Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? 3 PROVINCIAAL NIEUWS De eerste herfststorm eiste dode in Terneuzen Eerste Kamer keurt wijziging huurwet goed POSTCHEQUE- EN GIRODIENST DOODSTRAF VOOR SYRISCHE AMBTENAREN Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen Rente tot 5|% toe Boekhoud-gemak Geen kosten Terneuzen Axel Goes Hulst Middelburg Oostburg R&fra^cliement Sas van Gent Vlissingen IJzendijke AUTOBOTSING - AGENDA - Doden en gewonden in Bihar Woensdag 18 oktober 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Een bijzonder militair tribu naal in Damascus heeft twee functionarissen van het Syrische ministerie van buitenlandse zaken wegens hoogverraad bij verstek ter dood veroordeeld. De twee functionarissen zijn Ahmed Kamal Hamdi, consul in Oost-Duitsland, en Mohammed Aboel-Faraj al-Samman, accoun tant op het consulaat in Oost- Duitsland. De mannen werden ervan be schuldigd te hebben gewerkt voor een vreemde mogendheid, geld te hebben ontvangen voor het uit voeren van activiteiten ter onder mijning van de revolutie in Syrië en mensen van Oost-Duitsland naar het westen te hebben ge smokkeld voor de inlichtingen dienst van de NAVO. Beide mannen, die inmiddels naar West-Duitsland zijn ge vlucht, hebben gewerkt voor een terroristenorganisatie onder lei ding van een zekere Wolfgang Fuchs, „agent van de Ameri kaanse inlichtingendienst van de NAVO", aldus het vonnis. Zij zou den tijdens hun diensttijd in Oost- Berlijn in 1966 meer dan 60 men sen per diplomatieke auto naar West-Duitsland hebben gesmok keld. gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen bij eik van de2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!) De particuliere rekeninghouder krijgt ol. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. Inlichtingen bij elk postkantoor. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd voor porti, overschrijvingen kascheques en stortingen op eigen rekening. -.v p£d SCHIP GEZONKEN OPKEETEN Op de Keeten, het vaarwater tussen Tholen en Duiveland, is dinsdagmorgen het motorschip „Petra" gezonken. De opvaren den zijn gered door een sieepboo* van de firma Boele en Van Oos- terwijk, die de geredden naar Bruinisse heeft gebracht. Het schip, dat 740 ton meet, was ge laden met kali. Het ongeluk gebeurde tijdens een zware storm. De „Petra" van de rederij Karl Gross uit Bremen was op weg van Dordrecht naar Antwerpen. Door de zware zee ging de lading werken en 't schip kreeg, op een gegeven ogenblik zoveel water aan boord, dat het begon te zinken. Aan boord be vonden zich behalve de loods de 28-jarige kapitein, Karl Heinrich Büehe uit Mannheim met zijn vrouw en zijn twee kinderen, de vijfjarige Bernhard en de vier jarige Petra. Een om hulp geseind tankschip voer door, maar gelukkig was er ondanks het zware weer vrij veel vaart. De sleepboot „Ingura II" v»n.^e firma Boele en Van Oos- terwijk Uit Rotterdam, die een fiulpsléépsehip trok, kon langszij komen en de opvarenden redden. Dit was geen minuut te vroeg, want even nadat de opvarenden op de sleepboot waren overge stapt, verdween het schip in de diepte. Petrus Hondiuslyceum Tot 1 augustus 1968 zijn in tijde lijke dienst benoemd ftot leraar (es) aan de afdelingen atheneum, h.b.s. en h.a.v.o. van het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen mej. E. C. Disselvelt en de heer A, M. van Laere. Afdeling Terneuzen Wit-Gele Kruis koos nieuwe voorzitter Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van het Wit-Gele Kruis, die maandag avond in het K.M.C.