Brand in Emmen verwoest drie fabrieksgebouwen Noordvietnamezen hervatten bombardementen van Amerikaanse stellingen Schade 30 miljoen gulden HET WEER WESTDUITSE JUSTITIE ARRESTEERT VIJF SPIONNEN VOOR DE SOWJET-UNIE TE BONN Leider liep over naar de Amerikanen Verraden Zelfmoord CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! CHINA EN ALBANIË VOORSPELLEN VAL VAN RUSSISCHE LEIDERS Zelfverbranding van Amerikaanse vrouw MATRASSEN V Maandag 16 Dinsdag 17 oktober 1967 23e Jaargang No. 7046 Uitgeefster N.V. v/h Firma P.van de Sande te Terneuzen Uitbreiding Lof voor de brandweer Somber vooruitzicht VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS School getroffen Vietnam in de V.N. Amerikaanse journalisten over Vietnam Tijd winnen Vredeskans vermindert elke week Ontevreden Hagenaar gaf lift en werd van auto beroofd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en - Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum fsei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gbï-i handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrei Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zondagochtend omstreeks half zeven is brand uitgebroken in de Danlon-fabriek aan het in dustrieterrein in Emmen. De brand woedde over de gehele oppervlakte en de fabriek wordt nis verloren beschouwd. Er be stond groot gevaar voor over slaan van het vuur naar andere gebouwen. Bij de Danlon-kousenfabriek werken 1200 man personeel. Het is een continubedrijf. Twee andere fabrieken, de „Emka"-touwfabriek en Jong- man-autocarosseriefabriek, zijn eveneens in vlammen opgegaan. De vuurzee was enorm. Op een persconferentie heeft burgemeester drs. H. A. Beuse- kamp van Emmen meegedeeld dat de brand de Danlonfabriek een schade van naar raming der tig miljoen gulden heeft toege bracht. Dit bedrijf is in 1953 ge start. Het is een dochteronder neming van een Deense N.V. Er werkten de laatste tijd ca. 750 vrouwen en ca. 350 mannen. Het terrein heeft een oppervlakte van 2 ha. Deze fabriek en ook de Jongman-carrosseriefabriek - waar 25 mannen werkten en het kleine bedrijf van Emka- touwimport zijn totaal uitge brand. Over de oorzaak is nog niets bekend. Door prima werk van de be roepsbrandweer en twee vrijwil lige korpsen werd verdere uit breiding van de brand, waar voor grote vrees bestond, voor komen. In de Danlonfabriek werd zaterdag tot drie uur gewerkt. Om elf 's avonds heeft de con cierge nog een rondgang door het bedrijf gemaakt en de poli tie had er zondagmorgen om zes uur nog gepatrouilleerd. Een werknemer van Danlon zag 's ochtends te kwart over zes uit zijn woning over een groot deel vkn het fabrieksdak de vlammen omhoog en door de felle wind in die richting van de andere bedrijven op het indus trieterrein slaan. In korte tijd stonden de drie gebouwen in lichte laaie. De burgemeester zei er voor stander van te zijn dat het be drijf op een andere plaats in de gemeente zal worden herbouwd. Op verzoek van de directie deel de hij mee dat de werknemers tot nader bericht thuis konden blijven. In een gesprek met de direc teur van Danlon, de heer L. van Straaten, vernam het A.N.P. dat de schade aan gebouwen en ma chines ca. 24 miljoen gulden be loopt en die aan de voorraden zeven a acht miljoen gulden. Daar komt nog bij de schade aan de machines voor de juist be gonnen uitbreiding op een aan grenzend terrein van ca. 1200 m2. Danlon Emmen produceerde ca. drie miljoen dozijn paar kousen per jaar. Door de nieuwe uitbreiding zou de produktie worden verdubbeld. De sterkte van het personeel zou tot 1500 worden uitgebreid. De directeur deelt de mening van Emmens burgemeester dat de fabriek niet op dezelfde