70 ct Voordeel! Tweede Kamer zette Praten met Hanoi is niet mogelijk algemene beschouwingen voort \etube95cti 2e tube 95cti voor Maar harder vechten biedt ook geen uitkomst Het is hollen of stilstaan met de bloemkool slechts 3nubeJ§ct 3 tuben Q >5 UlvMEN DE HONDERDDUIZEND VIEL OP No. 30099 PROF. VAN DER POEL TREEDT AF ALS DIRECTEUR FRAUDERENDE COMMISSIONAIR WOENSDAG OVERLEDEN Drie grote tubeiTProöent Tandpasta. Tijdelijk samen van 2.85 voor 2.15. Heerlijk frisse Prodent tandpasta, de méést verkochte tandpasta in Nederland. Bevat Dispergon-A voor 5-voudige zekerheid gezonde, parelwitte tanden voorkomt slechte adem bestrijdt actief tandbederf frisse, natuurlijke pepermuntsmaak gezond, stevig tandvlees Donderdag 12 oktober 1967 WERVELSTORM IN INDIA DE VRIJE ZEEUW Pagina 15 Opnieuw ontvoering in Hongkong KOPPELBAAS PLEEGDE VALSHEID IN GESCHRIFTE Successierechten Stuwmeer" Indonesië NEDERLANDER BETROKKEN BIJ VERKEERS ONGELUK IN DUITSLAND Woensdagmorgen is bij de trekking voor de honderdduizend in de 581ste staatsloterij, vierde klasse, het lot gevallen op nr. 030099. Dit nummer is verkocht door serie A de heer F. Driessen, Amsterdam; serie B mevr. R. Hes, Den Haag; serie C mevr. C. Tjallingii, Rotterdam; serie D mevr. W. M. Vuer- hard, Den Helder; serie E de heer R. H. Grim berg, Groningen; serie G mevr. M. M. Homan- Westra, Zwolle. De stichter van het „Neder lands belastingmuseum" te Rot terdam, prof. dr. J. van der Poel, heeft besloten in verband met zijn gevorderde leeftijd zijn funk- tie als lid van het bestuur, tevens direkteur van het museum, met ingang van 11 oktober 1967 neer te leggen. Prof. Van der Poel, in de vóór oorlogse jaren o.m. hoofdinspek- teur van X. en A. te Vlissingen, uit wiens particulier bezit de ver zameling van het museum is voortgekomen en die na de prak tische volledige vernietiging van het museum op 10 mei 1940 dit opnieuw heeft weten op te bou wen tot een unieke collectie his torische voorwerpen, die op de belastingheffing in Nederland betrekking hebben, is opgevolgd door de heer E. J. H. Volkmaars, oud-hoofdinspecteur der invoer rechten en accijnzen. Het bestuur heeft gemeend de grote betekenis van prof. Van der Poel voor het museum blijvend tot uitdrukking te moeten bren gen door zijn naam te verbinden aan die van het museum. Het museum zal voortaan heten: „Be lastingmuseum Prof. dr. Van der Poel". De 63-jarige Amsterdamse commissionair in effecten J. de V., die zijn cliënten gedurende vele jaren voor' tonnen bleek te hebben opgelicht, is overleden. Zoals gisteren gemeld was hij ongeneeslijk ziek. In anderhalve week heeft het effectendrama zich voltrokken: de ontmaskering, het faillisse ment en het overlijden van de commissionair hebben elkaar snel opgevolgd. De officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, hoofd van het arrondissements parket, deelde mede dat het on derzoek door de Amsterdamse centrale recherché, afdeling zwendel en oplichting, zal wor den voortgezet, speciaal, om na te gaan op welke wijze het over een tijdsbestek van ca. 20 jaar verduisterde geld is besteed. Geweldig 3e tube 25ct Het aan de golf van Bengalen grenzende gebied van de Indi sche staat Orissa is dinsdag ge troffen door een hevige wervel storm. Volgens de eerste berich ten zouden 55 mensen om het leven zijn gekomen. Ruim 300 vissers worden vermist. Honder den stuks vee zijn omgekomen. Een inwoner van Hongkong is woensdag ontvoerd naar Chinees gebied, zo heeft een woordvoer der van het bestuur van Hong kong meegedeeld. Het is de twee de ontvoering in vijf dagen. De man reed op zijn fiets langs de grens bij Ta Kwo Ling, werd daar door vier mannen overvallen en door een gat in de versperring langs de grens naar China