Amerikaanse marine-vliegtuigen bombarderen scheepswerven in Haiphong Engelands toetreding tot de E.E.G. V.N.-overleg over Midden-Oosten op dood spoor MUL Tweede Kamer over executies in Indonesië Ernstig verkeersongeluk in Slochteren: Wervelstorm in India RADIO SE K0CK MINISTER-PRESIDENT BOOD ZIJN VERONTSCHULDIGINGEN AAN HET WEER ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7045 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Australië stelt zich achter de V.S. Hoon en afwijzing Weer bomaanslagen in Hongkong Bemoedigend de Gasverwarming 250 slachtoffers De overstromingen in Argentinië Grapjes Premieverhoging sociale verzekeringen Moties verworpen drie doden PERSONENAUTO GESLIPT EN TEGEN BOOM GEREDEN Wind en regen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden JTrank. by abonnement: TERNEUZEN Directèur-Hoofdredaetew: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 et. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et: minimum rei advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (g&ba handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme» tot 10 uur voormiddag. Vliegtuigen van de Amerikaan se marine hebben twee scheeps werven op minder dan 3 km van het centrum van Haiphong ge bombardeerd, aldus een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon. Het was de eerste maal dat de werven waren aangevallen. Op een werf op 2,5 km van het cen trum werden voltreffers geplaatst in droogdokken en omliggende gebouwen. Door de bewolking kon de aan gerichte schade op de tweede werf 2 km van het stadscen trum niet worden opgenomen, aldus de woordvoerder. Voorts werden aanvallen uit gevoerd op het Mig-vliegveld Cat Bi bij Haiphong en een elek triciteitscentrale ten noordoosten van de stad. Een Amerikaanse woordvoer der in Saigon zei dat niet bepaald behoeft te worden aangenomen dat de scheepswerven tot nog toe niet op de lijst met toegestane aanvalsdoelen voorkwamen. Er is een bepaald aantal doelen op de lijst, die nog niet zijn aangeval len, zo zei hij. Da Australische minister van buitenlandse zaken, Paul Has luck, heeft zich vrijdag in de al gemene vergadering van de V. N. in New York teweergesteld tegen de kritiek op de Amerikaanse en geallieerde politiek in Vietnam. Hij vergeleek daarbij het aandeel van zijn regering in dit conflict met de verdediging van Europa in twee wereldoorlogen. Tegen degenen die stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam eisen zei Has- luck: „Amerika heeft zichzelf de beperking opgelegd om niet zijn volledige kracht in te zetten. Be paalde critici zeggen blijkbaar dat het niet genoeg is dat Ameri ka één arm achter zijn rug bindt. Het zou met één arm moeten vechten en bovendien nog knie len voor een onbelemmerde vijand". Tot degenen die zeggen dat stopzetten van de bombardemen ten tot vredesonderhandelingen zal leiden, zei Hasluck: „De enige autoriteit die met zekerheid kan zeggen wat er zal gebeuren, als de bombardementen ophouden, is de regering van Noord-Vietnam. De enige woorden die van Hanoi zijn vernomen, zijn woorden van hoon en afwijzing". Het is betreu renswaardig dat elke poging om besprekingen te beginnen door Hanoi schamper is afgewezen. Het regiem in Hanoi gelooft nog steeds dat het het zuiden kan ver overen door voortdurende ge weldpleging. Wanneer de Ameri kanen en hun bondgenoten mili tair niet tussenbeide waren ge komen, ,zou de regering van Ha noi de regernig van heel Vietnam zijn geworden. De 14 miljoen mensen in Zuid-Vietnam zouden onder communistisch gezag zijn geplaatst door middel van ge weld, zondér enige kans om hun eigen keuze te bepalen", aldus Hasluck. De Britse onderhandelaar voor toetreding tot de E.E.G., lord Chalfont, heeft vrijdag op de ver gadering van de ministerraad van de Westeuropesê unie (W.E. U.) in Londen gepleit voor een spoedig besluit inzake het begin nen van onderhandelingen, zodat de vraagstukken die' vastzitten aan Britse toetreding tot de E.E. G. volledig kunnen- worden be sproken en opgelost. De publieke opinie in de landen van de West- europese unie zal langer uitstel onbegrijpelijk vinden. De Britse regering ziet niet in waarom de internationale rol van Het intensieve overleg achter de schermen tussen de V.N.