Russische ruimtesonde maakte na reis van vier maanden zachte landing op Venus Consternatie op het station van Roosendaal Koningin Juliana opende nieuw gemaal weekend-systeem POSTPAKKET MET VERGIF GING LEKKEN geur over gehele emplacement CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT KALTEx) 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! REDDINGBOOT „PRINS HENDRIK" BRACHT BEMANNING VAN GRIEKS SCHIP VEILIG AAN WAL Premier Esjkol van Israël beschuldigt Engeland van „oliebelangen" Ringdijk rond Zuid-Flevoland nog niet dicht TOENEMENDE SOCIALE ONRUST IN ENGELAND HET WEER A DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7048 De helderste planeet De Russen zwegen Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten VRAAG UITVOERIGE FOLDES BU DE CALTEX STATIONS Thiophenol Opgeborgen Arabüer in Israël tot 25 jaar veroordeeld Nederlander pleit voor Amerikaans- Russische ruimtevlucht Scheepsbel Drooglegging in zes maanden NA DE WERVELSTORM IN INDIA Voorwaardelijke gevangenisstraf voor Van den Boorn Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank. bij abonnement; TERNEUZEN Direeteto'-HoofdredaetetirJ I. van da Sande Telefoon: 01150-2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: SraidswaJ Abonnementsprijs f8,— per kwartaal; per maand 12,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum rei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géê.i handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 .ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecnmb. maandag/dmsd&g-mmrmer tot lil uur voormiddag De Russische ruimtesonde „Ve nus 4" is er na een reis van meer dan vier maanden als eerste er in geslaagd een zachte landing op «én andere planeet Venus te maken. Volgens sir Bernhard Lovell, directeur van het Britse labora torium Jodrell Bank, heeft de satelliet vermoedelijk woensdag ochtend om 5.30 uur Nederlandse tijd een capsule met meetinstru menten en een zender per para chute op het oppervlak van de planeet neergelaten. „Dit is een groot moment", zo verklaarde sir Bernhard, „het ziet er op het ogenblik naar uit dat de Russen voor het eerst we ten hoe het oppervlak van Venus is samengesteld". De geleerde vond de perspec tieven die door de Russische ge leerden waren geopend „fasci nerend". De signalen van de sonde wer den slechts 15 seconden nadat de „Venus 4" volgens de opgegeven tijd haar landing had moeten maken, weer opgevangen. Deze waren van een andere code dan vóór de „landing". Jodrell Bank ving later nog meer signalen op. „De capsule moet naar de Sow- jet-Unie inlichtingen seinen die van onvoorstelbare waarde zijn voor kennis van het oppervlak van de planeet", aldus sir Ber nard. Volgens hem kan men niet vaststellen of de capsule door middel van remraketten een zachte landing heeft uitgevoerd of dat zij per parachute is gedaald na zich van de hoofdsatelliet te hebben gescheiden. Is de oppervlaktetemperatuur op Venus even hoog als men tot nog toe heeft aangenomen, dan is er weinig kans dat de capsule lang in werking zal blijven, aldus de Britse ruimtegeleerde. Venus, dé helderste planeet van ons zonnestelsel en op de maan na de naaste buur van de aarde, is reeds lang een omstre den onderwerp voor sterrekun- digen. Vele deskundigen geloven dat de „wolkenformaties" rond Ve nus een eindeloze hete woestenij zonder een droppel vocht aan het oog onttrekken. Anderen geloven dat het oppervlak van de pla neet bedekt is met ijs en water, wat voor hen de verklaring vormt van de blauw-groene kleur van Venus. Uit de tot nu toe verrichte on derzoekingen is gebleken dat de zeer dichte atmosfeer van Venus rijk_is aan kooldioxide, maar er is nog geen waterdamp of zuur stof ontdekt, waaruit had moeten blijken dat een menselijke of an dere aardse levensvorm op Ve nus mogelijk is. Radio Moskou en het persbu- reau Tass myakten gisteren in hun eerste uitzendingen geen melding van het lot van de „Ve nus vier". De redactie van het commu nistisch partijorgaan Prawda bel de woensdagmorgen om 8.35 uur sir Bernard Lovell op om hem inlichtingen te vragen over de „Venus 4". „Ik heb hun precies verteld wat er gebeurd is en ik heb daaraan mijn gelukwensen toegevoegd", aldus sir Bernard. Op zijn beurt had de Britse ge leerde gevraagd wat voor nieuws er in Moskou over de Venusgan- ger was. De redactie van Praw da antwoordde dat men binnen korte tijd over inlichtingen hoop te te beschikken. Uit de metingen van de „Venus 4" blijkt dat de-temperatuur van de atmosfeer van Venus varieer de van 40 tot 280 graden Celsius en de atmosferische druk van één tot 15 atmosfeer, aldus Tass. De atmosfeer van Venus moet bijna uitsluitend uit kooloxyde bestaan. In de atmosfeer bevindt zich ongeveer 1,5 procent aan wa terstof en waterdamp en geen herkenbare sporen stikstof. Een lekkend postnakket, dat later een zwaar veraif bleek te be vatten, heeft ^dinsdagavond grote consternatie onder het N. S.