in de woning De handen van de huisvrouw Tapijt kopen is vertrouwen schenken Maar al de anderen Door de luierwas Synthetische afwasmiddelen wiÊmmmmm Dondettiag 19 dktofcff 1967 DË VRIJE ZEEUW Pagina 11 L€DSR BIJ dit bankstel van Nederlands fabrikaat horen twee fauteuils. Een ervan heeft een hoge rugleitning. De bekleding van het bankstel is van soepel sterk leer. Nog een klein uurtje. Dan vertrekt onze logé van net één jaar oud weer naar haar ouderlijk huis. Pre cies twee weken heeft zij bij ons doorgebracht. De grootste pret gemaakt met haar bijna evenoude nichtje. Mijn broer en zijn' vrouw hebben genoten van hun vakantie-samen. Hun kindje moet nu toch echt nog even wennen. Zij bekijkt de zaak nog wat achterdochtig en vanuit de „verte". In de hoek van de kamer prijkt het vakantie-geschenk waarmee de dankbaarheid van de ouders voor de verzorging van het hummeltje tot uiting wordt ge bracht. Het is een fraaie poef. Iets machtigs. Een zware lederen poef, vervaardigd uit soepele schape huid. Wij zijn er erg blij mee. Onze dochter kennelijk ook. Zij is er niet weg te slaan. Trekt zich aan de rand van het gevaarte op. Petst dan zeer enthousiast met haar beide handjes op het brede zitoppervlak. Het is weer een heel nieuw spelletje'. Dat trekt haar nichtje ook. Zij vergeet de half-vreemde, toch-be- kende bezoekers. Werpt zich met evenveel allure op het fraaie geschenk. Kan geen kwaad mompel ik vergoeilijkend tegen onze gasten die dit al met ietwat bezorgde ogen gadeslaan. „Leer kan immers wel tegen een stootje Nou ja. Goed. Leer is een geweldig materiaal. Ik kom er recht voor uit, dat ik een fan ben. Voor'mij blijft het 'n einde. Of het nu is toegepast in een modieus schoentje, zware fauteuil, kunstzinnig boekomslag, of hip tasje. Het enige min-punt dat men eventueel zou kunnen aanvoeren tegen leder is het feit dat het „verandert". De kleur wordt na verloop van tijd wat donkerder, onder meer door de inwerking van licht of bijvoorbeeld water. Voor mij is dat echter juist een plus. Er zit tenminste „leven" in. Ennewat vindt U van de geur? Leer is een natuurprodukt. Kunt U zich beter wensen? Ook onze vandaag op bezoek zijnde familieleden zijn vóór leder in de woning. In hun ruime flat staan dan ook drie stoelen waarbij het is gebruikt. In de woon- kamer wel te verstaan. Twee zijn er „uitgerust" met een houten frame waaraan op kunstzinnige wijze rundlederen zitting en rug zijn bevestigd. De ander, werd gemaakt volgens hetzelfde systeem, maar dan met een chroom „onderstel" en behaard, niet verder afgewerkt, koeievel. De rundlederen stoelen met name «ijn een succes gebleken. Ook in het gebruik. Het leer heeft een zeer fraaie „tekening", waardoor het een'sieraad op zichzelf wordt. Ook de combinatie met het hout is uitstekend. Misschien wel beter dan met chroom. Hoewel dit weer zijn eigen bekoring heeft. Het leder in onze televisie-fauteuil is van een geheel ander gehalte. (Wij hebben geen tévé, maar de stoel heeft nu eenmaal die naam, omdat ie zo heerlijk comfortabel en ontspannen zit). Het materiaal kan minder zwaar zijn, in verband met zijn funktie. Bij de hierboven genoemde stoelen van mijn broer heeft het leer een dragende funktie. Dus is stevigheid een eerste vereiste. Bij onze stoel omhult soepel nappa de losse kussens. WELKE STOEL ZAL HET WORDEN Toen wij zo'n jaar of wat geleden op een lederen stoel uitgingen, viel het echt niet mee iets te vinden dat tegelijk nog te betalen was én uitsprong boven de gemiddelde stoel. Dit laatste met name qué vorm, en materiaal-verwerking. Op het ogenblik is er (ge lukkig) aanzienlijk meer keuze. Onlangs nog heb ik een werkelijk magnifieke stoel ontdekt. Een grote brede fauteuil bekleed met zwart airskin kreukleder. Een bijzonder model. De halfronde zit ting liep als vanzelf over in de zeer breed en luxueus opgezette armleuning. Twee losse kussens in flauw ovale vorm maakten het compleet. Het model stond op een eveneens aparte ronde chroom poot. Kortom