EERSTE HERFSTSTORM VEROORZAAKTE VEEL SCHADE IN NEDERLAND Zware zuidwesterstorm teisterde West- en Midden-Europa OP SCHIPHOL WIRRSTOÏEH m 130 KM PER «OR DIJKGAT VAN DE ZUIDELIJK FLEVOLAND-POLDER DOOR DE STORM AANZIENLIJK VERBREED Hoge zee wierp mortiergranaten op Britse oostkust RADIO DE K0CX HET WEER WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7047 In Den Haag Chaos in Utrecht De spoorwegen Zakenvliefrtuigje omgewaaid Daken afgerukt Muur omgewaaid Loods omver Tentoonstellings ruimte ingewaaid Manege vernield Grote varkenshokken met grond gelijk Kleuters door takken getroffen Hefschroef- vliegtuig redt vrouw en kinderen Overstromingen in Aberfan Vrijaf door storm Schade aan kermis Steiger met zes arbeiders neergestort Biafra meldt successen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Tertieuze» Advertentieprijs per nn 18 et; minimum pet advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.t handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummèr tot 10 uur voormiddag. De zware zuidwesterstorm die dinsdag over ons land trok heeft een spoor van vernieling en, in enkele gevallen, slachtoffers achtergelaten. Uit alle delen van het land kwamen berichten binnen van afgewaaide daken, omver gewaaide muren en afgeknapte bomen alsof het lucifers boutjes waren. Gebouwen die in opbouw waren werden met de grond gelijk gemaakt. T.v.-antennes lagen op de daken heen en weer te slaan en dakpannen vlogen in het rond. Zelfs een vliegtuigje op Schiphol werd omver geworpen. Nederland had voor het eerst dit najaar weer kennis gemaakt met de herfststormen. Om 11 uur werd op Schiphol een wind stoot gemeten van 130 km per uur. Dat was het hoogtepunt van de storm van dinsdagmorgen. Het K. N. M. I. meldde tevens dat de storm geleidelijk ging afnemen. Politie en brandweer kwamen handen en materiaal te kort om aan de verzoeken om hulp tegemoet te komen. Tegen het middaguur heerste in Amsterdam een ware alarmtoestand. Bij het hoofdbureau van politie in Amsterdam waren dinsdagoch tend half elf al duizend meldingen binnengekomen over schade als ge volg van de storm. „Onze vijf lijnen zijn constant bezet en we kunnen gerust van een noodtoestand spre ken", aldus een woordvoerder van het bureau. Noodwinkels woeien om, evenals tientallen bomen, wdarvan er diverse op auto's te rechtkwamen en schade aanricht ten. Het Oosterpark in Amsterdam oost werd voor het publiek geslo ten wegens het gevaar voor om waaiende bomen. Het dak van de Emmakerk aan de Hugo de Vries- laan stond op instorten. Ook in de Amsterdamse haven had men met grote moeilijkheden te kampen. In de Vlothaven sloe gen de „Simonskerk", de „Vogo- kust" en de „Karachi" los. Deze schepen werden door sleepboten weer in hun oorspronkelijke positie gemanoeuvreerd. Ook in Den Haag had de brand weer handen vol werk. De hoofd schotel werd gevormd door omge waaide tv-antennes en dakpannen. Het totaal aantal meldingen werd rond half elf geschat op tweehon derd. Op de Scheveningseweg is een boom over de tramrails ge waaid, waardoor het tramverkeer werd gestagneerd. Op de hoek van de Waalsdorperweg werden de verkeerslichten door een omvallen de boom beschadigd. Op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag woei een schutting om, waardoor een man werd gewond 'die naar het ziekenhuis gebracht moest worden. Twee boten aan de Veenendaalkade sloegen los en aan het Vlamenburg kwamen twee auto's in het water terecht. Een groof aantal auto's is in JCftrecht beschadigd! doordat zij tarden bedolven door omgewaaide bomen of zware takken. Een boom kwam terecht boven op een woon schuit, die in het Merwedekanaal lag en twee woonschuiten die een ligplaats hadden in de Vecht raak ten o p drift Het verkeer in de binnenstad was enigszins ontwricht, doordat op vele plaatsen opruimingswerk zaamheden aan de gang waren. Er werden bomen ontworteld: voorts zijn er veel dakpannen, daklijsten en t.v.