ge sleept. Zaterdag overkwam dit een politieman. Deze werd de dag daarop vrijgelaten. Een Chinees, vermoedelijk over de grens gekomen, werd woens dag gewond door het ontploffen van een mijn toen hij over het prikkeldraad rond een Britse legerpost bij Man Kam aan de grens met China wilde klimmen. Er waren twee anderen bij hem. die hem over de grens terug brachten, voordat een Britse dok-1 ter butoifconlwwlenen. De Amsterdamse recherche heeft gisteren een koppelbaas in de bouwwereld aangehouden wegens valsheid in geschrifte. De verdachte, de 31-jarige C. W. B. uit de hoofdstad, zou in het afgelopen half jaar hebben ge knoeid met loonopgaven aan het gemeenschappelijk administra tiekantoor in Amsterdam. Vol gens de politie gaf hij minder uren op dan zijn werknemers hadden gewerkt, waardoor hij voor ca. 10.000 aan sociale ver zekeringspremies ontdook. De fraude kwam aan het licht bij een interne controle. (Vervolg van pag. 1) De heer Peschar wil ook het successierecht onder de loep ne men, aangezien uit die bron zo'n 75 miljoen méér kan worden geput. In het bijzonder de grotere ver mogens moeten zwaarder worden belast, evenals de tarieven voor verkrijging door broers, zusters, neven en nichten. Het nieuwe top tarief zou komen op 30, bij de niet- verwanten op 70 (thans resp. 17 en 54). Verdere verhoging van de ben zinebelasting kan een bijdrage leve ren om uitgavenverhogingen te financieren. Zo belangrijk vindt de p.v.d.a.- fractie de werkloosheid in de bouw dat zij niets ongedaan wil laten om het produktieniveau te handha ven. Het beste middel is het op nieuw in aanbouw nemen van 60.000 woningwetwoningen. Ver standig zou het zijn voor het bouw beleid in 1968 een bedrag van 100 miljoen extra op de begroting te plaatsen. Over de huurbelasting zei de heer Peschar nog geen defi nitief standpunt te hebben ingeno men. De hoogte van de belasting en de inkomensgrens zullen hierbij een rol spelen. Samenvattend dier.t het begrotingsbeeld als volgt te worden gewijzigd: 300 miljoen gul den meer voor gerichte bestrijding werkloosheid; 350 miljoen nieer voor ontwikkelingshulp, woning bouw en sociale voorzieningen, yoor welk laatste bedrag door de p.v.d.a.-fractie een aantal bronnen is aangegeven, zoals uitgavenver- lagingen en inkomensverhogingen. Het zou niet juist zijn tegenover eerstgenoemd bedrag een zwaarde re belastingdruk te plaatsen, aldus de heer Peschar. n De a.r.-woordvoerder G. A. Kieft sprak zijn vertrouwen uit in deze regering, ook al zal het kabinet het moeilijk hebben bij het rgali- •'en van het financiële beleid. Hij noemde het geheel een acceptabele zaak. De heer Kieft, die uitvoerig stilstond bij de begrotingsruimte na 1968 en opmerkte dat er een „stuwmeer" van uitgaven is, uitte wel kritiek op de leesbaarheid van de miljoenennota, een technisch stuk waarvan de bedoelingen niet altijd even duidelijk naar voren komen. Het zou goed zijn om vol gend jaar de miljoenennota in meer begrijpelijke taal te formuleren. Als laatste spreker was het woord aan de g.p.v.-er Jongeling. In zijn betoog bepleitte hij de op stelling van een tienjarenplan voor de buitengewesten en in het bij zonder voor het noorden des lands. De heer Jongeling wees er op dat er thans sprake is van een crisis der zekerheden en hij stond sti! bij de economische, monetaire, gezags-, en partijcrisis en bij de crisis der publieke zeden. Hij noemde de troonrede mat en merk te op dat uit de beleidsstukken van dit kabinet geen vonk van bezie ling overspringt. De heer Jongeling drong er op aan geen christelijk- radicaal beleid te voeren ma°r een radicaal-christelijk beleid. In het slot van zijn betoog ging hij in op de Nederlandse contacten met In donesië en hij spoorde aan tot