een stoel, waarin het zonder twijfel zeer behaaglijk zitten is. Waarmee ik maar wil zeggen, dat als ie een paar jaar geleden te koop zou zijn geweest we hem waarschijnlijk gekocht zouden hebben. We wilden eerst zo'n kameelzadel voor jullie kopen, vertelt schoonzusje^ Annelie. Je weet wel van rood nappa leer. Een beetja tierelantijn]es erbij achteraf vonden we een poef toch leuker. Jullie toch ook?" Enóf. Dat kunnen we met een „eerlijk" geweten beamen. De poef heeft mijn voorkeur. Inmiddels hebben de kinderen een ander speelobject gevonden. Het is waarachtig een sleutelring met vierkant stukje leer, waarin een firma-naam als reclame-boodschap.. (en waarom ook niet?) Het zal best waar zijn, dat er talrijke vrouwen op maandagmorgen hun volautomatisch wasmachine in werking stellen, om daarna de kleine in het wandelwagentje te zetten, daar mee naar het park té kuieren, eend jes en hertjes voeren. Het is fantastisch dat de vrouw van 1967 over dit wondervan wasgemak kan beschikken. En als ze thuis komt de was kast- droog op haar staat te wachten. Er zijn ook dames met een elektrische automatische vaatafwasmachine. Die behoren ook geen handen meer vuil te maken. Die kunnen dadelijk na het eten naar de televisie gaan kijken, de bridgekaarten gaan schudden, of samen (ja, gezellig uit) naar de film. Borden, kopjes, messen en lepels zijn de volgende ochtend schoon en weer gebruiksklaar te vinden. Niet alle huisvrouwen zijn deze zegeningen blijkbaar deelachtig. Op het spreekuur van de dokter komen nog steeds veel dames met eczeem aan de handen; vanouds een soort beroepsziekte van de huisvrouw. Natuurlijk kan eczeem ook op andere plaatsen van 't lichaam voorkomen, maar omdat vaak prikkelende stoffen de oorzaak van eczeem zijn en om dat de handen van de huisvrouw daar doorgaans het meest mee in aan raking komen, wordt deze aandoening nogal eens aan vrouwenhanden waargenomen. De afwijkingen, die zich bijvoorbeeld bij veelvuldig contact met was middelen in de huid voordoen, zijn te vergelijken met de structuurwijzi ging, die wol en weefsels van wol ondergaan bij onderdompeling in warm water met zeep: er treedt opzwelling en vervormbaarheid op. Een huid die dergelijke veranderingen ondergaat, wordt minder stevig en wordt gemakkelijk beschadigd. Is ze weer droog geworden, dan ont staan er kloven en barsten in, waarin zich vuil ophoopt, dat niet gemak kelijk meer te verwijderen is. Wordt zulk een beschadiging telkens weer herhaald, dan kan zich een hardnekkige, jarenlang blijvende uitslag aan de handrug en aan de boven zijde van de vingers ontwikkelen. Een dergelijke vorm van eczeem ver toont zich nogal eens bij jonge moeders, die voor het eerst van haar leven dagelijks een luierwas te behandelen krijgen. Maar ook zonder luiers spoelen kunnen dergelijke veranderingen aan de handen van de huisvrouw optreden. Vooral het gebruik van moderne afwasmiddelen, die de huid sterk ontvetten, is de oorzaak van veel ec zeem aan de handen. De dames zelf hebben hier ook vaak de schuld: één van de meest gemaakte fouten is, dat er veel te veel van het synthe tische wasmiddel wordt genomen! Welvaartstaterig wordt er gedacht: „het spul is niet zo duur, laten we er maar een flinke scheut van nemen". Een theelepeltje op een teiltje water is echter ruim voldoende! Daar komt nog bij al is dat weer een andere kwestie dat men grote kans loopt „het spul" later ook nog binnen te krijgen als men er zoveel van in het afwaswater doet. Het ge woon naspoelen wordt door de huisvrouwen immers vrijwel niet gedaan. Een raad aan al die dames, wier huishouden nog niet volledig geëlektrifi ceerd is: zij doen er goed aan eens per dag, het best vóór het slapen gaan, de handen ln ter wrijven met een vette crème. Dat geeft nog enige bescherming. Veel mensen denken dat het grote moeite kost om hun vloerbedekking nieuw en netjes te houden. Soms vinden ze dat het bij wijze van spreken onder hun ogen verslijt. Nu moeten we meteen