PROVINCIAAL NIEUWS Rennies Stimulansen rijksoverheid blijven nodig voor Zeeland f De Forsyte Sage Kom van Terneuzen zat een nacht en een dag zonder gas ïlllllftlB MEDEDELING „ONTWIKKELING GAAT NIET VANZELF" Uitvoering toegedachte taken vraagt veel geld VAN SPRANG HEBBEN OVERGENOMEN Bosch - Hulst Bosch-optiek - Hulst Terneuzen Breskens Bruinisse VAN DE SANDE Hoofdplaat Middelburg Brandend maagzuur, Oostburg IJzendijke wëèêêèi Industrialisatie Infrastructuur werken Ruimtelijke ordening Stoomboot- diensten Sociaal-culturele infrastructuur Recreatie Bejaardenzorg DE VTÏITE ZEEUW Woensdag 11 oktober 1967 Kandidaatsexamen Frans Aan de rijksuniversiteit te Lei den is geslaagd voor het kandi daatsexamen Franse taal en let terkunde mej. A. N. B. Dorrepaal te Terneuzen. Pools schip aan de grond Op weg van Antwerpen naar zee is maandagnacht omstreeks één uur het Poolse schip „Lechis- tan II" even boven Terneuzen bij boei nummer 22 aan de grond gelopen. Het schip dat in 1967 is gebouwd, meet 2968 brt. en is afkomstig uit Gdynia. Sleepboten voeren onmiddellijk uit ter assistentie. Om twee uur kwam het schip op eigen kracht weer vlot en kon het zijn reis naar zee voort zetten. De „Lechistan" zou bij de stranding geen schade hebben opgelopen. Goed afgelopen Gistermiddag te 2 uur reed de heer J. M. uit Terneuzen met zijn auto over de oostelijk van het ka naal gelegen verkeersweg tussen Sluiskil en Terneuzen toen het meisje J. C. C. uit Westdorpe, rij dende op haar rijwiel plotseling linksaf sloeg en tegen de auto van de heer M. terecht kwam. Het ongeval liep voor haar ge lukkig goed af want zij werd slechts licht aan beide benen ge wond. Per auto werd zij naar de ouderlijke woning gebracht. T af eltenniscompetitie te Terneuzen De bedrijfscompetitie tafelten nis is weer van start gegaan met de eerste wedstrijden van het seizoen 1967'68. Er zijn negen tien teams, verdeeld ever drie klassen. De eerste en derde klas spelen anderhalve competitie, de tweede klas een hele. De eerste uitslagen waren Dow Chem. IDe Hoop I 73 Waterleiding IPhilips I 82 Philips 3Waterleiding 3 28 U.T.S. I—R.W.S. I 10—0 De Hoop 3Dow Chem. 3 82 R.W.S. 3—U.T.S. 3 5—5 Een uitstekend begin had de U.T.S. I door de R.W.S. I met de grootst mogelijke cijfers te ver slaan. terwijl deze laatste vorig seizoen op de tweede plaats ein digde. Inbraak In de nacht van zaterdag op bondag hebben onbekenden zich ït.oegang verschaft tot het maga- "zijn van Ons Belang op de jacht haven en een geldkistje met onge veer 200 ontvreemd. Men had zich toegang tot het gebouwtje verschaft door het deurslot te forceren. Van de da- der(s) ontbreekt elk spoor. Verscherpte controle De groep Breskens van de rijks politie, omvattende de gemeenten Breskens, IJzendijke, Biervliet en Hoofdplaat, zal met ingang van zondag 15 oktober een verscherp te controle op de verlichting van alle voertuigen, waaronder ook rijwielen gaan voeren. Postzegelactie De postzegel actie t.b.v. het Roo- de Kruis, welke door de drie lage re scholen en de dames van het V.V.H is verzorgd, heeft f 1312.75 opgebracht. Om de „Blauwe Wimpel" Door de watersportvereniging Breskens is de jaarlijkse zeilwed strijd gehouden om de „Blauwe Wimpel". Dit jaar ging deze race zonder handicap. Door 18 jachten werd aan deze wedstrijd deelge nomen. Het was uitstekend zeil- weer met een zuidwesten wind kracht 57 Beaufort. Het par cours ging van Breskens naar de kabelboei aap de Nieuwe Sluis, vervolgens naar Vlissingen door het Pas van Terneuzen naar de Paulinapolder om via het vaar water van Hoofdplaat terug te ke ren naar Breskens. De „Blauwe Wimpel" werd dit jaar gewonnen door het jacht „Robin" met schipper F. Maas uit Breskens die de afstand aflegde in 4.08.05. Middenstand zoekt compensatie voor verdwijnende mosselhandel De middenstand van Bruinisse heeft een actiecomité opgericht, VWWJWJWV VOORHANDEN ƒ17,50 BOEKHANDEL dat in samenwerking met