Geen noodsituatie na staking van ziekencontrole door huisartsen R IB) BEN S HM"'" Ontwikkelingslanden stellen eisen aan geïndustrialiseerde „rijke" landen Boomkweker sloeg oude tante met hamer neer Olie op rijksweg Breda-Tilburg DANLONFABRIEK IN EMMEN WORDT GROTER HERBOUWD Engeland is nog geen van de E.E.G. /wr/-w?/£si^ MOSSELEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 18 oktober 1967 Tweemaal zoveel gevraagd Snoep verstandig eet 'n appel Ziekengeld wordt uitbetaald Regenpakken Marktaandeel Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet'n appel Eén procent HAKENKRUISEN OP GRAF VAN THEODOR HERZL Gratieverzoek van Soebandrio 20 doden bij busongeluk op de Philippijnen SNEEUWMOTOR GRONINGSE WATERMOLEN AFGEBRAND MAN ONDER ZAND BEDOLVEN HANDBOOGSPORT TE ZUIDDORPE SCHIETING TE TERNEUZEN ONS HELE ASSORTIMENT IS GOEDKOPER niet één week maat* altycL otat is literpob mwmeeN knappend zoet-zuu KNAK- tha WORST* 1 "42A; £uiï$oqd9 J! PR'JS-SLA6PR'JS SPERCIE jim? AUTOKLANTEN SOM MAAK UW KEUS Z0ETESPAANSE.W MUSCATEL CHERRY BRRW..W8 ZWARTE BESSENA?* FR/I/YIB. BESSEN AF VERMOUTHS UEBmUMILCHX literfles, gouden kan" d KOFf/E Mnm MELK cuopomeim INSTANT CACAO ONTBUT Koek Sn «^SLAGERIJ AFDELING VARKENS Ar LAPPEN}'' BIEFSTUK^ t JACoHERMANS BERGEN OP ZOON* MADE-VUSSINGENI MIDDELBURG-GOE& TERNEAAZEN-AX EL- EERSTDAAGS OOK IN t STEEN SER3EN! Busongeluk in Zuid-Korea Door de staking van de ziek tewetcontroles voor de bedrijfs verenigingen door de huisartsen is geen noodsituatie ontstaan. De bedrijfsverenigingen, die tot van daag voor controles, die niet- werden verricht door artsen in vaste dienst, huisartsen inscha kelden, zullen nu een intensiè-' ver gebruik gaan maken van hun leken-controle-apparaat. Bovendien zal het aantaf con troles door scherpere selecties worden beperkt. Bedrijfsvereni gingen, die geen artsen in vaste dienst hebben, kunnen in nood gevallen een beroep doen op an dere bedrijfsverenigingen. Dit heeft mr. Van 't Hul, de voorzitter van der onderhande lingsdelegatie van de federatie van bedrijfsverenigingen, tevens president-directeur van het ge meenschappelijk administrat ie toor (G.A.K.), dat de admini stratie van veertien bedrijfsver enigingen verzorgt, gisteren in Amsterdam meegedeeld na een vergadering van de kring van directeuren van bedrijfsvereni gingen. Deze bijeenkomst was belegd naar aanleiding van het advies van de landelijke huis artsenvereniging (L.H.V.) aan de leden, met ingang van vandaag de controles te staken. De L.H.V. heeft dit advies ge geven, omdat de minister van economische zaken de bedrijfs verenigingen heeft meegedeeld, dat de prijzenbeschikking voor de particuliere artsentarieven ook van toepassing is or> de ta rieven voor controles. Zoals be kend is het departement bereid eventueel ontheffing van de be schikking te verlenen, als de L.H.V. en de federatie het eens worden over de door de bedrijfs verenigingen aangeboden ta riefsverhoging van 21 procent In Rotterdam is maandagavond een 55-jarige boomkweker, J. C. H. uit Zoetermeer, aangehouden kort nadat jiij zijn tante, de 76-jarige mevrouw N. A. SappelliHa- meetman, met een hamer ernstig letsel aan het hoofd had toege bracht. De vrouw werd door de po litie en omwonenden bloedend in haar woning aan de Agniestraat in Rotterdam aangetroffen. De arrestatie vond plaats dank zij de medewerking van een taxi chauffeur die de boomkweker uit Zoetermeer naar het huis van de tante had gebracht. De taxichauf feur had opdracht te wachten en zag de boomkweker bebloed uit het huis komen. Hij liep op de taxi toe, maar keerde daarna weer in de bovenwoning van