plaats moet worden herbouwd Mede omdat dan een nog groter vertraging zou ontstaan in de produktie. Het opruimen van het puin enz. zou enkele maanden vergen. De enorme rookontwikkeling bij de brand in de Danlonfabrie- ken had tot gevolg dat duizen den nieuwsgierigen naar de brand kwamen kijken. De poli tie had de handen vol om drang hekken aan te slepen en het publiek op afstand te houden. De rook was voor de brandweer lieden ondanks het gebruik van persluchtmaskers ook te hevig. Drie brandwachten werden tijde lijk door rookvergiftiging uitge schakeld. Zij konden uren later weer worden ingezet bij de be strijding van het vuur. De brand weer kon tegen het middaguur het sein „brand meester" geven. Toen waren met donderend ge weld reeds diverse gedeelten van de fabriekshallen ingestort waar bij de stalen balken als draadjes wol ombogen, terwijl tegelijker tijd muren werden meegesleurd. De toegangswegen naar het in dustrieterrein raakten intussen overvol automobilisten en hon derden fietsers, die op deze zon dagmorgen een kijkje gingen nemen bij de brand. Onder hen waren ook employé's van de Danlonfabrieken die bij het aan schouwen van de ramp hun tra nen de vrije loop lieten. Vliegtuigjes met fotografen en filmmensen cirkelden boven de plaats des onheils en autori teiten spoedden zich naar de brand om zich op de hoogte te stellen. Verondersteld werd dat de brand is ontstaan in de rond- breierij. Ter plaatse werd met lof ge sproken over het optreden van de brandweer, waardoor ter nauwernood uitbreiding naar an dere bedrijven werd voorkomen. Zo kreeg de „Drentea", een fabriek van stalen fneubelen, aanzienlijke waterschade. De situatie op de arbeidsmarkt in zuidoost-Drente is door de verwoesting van de Danlonfa- Een overzicht van de brand in Emmen. brieken aanzienlijk verslechterd. De 415 mannelijke employé's zijn voor het overgrote deel breiers, geschoolde vaklieden die nergens anders terecht kunnen. Boven de arbeidsmarkt zweeft voorts in zuidoost-Drente nog een aan tal van 1500 werkloze mannen, waarnaast nog bijna 450 man nen te werk zijn gesteld op zoge naamde aanvullende werken. De 750 vrouwelijke arbeidskrachten van de Danlon vormen eveneens een probleem, ofschoon niet zo ernstig. Dit deelde de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, de heer J. Smit, mee. Er waren in het gebied dat onder het ar beidsbureau ressorteert 115 werkloze meisjes, maar dit aan tal was tamelijk constant. Er was nog vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten.. Üga® vraag is door de brand ook aanzienlijk geslonken, daar ze voor een be langrijk deel van de Danlon af komstig was. De heer Smit oor deelde dat de arbeidskrachten uit zuidoost-Drente erg honkvast zijn en niet genegen om naar het westen te trekken. Een an- 'dere nare bijkomstigheid is het dat de uitbreidingsplannen en de plannen voor de bouw van een nieuwe onderneming een garenveredelingsbedrijf nu ook met grote vertraging zullen kunnen worden gerealiseerd. In de afgelopen week heeft de Westduitse justitie een spionage- komplot opgerold, waarbij vijf arrestaties vielen. De gearresteer den zijn een secretaresse van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn, haar echtgenoot, een bode van de Franse ambassade in deze stad, diens vrouw en zijn zwager. Het vijftal zou sinds 1962 stelsel matig voor de Sowjet-Unie hebben gespioneerd. De secretaresse werk te op de personeelsafdeling van het ministerie. Men kwam het kom- plot op het spoor, toen de leider naar de Amerikanen overliep en zijn medespionnen verried. Volgens de Franse ambassade werkte de bode, een Duitser, voor de aan de ambassade verbonden militaire-contactmissie, die