-gebouw aan de Leeuwenlaan werd gehouden, is de heer F. Hagenaar als voor zitter afgetreden. In zijn plaats werd met algemenestemmen, de heer H. J. J. Agten gekozen, die even tevoren mèt de heer K. Hermans was gekozen ter uit breiding van het bestuur, waar in nu ook de nieuwe parochie van „De Verrezen Christus" ver tegenwoordigd is. De uitbreiding van Terneuzen bezorgt het Wit-Gele Kruis ener zijds een flinke ledengroei (dank zij de intensieve propaganda van de penningmeester, de heer W. v. d. Dries, die er 144 nieuwe leden bijwon), waardoor men op 15 oktober 1966 het duizendste lid kon inschrijven! maar het geeft anderzijds ook de nodige zorgen om de bewoners zo goed mogelijk te helpen. Dat kwam ter sprake toen de vergadering over zuigelingen- en kleuterzorg ging praten. Daar voor dient, liefst tezamen met het Groene Kruis, een oplossing te worden gevonden. Men wil o.a, een begin maken met het gratis vervoer door welwillende particulieren die moeders en kin deren ophalen. FINANCIËN In zijn openingswoord zei de heer Hagenaar en dit werd na dien herhaald in het jaarverslag van de secretaris, de heer J. d'Hont, baren de financiën het bestuur veel zorgen. De balans per 31 december 1966 geeft een fors negatief bedrag te zien en hoe dit moet worden wegge werkt, is nog niet duidelijk. Een lichtpunt, waarvoor men het ge meentebestuur dankbaar is,, vormt de verhoging van. de sub sidie van 3,75 tot f 6,per lid. Het bestuur streeft naar eenzelf de subsidie van de gemeente als van het rijk. De heer Hagenaar besprak ook de samenwerking met de andere kruisverenigingen. Hij zag daar in riet een verlaging van de con tributie. zoals werd opgemerkt, maar wél «at met dezelfde be dragen meer kan worden ge daan. Met dankbaarheid memoreer de hij dat het Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezond heid een prachtige vorm van samenwerking tussen de drie kruisverenigingen is, waarbij van een unicum in Nederland kan worden gesproken. Zuster Claeysgens heeft alleen meer dan 1000 leden „bediend" en daarvoor kreeg zij een har telijk dankwoord. Dat de gees telijk adviseur, deken J, van Mechelen, en de nieuwe voor zitter, de heer H. J. Agten, de heer Hagenaar bedankten voor zijn .jarenlange onverflauwde ijver, behoeft nauwelijks betoog. De „Leeuwtjes" kregen een schoonmaakbeurt Onder de weinige overblijf selen uit de historie die Terneu zen rijk is-, nemen de „Leeuwtjes" een aparte plaats in. Een groot deel van hun levensjaren brach ten ze door aan de ingang van de laan, die vroeger*toegang gaf tot de boerderij de Leeuwtjes. Tegenwoordig dienen ze als „historisch monuriqent" en versie ren ze de ingang van de Leeu wenlaan. Op geregelde tijden moeten ze een schoonmaakbeurt krijgen. Dan komen de schilders van ge meentewerken eraan te pas in 'n gecombineerde functie van kap per, badjuffrouw en schoonheids specialist. Heel wat emmers water en pot ten verf zijn dan nodig om de „Leeuwtjes" weer een ordentelijk aanzien te geven. De voorbijgangers merken de verandering vaak niet eens op. Hun belangstelling voor „monumenten" is in Terneuzen nooit geanimeerd. Een keer was dat anders. Ver scheidene jaren weer al geleden werd bekend gemaakt dat de „Leeuwtjes" ter gelegenheid van een of andere festiviteit een fees telijke verlichting zouden krij gen. De verlichting zou worden ontstoken op 'n avond die nader hand de avond van de eerste april bleek te zijn. Er waren er velen die toen „kwansuis" een kijkje kwamen nemen Maar de ver lichting bleef uitSlechts een enkeling gaf toe, dat hij zijn tol aan de eerste dag van april had betaald. Semi-artsexamen Aan de vrije universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer K. M. Kuiper te Axel. Oefencross-country manege-De Feijter Oo pe daarvoor geëigende ter reinen van de bekende manege- De Feijter aan de tweede ver korting te Axel werd zaterdag middag een oefencross-country gehouden, waarvoor ruime be langstelling bestond. Er waren onder de deelnemers tal vanJu- lianaruitérs die op 4 november een dergelijk sportevenement zullen organiseren op het opge spoten terrein te Axel. De paarden moesten heel wat natuurlijke hindernissen nemen, van welke opgave de dieren zich over het geheel