-dele- gaties over het Midden-Oosten is doodgelopen en het debat in de algemene vergadering over deze kwestie, dat maandag zou begin nen, zal dan ook minstens een week worden uitgesteld, zo zei den welingelichte kringen don derdagavond. Er is geen enkele aanvaardbare formule voor een regeling van het conflict gevonden. Beide partijen houden vast aan hun eer dere eisen. De diplomatieke on derhandelaars vrezen dat een nieuw verbitterd debat in de V.N.-assemblee hun vredespo gingen nog meer zal bemoeilij ken. Algemeen bestaat het ge voel dat de veiligheidsraad nu eerder het aangewezen orgaan is om via resoluties althans de basis voor een vredesregeling te leg gen. Een Arabische woordvoerder ontkende donderdagavond dat de In Hongkong is vrijdag een po litieman gedood door het ontplof fen van een bom. Tien mensen, van wie vijf politiemannen, wer den gewond bij diverse bomont ploffingen. Vrijdag werden aan beide kan ten van de haven 109 bommen aangetroffen, waarvan 20 echt en de rest namaak bleek te zijn. Bij een bank, het postkantoor en twee bioscopen werden zeven zeer krachtige" bommen gevon den. Tijdens een verboden demon stratie werden bommen naar een politiewagen gegooid. Eén van de dacjefs-.wej'd iogerekeod. Arabische landen ook maar iets zijn afgeweken van hun eis in zake onvoorwaardelijke terug trekking der Israëlische troepen. Israëlische kringen bleven van hun kant rechtstreekse onder handelingen met de Arabische staten eisen en verwerpen elke V. N.-bemoeienis. De Britse ge delegeerde lord Caradon heeft een leidende rol bij het overleg achter de schermen gespeeld, maar geen ontwerpovereenkomst of. een eventuele resolutie voor de veiligheidsraad ter tafel ge bracht. het pond sterling niet te vereni gen zou zijn met het Britse lid maatschap. Zij heeft nooit ont kend dat dti geen probleem zou opwerpen, gezien het feit dat het pond zowel handels- als reserve- munt is, maar is bereid deze pro blemen te bespreken. Zoals de Britse minister van financiën onlangs heeft verklaard zal- uitbreiding van de E.E.G. Europa sterker maken op mone tair gebied en zijn invloed in de wereld vergroten, met de moge lijkheid tenslotte te kunnen ko men tot een gemeenschappelijke Europese munt. De moeilijkheden waarvoor de Britse economie en betalingsba lans staan, vormen geen onover komelijke struikelblokken voor het Britse lidmaatschap, zoals wel is beweerd, aldus lord Chalfont. De Franse afgevaardigde, de vice-minister van buitenlandse zaken André Bettencourt, hield vast aan het standpunt dat de zes E.E.G.-landen eerst onderling uitgebreide besprekingen moeten hoifden, voordat zij besluiten tot onderhandelingen over het Britse lidmaatschap. De andere vijf E.E.G.-landen, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden, ver klaarden op de conferentie voor een snel begin van de onderhan delingen te zijn. Lord Chalfont verklaarde op 'n persconferentie dat de W.E.U.- bij eenkomst bemoedigend voor Engeland is geweest, hoewel hij toegaf dat dit in hoofdzaak was omdat Frankrijk geen „nee" heeft gezegd. Op de vraag waarom hij Frans had gesproken op de bij eenkomst zei lord Chalfont: „Om dat dit de taal is die in de ge meenschap het best wordt ver staan, hoewel zij over een paar jaar misschien Engels zullen spreken". Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Volgens berichten uit de In dische staat Orissa heeft de wer velstorm die de kust van de staat deze week trof, zeker aan 250 mensen het leven gekost. De minister-president van de staat, Singh Do, verklaarde te verwachten dat het dodental nog zal stijgen. Volgens hem zijn vele dorpen volkomen weggevaagd en zijn duizenden stuks vee gedood. De 300 vissers die ten tijde van de storm op zee waren, zijn op elf na behouden in'de havens terug gekeerd. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De overstromingen in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires en omstreken hebben vermoedelijk aan 60 tot 100 mensen het leven gekost. Circa 135.000 personen zijn geëvacueerd. De meeste van hen hebben al hun bezittingen verloren. Vrijdag werden nog honderden ge zinnen van de daken gered. Het zijn de ergste overstromingen in die streek sinds mensenheugenis. De evacuees zijn o.a. in scholen, kazernes en bioscopen onderge bracht. Er is een grootscheepse in entingscampagne begonnen om het uitbreken van besmettelijke ziek ten te voorkomen. De ramp is ver oorzaakt door het buiten haar oevers treden van de rivier de Parana na zware regenval, die in middels is opgehouden. Buenos Aires: Een man vaart op een ton door een overspoelde straat hier. Hoe hoog het water in de getroffen stad staat, is dui delijk te zien aan de vrachtauto (links), die vrijwel geheel onder staat. 