PROVINCIAAL NIEUWS Probleem in Aerdenberg Hei sprookje in hel Antwerpse sportpaleis En ieder jaar is mooier Bietencampagne 1967 de grootste in de geschiedenis van de suikerindustrie Terneuzen Axel Goes Retranchement Brandend maagzuur, Sas van Gent heb ik van sparen willen weten, maar nu... PREMIE SPAARPLAN Sluiskil Terneuzen - AGENDA - Donderdag 19 oktober 1967 DE vrije ZEEUW Pagina 3 Scheepvaartbeweging Kanaal Gent—Terneuzen gedurende de maand september (Nederlands gedeelte.) ZEEVAART Totaal gesehut: Aantal b.r.t. 512 472.069 Gelost of geladen te: Terneuzen 51 46.680 Terneuzen Rede 13 337.123 Sluiskil 5 6.704 Sas van Gent 7 5.627 BINNENVAART Totaal geschut: Aantal ton 5655 3.049.368 Gelost of geladen te: Terneuzen 400 198.333 Terneuzen Rede 85 95.082 Sluiskil 274 217.543 Axel-Sassing 21 7,344 Sas van Gent 110 52.799 Kandidaats wis- en .natuurkunde Aan de rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het kandidaats examen wis- en natuurkunde de heer R. Jurriens te Terneuzen. Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft te Terneuzen 1144,05 opgebracht. Installatie jeugdnatuurwachters Op vrijdag 10 november a.s. worden de nieuwe jeugdnatuur wachters, leerlingen van de Ter- neuzense en Sluiskilse lagere scholen, geïnstalleerd. Deze in stallatie wordt om 14 uur verricht in het jeugdgebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan door burge meester Aschoff. Van iedere school zullen een jongen en een meisje het insigne en de bijbeho rende oorkonde uit de. handen van de burgemeester ontvangen. De kinderen zullen verder een filmvertoning bijwonen en een traktatie ontvangen. Hengelwedstrijd personeel DOW Chemical De personeelsvereniging van Dow Chemical (Nederland) N.V. organiseert op zondag 5 novem ber a.s. een zeehengelconcours oostelijk van de watertoren. Het bestuur nodigt alle sportvissers uit aan deze wedstrijd deel te ne men. Er zal worden gevist van 14 tot 17 uur. Om 18.30 uur volgt de prijsuitreiking in café „La Bel le Vus'V Tot vrijdag 3 november (20 upr) kan men zich voor de wed strijd laten inschrijven. Het orga niserend comité bestaat uit de heren W. de Cuyper, C. Elenbaas en Th. de Bakker. Cabaret in Porgy and Bess „Touw" komt er met grote let ters te staan op het affiche en daaronder de dikke figuur van Lau Ts' de wijsgeer van Tau. Het cabaret „De Grabbelton" vorig jaar gestart in Zeeuws-Vlaande ren heeft een nieuwe naam ge vonden, een naam met eep dub bele bodem. Als „Touw" gaan ze van vrijdag 28 oktober af optre den in Porgy and Bess te Terneu zen. Touw-Tau. „We doen gewoon Wat we fijn vinden", zeggen Cor Verdonschot en Dook Kapmels. „Tau" is eigenlijk alles: eenheid, harmonie, de wereld. „Touw" wil zich niet binden aan een bepaalde vorm van cabaret. Alles mag. Hun programma is in feite nieuw, want ook de oude num mers hebben ze onderhanden ge nomen. ,,'t Is allemaal wat muzi kaler geworden", aldus Cor Ver donschot, „en elk programma- blokje is kort gehouden". Het nieuwe programma duurt anderhalf uur. Het wordt gepre senteerd in het achterste gedeelte van Porgy and Bess. Voorlopig is het de bedoeling elke laatste vrij dag van de maand in Terneuzen op te treden. „Touw" heeft veel succes gehad op het humorfestival in het Bel gische Heyst, zodat het gezel schap voor het komende jaar is uitgenodigd om het festival als laureaten te openen. De mede spelenden zijn Lilian Frelier, Jeannet van Noorden, Ruud Heij- ens, Dook Kapmels en Cor Ver donschot. Voor beroep bedankt Ds P. van Gurp te Oldenhove heeft bedankt voor het beroep dat in de vacature-M. van