de oude vrouw terug. De taxichauffeur belde het alarmnummer van de Rotterdamse politie, die de boomkweker ter plaatse arresteerde. De oude dame, een weduwe, was bij kennis ondanks haar ernstige verwondingen en zei, dat haar neef haar met een hamer op het hoofd had geslagen. De boomkweker verkeerde in een dergelijke chao tische toestand dat hij niet kon worden verhoord. In het huis trof de politie ook de hamer aan. Mevrouw Sappelli is in het Bergwegziekenhuis opge nomen. Volgens de politie was zij er ernstig aan toe. Op de rijksweg BredaTilburg Is dinsdagmorgen omstreeks kwart over zeven bij' Dorst (gemeente Öosterhout) een tankwagen met dieselolie, die op weg was naar Al melo, door een klapband tegen een boom gereden. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar het verkeer werd volkomen ontwricht. Bij de botsing werd de tank lek en een grote hoeveelheid olie stroomde over de weg. Het verkeer moest via Oosterhout en Gilze-Rijen worden omgeleid. 's Middags omstreeks half vier was men zover, dat één rijbaan weer voor het verkeer kon worden opengesteld. De Oosterhoutse brandweer had de hulp ingeroepen van 'n chemische fabriek in Schie dam om de olielaag zo snel moge lijk van het wegdek te verwijderen. De tankwagen werd bestuurd door de 39-jarige G. S. uit Bussum. Deze was met de 32.000 liter die selolie op weg van zijn woonplaats ftaar Tilburg. Door het gat in de tank stroomde ongeveer 10.000 liter olie weg. De Schiedamse firma ge bruikte 150 liter polyclens, een chemisch preparaat, om de olie te verwijderen. De kapotte wagen ie naar de fabriek in Almelo gebracht. I (voor spreekuurcontroles) en van 46 procent voor controlevi sites. De L.H.V. heeft echter bij de onderhandelingen met de fe deratie een tweemaal zo grote verhoging gevraagd. Mr. Van 't Hul zei dat de be drijfsverenigingen nog wginig reacties hebben gekregen van artsen, die het L.H.V.-advies op volgen. Maar de huisartsen heb ben dit advies officieel maandag pas gekregen, zodat het moge lijk is dat de komende dagen meer artsen zullen laten weten, dat- ze het stakingsparool opvol gen. Anderzijds zijn er verschil lende artsen, die de bedrijfsver enigingen (o.m. het sociaal fonds bouwnijverheid) hebben meege deeld, dat ze hun controles nor maal zullen voortzetten). Mr. Van 't Huil stelde nadruk kelijk, dat het conflict met de L.H.V. geen nadelige invloed heeft op de volksgezondheid. Het is theoretisch hoogstens moge lijk, dat patiënten in een enkel geval iets te lang een zieken gelduitkering ontvangen. De be drijfsverenigingen en het G.A.K. zullen er voor zorgen, dat alle uitkeringsgerechtigden zonder onderbreking hun ziekengeld ontvangen. Op de economische conferen tie in Algiers heeft de groep Afrikaanse landen een definitie ve lijst voorstellen voorgelegd, die de bases moeten vormen voor een gezamenlijk front van de ontwikkelingslanden voor hun onderhandelingen met de ge- industrialiseerde landen. De „Afrikaanse verklaring" komt op de lijst van program ma's die de drie regionale groe pen Azië, Afrika en Latijns- Amerika hebben opgesteld bij de „verklaring van Bangkok" en het „document van Tequenda- ma". De synthese van die drie documenten zal de „verklaring van Algiers" vormen en die zal dienen als uitgangspunt voor de onderhandelingen met de ge- industrialiseerde landen op de tweede internationale handels- en ontwikkelingsconferentie van de verenigde naties (Unctad), welke in februari a.s. in New Delhi wordt gehouden. Bestudering van de drie docu menten brengt aan het licht dat de ontwikkelingslanden tot overt stemming zijn gekomen over de volgende punten: Tariefs- en andere belemme ringen voor de uitvoer van pro- dukten uit de ontwikkelingslan den naar geïndustrialiseerde lan den dienen in toenemende mate te worden weggewerkt. De „rijke" landen dienen aan de ontwikkelingslanden een vast percentage of een minimaal deel van hun binnenlandse markten af te staan. Het handelsbestel dient te wor den hervormd om ontwikke lingslanden een zo groot moge lijke opbrengsten en stabiliteit van de prijzen te garanderen. De preferentiestelsels, die on derscheid maken ten nadele van bepaalde ontwikkelingslanden, dienen plaats te maken voor een gemeenschappelijk stelsel van 1 1 preferanties voor alle ontwikke lingslanden. Er dienen met internationale hulp voorraden grondstoffen te worden aangelegd om schomme lingen van de prijzen op dat ge bied te voorkomen. Eveneens met internationale steun dient de produktie van de ontwikkelingslanden te worden gespreid. De geïndustrialiseerde landen dienen e£n niet-discriminerend preferentiestelsel in te voeren voor de eindprodukten en de halffabrikaten van de ontwikke lingslanden. De tariefsverlagingen die tot stand zijn gekomen tijdens de Kennedy-ronde en latere onder handelingen, dienen te worden toegepast op de ontwikkelings landen. De geïndustrialiseerde landen dienen één procent van hun na tionale inkomen te bestéden aan hulp aan ontwikkelingslanden, zoals in 1964 op de eerste confe rentie van de Unctad is aanbe volen. De voorwaarden voor hulp aan ontwikkelingslanden dienen te worden verbeterd. De ontwikkelingslanden moe ten deelnemen aan de onderhan delingen over de hervorming van het internationale monetai re bestel. Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag hakenkruisen geschilderd op het graf van Theodor Herzl in het Joodse deel van Jeruzalem. Herzl, oprichter van de zionis tische beweging, stierf in 1904 in Oostenrijk. Zijn stoffelijke resten werden na de stichting van de staat Israël overgebracht naar de Herzl-heuvel in Jeruzalem. Zijn graf wordt als een nationaal monument beschouwd. Rond het graf werden ook anti semitische leuzen en snippers van pornografische foto's gevonden, aldus de politie. De waarnemend president van Indonesië, generaal S'oeharto, krijgt binnenkort juridisch en po litiek advies over het gratiever zoek, dat 'de oud-minister* van buitenlandse zaken dr. Soeban drio heeft ingediend, nadat hij vorig jaar op grond van zijn aan deel in de. mislukte staatsgreep van 1965 ter dood was veroor deeld. Naar van welingelichte zijde in Djakarta wordt verno men behandelt de procureur- generaal, Soegih Arto, de juri dische kant'van het verzoek, ter wijl de minister van justitie, prof. Oemar Seno Adjie, de politieke aspecten zou belichten. Intussen zou dr. Soebandrio van een gevangenis in Djakarta zijn overgebracht naar Bandoeng. Op het eiland Samar in de Phi lippijnen is dinsdag een autobus van een brug in een rivier gestort. Zeker 20 mensen verdronken en 40 anderen werden gewond, zo blijkt uit meldingen var» de politie. De chauffeur van de bus, die feestgangers vervoerde, zou dronken zijn geweest. Hij ontkwam als enige zonder letsel aan de ramp en nam ver volgens de benen. Een nieuwtje van een fabriek in Povazsk Bystrica in Tsjechoslo- wakije is deze „sneeuwmotor" waarvan het voorwiel door een ski en het achterwiel door een houten rupsband vervangen zijn. De motor is een normale 500 cc Jawa standaardmotor. De oorzaak van de brand bij de Danlonfabriek in Emmen is thans vrijwel zeker vastgesteld. Het onderzoek van de arbeidsin spectie en de politie heeft tot de conclusie geleid, dat er kortslui ting is geweest tussen een elek