voor een donkere plaats OOK OUDERS MOETEN LEREN ZWIJGEN! ^Drie ólerlyke plantjeó ITALIAANSE HERFST- EN WINTERMODE DE BLOEMENHOED IS IN OPMARS GEEN GRIJZE HAREN MEER DOOR EEN BLIJMOEDIGE LEVENSHOODING Pagina 10 't Is mijn eigen geld Het juiste ogenblik De ene stap terug Elegant Een derde hangplant Zorgen en verdriet kunnen maken, dat iemand spoedig grijs is Verven mogelijk Keuze van kleur Voorkomen is beter Zaterdag 14 oktolber 1967 Vader las en moeder zat wat te breien, toen Linda met een kleur van opwinding de kamer binnenstoof. „We zijn fantastisch geslaagd", jubelde ze, „enig gewoon! 'Moeten jullie eens horen „Kind, ga eerst eens zitten en doe niet zo opgewonden", zei moeder. „Moet je een kopje thee?" Ze hield niet van dat uitbundige gedoe. Dat was alle maal larie vond zij. Je kon net zo goed Iets gewoon vertellen. Linda vertelde opgewonden over het prachtige bankstel, dat zij en Jos op de kop getikt hadden, een drie-zitsbank en zo leuk rondgebogen en allemaal losse kussens, niet met kapok, maar met echt dons, zalig zacht en een beel dige overtrek. Om wat van te krijgen, zo mooi! ■„Wat kost zoiets wel?" informeerde moeder, toen Linda ophield om adem te scheppen. „We hebben het goedkoop gekregen", vertelde Linda, „omdat het een winkelstel was, duizend gulden al les bij elkaar". „Duizend guldenMoeder hapte naar adem. Een wrevelige trek gleed over Linda's gezichtje, ,,'t Is toch m'n eigen geld!" wierp ze tegen. Hè, ze konden thuis nou nooit es gezellig doen. Moeder knikte. „Ja, dat wel", sprak ze, „maar voor zo'n handvol geld had je véél mee? kunnen hebben. Bedenk eens even wat er allemaal nodig is om een woning in te richten! En voor a] dat geld zijn hier nog niet eens lampen of vloerbedek king bij!" Moeder had voor zichzelf al plannen zitten maken hoe Linda het beste haar geld kon besteden en zij had voordelige aanbiedingen gezien in de couranten en heel andere plannen gesmeed. Het was zonde, dat Linda en Jos het geld nu zó over de balk gooiden voor hun trouwen. Linda voelde heel goed de onuitge sproken afkeuring. Het was een dom per op baar vreugde om het nieuw ver worven bezit. Lusteloos sprak ze nog even door over andere dingen die ze had gezien en toen ging ze naar boven. „Waarom moest je dat nou zeggen?" vroeg vader wrevelig, toen de deur ach ter Linda was dichtgevallen. „Het kind was er zo verrukt van en ze moet toch zélf weten, waar zij haar geld aan uit geeft". „Als je als eigen moeder al niet meer mag zeggen, wat je vindt!" stoof moe der op. „Ik vind het doodgewoon geld verspillen om dergelijke dure spullen aan te schaffen, het kan toch wel een beetje minder, zou ik zeggen. En als ik dat zo vind, dan zal ik dat zeggen ook, daar heb ik het recht toe". „Ja, maar je had het niet op dat mo ment moeten zeggen", betoogde vader. „Dit is niet het goede ogenblik. Het kind kwam zo blij thuis en jij zette met een een domper op die blijdschap. Dat is een indruk die blijft. Dat vergeet ze nooit meer". Moeder snoof verontwaardigd. „Pro beer jij het maar weer goed te'praten!" Bedachtzaam trok vader aan zijn si gaar. „Ik geloof", sprak hij peinzend, „als kinderen volwassen zijn, dat wij ouders dan moeten leren zwijgen, als we er op gesteld zijn de goede verstand houding te bewaren!" De vader van Linda had gelijk. Een van de moeilijkste opgaven van de latere leeftijd is het leren van zwijgen tegenover volwassen kinderen. Er is niets tegen, dat wij onze raad geven en onze mening uiten mits we dat met een grote mate van tact doen en op het Het gaat om die ene stap terug, die moeilijke stap naar de achtergrond. Wij' menen het zo goed, als we kritisch en misprijzend aan het afkeuren slaan, maar meestal geven wij er ons geen rekenschap van. dat de kinderen van eens intussen tot Volwassen mensen met een eigen wil, eèn eigen smaak en een èigèn opvatting gegroeid zijn. En.... dat hét hun goed recht is daar naar te handelen In ieder huis is wel een min of meer donker plaatsje. Toch is het wel aardig ook daar een plantje te heb ben. We vragen daarom vandaag uw aandacht voor de asparagus, ook wel sierasperge genoemd. De asparagus plumosus is een zaadplantje, maar wordt dikwijls aan gezien voor een varentje. Het plantje is