Tweede Kamer zette algemene beschouwingen voort BREDA BIER K.V.P. EN A.R. STEUNEN HET REGERINGSBELEID Roofoverval in centraal station te Amsterdam: buit ƒ100.000 HET WEER ^•cteur-HooMredaeteiH'J I. v»ij de Sande DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 23e Jaargang No.-^MS Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sanae te Terneuzen We lopen vast Jacqueline Kennedy spreekt geruchten over verloving tegen Aanvullende maatregelen Kritiek Cals niet alleen Uitgaven blijven stijgen Zwaar op de maag Illusie Zon- en Maanstanden Hoe een Rotterdammer het zuiden ziet Non daar voel ik me heel best dm Bij een biertje in een leuk café» Breda Bier is dat meestal. ;Die weten d'r wat van. Die brouwen ook al jaren. Als ik overzee kom-want ik vaat» moet ik het ook hebben. Ik denk meteen aan Holland dan» Zelfde temperaturen Hoogwater Weerbericht Frank, bij abonnement'. TERNEUZEN Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal a bönnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum f&i advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op de tweede dag van de alge mene beschouwingen over de rijks begroting deelde de financiële des kundige van de k.v.p.-fractie, drs. H. Notenboom, mee dat het con juncturele beleid en de financiering met de voorgestelde monetaire middelen voor hem en zijn politie ke vrienden in grote lijnen aan vaardbaar zijn. De ruimte voor 1968 noemde de heer Notenboom aan de hoge kant, een omstandigheid waarmee in volgende jaren rekening moet wor den gehouden. Het wnbuigingsbe- Ieid met betrekking fot de uitgaven heeft weliswaar een belangrijke aanzet gekregen, maar uit de be groting '69 zal dit naar zijn mening nog fundamenteler moeten blijken, vooral ten bate van uitgaven voor economische groei en verbeterde produktiestructuur. „Zoals wij de ontwikkeling over zien, zal er in deze kabinetsperiode geen ruimte zijn voor neutralise ring van het reële progressie-effect in de tarieven van de loon- en in komstenbelasting, anders dan door verschuiving", aldus deze afge vaardigde. Spr. vroeg of in het kader van het conjunctureel beleid in overleg met het bestuur van het algemeen burgerlijk pensioenfonds bereikt kan worden, dat de vrije belegging van dat fonds meer operationeel wordt in de werkloosheidsbestrij ding. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft dinsdagavond ten stelligste een bericht ontkend, dat zij bin nenkort haar verloving zou aan kondigen met lord Harlech, de voormalige Britse ambassadeur in Washington. Het bericht, dat was verspreid door het televisiestation C. B. S., was afkomstig uit het dagblad „Women's Wear" dat doorgaans over betrouwbare bronnen in de society van New York beschikt. De secretaresse van mevr. Ken nedy, Nancy Tuckerman, ver klaarde dat het bericht volkomen onwaar was. Er doen reeds geruime tijd ge ruchten de ronde over een ro mance tusen de weduwe van de vermoorde Amerikaanse presi dent en lord Harlech wiens vrouw in mei van dit jaar bij een auto ongeluk in Wales om het leven kwam. Mevr. Kennedy was op de begrafenis aanwezig. In juni j.l. onderbrak mevr. Kennedy een vakantie in Ierland om op het vliegveld Shannon lord Harlech te ontmoeten. Deze reageerde op persberichten over een romance tussen beiden met de verklaring: „Mevrouw Kenne dy en ik zijn reeds 13 jaar goede vrienden, maar er schuilt geen waarheid in het verhaal over een romance tussen ons". New fork: Archieffoto van mevr. Jacqueline Kennedy en lord Har lech. it De heer Notenboom ging uit voerig in op het vraagstuk van de begrotingsruimte in de toekomst. Hij sprak in dit verband van een zorgvolle situatie. Naar zijn oor deel viel er aan een ombuiging van het uitgavenbeleid niet te ont komen, „want we lopen onherroe pelijk vast en zouden wellicht reeds vastgelopen zijn, wanneer er nu al niet aan gewerkt was". Hij vroeg zich af, of de getroffen ombuigingen dit jaar voldoende in de begroting tot uiting zijn geko men. Er zijn er die deze omvang niet spectaculair vinden, maar pijn doet het inmiddels hier en daar al wel, maar dat is niet te vermijden. Ik vrees voor volgende jaren nog meer pijn. De k.v.p.