De regering antwoordt de Tweede Kamer Britse „Cornet" met 66 inzittenden in de Middelandse Zee gestort MEER GELD VOOR BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Geen belastingverhoging; geen verlaging defensielasten GEEN OVERLEVENDEN AMERIKANEN DESTOOKTEN BRUGGEN EN VERBINDINGEN IN N00RD-VIETNAM HET WEER VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7044 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Het grootste probleem De positie van de werknemer Aanvullende maatregelen Het woningbouw beleid Ontwikkelings hulp Kabinet wijst plan-Peschar af Moties bij de replieken Rei*eringsn?*irtiïen teeren de moties Dr. Mohammed Hatta in ons land Grivas aan boord Thieu wil brief zenden aan Ho Tsji Minh Bata spant kort geding aan tegen vakbonden Rustpauze Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TEMfBOZEM Direeteur-BVxvMreaaeEenK van de Stnds Telefoon; 01150 2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smfdswal ADonnementsprijs 18,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum ffeï advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 :.ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het is een moeilijke taak het uit- gavenpeil terug te dringen tot rede lijke proporties. Dit zei minister president De Jong donderdagmor gen in de tweede kamer tijdens de financiële beschouwingen over de rijksbegroting 1968. De omvang van de aangegane verplichtingen is zo groot, dat de stijging geheel dreigt te worden opgesoupeerd. Het is een pijnlijke conclusie dat ons land niet de mogelijkheid heeft de voordelen van de welvaart te benutten. Het uitgavenpakket zal nog eens kritisch worden bezien en waar mogelijk uitgedund, zo ver volgde de bewindsman. Er staan voor de komende jaren kostbare werken op het programma. Veel geld zal nodig zijn voor de opvoe ring van de levensomstandigheden. De regering blijft steeds bereid tot overleg. „Wij moeten op dit ogenblik niet alleen kijken naar de rekensom die 1968 oplevert. Ook de volgende jaren, die ons voor moeilijke vraag stukken stellen, zijn van groot be lang. een verhoging van 525 miljoen in 1968 naar meer dan 800 miljoen gulden in 1971. Een verdergaande verhoging zit er niet in. Overigens is hij er zich van bewust dat het streefjaartal 1971 een jaar later ligt dan het door de raad voor de ontwikkelingshulp verstrekte ad vies. Ten aanzien van de loonvorming deed de bewindsman een beroep op werkgevers en werknemers om de grootst mogelijke zelfbeheersing te betrachten. De regering behoudt Het grootste vraagstuk van het moment is de werkloosheid. Deze vervult de regering met de grootst mogelijke zorg. Een verantwoorde werkgelegenheidspoiitiek bestaat volgens premier De Jong niet uit sluitend uit het beschikbaar stel len van bedragen. Het beleid dient zich te richten op een evenwichti ge groei van de gehele economie. De regionale werkloosheid zal moeten worden aangepakt door middel van 'n structurele expansie politiek om ook daar een bevredi gende werkgelegenheidssituatie t" bereiken en te handhaven. Extra-aandacht heeft de regering voor de positie van de laagstbe taalde werknemers. Het belang van een goed functionerend onderne- meningsrecht wordt op schrijnen de wijze door de gang van zaken bij Van Heijst onderstreept. De premier deelde mee dat, zo dra een desbetreffend S.E.R.-advies wordt uitgebracht, de regering met voorstellen voor het ondernemings recht zal komen. Aan de sociaal-economische raad is adviès gevraagd inzake de mogelijkheid om werklozen garan tie te verstrekken, als zij tegen een lager salaris dan voorheén aan het werk kunnen. In aansluiting op het reeds ge voerde beleid en met het oog op de verwachte ontwikkeling van de regionale werkloosheid heeft de regering besloten tot een aantal aanvullende maatregelen. Deze maatregelen zijn: 1. De regering zal ten gunste van de regionale gebieden met veel werkloosheid in de rijksbegroting 1968 een verschuiving aanbrengen in de orde van grootte van 100 miljoen. 