zich bezighoudt met zaken die de Fran se troepen in West-Duitsland en de burgerbevolking aangaan. Hij had geen toegang tot militaire geheimen van de Fransen of van de N.A.V.O. Volgens betrouwbare bron was de echtgenoot van de secretaresse jaren geleden door de Russen naar Bonn gezonden met de opdracht een vrouw met een overheidsfunc tie te trouwen. Het vijftal zou sinds 1961 stelsel matig voor de Sowjet-Unie hebben gespioneerd. Leonore Sütteriin werkte op de personeelsafdeling van het ministerie van buitenland se zaken in Bonn. Men kwam het komplot op het spoor nadat de lei der ervan naar de Amerikanen was overgelopen en zijn medespionnen had verraden. De afgelopen week gearresteer de secretaresse van het ministerie van buitenlandse zaken, Leonore Sütteriin, heeft zelfmoord ge pleegd. Zij stond onder verdenking van .spionace voor de Russische ge heime dienst. Het bericht van de zelfmoord is door het bureau van de openbare aanklager in Karlsruhe bekend gemaakt. De 39-jarige Leonore Sütteriin heeft zich volgens de Westduitse procureur-generaal Ludwig Mar tin zondagochtend vroeg in een cel van de Keulse vrouwengevangenis van het leven beroofd. Ludwig Martin heeft op een persconferentie in Karlsruhe nog meegedeeld, dat Leonore Sütteriin een van een vorige week donder dag in Bonn gearresteerd viertal was, dat beschuldigd is van ver raderlijke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Een vijfde donderdag gearresteerde is later vrijgelaten. OLGA Be Noordvietnamese artillerie heeft vrijdag en zaterdag de bombardementen van de Ame rikaanse stellingen bij de gede militariseerde bone hervat. Ge regelde Noordvietnamese troepen hebben zaterdagochtend een aan val gedaan op een Amerikaanse marinebasis bij de gedemilita riseerde zone. Volgens een woordvoerder in Saigon zijn daarbij 21' Amerikanen gesneu veld en 20 gewond geraakt. Welingelichte militaire krin gen in Saigon hadden vorige week verklaard, dat Amerikaan se commandanten meenden dat de kracht van de Noordvietna mese aanvallen op mariniers- bases ten zuiden van de gedemi litariseerde zone was gebroken en dat de voortdurende artille riebeschietingen op Con Thien waren opgehouden. Maar een Amerikaanse woordvoerder deel de zaterdag mede dat 384 gra- naataanvallen mariniersstellin gen in de noordelijke provincie Quang Tri hadden geraakt. Het Noordvietnamese persbu reau meldde zondag dat vorige week 30 leerlingen en een on derwijzer zijn gedood en 18 leer lingen gewond, toen een Ameri kaanse jachtbommenwerper een school in de provincie Nam Ha aanviel. Volgens het persbureau was het toestel met afgezette motor uit een regenbui gedoken om 10 bommen op de school te laten Vallen. Een Amerikaanse woordvoer der heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten zaterdag hun 700ste vliegtuig boven Noord- Vietnam hebben verloren. De be manning van drie vliegers kwam 8 km uit de kust in zee terecht en werd van 'de kust onder vuur genomen. Volgens de woordvoerder is zondagmorgen weer een Ameri kaans vliegtuig neergeschoten. Uit het debat in de algemene vergadering van de Ver. Naties over de internationale politiek is gebleken dat slechts de ver tegenwoordigers van zevenvan de 110 landen met geen of wei nig reserves de Amerikaanse politiek in Vietnam steunen. Deze zeven landen zijn Austra lië, Engeland, nationalistisch China, Nieuw-Zeeland, de Phi- lippijnen, Singapore en Thai land. Van de 110 redevoeringen, ge houden door de ministers van buitenlandse zaken of andere hoge regeringsfunctionarissen, hield 42,7 pet. een pleidooi in voor een staken van de bombar dementen op Noord-Vietnam, terwijl in 7,3 pet. werd aange