-woordvoerder wees erop dat de maatregelen in verband met de buitengewone lasten moei lijk vallen. De fractie zal zich kri tisch opstellen, want in feite be tekent de uitwerking van de maat regel een verhoging van de druk der directe belastingen en niet bij de sterksten. Mr. B. W. Biesheuvel (a.r.) gaf te kennen dat zijn fractie de be groting met begrip tegemoet treedt. We] bestaat er enige be zorgdheid over het uitgavenbeleid in de komende jaren. De formu leringen van minister Witteveen op het stuk van belastingverlagingen in de toekomst vertonen, verge leken met de hoofdlijnen waaraan wij ons gebonden achten, een merkwaardige verscherping: de gebezigde uitdrukkingen lijken op een escalatie van de wens tot be lastingverlaging. „Ook hier zouden wij tot grote voorzichtigheid willen manen". Het wordt steeds duidelijker dat de werkloosheid voor een belang rijk deel structureel van aard is. Een conjunctureel befaamd genees middel als geldinspuiting of mone taire financiering helpt wel, maar bestrijdt de kwaal niet afdoende. Er moet spoedig iets gebeuren. Aan de volgende maatregelen valt te denken: aanvullende uitgaven ter ver betering van de infrastructuur1 in de strutuurgebieden, ook op toeristisch-gebied; een verdere versoepeling van de stimulerings- en premieregelin gen voor industrievestiging in die gebieden, waarbij spr. voor al denkt aan optrekking van de investeringspremie van 25 pet van het kabinet-Zijlstraj afschaffing van de schorsing van de vervroegde afschrijving voor de landsdelen, die het sterkst door de werkloosheid worden getroffen. Graag zou spr. vernemen bij welk werkloosheidsniveau het ka binet de reservepost van honderd miljoen gulden wil inzetten. De heer Biesheuvel was zijn be toog begonnen met de opmerking dat kritiek op en steun aan een kabinet goed kunnen samengaan. Kritiek had hij op de conclusie die de regering trekt uit de oor logen, ziekten, onderdrukking en honger in de wereld, dat slechts een financieel-economisch gezond Ne derland daaraan iets .kan doen. Moet dit nu het antwoord zijn? De minister-president zal mij stellig bijvallen, als ik zeg dat ons ant woord op de ellende in de wereld te vinden is in de geschriften van de wereldraad van kerken, van het Vaticaans concilie en vooral ook in het getuigenis van paus Paulus in zijn encycliek „Populorum Pro- gessio". De minister van financiën heeft intussen aangetoond dat de sterke stijging van de staatsuitgaven geen monopolie van het kabinet-Cals is geweest. De stijging loopt als een rode draad door negen begrotingen in de jaren zestig, zo vervolgde mr. Biesheuvel. Het kabinet-Cals was daar slechts anderhalf jaar bij. Een waarschuwend geluid liet mr. Biesheuvel horen betreffende de ombuiging van het beleid. „Laat de regering, laat de minister van financiën geen illusies wekken". Spr. wees daarbij op het feit dat ondanks de ombuiging van het be leid het uitgavenniveau voor 1968 tot recordhoogte is gestegen. De accentverschuiving in de woningbouw mag er niet toe lei den, dat er zwaarder wegende be zwaren ontstaan, bijv. dat het tota le produktieniveau in de goed kopere sectoren zou worden aan getast. Handhaving van een hoog pro duktieniveau in deze sector Is wen selijk uit een oogpunt van werk gelegenheid. In de huidige economische situa tie zijn we duidelijker op Weg naar evenwichtsherstel dan in de voor gaande jaren het geval was, aldus de c.h.