Doorn op hem was uitgebracht door de gereformeerde kerk (vrijge maakt) te Axel. Gemeenteraad vergadert op 24 oktober Dinsdag 24 oktober a.s. komt de Axelse gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. In be handeling komen o.m. de vol gende agendapuntèn: Benoeming leden van de com missie tot wering van schoolver zuim; uitgifte in na;ertpacht van gr0na aan de Eisenhowerlaan aan de heer J. Kips te Graauw; idem aan de heer F. Acda te Sas van Gent; verkoop van 'n perceel bouw grond aan de Eisenhowerlaan aan de hper A. F. Kruisifikx te Axel; verkoop bouwgrond aan de Nieuwendijk aan de firma Gebr. Schieman te Axel; voorstel tot medewerking op grond van art. 72 der L.O.-wet 1920 aan de chr. school voor u.l.o.; reconstructie Zuidsingel met ventweg en riolering; aanbieden ontwerp-gemeente- begroting 1967. MEDEDELINGEN. Antwoord op vragen van de heer Oggel over de centrale dienst. 1. Is het college het met spre kers fractie eens, dat de door hem genoemde bedragen niet te verantwoorden zijn? 2. Wil het college overwegen of een eigen dienst financieel beter zou «zijn? Is het college genegen een berekening over te leggen? 3. Is het college bereid met de andere gemeenten de moge lijkheid van een reorganisa tie van de dienst te bespre ken? Antwoord van B. en W. ad. 1. Deze vraag moeten wij ontkennend beantwoorden. De reserve bedroeg op 31 dec. 1966 287.076,31. In 1967 zal hier van volgens de begroting, 160.276,13 nodig zijn. Het laat zich aanzien, dat het begrotingstekort in 1967 onge veer 100.000,lager zal wor den, zodat ook de beschikking over de reserve met eenzelfde bedrag zal worden verminderd tot ongeveer 60.000, ad. 2. Het is zonder een nauw keurige studie niet mogeliik een gespecificeerde berekening over te leggen. Als landelijke nörm kan men aannemen, dat voor een eigen dienst 1 persoon nodig is op ca. 1000 inwoners. De kosten kun nen gesteld worden op 20.000,- a 25.000,. per persoon per jaar voor lonen, soc. lasten, huisves ting, reiskosten, schrijf- en bu reaubehoeften etc. Hierbij dient te worden ge steld, dat men dan slechts direc tie kan voeren over kleine kapi- teelswerken, dus niet over rio- lerings- en bestratingswerken in een uitbreidingsplan, scholen, sporthallen, gymnastieklokalen en dergelijke. Voor Axel bete kent het bovenstaande een uit gaaf van minimaal 8 x 20.000,- 160.000,-. De geraamde kosten voor 1968 bedragen: vaste bijdrage 88.400 vergoeding adviezen bouwvergunning 8.000 vergoeding districtskantoor- 2.000 vergoeding toezicht gemeentewoningen 5.440 103.840 Indien een eigen dienst in het leven geroepen zou worden, zou de gemeentebegroting derhalve 56.000,zwaarder belast wor den. ad. 3. Na de uittreding van Terneuzen heeft een reorganisa tie plaatsgevonden. Ongeveer één jaar geleden gaf het bestuur van de centrale dienst aan de vereniging van Nederlandse ge meenten opdracht de gehele dienst door te lichten. Het uit gebrachte rapport is kritisch be zien. Het resultaat was. dat in tern verschillende kleine wijzi gingen zijn aangebracht, maar dat de hoofdlijnen van het rap port niet zijn gevolgd, omdat een en ander tot gevolg zou hebben dat de dienst zou moeten wor den uitgebreid, met name in de personeelssector. Overigens is de zaak mede bezien in het kader van de herindeling van de ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen. Gezien het bovenstaande ach ten wij het thans niet opportuun de mogelijkheid van een reorga nisatie van de dienst met andere gemeenten te bespreken. Duizendste leerling chr. middelb. onderwijs De vereniging voor