- en P. T. T.-personeel op het station van Roosendaal veroorzaakt en po litie en brandweer van Roosendaal In actie doen komen. De lekkende fles maakte deel uit van een uit drie, veertig cm hoge flessen bestaande postpakketzen ding van een Amsterdamse han delsonderneming, bestemd voor een bedrijf in België. De vloeistof, die uit een van de flessen lekte, ver spreidde een doordringende geur op het station, die zó sterk was, dat het eenvoudig niet meer uit te houden was, zo vernamen wij van de Bredase brandweercommandant. Hij vertelde, dat het op het station aanwezige personeel geen raad wist met het pakket, op de verpak king warvan vermeld stond, dat het chemische stoffen bevatten. Hoewel verzending van gevaar lijke stoffen per postpakket niet is toegestaan, achtte men de moge lijkheid niet uitgesloten, dat men met iets gevarlijks te doen had. De gemeentelijk geneeskundige dienst van Roosendaal en een bedrijfsarts van de P. T. T. werden er bij ge- halJ en deskundigen werden ge raadpleegd, waarop bleek, dat het pakket thiophenol bevatte. Deze stof mag niet met de handen wor den aangeraakt. Zelfs als men ge concentreerde damp van deze stof inademt treden er al vergiftigings verschijnselen op. Dit gebeurde, zij het in lichte graad, ook met een be ambte van de postverkeersleiding op het station, die korte tijd onwel is geweest als gevolg van het in ademen van de damp, die door de storm over het gehele emplace ment werd verspreid. Toen de gevaarlijke aard van de inhoud van het postpakket was komen vast te staan, zag men zich gesteld voor de opgave, hoe het vergif van het station te krijgen. De brandweer tenslotte wist hier voor een tijdelijke oplossing: brandweerlieden met rubber hand schoenen aan en een persluchtmas ker voor, verpakten het pakket in een stevig plastic. De flessen met veraif staan nu, ergens op een plats, waar geen publiek bij kan komen, op het station te wachten totdat zij vandaag door de afzen der worden opgehaald. Van een pakket met optische in strumenten, afkomstig van een fa briek in Delft, dat in de nabijheid van het pakket met vergif is ge weest, zal vandaag worden nage gaan, of het met vergif besmet is. De zware storm heeft ook de werkers aan de dijk van polder Zuidelijk Flevoland parten ge speeld. Het laatste dijkgat, ter breedte van 20 meter, dat woens dag in aanwezigheid van de ko ningin zou worden gesloten, is door het geweld van de elemen ten 3050 meter breder gewor den en uitgediept. Van sluiting kan nu geen sprake zijn. Premier Levy Esikol van Is raël heeft woensdag in krachti ge bewoordingen de Britse po- Kriek ten aanzien van het mid den-oosten aangevallen, die vol gens hem is ingegeven door „oliebelangen". In een vraaggesprek met het blad „Yedioth AJiaronoth" zegt Esjkol „ongerust en ontevreden" te zijn over deze politiek, die er op gericht zou zijn heroDening van het Suezkanaal tot stqjid te brengen dank zij ontruiming van de Sinai door de Israëlische troe- Een Israëlisch militair tribu naal heeft dinsdag een negentien jarige Arabier veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf, omdat hij twee maanden geleden op drie Israëlische politiemannen had ge schoten, die daardoor gewond werden. eD aanklager zei dat hij niet de doodstraf had geëist, omdat de verdachte individueel had ge handeld en niet tot een terroris tische organisatie behoorde. Het vonnis moett nog door de mili taire gouverneur van Cisjordanië (het door Israël bezette gebied ten westen van de Jordaan) wor den bekrachtigd» pen. Deze politiek van de Britse regering noemt de Israëlische premier „een herleving van de geest van Ernest Bevin", de En gelse minister van buitenlandse eaken na de oorlog