het ge meentebestuur zal zoeken naar voorzieningen die de gevolgen van het verdwijnen van de mos selcultuur in de Grevelingen voor deze vissersplaats moeten com penseren. De heer B. Korstanje, rijkscon sulent voor het midden- en klein bedrijf en het toerisme voor Zee land, is adviseur, burgemeester Van de Linde is voorzitter van het comité. Door de uitvoering vzn de Del tawerken in het Brouwershaven- se Gat zal de mosselcultuur in de Grevelinge verloren gaan en zul len de mosselkwekers met hun vloot van ongeveer veertig sche pen naar elders moeten vertrek ken. Hierdoor komt het hoofd middel van bestaan voor Bruinis se te vervallen. Op vrijdag 13 oktober zal een oriënterende bespreking worden gehouden met een aantal daartoe uitgenodigde personen. Na de lunch in hotel „Grevelingendam" zal tijdens een boottocht ovér de Grevelingen worden getoond wat aan mosselcultuur verloren gaat, en tevens wat misschien met het oog op de plannen voor de recrea tie in het Grevelingenbekken kan worden gedaan te vervanging. Tot degenen die de bespreking zullen bijwonen, behoren o.m. drs A. W. J. Quadvlieg, adviseur voor interne aangelegenheden en be last met bijzondere opdrachten van het ministerie van waterstaat, mr dr J. G. Steenbeek, drs W. de Lange, mr W, A. Emeis en mr J. H. van Wijk, allen departements ambtenaren en leden van de com missie ex artikel 8 van de Delta wet. Agenda raadsvergadering De raad der gemeente Hoofd plaat vergadert a.s. vrijdag om 19 uur. De agenda vermeldt o.a.: verzoek om toe te treden tot de raad der Europese Gemeenten; financiële bijdrage voor het Na tionaal Brandpreventie Instituut; jaarlijkse subsidie van het Hu manistisch verbond; subsidie-aanvrage door de ka tholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in het bisdom Breda afd. Hoofdplaat, en herziening van de uitgifteprij zen voor het vergrote Zuid-West uitbreidingsplan te Slijkplaat. Installatie Zeeuwse Raad Luchtverontreiniging Op maandag 23 oktober a.s., des middags om half drie, zal de com missaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, te Middel burg de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging instal leren. Taak van de raad die onder voorzitterschap zal staan van de heer A. J. Kaland, lid van G. S. zal zijn „zich te beraden om trent de vraagstukken, verband houdende met algemene aspekten van de luchtverontreiniging in de provincie Zeeland". De raad zal gedeputeerde sta ten op verzoek of uit eigen be weging van advies dienen. Leden van de raad zijn ver tegenwoordigers van de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten, de ge westelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap, de kamers van koophandel en fabrieken, de provinciale raad voor de recre atie, de provinciale raad voor de volksgezondheid, de gezond heidsdienst voor dieren, het in stituut voor plantenziektenkun- dig onderzoek te Wageningen, de arbeidsinspektie te Breda, de ge zamenlijke vakcentralen NVV, CNV en NKV in Zeeland en de kring van werkgevers in de ka naalzone. Adviserende leden van de raad zijn de waarnemend ge neeskundig inspekteur van de volksgezondheid in Zeeland en de regionaal inspekteur van de volksgezondheid op het gebied van de hygiëne van het milieu. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevóel? helpen direct! Benoeming lyceum Voor het tijdvak van 1 augus tus 1967 tot 31 juli 1968 is be noemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de afdelingen rijks h.b.s. en m.m.s. van het Konin gin Wilhelminalyceum te Oost burg de heer ir. J. C. P. Quist, aldaar. Winkelweek van 14 tot 22 oktober Voor de 31e maal zal te IJzen dijke door de winkeliersvereni ging „Ons Belang" een winkel week worden gehouden en wel van 14 tot 22 oktober a.s. Voor het publiek zullen er een groot aantal prijzen te winnen zijn. Voor de schoolgaande kinde ren is er weer de traditionele lin tenwedstrijd met vele waarde bonnen