Engeland koos Attlee in 1945 om „De vrede te winnen" NAAR VW-DEALER JOS VOET IN AXEL MAAR OOK WILSON KAN DE VERWACHTINGEN NOG NIET WAAR MAKEN AUTOBEDRIJVEN JOS VOET N.V. NACALCULATIE VOOR OVERHEIDS PERSONEEL VASTGESTELD OP 1,7 PROCENT De broederschap van de bronzen draak DEMOCRATISCHE PARTIJ STEUNT JOHNSONS VIETNAMPOLITIEK Kneedbaar hout in 10 kleuren CEÏalsIIÜir Gupa Woensdag 11 oktober 1907 DE VRIJE ZEEUW Pagina !S Weinig voldoening Positie van het pond sterling Op ztttërdag naar de markt en óók voor een veilig koopje! '-Ik Fraude bij postagentschap Senator Brooke over rassenkwestie Rassen incidenten in Milwaukee Boete voor mishandeling van kind Amerikaans vrachtschip vergaan in Stille Oceaan 21-JARIGE WURGER NAAR KRANKZINNIGEN GESTICHT ONDERWATER HUWELIJK IN CALIFORNIE TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN Clement Attlee, die zondag op S4-jarige leeftijd is gestorven, en Winston Churchill waren in bijna alle opzichten eikaars tegendeel. De overeenkomst was slechts dat zij tweeën de grote staatslieden van Engeland waren in het mid den van deze eeuw. De soms brute maar bezielende welsprekend heid die Churchill al bij zijn leven tot legende maakte, miste de ichriele socialistenleider volko men. Maar de Britten hebben nog Vóór de oorlog tegen Japan was uitgestreden beseft dat Churchill de man was geweest die zij nodig hadden om een oorlog te winnen, maar dat de nuchtere Attlee de man zou zijn om de vrede te win den. Door die verrassende verkie zingsoverwinning van '45 maak- le de wereld kennis met Attlee in zijn ploeg, waarin Bevin en Stafford Cripps wellicht het meest op de voorgrond traden, maar waarin hij toch de toon langaf en een verrassende moed lan de dag legde. Van hem werd bijv. het besluit geslikt om de dis tributie iets langer aan te hou den, zo'dat graan naar het over wonnen Duitsland kon worden gestuurd. Hij zorgde ervoor dat Engeland lan India en Pakistan de vrijheid gaf, zonder dwang en in een sfeer van vriendschap. Het opgeven van koloniale grootheid was voor ie Engelsen niet gemakkelijker dan voor anderen, maar dank zij Attlee hebben ze het met minder schade en met minder bitterheid voor elkaar gekregen dan de an dere naties die hun overzeese ge bied met tegenzin en gedwongen de vrijheid gaven. Dat het Britse gemenebest nog lang een faktor van betekenis bleef het is het trouwens nog "was voorname lijk zijn werk. Het congres van de Britse La- bourpartij heeft niet de macht aan premier Wilson een bepaalde politieke lijn voor te schrijven. In dat opzicht maakte het voor de regering dan ook weinig ver schil wat (met miljoenen stem men) besloten werd door de ver tegenwoordigers van partij afdelingen en vakbonden. Wat voor hem wèl van belang was, is de sfeer die Uit een con gres blijkt. Is die in alle opzichten contra de regering, dan zal dat op den duur konsekwenties hebben door rebellie in de eigen fraktie en verlies van de volgende stem busronde. In dat opzicht heeft Wilson het er beter afgebracht dan hij heeft durven hopen. Dat het congres niet al te verrukt bleek van Wil sons en Browns houding ten aanzien van de strijd in Vietnam, was te verwachten. Maar verheu gend was dat het congres in meerderheid bereid bleek achter de economische politiek van Wil son en Callaghan te gaan staan, hoe zuinig die meerderheid ook was. Tenslotte is dat de politiek van deflatie (met onder meer als konsekwentie een werkloosheid), die de Britten zeker niet met grote voldoening ondergaan. En waarvan de beloofde heilzame resultaten