2. De regering heeft besloten opnieuw een additioneel program ma van 100 miljoen in uitvoering te nemen, waarbij meer nog dan voorheen de nadruk zal worden gelegd op het kiezen van werken die de economische structuur van de betrokken gebieden zullen ver sterken. 3. De regering heeft voorts be sloten het mogelijk te maken de vervroegde afschrijving op gebou wen regionaal te differentiëren. Zij bereidt een wetsontwerp voor dat beoogt deze differentiatie mogelijk te maken. Het ligt in de bedoeling maatregelen te treffen, waardoor met toepassing van terugwerkende kracht een vervroegde afschrijving voor bebouwde eigendommen mo gelijk wordt in de gebieden buiten de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht. 4. De regering zal ten laste van het hoofdstuk onvoorzien een extra-bedrag beschikbaar stellen om in ruimere mate subsidies te geven aan eigenaren van woningen en boerderijen voor uit te voeren verbeteringen en onderhoudswerk zaamheden in de komende winter. 5. De regering zal er naar stre ven bestellingen, die mogelijk zijn op grond van de begroting 1968, te vervroegen voor zover deze fn ge bieden met veel werkloosheid ge plaatst kunnen worden. 6. In aansluiting op de reeds genomen beslissing tot verplaatsing van rijksdiensten is thans besloten over te gaan tot overplaatsing van 15 andere rijksdiensten met een werkgelegenheid van ca. 2000 man. Nog deze maand w!l de regering uitvoering geven aan het program ma voor de particuliere bouw voor 1968. Het ligt in de bedoeling nog in de loop van dit jaar alle subsi die-aanvragen voor de particuliere bouw uit de acht „buitenprovincies" in te willigen en de helft van deze aanvragen uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Premier De Jong herinnerde er aan, dat de wijziging van de subsi dieregeling voor de particuliere bouw een toevloed van subsidie aanvragen tot gevolg had. Reeds is een groot aantal van deze aan vragen gehonoreerd, maar de re gering acht het niet juist de rest van de aanvragen te laten liggen tot begin 1968. Mede met het oog op de werkloosheid is besloten versnelde uitvoering te geven aan het particuliere bouwprogramma voor 1968. Het totaal-aantal gesubsidieerde woningen is voor volgend jaar 5500 hoger gesteld dan in 1967, terwijl ten aanzien van 10.000 wo ningen van dit totaal nog zal moe ten blijken of zij in de woningwet sector dan wel in de particuliere sector zullen worden gebouwd. Naar de mening van de premier is de continuiteit wel degelijk ge waarborgd, zowel uit een oogpunt van volkshuisvesting als van de werkgelegenheid. Het is de bedoe ling van de regering de situatie het volgend jaar zo tijdig te bezien, dat vóór het zomerrecès de kamer over het verloop zal worden inge licht. De regering streeft er naar de ontwikkelingshulp in 1971 tot 1 procent van het nationale inkomen te doen stijgen, hetgeen betekent Hier een deel van de regerings tafel met v.l.n.r. de ministers Luns, Witteveen en premier De Jong. zich het recht voor in te grijpen, als naar haar mening de normen worden overschreden. Dit recht kan zij principieel niet uit handen geven, aangezien het ten nauwste samenhangt met de werkgelegen heid, waaraan de loonvorming in geen geval mag knagen. Minister Witteveen (financiën) heeft de z.g. „schaduwbegroting" van de socialistische fractie afge wezen. In zijn betoog noemde hij dit alternatief niet verantwoord en onaanvaardbaar. Wel had minister Witteveen waardering voor het plan als zoda nig. Hij' noemde het goed dat deze methode van discussie meer een rol zou gaan spelen bij het overleg in de kamer. De bewindsman vond het „buitengewoon gevaarlijk" ver dere beperkingen in de defensiebe groting aan te brengen, zoals het plan-Peschar wil. Bij een verdere besnoeiing zouden de essentiële defensie taken en de N.A.V.O.