-antenries nasfr beneden ge komen. In de Neudeflat in het hartje van de Domstad begaf een reusachtige ruit het onder de stormvlagen. Politie, brandweer, openbare werken en de gemeentelijke plant soenendienst hadden de handen vol om enige orde in de chaos te schep pen die windkracht negen in Utrecht teweeg had gebracht. De spoorwegen hadden op het baanvak Schin op GeulHeerlen met een draadbreuk te kampen, die was veroorzaakt door de storm. Dit had tot gevolg dat het empla cement Heerlen tot ongeveer kwart over negen volledig zonder stroom zat. Tussen Schin op Geul en' Heer len, werd gependeld met dieseltrei- nen. Tussen Schin op Geul en Maastricht en Heerlen en Sittard werd met elektrische treinen ge reden. Omstreeks tien uur brak ook de draad over beide sporen op de brug bij Culemborg, wa'ardoor het trein verkeer op de drukke lijn Utrecht Den Bosch ernstig werd gehan dicapt. De sneltreinen uit het zui den gingen niet verder dan Den Bosch. Het derde geval van draadbreuk deed zich. voor tussen de stations Rotterdam C.S, en Rotterdam-N. Hier kon maar over één spoor wor den gereden. Een 4-persoons zakenvliegtuigje van het type „Beechcraft Bonanza" is op Schiphol vlak na de landing door de zware storm omgeslagen en op zijn rug terechtgekomen. Het eenmotorige toestel taxiede na een perfecte landing van de baan naar het aparte platform voor kleine vliegtuigjes nabij het vracht gebouw, toen het door een ruk wind werd gegrepen en omge gooid. De vrouwelijke Belgische piloot, tevens eigenaresse, mevr. Cousin uit Brussel, moest licht gewond voor controle naar het ziekenhuis worden overgebracht. De beide andere inzittenden, een Belgische vishandelaar die het toestel voor het 'vervoer van tropische vissen had gehuurd, en zijn assistent ble ven ongedeerd. Door de storm zijn dinsdag de daken van 16 woningen van een flatgebouw aan de Karei Doorman laan in Haarlem gerukt. Persoon lijke ongelukken deden zich daar bij niet voor. Dakpannen en hout werden in omliggende plantsoenen en tuinen verspreid. Elders in de stad lagen vele dak pannen en stukken steen op straat. Een bejaarde dame kreeg een stuk steen op het hoofd. Een expeditie knecht werd door de wind zó hard tegen een gevel gesmeten, dat hij In een ziekenhuis moest worden opgenomen. In Hoogeveen werd het dak af gerukt van een flatgebouw aan de Anemoonstraat. Daardoor zijn de achttien in de bovenste flat wonen de gezinnen dakloos geworden. Door rondvliegende dakspanten is het dak van een nabijgelegen boer derijtje eveneens vernield. De ge troffen gezinnen worden door de gemeente in leegstaande flats on dergebracht. Van een tweede flatgebouw aan de Irisstraat dreigde het dak het te begeven. Met behulp van touwen probeerde de brandweer dit dak te redden. De zware storm heeft te Delft grote schade aangericht aan het één jaar geleden gebouwde afval- stoffenbedrijf Van den Born aan de Vulcanusweg, Toen de directeur de heer G. M. van den Born, de grote kanteldeur had geopend om zijn auto naar buiten te rijden; kreeg de storm vat op die deur van 32 vierkante meter. De deur raakte onklaar en in de