teer van uiterlijk, maar in wezen heel sterk. Het zal haar gedurende geruime tijd geen schade doen, als zij in het donker blijft staan. Wel stelt zij prijs op geregeld gieten of besproeien en af en toe mest. Het plantje houdt van voedzame aarde; plaatst men het in het volle licht, dan kan het uitgroeien tot een grote plant met lange, afhangende ranken. Hetgeen wij voor blad houden, is in werkelijkheid een schijnblaadje. De gebogen takjes zijn hiermede bezet; de echte blaadjes liggen schubvormig tegen de stengel aan. De bekende Italiaanse ontwerper Pucci heeft in Parijs zijn herfst- en winter collectie getoond. Op de foto drie van zijn ontwerpen v.l.n.r. „37", een japon van veelkleurige bedrukte katoen met bijbehorende kousen, „26", een een voudige japon, die met een stropdas gedragen wordt en „64", een zijden avondpyama met rijk borduurwerk. De elegantste hangplant is de as paragus sprencjeri. Ze heeft sierlijk afhangende ranken, die evenals de eerstgenoemde veel in bloemwerk ge bruikt wordt. Ook deze plant kan een stootje verdragen, hangt zelfs niet dadelijk slap als ze geen water krijgt. Het plantje heeft aan de wortels knolvor mige verdikkingen, die voldoende water bevatten om een tijdelijke pe riode van droogte te kunnen verdra gen. 's Zomers heeft zij meer behoef te aan water en af en toe mest zal zij zeer op prijs stellen. Dit plantje verkiest een lichte standplaats, maar liever niet voor een zonnig raam, waardoor de frisse groene kleur verloren kan gaan. Ver planten geschiedt bij voorkeur om de twee jaren in voedzame aarde. Zij zal dan jaren in leven kunnen blijven, ter wijl de ranken zelfs tot 1V2 a 2 meter lang kunnen worden. Wordt de plant ouder, dan kunnen we in de voorzo mer rose bloempjes verwachten, die later gevolgd worden door fel rode bessen. De chiorophytur (phalangium) is een hangplant, diè nimmer een popu laire naam heeft gekregen. Toch is deze kamerplant met hnèr lange, pun tige bladeren, met witte rand om zoomd, alleszins de moeite waard. We schrijven hier „hangplant", maar het merkwaardige van deze plant is, dat ze pas een hangplant wordt, als zij eenm&al gebloeid heeft. De plant moet echter gezond zijn om te kunnen bloeien. Zij brengt dan lange bloemstengels voert met witte bloempjes. Aan deze stengels komen de jonge uitlopers, waardoor ze het karakter van een hangplant aanneemt. De behandeling is zeer eenvoudig, zij kan vrijwel iedere temperatuur, elke grond en elke plaats verdragen. Hoe lichter zij echter staat, hoe fraaier de bladranden zich zpllen aftekenen. Staat zij aldoor op een donker plekje, dan zullen deze bladranden op den duur alle verdwijnen en keert zij terug tot haar oorspronkelijke groene kleur, 's Zomers rijkelijk water en mest zo nu en dan. In de winter matig water en geen mèst. De jonge plantjes, die zich aan de bloemstengels vormen, kunnen we gemakkelijk voortkweken, aangeziên zij meestal reeds worteltjes hebben en in een potje met aarde gezet, reeds dadelijk zullen doorgroeien. Het be hoeft ons dus niet te ontbreken aan voldoende nakomelingen. MENU VAN DE WEEK Het wordt weer tijd om de echte wintergroenten, zoals witlof, spruit jes en prei op het menu te plaatsen. Vooral de laatstgenoemde groente soort is zeer waardevol vanwege zijn hoge gehalte aan mineralen. Prei kan op talrijke manieren verwerkt wor den. Gegratineerde prei b.v. is een heerlijk gerecht, vooral in combinatie met een mals runderlapje en versge- kookte aardappelen. ZONDAG: vermicellisoep; lever in rode wijnsaus, sla rijst; gember met sour cream. MAANDAG: rode bietjes, gebakken aardappelen, gebakken boterham worst; yoghurt met geraspte ap pel. DINSDAG: andijvie, kaasomelette, aardappelkoekjes, chocoladevla met sinaasappelpartjes. WOENSDAG: erwtensoep met prei, knolselderij en varkensvlees; hangop. DONDERDAG: gegratineerde prei runderlappen, aardappelen; stoof - peertjes mét dunne room. VRIJDAG: tomatensoep (èen kop); harde eieren of vissticks met ker riesaus met rijst en sla. ZATERDAG: pot-au-j.eu; jruit. GEGRATINEERDE PREI Snijd ie prei in stukjes van onge veer 5 cm, was zé goed en stoof ze gaar in een bodempje water, paar le pels azijn, mespuntje tijm, zout en een klontje boter. Bind het vocht