-ver- plichtingen in het gedrang komen. In de huidige situatie is dat naar het oordeel van het kabinet niet verantwoord. De minister stelde zich eveneens tegenover het plan van de partij van de arbeid om beperkingen aan te brengen in de begroting voor de civiele verdediging. Het begrotings bedrag vertoont in vergelijking met vorig jaar reeds een zekere verla ging. Een verdere inkrimping van de gelden voor de civiele verdedi ging zou neerkomen op het opge ven van deze taak hetgeen de be doeling niet kan zijn. De bewindsman zei dat het ka binet de voorstellen tot invoering van een extra-belastingverhoging in het plan-Peschar afwijst. Er is reeds nu sprake van zware lasten en een verdere verhoging is onaan vaardbaar, evenals ook de in dat plan voorgestelde verhoging van de successierechten. Minister Wit teveen wees erop dat daardoor het klimaat voor sparen en bezitsvor ming belangrijk zou verslechteren. Bij de replieken diende drs. J. M. den Uyi (p.v.d.a.) een aantal moties in. Hij diende allereerst een motie in waarin wordt uitgesproken, dat de werkloosheid in vele gebieden on aanvaardbaar hoog is. In de motie wordt de regering gevraagd boven de voorgestelde maatregelen een programma ter bestrijding van de werkloosheid tot een bedrag van 200 miljoen gulden met spoed te doen uitvoeren. Dit bedrag zou moeten worden besteed aan uitvoe ring van openbare werken ter ver betering van de infrastructuur als mede ter stimulering van vestiging en uitbreiding van industrieën en dienstverlenende bedrijven. In een tweede motie wordt ge zegd, dat onvoldoende waarborgen aanwezig zijn dat bij de verdeling van het woningbouwprogramma het totale programma van 125.000 woningen zal worden gehaald. In de motie wordt de regering uitgenodigd het aantal in produktie te nemen woningwetwoningen voor 1968 vast te stellen op 60.000. In een derde motie is het oordeel neergelegd dat de bijdrage aan de ontwikkelingshulp in 1968 niet !n overeenstemming is met de hier aan te geven voorrang. In deze motie wordt gevraagd de ontwik kelingshulp met 100 miljoen gul den te verhogen en te brengen op 626 milioen gulden. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D '66) diende een motie in waarin wordt gezegd dat het te verwach ten peil van de werkloosheid bui ten de randstad Holland voor vol gend jaar onaanvaardbaar hoog is. In deze motie wordt de regering gevraagd een aanvullend program van f 100 miljoen op te stellen voor de verbetering van de infra structuur en de stimulering van de particuliere investeringen, in het noorden, oosten en zuiden van het land. Bij de voortzetting van de replie ken spraken de fractie-voorzitters van de vier regeringspartijen zich uit tegen de ingediende moties. Evenals vier jaar geleden is de voormalige vice-president van In donesië, dr. -AÏ'nammed Hatta, naar Europa gekomen in verband met zijn gezondheid. Bij zijn aan komst op Schiphol vertelde hij de pers, dat hij' naar Zweden gaat voor een controle-onderzoek in het ziekenhuis, waar men hem in 1963 heeft geopereerd. Ik voel me ove rigens goed. zo zei hij. Indonesië's politieke nionier, die na de oorlog met Soekarno de on afhankelijkheid uitriep, weigerde in te gaan op vragen over de hui dige politieke situatie in zijn land. We] als ik terug kom uit Zweden, verklaarde hii, nu na die lange reis liever niet. Hij verwacht in de laatste week van oktober uit Stockholm in Ne derland terug te keren en zal dan, indien zijn gezondheidstoestand hem dat toelaat, een verzoek in willigen van de economische hoge school in Rotterdam om er een rede uit te spreken over „de pro blematiek van de economische ont wikkeling van Indonsië". De thans 65 jaar oude dr. Hatta had