énkele seconden dat ziji open stond, joeg de storm met zoveel kracht naar binnen dat de muur van het pand aan de zijde van de spoorbaan omwoei. De muur was 70 meter lang en vijf meter hoog. De schade, die op enige dui-, zenden guldens wordt geschat, wordt niet door verzekering ge dekt. In het Friese dorp Elsloo is een loods van de werktuigencoöperatie volledig plat gewaaid. In de loods bevonden zich een groot aantal landbouwmachines, waaronder 11 pick-ups, twee maaidorsers en een hydraulische grijper. Enkele ma chines zijn volledig vernield, ter wijl andere grote schade hebben opgelopen. De totale schade wordt geschat op 350.000 gulden. In het centrum van' Vaassen voor het kasteel „Cannenburgh" is omstreeks het middaguur een grote uit drie tenten opgebouwde ten toonstellingsruimte van -2500 vier- DESTORM Tengevolge van cle storm zijn in Amsterdam diverse bomen om gewaaid. Hier een van deze bo men op de Prinsengracht, die op een aantal auto's terecht kwam. De wagens werden zwaar be schadigd. siervogels zijn weggevlogen, door dat de kooien vernield werden. kante meter dpor de storm inge waaid. In de tenten werd de ten ten werd de „Carmenburgh-show" gehouden, uitgaaf van de VaaS- sense pluimvee- en kónijneniokver- I eniging in samenwerking met de j plaatselijke middenstand. De tenten die uit houten wanden, zeildoek en dwarsbalken bestonden, kwamen vrij langzaam neer, zodat alle aan wezigen tijdig buiten konden ko men, zij het dat enkelen door bre kende balken schaafwonden oplie pen. Van de aanwezige dieren is een deel gedood terwijl ook veel In Emmeloord heeft de storm aanzienlijke schade aangericht. Tegen het middaguur waaiden de daken van de drie flatblokken er gedeeltelijk af. Brandweerlieden en personeel van de dienst publieke werken Noordoostpolder spanden grote zeilen over de beschadigde plekken die zij verzwaarden met zandzakken. Hier en daar scheur de een plafond in de flats, waar door de bewoners veel last van lekkage kregen. Ook waaiden stukken dakbedekking over naar andere blokken, .waardoor enkele ruiten sneuvelden. Als gevolg van de storm is de ponymanege „De Slotruitertjes" in Abcoude totaal vernield. Het ma negegebouw en de cantine werden met de grond gelijk gemaakt. Het bestuur raamt de schade op tien duizend gulden. Tijdens de hevige storm waaide de achtermuur van garage Krui- zinga te Appelscha in, terwij! het dak er volledig afwaaide. Een on der de brug aan het werk zijnde monteur liep geen letsel op, hoe wel de muur'terecht kwam op de auto waarmee hij1 bezig was. Een aantal auto's werd ernstig bescha digd. Te Oosterwolde werd een in aan bouw zijnd varkenshok van 35 m lang en bestemd voor 350 varkens dat bijna gereed was, geheel vernield. Twee stucadoors hadden juist het hok verlaten. Ook te Ravenswoud onder Ap pelscha werd een varkenshok be stemd voor 300' varkens geheel met de grond gelijk gemaakt. Ook ra',i hok was nog niet geheel klaar en bovendien nog niet verzekerd. Op de speelplaats van de Nuts- kleuterschool te Velp is gisteren het 4-jarige zoontje van de familie Teunissen dodelijk getroffen door De zware zuidwesterstorm met windkracht 10 en uitschieters tot 130 kilometer per uur heeft niet alleen Nederland, maar vrijwel ge heel West- en Midden-Europa ge teisterd. In het Kanaal moesten de veerdiensten tussen Engeland en Frankrijk worden gestaakt en ter hoogte van Whitehaven aan de noordwestkust van Engeland verging een treiler. De beman ning werd door een.ander vis sersvaartuig gered. Ter hoogte van Harwich