-woordvoerder drs. D. F. van der Mei. Bij de bestrijding van de werk loosheid kunnen z.i. op korte ter mijn geen opzienbarende successen worden behaald. Wil men het in dustriële klimaat verbeteren, dan dient men een gerichter beleid te voeren dan tot nu toe gebeurd is, aldus de c.h.-woordvoerder. Hij noemde het voor de hand liggend dat de regering in overleg treedt met het bedrijfsleven om de meest gewenste inkomensontwikkeling en maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid te bespreken. Spr. zei het te waarderen, dat het kabinet bezig is met een om buiging van het uitgavenbeleid, maar hij betwijfelde of dit begin al onmiddellijk voldoende zal zijn om de ruimte tot een reële zaak te maken en dat thans nog niet is te overzien, of de beleidsombuiging voldoende vruchten zal afwerpen. De uiteindelijke uitgavenstijging, zo zette hij uiteen, zal immers ho ger uitkomen dan nu geraamd wordt. De resultaten van de om buiging van het uitgavenbeleid mogen daarom niet worden over schat. Na er op te hebben gewezen, dat, aan de stijging van de belasting druk grenzen zijn gesteld, noemde drs. Van der Mei het noodzakelijk, dat de toekomstige uitgavenont wikkelingen kritisch worden be zien. Een sterke bevordering van de particuliere besparingen is even zeer geboden. Namens de v.» S. .Tractie zei de heer Th. Joekes 'vertrouwen te heb ben in het financiële beleid van het kabinet-De Jong. „We zullen dit beleid kritisch volgen, zo merkte hij op. Hij wees er op, dat de orde van grootte van de nu op te leggen lastenverzwaringen moeten worden geaccepteerd. Spr. beschouwde achtereenvolgens een aantal belas tingvoorstellen, waarbij hij er op wees dat de overgang van een nieuw systeem voor de omzetbe lasting (de heffing naar toegevoeg de waarde) de meest ingrijpende beslissing op economisch gebied is. De heer Joekes stelde zich achter de belastingmaatregelen, al ver heelde hij niet dat de nieuwe af trekregeling voor ziektenkosten met betrekking tot de bijzondere lasten zijn fractie „zwaar Op de maag" ligt. Hij uitte kritiek op dit beleids voornemen, juist omdat deze post van lastenverzwaring voornamelijk op de middengroepen zal drukken. „Gezien tegen de achtergrond van een te verwachten overschot op de betalingbalans van 800 mil joen gulden is de omvang en vooral de spreiding van de werkloosheid onaanvaardbaar". Dit zei drs. H. Peschar van de partij van de arbeid. Een daling van de werk loosheid zal met kracht moeten worden nagestreefd. Behoedzaam moet worden omge sprongen met formuleringen zoals Drie mannen hebben woensdag ochtend omstreeks half tien een overval gepleegd in de afdeling expresgoederen van Van Gend en Loos op het centraal station in Amsterdam. Zij waren gemaskerd en gingen er met een geldkist van door. Zij vluchtten in een donkere Fiat met kenteken DX 7617. De drie inzittenden droegen allen een blauwe regenjas en waren vermoe delijk gewapend. Het geldsbedrag er werd ge sproken over 100.000 is gesto len uit een vrachtauto van Van Gend en Loos die voor de afdeling expresgoederen was gestopt om te lossen. De Fiat stopte naast de auto en er sprong een gemaskerde en gewapende man uit. Deze be dreigde de chauffeur van de vracht wagen en ritste het pakket met geld weg, waarna hij in de Fiat sprong die snel in westelijke rich ting verdween. Een getuige van de overval waar schuwde de politie, die snel in actie kwam en o.m. een cordon om de stad legde. In de stad zelf werd door meer dan twintig patrouille wagens gespeurd naar de gesigna leerde wagen. Inmiddels kwam vast te staan dat het nummer DX 7617 be- in de miljoenennota voorkomen en waarmee voedsel wordt gegeven aan de illusie, dat het mogelijk zou zijn een werkelijke verlaging van de belastingdruk tot stand te bren gen. Spr. was er niet van overtuigd dat de post civiele verdediging met 50 miljoen omhoog moet. Door een aantal incidentele beslissingen zou naar de mening van de p.v.d.a.