goed kweten, al liep uiteindelijk het punten totaal nogal uiteen. Bij de wedstrijd voor de jeug dige rijders op New Forest-po ny's was de uitslag: 1. J. de Feijter; 2. Mar. Pica- vet; 3. F. den Doelder; 4. P. de Bock; 5. J. v. d. Berg; 6. Jan den Doelder; 7. G. de Schoolmeester. De oudere ruiters leverden een spannende strijd. De eerste prijs was voor de heef S. Sanderse met 228 p. die daarmee tevens beslag legde op een wisselbeker, beschikbaar gesteld door sport- handel-Meijer te Axel. De ove rige prijzen bestonden o.m. uit medailles. De uitslag was: 1. S. Sanderse, 228 p.; 2. J. Bolleman, 232 p.; 3. A. de Feijter, 249 p.; 4. W. P. Rutte, 264 p.; 5. Cor den Hamer. 268 p.; 6. M. Dieleman, 269 p.; 7. 11. Wieniis; 8, II. Roelofsen; 9. C. cle Feijter; 10. J. ÏT. Over- c'raete; 11. P. Meijer; 12. P. de Graaf. Bramenseizoen is voorbij Sedert begin augustus zijn'er op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge elke dag ruime aan voeren geweest van bramen. Thans is het gebeurd met dit pro- dukt. Er zijn nog wel enkele te lers die zouden kunnen plukken, maar de fabriek heeft er geen in teresse meer voor, opdat het kwantum te klein is geworden. Vorige week werd in Kapelle voor de industriebramen nog rond 1,30 per kg betaald, maar deze week, toen het slechts om enkele honderden kilo's ging, waren ze niet meer te plaatsen. Voor de Zeeuwse bramentelers is het over het algemeen een goed seizoen geweest. Er werd een hoge kilo-opbrengst behaald van overwegend goede kwaliteit. De prijs was gemiddeld iets lager dan het vorig jaar, maar toch was er sprake van een bevredigende teelt. De aanvoer in Kapelle be droeg het vorig jaar 292 ton en dit jaar 572 ton. Er zijn veel Zeeuwse bramen verzonden naar fabrieken in Zwitserland. Bovendien toonden ook verschillende binnenlandse conservenfabrieken er belang stelling voor. In de maand augus tus was er ook steeds een goede vraag naar bramen voor verse consumptie. Gedeelte van schuur omgewaaid Gistermorgen omstreeks acht uur is de helft van de grote land- bouwschuur van de heer Gust. de Deckere nabij „het Tolletje" door de storm geheel vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade loopt in de duizenden guldens. Subsidie V.V.V. Gedeputeerde staten van Zee land stellen de provinciale sta ten voor te besluiten: 1. de subsidie der provincie voor het jaar 1968 voor de provin ciale Zeeuwse vereniging voor vreemdelingenverkeer vast te stellen op ƒ35.000, vermeer derd met 50 tot een maxi mum van f20.000 in het bij de geldende subsidieregeling blijvende tekort; 2. te bepalen dat de onder 1 bedoelde subsidie, vermeer derd met de toeslag, niet méér zal bedragen dan van de personeelslasten en de kosten van huisvesting der vereni ging. Lerares lyceum Bij beschikking van de staats secretaris van onderwijs en wetenschappen is tot 1 augustus 1968 benoemd tot tijdelijk lerares aan het Koningin Wilhelmina- lyceum te Oostburg mej. M. J. G. van Rijsewijk aldaar. Deze tijde lijke benoeming geldt eveneens voor de rijks h.b.s. te Middelburg. Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte bracht te Retranchement 212,50 op. M iniatuurraceweds tri j den In samenwerking met de fir ma Wijnackef uit Sas van Gent verzorgde de buurtvereniging „Sint Albert" in haar buurtcen trum racewedstrijden op een miniatuurracebaan. Het ligt in de bedoeling om in Sas van Gent te komen tot de oprichting van een vereniging, die racewedstrij den op miniatuurbanen organi seert. Tentoonstelling in buurtcentrum Het buurtcentrum van de buurt vereniging „Sint Albert" dat on langs is geopend, gaat nu reeds dienst doen voor de gehele be volking van Sas van Gent. In samenwerking met de Sasse kunstkring heeft het bestuur van de buurtvereniging een tentoon stelling ingericht van houtsculp- tures en schilderijen. De hout- sculptqres zijn van O. Gielliet, kapelaan in Breskens, en de schilderijen zijn van H. de Bliek en L. de Buck. De kunstenaars exposeren hun werk in 't buurt centrum van vrijdag 20 tot en met zondag 22 oktober. Toezegging van beroep Ds. H. J. Hemstede, predikant voor buitengewone werkzaam heden en hoofdleider van het clubhuiswerk te Vlissingen, heeft toezegging van beroep ontvan gen naar Dordrecht (vacature- P. M. Mentsel), mede voor de jeugdraad. V.V.V.