wiens hou ding door Israël als duidelijk pro-Arabisch werd beschouwd. Premier Esjkol heeft voorts de hoop uitgesproken, dat Frank rijk zich zal houden aan de ver plichtingen die het een jaar ge leden is aangegaan met betrek king tot de levering van wapens aan Israël, welke sedert het be gin van de Israëlisch-Arabische vijandelijkheden in juni onder embargo werden gesteld. De Nederlandse ambassadeur bij de internationale atoomorga nisatie in Wenen, mr. H. F. Eschuzier, heeft in de belangrijk ste politieke commissie van de algemene vergadering van de V. N. gepleit voor Russisch-Ameri kaanse bemande ruimtevluchten. Hij zei te hopen dat de wedijver in de ruimte zal worden vervan gen door samenwerking en dat Russen èn Amerikanen zich spoedig samen verder in de ruim- Lte suilen wagen. Rijkswaterstaat is er niet in geslaagd de vernielingen door de storm aangebracht in de ringdijk rond Zuidelijk-Flevoland zoda nig te herstellen, dat kon wor den overgegaan tot de plechtige afsluiting van het laatste open stuk in deze dijk, bij welk fees telijk gebeuren koningin Juliana woensdag aanwezig zou zijn. Niettemin heeft het koninklijk bezoek in grote lijnen doorgang kunnen vinden. Al kon men dan geen getuige zijn van de slui ting van de ringdijk, men wilde toch de situatie ter plaatse wel bezichtigen om een indruk te krijgen van de schade. Het vol gende programmapunt, het in gebruik stellen van het gemaal aan het Oostvaardersdiep, vond eveneens doorgang, ook al had de werking van het gemaal een enigszins symbolische betekenis gekregen nu de dijk de polder nog niet volledig afsloot. Konin gin Juliana had voor het bezich tigen van het nog af te sluiten dijkgedeelte het directie vaartuig „Dr. Ir. De Blocq van Kuffler" gebruikt. De tocht naar het. ge maal werd gemaakt per auto. Tegen half twaalf arriveerde het gezelschap bij deze nieuwe installatie aan het Oostvaarders diep, het toekomstige kanaal tus sen ZuideJijk-Flevoland en de enige tijd in de kantine van het gemaal. Omstreeks half twee werd de terugreis naar paleis Soestdijk aanvaard. Marker Waard. Dit gemaal is evenals het reeds genoemde di rectievaartuig genoemd naar dr. ir. De Blocq van Kuffeler, een vroegere directeur-generaal van de dienst der Zuiderzeewerken wiens echtgenote ook de plech tigheden bijwoonde. In de machinehal luidde de koningin, staande op een podium vanwaar zij zowtl de hal als 'n deel van de onderkeldering kon zien, een scheepsbel, ofkomstig Van een wrak dat bij het droog vallen van Oostelijk Flevoland werd gevonden. Bij har binnenkomst hadden kinderen de vorstin bloemen aangeboden, waarna de minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, een toespraak hield. Na het luiden van de scheeps bel werden de vier motoren of ficieel gestart, waardoor het „leegmalen" van de 42.000 ha grote polder een aanvang nam. Men schat de duur van de droog legging op zes maanden, gere kend van het moment dat men "de dijk alsnog zal hebben ge dicht. Na afloop van de plechtigheid vertoefde koningin Juliana nog Frank Cousins, secretaris generaal van het grote Britse verbond van arbeiders in de vervoersbedrijven, is woensdag in Londen aangekomen. Hij heeft een reis in Mexico afgebroken met het oog op de slechter wor dende toestand in de havens van Liverpool en Londen, waar ha venarbeiders in staking zijn ge gaan tegen het advies van het verbond in. De stakingen verhinderen de uitvoer van goederen, waarvan het bedrag inmiddels is opgelo pen tot 100 miljoen pond sterling (1 miljard gulden) en dit terwijl de Britse handelsbalans een groeiend tekort toont. De sociale ontevredenheid in Engeland dreigt overigens toe te nemen door een besluit van het dagelijks bestuur van de bond van spoorwegpersoneel, het been stijf te houden in het conflict van treinleiders met de directie van de Britse spoorwegen. Deze laat ste heeft besloten treinleiders te schorsen met inhouding van loon, die weigeren extra-werk te ver richten als hun dit verzocht mocht worden. De bond van spoorwegperso- Omstreeks half acht dinsdag avond seinde het onder Libanese vlag varende Griekse schip „Margariti" dat ter hoogte van de noordpunt van Texel op de Noordzee voer, dat het roerscha- de had. In een SOS-bericht aan Scheveningen-radio vroeg het schip om sleepboothulp. De „Mar- teariti" meet 4.620 ton, werd in 1930 gebouwd en hoort thuis in Piraeus. Het achterschip van de „Mar gariti" brak in dé loop van de nacht maar de bemannnig kon worden gered door de redding boot „Prins Hendrik". Tevoren had de sleepboot „Holland" gemeld wegens grond- zeeën niet bij het schip, dat zich vier mijl uit de kust bevond, te kunnen komen. Ook de redding boot „Carlor" was er niet in ge slaagd de bejnanning van boord te halen. 