Meer dan 5 miljard! PROVINCIAAL NIEUWS „De goudschatten van Bagdad'' Weekenddiensten KRIJN DE BLAEIJ, Sas van Gent Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Middelburg Verdubbeling spaaroverschot Boerenleenbanken Raiffeisenbanken Acht maanden voor vrouwelijke bankrover Onverbeterlijk tweetal Hoofdinspecteur van politie te Zaandam geschorst Spoorlijnen niet bij buizenaffaire betrokken AGENDA - Honda komt naar Europa met kleine auto's Sluiskil van portefeuille en beroofd Axel Cadzand Hulst Man in Amsterdam horloge Terneuzen Zaterdag 14oktober 1967 DE VRIJE ZEEUW Paginal 1 Een krachtige zuid-westen wind raast langs de rotsige kusten van het koninkrijk Napels. In wolken van schuim spatten de aanrollende golven te pletter tegen de klippen. Boven het hui len van de stormwind klinken zo nu en dan de schelle kreten van enkele meeuwen. Op gespreide vleugels zeilen de vogels rond de hoogoprijzende torens van een machtig ridderslot, dat daar als een onaantastbaar bolwerk aan de kust ligt. Aan de einder ver schijnt een kleine, witte vlek die allengs groter wordt; het is het zeil van een tweemaster die, voortgestuwd door het geweld van wind en water, het kasteel spoedig genaderd is. De wachter, die op de toren trans zijn ronde doet, fronst na denkend zijn hoofd als hij het stei gerende vaartuig in het oog krijgt. „Allemensen," roept hij tot een van zijn makkers. „Zie die note- dop daar eens dansen! Als die schipper niet onmiddellijk zijn zeilen laat zakken, dan wordt z'n schuit vóór hij het weet op de klippen gedreven!" Heden werd na een geduldig gedragen lijden van onze zijde weggenomen onze geliefde Man en zorg zame Vader, Behuwd, Groot- en Overgrootvader, Broer, Behuwdbroer en Oom, de Heer Echtgenoot van SARA LEIJS, in de ouderdom van ruim 77 jaar. S. DE BLAEIJ—LEIJS Kinderen, Klein- en Achterkleinkind Hoek, 13 oktober 1967. Willemstraat 21. De begrafenis zal D. V, plaats hebben op dinsdag 17 oktober a.s., des namiddags om 4 uur, op de Algemene Begraafplaats te Hoek. Vertrek sterfhuis om 3.45 uur. avonds enkele genodigden een diner aanbieden. Mevrouw Cunninghame zal des middags met de echtgenote, van de commissaris, mevrouw C. van AartsenStap, en de dames van de leden van gedeputeerde staten in de ambtswoning ooggetuige zijn van een show van Zeeuwse kleder drachten door een twintigtal dames van de bond van plattelandsvrou wen onder leiding en met toelich ting van de presidente, mevrouw I. H. van Oeverende Rijke uit Kortgene. Het programma voor woensdag morgen begint met een rit over Walcheren en Noord-Beveland via de Zeelandbrug naar Scharendijke, waar de werkzaamheden ter af sluiting van het Brouwershavense- gat in ogenschouw zullen worden genomen. Huiseigenaar zegt bejaar den de huur op De heer A. Jobse sr., huiseige naar te Middelburg, heeft aan vijf bejaarde huurders via zijn advo catenkantoor een aangetekend schrijven gestuurd met de mede deling dat de woningen per 1 december aanstaande ontruimd moeten zijn. Voor de bejaarden, waarvan de jongste 69 en de oud ste 82 jaar is, is dit bericht ge komen als een donderslag bij hel dere hemel. De huiseigenaar heeft hun een premie beloofd van 25 gulden voor iedere week dat zij eerder dan 1 december 'thuis uit zijn. De vrije huren die zoals bekend met ingang van 1 oktober in Zeeland zijn ingegaan,' zijn voor de huiseigenaar de aanlei ding geweest om ontruiming van de vijf woningen te eisen die hij, zoals in het schrijven aan de huurders staat, wil moderniseren en gebruiken om 't huisvestings probleem van het personeel van zijn bedrijf