vaststellen dat dit niet aan die arme vloerbedekking ligt, maar aan de koper! Een bepaald soort vloer bedekking kan in het gebruik dan pas ideaal worden genoemd, als ze op de juiste wijze wordt toegepast en daar hapert nog weieens iets aan! Een voor beeld: een goedkope bouclé van nauwelijks vijftien gulden per vierkante meter gaat in een slaapkamer gemakkelijk vijftien tot twintig jaar mee, maar als U deze vloerbedekking in de woonkamer legt, is de kans heel groot dat er na een paar jaar geen draad meer van heel is. Zo'n teleurstelling kunt U zich besparen door als U nieuwe vloerbedekking wilt aanschaffen, Uw woninginrichter openhartig in te lichten over Uw wijze van wonen. Vertel hem hoe groot Uw gezin is, of het gaat om een hoogge legen flat of een huis met een grote tuin en of U rustig leeft of nog ravot tende kinderen hebt. Vertel ook iets over het schoeisel waarop uw gezins leden lopen. Naaldhakken en zachte rubberzolen zijn namelijk bijzonder slecht voor tapijt. Tot slot moet U openhartig vertellen wat U maximaal wilt of kunt besteden en wat U verwacht van de levensduur, pas aan de hand van al deze inlichtingen zal uw woninginrichter U een goed advies kun nen geven en U de vloerbedekking kunnen adviseren, waarvan U plezier zult hebben PLAN UW TOEKOMSTIGE AANKOPEN De afschrijving op onze vloerbedekking is een punt dat maar al te vaak over 't hoofd wordt gezien. Laten we eens aannemen dat het gaat om een kamer van dertig vierkante meter. In deze kamer ligt tapijt dat gelegd en al op dertig gulden per vierkante meter komt. U heeft dus 900,uitge geven voor de aanschaf van deze vloerbedekking, een heel bedrag Heeft U echter een paar kleine kinderen, een hond, een tuin, waarvan het zand tus sen de Haren van uw tapijt zal raken, loopt U veel op naaldhakken dan wordt het tapijt dus „zwaar" gebruikt en zal het waarschijnlijk niet langer dan een jaar of drie meegaan. Dat wil dus zeggen dat als U dan een nieuwe vloerbedekking van dezelfde prijs wilt kopen, U hu reeds per jaar 300, *dat is ongeveer zes gulden in de week, moet wegleggen om dat nieuwe tapijt te kunnen kopen Een betere kwaliteit, dus duurder tapijt, zal naar verhouding langer meegaan en dit geldt ook als het tapijt gelegd is op een mooie vlakke ondervloer of als U elastisch blijvend ondertapijt gebruikt. U kunt ook overwegen om losse tapijttegels te gebruiken. Deze tegels kunt U namelijk verleggen als bij het zitje of de haard plaatselijk slijtage optreedt. In de goedkopere prijsklasse is synthetisch tapijt over 't algemeen iets ster ker dan wol en zo heeft de woninginrichter allerlei mogelijkheden om in overleg met U tot een goede keuze te komen. BELANGRIJKE EIGENSCHAPP.EN Om tapijt te kunnen kiezen moeten we eigenlijk zelf niet alleen weten welke vezels .(dierlijke of synthetische) erin zijn, verwerkt, maar ook de eigenschappen van deze vezels kennen. Belangrijke eigenschappen zijn de duurzaamheid (hoe lang gaat het mee?), al of niet bestand tegen pletten, vuilafwerend en of het goed gereinigd kan worden. Iets minder belangrijke factoren zijn of het veerkrachtig is, of het warm en zacht aanvoelt en of het motecht is. Dit laatste is tegenwoordig altijd het geval. Synthetisch tapijt is zonder ir^eer motecht. Tapijt kan gemaakt zijn van dierlijke vezels, die we kunnen verdelen in wol en haar. De eigenschappen van wol, afkomstig van het schaap, zijn bijna alle goed tot zeer goed, daarom is een goed wollen tapijt ook niet goedkoop. Geiten, kamelen, koeien en nog enige andere die ren leveren haar voor tapijt. Hiervan zijn de eigenschappen goed, alleen voelt het minder zacht aan en het is wat minder gemakkelijk te reinigen. Dan is er tapijt-rayon, dit is een half-synthetisch vezel, die vermengd met wol of haar een middenklasse-kwaliteit oplevert. Dit tapijt hiervan gemaakt is redelijk goed te noemen en het vuilwerend vermogen is vrij goed. Het is niet zo goéd bestand tegen pletten en matig te reinigen. Een vloerbedekking die de