's Nachts om drie uur slaagde de motorreddingboot „Prins Hen drik" erin in vliegend stormweer langszij de „Margariti" te komen. Door de ondiepte van de Eier- landse gronden nabij het eiland Vlieland waren de sleepboot „Holland" en de motorredding boot „Carlot" uit Terschelling hier niet in geslaagd. Het was net op tijd, want terwijl de op varenden in het net van de red dingboot sprongen begon het schip te kraken. Langzaam brak het achterschip. „We zijn toen even naar voren gegaan", zei schipper P. Bos van de redding boot laconiek, „want daar ston den nog vijf man". Toen deze wa ren overgenomen zonk ook het voorschip langzaam weg. Woens dagmorgen om negen uur is de reddingboot Den Helder binnen gelopen. Aan de wal was alles geregeld om de drijfnatte beman ning op te vangen. Na in dekens te zijn gehuld, werden zij voor een routine-on derzoek in de kantine van het po litiebureau gebracht. Zij werden in hotels ondergebracht in af wachting van nadere orders. In totaal werden 24 personen, waar onder de vrouw van de kapitein en haar 16 maanden oude doch tertje, gered. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het dodental tengevolge van de wervelstorm die vorige week de Oostindische staat Orissa heeft getroffen, is officieel gestegen tot 531. In New Delhi wordt gevreesd dat het uiteindelijke aantal slachtoffers de 800 zal over schrijden. De 29-jarige Nederlander Antho ny van den Boorn uit Maastricht is woensdag in Sofia tot een voor waardelijke gevangenisstraf van acht maanden veroordeeld. Voorts werd hem een boete van 250 leva opgelegd en eenzelfde bedrag, dat hij in zijn bezit had gehad, gecon fisqueerd, aldus meldt het Bul- garse persbureau B. T. A. Van den Boorn werd schuldig bevonden aan vervalsing van een paspoort en aan een poging om zijn Oostduitse schoonzuster Gud- run Lehmann op illegale wijze uit Bulgarije te smokkelen. ZUIDELIJKE WIND Achter een depressie, die over Zuid-Scandinavië naar West- Rusland trok, werd woensdag met noordwestelijke winden ta melijk koele en onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Er vielen dan ook verscheidene regen- en hagelbuien, waarbij de middagtemperaturen niet ho ger werden dan omstreeks H graden. Intussen koerst een an dere actieve depressie, die zich woensdagavond boven het zee gebied ten zuidwesten van Ier land bevond, naar het noordoos ten. Hierdoor zullen de winden vandaag naar zuidelijke richtin gen krimpen en tot matig of krachtig en langs de kust moge lijk tot hard aanwakkeren. Aan vankelijk zullen er onder in vloed van 'n rug van hoge druk, die in oostelijke richting ove* ons land trekt, flinke zonnige perioden voorkomen. Later op de dag kan de bewolking, op de nadering van een bij de depres sie behorend warmtefront, wee* toenemen voornamelijk in da hogere niveaux. Het ziet er ech ter naar uit dat het tot heden avond droog zal blijven. De mid dagtemperaturen zullen iets ho ger worden dan woensdag. medegedeeld door het K. N. M. L» geldig tot hedenavond. Iets zachter Overwegend droog weer met aanvankelijk zonnige perioden. Later toenemende bewolking. Tot matig of krachtig, aan de kust tot hard aanwakkerende wind, krim pend naar zuidelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen dan woensdag. DONDERDAG 19 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.19 2.55 3.29 3.28 2.21 2.57 3.31 3.30 VRIJDAG 20 OKTOBER neel heeft besloten zich te scha ren achter alle treinleiders, die het werk zouden neerleggen uit een gevoel van saamhorigheid met geschorsten. Breskens Terneuzen Hansweer Walsoorden v.m. 2.50 3.26 4.00 3.59 n.m. 2.51 3.27 4.01 4.00 ZON MAAN op onder op onder- OW. 19 7.10 17.39 17.53 8.13 20 7.12 17.37 18.08 9.26 21 7.14 17.35 18.23 10.40 22 7.16 17.33 18.56 11.53 23 7.17 17.31 19.35 13.00 24 7.19 17.29 20.29 13.58 25 7.21 17.27 21,37. 14.42 I T

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1