op te lossen. Voor lopig hebben de bejaarden er een hard hoofd in of zij vóór 1 decem ber een andere woning vinden. Daarbij komt nog dat zij voor plotselinge verhuiskosten komen te staan. De 71-jarige heer Dierix, die zich reeds als woningzoekende heeft laten' inschrijven, heeft de bouwbedrijfsbon d waarvan hij lid is, ingeschakeld om te kijken of er niets aan deze opzegging van de huur te doen is. Zoals bekend kan de kantonrechter, wanneer er binnen twee maanden naar hem toegegaan wordt, beslissen dat de huuropzegging een jaar moet worden uitgesteld en hier later eventueel nog een jaar aan ^oevoegen. Veel belangstelling voor jongerenkoor Een experiment van kapelaan L. Testers om te komen tot de op richting van een jongerenkoor kan men als geslaagd beschou wen. Bijna zeventig jongeren ver zorgen onder leiding van de heer U. van Bambost uit Sas van Gent de gezangen in de dienst van elf uur op zondag in de r.k. kerk. Hotel „Rotterdam" 125 jaar Vrijdag 13 oktober herdacht hotel „Rotterdam" in Sas van Gent het feit, dat het honderd vijf en twintig jaar bestond. Dit feest kreeg een extra accent om dat op dezelfde dag de huidige eigenaar, de heer Pr. Ranschaert, een kwart eeuw 't hotel dreef. Er was voor deze gelegenheid een receptie belegd en de harmonie De Amsterdamse recherche heeft twee Amerikaanse touristen aangehouden, die ervan verdacht worden donderdagnacht een roof overval te hebben gepleegd op de 26-jarige kok Bob Oly uit Wor- merveer. Deze had in de Amster damse binnenstad met de Ameri kanen, de 19-jarige timmerman E. A. E. en de 18-jarige dakwerker G. J. L., kennis gemaakt en hun na een bezoek aan enkele café's een lift naar hun hotel in de Raadhuisstraat aangeboden. Toen de auto op de Prinsengracht reed, kreeg de kok onverwacht 'n klap op het oog van de naast hem zittende Amerikaan en werd hem een dolkmes op de keel gedrukt. Zij ontfutselden hem zijn polshor loge en een portefeuille met 110 en namen de vlucht. De kok waarschuwde de politie, die de verdachten kon aanhouden op het moment dat zij hun hotel binnengingen. Eén van hen had het horloge nog in zijn bezit, maar de portefeuille, waarin elf briefjes van 10 zaten, was spoorloos. TANKAUTO IN MOEILIJKHEDEN Utrecht: Een tankauto met vijf ton koolzuur is in de Domstad in moeilijkheden gekomen, toen een afsluiter los raakte en een grote hoeveelheid koolzuur ontsnapte. Het vloeibare koolzuur stroomde over de weg en bevroor direkt. Lange tijd hing een dichte „mist" boven de straat. Eén briefje werd in de auto van het slachtoffer teruggevonden, terwijl bij de verdachten vijf ver moedelijk van de overval afkom stige tientjes in beslag werden ge nomen. Bij hun aanhouding liet één van de verdachten, die ont kennen de daders te zijn, een met bloed bevlekt dolkmes op de grond vallen. Zij worden dinsdag aan de officier van justitie voor geleid. MOTORRIJDER VERONGELUKT Op de provinciale weg Hel denVenlo is vrijdagmorgen de 43-jarige Th. A. van Rooy uit Asten bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij kwam met zijn motor te vallen, toen hij remde voor een landbouw trekker, die de weg opreed. De heer Van Rooy overleed op de plaats van het ongeval. ADVERTENTIE) (S 5.000.000.000,-.; Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vijf miljard gul den. Ook U kimt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL Ambassadeur van Nieuw-Zeeland brengt bezoek aan Zeeland De ambassadeur van Nieuw- Zeeland in Nederland, mr. Rex R. Cunninghame, en zijn echtgenote zullen op dinsdag 17 en woensdag 18 oktober een bezoek