drongen op voortzetting van deze aanvallen. De helft van de spre kers nam geen uitgesproken standpunt in. Uit de diverse redevoeringen bleek voorts, dat men niet veel voelt voor inschakeling van de volkerenorganisaties bij een streven naar beëindiging van de strijd. Ruim 70 pet. van de af gevaardigden sprak zich uit voor een nieuwe conferentie van Ge- nève, zonder eerst de V.N. hier bij te betrekken. Twee Amerikaanse journalis ten, Harrison Salisbury waar nemend hoofdredacteur van de New York Times en David Schönbrun van het „ABC"-tele visienet hebben zaterdag voor de televisie hun indrukken gegeven over hun verblijf in de Noord vietnamese hoofdstad. Salisbury die vorig jaar in Hanoi was zei te geloven dat de Noordvietnamezen in de eer ste plaats denken dat de Ver enigde Staten geen vrede wil len en dat in die overtuiging nog weinig veranderd is sedert zijn reis. Schönbrun deelt de mening van Salisbury, maar voegde er aan toe dat de houding van Hanoi „nog veel harder is ge worden omdat Noord-Vietnam de laatste acht maanden harder is getroffen. „Des te vaker wij verklaren dat de bombardemen ten tot doel hebben hen tot on derhandelingen te bewegen, des te onwaarschijnlijker wordt het dat de Noordvietnamezen onze oproepen tot onderhandelingen zullen beantwoorden", Salisbury uitte de mening dat het Zuidvietnamese bevrijdings- front (vietcong) eerder bereid is tot besprekingen niet de Ver. Staten dan Hanoi. Schönbrun was het hiermee eens. maar voegde eraan toe dat de vietcong onbuigzaam is voor wat betreft het gestelde doel. Dat de viet cong onbuigzaam is voor wat betreft het gestelde doel. Hanoi is er volgens hem van overtuigd dat na de verkiezingen van september in Zuid-Vietnam Thieu en Ky ruzie zullen krij gen. Hanoi meent dat de poli tieke situatie zich snel zal ont wikkelen en dat men slechts be hoeft af te wachten. Beiden hebben de indruk dat het Zuidvietnamese bevrijdings front onafhankelijk is van Hanoi. Wel is de vietcong voor nauwe samenwerking maar zij acht zich reeds min of meer een regering de facto. Wat betreft de vooruitzichten is Salisbury van oordeel dat de Ver. Staten de grens hebben be reikt van de mogelijkheden om druk op Noord-Vietnam uit te oefenen. Volgens hem is het nu tijd om aan besprekingen door middel van geheime con tacten met het bevrijdingsfront en Hanoi te gaan denken. Schönbrun meent dat de kansen op vrede met elke week van nieuwe bombardementen ver minderen. De Verenigde Staten zouden moeten terugkeren tot de begin selen van Genève en algemene verkiezingen moeten accepteren, het bevrijdingsfront moeten er kennen en ermee onderhandelen en elke regering die uit de ver kiezingen zou voortkomen moe ten accepteren. Daarna zouden de Amerikanen zich moeten terugtrekken. China en Albanië hebben in een na afloop van het bezoek van een Albanese partij- en re geringsdelegatie aan Peking uit gegeven verklaring de val van de „Sowjet-revisionistische re- negatenkliek onder leiding van Brezjnev en Kosygin" voorspeld. De verklaring vormt naar het oordeel van politieke waarne mers in Peking de eerste offi ciële stellingname van Peking en Tirana tegen de komende vie ring in Moskou van de vijfstig- ste verjaardag van de oktober revolutie en de vermoedelijk daaropvolgende communistische conferentie in de Russische hoofdstad. Volgens China en Albanië heb ben de huidige Russische leiders de beginselen van de oktober revolutie en de zaak van Lenin en Stalin verraden en zijn slechts de Chinese en Albanese com munisten samen met de andere „onvervalste marxistisch-leni- nistische partijen" de ware en trouwe „broeders" van de revo lutie. De twee landen zullen „geen Een Hagenaar is