aanvankelijk gunstig gerea geerd op een soortgelijke uitnodi ging van de nieuwe Duitse univer siteit in Bochum, waar hij twee lezingen zou houden. Om redenen, die hij' niet nader wenste toe te lichten, zal daarvan echter niets komen. De voormalige vice-president werd op Schiphol verwelkomd door de Indonesische ambassa deur in ons land, de heer Soedjar- wo Tjondronegoro, en door dr. W. T. Kroese uit Almelo in diens func tie van curator van de Nederland se economische hogeschool. Een „Comef'-straalpassagiers- vliegtuig van de British European Airways met 66 mensen aan boord is bij het eiland Kastelor- rizon tussen Cyprus en Rhodos in zee gestort. Het toestel maak te een lijnvlucht van Londen via Athene naar Cyprus. Vliegtuigen die na de vermis sing van de „Cornet" gingen speu ren, hebben het vliegtuig in zee zien drijven. Het toestel werd gezamenlijk door de BEA en de Cyprus Air ways geëxploiteerd. Naar een woordvoerder van de BEA meedeelde, verloor men kontakt met de Comet toen deze in de omgeving van Rhodos vloog. Het was woensdagavond 22.45 uur (Ned. tijd) uit Londen ver trokken. Het toestel stortte neer ongeveer 50 km uit de Turkse kust. Het was zes jaar oud'en be hoorde tot de uit 13 vliegtuigen bestaande Cornet-vloot van de BEA. Van de bemanning hadden er vier de Cyprische nationaliteit en drie de Britse. Van de passa giers waren er 32 in Londen en 27 in Athene aan boord gegaan. Het BEA-kantoor te Athene deelde donderdagochtend offi cieel mede dat het vliegtuig is verongelukt met 59 passagiers en 7 bemanningsleden aan boord. De wrakstukken werden door een toestel van de Britse luchtmacht waargenomen. Op het vliegveld van Nicosia werd meegedeeld dat er geen overlevenden zijn. Het vliegtuig is verongelukt, doordat een van de motoren is ontploft of doordat het in een luchtzak terecht is ge komen, zo werd gezegd. Om vijf uur donderdagochtend werd alarm geslagen, omdat het vlieg tuig niet volgens schema was. ge land. Vliegtuigen van de Britse luchtmachtbasis Akrotiri op Cy prus namen 2Va uur later de wrakstuken waar, drijvend bij het eiland Kastellorizon tussen Rhodos en Cyprus. Onder de passagiers uit Londen waren enige employees van de BEA die naar Nicosia reisden. In totaal waren er 24 Engelsen en 42 Grieken of Cyprioten aan boord. Tegen het middaguur hadden schepen donderdag 21 lijken uit zee geborgen. De Londense „Evening Stan dard' schreef donderdag dat het mogelijk is dat de voormalige lei der van het verzet op Cyprus, generaal Grivas, zich onder de slachtoffers bevindt. Van zijn correspondent in Nicosia had de krant vernomen dat dit daar ge vreesd wordt. „Wanneer dit het geval blijkt te zijn, is het niet uitgesloten dat een van zijn vijan den een bom in het vliegtuig heeft geplaatst", aldus het blad. Een woordvoerder van de BEA verklaarde later dat er zich geen passagier onder de naam Grivas in het toestel heeft bevonden. Amerikaanse vliegtuigen heb. ben woensdag bruggen en ver. bindingen in Noord-Vietnam aangevallen, onder meer bij de textielstad Nam Binh en 12 kilo meter ten oosten van Dien Bien Phoe, benevens in het uiterste zuiden van het land. In het zuiden bestookten B-52 bommenwerpers Noordvietname- se stellingen rond het Ameri kaanse kamp Con Thien. In een gevecht met eenheden van de eerste Amerikaanse in fanteriedivisie 60 kilometer ten noordwesten van Saigon sneu velden 24 vietcongleden. Aan Amerikaanse zijde waren de verliezen één dode en enige ge wonden. Het Zuidvietnamese staats hoofd, generaal Ngoeyen Van Thieu, wil een brief sturen aan president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam, waarin hij zou voorstellen een conferentie tus sen beide delen van Vietnam te houden. Wordt het aanbod aan vaard, dan zal Thieu de Verenig de Staten verzoeken een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam in acht te nemen. Dit heeft een Zuidvietnamese regeringswoordvoerder donder dag bekendgemaakt. De directie van de Nederlandse schoen- en lederfabriek Bata heeft besloten „tegen de vakbon den, in kort geding een eis te stel len", zo wordt van de zijde van dit bedrijf in een communiqué mee gedeeld. De directie grondt deze beslissing op „haar plicht en vas te wil alles te doen om het voort bestaan van de onderneming te continueren." Volgens de directie zijn de bui tenlandse zusterorganisaties inge schakeld om te assisteren bij de uitvoering van de verplichtingen die de Bata op zich heeft geno men, omdat bij voortduring van de staking de mogelijkheid be staat, dat binnenlandse en export- orders in gevaar komen. De onderneming die ca 80 be drijven over de gehele wereld heeft, produceert behalve in Ne derland ook in Engeland, Frank rijk en Zwitserland. In vele ande re landen beschikt zij over ver kooporganisaties. De Bata-directie is van oordeel dat het verloren gaan van export orders voor het Nederlandse Ba- ta-bedrijf een aantasting van de belangen van dit bedrijf is en te vens van de Nederlandse econo mie. Donderdagochtend staakten bij de Bata 572 werknemers van de in totaal 1200 werknemers die in de produktie werkzaam zijn. Op deze foto bespreken een aan tal personeelsleden de situatie. Volgens de woordvoerder eaï Thieu de brief enkele dagen na zijn installatie als president op 30 oktober a.s. per diplo matieke koerier of als open brief in de pers tot de Noord- vietnamese leider richten. Thieu zal in de brief een plaats van samenkomst voor een eventueel gesprek noemen en. voorstellen dat Ho zelf aan het gesprek deelneemt, maar over plaats, tijd en het niveau van de onderhandelingen zou men nadere afspraken kunnen ma ken, aldus de woordvoerder. Doel van een ontmoeting zou zijn „bespreking van de proble men van beide partijen". Als Ho het aanbod niet onmiddellijk kan aanvaarden, blijft het voor onbepaalde tijd van kracht, al dus de woordvoerder. In ingelichte Amerikaans® kringen in Saigon is men van mening dat de ruggegraat van de Noordvietnamese artillerie is ge broken, maar militaire leiders in de noordelijke sector van Zuid- Vietnam menen dat er sprake is van een korte rustpauze. In de Mekong-delta zette de vietcong gisteren de beschieting voort. Tot nog toe zijn acht bur gers gedood en 78 gewond. Een aantal Zuidvietnamese militairen sneuvelde. 'WEINIG VERANDERING Een frontale zone behorende bij een depressie ten zuiden van IJs land lag donderdag boven west» Frankrijk, het Kanaal en lang* onze westkust en trekt vandaag geleidelijk in noordelijke richting verder. Hierdoor zal er in ons land vooral in het westen en noorden veel bewolking zijn met tijdelijk regen. In het zuiden en zuidoos ten zijn echter enkele opklaón» gen mogelijk. De temperaturen blijven daarbij gematigd. In ons land liepen deze tempft» raturen donderdag nogal uiteen. In Brabant en Limburg waar zon nige perioden voorkwamen liep het in de middag op tot 18 en 22 graden terwijl elders in het land de temperaturen maar tot 15 en 17 graden stegen. medegedeeld door het K.N.M.I.,o geldig tot hedenavond. Gematigde temperaturen Tijdelijk veel bewolking met enige regen, maar later op de dag ook enkele verspreide opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuid en zuid west en gematigde temperaturen. VRIJDAG 13 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 10.11 10.58 Terneuzen 10.47 11.34 Hansweert 11.21 12.08 Walsoorden 11.20 12.07 ZATERDAG 14 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.21 11.24 Terneuzen 11.57 12.00 Hansweert 0.31 12.34 Walsoorden 0.30 12.33 ZON MAAN op onder op onder Okt. 13 7.00 17.52 16.49 0.57 14 7.02 17.50 17.02 2.15 15 7.03 17.48 17.13 3.29 18 7.09 17.41 17.42 7.02

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1