aan prijzen. Op zaterdag 14 oktober zal er een volkskoers worden gehou den. Ook hiervoor heeft de win keliersvereniging een groot aan tal waardebonnen beschikbaar gesteld. Zondag 15 oktober wordt de jaarlijkse auto- en motorrally verreden. Huisdieren in school Ter gelegenheid van wereld dierendag werd in de openbare school te IJzendijke de traditio nele huisdierententoonstelling ge houden. Ook dit jaar brachten vele leerlingen hun huisdier mee naar school. Er werd niet gelet op de mooiste hond of poes, maar het ging om het best verzorgde huisdier. De jury, bestaande uit dieren arts P. v. d. Vijver en mevr. J. EngelsMarteijn, beoordeelde de dieren niet alleen op hun uiter lijk, maar informeerde tevens hoe de jeugdige deelnemertjes hun dier verzorgden. Na rijp be raad kende de jury de volgende prijzen toe: Klas 1 - 2 - 3 le prijs Elly Torbijn met een teckel; 2e pr. Ronnie de Weg met een duifje. Klas 4 - 5 - 6 le pr. Tobi Vleugel met tropische vissen; 2e pr. Mullie v. d. Hooft met kriel kip met kuikens. Het hoofd der school, de heer W. Kruidenier, reikte de prijzen uit en bedankte de jury voor de medewerking. Bf HM» a -: Een overzicht van de herstelwerkzaamheden. Het binnenschip „Maria" van schipper Buisman uit Rotter dam heeft maandagavond de gasverbruikers in de Terneu- zense binnenstad tussen de kanaalarmen een lelijke kool gestoofd. Het schip dreigde tijdens het afschutten bij het binnenvaren van de oostsluis brokken te gaan maken en voor alle zekerheid liet de schipper zijn anker vallen, onkundig van het feit dat daar even zuidelijk van de sluis de gaszinker ligt die het aardgas naar de afnemers voert. Het anker bleef haken; het zat zelfs muurvast en de ge volgen waren fataal. De gas- toevoer was lek gestoten en moest worden afgesloten. De mensen van de Zegam pakten de zaak onverwijld aan. Er moest een nieuwe buis worden gelegd, een soort van noodzin- ker die dienst zal moeten doen tot de kanaalarm volgend jaar gedempt is. Er is gisteren de gehele dag aan gewerkt, maar intussen had de afsluiting van de gastoevoer voor heel wat moeilijkheden gezorgd. Alle hotels en restaurants bevin den zich in dit oude Terneu- zense stadsdeel. Zij zijn gro tendeels op gas aangewezen en het laat zich verstaan voor Het anker, dat zoveel narigheid heeft veroorzaakt, wordt hier boven water gehesen. welke problemen zij werden gesteld. De bakkers konden gisteren niet bakken en moes ten hun brood uit Breskens betrekken. Ook ons bedrijf ondervond grote stagnatie (zie de mede deling van de redactie op de eerste pagina van dit num mer). En dan de vele huismoe ders die zich het hoofd bra ken hoe ze voor man en kroost een warm prakje moesten fa briceren. De buis die zo spoedig mo gelijk uitkomst moest bieden voor de Terneuzense gasaf- nemers, is in de nacht van maandag op dinsdag in ge reedheid gebracht op de Ter neuzense Scheepsbouw Mij. Dinsdagmorgen zijn de vak mensen begonnen de noodbuis te leggen. Op de foto is het model dat door het kanaal moest worden gelegd, duidelijk te zien. De gemeentepolitie heeft he denmorgen om half acht en te acht uur per luidsprekerwa gen bekend gemaakt dat de gaskranen weer geopend kon den worden. DE DUITSERS EN DE OORLOG Blijkens een opinie-onderzoek, in Konstanz gepubliceerd, is 62% van de volwassen Duitsers in de bondsrepubliek en West-Berlijn van mening dat Duitsland schuld heeft aan het uitbreken van de laatste wereldoorlog. In 1951 had nog maar 32% Duitsland de schuld hiervan gegeven; in 1956 47% en drie jaar geleden 51%. Tien procent is nu nog steeds van mening dat Duitsland de oor log nooit zou hebben verloren, als er geen verraders en saboteurs waren geweest. 