laatste jaren grote opgang heeft gemaakt is het nylontapijt, dat bestaat'uit een vol-synthetisch vezel. Tapijten van deze vezel gemaakt vinden we zowel in de midden- als hogere prijsklasse. De eigenschappen van nylon zijn sterk, goed bestand tegen pletten, rede lijk vuilwerend en heel goed te reinigen. Een omgevallen pot inkt zal geen spoor nalaten, alleen als de kamerlucht heel erg droog is dan wordt nylon tapijt statisch geladen, waardoor het stof gaat aantrekken. Heeft U een hygro-metertje (erg goedkoop) zorg dan dat de naald tussen de 50 en 60 blijft staan, dan heeft U nergens last van. Een ander bekend vol-synthetisch vezel is Acryl, die gebruikt wordt door duurder tapijt, duurzaamheid en weerstand tegen pletten zijn zeer goed. Het uiterlijk komt het meest overeen met wol. De Acrylvezel is veerkrach tig en laat zich goed reinigen. Een bijzonderheid is, dat deze vezel smelt als het in aanraking komt met vuur. Tot slot noemen we als vol-synthetisch vezel Polypropyleen. Ook hiervan zijn de eigenschappen goed. Polypropyleen is echter wel gevoelig voor licht en warmte, maar iets minder dan de eerder genoemde vezels. Deze synthe tische vezels worden onder allerlei namen in de,handel gebracht, maar de woninginrichter weet wel welke vezels achter een bepaalde naam schuilt. In vakkringen wordt algemeen aangenomen dat de synthetische tapijten de goedkopere wollen tapijten zullen verdringen. Nu kennen we de belangrijkste tapijtsoorten, we inoefen echter nog met iets anders rekening houden, namelijk: dat de kwaliteit van een tapijt wordt bepaald door de hoeveelheid materiaal die er in is verwerkt en dat een lage pool, die zeer dicht op elkaar staat, meer poolmateriaal kan be vatten dan de losgeweven hoge poolHoe meer materiaal verwerkt is in tapijt, des te hoger zal de prijs zijn en des te langer zal het meegaan. De prijs geeft dus een heel duidelijke aanwijzing wat de levensduur betreft. BLIJF GOEDE VRIENDEN MET UW TAPIJT Eigenlijk heeft tapijt iets van een mens, want zoals wij een hekel hebben aan bepaalde dingen, heeft tapijt dit ook. Wilt U „goede vrienden" blijven met uw tapijt, dan moet U daar wel een beetje rekening mee houden Uw tapijt wordt „humeurig" van: slechte of ongelijke ondervloeren, van naaldhakken met scherpe stalen pennen, van stfoeve rubberzolen en profiel zolen, van scherpe poten van meubilair, van zand, van huisdieren die hun „graafwoede" uitleven op uw tapijt van de felle uitstraling van een con- vectorhaard, waardoor de plek voor de haard uitdroogt en van nerveuze, mensen, die bij de minste opwinding hun voeten in allerlei richtingen in uw tapijt boren. Tapijt lijkt ergens op een menselijk wezen zeiden we al en dat geldt ook voor het onderhoud. Nieuw tapijt moet met overleg worden behandeld en onderhouden. Ten eerste moeten we heel voorzichtig zijn met de stofzuiger en nooit tegen de pool inzuigen. Kloppen wordt sinds het bestaan van de stofzuiger steeds minder gedaan. Toch kan het wel eens nuttig zijn uw losse kleden te kloppen. We moeten dan voor een vlakke ondergrond zor gen, waarop het tapijt met de bovenkant naar beneden wordt' gelegd. We kunnen ook een kloppaal gebruiken, mits de paal behoorlijk dik en rond is. En dan niet „ranselen", maar rustig kloppen om het scherpe vuil tussen de poolhaartjes los te werken. Daarna even stofzuigen. Een waslijn is natuur lijk uit den boze Een grondige schoonmaakbeurt één keer per jaar is meestal wel vol doende zal uw tapijt goed doen. Hiervoor zijn verschillende shampoos in de handel, die U het beste bij uw woninginrichter kunt kopen. Sommige woninginrichters hebben ook een schoonmaakservice. Op tapijt kunt U zorgeloos leven, mits U zorgt dat het juiste tapijt op de juiste plaats ligt. Dit vereist een openhartig gesprek met uw woninginrich ter en U moet echt beginnen met vertrouwen te schenken. Geen enkele ver koper heeft belang bij een teleurgestelde klant 1 i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 11