raak te de Noorse tanker Astrid Eli zabeth (10.267 brt) in moeilijk heden. Het schip werd op sleep touw genomen door een Duitse sleepboot en naar de Engelse kust gebracht. Het Nederlandse binnenvaart schip „Exodus" kwam in de Oos- tereems ten noordwesten van het Duitse eiland Borkum in moei lijkheden en een hefSchroefvlieg- tuig haalde een vrouw en kinde ren van boord. Later meldde de „Exodus" dat het ergste gfevaar geweken was. Het Nederlandse binnenvaarj- vrachtvaarder „Kirtondyke" seinde bij de Noorse kust om hulp. De deklast moest wegens zware slagzij over stuurboord overboord worden gezet. Een Zweeds schip assisteerde maar de „Kirtondyke" kon de reis later voortzetten. Op de Noordzee wordt voorts nog een tweemastschoener, de „Mekrele" vermist die op 11 ok tober uit het Kielerkanaal naar New Haven in Engeland was ver trokken maar niet is aangeko men. Behalye op zee, heeft de storm op uitgebreide schaal schade aan gericht in België, Denemarken, het noorden van West-Duitsland, de Franse westkust en noord- Frankrijk. In de grote steden in het wes ten en noorden van de bondsre publiek was de brandweer dins dag onafgebroken doende hulp te bieden bij afgewaaide daken, om gewaaide bomen enz. Een aantal mensen liepen verwondingen op. In Gróot-Brittannië had men veel last van overstromingen. Zo moesten in het Walese dorp Aber fan waar vorig jaar door de verschuiving van een sintelberg 144 mensen (meest kindei'en) omkwamen *350 mensen wor den geëvacueerd omdat hun hui zen waren overstroomd. In Oost- Engeland reed een trein op een over de rails gevallen boom. Eén persoon werd gewond. De zware storm, die dinsdag over het gehele land heeft ge woed, heeft ook de werkers aan de dijk, waarbinnen de polder zuidelijkFlevoland zal komen te liggen, parten gespeeld. Het laatste dijkgat, ter breed te van twintig meter, dat van daag in tegenwoordigheid, van H. M. de Koningin zou worden gesloten, is door het geweld van de storm tussen de dertig a vijf tig meter breder geworden en bovendien ook uitgediept. In hoeverre dit laatste het geval is, kon nog niet worden vastge steld. Bovendien heeft van de aansluitende dijkvakken een af- zanding plaats gehad. Nu het water zakt, komen de uiteinden van deze dijkvakken echter weer boven water. een tak, die door de storm van een boom werd afgerukt. Het kind raakte bekneld tussen de boomtak en een muurtje van de speelplaats en was op slag dood. Te Ootmarsum knapte gistermid dag de top van een kastanjeboom op een hotelparkeerplaats af. Twee i jongetjes van 3 en 5 jaar, die kas tanjes raapten, kwamen onder de vallende boomtop terecht en moes ten resp. met een schedelbasis- fractuur en een gebroken been naar het ziekenhuis worden over gebracht. De 648 leerlingen van het dr. Knippenberg college te Helmond zii'n dinsdagmiddag naar huis ge zonden, omdat de asfaltbedekking van het dak van de noodlokalen waaide. De leraren vreesden dat de asfaltstukken door de ruiten zou den komen. Felle rukwinden hebben in Breda grote schade aangericht aan de kermis. Veel tenten en attracties werden geheel of gedeeltelijk ver nield. De schade loopt in de duizen den guldens. Voorts werden in de stad zelf van een aantal garages de daken afgerukt en braken er veel ruiten. In Felixstowe aan de Britse oostkust wierp de hoge zee 60 mortiergranaten op de kust. Zij werden door een mijnopruimings- ploeg opgeblazen. Zwitserland en Beieren daar entegen vormden een scherpe tegenstelling met de rest van Europa. De zon scheen daar de gehele dag. Ook in België richtte de storm veel schade aan. Zo werden op de Boudewijnsnelweg verkeersbor den vernield en moest de brand weer van Antwerpen vele malen uitrukken om afgerukte t.v.