voorzichtigheid. Sprekende over West-Irian schonk de heer Jonge ling aandacht aan de Indonesische mededeling over de in 1969 te hou den volksstemming. Hij vroeg zich af waarom de Nederlandse regering zich in stilzwiigen hult over deze van Indonesische zijde gedane uit spraken waarin hij geen voldoende garantie zag voor een goede uit voering van die volksstemming. Toen de Amerikanen begonnen met hun bombardementen op Noord-Vietnam, was de bedoe ling aan het noorden te vergel den, dat het zich inliet met de oorlog in het zuiden. De bombar dementen moesten bewijzen dat Noord-Vietnam niet aan de strijd kon deelnemen en er verder geen last van ondervinden, alleen om dat er formeel geen oorlog was verklaard. Dat aspekt is vrij snel ver dwenen. Op het ogenblik worden de bombardementen algemeen gezien als een apart aspekt van de onverkwikkelijke strijd en wel een aspekt dat het gevaar in zich bergt van een lokale oorlog een wereldoorlog te maken. Menige regering die er de voorkeur aan gaf te zwijgen over Johnsons politiek, heeft zich intussen onder pressie van publieke opinie en parlement genoopt gezien in de assemblee der Verenigde Naties duidelijker te ageren tegen de oorlog en tegen de bombarde menten. Dat gebeurde zeer voorzichtig, want het is lang niet zeker dat hét staken van de bombardemen ten de inleiding zal zijn tot een vermindering van de gevaren. Er is ook een mogelijkheid dat juist een pauze in de luchtoorlog gevolgd wordt door een nog gro tere inzet van Amerikaans po tentieel. De idee is het krachtigst onder woorden gebracht door senator Stewart Symington, een vroegere democratische minister van defensie en dus iemand die spreekt met een zekere vakken nis en met een groter gezag dan zo maar een burger. TOTALE OORLOG Symington is er voor om een vredesoffensief op grote schaal te beginnen met alle mogelijke middelen om Noord-Vietnam aan de onderhandelingstafel te krij gen, inclusief staking van de bombardementen. En als dat niet helpt, moet er volgens hem op even grote schaal oorlog worden gevoerd tegen Noord-Vietnam. Nog meer dan de strijdbare taal van stafchefs als generaal Whee ler is dit een afschrikwekkend beeld. Er is wel in alle toonaar den gezongen dat een staking van de bombardementen zou leiden tot een gesprek, maar er is geen schaduw van bewijs voor. De In diër Singh heeft in de V. N. zoiets beweerd op grond van zijn kon takten met Noordvietnamezen, maar ogenblikkelijk werden zijn woorden voorzien van tal van voorbehouden door secretaris generaal Oe Thant, ook iemand die zijn relaties heeft in Noord- Vietnam. De bombardementen zijn ge vaarlijk doordat ze kansen bie den op ongewenste uitbreiding van de oorlog, maar als een bom- menpauze waarop niets volgt ook aanleiding geeft tot intensi vering van de strijd, dan vervalt elke reden om de V. S. tot sta king van de bombardementen te bewegen. Tenslotte .hebben de Chinezen en de Russen niets ge daan tegen de luchtoorlog, maal ais Amerikanen en Zuidvietna- mezen ook over land een invasie beginnen in Noord-Vietnam, dan is dit een nieuw aspekt in de strijd waarop China zo goed als zeker zal reageren. VOZE DEMOCRATIE Er is weinig reden om aan te nemen dat Noord-Vietnam op dit moment zin heeft om te onder handelen. Het ziet met voldoe ning hoe in de V. S. niet alleen dejsteeds langer wordende doden lijst een aversie kweekt tegen de Vietnamese oorlog, maar ook al lerhande weinig fiatterende rap porten over de bondgenoot die men zo nodig moet helpen. Weliswaar is er een schijn van democratie gewekt door de ver kiezingen in Zuid-Vietnam maar die gingen gepaard met allerlei verhalen over fraude. Het is blijkbaar meegevallen, anders was een vredesman als Dzoe zeker geen tweede