chr. mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs In Zeeland deelt ons mede, dat dit cursusjaar voor het eerst meer dan duizend leerlin gen de van deze vereniging uit gaande scholen bezoeken. Het bestuur wil bij deze mijl paal even stilstaan en heeft om die reden tegen maandagavond 23 oktober in 't chr. lyceum voor Zeeland te Goes een bijeenkomst belegd, waar het heuglijke feit zal worden herdacht. Politie weer op de fiets De Goese gemeentepolitie gaat de surveillance in het vervolg voor een groot deel op de fiets of te voet uitvoeren. De autosurveil lance zal daardoor belangrijk worden beperkt. Verwacht wordt dat door deze maatregel 'n beter kon'akt tussen politie en burger en een doelmatiger werking van de surveillance zal worden ver kregen, omdat de politie nu meer in de straten aanwezig zal zijn. De per fiets of te voet surveille rende agenten worden uitgerust met portophoon. Intrede van ds. W. C. Luuring Zondagmiddag a.s. om half drie zal ds. C. Balk van Sluis in de N.H.-kerk te Retranchement zijn collega ds. W. C. Luuring beves tigen als predikant der herv. ge meente van Retranchement. Ds. Luuring is reeds enige jaren predikant te Cadzand en sinds december 1965 consulent van. de hervormde gemeente Retranchement, na het overlijden van ds. G. M. C. de Vries. Pogingen om een eigen predi kant te benoemen mislukten, voornamelijk om financiële rede nen. Derhalve werd uitgezien druk op de maag,'opgeblazen gevoel? helpen direct! naar een combinatie van predi kantsplaatsen. Na diverse bespre kingen kwam de samenwerking met Cadzand tot stand, waaraan van classicale en provinciale zijde medewerking werd ver leend. Aan de dienst van a.s. zondag verleent het kerkkoor van Cad zand onder leiding van de heer M. Zonneheld zijn medewerking. Reclassering De collecte voor de reclassering bracht te Retranchement 32,89 op. Bibliotheek geopend Dank zij de zorgen van de heren J. Hakker en A. Zwier zal de bibliotheek van de hervormde gemeente ook dit jaar haar lezers weer kunnen gerieven. De uitdeling is vastgesteld op donderdagavond van half zeven tot half acht voor de eerste maal op 19 oktober. Gemeente in het geweer tegen G. S. Dat gedeputeerde staten een toeziend oog houden op de finan ciële staat van de gemeente, kan het college van B. en W. waarde ren, maar dat het toezicht zó ver gaat dat zij van een herindelings plan noodzakelijke voorzieningen tegenhouden en daarmede een gezonde ontplooiing van het amb telijk apparaat belemmeren, gaat te ver. Dit zeggen B. en W. over de weigering van G. S. om 'n raads besluit goed te keuren in verband met de bouw en de inrichting van een kantoorgebouw. De raad zal hierover dinsdag 24 oktober a.s. een woordje meespreken. Het Nu moest ik gewoon wei, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit kantoorgebouw (bouw en inrich ting) zou 110.000 vragen en hiervoor was een begrotingswij ziging nodig. Het kantoorgebouw zou dienen voor de huisvesting van enkele gemeentelijke diens ten, waarin onder meer worden ondergebracht het kantoor van de gemeente-ontvanger en het bureau gemeentewerken. Gede puteerde stagen gronden hun be sluit op de overweging, dat zij in verband met Let wetsontwerp be treffende de gemeentelijke her indeling van Zeeuws-Vlaanderen het financieel nie* verantwoord achten, een dergelijk kantoor te bouwen. B. en W. zullen voorstellen in beroep te gaan bij de Kroon. Huis der gemeente B. en W. stellen verder voor om als „huis der gemeente" in de Zandstraat te laten dienen de hoofdenkamer/dokterskamer van het schoolgebouw, daar deze ka mer meer sfeer