-oriëntatierit De jaarlijkse rally welke ter gelegenheid van de winkelweek door de V.V.V. in samenwerking met W.Z.A. zondag werd ver reden, is een groot succes ge worden. De deelname was zó groot dat men moest besluiten de auto's twee aan twee te laten vertrekken. De rit, uitgezet door de heren H. Geffen en J. Ver straten', kende vele verrassende kneepjes, waardoor nogal wat strafpunten werden opgelegd. De prijsuitreiking, welke door uitstedigheid van de burgemees ter door wethouder P. van Rijen werd verricht, werd 'voorafge gaan door het vertonen van dia's over de rit in de zaal van café De Does. Er waren 43 prijswin naars waarvan wij er .vijftien vermelden. Ie pr. J. Kolijn, Oostburg, 165 strafpunten; 2e pr. C. Kolijn, Terneuzen, 187 strfp.; 3e pr. A. v. Wijck. Terneuzen, 191 strafp.; 4e pr. G. de Badts, Schoondijke, 193 strfp.; 5e pr. J. Risseeuw, Zuidzande, 193 strfp.; 6e pr. H. v. d. Hemeir Biervliet, 193 strafp.; 7e pr. W. Kramers, Zuid zande, 196 strfp.; 8e nr. J. Faas, Terneuzen, 196 strfp.; 9e pr. J. de Regt, Biervliet, 198 strafp.; 10 pr. J. de Jong. Schoondijke, 199 strfp.; lie pr. H. van Haelst, Zuiddorpe, 201 strfp.; 12e pr. mevr. De Groot, Zuidzande, 202 strafp.; 13e pr. H. van de Vijver Jr., Biervliet; 210 strfp.; 14e pr. W. Noë, Oostburg, 211 strfp.; 15e pr. J. van Hijfte, Schoondijke, .212 strfp. Volkskoers Ter gelegenheid van de win kelweek werd zaterdag de jaar lijkse volkskoers gereden in drie categorieën. De belangstelling was overweldigend. Er gaven zich niet minder dan 112 ren ners op. De eerste categorie bestond uit schooljongens tot 13 jaar. De uit slag hiervan was: 1. C. Buijsse; 2. R. Verstraete; 3. H. Buysse; 4. F. de Milliano; 5. J. de Baere;. 6. E. Calon; 7. F. Calon; 8. Fr. de Bruycker; 9. R. de Cocq; 10. J. Lievens. 2e categorie tot 17 jaar: 1. F. Lievens; 2. R. Termont; 3. C. Lips; 4. J. Verbeke; 5. L. de Clercq; 6. F. Dellaert; 7. G. Ver beke; 8. Fr. Bron; 9. A. Last; 10. C. van Hijfte. 3e categorie 18 jaar en ouder: 1'. E. Overmeire uit Watervliet; 2. L. de Smet; 3. R. van Acker; 4. G. de Kezel; 5. M. Groosman; 6. B. de Vleeschauwer; 7. A. Claeijs; 8. R. Lammens; 9. A. v. d. Bunder; 10. T. van Looy. Door het publiek werd een groot aantal premies beschikbaar gesteld. De storm heeft gistermorgen te 10 uur het leven gekost van de 64-jarige opperman A. Bakker uit Axel. Een maandag met betonblokken gemetselde 2Vn meter hoge bin nenmuur op het bouwplan „Ou- delandse Hoeve" te Terneuzen door een windstoot omvergewor pen op het ogenblik dat B. met een kruiwagen zich achter deze muur bevond. Hij werd door de steenmassa bedolven en zwaar gewond. Dokter Bauwens, die direct ter plaatse was en eerste hulp verleende, liet B., die hevig uit mond en oren bloedde per zie kenauto naar het Julianazieken- huis overbrengen, waar hij twee uur later aan de bekomen ver wondingen overleed. Tal van gebouwen in Zeeuws- Vlaanderen leden stormschade en bomen ontworteld. Bij de Buthbrug tussen Axel en Sluis kil is een direktiekeet van rijks waterstaat in elkaar gewaaid. Het dak kwam aan de andere kant van een sloot terecht. De provinciale boot „Prins Willem", die de veerdienst Ter neuzenHoedekenskerke onder houdt, moest de dienst van één uur in verband met meermoei- lijkheden in de haven van Hoedekenskerke te Terneuzen blijven liggen. Ook de veerdienst Perkpolder Kruiningen werd van 12.30- Drie personen zijn om het leven gekomen, toen een Nederlandse personenauto (wrak