44% wijt de ne derlaag van Duitsland aan Hitier en de politiek van de nazi's en 34 procent aan de superioriteit van de vijand. (ADVERTENTIE) Hiermede delen wij U mede, dat wij met ingang van 1101967 het Juweliers- en Optiekbedrijf NOORDSTRAAT 16 - TERNEUZEN De reputatie van de bedrijven in Hulst geeft U de zekerheid, dat de beste tradities, verbonden aan de oude en vertrouwde naam VAN SPRANG gehand haafd zullen worden. Wij zullen dit tonen, door U de grootst mogelijke service te geven. Het spreekt vanzelf, dat wij de lopende garantie ten volle nakomen. De grote sortering, vakmanschap en service en een nauwe samenwerking met onze bedrijven te Hulst zullen voor U even zovele voordelen zijn. Wij zullen het zeer op prijs stellen U bij ons te mogen begroeten, In hun uitvoerige geleïdebrief ♦nf de nrovinciale beeroting voor 1968 geven gedeputeerde sta ten van Zeeland o.a. als hun mening te kennen, dat de ge dachte als zouden stimulansen van de zi.ide der regering voor Zeeland niet meer nodig zijn, onjuist is: De ontwikkeling gaat, nu de aanzet van een verdere industrialisatie aanwezig is, niet „vanzelf". Gedeputeerde staten wijzen er op, dat het langer dan elders heeft geduurd, voordat van de landelijke overheid gerichte en stimulerende medewerking werd ontvangen. Eerst in de loop der vijftiger iaren werd Zeeland ingescha keld in het nationale industrie- spreidingsbeleid. „Dit beleid mag niet worden afgebroken. De ves tigingsfactoren in Zeeland zijn in sociaal-economisch - opzicht weliswaar gunstiger dan in het noorden van het land. maar dit betekent niet, dat die factoren op zich een voldoende waarborg zijn voor de ontwikkeling van de ons toegedachte taken. Zon der belangrijke financiële bijdra gen van het rijk zullen wij niet in staat zijn de doeleinden te verwezenlijken. Omdat het gaat om werken, die nationaal-econo- misch gezien een hoog rende ment opleveren, aarzelen wij niet om dit beroep op de natio nale middelen te doen", aldus ge deputeerde staten. Wat de industrialisatie betreft delen G. S. mede, dat op rijks niveau beraad gaande is over de meest gewenste uitvoering van de uitbreidingsplannen van Dow Chemical te Terneuzen. In het Zuidsloeggebied heerst grote bouwactiviteit. Het bedrijf van Billiton M T is de pro- duktie begonnen en bij Hoechst Vlissingen zal dat voorjaar 1968 het geval zijn. Hercules N.V. op het nieuwe industrieterrein van Middelburg gaat eind 1967 in produktie. Voortekenen wijzen er op, dat van de genoemde bedrijven een agglomererende werking uit gaat. De vestiging van een Fran se aluminimumfabriek is afhan kelijk gesteld van de beschik baarstelling van goedkoop aard gas. Een beslissing hierover is nog niet genomen. De infrastructuurwerken, be doeld ter verbetering van het industriële vestigingsklimaat, worden met financiële steun van economische zaken uitgevoerd. Op het programma staan o.m. de volgende werken de verlenging van de ooste lijke Sloeweg (van Nieuw- dorp naar rijksweg 58); de verbetering van de Kats- polderdijk en de verlenging van de toegangsweg tot Drie wegen in -Terneuzen; werken ten behoeve van het industrieterrein te Middel burg. Voor enige kostbare voorzie' ningen is de afzonderlijke aan' dacht gevraagd de vergroting van de Zeve- naarhaven te Terneuzen. Wil Terneuzen profijt trekken van de verbreding van het kanaal, dan moeten de grotere sche pen ook de industrieterreinen van Terneuzen kunnen berei ken. Hiervoor is verdieping en verlenging van genoemde haven een vereiste; de aanleg van een openbare laad- en loskade in de Sloe- haven, zonder welke de haven onvolledig zou zijn; de aanleg van een vliegveld in Midden-Zeeland. In de geleidebrief gaan G. S. in op het aspect van de finan ciële uitvoerbaarheid bij be stemmingsplannen voor recrea tiegebieden, die veelal buiten bebouwde kommen zijn gesi tueerd en niet op een gemeen telijke riolering kunnen worden aangesloten. Ten aanzien van de streek plannen wordt het volgende medegedeeld het ontwerp streekplan voor midden-Zeeland wordt dezer dagen ter visie gelegd; de tervisielegging van het ontwerp voor West Zeeuws- Vlaanderen volgt binnen en kele maanden; het streekplan voor