zal geven bij hu welijksvoltrekkingen dan de zaal in het verenigingsgebouw. Tevens zal de raad zich uitspre- kenk over het exploitatieplan in de omgeving van de begraaf plaats. Stormschade De storm heeft ook Sas van Gent niet onberoerd gelaten. Be halve enkele bomen langs rijks weg 61 en langs de Westdam heb ben vele televisie-antennes het begeven. In allerijl moesten man nen van de plantsoendienst de ge weldige treurwilg in het park snoeien, omdat er een flink stuk was afgewaaid. Zeehengelen De Sluiskilse vereniging van sportvissers heeft tegen zondag middag 22 oktober a.s. de laatste zeeherigelwedstrijd van het sei zoen uitgeschreven op de gebrui kelijke plaats langs de Schelde nabij Terneuzen. De inschrijving kan geschieden tot zaterdag 12 uur. Er was eens een man, een een voudige schoenmaker, die onder zijn werk allerlei verhaaltjes verzon over prinsen en prinses sen; over koningen en koningin nen; brave arme en slechte rijke mensen; over kabouters en elfjes en een lelijk eendje dat een prachtige zwaan werd en een be toverde prins bleek te zijn; over heksen en kabouters, en als hij klaar was met zijn werk, ging hij op de stoep van zijn huis zitten en vertelde al die verhalen aan de kinderen uit de straat. De kinde ren luisterden in ademloze span ning en iedere keer opnieuw vroegen ze hem om nog een ver haal en nog een De man is al lang dood. Zijn verhalen werden opgeschreven en iedereen in de wereld kent er minstens een paar van. Zelfs nu 61) „Vergee één ding niet, Teun," vermaande Terry kalm. „Als je wegloopt, staat je schuld vast En je loopt toch altijd de politie in handen." Hij blikte de tuinman vast in de ogen en ging voort tegen mij: „Maak de deur open, Han." Ik deed het. Teun stapte dreu nend naar buiten, met een geel bleek stoppelgezicht en sombere ogen. „Dus dat is de schuldige!" hijgde ik verbaasd. „Welnee, Han!" zei Terry stel lig. „En hij zegt het zelf!" bracht ik hem onder het oog. „Die mensen hier, Terry was zichtbaar opgewonden, „die zijn verknoeid door angst.Ze hebben allemaal wel eens iets ge zegd, en nou komt daar een detec tive, die de moordenaar zal op scharrelen. Dat hebben we nou te danken aan het verraad van Arlette. Die is op haar manier slim geweest. Eergistermiddag heeft ze met een charmant-naïef gezicht mijn identiteit verraden." „Ja," zei ik. „Hoe kon ze die kennen?" „Och, Terry wendde zich af. „Ze is een handige vrouw, en DOOR OLAF J. DE LANDELIt heeft haar ogen niet in de zak In de tuin hoorden we de drif tige voetstappen van Teun weg sterven. „Acht je deze man niet schul dig?" vroeg ik nog eens. „Natuurlijk niet," snauwde Terry. „Die vent kletst over wur genMartijn is niet ge wurgdDie tuinkerel weet niet eens precies, wat er gebeurd is!Maar ze zitten allen in de knijp, dat ik een van hen eruit zal pikken, en daarom draaien ze zich op voor niks." „Maar hij bekende het rond uit!" bracht ik hier tegenin. „Uil!" zei Terry hartgrondig. „Dat is zijn mislukte sarcasme. Mislukt, omdat hij bang is. Zo iemand als Martijn van Doff maakt de tongen te losEn nou zitten al deze mensen hier met hun armzalige verdenking tegenover elkaar, en hun angst, zelf verdacht te zullen worden Het hele stel zwijgt, zo gauw we op belangrijk terrein komen. En dat maakt het juist zo verrekt moeilijk! Als ze wisten, hoe ver dacht ze zichzelf maken dat is juffrouw Booner, dat is Gert, dat is Teun! ze hebben iets gezegd, en nou trekken ze een schuldig gezicht. Van louter angst, dat hun woorden een aanknopingspunt zullen lijkenHij brak op eens af. „Het is moeilijk, Han. Dat is nou net