voorgrond) tijdens hevige regen op de ver keerde rijstrook van de autobaan belandde en in botsing kwam met een tankwagen. DONDERDAG 19 OKTOBER. Terneuzen: Café „De Vriend schap", 7.30 uur: Bijeenkomst Vereniging Oud-Terneuzen. De eerste kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming goedkeuring verleend aan de wij ziging van de huurwet. Nieuwe huurders in de na 1 oktober j.l. geliberaliseerde ge bieden krijgen dank zij deze wij ziging aanspraak op een zekere huurbescherming. Evenals de oude huurders zullen zij zich voor het kantongerecht kunnen ver weren tegen uitzetting door de huisbaas. De rechter kan uitstel geven van maximaal twee jaar. DE DRANK- EN HORECAWET Voorts is de eerste kamer ak koord gegaan met de wijziging van de drank- en horecawet. Hierdoor wordt de z.g. peildatum voor de overgangsbepalingen vastgelegd op 1 januari 1964. 4 uur stilgelegd, waardoor de In beide havens liggende boten werkeloos bleven. Te ongeveer half twaalf reed een door de heer M. B. uit St. Jansteen over de westelijke ver keersweg TerneüzenSluiskil met een door hem bestuurde truck met oplegger van de N.V. Linex— Nederl. te Koewacht. Ter hoogte van de boerderij van de heer Walhout werd de oplegger door een windstoot om vergeworpen. Door een kraan wagen werd de wenig beschadig de oplegger recht gezet en voor lopig op de boerderij van de heer Walhout geborgen. STORMSCHADE ZEELAND Er zijn dinsdag in Zeeland vele tienduizenden kilo's appels van de bomen gewaaid. Het val- fruit is waardeloos. Bij de dins dag in Zeeland gehouden ver koop van industrie-appelen draaiden behalve de Goudreinet- ten alle valappelen door. De telers krijgen dan ook geen ver goeding. Een gelukkige omstan digheid is dat de perenpluk voorbij is. OP SCHOUWEN Ook 'in de westhoek van Schou wen is veel schade aangericht door de storm, die daar af en toe windkracht elf bereikte. Van een stenen zomerhuis werd het gehele dak afgerukt. Het kwam tien meter verder in de bossen terecht. Daken van andere zo merhuizen in de omgeving lie pen eveneens schade op. Ver der werden -veel bomen ontwor teld, hetgeen voor het verkeer veel moeilijkheden opleverde. Talloze dakpannen moesten het ontgelden. l STRAFVERMINDERING VOOR NEDERLANDER IN TSJECHO- SLOWAKIJE Het gerechtshof van Bratisla va heeft besloten tot verminde ring van de straffen tegen een Nederlander en een Westduitser, die op 12 september j.l. in eerste aanleg tot resp. anderhalf jaar en zes maanden waren veroor deeld, omdat zij van plan zou den zijn geweest een Oostduitse vrouw over de Tsjecho-Slo- waaksOostenrijkse grens te smokkelen. De 24-jarige Hendri- kus M. is in hoger beroep tot één jaar veroordeeld, terwijl de 30-jarige Westduitser Joachim Lamprecht zijn straf tot drie maanden hoorde verminderen. Na het uitzitten van hun straf zullen de twee mannen, die in juli werden gearresteerd, uit Tsjecho-Slowakije worden gewe zen. j Volgens de tenlastelegging zou- den de twee mannen voorberei dingen hebben getroffen om de Oostduitse Christine Gottschalk via Oostenrijk naar West-Duits- I land te brengen, waar zij met i een Westduitser zou trouwen, die ook bij het komplot was be trokken. Het plan werd niet uit- gevoerd, doordat de Nederlan der te laat in Tsjecho-Slowakije j arriveerde en de Oostduitse in middels naar haar land was te- ■j ruggekeerd. Bij ongeregeldheden tussen Hindoes en Moslims in de stad Sursand in de Indische staat Bi- har zijn twintig mensen gedood en meer dan honderd gewond. De gevechten, die zondag uitbraken, zouden zijn ontstaan na een aan val van Moslims op Hindoes, die tijdens godsdienstige feestelijk heden in optocht door de stad lie pen. Duizend mensen zochten, hun toevlucht in een politiebureau en een' openbare bibliotheek. 140 huizen werden in brand gestoken. De politie zegt de toestand mees ter te zijn.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3