triciteitskabel en een stoomlei- ding. De directie werkt inmid dels, met voortvarendheid aan de voorbereiding om -de produktie zo snel mogelijk öp gang te krij gen, Contacten zijn reeds gelegd voor versnelde levering van ma chines, waarvan "de eerste om streeks half november worden verwacht. De produktie zal worden ge- West-Duitslands minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, Is maandag in Parijs aangekomen voor overleg met zijn Franse col lega Couve de Murville over En- gelands verzoek lid.te mogen wor den van de E. E. G. Het standpunt in deze kwestie is bekend. De Gaulle wil niet dat En geland nu al tot de E. E. G. toe treedt. Alle problemen die Enge- lands toetreding met zich mee zou den brengen, moeten eerst door de „zes" grondig worden bestudeerd voordat- er sprake kan zijn van onderhandelingen met Engeland. Brandt zou met een compromis voorstel naar Parijs zijn gegaan. Dit houdt in dat West-Duitsland achter Frankrijk zal staan bij de pogingen van dit land om de „zes" eerst een gemeenschappelijk stand punt te laten uitwerken voor de onderhandelingen met Engeland zullen beginnen. start in een gebouw op het AKU- terrein ter grootte van ongeveer 6.000 vierkante meter. Voorts zal een noodgebouw worden ge plaatst op het eigen terrein. Ver wacht wordt dat de produktie eind november langzaam zal be ginnen. De nieuw te bouwen fabriek zal groter worden dan die zondag door brand is verwoest. Directie en commissarissen hebben beslo ten de fabriek op dezelfde plaats te herbouwen. Bovendien krijgt Danlon zowel het terrein van de afgebrande, touwfabriek als dat van de eveneens uitgebrande car- rosseriefabriek erbij. Bij besprekingen tussen de president-commissaris de heer Andersen uit Denemarken, de burgemeester van Emmen en enkele functionarissen van het bedrijf is besloten de loonadmi nistratie voorlopig onder te bren gen in de fabriek van Drentea in Emmen. Voor de fabrieksmeisjes zullen op kosten van Danlon huishoud- en kookcursussen wor den georganiseerd. In Ter Apel zal een hal beschikbaar worden gesteld,- waar het Danlonperso- neel voorlopig met werkzaamhe den zal kunnen starten. Het per soneel daar zal om de dag roule ren. Vast staat dat niemand van het personeel elders zal sollici teren. Unaniem is besloten te blijven. De opruimingswerkzaamheden op het terrein van de uitgebran de fabriek zullen ongeveer een week in beslag nemen. De watermolen de „Kriegs- man" in Hoogerrrteeden te Aduard nabij Groningen is dins dagmorgen omstreeks elf uur in brand geraakt en binnen een uur geheel verwoest. Toen de brand weer van Aduard ter plaatse kwam, stond de achtkante boven kruier geheel in brand. Door de storm joegen de vlammen hoog op. De brandweer, later met assis tentie van de Groninger brand weer, wist het nabij de molen staande molenaarshuis van R- Wobbes te behouden. De molen brandde geheel uit; alleen het stenen ondergedeelte bleef over eind. De watermolen werd in 1847 gebouwd. Sinds 1947 had de molen twee roden met zelfzwich- ting. De „Kriegsman" is eigendom van het waterschap „De Kriegs man" en bemaalde 315 hectare grond. De brand is waarschijnlijk ont staan, doordat tengevolge van de hevige storm de wieken zijn gaan draaien, waardoor de boventop warm is gelopen. De 29-jarige J. van Kootèn uit Heerlen is gisteren om het leven gekomen tengevolge van een zandinstorting te Linne. De man was in een kuil van 1.20 meter diepte montagewerkzaamheden aan het verrichten in verband met aansluiting van een nieuw ondergronds buizensysteem voor aardgas. Vermoedelijk door de regen en de harde wind ontstond er eengrondverschuiving en werd de monteur gedeeltelijk onder het zand bedolven. Hij moet met zijn hoofd en borstkas op een der buizen zijn gedrukt, waardoor hij ernstig gewond ge raakte. Collega's wisten hem snel te bevrijden, maar de man is in het ziekenhuis te' Roermond overleden. 