nog lang niet zichtbaar worden. Maar het belangrijkste voor Wilson was, dat (vooral dank zij Brown) het congres een sterke meerderheid opleverde voor de Britse pogingen toetreding tot de Euromarkt te béwerkstelligen. Dat is in labourkringen zeker niet altijd zo geweest en er zijn aan zienlijke stemmen in de partij die I er nog steeds zeer fel tegen zijn. Met dit ja van Labour is de aansluiting bij de E.E.G. overi gens nog lang geen bekeken zaak. De moeilijkheid is en blijft De Gaulle, die nu niet meer als ar gument voor een veto kan aan voeren, dat de Britten zelf niet veel voelen voor de E.E.G. Intus sen heeft De Gaulle nu ook zake lijker bezwaren, die voor een deel al vertolkt zijn in een rapport van de E.E.G.-commissie. Daarin wordt de positie van het pond als wereldvaiuta ter sprake gebracht en de positie van de Britse eco nomie die de Brusselse heren eerst graag wat gezonder zouden zien. Het zijn argumenten waarop De Gaulle nu al zijn opinie ba seert, dat een gesprek met Lon den zinloos is, hoewel Brussel voorlopig alleen maar tot de slot som komt dat een gesprek zeer moeilijk zal zijn. Moeilijker dan enige jaren geleden omdat vooral op agrarisch gebied een en ander in de E.E.G. is gebeurd waaraan de Britten zich zullen moeten aanpassen. Maar moeilijk is nog niet onmogelijk, al is het de vraag of De Gaulle zich daarvan zal laten overtuigen. Bijvoorbeeld voor de VVV 1200. De befaamde Kever, die nog geen 5000 gulden kost En die verder goedkoop blijft In benzine, belasting, verzekering en onderhoud. Of voor een OCCASION onder de zekere VW- garantie, welk merk het ook Is. Of voor een gratis proefrit die u nergens toe verplicht Of vóór een handig auto-accessoir. Of voor gratis folders, die u thuis volledig wegwijs maken over VW. ,U ziet: reden genoeg voor een zaterdags* feiStek san; Buitenweg 12 (bij het station) Ook Iedere vrijdag houden w(J koopavond. Vrije toegang. Axel (01155) 500 Terneuzen (0.1150)3453 Kk»8te«ande(0l148) 412 Een postagentschap te Zwolle is dinsdag gesloten in verband met fraude. De onregelmatigheden kwamen aan het licht toen de op sporingsdienst van de P.T.T. een onderzoek instelde. De houdster van het postagentschap werd bij haar werk geholpen door haar man, A. van de S., die heeft be kend zich ruim zesduizend gulden te hebben toegeëigend. Gebleken is dat het publiek niet is bena deeld. Het echtpaar heeft toege zegd het verdwenen bedrag dezer dagen te zullen aanzuiveren. Het overheidspersoneel zal over 1967 nog een salarisverhoging van 1,7 procent krijgen. Op 1 januari 1967 was in het kader van het door de overheid gevoerde trendbeleid aan het overheidspersoneel een voorlopi ge salarisverhoging van 4 procent toegekend. Aan de hand van de c.b.s.-regelingsloonstatistiek is gebleken, dat over de waar- nemingsperiode juli 1966 tot juli 1967 de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven 5,7 procent heeft bedragen, zodat een aan vulling nodig is. De uitkering over het jaar 1967 zal zo mogelijk eind november geschieden. Ook aan het gepensioneerde overheidspersoneel zal een uit kering-achteraf worden toege kend. In de dinsdag gehouden ver gadering van de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken, welke werd bijgewoond door de staats secretaris van binnenlandse za ken mr. C. van Veen, is over deze nacalculatie overeenstemming bereikt. De republikeinse senator Ed ward Brooke heeft maandag na afloop van een bezoek aan het negergetto vap Detroit verklaard, dat de toestand van de grote massa der negers in