zoiets, als de douane beambte, die in een coupé alle maal mensen betrapt op pakjes sigaretten, en door de drukte geen tijd vindt, de deviezensmokkelaar te onderzoeken. Al die banale zondetjes, die losse woorden, zijn ballast. En ik kan niet opschie ten." Ik zuchtte. En daar Terry ook net zuchtte, deden we het tege lijk. „Wat nou?" vroeg ik. Hij grinnikte. „Heb je weer last van nieuwsgierigheid? Ik wou, dat je je eigen gezicht zo nu en dan eens kon zien, Han. Koste lijk!" Ik keek hem aan en zei: „Eigen lijk heb ik nog geen ogenblik het idee gehad, dat je me niét voor de gek hield, Terry." „Dat doe ik lekker ook," ant woordde hij. En vervolgde met een: „Laten we naar onze rustige hotelkamer gaan, Han. En daar even bekomen van de indrukken. In mijn gedachten lijkt het wel uitverkoop: alles ligt door elkaar en niets heeft meer zijn werke lijke waarde." In onze kamer zonk hij op zijn bed neer en bleef bewegingloos liggen. Maar dat leek me niet meer dan een nieuw trucje om van me af te komen, dus ver hardde ik mijn gemoed en infor meerde weer: „Wat nou?" Hij draaide langzaam het hoofd naar me toe en verbeterde „Zeg liever: wat nou niet?" Ik wandelde heen en weer en trachtte na te gaan, wat ik eigen lijk voor nuttigs had mogen doen voor deze zaak. Sedert enige uren was er een inspiratie in mij ge boren voor nieuw werk: een roman, waarvan Arlette de hoofdpersoon zou zijn. Maar dan wel zo terdege veranderd, dat Terry haar er niet uit zou halen. Ik zou haar plaatsen tegen een Engelse achtergrond: krijtrotsen, en verre heuvelachtige velden met dorpjes van betimmerde huisjes en veel klimop, en zo'n typische oude Engelse kerk. Ik vond mezelf een gek en een wildebras, dat ik met Terry mee was gegaan, om me hier voort durend in de hoek te laten zet ten. Hier zat ik nou, met veel werk, zodat ik me niet kon wijden aan kunst.... en wat voor werk Arlette moest een Frangaise blijven, in mijn boekZe mocht best met een accent spre ken, dat zou allerliefst zijn. Maar opeens viel mij iets geks in, en ik schreeuwde bijna: „Terryü" „Wat?!!" vroeg hij en flapte overeind. „Wat heb je, oud stuk roest?! Zie je niet dat ik in ge peinzen verdiept ben?" „Gepeinzen?" sneerde ik. „Je mafte, Terry van der Linden. Terwijl ik hier loop te denken Zeg, Terry, 't is zeker wel logisch dat madame Enbourg in die maand hier een mondjevol Hol lands heeft opgestoken (Wordt vervolgd.) nog. Want ook grote mensen heb ben in hun hart een plaatsje be waard waar zij kind zijn geble ven. En dus horen ook de vol wassenen graag sprookjes. Die man heette Anderssen en omdat hij zulke mooie verhaal tjes kon verzinnen, hebben ze voor hem een standbeeld opge richt. Er is geen enkele schoenmaker meer, die nog sprookjes verzint om ze op de stoep van zijn huis aan de kinderen uit de buurt te vertellen. De kinderen mogen niet meer op straat spelen, omdat het er veel te gevaarlijk is met al die auto's en bromfietsen. Die maken trouwens veel te veel la waai. Daar zou je geen sprookje meer verstaan. Dat wil niet zeggen dat de men sen niet graag meer sprookjes horen. En er zijn nog mensen die ze verzinnen en vertellen. Will Petter en zijn vrouw Edith met nog een man, een hele oude, Robert Stolz, verzinnen ieder jaar een nieuw sprookje. Iedere keer een heel ander en iedere keer een vtel mooier. Maar zij doen het een beertje anders dan die meneer Anderssen, die al zo lang dood is. Hoewel zij ook van prinsen en prinsessen vertellen, doen zij het niet op de stoep van hun huis voor een handjevol kin deren, maar voor duizenden en nog eens duizenden