aan Zeeland brengen. Dit bezoek begint dins dagmorgen om 11 uur met een be zichtiging van het Middelburgse stadhuis en het Abdijcomplex. Des middags zal de ambasadeur met een klein gezelschap een be- 2oek brengen aan het industriege- biek Vlissingen-Oost (werf „De Scheldepoort") en daarna over steken naar Breskens. Rond half 5 zal hij in Terneuzen de nieuwe sluizen en kanaalwerken bekijkën. In Grand Hotel St. Joris te Mid delburg zal de ambassadeur des TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, Cel. 2324. Apotheek geopend: M. B. M. Ha- mann, Noordstraat 69, tel. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. A. C. Leenhouts, v. Steenbergenlaan 68, tel. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hoekert, p/a Rijkspolitie te Sas van Gent. AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur Cot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oran jestraat 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag, waar genomen door dierenarts J. Jans sen, Stationsstraat 10 te Axel, Cel. 01155—488. In de maand september werd bij de boerenleenbanken en raif feisenbanken, aangesloten bij de coöperatieve centrale boeren leenbank te Eindhoven en de coöperatieve centrale raiffeisen- bank te Utrecht, een spaarover schot geboekt van 99,1 miljoen tegenover vorig jaar september ƒ46,3 min, zo wordt van de raif- feisenbank in Utrecht vernomen. Voor september betekent dit een record. Ingelegd werd 412,6 min en terugbetaald 322,5 min. Vorig jaar bedroegen de inlagen en terugbetalingen in september resp. 419,6 en 373,3 min. Dat het spaaroverschot in september meer dan verdubbelde, blijkt voornamelijk veroorzaakt te zijn door lagere terugbetalingen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd een spaarz-esultaat be haald van 672,4 min tegen 443 min in dezelfde periode van 1966. Eind september bedroeg het spaartegoed bij de gezamenlijke boerenleenbanken en raiffeisen banken 9,5 miljard. De rechtbank in Assen heeft gisteren de 36-jarige huisvrouw B, W. E. veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclasse ring en verder een psychiatrische behandeling. De eis was een jaar, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en af trek van het voorarrest. E. pleegde op 28 juni van dit jaar een overval op de nuts- spaarbank in Coevorden en sloeg daarbij de 21-jarige bankbedien de mej. G. J. met een rubberha mer in drie slagen buiten bewust zijn. Daarna greep zij een bedrag van 187,50 uit een geldla en liep naar buiten na eerst nog een tele foonkabel stuk te hebben getrok ken. Met haar 3-jarig zoontje dat zij bij de overval in het bankge bouw bij zich had, wandelde E. de stad in waar zij een bezoek bracht aan de kapper en daarna bij de schoenmaker een rekening ging betalen. Binnen drie kwartier was zij door de politie gesignaleerd en spoedig werd zij aangehouden. Dank zij een waarschuwing van omwonenden heeft de Amsterdam se politie donderdagnacht twee inbrekers op heterdaad kunnen be trappen. Het tweetal, de 31-jarige sloper W. B. en de 44-jarige los- werkman W. de B., was een groot handel in verpakkingsmateriaal in de Oranje Nasaulaan binnenge drongen en op het moment van hun arrestatie bezig met het open snijden van de brandkast. Onder zoek van de antecedenten van het duo bracht aan het licht dat zij resp. twee en zes dagen eerder uit de gevangenis waren ontslagen. De loco-burgemeester van Zaandam, de heer M. J. Hille,, heeft de 51-jarige hoofdinspek- teur van politie J. B. L. de R. vrijdag geschorst. De schorsing vindt plaats omdat 'n onderzoek