Oost Zeeuws-Vlaanderen en de ka naalzone begint vaste vorm aan te nemen. Publikatie van een voorontwerp kan binnen afzienbare tijd worden ver wacht. Overwogen wordt het facet streekplan waterwinplaatsen (dat nog niet in werking kan treden) in te trekken en te vervangen door een eenvoudiger regeling. Voorwaarde zal zrn, dat over eenstemming wordt verkregen met de waterleidingbedrijven en met de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap, dit laatste o.a. met het oog op de kwestie van de bestrijdings middelen. De tewaterlating van de eerste dubbeldeksveerboot, de „Prin ses Christina", zal op 31 oktober plaatsvinden. Op of omstreeks 1 maart 1968 mag de eerste ople vering tegemoet worden gezien. Er bestaat enige beduchtheid over het tijdstip van gereedko men van de nieuwe aanleginrich- ting bij Kruiningen. Veel moei lijker ligt de situatie ten aanzien van het veer VlissingenBres kens. Het staat vast, dat in 1970 op dit veer geen dubbeldekker zal kunnen varen. De voorberei dingen voor een nieuwe veer haven te Vlissingen en de uit breiding van de bestaande haven te Breskens vragen zoveel tijd, dat een herziening van het tijd schema onvermijdelijk zal zijn. Dit houdt niet in, dat met het bouwen van een tweede dubbel dekker langer kan worden ge wacht. De sterk toegenomen ver keersstroom op de Zeeuwse veren brengt de noodzaak mee om de kwetsbaar blijvende situa tie hij KruiningenPerkpolder op te vangen. Het is niet duide lijk hoe de dienst gaande kan worden gehouden tijdens de on derhoudsbeurten van de enige dubbeldekker en hij onverhoop te moeilijkheden met dit schip. Daarom is reeds enige maanden geleden aangedrongen op toe stemming tot de houw van een tweede dubbeldekker. Tot heden is die toestemming niet ontvan gen. Nu de ontwikkeling in bepaal de delen van de provincie een versnelling te zien geeft, is het gewenst de voor subsidiëring be schikbare gelden voor het bij zondere maatschappelijke beleid in de stimuleringsgebieden zo veel mogelijk te bestemmen voor ontwikkelingskernen en voor projecten met een duidelijke streeekfunctie. Voor de jaren 1966 tot en met 1968 is voor Zee land ruim twee miljoen gulden beschikbaar. Voor subsidiëring zijn voorgedragen cultureel gebouw Terneuzen; dorpshuis Sint Maartensdijk; wijkcentrum Middelburg zuid; sporthallen in Middelburg en Vlissingen; zwembad Hontenisse (verho ging subsidie); diverse kruisgebouwen, een kampeerterrein voor de pad vinders en een kampeerter rein voor de Middelburgse jeugdraad. Het aantal toeristische over nachtingen in Zeeland was vorig jaar 4,4 miljoen. De ontwikke ling brengt mee, dat in de komende jaren vele voorzienin gen dienen te worden gereali seerd. Het gaat om tal van pro jecten in de klassieke recreatie gebieden en in het z.g. „achter land", om het aanleggen van ele menten van formaat voor dag recreatie (plan Westduin op Wal cheren en plan Otheense kreek bij Terneuzen); om de verdere inrichting van het Veerse Meer; om het geschikt maken van het Grevelingenbekken voor de openluchtrecreatie en in een later stadium om de inrich ting van het Zeeuwse Meer. De gemeentebesturen is ver zocht opgaven te verstrekken van de plannen voor de eerstko mende vijf jaren, waarvoor sub sidie niet kan worden gemist. Eind 1966 waren alle in Zee land gevestigde bejaardentehui zen geïnventariseerd. Tot heden zijn 13 tehuizen afgekeurd, om dat zij (gezien de accommoda tie en de brandveiligheid) te grote gebreken vertoonden, die niet konden worden opgeheven. In de naaste toekomst zullen 11 afgekeurde tehuizen door nieu we worden vervangen, terwijl twee particuliere tehuizen („De Berk" te Hoek en „Parkzicht" te Middelburg) worden opgeheven. Daarnaast zal één tehuis gedeel telijk worden vernieuwd. Met voldoening wordt gecon stateerd, dat in vele gemeenten het initiaitef is genomen tot de bouw van bejaardenwoningen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3