mensen. Zij reizen er een groot deel van Europa mee af. Zij komen in bij na alle grote steden. Zij vertel len hun sprookjes ook niet met woorden, maar met prachtige fi guren die hun sprookjesprinses sen en prinsen op het ijs maken. NIEUWE BINNENVAARTHAVEN IN VERBINDING MET DE SCHELDE Woensdagmiddag zoog de cutter zuiger van de Hollandse aanne mingsmaatschappij de laatste grondmassa weg, die de verbin ding van de nieuwe binnenvaart- sluis met de Westerschelde tot op dat moment had versperd. Nu volgt het leegzuigen van de kom aan het oostelijk havenhoofd, waarna de H.A.M. 210 langs de gehele havendamglooiing het laatste slik zal wegzuigen, zodat na drie a vier weken het karwei in de nieuwe binnenvaartsluis geheel gereed zal zijn. DONDERDAG 19 OKTOBER. Terneuzen: Café „De Vriend schap", 7.30 uur: Bijeenkomst Vereniging Oud-Terneuzen. En zij doen dat in een toverwe reld van prachtige kleren en mooi licht van allerlei wisselende kleuren. Zij zijn nu met hun sprookjes prinsen en -prinsessen in het Sportpaleis in Antwerpen. Dins dagavond voor de eerste keer en zoals ieder jaar waren er duizen den mensen, die ook nu weer hebben gedacht: „Mooier kan het niet". Maar telkens is het wéér mooier en wéér anders. Zij zijn Will Petter en zijn vrouw Edith en die heel oude, maar in zijn hart nog jonge Robert Stolz als tove naars gaan beschouwen. Iedere keer willen zij een mooier sprookje zien' en iedere keer krij gen zij hun zin. Mijnheer Anders sen kreeg een standbeeld, of Will en Edith Petter en Robert Stolz er één zullen krijgen weten we niet; maar ze verdienen het wel. Is het wonder dat de Z.V.T.M. er een traditie van heeft gemaakt en ieder jaar, als de ijsrevue nu heet het sprookje „Episoden" in Antwerpen komt de mensen gelegenheid geeft er heen te gaan. Zo ook dit jaar. Het,wordt heel gemakkelijk gemaakt. Men moet alleen maar in de bus stappen. De Z.V.T.M. zorgt voor uitste kende zitplaatsen en brengt al len weer thuis. Wie niet op een van de opstapplaatsen woont (Terneuzen, Axel, Hulst en #t. Jansteen), kan van de eigen ge meente tot de dichtstbijzijnde op stapplaats gratis reizen en wordt natuui4ijk thuisgebracht. Men kan inlichtingen vragen op de kantoren in Terneuzen (het reisbureau-Rouw kan er ook voor zorgen) en in Axel of bij de agent ter plaatse. Wie nog nooit naar de ijsrevue is geweest moet het nu doen. En hij gaat volgend jaar wéér, vast en zeker! De bietenkampagne 1967 be looft de grootste te worden uit de geschiedenis van onze natio nale suikerindustrie. Deze verwachting valt samen met het feit, dat ons land dit jaar voor het eerst zal worden gekonfronteerd met de gevolgen van de suiker-contingenterings- politiek der E.E.G. In verband met deze aktuele ontwikkelingen heeft de Neder landse suikerindustrie een bij eenkomst en exkursie uitge schreven op woensdag 8 novem ber a.s. in hotel-restaurant „Mastboseh" te Breda. Ir. M. A. Geuze, de voorzitter der „Suiker Unie" en oud-voor zitter der Z.L.M., zal de gasten welkom heten en daarna spre ken over de organisatie van de Nederlandse suikerindustrie en haar agrarisch karakter. Dr. ir. J. J. Mol, wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de rijksuniversiteit te Groningen, spreekt over de nationaal-ekono- mische betekenis van de bietsui- kerproduktie, terwijl vervolgens mr. drs. W. A. Ho, de direkteur van de „Suikerraad". de suiker- produktie zal behandelen met betrekking tot de E.E.G.-markt. Na de lunch volgt een bezoek aan de grootste suikerfabriek van West-Europa te Dinteloord.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3