- fraetie op defensie 80 miljoen wor den bespaard. Gedacht wordt aan het achterwege laten van de her oprichting van de zesde brigade bij de landmacht, opheffing van de vijfde en het uit de vaart nemen van de „Karei Doorman". Voorts zouden de loodsgelden moeten worden verhoogd. De heer Peschar vroeg een gro tere bijdrage uit de algemene mid delen aan de sociale verzekeringen, indien een verhoging van indirecte belastingen in E.E.G.-verband on vermijdelijk is. Over de premieheffing voor de algemene wet ziektekosten merkte spr. op, verschuiving van premie druk naar de algemene middelen uit een oogpunt van inkomensver deling geboden te achten. Hij ver zocht de regering 150 miljoen gul den meer uit de algemene midde len beschikbaar te stellen dan bij monde van minister Roolvink is toegezegd, zodat dit neerkomt op een even groot aandèel van de overheid in de financiering van de A.W.Z. als oorspronkelijk in de be doeling van minister Veldkamp lag. Hij bepleitte snelle inning van de premies bij zelfstandigen of althans het moment van betaling gelijk te doen lopen met de premie betaling van loontrekkenden, (Zie verder pag. 5) ZON MAAN op onder op onder Okt. 12 6.58 17.54 16.33 13 7.00 17.52 16.49 0.57 27 7.25 17.23 15.37 hoort bij een grijze Opel, die eigen dom is van een redacteur van de N.T.S. en de gehele morgen gepar keerd heeft gestaan bij de studio in het Gooi. De overvallers hebben dus valse nummerplaten gebruikt. Het gestolen geld was een nor- Op de foto de bestelwagen, waar uit de diefstal werd gepleegd, omringd door politie en kijkers. male geldzending zoals bijna dage lijks door Van Gend en Loos wordt verzorgd. Het wapen waar mee de chauffeur Smit van de vrachtauto werd bedreigd, leek op een stengun. Twee begeleiders van het geldtransport er bevonden zich nog meer geldzendingen bij de vracht waren juist het cen traal station binnengegaan. Alles verliep zó snel, dat zij geen kans meer kregen tussenbeide te komen. f-CBii. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1028 Een frontensysteem dat woens dag regen bracht in Engeland trekt in oostelijke richting naar ons land en zal het weer vandaag bepalen. Vooral in het westen en noorden zal er veel bewolking zijn waaruit af en toe regen uit kan vallen. In het zuidoosten kunnen enkele opklaringen voor komend terwijl de regenkansen hier vóór dè avond nog klein zijn. Tri andere delen van Europa wordt het weer beheerst door een groot gebied van hoge luchtdruk, waarvan de kern boven centraal en zuid-Europa ligt. Bij droog en DONDERDAG 12 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8.42 9.38 Terneuzen 9.18 10.14 Hansweert 9.52 10.48 Walsoorden 9.51 10.47 VRIJDAG 13 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 10.11 10.58 Terneuzen 10.47 11.34 Hansweert 11.21 12.08 Walsoorden 11.20 12.07 zonnig weer liepen de temperatu ren in grote delen van Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk op tot waarden tussen 20 en 25 graden. In Spanje kwamen de temperatu ren op vele plaatsen zelfds tot 28 graden. In Skandiriavië daaren tegen werd het in de middag niet warmer dan 6 tot 12 graden ter wijl het in de nacht op vele plaat sen ook vroor. In ons land liep de temperatuui in Limburg en Brabant op tot II a 20 graden terwijl het elders van wege de bewolking niet warmei werd dan 16 graden. Ook vandaag zal de tempera tuur in ons land niet veel ver schillen van woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het noorden en westen enige regen. In het zuid oosten van het land enkele opkla ringen. Merendeels matige wind tussen zuidwest en zuid. Onge veer dezelfde temperaturen als woensdag.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1