naar de gedragingen van De R. zal worden ingesteld. Het betreft hier interne moei lijkheden binnen het politiekorps. Het onderzoek zal worden ver richt naar aanleiding van ingeko men ambtsberichten. Het wordt ingesteld in opdracht van de pro cureur-generaal van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, door de rijksrecher che. Op een gisteren gehouden pers conferentie weigerde de loco burgemeester nadere inlichtingen te geven over de aard van R.'s gedragingen. De hoofdinspekteur was in 1951 bij de Zaandamse po litie benoemd. De Nederlandse spoorwegen zijn niet direkt of zijdelings be trokken bij de geruchtmakende buizenaffaire. De naftaline-trans- portleiding kruist op tien plaat sen de baanlichamen van de spoorwegen. De constructie in terrein van de spoorwegen is van dien aard, dat volgens de N.S. knoeierijen uitgesloten zijn. Het doorboren van een spoorbaan is gebonden aan zeer strenge voorwaarden. Een van de voorwaarden is, dat transportleidingen voor ontplof bare stoffen of ontbrandbare gas sen en vloeistoffen door middel van een mantelbuis van asbest- cement moeten worden gevoerd. Deze mantelbuis is van een zoda nige trek- en druksterkte, dat de barstdruk van dit materiaal de druk van de transportleiding overtreft. Dat betekent dat in dien de leiding toch zou breken, het draagvlak van het baan- lichaam niet wordt aangetast. HEDEN: Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Tobroek". Patronaat, 8 uur: Beatavond met „Golden Earrings". ZONDAG 15 OKTOBER Terneuzen, Luxor-Theater, 2,30, 5 en 8 uur:: „Tobroek". Zuidersportpark: 12.15 uur: Tern. IllVogelwaarde II; 2.30 uur: Tern. IRKVVU en Tern. II—MOC II. MAANDAG 16 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Tobroek". K.M.C.-gebouw (Leeuwen laan), 8 uur: Jaarvergadering afd. Terneuzen van „Het Wit- Gele Kruis". DINSDAG 17 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Tobroek". De Japanse Honda Motor Com pany heeft vrijdag plannen be kendgemaakt voor een groot scheepse export van haar kleinste auto's, eerst naar West-Europa en Zuidoost-Azië en later naar de Verenigde Staten. Het zijn de vierpersoons gezinsauto N-360, die begin van dit jaar op de Japanse markt is gebracht, en de exportuitvoering daarvan, de N-600, die te zien was op de jong ste autotentoonstellingen in Frankfort en Parijs. Honda zal in december begin nen met de verscheping van twee duizend N-600's en een zelfde aantal N-360's per maand naar West-Europa en Zuidoost-Azië. Zo spoedig mogelijk zal worden getracht deze aantallen tot tien duizend per maand te vergroten. De landen waar de twee auto's het eerst zullen worden aangeboden zijn West-Duitsland, Engeland, Italië, Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg, Zwitserland, Australië, Thailand en Maleisië. In de loop van het volgend jaar wil de fabriek met de verkoop in de Verenigde Staten beginnen na dat de auto's zijn voorzien van veiligheidsinrichtingen en van de automatische versnellingsbak „Hondamatic". NAGEKOMEN ADVERTENTIE Figee ontvangt opdracht voor losinstallatie te Sluiskil De machinefabriek Figee te Haarlem heeft van de A.C.Z. de opdracht ontvangen voor het bouwen van een kangeroekraan met kolen-afvoerinstallatie. Deze grote 'transportinstallatie zal gemiddeld per uur 500 ton kolen kunnen verwerken en zal worden opgesteld voor het cokes- bedrijf. de Association Coopera tive Zélandaise de Carbonisation te Sluiskil. De z.g. kangeroekraan heeft een hefvermogen van 15 ton bij een maximum-vlucht van 27 meter en stort de grijperinhoud in een trechter, opgenomen in