60) „Nnee," aarzelde Teun moei lijk. „Slaan nou niet derekt.... Mar hij kon je toch wel es duvels gek afsnauwe. „Maar dat is toch geen hand tastelijkheid!" verbaasde Terry zich. „Nou.hernam Teun wan kelend, „mar eenmaal hè'k es wat van 'm gehad.'n Schop voor me achterste „Is 't waarachtig?" Terry leun de vol medegevoel naar voren op tafel. „Hoe kwam dat zo? Dat zal hij toch niet zonder reden ge daan hebben!" „Trappè mag toch nie!" bitste Teun. „Nee, zeker niet!" gaf Terry toe. „Maar hoe kwam het?" „Ik had de blaje geharkt" ver telde Teun bitter. „En toen kwam hij d'r bij en zei dat ik 't op een verkeerde plek dee de blaje- hoop most erges uit 't gezicht. Hij zweeg, met hoog opgetrok ken wenkbrauwen, en haalde on gegeneerd zijn .neus op, waarna hij er niet een uitgestrekte wijs vinger onderdoor streek, om 't succes te keuren. „En toen?" informeerde Terry, die zulke manipulaties terecht voor overbodig oponthoud aan zag. „Nou enne toen. Oach, DOOR OLAF J. DE LANDELI» nou ja. Ik zei daddek nie weer kon beginneEn hij von' dad- dek zonder prate mar meteen most wegharke, waddek net klaar had. „Je zult wel schandelijk bru taal geweest zijn," zei Terry, zo bestraffend als een schooljuf frouw. „Nei, ik nieverweerde de tuinman zich driftig. „Hij? En toen wier ik ook 'n klein pietsie ferontwaardigd „O!" viel Terry in, „dat zal wel verschrikkelijk geweest zijn, want je hebt net een gezicht, om erge dingen te zeggen!" „Ik zei niks!" ontkende Teun bits. „Alleen mar, daddie kon op- dondere en daddek gesteld was op net zo'n goeie behandeling as ze hond „En wat zei hij daar wel op?" informeerde mijn neef geduldig. „Ook niks," meldde de tuin man. „Hij gaf me 'n trap voor me gat." „Jullie waren.allebei driftig," oordeelde Terry gedragen, „want wat zul je wel gezegd hebben, toen je die trap kreeg?!" „Wat kon ik nou nog zegge?" treurde Teun. Hij keek ons alle bei schichtig aan en begon de si garet tussen zijn vingers heen en weer te rollen. „Ik kon niks meer zegge „Kom, kom," vermaande Terry snugger, „praten doe je tenslotte met je mond.En die had van die trap niks te lijden gehad." Een schouderschok. De sigaret verloor tabak. „Mar me ziel, die was geraakt!" „Onzin," zei mijn neef gemoe delijk. „Je ziel zit niet zo laag." Ze zwegen even allebei, voordat Terry zijn vorsen voortzette: „Weet je zeker, dat je niks zei?" „Wat had ik nou kanne zeg ge treuzelde Teun. „Tja. Terry bekeek hem van ónder'zijn wimpers. „Je had bijvoorbeeld .kunnen zeggen, dat je hem die schop wel betaald zou zetten.of dat je die schop wel eens voor iets beters bij hem zou inwisselen De man tegenover ons richtte zieh langzaam op en bleef ons een paar tellen aankijken. Zijn ogen waren verbaasd en bang. Ze dwaalden traag van mij naar Terry en van Terry naar mij. „Zo," zei hij, en verbrijzelde de sigaret tussen zijn bruine vin gers, „dus da' wiste jullie...." Opeens rees hij met een zonder ling geluid op: ik wist niet of het een- snik of een hese lach was. Zijn'gezicht bleef strak. Hij staar de naar de grond met gebogen hoofd. „Da' wisteijullie," herhaal de hij. ,,'n Mens kan wel es wat late valle, zal 'k mar zegge Terry bleef doodkalm. „Wat bedoelde je ermee?" vroeg hij. „Oach, wa' ken 'n mens d'r mee bedoele Teun schudde zijn hoofd en keek ons niet aan. „Op zo'n ogenblik bè' je.ziedend. Ik laai me nie trappe door 'n me neer Terry