-mas- ten, schuttingen e.d. op te rui men. Te Gent werden tal van bo men ontworteld en liepen voet gangers verwondingen op door omvallende schuttingen. Te Asse in de Belgische provincie Bra bant liep een kerktoren zware schade op en in Oostende stortte een stijger met zes arbeiders van enkele meters hoogte naar bene den. De werklieden raakten ge wond. Op de Schelde bij Antwerpen werd het verkeer gistermiddag om drie uur stilgelegd. Het radiostation „De stem van Biafra" heeft dinsdag gemeld dat in een Biafraans tegenoffensief bij Onitsja 300 Nigeriaanse fede rale militairen zijn gedood, die er niet in waren geslaagd zich te rug te trekken op de westelijke oever van de Niger. De troepen van de afgescheiden oostprovincie werden gesteund door militie-eenheden uit de om geving van Onitsja, aldus het ra diostation dat in het naburige Dahomey werd beluisterd. De totale aangerichte schade is nog niet vastgesteld, evenmin als de duur, die het herstel zal vergen. Door deze tegenvaller zal van daag van sluiting van het laatste dijkgat geen sprake kunnen zijn. Het voor vandaag opgestelde programma zal dan ook wel eni ge wijzigingen ondergaan. Wel zal echter koningin Ju liana het gemaal voor de polder Zuidelijk Flevoland in gebruik stellen, daar ondanks het nog ongesloten laatste dijkgat dit ge maal toch zijn nuttige functie kan aanvangen, al zal door het gebeurde de illusie van een fees telijke sluiting van het gat ver loren gaan. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN ENKELE BUIEN Dinsdag trok een actieve de pressie over zuid-Ierland en de Noordzee in noordoostelijke rich ting en was dinsdagavond, met een kernwaarde van 968 millibar bij noord-Denemarken aangeko men. Hierbij wakkerde de zuid westelijke wind in ons land tot stormachtig aan. Verschillende stations langs de kust meldden windsnelheden tot 90 km per uur met windstoten tot 130 hm per uur. In de loop van dinsdagmiddag ruimde de wind naar west tot noordwest en nam geleidelijk in kracht af. De temperaturen, die dinsdagochtend nog ongeveer 18 graden waren, daalden hierbij snel tot omstreeks 11 graden. Het binnendringen van de koudere lucht ging met buien gepaard. In tussen trekt een nieuwe depressie van het zeegebied bij Schotland naar zuid-Noorwegen, terwijl ten westen van de Britse eilanden de luchtdruk vrij hoog blijft. Hier-, door handhaaft zich boven onza omgeving 'n westelijke tot noord westelijke stroming, die koele en onstabiele lucht aanvoert. In deze lucht komen plaatselijk buien tot ontwikkeling. Het weer behoudt een onbestendig karakter. medegedeeld door het K. N. M. I.,1 geldig tot hedenavond. Buien waarvan sommige met hagel of onweer. Matige tot kernachtige, aan de kust af en toe harde zuid westelijke wind. Lagere tempera turen. WOENSDAG 18 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.49 1.52 Terneuzen 2.25 2.28 Hansweert 2.59 3.02 Walsoorden 2.58 3.01 DONDERDAG 19 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.19 2.21 Terneuzen 2.55 2.57 Hansweert 3.29 3.31 Walsoorden 3.28 3.30 ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.10 17.39 17.53 8.13 20 7.12 17.37 18.08 9.28 21 7.14 17.35 18.23 10.49 22 7.16 17.33 18.56 11.53 23 7.17 17.31 19.35 13.00 24 7.19 17.29 20.29 13.58 25 7.21 17-37 21.37 1443

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1