de kraan constructie, waarna de kolen op een transportband verder worden afgevoerd. Eind 1968 zal deze installatie in bedrijf worden gesteld, aldus een communiqué van het bedrijf. „De Verenigde Vrienden" heeft ook hier acte de présence gegeven om het dubbele jubileum op te luisteren. Een laatste beeld Hoewel de dagen van de mid- densluis en de binnenhaven ge teld zijn, vindt het onderhouds werk normaal doorgang. Hiertoe behoort o.m. het jaar lijks uitbaggeren van de haven. Deze week is de baggermolen van de maatschappij „Holland" uit Hardinxveld begonnen met de laatste schoonmaakbeurt welke deze haven ten deel zal vallen. De foto toont een laatste beeld dat schippers en landbewoners ver trouwd was geworden. Nog een poosje en het zal alleen in de her innering blijven voortleven. Het vermoeden is gevestigd dat deze baggermolens in de toekomst uit 't havenbeeld zullen verdwijnen, aangezien de omvang van de nieuwe havens van dien aard wordt dat slechts grotere machi nerieën in staat zullen zijn de regelmatig terugkerende onder houdswerken te verzorgen. Bejaardenavond Donderdagavond heeft de r.k. bejaardenbond in het Gezellenhuis een gezellige avond belegd. Het was tot de laatste plaats bezet en de aanwezigen hebben een genot volle avond beleefd. Het gezelschap Jo Jansen bracht een goed programma. Bij de jonge ren is Jo Jansen geen onbekende door zijn goede zang en goed ge kozen liedjes. Maar ook voor de bejaarden wist hij1 liederen te zin gen die in de smaak vielen. De conferencier Stanneke Beek wist vermaak te brengen en vooral zijn 'Dorus- en miss België-rol sloe gen goed-in. De muziek, verzorgd door de ge broeders Kindt, Sjef op het ham mondorgel en Ed op het drumstel, was aangepast aan het oudere pu bliek en zij kregen dan ook een welverdiend applaus. Zo werden W'eense walsen ge speeld en de Koekoekwals en Klok ke Roeland. De potpourri van be kende melodieën werd spontaan meegezongen. Uitbreiding telefooncentrale Vrijdag 13 oktober werd de telefooncentrale te Cadzand met -100 nummers uitgebreid. Deze centrale, die daarmee een capaciteit van 400 aansluitingen heeft bereikt, is nu groot genoeg om in de eerstkomende jaren te voldoen aan de vraag naar tele foonaansluitingen. In de afgelopen maanden zijn de telefoontoestellen reeds aange bracht op de adressen van een 30- tal aanvragen, die wegens num mertekort enige tijd op aanslui ting hebben moeten wachten. Zij hebben dus onmiddellijk kunnen profiteren van de uitbrei ding van de centrale. Aanbesteding Het architectenbureau J. van Driessche te Hulst heeft deze week in opdracht van het stich tingsbestuur aanbesteed het bou wen van een sociale werkplaats, die zal verrijzen op de hoek van de Industrieweg en de Benelux- weg. Er kwamen 24 inschrijvin gen binnen. Hoogste inschrijver was de fa. M. Rottier te 's-Gravenpolder met 529.500. De laagste inschrijving was van de firma A. J. Goossen en Zn. te Walsoorden voor ƒ420.640. Sasse fotokring naar Gent De Sasse fotokring zal op 28 oktober een bezoek brengen aan Gent. Het doel in Gent zal zijn om de 42e internationale fototentoon stelling, die daar elk jaar wordt gehouden, te bezoeken. Plattegrond op Keizer Karelplein Overal in de gemeente Sas van Gent kan men kleine plattegron den aantreffen in zwart-wit van 't stratenplan van deze gemeente om de vreemdeling en onbeken den wegwijs te maken. Onlangs heeft men met dit doel voor ogen een extra grote plattegrond op gesteld, in kleur uitgevoerd, op het Keizer Karelplein te Sas van Gent. 4

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3