geworden, maar daarna kwamen berichten over de arrestatie van deze Dzoe op allerlei oudbakken en weinig ter zake doende beschuldigingen. De eindindruk is dat het met de democratie niet zo best is gesteld; dat corruptie nog welig tiert en dat de politie vrij spel heeft met tegenstanders van president Thieu. Dan komen er verhalen over de rotheid in het Zuidvietnamese leger. „Newsweek" schrijft er deze week zo indringend over dat het in Saigon in beslag is geno men. Geen wonder dat de Amerika nen zich afvragen of het nodig is dat zoveel van hun zonen sneu velen ten behoeve van dit be paald niet schattige volkje. En als de kans zo ligt dat de V. S. de oorlog staken omdat ze er genoeg van hebben, wat zou Hanoi dan nu onderhandelen? Ir. elk geval kan het afwachten of de uitslag van de Amerikaanse presidents verkiezingen volgend jaar niet een overwinning te zien geeft van de „duiven" in de V. S. Die redenering is niet on logisch, maar aan de andere kant ook wel riskant, indien ideeën als die van Symington worden uitge voerd. Het is waarschijnlijk daar om dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Brown, op het labourcongres zei dat wie op dit ogenblik vrede in Vietnam wenst, pressie moet gaan uit oefenen op Hanoi. Met de bloemkool van de volle grond is het dit jaar hollen of stilstaan, zo meldt het centraal bureau van de tuinbouwveilin gen. In juli was er een overvoer de markt, waardoor er een „cri sis" ontstond. In augustus veroor zaakte schaarste een hoog prijs peil en nu zijn we opnieuw in een periode waarin het allemaal bloemkool is wat de klok slaat. In de eerste week van oktober groei de het aanbod aan; de prijzen daalden en bij het centraal bu reau gelooft men dat er alweer sprake is van een „crisis". Zeker weten doet men het niet. De Brusselse kenners van de E.E.G.- regelingen zullen er uitsluitsel over moeten geven. Volgens die regelingen ontstaat zo'n crisis als de bloemkoolprijs op de veilin gen in Grootebroek en/of Baren- drecht drie dagen achter elkaar beneden een bepaald niveau is gebleven. Dit heeft tot gevolg, dat de Nederlandse overheid een bijdrage gaat geven aan de prijs steunregeling van het centraal bureau. De aanvoer van tomaten is de eerste oktoberweek ruim ge bleven en was de helft groter dan vorig jaar om deze tijd. De vraag was ook groter. De vraag naar komkommers nam flink toe en is groter dan een jaar geleden, want zowel de prijs als het aanbod zijn nu gro ter. Bij de appels kwam in de eerste oktoberdagen vooral het ras „Cox's Orange" sterk opzetten. Er werd iets meer goudreinette aangeboden, terwijl het aanbod van Jonathan nauwelijks toenam. De aanvoer van „James Grieve" onderging een verdere daling. De Nederlandse perenaanvoer viel terug. Het aanbod van confé rence onderging al een halvering. Legipont en „Bonne Louise" wer den op de veilingen al schaars en ook „beurré hardy" kwam nog maar mondjesmaat voor. CHINESE NATIONALE DAG Taiveh (Formosa)De nationa- listiscli-Chinese president Tsjang Kai Sjek en zijn vrouw groeten een menigte vanaf het balkon van het presidentiële paleis tijdens een massale bijeenkomst ter ge legenheid van de Chinese natio nale dag, dinsdag. Een botsing tussen een Neder landse vrachtauto en een West- Huitse personenauto bij de Oost- friese plaats Hesel heeft het leven gekost aan drie Duitsers. Volgens lezing van de politie kwam de vrachtwagen bij een inhaalmanoeuvre in frontale bot sing met de personenauto, waarvan de bestuurder en diens vrouw op slag gedood werden. Hun negenjarige zoon overleed in een ziekenhuis. De chauffeur van de vracht auto, waarvan de identiteit nog niet bekend is gemaakt, werd in voorlopige hechtenis genomen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5