de steden steeds ernstiger wordt. Volgens hem is het de hoogste tijd dat de regering dit probleem aanpakt, wil zij niet dat zich in de toekomst nog ernstiger onlusten dan die van dit jaar zullen voor doen. Brooke, de enige neger in de Amerikaanse senaat, zei ervan overtuigd te zijn dat de oproeren in Detroit en andere steden spon taan waren geweest en niet het gevolg waren van ophitsende ver klaringen van aanhangers der „Black Power"-beweging. Rassenincidenten hebben maan dagavond in Milwaukee (Wis consin) voor de tweede achter eenvolgende dag ongeregeld heden veroorzaakt. Voorstanders van gelijke rechten op het ge bied van de huisvesting hielden, zoals zij dat al meer dan veer tig dagen doen, onder leiding van pater Groppi, een blanke adviseur van de vereniging voor vooruitgang der gekleurden en de negerkomiek Dick Gregory een mars door de stad. Zii raak ten slaags met de politie en blanke tegendemonstranten. Bij de gevechten vielen 21 gewon den, onder wie twee politieman nen. Er werden verscheidene arrestaties verricht. Een soortgelijk incident ver oorzaakte zondagavond 41 ge wonden. Dick Gregory werd toen gearresteerd, maar korte tijd later vrijgelaten. BEET Amsterdam: Geen visserslatijn maar helemaal echt is deze enor me snoek van 116 cm en een ge wicht van 27,5 pond die vader en zoon Blind uit Amsterdam zon dag in de Wijde Bli bij Korten- hoef haalden. Vader en zoon wa ren meer dan een uur bezig het monster in de boot te krijgen. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 33-jarige opper man F. P. B. uit Den Haag ver oordeeld tot 100 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Hij had terechtgestaan, verdacht van mishandeling van zijn 4-jarig dochtertje. Verdachte had het kind, dat ondeugend was geweest, door elkaar geschud, waardoor het gedurende acht uur in bewus teloze toestand verkeerde. De man ontkende het kind te heb ben geslagen. Op het lichaam vdn het kind waren blauwe plekken geconstateerd. Veertien dagen geleden had de '(•""icier van justitie 100 gulden boete geëist en drie maanden ge- v anaerusstwtf vooewaardelyk. Het Japanse vrachtschip „Iga- haroe Maroe" heeft dinsdagoch tend geseind dat het enkele lijken heeft opgepikt op de plaats waar de Amerikaanse vrachtvaarder „Panoceanic" maandagnacht met 43 opvarenden, passagiers en ledên van de bemanning, is ver gaan. Het ruim achtduizend ton metende vrachtschip zonk in de Stille Oceaan in de buurt van de Aleoeten. Piloten van verkenningsvlieg tuigen rapporteerden, dat zij mannen op vlotten hadden gezien en dat meer dan 35 mensen in het ijskoude water lageh. Drie andere schepen, waaronder de Rus ..Orekhovo" waren naar de plaats van het ongeluk onderweg. De „Igaharoe Maroe" seinde later, dat het twee overlevenden in een rubberboot had gevonden en bezig was ze te redden. De rechtbank in AlkmaacJieeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 21-jarige kantoor bediende P. B. te Alkmaar, die op 4 maart van dit jaar zijn 11- jarige buurjongen Herman van der Molen door wurging om het leven heeft gebracht. De officier van justitie had moord bewezen geacht, maar had ontslag van rechtsvervolging ge- eist overeenkomstig het advies van de psychiater. De rechtbank achtte doodslag bewezen en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. Blijkens het rapport van de psychiater was B. tijdens het plegen van het misdrijf geestelijk gestoord en derhalve niet toerekenbaar. De rechtbank bepaalde tevens, dat verdachte zal moeten worden op genomen in een krankzinnigen inrichting, voorlopig voor de tijd van één jaar, waarna hij ter be schikking van de regering zal worden gesteld. 