23 mensen verloren tenge volge van de overstromingen het leven; 75.000 moesten worden geëvacueerd uit de getroffen voorsteden van Buenos Aires. Premier De Jong heeft donder dagavond in de tweede kamer mee gedeeld dat de regering herhaalde lijk uitdrukking heeft gegeven aan haar ontzetting over de executies in Indonesië. Het gaat hier even wel om de uitvoering van een ge rechtelijk vonnis. De regering zag dan ook geen gronden om de stap pen te ondernemen, die de commu nistische fractievoorzitter Bakker in een motie had voorgesteld. De heer Bakker verzocht de re gering haar invloed aan te wenden, opdat de dreigende executies van een aantal politieke tegenstanders van het huidige bewind niet zullen worden voltrokken. Op een interruptie van de p.v.d. a.-fractieleider drs. Den Uyl gaf de minister-president te kennen dat het geen enkel verschil maakt, dat tot deze politieke tegenstanders een oud-minister van buitenlandse zaken behoort. Verontwaardiging in de socialis tische banken ontstond toen de be windsman met een gebaar in de richting van minister Luns op merkte: „Ofschoon, als er een oud minister van buitenlandse zaken onder de slachtoffers zou zijn...". De rest van zijn betoog ging volkomen verloren in het gelach van een groot aantal kamerleden, maar drs. Roemers (p.v.d.a.) vloog naar de microfoon: „Over het alge meen kan ik het optreden van mi nister-president De Jong wel aan vaarden, maar dit is geen zaak om grapjes over te maken". Premier De Jong: „Humor is soms de enige wijze om sommige ernstige zaken te benaderen. Niet voor niets heeft het Joodse volk zoveel humor". Later, aan het eind van zijn be toog, kwam de premier op deze Met ingang van 1 januari 1968 zullen voor de hierna genoemde sociale verzekeringswetten de volgende premiepercentages gel den: 9 voor de algemene ouder domswet; 1,4 voor de algemene weduwen- en wezenwet; 2,3 voor de algemene kinderbijslagwet en 3,1 voor de kinderbijslagwet voor loontrejrkenden. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rooi vink, heeft, een hiertoe strek kende beschikking uitgevaardigd. Ten opzichte van de thans gel dende premiepercentages be tekent dit zowel voor de alge mene ouderdomswet als voor de algemene kinderbijslagwet een verhoging van 0,2 pet en voor de kinderbijslagwet voor loontrek- kenden een verhoging van 0,1 pet. In het premiepercentage voor de algemene weduwen- en wezenwet is geen wijziging ge komen. zaak terug. „Het is niet mijn be doeling geweest kwetsende opmer kingen te maken. Ik bied mijn ver ontschuldigingen aan de kamer aan over mijn opmerkingen inzake de executies in Indonesië". De socialistische kamerleden begroet ten deze verontschuldiging met een luid „bravo". Bij de stemming over de moties deelde de heer Den Uyl mee dat hij zijn motie (200 miljoen gulden meer voor de bestrijding van de werkloosheid) zou aanhouden tot behandeling van de begroting van het departement van economische zaken. Ook de heer Van Mierlo gaf de voorkeur aan aanhouding van zijn motie inzake de bestrij ding van de werkloosheid. De heer Bakker trok zijn motie over de executies in Indonesië in, nadat minister-president De Jong had toegezegd dat de regering de gedachten van de kamer over de executies onder de aandacht zal brengen van de Indonesische rege ring. „En dat kan heel spoedig ge beuren", aldus de premier. Bij het debat had de heer Bak ker (c.p.n.) er op gewezen dat de aan. processen in Indonesië in strikte geheimhouding hadden plaatsge vonden en dat de veroordelingen in afwijking waren van de gang bare rechtspraak. De heer Den Uyl (p.v.d.a.) deed een beroep op de regering om ook in deze gevallen niet na te laten wat geboden is. Hierbij sloten de fractievoorzitters Schmelzer (k.v, p.), Biesheuvel (a.r.p.), Mellema (c.h.u.) en Toxopeus (v.v.d.) zich De „brief-motie" van de heer Van Mierlo over Vietnam werd verworpen met 7 stemmen voor en 134 tegen. De leden van de fractie van D '66 spraken zich uit vóór aan vaarding van deze motie, waarin werd voorgesteld dat de kamer een brief zou schrijven aan het Amerikaanse parlement inzake Vietnam. De motie van de heer Den Uyl