door twee jongens zondagmorgen vroeg van zijn auto beroofd, nadat hij de jongens een lift had aangeboden. Om ongeveer vier uur kwam de automobilist bij het Haagse bos in gesprek met tweee jon gens. Deze vroegen en kregen een lift. Eén van de jongens zou op een adres in Rijswijk wonen. Daar aangekomen stapte het trio uit. De automobilist werd gedwongen zijn autosleutels af te geven en weer in te stappen. Eén van de jongens nam achter het stuur plaats en reed weg. Via Delft, Rotterdam en Rijs wijk kwam het drietal terug in Den Haag. Inmiddels hadden de jongens de Hagenaar ook diens aansteker, het geld dat hij bij zich had zegge en schrijve vier gulden en diens autopa pieren afhandig gemaakt. Tot slot moest de Hagenaar een kwitantie schrijven en tekenen, waarbij hij zijn auto voor 500 had verkocht, zonder een cent te zien. De jongens reden de Hagenaar keurig naar huis, zetten hem af en verdwenen. Een 55-jarige vrouw heeft zon dag zelfmoord gepleegd klaar blijkelijk uit protest tegen de oor log in Vietnam door zich op de trappen van het federaal bestuurs gebouw te Los Angeles met ben zine te overgieten en zich in brand te steken. Door de grote hitte slaagden voorbijgangers er niet in het vuur te doven. De vrouw, geïdentifi ceerd als mevrouw Florence Beau mont, overleed aan haar verwon dingen in het centraal ziekenhuis. In haar auto vond de politie ver scheidene pacifistische kritieken op het Amerikaanse beleid inzake Vietnam. moeite sparen om revolutionaire bewegingen in de wereld aan te moedigen en alle ware marxis ten in hun revolutionaire strijd te steunen", zo wordt verklaard. Dit zou o.a. kunnen betekenen dat Peking en Tirana bijzondere aandacht gaan besteden aan de vorming van tegen Moskou ge kante groepen en organisaties. China en Albanië spreken de overtuiging uit dat een groot deel van het Russische volk met het huidige Kremlin-bewind on tevreden is. „De ware commu nisten en het grote volk van de Sowjet-Unie" dulden „het revi sionistische bedrog niet langer en zullen zich verheffen „om de Chroestjov-renegaten te her stellen. Wil men het imperialis me bestrijden, dan is het hoog ste gebod: bestrijdt het moderne revisionisme", aldus de verkla ring. WISSELVALLIG Tijdens het weekeinde trok een actieve depressie van de Atlanti- sceh Oceaan naar het zeegebied ten westen van Noord-Noordwa gen. Het koufront ervan trok ver gezeld van degen en wind in de nacht van zaterdag op zondag over ons land weg naar 't oosten. Zondagochtend ontstond voor de ingang van het Kanaal een nieu- wte storing die in de nacht van zondag op maandag over ons land naar het noordoosten trok. De depressie-activiteit blijft ociït het komende etmaal groot, Op de Oceaan staat op ongevebr 50 gra den noorderbreedte een straal stroom waarmee storingen die zich op deze breedte vormen snel naar onze omgeving worden ge voerd. Het weer blijft dan ook wissel vallig met vrij veel wind en tijde lijk regen of motdegen. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot morgenavond. Veel wind Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige en aan de kust later tot hard of stormachtig toenemende zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DINSDAG 17 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.20 1.21 Terneuzen 1.56 1.57 Hansweert 2.30 2.31 Walsoorden 2.29 2.30 WOENSDAG 18 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.49 1.52 Terneuzen 2.25 2.28 Hansweert 2.59 3.02 Walsoorden 2.58 3.01 ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.10 17.39 17.53 8,13 20 7.12 17.37 18.08 9.36 21 7.14 17.35 18.23 J0.40 22 7.16 17.33 18.56 11.53

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1