met een lepel aangemengde maizeita en roer hier 2 lepels geraspte oude kaas door. Doe de prei met de saus over in een beboterde vuurvaste schotel, bestrooi ze met geraspte oude kaas en laat ze in een warme oven gratineren. POT-AU-FEU 500 g schenkel met been, 2 grote wortelen, 2 uien, 4 preien, 'A sel derijknol, klein bloemkooltje, ik peper, zout, laurier, tijm, 4 aard appelen. Trek van de schenkel een geurige bouillon met tijm, laurier, peterselie, wortel, selderij, zout en peper. Leg de gewassen en gesnêdeh groenten erin, de wortelen in lange rèpen gésnedèn, de uien in ringen, de prei, in stukjes en overlangs doorgesneden, de bloem kool in roosjes, de aardappelen in vie ren en de selderijknol in reepjes. Kook deze groenten in de bouillon niet lan ger dan egn half uur, Zè mogen niet papperig worden. Serveer bij deze pot-au-feu ge raspte oude kaas en vers knappend stokbrood. De invloed van de lovc-ins zal hieraan wel niet vreemd zijn. De mannequin Lesley Hill toont ons de „flower-power" hoedencollectie van de Engelse ontwerper Edward Mann. De eerste grijze haren verschijnen meestal omstreeks het vijfendertigste levensjaar. Voor de meeste mensen is dat een tamelijk onplezierige gbeurte- nis. Want niemand vindt het prettig om te merken dat hij een dagje ouder wordt. De heren die wat grijzend haar aan de slapen gaan vertonen, kunnen zich nog een klein beetje troosten met de gedachte dat jonge meisjes hen nu mo gelijk interessant beginnen te vinden, maar voor de dames zijn er In dit opzicht helemaal geen lichtpuntjes. Dat vijfendertigste jaar is overigens maar een gemiddelde: het grijs worden kan op zeer verschillende leeftijd beginnen. Dit proces kan zich bovendien nog langzaam of snel voltrekken. Donkere mensen worden over het algemeen eerder grijs dan blonde personen. In een grijze haar is de normale kleurstof, het pigment, verdwenen. In plaats daarvan bevat zulk èen grijze haar kleine luchtblaasjes. Waarom die zich daar bevinden en hoe die daar gekomen zijn, is niet geheel bekend. Gelukkig kunnen grijze haren worden geverfd. Gelukkig voor vele vrouwen, want door mannen wordt daar maar zelden gebruik van gemaakt. De ge vallen, dat een man zijn grijs geworden haar laat verven, zijn te tellen. Als een man zoiets doet, is dat meestal uit angst om zijn betrekking door een al te oud uiterlijk te verliezen. Maar voor een man is het helemaal geen doen om zich elke maand te laten bijverven. Bovendien moeten de korte nekharen bij hem eigenlijk iedere week worden bijgekleurd Bij de dames ligt het anders. Voor hen is het niet gauw te lastig en ook niet te duur om zich door haarverven te verjongen. En wanneer het werkelijk door een kapper gebeurt die zijn vak verstaat, kan door een juiste keuze van de kleur veel jeugdige charme worden terug gewonnen. Vróuwen in een beroep vinden het noodzakelijk er zo lang mogelijk jeugdig uit te zien. Vrouwen in een gezin willen door grijze haren niet ouder lijken dan ze zijn; niet voor hun man en niet voor hun kinderen. Toch doet men er goed aan, niet ai te spoedig met het verven van de haren te beginnen, want wie er eenmaal toe overging, moet het voor zijn (haar) fatsoen om de paar weken laten bijverven, omdat het anders een bespottelijk gezicht wordt. Gewenst is het, om het te jong grijs worden te voorkómen en dat kan, wan neer er voor gezorgd wordt, zorgen en verdriet zoveel mogelijk uit te ban nen. Wetenschappelijk mag het grijs worden dan nog niet geheel zijn verklaard, het is wel bekend, dat allerlei onaangename emoties dit proces kunnen versnellen. Zorgen en verdriet kunnen maken, dat iemand spoedig grijs is. Bij een zeer heftige schrik of een zware geestelijke schok kan iemand zelfs in zeer korte tijd geheel vergrijzen. Natuurlijk kunt u alle narigheid niet steeds uit de weg gaan, maar u behoeft ook alle akeligheden niet naar u toe te halen! juiste ogenblik. Dus als het tijd is plan nen te gaan maken en een begroting op te stellen. Maar het valt helemaal niet mee om te ervaren, dat mfen niet meer in alles wordt geraadpleegd en dat er vaak wordt gehandeld in lijnrêchte tegen stelling met onze eigen opvatting en overtuiging.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 10