'jtsr W T+.. tófc AMERIKAANSE VLIEGER IN BENARDE POSITIE Handi: Deze door officiële com munistische bron vrijgegeven foto toont hoe een Amerikaanse vlieger, wiens machine is neer gehaald, door een jonge Vietna mese wordt weggevoerd. De vlie ger maakte een vlucht naar de Noordvietnamese hoofdstad. In de buurt van Los Angeles heeft een predikant een paar in de echt verbonden op de bodem van een met water gevuld aqua rium. De 26-jarige bruidegom, duiker van beroep, droeg een dui kerpak in de vorm van een smo king. Het pak van zijn vrouw was voorzien van een sleep. De predikant was te herkennen aan een boord van celluloid. De genodigden volgden de plechtigheid achter glas en kon den het ja-woord horen via wa terdichte microfoons. 114, In korte woorden vertelt Aram hoe Aiglon, de roofridder, de dood in de golven gevonden heeft. „Maar laten we nu eerst prins Balthazar gaan opzoeken," be sluit hij dan, „ik heb hem veel onrecht aangedaan, laten we ho pen dat hij het vergeven wil." Als zij de hoofdingang van het kasteel betreden, zien zij juist dat twee lansknechten prins Angelo naar de kamer leiden, waar de an dere drakenridders gevangen zit ten. Met gebogen hoofd gaat de val se prins naar binnen, waarna de wachters de deur hard dichtslaan en er de grendels voor schuiven. Op dat moment komt prins Bal thazar de gang inlopen. Als hij Aram ziet, loopt hij haastig op hem toe en steekt vriendschappelijk zijn had uit. „Heer Aram, ik ben u veel dank verschuldigd voor de wijze waar op gij mijn broeder ontmaskerd hebt. Kunt ge het mij vergeven dat ik u destijds in het kasteel van graaf Bizzi in het gezicht sloeg?" „Als gij mij vergeeft dat ik zo lang de zijde van Angelo koos!", zegt Aram lachend en een stevige handdruk bezegelt hun vriend schap. Het nationale comité van de Amerikaanse democratische par tij heeft met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin hulde wordt gebracht aan presi dent Johnson voor „het zoeken van een eervolle oplossing voor het conflict in Vietnam". Het co mité stelt dat de president er steeds voor heeft geijverd liever de toekomst te verzekeren dan te bezwijken voor de verleiding van politieke voordelen op korte ter mijn". Het comité sprak ook zijn ver trouwen uit in de buitenlandse politiek en in het binnenlandse beleid van Johnson. Voorzitter John Bailey verklaarde dat de democratische partij met alge mene stemmen Johnson als kan didaat zal aanwijzen voor de pre sidentsverkiezingen in november 1968. De conventie van de democra tische partij zal op 26 augustus in Chicago beginnen, drie weken na de republikeinse conventie die op 5 augustus te Miami zal worden geopend. Afgevaardigden van 13 staten in het westen hebben voorgesteld dat alle afgevaardigden naar de partijconventie zich bij voorbaat onder ede verplichten, de kandi daten te steunen die worden ge kozen. Men wil hierdoor voor komen, dat tegenstanders van de Amerikaanse Vietnampolitiek weigeren Johnson te steunen, als hij als kandidaat voor het presi dentschap wordt aangewezen. In de nacht van maandag op dinsdag is de 19-jarige Th. W. van Amsterdam uit Alphen a/d Rijn bij een verkeersongeval op de Hogewaard in Koudekerk om het leven gekomen. Hij reed met zijn personenauto tegen een vrachtauto, die dwars over de weg stond om achterwaarts een oprit in te rijden. De heer Vën Amsterdam was op slag dood.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5