boog zich voorover. „Hèb je het ingewisseld, voor iets beters?" polste hij. Teun gebaarde met zijn han den vaag in de leegte: ,,'n Mens zegt teveelassie boos is Ik zuchtte instemmend en keek naar Terry. Deze hield zijn ogen strak op de tuinknecht gevestigd, en ging voort: „Heb je niet ge merkt, Teun, dat de touwladder in de nacht van eergisteren op gisteren is gebruikt?" „Da' haddu ook kenne doen," ontweek de man. „Maar je had het kunnen mel den," drong Terry aan. „Als je het vreemd gevonden had, zou je 't zeker aan iemand verteld heb ben. Waarom vond je 't niet vreemd, Teun?" Tot mijn verbazing ik mag wel haast zeggen: tot mijn'- ont zetting, sprong Teun plotseling naar voren. Hij gaf met de vlakke hand een dreunendé klap op de tafel en schreeuwde: „Ik von et nie' gek, omdat tóch alles hier gek is! En ik laai me nie' uitvra- ge! Ik bin neturelek dé moorde naar! omdaddek nie' gek ge- wees' bin, 't gek te vinde, dat zo'n onnozel touwladdertje in zo'n gek huis as dit oach, verdorie!" Hij rende naar de deur. Ik was hem echter voor, en draaide de sleutel om. „Laje me gaan?!" bi'ulde hij, met overslaande stem. „Laje me gaan?! Of mot 'k jou ook eers wurrege, net as meneer Martijn?" Ik kan niet ontkennen, dat deze invitatie me erg onaangenaam aandeed. (Wordt vervolgd.) Zaterdag organiseerde de hand boogmaatschappij „St. Sebas- tiaan" te Zuiddorpe haar vastge stelde schieting. De deelname was bevredigend dank zij een goede vertegenwoordiging van onze zuiderburen. Voor deze schieting waren 16 kalkoenen beschikbaar. De uitslag was: eerste hoog vogel: J. Dhert, Terneuzen; 2de: A. De Smet, Koewacht. Zijvo gels: A. Roose, Axel en W. de Munck, Zuiddorpe. Kallen: A. Suy, Koewacht en C. de Wilde, Zaffelaere (B.). Zondag organiseerde de hand boogmaatschappij „De Wester- schelde" de laatste schieting in dit seizoen. Hoewel de weersom standigheden niet ideaal waren, kon van een goede deelname worden gesproken. Zowel zui derburen als schutters uit Zuid- Beveland waren aanwezig. Tot besluit van het seizoen was het een kalkoensehieting met 16 kal koenen. De uitslag was: eerste hoog vogel werd niet afgeschoten en toegewezen aan A. Hermon te Axel die de laatste witte vogel had afgeschoten. Tweede hoog vogel: R. de Munck te Zuiddor pe. Zijvogels: R. de Block te Graauw en J. Jonkheim te Kloos- tefzande: Kallen J. Hiel te Kloos- terzande en G. Baert te Terneu zen. Er waren drie schutters, n.l. J. Hiel te Kloosterzande, R. Pot- telberghe te Zuiddorpe en Van den Broeke te IJzendijke. die kans zagen twee kalkoenen te bemachtigen. De uitslag van de puntenschie- ting 1967 is: G. van Waes te Westdorpe 13 pnt; A. Meert te IJzendijke 10 pnt; A. v. d. Poel te Terneuzen 9 pnt; L. Kalfsvel en Cam. Dhont, beiden Zand straat, 8 pnt. 10 OF 12 ARTIKELEN jampot mat veel eieren! grote pot gelderse li weer zdn echte éHTOF literblik voor onze oer buitenkan?,a groot blik. jaGA pep weer zo'n echte prtjsslag massa-import aikzoogramstablet meikof puur éP 250, gram. voor .eer tëeriuaz geurige Chowlacten klaarir eer wipt wat eer kwaliteit wat een erys; pob echte, zeeuwee grote malse. mfeC' vee» honing op schaaltje o speciaal aanbevolen: pbncA doorregen zonoter zwoerd of bee*\ voor uw zondagsmaal pond malse EfW zo mcJSj smelt opote. fcong Meer dan 40 mensen zijn om het leven gekomen en 12 gewond geraakt, toen de toerbus waarin zij zaten, maandag van een stéile rots op rond 200 km ten zuidoos ten van Seoel naar beneden stort te. De meeste slachtoffers zijn bejaarde vrouwen die een tochtje naar boeddhistische tempels maakten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2