de Scnvjet-Unie. In Amsterdam wonen haar ouders, de Perzische vader en de Indonesische moeder. Maar naar hen wil ze niet toe. „Ik ben geen kind meer", zegt ze, wijzend op de eerste grijze haren. „Ik kan niet opnieuw beginnen. Ik wil terug naar mijn eigen flatje in New York, al is dat nog zo bescheiden. Ik ben gek op Amerika en ik wil geen Nederlandse meer zijn als me dat de toegang tot Amerika onthoudt. Ik heb niets aan medelijden of hulp in dit land. Ik zie geen andere uit weg dan terug te gaan. Ik móét terug, anders is het met me ge beurd". Deze houding heeft de instan ties op Schiphol aanleiding gegeven de hulp in te roepen van een psy chiater. Die kwam na een onder zoek tot de conclusie, dat er geen sprake is van een zenuwzieke. Een tweede psychiater, die vier dagen later werd ontboden, was het met deze diagnose volledig eens. Yvonne zit op de bank en wacht. De gegevens die door het ruim tevaartuig Venus 4" naar de aarde zijn gezonden, wijzen erop dat de oppervlakte van de pla neet uit een hard gesteente be staat zoals dat ook op aarde voor komt, zo heeft de Russische ge leerde dr. Wladimier Siforow het persbureau Tass donderdag meegedeeld. Het gesteente zou overeenkomst vertonen met de silicaten zoals wij die kennen. Vóór de landing van de Russische ruimtecapsule op Venus liepen de gedachten over de onder het dichte wolkendek verborgen bo dem van de planeet zeer uiteen. Sommige geleerden veronder stelden er een stofwoestijn in laaiende hitte zonder een druppel vocht, anderen een landschap van ijs en water. Dr. Siforow zei dat men over de samenstelling van de Venus-bodem pas meer met zekerheid zal weten, wanneer een instrumentarium van de op pervlakte van de planeet zelf ge gevens doorseint. De leiders van het Russische Venus-project hoopten, naar het blad „Komsomolskaje Prawda" meldde, dat het ruimtevaartuig aanwijzingen zou verschaffen over het bestaan van leven op de planeet, maar de omstandigheden die er heersen, zoals de bijna te verwaarlozen hoeveelheid vrije zuurstof en de temperatuur 280 gr. C. zijn niet erg bemoedigend. Niettemin zeiden enkele ont werpers van het ruimtetoestel, ervan overtuigd te zijn dat er le ven voorkomt, zij het in de meest elementaire vorm zoals die van eencellige wezens. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de Russische premier Kosygin gelukgewenst met de geslaagde landing van het ruimtevaartuig „Venus 4". Thant spreekt van „de meest recente van de prachtige successen van uw land bij het verkennen van de ruimte". Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen hebben in antwoord op vragen verklaard, dat vóór 1973 of zelfs 1975 geen zachte landing van een Amerikaans onbemand ruimteschip op een planeet te verwachten is. Wel is er een plan om een ruimtevaartuig van negen ton op de planeet Mars te laten landen. De voorlopige datum voor dit experiment, maart 1970, is echter niet meer haalbaar door budgettaire beperkingen van de laatste jaren. Zo is de begroting van het nationaal bureau voor ruimtevaart (N.A.S.A.) voor het jaar 1968 met een half miljard dollar verminderd. In de haven van Brooklyn zijn gisteren een 800 leden van de vakbond van opzichters in sta king gegaan, waardoor 42 kaden en bijna 40 schepen getroffen worden. De stakers, die erkenning van hun vakbond in onderhandelin gen met 10 verladingsbedrijven eisen worden gesteund door de internationale bond van haven arbeiders (I.L.A.) en andere vak bonden. Op drie kaden in Brook lyn en in andere havenwijken van New York wordt gewoon ge werkt. door een definitieve en onvoor waardelijke stopzetting van de bombardementen, erkenning van 't nationale bevrijdingsfront als vertegenwoordiger van 't Zuid- .vietnamese volk en terugtrek king van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. De Verenigde Staten zullen nog 15 jaar in Vietnam blijven, zo meent generaal-majoor Lewis W. Walt van het Amerikaanse korps mariniers. Hij heeft woensdag in een rede gezegd, dat de V. S. thans meer dan 15 jaar in Korea zijn en zij zullen ook in Vietnam minstens zo lang moeten blijven. „Ik geloof, dat wij een hele tijd kunnen door gaan met het doden van viet- congers en Noordvietnamezen en toch deze oorlog niet zullen win nen. Wij moeten dat land Vietnam wederopbouwen en dat is de reden waarom wij daar zo lang zullen blijven", aldus generaal-majoor Lewis Walt aan een diner ter gelegenheid van de marinedag. VEEL BEWOLKING In de nacht van woensdag op donderdag daalde de tempera tuur in het zuiden en oosten van ons land plaatselijk tot bij het vriespunt. Dit hing samen met een rug van hoge druk, waarbij flinke opklaringen voorkwamen bij een matige tot zwakke wind. Onder invloed van een depressie, die van het zeegebied ten wes ten van Schotland naar het noordoosten koerste, wakerde de wind donderdag weer aan en kromp hierbij naar zuidwest tot zuid. Aanvankelijk kwamen er flin ke zonnige perioden voor met middagtemperaturen van om streeks 12 graden. Donderdag middag nam de bewolking weer toe, waarbij plaatselijk enige re gen viel. Een en ander hield verband met een bij de depressie beho rend frontensysteem, dat donder dagavond vanuit het zuidwesten onze omgeving bereikt had. Van daag zullen deze fronten dicht bij ons land blijven. Er wordt dan ook veel bewolking verwacht met af en toe enige regen. De wind blijft matig tot krachtig tussen zuid en zuidwest en zal aan de kust tijdelijk hard zijn. Da mdidagtemperaturen zullen on geveer dezelfde waarden berei ken als gisteren, of iets hoger*. medegedeeld door het K.N.11X te De Bilt, geldig tot heden* avond. Enige regen In het algemeen veel bewoV* king met af en toe enige regen, Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wina tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als donder» dag of iets hogere. VRIJDAG 20 OKTOBER v.m. n.m, Breskens 2.50 2.51 Terneuzen 3.26 3.27 Hansweer 4.00 4.01 Walsoorden 3.59 4.00 ZATERDAG 21 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 23.18 3.19 Terneuzen 3.54 3.55 Hansweert 4.28 4.29 Walsoorden 4.27 4.28 ZON MAAN op onder op onder Okt. 20 7.12 17.37 18.08 9.26 21 7.14 17.35 18.23 10.40 22 7.16 17.33 18.56 11.53 23 7.17 17.31 19.35 13.00 24 7.19 17.29 20.29 13.58 25 7.21 17.27 21.37 14.42 NOORDSTRAAT 18 (23, 24, 25 *n 26 okt.) vernieuwd, gemoderniseerd door de burgemeester te worden NOORDSTRAAT 18

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1