over het woningbouwbeleid, waar in werd aangedrongen op het in produktie nemen van 60.000 wo ningwetwoningen, werd verwor pen. Voor aanvaarding verklaarden zich de fracties van de p.v.d.a., p.s.p. en c.p.n. De motie van de heer Den Uyl over de ontwikkelingshulp werd eveneens verworpen, waarbij de fracties van de p.v.d.a., p.s.p. en D '66 zich voor aanvaarding ver klaarden. De motie van de heer Den Uyl over de ontwikkelingshulp, waar in de regering werd gevraagd de begrotingspost met 100 miljoen meer te verhogen en te brengen op 625 miljoen, werd eveneens verworpen, waarbij de fracties van de p.v.d.a., p.s.p. en D '66 zich vóór aanvaarding verklaarden. Op rijksweg 42 ter hoogte van de Rengersbrug in de gemeente Slochteren is vrijdagmorgen een personenwagenbusje in botsing gekomen met de aanhanger van een vrachtwagen. Drie mensen werden op slag ge dood en vijf zijn ernstig gewond. Gedood werden J. Westerhuis, D. Mulder en G. Mulder. De slacht offers waren afkomstig uit Beerta en Finsterwolde. Het ongeluk is vermoedelijk ge beurd, doordat de bestuurder van een vrachtauto met aanhanger moest afremmen voor een andere auto. Daarbij slipte de vrachtwa gen en deze werd door de aanhan ger op de linkerweghelft gedrukt. Op dat moment naderde uit tegen overgestelde richting een busje met arbeiders. De bestuurder heeft nog geprobeerd de vrachtwagen te ontwijken, maar deze boorde zich in de flank van het busje. Alle slachtoffers zijn naar het acade misch ziekenhuis in Groningen overgebracht. De toestand van de bestuurder van het busje is zorg wekkend. De arbeiders waren op weg naar hun werk bij het aan nemersbedrijf Nedam in Gronin gen. 'ü- l#mJZ Op rijksweg 16 ter hoogte van Dubbeldam is vrijdagmorgen omstreeks half acht een per sonenauto met vier inzittenden tijdens het inhalen geslipt en tegen een boom gebotst. De doch ter van de bestuurder, de 19- jarige M. L. B. van den Bogaerdt uit Etten-Leur werd op slag ge dood. De bestuurder van de auto, de 57-jarige heer Van den Bogaerdt uit Etten-Leur wei-d .zwaar ge wond. Ook zijn 18-jarige zoon en 25-jarige dochter liepen zware verwondingen op. De gewonden zijn opgenomen in het gemeente ziekenhuis in Dordrecht. Een van de gewonden is later in ver band met ademhalingsmoeilijk heden overgebracht naar het Diikzigtziekenhuis in Rotterdam. De zwaargewonde die naar het ziekenhuis is overgebracht, de 26- jarige Louise M. T. v. d. B. uit Et ten-Leur, is aan haar verwondin gen overleden. Enkele uren na opneming in het ziekenhuis is de chauffeur van het busje de 28-jarige H. Rops uit Fin sterwolde overleden. De andere vier inzittenden van het busje, die met ernstige verwondingen in het ziekenhuis zijn opgenomen, verke ren niet in levensgevaar. Vrijdag trok een koufront be horende bij een kleine actieve depressie, over ons land naar het oosten weg. In de middag volg den er opklaringen, maar de tem peraturen kwamen niet veel ho ger dan 15 a 17 graden. Aanmer kelijk warmer was het in oost- en zuid-Europa waar een gebied van hoge luchtdruk voor fraai herfst weer zorgde en de temperaturen op vele plaatsen boven de 20 gra den stegen. Voor het weekeinde is een de pressie op de Atlantische Oceaan van belang waarvan het front vrijdagavond net ten westen van Ierland lag. Dit front trekt snel in oostelijke richting zodat vandaag de bewol king vanuit het westen toe zal ne men gevolgd door enige regen. Ook de wind zal gaan toenemen tot krachtig en aan de kust mo gelijk tot hard uit zuidwestelijke richting. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Regen en wind Van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen Matige tot krachtige en aan de kust tot hard toenemende zuid westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als vrijdag. ZON MAAN op onder op onder Okt. 14 7.02 17.50 17.02 2.15 15 7.03 17.48 17.13 3.29 18 7.09 17.41 17.42 7.02 19 7.10 17.39 17.53 8.13 ZATERDAG 14 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.21 11.24 Terneuzen 11.57 12.00 Hansweert 0.31 12.34 Walsoorden 0.30 12.33 ZONDAG 15 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 12.00 12.13 Terneuzen 0.36 12.49 Hansweert 1.10 1.23 Walsoorden 1.09 1.22 MAANDAG 16 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.43 0.49 Terneuzen 1.19 1.25 Hansweert 1.53 1.59 Walsoorden 1.52 1.58

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1